Linux – dečko koji obećava zaključana tema

poruka: 647
|
čitano: 84.088
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Linux – dečko koji obećava".
15 godina
neaktivan
offline
Linux – dečko koji obećava

ReactOS

pa kad sam se zadnji put s njim pokušao igrati, pokretao je manje programa nego linux pod wineom i više su se rušili

sorry ako je sada bolje, ali još je alpha, pa sumnjam da je puno bolje

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Old Iggy kaže...
Veliki Brat kaže...
Old Iggy kaže...

Meni je običan korisnik svaki korisnik desktopa.

Znači i Linus Torvalds. U tom slučaju ne vidim gdje je problem - nek' si "običan korisnik" sam doradi drivere i kernel po volji.

Točno, i on je korisnik. I prema pravilima zajednice svaki korisnik to može, ali pitanje je koliko je sposoban.

A očekivati od svakog da to zna raditi je smiješno.

Nema veze. Ako linux nije za običnog korisnika, a običan korisnik je svaki desktop korisnik, onda je i Linus običan korisnik, a on je isprogramirao kernel linuxa - onda početna tvrdnja kako linux nije za običnog korisnika ne vrijedi.

 

Pffff, izmišljate si kriterije kako vam paše, a kad skužite kako i tada priča nema smisla, onda je nešto smiješno...

 

Ili možemo ispočetka, pa biti fer i iskreni - tko je običan korisnik?

Gledam te!
16 godina
online
Re: Linux – dečko koji obećava
Veliki Brat kaže...
Old Iggy kaže...

Točno, i on je korisnik. I prema pravilima zajednice svaki korisnik to može, ali pitanje je koliko je sposoban.

A očekivati od svakog da to zna raditi je smiješno.

Nema veze. Ako linux nije za običnog korisnika, a običan korisnik je svaki desktop korisnik, onda je i Linus običan korisnik, a on je isprogramirao kernel linuxa - onda početna tvrdnja kako linux nije za običnog korisnika ne vrijedi.

 

Pffff, izmišljate si kriterije kako vam paše, a kad skužite kako i tada priča nema smisla, onda je nešto smiješno...

 

Ili možemo ispočetka, pa biti fer i iskreni - tko je običan korisnik?

I opet, Linus je običan korisnik. Kao i svatko od nas.

Problem je kako običnom korisniku približiti linux, a ne kako "definirati običnog korisnika". Meni svaki kriterij odgovara - a tebi?

15 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
sailor1 kaže...

ReactOS

pa kad sam se zadnji put s njim pokušao igrati, pokretao je manje programa nego linux pod wineom i više su se rušili

sorry ako je sada bolje, ali još je alpha, pa sumnjam da je puno bolje

 /sarcasam On Off, On...of.. izgleda da tipka ne radi..

Naravno, tko ga je ikad probao zna na što mislim? kao adekvatan konkurent aktualnom ubuntuu.

 

Veliki Brat kaže...
...

Nema veze. Ako linux nije za običnog korisnika, a običan korisnik je svaki desktop korisnik, onda je i Linus običan korisnik, a on je isprogramirao kernel linuxa - onda početna tvrdnja kako linux nije za običnog korisnika ne vrijedi.

 

Pffff, izmišljate si kriterije kako vam paše, a kad skužite kako i tada priča nema smisla, onda je nešto smiješno...

 

Ili možemo ispočetka, pa biti fer i iskreni - tko je običan korisnik?

 -jel to onaj mali s prstom? Zašto si on ne instalira neku nVidijicu? Kao Drago Radeonku?

-nema fer borbe u ideološkoj borbi. do posljednjeg mrtvog pixela, i druga staljina!! kako bi se već u kontekstu zanio Čvorović...

Običan korisnik je Štefica&PericaTM ... i Drago kad mu se prohtije.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava

nisam probao ubuntu odavno

16 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Old Iggy kaže...
I opet, Linus je običan korisnik. Kao i svatko od nas.

Problem je kako običnom korisniku približiti linux, a ne kako "definirati običnog korisnika". Meni svaki kriterij odgovara - a tebi?

Meni isto, ali tim manje mi je jasno - kako ćeš Linusu približiti linux?! Mislim, ono... Što mu točno imaš približiti?

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.10.2013 17:04 (Veliki Brat).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
ihush kaže...
 -jel to onaj mali s prstom? Zašto si on ne instalira neku nVidijicu? Kao Drago Radeonku?

Loša usporedba. Nvidija radi sasvim ok na linuxu, prst je bio iz posve drugih razloga koji se tiču odnosa nvidije prema open sourceu općenito a ne radi toga što se nekome negdje skršio driver.

What Andy giveth, Bill taketh away.
15 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava

...znam (nisam savršen), loša usporedba, nešto u stilu zašto si ON ne forka neki driver (znanja i resursa ima).. kao što je i Drago mogao pokušati nešto drugo.

- ali bez natuknica je stvarno loša usporedba. .. Krivac je On, jer me navukao :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.10.2013 17:14 (ihush).
14 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
ihush kaže...
-  ok, i Hitna služba ponekad pogodi rješenje, ali nije jaki argument ;-)

- Može li? Što to nativno može linux? Linux/GNU ili Hurd? Ili što to nativno može neki OS, kernel? Možda su BIOS i MBR nešto nativno, možda bez monitora možeš redirectati txt stream direktno na rožnicu ili hipofizu i nativno čitati nule-jedinice... Ako su aplikacije ono što nešto po želji korisnika radi, tad... svrha OSa nije on sam sebi. -ma OK, next.

- ?. OK, linux (unix) je mrežni car. Sve što postoji na win, je copy/paste s nixa. Pa opet, u čemu je problem, što je tema, tj ima odgovarajućih tema pod npr sigurnost..

- da. Jednako tako ti BIOS, HDD, plastika, ekran, struja.. sve to omogućuju, ako već sam OS to omogućuje, možemo li izbaciti nabrojeno(?), međutim, bez browsera npr nebi bio na ovom topicu, bez audio playera nebi slušao nešto u backu i o čemu ili zašto to tipkamo? Možda je fora da imaš browser kompatibilan s OSom, možda utičnicu na 220V? Ok, next..

 

Pogodi rješenje? Pavel je u svojem golemom "znanju" izjavio da korisnik Linuxa ne može pristupiti internetu i čitati mail na primjer. Njegovo rješenje: brisanje tog beskorisnog OS-a i instalacija Windowsa, naravno.

Disclaimer: Pavela sam spomenuo da pojačam dozu sarkazma i nikako ne uspoređujem Dragu i njega, ali mi je bilo zanimljivo što su postupili na isti način.

 

Pod nativno sam mislio okruženje u kojem ne trebam 3rd party emulatore ili compatibility layere da bi obavio neki posao, ukratko aplikacije pisane za drugu arhitekturu ili OS.

A ako se to računa onda se komotno mogao instalirati Office paket preko winea, a wifi driver putem Ndiswrappera.

 

P.S. Napon gradske mreže od ožujka 2000.g je 230 V. (nije bitno samo te prc*m). {#}

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.10.2013 17:29 (Alkaline).
16 godina
online
Re: Linux – dečko koji obećava
Veliki Brat kaže...
Old Iggy kaže...
I opet, Linus je običan korisnik. Kao i svatko od nas.

Problem je kako običnom korisniku približiti linux, a ne kako "definirati običnog korisnika". Meni svaki kriterij odgovara - a tebi?

Meni isto, ali tim manje mi je jasno - kako ćeš Linusu približiti linux?! Mislim, ono... Što mu točno imaš približiti?

Ti imaš i inače problema s logikom? Ono, ne voliš pse, pe*er si?

To što je on običan korisnik svog računala (kao i svatko od nas) ne znači da i svaki drugi obični korisnik mora poznavati linux. Dapače, velika većina običnih korisnika nema blagog pojma o ideji OS-a i aplikacija. I iz te perspektive ići u ovakve rasprave je besmisleno, jer se stvari definiraju i odlučuju daleko od kernel/app dijela već onog što se običnom korisniku kaže ili nametne.

16 godina
moderator
offline
Re: Linux – dečko koji obećava

Običan korisnik je korisnik koji nema sklonosti ka programiranju, a editiranje i kompajliranje kernela mu je ko da ga pozovu na radno mjesto u NASA-u. Obični korisnik surfa, sluša muziku, gleda H.264 videe (DivX više nije u modi) offline ili s YouTubea, nakucka koji tekst, napravi si kakvu kalkulaciju troškova, napravi kakvu prezentacijicu, ponekad se možda poigra te koristi specifični aplikativni softver (ako je knjigovođa onda ima svoje knjigovodstvene programe, ako je dizajner ili nekakav drugi multimedijaš onda koristi Adobeove ili Corelove programe, itd.).

 

Cijela poanta rasprave bi se trebala vrtjeti upravo oko običnog korisnika, jer je poanta članka upravo to - dobi li obični korisnik nešto ako koristi Ubuntu umjesto Windowsa, odnosno isplati li mu se to, odnosno zadovljava li Ubuntu kao platforma uopće njegove minimalne potrebe.

 

 

Dakle, u svoj ovoj priči rasprave o mogućnosti editiranja i kompajliranja izvornog kôda, rasprave o superkorisnosti terminala su jednostavno - off-topic, jer se cilja na običnog korisnika, koji to ionako niti želi niti u pravilu može iskoristiti.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.10.2013 19:02 (mbaksa).
16 godina
neaktivan
offline
Linux – dečko koji obećava

evo jednog trivijanog zadatka na windowsima za nešeg vulgaris korisnika "average joea" . spržiti bootabilni dvd mdf image file. zna li on koji mu softver trećih strana sve treba?

na linuxu pod kde sa defaultno instaliranim k3b-om u tri klika, burn image, odabereš i to je to. 

 

 

 

 

iPhone:You're holding it wrong. Always!
 
1 5 hvala 0
16 godina
online
Re: Linux – dečko koji obećava
hrvooje kaže...

evo jednog trivijanog zadatka na windowsima za nešeg vulgaris korisnika "average joea" . spržiti bootabilni dvd mdf image file. zna li on koji mu softver trećih strana sve treba?

na linuxu pod kde sa defaultno instaliranim k3b-om u tri klika, burn image, odabereš i to je to. 

 

 

 

 

Prvo će te pitati "što je to butabilno", zatim što je "mdf", a onda što je "imiđ fajl".

Promašio si gadno ideju.

16 godina
moderator
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
hrvooje kaže...

evo jednog trivijanog zadatka na windowsima za nešeg vulgaris korisnika "average joea" . spržiti bootabilni dvd mdf image file. zna li on koji mu softver trećih strana sve treba?

na linuxu pod kde sa defaultno instaliranim k3b-om u tri klika, burn image, odabereš i to je to. 

Average joe ne zna kak se u "linuxu pod kde" (to uključuje Ubuntu s Unityjem?) zove program za paljenje imagea. {#}

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.10.2013 19:15 (mbaksa).
12 godina
offline
Linux – dečko koji obećava

Open Office ne otvara dobro neke MS Office dokumente? I to je problem Linuxa?????

 
1 0 hvala 1
16 godina
online
Re: Linux – dečko koji obećava
BlueMax kaže...

Open Office ne otvara dobro neke MS Office dokumente? I to je problem Linuxa?????

Zaobilazno. Linux nema takav paket koji može odmah i za ogromnu većinu korisnika zamijeniti Office bez ikakvog kemijanja.

16 godina
moderator
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
BlueMax kaže...

Open Office ne otvara dobro neke MS Office dokumente? I to je problem Linuxa?????

Daj malo pročitaj zadnjih x stranica - promašio si poantu.

 

To je problem rješenja temeljenog na Linuxu.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
TracerCPP kaže...
Friday kaže...
TracerCPP kaže...

Možeš se smatrati iznimkom u pravilu ako ti je tako lakše ;) 

Zato što je peder? {#}

Ne bum se štel mešat {#} Još mi samo treba da me prekrste u homofoba.

Hmmm? Nisam skuzio foru {#}

Novi kompletic za posao; sef voli kad nosim rozu... Novi kompletic za posao; sef voli kad nosim rozu...
So I ran faster, but it caught me here.... yes, my loyalties turned... like my ankle, in a seventh grade...
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.10.2013 19:27 (Deus ex machina).
12 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Old Iggy kaže...
BlueMax kaže...

Open Office ne otvara dobro neke MS Office dokumente? I to je problem Linuxa?????

Zaobilazno. Linux nema takav paket koji može odmah i za ogromnu većinu korisnika zamijeniti Office bez ikakvog kemijanja.

Ima li Microsoft paket koji moze zamijeniti open/libre office? Microsoftovo bjezanje od standarda ne znaci da Linux ima problem.

mbaksa kaže...
BlueMax kaže...

Open Office ne otvara dobro neke MS Office dokumente? I to je problem Linuxa?????

Daj malo pročitaj zadnjih x stranica - promašio si poantu.

 

To je problem rješenja temeljenog na Linuxu.

Nije. Open office nikakvih problema nema sa otvaranjem dokumenata pisanih u Open Officeu. Onda bi mogli napisati i da MS Office ima problema s otvaranjem dokumenata pisanih u drugim aplikacijama. Jedini problem je mala zastupljenost i sto ljudi kao standard uzimaju nesto sto nije standard.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
BlueMax kaže...

Open Office ne otvara dobro neke MS Office dokumente? I to je problem Linuxa?????

nakon 20 stranica :)

iPhone:You're holding it wrong. Always!
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.10.2013 19:27 (hrvooje).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
hrvooje kaže...

evo jednog trivijanog zadatka na windowsima za nešeg vulgaris korisnika "average joea" . spržiti bootabilni dvd mdf image file. zna li on koji mu softver trećih strana sve treba?

na linuxu pod kde sa defaultno instaliranim k3b-om u tri klika, burn image, odabereš i to je to. 

.mdf format u vremenima kad je 99,99 % imagea na svim siteovima i torrentima u .iso formatu?! Koji čita svaki poznati (i nepoznati) OS na zemaljskoj kugli?!

A taj se danas ,u vrijeme Viste ,Sedmice i Osmice ,bez ikakvog third party softvera prži sa: desni klik ,Open. {#}

 Average joe NE TREBA i ne zna što je .mdf ,kratko i jasno.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.10.2013 19:38 (kizo2703).
16 godina
online
Re: Linux – dečko koji obećava
BlueMax kaže...
Old Iggy kaže...

Zaobilazno. Linux nema takav paket koji može odmah i za ogromnu većinu korisnika zamijeniti Office bez ikakvog kemijanja.

Ima li Microsoft paket koji moze zamijeniti open/libre office? Microsoftovo bjezanje od standarda ne znaci da Linux ima problem.

Koga briga? OO/LO imaju problem, ne Office.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
kizo2703 kaže...
A taj se danas ,uvrijeme Viste ,Sedmice i Osmice ,bez ikakvog third party softvera prži sa: desni klik ,Open. {#}

Na Windows 8 se može i mountati bez ikakvog third party softvera.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
royalhero kaže...

Na Windows 8 se može i mountati bez ikakvog third party softvera.

Naravno ,ali njega interesira prženje ,i to .mdf image formata ,u Windowsima.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
16 godina
moderator
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
BlueMax kaže...
Nije. Open office nikakvih problema nema sa otvaranjem dokumenata pisanih u Open Officeu. Onda bi mogli napisati i da MS Office ima problema s otvaranjem dokumenata pisanih u drugim aplikacijama. Jedini problem je mala zastupljenost i sto ljudi kao standard uzimaju nesto sto nije standard.

Ili nisi pročitao članak ili imaš ozbiljnih problema s razumijevanjem.

12 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Old Iggy kaže...

Koga briga? OO/LO imaju problem, ne Office.

Zanimljiva teza. Sto je s problemom kad MS Office pogresno ili nikako ne otvara dokumente pisane u MS Officeu?

12 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
mbaksa kaže...
BlueMax kaže...
Nije. Open office nikakvih problema nema sa otvaranjem dokumenata pisanih u Open Officeu. Onda bi mogli napisati i da MS Office ima problema s otvaranjem dokumenata pisanih u drugim aplikacijama. Jedini problem je mala zastupljenost i sto ljudi kao standard uzimaju nesto sto nije standard.

Ili nisi pročitao članak ili imaš ozbiljnih problema s razumijevanjem.

Oboje.

16 godina
moderator
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
kizo2703 kaže...
royalhero kaže...

Na Windows 8 se može i mountati bez ikakvog third party softvera.

Naravno ,ali njega interesira prženje ,i to .mdf image formata ,u Windowsima.

Kladim se da ga isto tako zanima kako u Windowsima napraviti ext3 particiju. S obzirom da se to može pod Linuxom, ali ne može pod Windowsima bez instalacije dodatnih alata, Windowsi su smeće (sarkazam, za one lišene osjećaja za humor). 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
BlueMax kaže...

 Jedini problem je mala zastupljenost i sto ljudi kao standard uzimaju nesto sto nije standard.

Što to nije standard? MS Office i njegovi formati?! {#}

 

Daj se izjasni o čemu uopće pričaš!

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
16 godina
online
Re: Linux – dečko koji obećava
BlueMax kaže...
Old Iggy kaže...

Koga briga? OO/LO imaju problem, ne Office.

Zanimljiva teza. Sto je s problemom kad MS Office pogresno ili nikako ne otvara dokumente pisane u MS Officeu?

Recimo to ovako: takvih problema sam u životu vidio puno manje na tisućama raznih korisnika, svim verzijama Officea, svim platformama na kojima je Office radio nego iz prve odrađenih instalacija linuxa gdje nakon instalacije nije trebalo neko kemijanje.

O OO/LO i sličnim varijantama da i ne govorim, čak i kad su velike firme u RH krenule "izbaciti" Office drugim varijantama.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice