Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

poruka: 274
|
čitano: 55.384
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don".
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Zechina kaže...

Zaboraviste bitno: PDV se ne naplaćuje dvaput, a nije jednak u članicama EU.

Ergo... ne samo EU storage, već će i običan mailboxde.com i dalje za neke stvari ok funkcionirati.

 

 

Ovdje je riječ o uvozu izvan robe iz država izvan EU, a ne o kupnji robe unutar EU (o čemu ti govoriš).

 

Također, ne treba zaboraviti da i trgovine unutar EU naplaćuju različiti PDV, ovisno o količini prometa koju imaju sa drugim državama članicama, pa će ti kod nekih trgovina biti naplaćen PDV po stopi zemlje u kojoj se trgovina nalazi, a kod drugih će ti biti naplaćen PDV po stopi koja vrijedi u RH (25%).

 

 

Brk kaže...
@maxym,cuj carina nije porez?! Nego sta je, dobrovoljno davanje?! Nesto ko krv? Ne bi li rekao da je to semantika? U svakom slucaju jos jedan nacin otimacine novaca od sve siromasnijih gradjana. Samo cekam da uvedu crkveni porez.

 

Možeš carinu nazvati kako god hoćeš, ali ćeš svejedno platiti PDV na nju.

12 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Pitanje konkretno uvezi Alija. Kad se kod njih kupuje placa se njima a ne direktno prodavacu. Znaci bili bi dovoljno da se oni prijave na IOSS i kod kupovine na cjenu dodaju PDV isto kao sto na neke proizvode se dodaje i dostava? Poslije onda prodavacu ide njegovo a PDV preko IOSS-a odredjenoj drzavi. Hocu reci necemo morat kod svakog prodavaca zasebno pazit dali je naplacen pdv nego bi AliExpress to odradio ili?
 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Ima tu dosta pitanja koja bi bug trebao pitati poreznu. Na primjer što ako kinez ne naplati porez? Kada paket dođe u hrvatsku, kako će carina znati koliko je 25% za taj paket, kad ne zna koliko taj proizvod košta? Ako će koristiti cijenu sa one deklaracije na paketu onda će tu biti svega jer tamo zna pisati svašta. A ako budu morali otvarati svaki paket i vidjeti ima li unutra račun. Pa ako nema, slati dali pismo ili mail za dostavu računa kao do sada, pa to će usporiti dostavu paketa maksimalno ako je istina da mjesečno ima nekoliko milijuna paketa. A što je sa dodatnim nametima koji su bili do sada vezani za porez i ili carinu što sa time?
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.5.2021 19:23 (Doktor-X).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
To bi ovako trebal funkcionirati,pošta napoačuje 25% na pakete iz kine,po cjeni koju je kinez naveo na paket.
Tako sam ja to shvatio.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Ma mos mislit, ja selleru mogu rec koju da cijenu napise na paket i stavit ce da proizvod od 50$ kosta 5$ ak ja hocu.
Well... if you dont know me you cant trust me, and if you cant trust me, odds are low youll leap in front of a flying arrow to save my life.
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
AmonZero kaže...
Ma mos mislit, ja selleru mogu rec koju da cijenu napise na paket i stavit ce da proizvod od 50$ kosta 5$ ak ja hocu.

 Zar nije i do sada ista tako bilo,tj pridavač nikad nisu stavljali stvarnu vrjednost,več daleko manju.

15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Ma znaju napisat pravu cijenu ak im ne kazes. Meni je na zadnjem paketu (prije tjedan dana) stavio vecu cijenu nego sto sam ja platio i sto se nalazi na racunu. Platio sam nekih 10.30$ a ovaj napisao nekih 11$
Well... if you dont know me you cant trust me, and if you cant trust me, odds are low youll leap in front of a flying arrow to save my life.
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
AmonZero kaže...
Ma mos mislit, ja selleru mogu rec koju da cijenu napise na paket i stavit ce da proizvod od 50$ kosta 5$ ak ja hocu.

 Ja sam samo jednom od prodavača zatražio da stavi manju cjenu,a on je paket stavio tu cjenu,i napisao  da ne kupac zatražio da se stavi ta cijena......pa me carinilo....

13 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
bezimeni kaže...
Pitanje konkretno uvezi Alija. Kad se kod njih kupuje placa se njima a ne direktno prodavacu. Znaci bili bi dovoljno da se oni prijave na IOSS i kod kupovine na cjenu dodaju PDV isto kao sto na neke proizvode se dodaje i dostava? Poslije onda prodavacu ide njegovo a PDV preko IOSS-a odredjenoj drzavi. Hocu reci necemo morat kod svakog prodavaca zasebno pazit dali je naplacen pdv nego bi AliExpress to odradio ili?

 

Nećeš, Aliexpress će ti automatski na posljednjem koraku obračunati PDV i nemaš brige, to je već implementirano za kupce iz UK i čeka se 01.07. da počne za kupce iz EU. Samo postoji jedna negativna posljedica toga, naime u slučaju bilo kakvih problema sa paketom Aliexpress refundira iznos bez PDV-a, obzirom koliko su pozdani prodavači na Aliexpressu tu bi moglo biti problema i popušenih para.

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.5.2021 22:24 (Ico_Zg).
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Doktor-X kaže...
Ima tu dosta pitanja koja bi bug trebao pitati poreznu. Na primjer što ako kinez ne naplati porez? Kada paket dođe u hrvatsku, kako će carina znati koliko je 25% za taj paket, kad ne zna koliko taj proizvod košta? Ako će koristiti cijenu sa one deklaracije na paketu onda će tu biti svega jer tamo zna pisati svašta. A ako budu morali otvarati svaki paket i vidjeti ima li unutra račun. Pa ako nema, slati dali pismo ili mail za dostavu računa kao do sada, pa to će usporiti dostavu paketa maksimalno ako je istina da mjesečno ima nekoliko milijuna paketa. A što je sa dodatnim nametima koji su bili do sada vezani za porez i ili carinu što sa time?

 

Sustav IOSS sigurno neće biti baziran na "povjerenju", nego na način da porezna uprava zemlje primatelja paketa može provjeriti da li je novac od PDV-a stvarno i uplaćen toj državi. To je vjerojatno i jedan od razloga zašto firma posrednik IOSS stranoga kupca mora biti registrirana u nekoj od država na području EU. Kako će to operativno izvesti, nije rečeno, ali možemo pretpostaviti da će paketi na koje je naplaćen PDV imati markicu sa šifrom ili bar-kodom, preko kojega će porezna uprava (tj. pošta carinjenja, nakon primika paketa) moći provjeriti da li je primljena uplata za određeni paket.

 

Ako kinezi nisu uplatili porez, IOSS posredniku na teritoriji EU se ne piše dobro, jer je u poreznom prekršaju.

 

Kako će znati koliko je 25% vrijednosti, stvar je elementarne matematike, a kolika je vrijednost paketa, taj podatak će vjerojatno dobiti sa uplatom PDV-a preko IOSS posrednika.

Naravno, i tu postoji mogućnost muljanja, ali nije bit u muljanju i pisanju lažnih iznosa na carinske deklaracje (što je by the way, zakonom kažnjivo) nego jednostavnijem i jeftinijem postupku za kupca, i transparentnoj naplati poreza za države EU, i sigurnom nastavak dobrog poslovanja za kineske firme, a bilo kakav pokušaj muljanja će to prekinuti.

 

Dakle, ako kupuješ paket od prodavača koji je u sustavu IOSS, nema otvaranja paketa, nema traženja računa, nema slanja pisma kupcu, niti usporene dostave, niti provođenja carinskog postupka, uostalom to i jest bit ovoga sustava, da ti kao kupac dobiješ paket što prije, da kinezi i dalje nastave normalno poslovati sa kupcima u EU, a da porezne uprave zemalja primatelja dobiju svoj dio kolača.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.5.2021 0:05 (maxym).
11 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

IOSS sistem plaćanja i dostave neće biti problem, no svi ostali paketi na kojima nije plaćen porez e tu će nastati problemi a nitko nije rekao postupak sa njima kako će se utvrditi cijena proizvoda u paketu i hoće li se plaćati samo pdv ili još nešto dodatno

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
@JacklBack, ma znam da imam, ali je indirektan... 😭😭
11 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Ebay kaže:

 

https://www.ebay.co.uk/help/listings/default/vat-obligations-eu?id=4650

 

From 1 July 2021, the EU will introduce significant changes to how VAT is collected on imports into the EU, supplies within the EU by non-EU sellers and cross border supplies by EU sellers.

  1. eBay is obliged to collect VAT on goods sold through eBay to EU customers in the following circumstances:
    • Goods imported into the EU, with a parcel value of up to EUR 150. Note that there is no longer a VAT exemption for small consignments up to EUR 22
    • Goods of any value sold by a non-EU seller and shipped from inventory stored in the EU. Sellers may still have EU VAT obligations and should consult their tax advisors for further information
    If an order fits either of these criteria, neither sellers nor carriers should collect VAT from buyers in the EU. eBay will collect the VAT from the buyer based on the country of delivery and remit it to the responsible tax authorities.
  2. If a buyer requires a refund – cancellation, full refund, less than full refund, or partial refund – eBay will refund the VAT to the buyer in cases where eBay collected the VAT on the original transaction.
  3. eBay is obligated to collect VAT on the full value of the transaction including shipping costs, as the shipping costs are considered part of the total purchase. The VAT on the shipping charges apply at the same rate as the item(s) in the shipment.
  4. eBay will not collect VAT if:
    • Consignment values are above EUR 150. In practise, the recipient pays import VAT to the shipping agent as part of clearing the package through customs
    • The buyer is VAT-registered and provides their valid VAT registration number. In these cases, eBay will not collect VAT and instead the responsibility to account for VAT will switch to the VAT-registered customer
    • Consignments of goods containing excise goods such as alcohol and tobacco are imported into the EU
    • For imports where the buyer is EU VAT-registered and provides their valid EU VAT identification number. In these cases, eBay will not collect EU VAT and instead the respective Customs Authority/carrier will collect upon importation
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.5.2021 9:03 (Doktor-X).
 
1 0 hvala 2
12 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Nevezano za temu,

zna li netko kako ide slanje HR za UK? Frend studira tamo i blizi mu se rodendan pa bi mu poslali paket, no hoce biti problema s carinom?

Wolt 30kn kupon: GKD47
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Doktor-X kaže...

IOSS sistem plaćanja i dostave neće biti problem, no svi ostali paketi na kojima nije plaćen porez e tu će nastati problemi a nitko nije rekao postupak sa njima kako će se utvrditi cijena proizvoda u paketu i hoće li se plaćati samo pdv ili još nešto dodatno

 

U tom slučaju, postupak je isti kao do sada (na pakete skuplje od 22 a jeftinije od 150 EUR); paket dolazi na carinu, carina traži račun od primatelja, ako postoji sumnja da je iznos na računu umanjen, provjerava cijenu na stranicama prodavatelja, zaračunava PDV na vrijednost paketa, naplaćuje troškove carinskog postupka, i prosljeđuje paket do primatelja, a primatelj plaća perthodno navedene troškove poštaru kod preuzimanja.

 

Iz ovoga je jasno da će svi oni prodavatelji it Kine koji dobar dio svoje robe isporučuju kupcima u EU biti i te kako zainteresirani za ulazak u IOSS sustav plaćanja, jer će inače izgubiti dobar dio potencijalnih kupaca (koje će od kupnje odvratiti znatno duži postupak isporuke, i veća cijena od one koja se plaća za proizvode unutar IOSS-a).

16 godina
neaktivan
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Ako se ne varam većina kineskih prodavača već sada prodaje uglavnom preko velikih platfofmi, a te platforme će se vjerojatno prilagoditi, pa što se kineske robe tiče neće biti većih problema. Mali prodavači u ostatku svijeta će se morati prikloniti nekoj platformi koja to ima, jer u suprotnom gube evropsko tržište.

Ovo je dodatna voda na mlin velikim kompanijama poput Amazona i Ebaya.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

"Donosimo sve ključne informacije"

 

Najbitnija informacija je jos uvijek nepoznata. Hoće li se navedeno primjenjivati na pakete koji uđu u EU nakon 1.7 ili ovisno o datumu kupnje ? Što da danas naručim nešto i stigne u RH 2.7 ? Naplatit će mi 70kn carinskih troškova na paket vrijednosti 10kn ?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.5.2021 14:34 (perkoxcar).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Spomenuto je već u medijima. Sve što uđe u HR poslije 01.07, bez obzira što je kupljeno i mjesec dana ranije (recimo).

Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
rmiculini kaže...

Zna li tko, kako stoji  situacija sa isporukom paketa u Sloveniju, Bosnu, Mađarsku ....?

 

U BiH do 300 KM možeš kupovati bez da cariniš (ako ćeš u kunama to bi bilo oko 1125 kuna) a na svaki paketić bio on dolar ili do 300 KM ide 1,8 KM za nešto.. valjda pošti ili kome već.. dugo nisam naručivao. Znali pored onoga nečega što plaćaš $1 ti platiš još samo 1,8 KM (Konvertibilnih Baraka)

Ispričavam se ako je netko prije odgovorio.

11 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Ja kažem skuplji proizvodi će pojeftiniti a jeftini poskupiti. Tako da ja čekam 1.7 pa da naručim android radio za auto (koji bi po starom sistemu sigurno bio carinjen i platio bi sigurno više troškove kada bi došao u hrvatsku) nego po novome kada ljepo kinezu platiš porez na proizvod i on ljepo dođe doma bez straha od dodatnih troškova ko da si ga kupio bilo gdje u eu naravno ako je cijena manja od 150€
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.5.2021 17:19 (Doktor-X).
 
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Evo našao sam čini se okej, 8x dvbt2 prijemink  izaći će me 133kn x8

Treba mi 8 komada za apartmane na moru

Šalje se iz španjolskog skaldišta.


nema carine, poreza nikako?

 
0 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
peregrimus kaže...

Evo našao sam čini se okej, 8x dvbt2 prijemink  izaći će me 133kn x8

Treba mi 8 komada za apartmane na moru

Šalje se iz španjolskog skaldišta.


nema carine, poreza nikako?

 ako je iz eu plaćaš samo porez tamo gdje kupuješ

nemam za potpis
7 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –

zvao carinarinicu,

 

ovaj kaze ovisi cija je roba, ako kinez s Aliexpressa  njije platio europski VAT placam ja bez obzira sto salje iz spanjolske...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.5.2021 9:46 (fromilid).
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Gluposti, cim dolazi iz eu zemlje oni nebi smjeli uopce otvarat paket....kak ce onda uopce znat jel je platio ili ne...
battletag:MasnaKrvavic#2275
16 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
dado16 kaže...
Gluposti, cim dolazi iz eu zemlje oni nebi smjeli uopce otvarat paket....kak ce onda uopce znat jel je platio ili ne...

To što dolazi iz EU zemlje ne znači da roba nije podložna carinjenju (s naplatom PDV-a), kao i pregledu.

Može biti na bescarinskim skladištima, zabranjena za promet / slanje / prodaju...

13 godina
neaktivan
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –

a jbt sad ti znaj, a  nista narucit su 8 komada svaki zasebno racun, malo ce me vise kostat pa dobro

 

svaki je 140kn onda, i nemaju sta srat na carini

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.5.2021 12:21 (peregrimus).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –

Čak i ako dođe prije 01.07. (nakon toga svi paketi idu na carinu), 8 komada istog proizvoda ti mogu ocariniti i ako su odvojene narudžbe.

 

Jedino ako je Delivered Duty Paid (DDP), onda si miran i kod većih vrijednosti.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.5.2021 12:59 (MrBlc).
7 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –

:D sto reci koja smo mi banana država

 

Narucit cu onda 2 razlicita dvbt2, na sebe i staru i starog, na 2 različite adrese, sa razmacima od 5 dana.

 

A sto nakon 01.07., nema veze ak se šalje iz španjolskog skaldista, ide carina?? Koji jeeeni K.???!

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.5.2021 13:10 (fromilid).
2 godine
protjeran
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
MrBlc kaže...

Čak i ako dođe prije 01.07. (nakon toga svi paketi idu na carinu), 8 komada istog proizvoda ti mogu ocariniti i ako su odvojene narudžbe.

 

Jedino ako je Delivered Duty Paid (DDP), onda si miran i kod većih vrijednosti.

 to prjelazno razdoblje bi se trebalo prolagirati sa carinom za robu koja je kupljena u mjesecima prije stupanja zakona na snagu.

 

jer ako se neka roba kupi prije 1.7. dok još taj zakon nije na snazi, nebi trebao podlijegati carinjenju. u protivnom će se ljudima stvoriti troškovi koje nisu planirali. pogotovo za male pakete koji vrijede manje od 2$.

 

od 1.7. na dalje svaki kupac će vagati koju robu, na koji način, od kojeg trgovca uzimati, te samim time imati opcije i način plačanja pdv-a koji će istome odgovarati.

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Zekanje kaže...

 to prjelazno razdoblje bi se trebalo prolagirati sa carinom za robu koja je kupljena u mjesecima prije stupanja zakona na snagu.

Bi se trebalo - da u kontekstu da bi to bilo razumno, pošteno i logično.

 

Međutim, to nigdje nisam našao da je tako definirano.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice