Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog račun

poruka: 117
|
čitano: 32.873
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog račun".
16 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
nixass kaže...

promjena vremenske zone USA -> EU posteno ubije covjeka (pogotovo ako ides raditi), 2-3 dana budem zombie, prema tamo je manji problem.

sat-dva je nemjerljivo sa 7-8h

Daj molim te... Pa hrpetina ljudi radi smjenski, jutro, popodne, noćna, što stvarno ubije čovjeka jer mu mijenja ritam na svakih par dana... pa se eto nitko ne žali, a žale se što se moraju jednom godišnje ranije ili čak kasnije ustati. Što nitko od vas nije nikad imao neku obvezu ujutro pa da se morao ustati sat vremena ranije? hahah

 

Ljudi izmišljaju pizdarije, i sad će zeznut sat tako da nećemo imati dovoljno dnevnog svjetla u proljeće i jesen kad se vratimo s posla. Znam da ima dosta krtica kojima je to svejedno, ali postoji hrpa ljudi kojima nije i kojima će dan biti uništan.

16 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
lllnuclearlll kaže...
nixass kaže...

promjena vremenske zone USA -> EU posteno ubije covjeka (pogotovo ako ides raditi), 2-3 dana budem zombie, prema tamo je manji problem.

sat-dva je nemjerljivo sa 7-8h

Daj molim te... Pa hrpetina ljudi radi smjenski, jutro, popodne, noćna, što stvarno ubije čovjeka jer mu mijenja ritam na svakih par dana... pa se eto nitko ne žali, a žale se što se moraju jednom godišnje ranije ili čak kasnije ustati. Što nitko od vas nije nikad imao neku obvezu ujutro pa da se morao ustati sat vremena ranije? hahah

 

Ljudi izmišljaju pizdarije, i sad će zeznut sat tako da nećemo imati dovoljno dnevnog svjetla u proljeće i jesen kad se vratimo s posla. Znam da ima dosta krtica kojima je to svejedno, ali postoji hrpa ljudi kojima nije i kojima će dan biti uništan.

 ja radim smjenski, 2 tjedna dnevna, 2 tjedna nocna (12h smjena, 15 dana mjesecno) i da, zalim se. prebacivanje iz nocne u dnevnu je nocna mora, srecom pa nemam djecu jer bi mi mozak iskipio.

ja gore pricam o 7-8h jetlagu, ne o 1h, 1h mi nema nikakvog utjecaja na bioritam, ustalom zivim u GMT zoni, 8-10x godisnje odlazim u GMT+1 pa ne dramim ni sekunde oko toga.

pobrkao si stvari

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.2.2018 19:30 (nixass).
16 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
nixass kaže...

 ja radim smjenski, 2 tjedna dnevna, 2 tjedna nocna (12h smjena, 15 dana mjesecno) i da, zalim se. prebacivanje iz nocne u dnevnu je nocna mora, srecom pa nemam djecu jer bi mi mozak iskipio.

ja gore pricam o 7-8h jetlagu, ne o 1h, 1h mi nema nikakvog utjecaja na bioritam, ustalom zivim u GMT zoni, 8-10x godisnje odlazim u GMT+1 pa ne dramim ni sekunde oko toga.

pobrkao si stvari

Ma poanta je da jednom godišnje pomicanje sata ne radi apsolutno nikakav problem, ljudi izmišljaju... Ono jesensko nije niti malo problematično, a na proljetno se navikneš za 2-3 dana i bude puno bolje jer imaš više svjetla kad dođeš s posla, i stvarno ne vidim zašto je to sad toliki problem. Pa meni je veći problem nedostatak dnevnog svjetla kad dođem s posla nego navikavanje 2 dana na pomicanje sata... A od ta 2 dana jedan je nedjelja pa spavaš ionako koliko hoćeš, barem većina ljudi.

6 godina
protjeran
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
viciousone kaže...
Pozdrav Anđeo!

Znas da je statistika tocan zbir netocnih podataka?

Lp

Imao sam predmet Statistika u srednjoj školi i na na ekonomskom faksu.

To što si napisao izmislili su ovi (veliki mislioci) sa filozofskog i pravnog faksa koji nisu imali ni matematiku kao predmet, a ne statistiku... 

Da, JA ! A+ Rvat Akoholičar
16 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
nixass kaže...

promjena vremenske zone USA -> EU posteno ubije covjeka (pogotovo ako ides raditi), 2-3 dana budem zombie, prema tamo je manji problem.

sat-dva je nemjerljivo sa 7-8h

 Sluzbeno isel u Brazil i nakon 25 sati na putu stigli u hotel. Spaval sam mozda 4 sata po putu. Stigli smo oko 5 i vozili se sa aerodroma sat vremena do hotela. Otusirali se i otisli oko sedam na posel i ostali na poslu do 19:00. Nakon 19:00 smo otisli u neki lokal u lobiju zgrade gdi ej bila firma i zapili se do ponoci. Po putu do hotela stali na jos dvije pive i klopu. Zaspal sam oko 01:00. Drugi dan dosli na posel u 8:00. Ostali do 18:00 u hotel otusirali se na veceru i zapili do ponoci. Treci dan smo opet cugali i cetvrti dan sam isel natrag u europu. Bas nist me nije pogodilo  prvi ni  drugi ni treci i peti dan. Nakon 7 sati sna sam se resetiral i sve kaj se desilo ko da se nije desilo.

 

Kak sam rekel nek se oduce da namjestim sat a ja pem prije ili kasnije spavat kak mi bude sila i ne budem nist osjetil.

16 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r

Jet lag je generalno jači prema istoku nego prema zapadu.

Da si proveo više tjedana u Brazilu imao bi itekako problema nakon povratka, nakon par dana tamo jedva da si se počeo privikavati na razliku i već si se vratio.

Svi u firmi vele da je putovanje na istok (interkontinentalno) zajebanije, pogotovo ako se dugo ostaje.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
8 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
Anđeo bez falinge kaže...

Imao sam predmet Statistika u srednjoj školi i na na ekonomskom faksu.

To što si napisao izmislili su ovi (veliki mislioci) sa filozofskog i pravnog faksa koji nisu imali ni matematiku kao predmet, a ne statistiku... 

Statistika je malo kompliciranija od onog što se može naučiti na takvom faksu. Na kraju krajeva, to je samo alat koji oblikuje ono što korisnik želi...

Ja rekoh
12 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
Pozdrav!
Mozes li potvrditi tvoj navod (koji si negdje procitao/cuo) da 20% stanovnika eu ima tegobe zbog pomicanja ure?
Mozes li porvrditi tocnost brojke 20,0000000% ?

Eto to je statistika. Jos jednom: Tocan zbir netocnih podataka.

Bitnije od statistike je da ti je argument za obustavu pomicanja ure losh.

Zamisli posao pilota u civilnom zrakoplovstvu. Sto mislis o njihovom poslu i utjecaju dnevnih promjena vremenskih zona tj pomicanja ure na njihov zivot ?

Kazem ti...svi koji se zale zbog toga su plačimačci...

Lp
vicious
12 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
Pozdrav nixass!

Posto stalno putujem stalno pomicem uru.
Jedno od najboljih iskustava je preko Tihog oceana iz Kanade za Japan, JK i Kinu i onda nazad i tako 6 mj po ortodromi uz Aleute 😁.

Stvar u svemu tome je da se covjek na sve navikne.

Nepotrebno se zalimo na nebitne stvari.

Lp
vicious
15 godina
odjavljen
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r

Zapravo, situacija je obrnuta. Da se danas priča o tome da uvedemo pomicanje sata, onaj tko to želi bi trebao dokazati da društvo od toga ima koristi i da to ne šteti ljudima. Kad se uvodilo, nije se ulazilo u opsežnu analizu, a većinu problema zbog kojih se uvelo danas nemamo. Dakle, onaj tko se zalaže za ostavljanje pomicanja vremena bi trebao dati argumente i dokaze inače preostaje samo pozivanje na tradiciju.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog račun

Po meni je to bespotrebno arhaično pravilo koje je izgubilo smisao. Kakva ušteda na rasvjeti kad svako drvo za Božić svijetli 24 sata mjesec i pol dana, reklame se pale na prvi sumrak bez obzira što sat pokazuje. Otprilike u to vrijeme kada se to uvelo je bio i par-nepar pa hajmo i to ostaviti, neka ljudi dvaki drugi dan hodaju pješice da se malo čeliče jer su nekad auti bili od drveta. Neki smatraju da je to širenje briselskog birokratizma, po tome kada bi još uveli jesensko i proljetno vrijeme odnosno da se svaka dva mjeseca miču kazaljke po tri sata vamo tamo, to bi bilo valjda oslobođenje malog čovjeka od okova birokracije.

 

Vidim da se i machizam uveo u priču, po tome tko kako spava. Onda je ovih 300 penzionera u mojoj zgradi koji se dižu u četiri ujutro, pale vijesti i idu plaćati režije i kod doktora, to su 300 Spartanaca. Ako mjerimo machizam po neurednosti spavanja ja sam onda hebeni Chuck Norris. Ne budim se dva dana u isto vrijeme niti spavam isti broj sati, jednom se zarakijam s ekipom, jednom zabuljim u film, kada je frka na poslu, dižem se ranije, kada šef umre kasnim po dva sata i spavam dulje osim toga u godinama sam kada su dva do tri noćna buđenja na pišanje normalna stvar. Na tu foru barim ženske: "Znaš mala, ja ti se budim tri puta noću, svaki dan se budim u drugo vrijeme i nikad ne spavam dulje od tri sata u komadu" ona ushićena odmah daje broj moba i zove me kući, veli; "pa kako to da si ti takva muškarčina od čelika i rostfraja, neuništiv?" rekoh "imam sjebanu prostatu".

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
Ušteda struje više nije neki jaki argument, ali bolje korištenje danjeg svjeletla je. Sunce izlazi tri sata prije nego se ustaješ, auto je već vruć kad ideš na posao. Zašto sat vremena tog danjeg svjetla ne bi prebacili navečer, kada bi to većina bolje iskoristila. I zagovornici ukidanja spominju uvođenje ljetnog radnog vremena, što je ista stvar, samo s puno komplikacija oko usklađivanja.
Dokazati da nije štetno? Pa dali smo primjere mnogih profesija koje to rade redovito i nitko ne priča o njihovim zdravstvenim tegobama.

Ima naprosto ljudi koji vole gunđati, cijelu zimu slušam kako im zdravstveno smeta što je zima topla. To što ne velikom dijelu Zemlje nema hladnih zima i ljudi normalno žive, nema veze. Ljudi su puni fiks ideja koje nemaju uporište u činjenicama.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
offline
Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog račun

Rusi su uveli permanentno ljetno vrijeme. No korištenje večernjeg svjetla je opet pojedinačno stvar radnog vremena firme. Uprava/vlasnik određuju radno vrijeme, oni promijene stvar po svom bez obzira na regule. Netko putuje do posla pet minuta netko dva sata. Kod mene u selu Plodine i još neke trgovine odmah mijenjaju radno vrijeme čim se mijenja računanje vremena. Sad rade do 21, na proljeće mijenjaju na 22 i time potpuno ponište učinak prebacivanja tog sata tako da mu apsolutno dođe na isto osim što imaju petljancije s kazaljkama i natpisima i to zato da bi u totalno isto vrijeme dolazili na posao i išli kući.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
Visak kaže...
Ušteda struje više nije neki jaki argument, ali bolje korištenje danjeg svjeletla je. Sunce izlazi tri sata prije nego se ustaješ, auto je već vruć kad ideš na posao. Zašto sat vremena tog danjeg svjetla ne bi prebacili navečer, kada bi to većina bolje iskoristila. I zagovornici ukidanja spominju uvođenje ljetnog radnog vremena, što je ista stvar, samo s puno komplikacija oko usklađivanja. 

Tu se slažemo, ali je to individualna stvar. Meni bi osobno pasao pomak i za dva sata (trenutno ljeti počinjem raditi pola sata ranije nego zimi), a neki mijenjaju radno vrijeme suprotno da bi poništili pomak (kao u primjeru kojeg ante_etna navodi). Nitko još nije uspio objasniti kako je to jednostavnije promijeniti vrijeme na svim satovima, zaustaviti vlak na peronu na sat vremena i tu promjenu forsirati svima nego pustiti da firme kojima to ima smisla, a već nemaju klizno vrijeme, promijene radno vrijeme po potrebi.

 

Visak kaže...
Dokazati da nije štetno? Pa dali smo primjere mnogih profesija koje to rade redovito i nitko ne priča o njihovim zdravstvenim tegobama. 

Studije su pokazale da su obe promjene povezane s depresijom i povećanom stopom samoubojstava, pogotovo jesenska, dok nakon proljetne je povećana stopa srčanih udara, prometnih nesreća i nesreća na poslu.

 

Piloti i stjuardese itekako pate zbog jet lega, te pokazju češću pojavu određenih vrsta raka, a za eliminirati utjecaj kozmičkog zračenja ili nekog drugog efekta samog leta, rađena je studija na miševima kojima je simulirano putovanje i ta studija je pokazala i da miševi pokazuju povećanu učestalost istih vrsta raka. Nitko o tome ne priča, samo se provode studije...

 

Naravno, na povremenim putnicima je to teže opaziti, a oni koji često putuju zbog posla često pate od drugih faktora rizika povezanih s poslom i općenito teško mogu predstavljati opću populaciju.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
MrBlc kaže...
Visak kaže...
Ušteda struje više nije neki jaki argument, ali bolje korištenje danjeg svjeletla je. Sunce izlazi tri sata prije nego se ustaješ, auto je već vruć kad ideš na posao. Zašto sat vremena tog danjeg svjetla ne bi prebacili navečer, kada bi to većina bolje iskoristila. I zagovornici ukidanja spominju uvođenje ljetnog radnog vremena, što je ista stvar, samo s puno komplikacija oko usklađivanja. 

Tu se slažemo, ali je to individualna stvar. Meni bi osobno pasao pomak i za dva sata (trenutno ljeti počinjem raditi pola sata ranije nego zimi), a neki mijenjaju radno vrijeme suprotno da bi poništili pomak (kao u primjeru kojeg ante_etna navodi). Nitko još nije uspio objasniti kako je to jednostavnije promijeniti vrijeme na svim satovima, zaustaviti vlak na peronu na sat vremena i tu promjenu forsirati svima nego pustiti da firme kojima to ima smisla, a već nemaju klizno vrijeme, promijene radno vrijeme po potrebi.

 

Visak kaže...
Dokazati da nije štetno? Pa dali smo primjere mnogih profesija koje to rade redovito i nitko ne priča o njihovim zdravstvenim tegobama. 

Studije su pokazale da su obe promjene povezane s depresijom i povećanom stopom samoubojstava, pogotovo jesenska, dok nakon proljetne je povećana stopa srčanih udara, prometnih nesreća i nesreća na poslu.

 

Piloti i stjuardese itekako pate zbog jet lega, te pokazju češću pojavu određenih vrsta raka, a za eliminirati utjecaj kozmičkog zračenja ili nekog drugog efekta samog leta, rađena je studija na miševima kojima je simulirano putovanje i ta studija je pokazala i da miševi pokazuju povećanu učestalost istih vrsta raka. Nitko o tome ne priča, samo se provode studije...

 

Naravno, na povremenim putnicima je to teže opaziti, a oni koji često putuju zbog posla često pate od drugih faktora rizika povezanih s poslom i općenito teško mogu predstavljati opću populaciju.

 

Ali ne radi se o svakodnevnim promjenama nego o 2x godišnje... Pa zar je to toliki problem? Stvarno? Pa gori problem će biti depresija zbog nedostatka svjetla ljudima nakon što se vrate s posla u proljeće i jesen. Za ljeto i zimu lako, zimi ionako nema svjetla, a ljeti ga ima i previše. Pa proljeće je najbolje po tome što se produži dan, i onda ga to pomicanje sata još "produži" za sat vremena i to jednostavno budi nekakvu zadovoljštinu u ljudima, stiže svjetlo i onaj topao dio godine... Ovako će na proljeće biti mrak kao i na zimi kad se vratim s posla i to će biti baš sra*e. baš za past u depresiju... nemoš niš neg sjest na kauč... neću sigurno ić s djecom na livadu po mraku, vozit bicikl, trčat, i sl. a ujutro ću prespavat dobar dio dana.

 

Što se tiče srčanih udara... Stvarno misliš da pomicanje sata uzrokuje srčane udare? Gle... Možda ih potakne, ali taj kom su koronarne arterije začepljene će bez pomicanja sata srčani imat u srijedu, a ne u ponedjeljak. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2018 22:55 (lllnuclearlll).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
lllnuclearlll kaže...

Ali ne radi se o svakodnevnim promjenama nego o 2x godišnje... Pa zar je to toliki problem? Stvarno? Pa gori problem će biti depresija zbog nedostatka svjetla ljudima nakon što se vrate s posla u proljeće i jesen. Za ljeto i zimu lako, zimi ionako nema svjetla, a ljeti ga ima i previše. Pa proljeće je najbolje po tome što se produži dan, i onda ga to pomicanje sata još "produži" za sat vremena i to jednostavno budi nekakvu zadovoljštinu u ljudima, stiže svjetlo i onaj topao dio godine... Ovako će na proljeće biti mrak kao i na zimi kad se vratim s posla i to će biti baš sra*e. baš za past u depresiju... nemoš niš neg sjest na kauč... neću sigurno ić s djecom na livadu po mraku, vozit bicikl, trčat, i sl. a ujutro ću prespavat dobar dio dana.

 

Što se tiče srčanih udara... Stvarno misliš da pomicanje sata uzrokuje srčane udare? Gle... Možda ih potakne, ali taj kom su koronarne arterije začepljene će bez pomicanja sata srčani imat u srijedu, a ne u ponedjeljak. 

Statistika kaže da se učestalost depresije povećava i pri proljetnom micanju sata, tako da ti argument ne drži vodu. Kod jesenskog je daleko izraženija jer se ionako kratak dan dodatno skrati i time uzrokuje nagli šok.

 

Isto tako statistika kaže da se učestalost srčanih poveća, a nije zabilježen pad nakon toga koji bi doveo prosjek u nulu, kao ni povećanje u zemljama koje ne pomiču sat koje bi pokazalo da se ne radi o povezanosti s pomicanjem sata već općenito godišnjoj varijaciji.

 

A možda su u šumi...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
Letačko osoblje su ekstremi, deseci drugih profesija to rade, imaju li liječnici i sestre češće rak ili infarkt, vozači, pomorci? Ako pomicanje sata uzrokuje infarkt, zar promjena radnog vremena ne bi trebala imati isti efekt?

Valjda ti je jasno da je lakše pomaknuti sat i zaustaviti vlakove, nego mijenjati sve vozne redove i pri tome netko hoće pomaknuti ovaj vikend, a netko slijedeći. Firma u Stibici je pomakla radno vrijeme, ali ZET nije, pa ljudi kasne na posao, vrtići nisu promijenili, pa nemaš gdje ostaviti dijete, za svaki dućan moraš provjeravati do kada radi da ne poljubiš vrata...

Reci zar se ti budiš u isti sat svakog dana u godini? Znaš li nekoga tko to radi? Kako se taj jedan ponedjeljak kada se digneš sat ranije ili kasnije razlikuje od ostalih dana kada promijeniš vrijeme ustajanja? Osim dakako što znaš da ti je to nametnuo mrski Bruxelles? Mislim da je cijela priča uglavnom psihološke prirode. Zanovijetanje možda je medicinski problem, ali pomicanje sata je samo povod, ne i uzrok.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
Visak kaže...
Letačko osoblje su ekstremi, deseci drugih profesija to rade, imaju li liječnici i sestre češće rak ili infarkt, vozači, pomorci? Ako pomicanje sata uzrokuje infarkt, zar promjena radnog vremena ne bi trebala imati isti efekt?

Vjerojatno i imaju, ali je problem što se radi o stresnim zanimanjima s višestrukim faktorima rizika, pa ne možeš izolirati udio koji je povezan sa samim radnim vremenom.

 

Visak kaže...
Valjda ti je jasno da je lakše pomaknuti sat i zaustaviti vlakove, nego mijenjati sve vozne redove i pri tome netko hoće pomaknuti ovaj vikend, a netko slijedeći. Firma u Stibici je pomakla radno vrijeme, ali ZET nije, pa ljudi kasne na posao, vrtići nisu promijenili, pa nemaš gdje ostaviti dijete, za svaki dućan moraš provjeravati do kada radi da ne poljubiš vrata...

Argument javnog prijevoza uz današnje vozne redove pada u vodu, nije baš da imamo jedan radnički vlak ili bus. Tu su najveći problem škole (zbog eventualnih posebnih linija), što se da uskladiti na razini lokalne samouprave (gdje škole obično i spadaju), te vrtići, koji uz cjelodnevni ne bi trebali biti problem, a tamo gdje nema cjelodnevog problem postoji i bez pomicanja radnog vremena.

 

Visak kaže...
Reci zar se ti budiš u isti sat svakog dana u godini? Znaš li nekoga tko to radi? Kako se taj jedan ponedjeljak kada se digneš sat ranije ili kasnije razlikuje od ostalih dana kada promijeniš vrijeme ustajanja? 

Kad se ne preforsiram i nisam pod kroničnim umorom, obično se i budim u isto vrijeme - par minuta prije nego mi je budilica navijena i ona služi samo za svaki slučaj. Tu mi tjedni ritam ne radi nikakav problem (subotom i nedjeljom spavam dulje bez ikakvih problema), jedino me praznici na radni dan zeznu, pa se probudim ranije. U takvom režimu se osjećam najodmornije i najproduktivniji sam.

 

Visak kaže...
Osim dakako što znaš da ti je to nametnuo mrski Bruxelles? Mislim da je cijela priča uglavnom psihološke prirode. Zanovijetanje možda je medicinski problem, ali pomicanje sata je samo povod, ne i uzrok.

Ma da, svi koji se ne slažu s tobom pate od paranoje i deluzije. Očekivao sam više od ove rasprave...

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
MrBlc kaže...

Argument javnog prijevoza uz današnje vozne redove pada u vodu, nije baš da imamo jedan radnički vlak ili bus. Tu su najveći problem škole (zbog eventualnih posebnih linija), što se da uskladiti na razini lokalne samouprave (gdje škole obično i spadaju), te vrtići, koji uz cjelodnevni ne bi trebali biti problem, a tamo gdje nema cjelodnevog problem postoji i bez pomicanja radnog vremena.

 

Kad se ne preforsiram i nisam pod kroničnim umorom, obično se i budim u isto vrijeme - par minuta prije nego mi je budilica navijena i ona služi samo za svaki slučaj. Tu mi tjedni ritam ne radi nikakav problem (subotom i nedjeljom spavam dulje bez ikakvih problema), jedino me praznici na radni dan zeznu, pa se probudim ranije. U takvom režimu se osjećam najodmornije i najproduktivniji sam.

 

Ma da, svi koji se ne slažu s tobom pate od paranoje i deluzije. Očekivao sam više od ove rasprave...

 Pretpostavljam da živiš u većem gradu, nije svugdje javni prijevoz svakih 15 minuta. Prijevoznici snimaju promet i tome prilagođavaju vozni red, ako firme pojedinačno mijenjaju radno vrijeme to je nemoguće i oni koji hvataju prve ili zadnje linije će izvisiti.

 

Dakle vikendom spavaš duže, pa u ponedjeljak opet ustaneš rano i nisi još dobio rak? Ali ako slučajno u ponedjeljak pomakneš za jedan sat... I kako ti kojima firma ljeti promijeni radno vrijeme izbjegnu taj smrtonosni stres? 

 

 

Činjenica je da ljudi vole kukati i prigovarati kad im se nešto 'nameće' i/ili mijenja rutina (cijeli konzervativni pogled je zasnovan na tom otporu), a pomicanje sata je idealan primjer toga. Osobno ne patim od južine, ali sam se uvjerio da na neke ljude djeluje, no priče o nespavanju za punog mjeseca su mi već na rubu. Dok nije bilo rasvjete mjesec je bio važan faktor i tada je mogao imati utjecaj (opet dijelom zbog umišljaja i bapskih priča), ali danas u gradu pričati o nespavanju zbog mjesečine... Isto i ovo inzistiranje da sunce u podne mora biti u zenitu, ljudi su puni fiks ideja, koje nisu problem dok drugima ne kompliciraju život.

 

Pomicanje sata ima svoje prednosti i mane, moje mišljenje je da su prednosti veće, no trebalo bi usporediti, a kako je krenulo uskoro bi nam se mogla pružiti prilika.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog račun

Osobno nemam ništa protiv NE pomicanja sata sve dok koristimo ljetno vrijeme...

 

Ako ostave zimsko cijele godine, bit će parade... A vjerojatno će tako biti, naravno izvisit ćemo mi na istoku, njima na zapadu će vrijeme biti kao nama naše ljetno.

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.2.2018 0:07 (lllnuclearlll).
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
Visak kaže...

 Pretpostavljam da živiš u većem gradu, nije svugdje javni prijevoz svakih 15 minuta. Prijevoznici snimaju promet i tome prilagođavaju vozni red, ako firme pojedinačno mijenjaju radno vrijeme to je nemoguće i oni koji hvataju prve ili zadnje linije će izvisiti.

Jer danas sve firme imaju unificirano radno vrijeme? I danas neki počinju raditi u 7, neki u 8, a neki u 9.

 

Visak kaže...

Dakle vikendom spavaš duže, pa u ponedjeljak opet ustaneš rano i nisi još dobio rak? Ali ako slučajno u ponedjeljak pomakneš za jedan sat... I kako ti kojima firma ljeti promijeni radno vrijeme izbjegnu taj smrtonosni stres? 

Tjedni ritam mi uredno funkcionira upravo na tjednoj bazi. Bilo bi zanimljivo vidjeti usporedbu ljudi koji rade smjenski, ima li razlike između pravilnog periodičkog ponavljanja smjena i nestalnog rasporeda.

 

Visak kaže...

Činjenica je da ljudi vole kukati i prigovarati kad im se nešto 'nameće' i/ili mijenja rutina (cijeli konzervativni pogled je zasnovan na tom otporu), a pomicanje sata je idealan primjer toga.

Dakle, ti činjenicu da ljudi inače vole kukati stavljaš ispred statistike i znanstvenih istraživanja?

 

Visak kaže...

Pomicanje sata ima svoje prednosti i mane, moje mišljenje je da su prednosti veće, no trebalo bi usporediti, a kako je krenulo uskoro bi nam se mogla pružiti prilika.

Meni osobno isto paše pomicanje, čak bi mi pasalo i više od sata, ali, na temelju dostupnih istraživanja, smatram da to su mane veće za opću populaciju. 

 

lllnuclearlll kaže...

Osobno nemam ništa protiv NE pomicanja sata sve dok koristimo ljetno vrijeme...

 

Ako ostave zimsko cijele godine, bit će parade... A vjerojatno će tako biti, naravno izvisit ćemo mi na istoku, njima na zapadu će vrijeme biti kao nama naše ljetno.

Ako ostave zimsko, a ljudima bude pasalo ljetno, samo je pitanje vremena kad će se društvo prilagoditi na način da se sve pomakne uru ranije, samo je pitanje prijelaznog razdoblja. Recimo, ako bi većina ljudi pristala raditi za 5% manju plaću od 7-15 u odnosu na 8-16, vrlo brzo bi većina firmi prešla na 7-15 (naravno, uz uvjet da postoji zdravo tržište rada koje omogućuje takvu povratnu vezu).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
MrBlc kaže...

Studije su pokazale da su obe promjene povezane s depresijom i povećanom stopom samoubojstava, pogotovo jesenska, dok nakon proljetne je povećana stopa srčanih udara, prometnih nesreća i nesreća na poslu.

 S obzirom da je noćas taj opasan trenutak pomicanja satova, želio bih se pozdraviti sa svim forumašima, tko zna ko od nas neće uspjeti preživjeti. Sretno! 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
Visak kaže...

 S obzirom da je noćas taj opasan trenutak pomicanja satova, želio bih se pozdraviti sa svim forumašima, tko zna ko od nas neće uspjeti preživjeti. Sretno! 

Ne brini se za mene, sutrašnji dan provodim u prirodi da se opustim i da mi se unutarnji sat sinkronizira s ovim silovanjem.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
Pozdrav svima!

Nadam se da ste prezivjeli ovo pomicanje ure....
Nadam se da ce 6 mjeseci biti dovoljno da dođete na se...
😉
Lp
vicious
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r
MrBlc kaže...

Studije su pokazale da su obe promjene povezane s depresijom i povećanom stopom samoubojstava, pogotovo jesenska, dok nakon proljetne je povećana stopa srčanih udara, prometnih nesreća i nesreća na poslu.

 Evo studija koja pokazuje da je u proljeće veći broj srčanih udara, ali je u jesen manje nego inače. Primjeti da je razlika između ponedjeljka i drugih dana veća nego povećanje od pomicanja sata. Ako nešto treba ukinuti, to je ponedjeljak. 

http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc0807104

 

Druga studija koja pokazuje isti efekt kod prometnih nesreća.

http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199604043341416

 

Dakle pomicanje sata ne povećava opasnost, samo ju pomiče s jeseni na proljeće. Ako uzmemo da je vjerojatni uzrok proljetnih problema nedostatak sna, stvar se zapravo može prevenirati dizanjem svijesti kod ljudi da te dane odu ranije spavati, jer većina to ne radi. Odnosno općenito duljim spavanjem mogli bismo ukupno smanjiti pojavu srčanih udara i prometnih nesreća. DST tu nije bitan faktor rizika.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Europski parlament predlaže ukidanje ljetnog r

A jesi ti neki, em im kradeš uru sna, em ih gnjaviš s pomicanjem sata, em bi ih još i ranije na spavanje poslao. Nadam se da nemaš djecu 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice