Veličina objektiva

poruka: 15
|
čitano: 8.322
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
protjeran
offline
Veličina objektiva
pitanje

Pošto objektiv 18-55 mm ima 3X zoom

dali onda i 75-300 mm ima 4x

ili pošto je početna veličina  veća na 75-300 automatski približi više sliku

dakle dali 300 trebam djeliti sa gdje se dobije da je zoom nekih 16 puta

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Veličina objektiva

55:18=3,05

300:75=4

Ovo se uglavnom rabi kod kompakata, a to je kvocijent najveće i najmanje fokalne duljine nekog objektiva. Naravno ovo nema nikakve veze sa uvećenjem. Najveće uvećanja daju macro objektivi iako kolko mi je poznato za još veća imaju i neki mjehovi ili tako nešto.

Nikon F90X, Nikon F100, Nikon D300, Tokina ATX Pro 270 28-70 1:2.6-2.8, Sigma APO Macro 70-210 1:3.5-4.5D, AF Nikkor 50mm 1:1.8, Sigma EX DC MACRO 18-50 1:2.8 HSM, Metz 50 Mz-5, Metz 70 Mz-5, Nikon SB-800
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Veličina objektiva
prihvaćeno rješenje

Npr ovaj 75-300 ti odma u startu "poveca sliku"... tako da ne mozes gledati koliki mu je "zoom" s obzirom na milimetrazu

 

Ali nije sve u povecavanju, nekad trebas i udaljavanje (smanjivanje)

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
RE: Veličina objektiva
autorov komentar

hvala tnakir, uspio si skužit moje pitanje i dati mi odgovor

dakle što je br. mm veći to je približavanje veće i ovdje da je riječ o ultra zum aparatima gdje bi primjerica duljina bila od 18-300 značilo bi da uvečava nekih 16 puta

 

15 godina
protjeran
offline
RE: Veličina objektiva
autorov komentar

znaći ako želim približiti određeni kadar onda moram koristiti objektiv sa većom duljinom

dali možda netko zna kolika je veličina tele objektiva koje koriste na nogometnim utakmicama jer sudeći prema njihovoj veličini djeluje mi kao da se mogu snimati marsovci na marsu

15 godina
offline
Veličina objektiva

Pa fokusna duljina im je npr 500 mmm ali najbitnija karakteristika im je veliki otvor blende (to ti je onaj F broj npr F2.8)

 

Ovaj sto ga ti spominjes 75-300mm... ja imam takav, skoro da bi bio dovoljan za snimanje utakmice po fokusnoj duljini ali mu je mali otvor blende 4.5. Ako razumijes sta ti hocu reci...

 

Opet, za takve (i vece) teleobjektive trebas imati ili mirnu ruku ili (preporuka) koristiti stativ. Pogotovo ako imas manji otvor blende (manji otvor blende = veci F broj = manje svjetla ulazi na senzor = za istu ekspoziciju trebas sporiji shutter, sporiji shutter = veca mogucnost bluranja slike). Problem je u tome sta je DUG objektiv za manje trzanje daje veci otklon nego manji (ako maknes aparat npr 1 stupanj, to na kraju moze rezultirati pomakom od nekih 1 - 2 cm sta je puno, kod manjih objektiva to bi bilo nekih par milimetara pa bi stabilizacija tu lakse uskocila).

 

nadam se da sam ti uspio ovo "laicki" objasniti...

 

E sad, Bara, Ellkarade i ostali, koliko sam ja skuzio oni su u temi vec malo duze te imaju dosta znanja ali ga malo teze znaju prenijeti (no hard feelings guys)... Ja sam u SLR-ima nekih dva tri mjeseca i jos ucim tako da :)

 

I znam da oni spominju ovakav objektiv, onakav objektiv, ali za nekakvog amatera ta je investicija poprilicno skupa, treba se snaci sa kitom pa onda vidit sta i kako dalje...

I'm going woo woo
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.10.2008 8:19 (tnakir).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Veličina objektiva
tnakir kaže...

E sad, Bara, Ellkarade i ostali, koliko sam ja skuzio oni su u temi vec malo duze te imaju dosta znanja ali ga malo teze znaju prenijeti (no hard feelings guys)... Ja sam u SLR-ima nekih dva tri mjeseca i jos ucim tako da :)

 

I znam da oni spominju ovakav objektiv, onakav objektiv, ali za nekakvog amatera ta je investicija poprilicno skupa, treba se snaci sa kitom pa onda vidit sta i kako dalje...

 hehe, a meni je apsolutno nepojmljivo da ste uopće išli iskeširati nemalu svotu love a da ne znate kaj je fokusna dužina, kaj je blenda, i kak utječe jedno na drugo. no hard feelings, baš to, nemam namjeru nikog vrijeđati ni podcjenjivati, al ono, čudi me malo, no, svaka vam čast, bar niste kupili canona. :D

ma, posjedovanje SLRa je skup sport, nikad dosta staklovinja. :D
btw, isplati se kupovati starije, rabljene objektive, po ebayu recimo. na sonyja pašu minoltini objektivi, recimo..
ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
15 godina
offline
Veličina objektiva

Pazi, ja kuzim sta mi je fokusna duljina, otvor blende bla bla... Ali nisam znao dok nisam kupio SLR... nije mi trebalo... malo sam googlao, procitao par tutoriala bla bla i sada vec manualno dobivam super slike bez obzira na svjetlosne uvjete. Znak kada i kako koristiti flash, sta dobivam sa razlicitim vrijednostima otvora blende i to...

 

Ali opet napominjem, nisam znao dok nisam kupio dslr jer mi nije trebalo!!!

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Veličina objektiva

Vrlo je važno i to kolka je minimalna udaljenost nekog objektiva za fokus, tako da je maksimalno uvećanje nekog objektiva od 200mm i nekog od 50mm otprilike isto.

Nikon F90X, Nikon F100, Nikon D300, Tokina ATX Pro 270 28-70 1:2.6-2.8, Sigma APO Macro 70-210 1:3.5-4.5D, AF Nikkor 50mm 1:1.8, Sigma EX DC MACRO 18-50 1:2.8 HSM, Metz 50 Mz-5, Metz 70 Mz-5, Nikon SB-800
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Veličina objektiva

Istina... konkretno ovaj 18-70 je ja mislim 30cm, dok je kod ovog 70 - 300 1.5m...

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Veličina objektiva
tnakir kaže...

Pazi, ja kuzim sta mi je fokusna duljina, otvor blende bla bla... Ali nisam znao dok nisam kupio SLR... nije mi trebalo... malo sam googlao, procitao par tutoriala bla bla i sada vec manualno dobivam super slike bez obzira na svjetlosne uvjete. Znak kada i kako koristiti flash, sta dobivam sa razlicitim vrijednostima otvora blende i to...

 

Ali opet napominjem, nisam znao dok nisam kupio dslr jer mi nije trebalo!!!

 e, a zašto si kupio slr?
čisto me zanima, jel.. naime, većinu stvari možeš dobiti i s nekim malo jačim kompaktom, ima ih i s manual fokusom izvedenim kao prsten na objektivu, a koštaju daleko manje, i praktičniji su za nositi uokolo.
ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
15 godina
offline
Veličina objektiva

Jer me zanima fotografija i jer imam namjeru uciti... A ne mogu uciti na jacim kompaktima... I jer razlika u cijeni izmedju takvih i entry level dslr-a nije toliko velika (tisucu kuna, mozda i manje) i jer nakon sta osjetim potrebu mogu prosiriti arsenal objektiva, a s time i mogucnosti fotoaparata.

 

manualni fokus prsten na objektivu - eto odmah nije toliko manji od nekakvog entry dslr-a

 

Znaci po tebi nitko nebi trebao kupiti DSLR ako ne misli kupovati nove objektive i ako se poluprofesionalno ne bavi fotografiranjem. Gluposti!!!

I'm going woo woo
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.10.2008 13:54 (tnakir).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Veličina objektiva

BTW. Ispravak netočnog navoda

Žarišna udaljenost objektiva određuje ustvari vidni kut objektiva. Dakle teleobjektivi ne približavaju objekt nego je to samo učinak uskog kuta vidljivog kroz nj. Zato, molim Vas, kad pričate o zoom i tele objektivima nemojte spominjati nikakvo približavanje jer je to u potpunosti netočno. I da, vidni kut objektiva također ovisi o površini CCD-a/CMOS-a/filma. Npr. na objektivu određene žarišne udaljenosti biti će širi vidni kut na CCD površine 45 kvadratnih milimetara nego na CCD-u površine 30 kvadratnih milimetara.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Veličina objektiva
tnakir kaže...

Jer me zanima fotografija i jer imam namjeru uciti... A ne mogu uciti na jacim kompaktima... I jer razlika u cijeni izmedju takvih i entry level dslr-a nije toliko velika (tisucu kuna, mozda i manje) i jer nakon sta osjetim potrebu mogu prosiriti arsenal objektiva, a s time i mogucnosti fotoaparata.

 Da u pravu si glede cijene. Ti kit objektivi kod SLR su puno bolji od one na kompaktime, a da ne pričamo tek o senzorima.
Nikon F90X, Nikon F100, Nikon D300, Tokina ATX Pro 270 28-70 1:2.6-2.8, Sigma APO Macro 70-210 1:3.5-4.5D, AF Nikkor 50mm 1:1.8, Sigma EX DC MACRO 18-50 1:2.8 HSM, Metz 50 Mz-5, Metz 70 Mz-5, Nikon SB-800 http://www.fotoklub.info/forum/index.php
16 godina
neaktivan
offline
RE: Veličina objektiva
tnakir kaže...

Jer me zanima fotografija i jer imam namjeru uciti... A ne mogu uciti na jacim kompaktima... I jer razlika u cijeni izmedju takvih i entry level dslr-a nije toliko velika (tisucu kuna, mozda i manje) i jer nakon sta osjetim potrebu mogu prosiriti arsenal objektiva, a s time i mogucnosti fotoaparata.

 

manualni fokus prsten na objektivu - eto odmah nije toliko manji od nekakvog entry dslr-a

 

Znaci po tebi nitko nebi trebao kupiti DSLR ako ne misli kupovati nove objektive i ako se poluprofesionalno ne bavi fotografiranjem. Gluposti!!!

 paaa, glavnu prednost SLRa - izmjenjiv objektiv - si izgubio ako nemaš namjeru kupovati objektive. ;)
no, ja sam samo pitao, nisam rekao apsolutno ništa zašto bi trebalo kupiti slr. :p



ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice