Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

poruka: 128
|
čitano: 17.971
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di".
7 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Visak kaže...
Ne razumijem kako su stranci poželjni u dva ljetna mjeseca i onda se vidi zarada od njih, ali ako ostanu 6-7 mjeseci onda je ta zarada upitna. Ovo je efektivno produljenje turističke sezone, ono što oduvijek kukamo da bi trebalo napraviti.

Nije nepravedno, jer ti ljudi plaćaju porez, ali u zemlji u kojoj su prijavljeni. Cijela priča je max godinu dana, pa se ne može uspoređivati s državljanima HR.

 

1. Upitno je jel placaju porez, placaju samo ako su na payrollu.

2. Koriste infrastrukturu Hrvatske, ne te zemlje.

3. Ako rade tipa za americku firmu na americkom payrollu koja ima sjediste u nekoj zemlji s 0% state taxa, oni mogu placat porez od 20% na iznose od oko 150k dolara (takvi slucajevi ce bit najcesci sigurno). Dok na isti iznos Hrvati moraju platit preko 50% poreza i doprinosa. Dakle nepravedno je. Ako vec nudimo tako nesto, ajmo nudit to i hrvatskim drzavljanima.

4. Nije max godinu dana. Nego je godinu dana u zemlji, nakon tog moras bit 6 mjeseci van zemlje i onda mozes samo ponovit isto. Opet, ajmo ponudit to i hrvatskim drzavljanima.

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 17:21 (jurica1001).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Visak kaže...
zelenapaprika kaže...

 Produljenje turističke sezone imaš samo u nekim dijelovima Hrvatske. Na primjer, u Istri. Nisu u pitanju hoteli od kojih su malobrojni otvoreni zimi, nego iznajmljivanje vila Talijanima, Austrijancima i inima koji vole doći kada nije gužva i imaju malo dublji džep.

 Nisam baš shvatio što si htio reći.

Ne govorim o trenutnom stanju, nego o mogućem. Nomad je efektivno turist. To što on u svojoj sobi na laptopu ne stavlja slike s plaže na Fejs nego radi svoj posao (koji u slučaju nomada influencera može biti također stavljanje slika na Fejs) je nama nebitno, bitno je da tu svoju plaću koju je zaradio kod inozemnog poslodavca djelomično potroši kod nas, kao i svaki drugi turist. Ako su nam turisti iz nekog razloga prihvatljivi onda su iz tih istih i nomadi. Dapače, ovi bi bili tu i van sezone, što je dodatni plus.

 

Pošto ne rade za domaće firme niti na našem tržištu, nisu nikakva konkurencija, a zbog prirode posla ne opterećuju infrastrukturu, bar ne više nego turisti.

 

Razlika je da turisti ne provedu vise od 6 mjeseci u drzavi. Ako provedu u vecini zemalja svijeta smatraju se poreznim obveznicima te zemlje. To da su oni turisti je krivo razmisljanje i ne znam zasto se to gura. Onda sam i ja turist kad boravim u Hrvatskoj jer imam i stan gdje placam rentu van Hrvatske. Zasto ja nemam mogucnost biti u Hrvatskoj na payrollu druge zemlje i placat porez drugoj zemlji? Evo obecajem, trosit cu dosta u Hrvatskoj i kroz PDV uplatit vecu kolicinu poreza, ali nemoj mi naplatit porez na dohodak ako sam u Hrv godinu dana.

4 godine
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Visak kaže...
zelenapaprika kaže...

 Produljenje turističke sezone imaš samo u nekim dijelovima Hrvatske. Na primjer, u Istri. Nisu u pitanju hoteli od kojih su malobrojni otvoreni zimi, nego iznajmljivanje vila Talijanima, Austrijancima i inima koji vole doći kada nije gužva i imaju malo dublji džep.

 Nisam baš shvatio što si htio reći.

Ne govorim o trenutnom stanju, nego o mogućem. Nomad je efektivno turist. To što on u svojoj sobi na laptopu ne stavlja slike s plaže na Fejs nego radi svoj posao (koji u slučaju nomada influencera može biti također stavljanje slika na Fejs) je nama nebitno, bitno je da tu svoju plaću koju je zaradio kod inozemnog poslodavca djelomično potroši kod nas, kao i svaki drugi turist. Ako su nam turisti iz nekog razloga prihvatljivi onda su iz tih istih i nomadi. Dapače, ovi bi bili tu i van sezone, što je dodatni plus.

 

Pošto ne rade za domaće firme niti na našem tržištu, nisu nikakva konkurencija, a zbog prirode posla ne opterećuju infrastrukturu, bar ne više nego turisti.

 Govori o kojem god stanju želiš, sadašnjem, mogućem...

 

Na kraju sam napisao - imaju dublji džep. Imaju li digitalni nomadi dublji džep? Odsjedaju li u butik hotelima, iznajmljuju li luksuzne apartmane i vile? U pitanju je financijska korist koju ova država može imati od njih.

 

"Nomad je efektivno turist." - to i ja tvrdim, ali ovdje ima i suprotnih mišljenja o tome.

 

"Pošto ne rade za domaće firme niti na našem tržištu, nisu nikakva konkurencija" - ovisi što rade. Kako veće firme zahvaćaju i globalno tržište, onda su konkurencija svima.

 

Infrastruktura - pitanje je kakvu vrstu veze na internet trebaju? Na nekim mjestima na otocima i priobalju mogu sanjati o brzim fiksnim vezama, a negdje je to sasvim solidno.

15 godina
odjavljen
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di
Pitanje brzog fiksnog interneta na otocima je pitanje povrata investicije. Dolazak ljudi dubokog džepa kojima je takav internet neophodan može samo podignuti isplativost investicije.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
2 1 hvala 0
14 godina
online
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Osobno mi se ovo isto ne cini toliko velik korak kolikim se predstavlja. Nadam se da sam u krivu. Reka bi da se svakako moglo malo bolje razmislit o ovome, malo duze raspravljat o tome kako tocno izvest stvar i pokusat izvuc dugorocniju korist za drzavu i drustvo.

 

Sam princip po meni nije los i moze lako bit opravdan. Privlacis radnu snagu koja je visoko obrazovana (ne nuzno formalno) i visoko placena. Po meni je to ono sta bi trebalo bit regulirano. Da taj radnik koji dolazi donosi dodatnu vrijednost ekonomiji, ne samo zaradom nego i prenosenjem znanja u lokalni community, povecanjem vidljivosti industrije u Hr i slicno.

 

Nizozemska (i jos neke zemlje) imaju slican princip. Ako ces doc radit u Nizozemsku kao knowledge migrant, dodaju ti 30% neoporezivog dijela place. Nekad je to bilo 10 godina. Mislim da su sada smanjili na pet. Iznos koji drzava izgubi tim je smijesan u odnosu na dobit koju ima od tih ljudi. To su mahom strucnjaci u svojim poljima i drzava, odnosno firme, ne gube poslove radi manjka radne snage, uvoze znanje i vjestine i u konacnici nakon toliko godina, ogroman broj ljudi ostaje zivjet u Nizozemskoj te kasnije placa normalne poreze kao i svi drugi. Razlika, za koju mislim da je NL bolje odradila, je ta da oni ipak budu zaposlenici tamo. Na neki nacin ih se uvodi u sustav i veze za drzavu i daje bolje temelje za one koji na kraju kupe kuce, dovedu (osnuju) obitelji i slicno da ostanu i jos dugo cine drustvo boljim.

 

 

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
 
1 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanje di

Na koju infrastrukturu se točno misli kad se kaže "oni neće plaćati korištenje infrastrukture". Struju? Vodu? Kanalizaciju. Sve to je ili u cijeni najma ili bi plaćali račune u kojima plaćaju i korištenje strujne, vodovodne i kanalizacijske infrastrukture. Ako mislite na infrastrukturu kao ceste, plaćamo ih svi u Hrvatskoj, i to puno previše, kroz trošarine i poreze na previsokim cijenama goriva, ili pasivno kroz kupovinu karti autoprijevoznika. Naravno, oni nisu oslobođeni plaćanja korištenja autocesti, tunela i sl. 

 

Mislim da ovo, gledano s porezne strane, ne bi trebala biti prilika naći način kako naplatiti visok porez digitalnim nomadima, nego bi trebala biti prilika naći način kako čim više smanjiti potrošnju prevelikog državnog aparata koji ionako novce troši apsurdno i neopravdano, i samim time smanji poreze domaćem stanovništvu. Taj dio balkanskog mentaliteta nikad neću shvatiti, niti neću shvatiti zašto ga ljudi ne mijenjaju. 

 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj
Antonic kaže...

Osobno mi se ovo isto ne cini toliko velik korak kolikim se predstavlja. Nadam se da sam u krivu. Reka bi da se svakako moglo malo bolje razmislit o ovome, malo duze raspravljat o tome kako tocno izvest stvar i pokusat izvuc dugorocniju korist za drzavu i drustvo.


 

Ono što vlada može napraviti je i napravila: produžila mogućnost ostanka i rad na daljinu.

Znači, čovjek može biti tu, raditi od "kuće", nema zakonskih zabrana za to.

 

Kad bi radili za neku hrvatsku firmu, to je potpuno drugi slučaj i bitno kompliciraniji pristup.

14 godina
online
Re: Hrvatska među prvima u svijetu regulira pitanj

Ma slazem se Old Iggy

 

Tija sam rec da je generalno dobro da se uvode novine, tako i ova. Ali nekako mi se cine navrat na nos mjere i sad se naslikavaju kao da su rjeseni problemi drzave. A ovaj kompliciraniji pristup se nekako odgada kako za ovo tako i za sve druge probleme u nas.

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice