AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.947
|
čitano: 5.087.671
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Eh djeco djeco, gofna su uzorci, a statisticki podatci su nesto sasvim drugo.

Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Čitatelj kaže...

Eh djeco djeco, gofna su uzorci, a statisticki podatci su nesto sasvim drugo.

 Tako je, zato mu govorim da mu je stav loš i dao sam mu suprotan primjer da vidi koliko je to besmisleno.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jakovp kaže...
Čitatelj kaže...

Eh djeco djeco, gofna su uzorci, a statisticki podatci su nesto sasvim drugo.

 Tako je, zato mu govorim da mu je stav loš i dao sam mu suprotan primjer da vidi koliko je to besmisleno.

Ne znam za vas ali prije Ryzena, mene su iskusniji strasili, nikad AMD na AsROcK, samo intel.

 

Nisam imao vrimena niti provjerit u praksi, kad Asrok medju boljim izborom za prvu generaciju Ryzena, solidan u drugoj i u trecoj bez zvucnijih problema. Zanimljiva vremena za MBO tech.

coffe,coffe,coffe.....
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jos stariji ce se sjetiti vremena kad se asrock izbjegavao cak i kod uredskih konfiguracija,neovisno o platformi.....a o gaming stroju da ne pricam....

Da,vremena se mjenjaju.....
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Cuj, po meni, danasnje ploce, sve previse "bling", a premalo "kling" (izdrzljivosti).

 

Stare Abit, EPoX i AOpen (Foxconn,HonHai) ploce su bile nepoderive,

al isto tako Matsonic, PCChips (ChipiChips), Soltek, ECS i su bile uzasne.

 

Nisu stare Gigabyte ploce isto bile nesto, srednja zalost, a danas su top 3 "najjacih".

I MSI je ima dosta smeca prije, a danas radi sve i svasta. Asus isto tako, naspram

tadasnjeg Abita je Asus bio siromasan featureima, a danas je broj 1.

ASRock je nekad bio ok jeftinjak alternativa, a danas imaju ploce za 1000€.

Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

A vidim da nema smisla pa sam temu okrenuo na vedriju stranu. 

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
 
2 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jakovp kaže...

Znači ASUS WS je gora od svih 4 nabrojanih, zbog:

 

 

- nema TPM header što je bilo uvjet


 

 

Sad si bas kontam - pa jebemu mater, kakva je to workstation ploca ako nema TPM???

 

wiksi94 kaže...
Friday kaže...

Inace, meduze su prezivjele stotine milijuna godina unatoc tome sto nemaju mozak. To je svakako dobra vijest za neke ovdje

 Imaš vrlo nizak prag tolerancije na uvrede dok ih istovremeno dijeliš šakom i kapom. Svejedno sretno s izborom matične, nadam se da ćeš biti zadovoljan izborom.

 

Vidi, sutio sam i bio fin dok lik stvarno nije pretjerao. Uostalom, ti totalno promaseno pricas o mom egu. Ja kazem da sam odlucio kupiti plocu sa novim cipsetom a ti u pricu uvedes moj ego. Koji kurac?

Freak Show Inc.
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Čitatelj kaže...

Cuj, po meni, danasnje ploce, sve previse "bling", a premalo "kling" (izdrzljivosti).

 

Stare Abit, EPoX i AOpen (Foxconn,HonHai) ploce su bile nepoderive,

al isto tako Matsonic, PCChips (ChipiChips), Soltek, ECS i su bile uzasne.

 

Soltekice su super izgledale

Freak Show Inc.
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
Jakovp kaže...

Znači ASUS WS je gora od svih 4 nabrojanih, zbog:

 

 

- nema TPM header što je bilo uvjet


 

 

Sad si bas kontam - pa jebemu mater, kakva je to workstation ploca ako nema TPM???

 

 

A uvijek treba biti oprezan, jbg.

 

 

Inače kad sam se ja počinjao baviti kompovima (oko 2004) su msi ploče bile tako tako. A za prvu konfiguraciju sam si odabrao Asus A8N SLI Premium, to je tada bilo top ploča, samo što je bilo oko 1100 kn za razliku od današnjih top ploča koje su oko 7000 kn. I AMD athlon 64 3200 isto oko 1000 kn, pratički top proc za gaming tada, Jbg, druga vremena.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Doduse treba biti posten pa reci, mnoge od tih low end ploca poput dfi,asrock, ecs..... I dan danas rade, ma koliko bile na opskurnim i davno zaboravljenim chipsetima i socketima....

Sto se ne moze uvijek reci za nove modele...
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

 

Soltekice su super izgledale

 A jesu, od ljubicastih i zlatnih, cak je OC bio dobar,

mozda i najpovoljnije nF2 Ultra ploce.

 

Al cim si ih kupio si trebao maknuti smece od KZG (ChemiCon) kondezatora,

i zalemit Rubycone, i mogle su gurat godinama. Al ako nisi zamjenio,

iscurili su i strada chipset i mozes ju skartirat.

 

Ista stvar je bila i sa Albatron plocama, al su po kvaliteti bili tada losije od ECS-a,

a kostale su isto.

 

Makar, u to doba, imao sam jednu Chaintech-icu koja je kostala tada skoro 400DM,

nije bilo opremljenije ploce.

https://www.newegg.com/p/N82E16813152028

http://www.hardwarezone.com/articles/view.php?id=844&cid=6&pg=1

 

Pogledaj koliko dobre opreme si dobio uz tu plocu, danasnje ploce posrami po opremljenosti i featureima.

 

Chaintech kao i EPoX i danas djeluju, ali samo na istoku,

pa ako ikad budes putovao, kupi neku dobru SUPoX plocu (EPoX), i Chaintech grafiku (Colorful),

neces pozaliti, a imat ces nesto unikatno i kvalitetno.

 

 

Al danas je kako je, sve bljesti, a ono sto je bitno se izostavi. Kad si zadnji put dobio

stvarno kvalitetne SATA kablove, a ne ove genericke plasticne, uz plocu?

Ili bar odvijac, nesto korisno, front bracket sa audio portovima, citacem kartica ili nesto slicno?

 

Danas su ljudi sretni kad dobiju nalijepnicu, i to ne onu jadnu papirnatu, nego plastificiranu,

a nedaj boze "deluxe" metalnu naljepnicu.

 

A cijena? Oslo gore troduplo. Ako gledam inflaciju i razvitak tehnologije,

trebalo bi biti samo jeftinije, kao i diskovi, SSDi itd, al ne, ploce su sve skuplje,

kao i procesori, sto nema smisla, jer je tehnoligija usavrsena do te mjere,

nema vise stvarno smecastih proizvodjaca chipseta, samo AMD i Intel,

nema SiS-a, VIA-e, nVidije (nisu bili losi chipseti, osim trojke i petice koje su bile smece),

kondezatori su dosli do tog stadija da mogu trajati 20 godina na plocama,

a ne kao prije 3 do 5 godina, ako imas srece.

 

I zato smatram da vecinu para kod ploca beru proizvodjaci chipseta,

a ostala sica ostane proizvodjacima ploca, na featureima i dodatcima stede,

bitno da je bling bling, da bljesti kao u disko baru.

 

Zato kazem da bi radije stare zele ploce, ali sa sigurnih 6 do 8 slojeva bakra,

nego danasnje jeftinjak ploce sa 3 do 6 slojeva, koje placam 200+€.

 

7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Čitatelj kaže...

 A jesu, od ljubicastih i zlatnih, cak je OC bio dobar,

mozda i najpovoljnije nF2 Ultra ploce....

 jao, podsjetio si me na prizvođače ploča, pola sam ih zaboravio a koristio sam doma i chaintech i epox i soltek i fcking matsonic jedino matsonic je bio čisto smeće... abitku nisam nikad imao bile su mi je preskupe za ono doba, nije se imalo para... sjećam se i dfi, lan party su bile super ploče, soyo, bilo ih je...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Izbor je tad bio veci, al kvalitetnih ploca je bilo puno manje.

Danas nemas gubitka performansi odabrao plocu od 50€ sa najslabijim chipsetom,

ili od 1000€ sa najsnaznijim chipsetom. Nekad je bilo drugacije - slab chipset, propusnost

memorije padne i do 20%, CPU performanse i za 10%, a o stabilnosti i mukama

sa driverima u to mracno doba necu ni spominjati.

 

Zato se ne treba vezat za hardware, to je alat, orudje, kao i automobil,

mobitel ili nesto sasvim peto. Zastarit ce kad tad, a kolekcionarska vrijednost

je svega toga upitna. I ako ce postojati kolekcionarska vrijednost,
bit ce moguce unovcit kad mene vise ne bude ni bilo, pa mi je tak svejedno.

 

Gledam sta mi treba od mogucnosti, to kupim, nit najpovoljnije nit najskuplje.

Jer danas stvarno sto se tice performansi, ne ovisi o ploci niti 1%. Sve rade na

zadanom taktu, CPU-i isto tako, RAM isto tako, propusnost chipseta je zadovoljavajuca.

 

Najvece greske koje sam vidio, je tipa "kupit cu ovo i ovo, jer cu u buducnosti ovo i ovo",

tipa podrska za Tripple SLI/CrossfireX, i onda nikad se ne maknu od jedne grafike - prvo,

softwareska optimizacija ovisi o developeru igre i driverima, a drugo, kao "kupit cu jos dvije grafike za godinu dvije",

i onda tih grafika uglavnom ne bude, ili budu zastarjele/neisplative, jer jedna nova je bolja od te dvije/tri skupa,

a kosta isto ili manje. Plus nema zayebancije sa driverima i neoptimiziranim softwareom.

 

Napravis si listu sta trebas i tog se drzis. Evo, sebi kad kupujem ITX plocu, gledam ovako:

1. GLAN (Intel)

2. WLAN (AC)

3. 4x USB (bilo koja kombinacija, samo da ih je 4 komada)

4. 2x (SO)DIMM

5. 2x SATA

6. M.2 NVMe

7. PCI-e 16x

 

Sve ostalo je bonus koji mi ne treba.

https://geizhals.at/?cat=mbam4&xf=2962_4%7E4400_Mini-ITX%7E4771_Intel%7E6531_4%7E7086_M.2+M-Key+(PCIe)%7E7088_WLAN%7E7089_1x+Gb+LAN%7E7226_802.11ac

 

I sad kad gledam, izmedju 100€ i 280€, nemam nikakve razlike u performansama.

 

I sad recimo da zelim jos toslink, za Z906, opet ne moram uzeti najskuplju plocu:

https://geizhals.at/?cat=mbam4&xf=2962_4%7E4400_Mini-ITX%7E4771_Intel%7E6531_4%7E7086_M.2+M-Key+(PCIe)%7E7088_WLAN%7E7089_1x+Gb+LAN%7E7091_5x+Klinke%7E7226_802.11ac

 

Najjeftinija ploca je 80€, nema WLAN, za 100€ imam i WLAN i sve drugo, tako da ulaganje od 20€ nesto donosi.

Ali ulozit jos 160€ ne donosi mi apsolutno nista, osim "bragging rights", od kojih nemam nista osim veliko L na celu.

 

Kupite ono sto trebate, ne punite proizvodjacima dzepove bezveze.

 

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Valentin17 kaže...
Jakovp kaže...

 Naravno, ali nemoj zbog subjektivnih razloga drugima govoriti da izbjegnu jedan cijeli brand. Ako imaš neka konkretna saznanja za tu ploču reci, sve ostalo su bapske priče.

Moj razlog je taj što nikada nisam imao Asrock ploču koja je ispravno radila godinu dana, sada pišem sa jedne kojoj ne radi RAM utor, makar bila treća po redu,

s druge strane nikada nisam vidio pokvarenu ASUS ili Gigabyte ploču, ovdje gledam ploče od FXa pa do X299 i X399, rikavali podjednako i Intel i AMD socketi,

sve redom Asrock ploče, ne mogu preporučiti nešto što dosta ljudi izbjegava, budu se i ovdje javili neki siguran sam.

 A vidis i meni i frendu Asrock Z97 radi vec 5 godina savrseno, i to s overclockanom memorijom i procom od prvog dana. Po mom uzorku Asrock najbolji proizvodac :)

 

S druge strane, crkle su mi 2 MSI Gaming X grafe u garantnom roku, u koje se vecina ekipe kune da je najbolja izvedba. Pa mi ne pada na pamet drugima govoriti da izbjegavaju posto je vrlo moguce da se radi jednostavno o nesretnom spletu okolnosti - ali osobno, nikad vise MSI za grafe :D

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Problem "crkavanja" i odumiranja ploca u danasnje doba je stvar "natrpanosti".

Sto je ploca jednostavnija, to ima manje stvarcica koje mogu poci po zlu,

samim time je i pouzdanost veca.

 

Pogledaj serverska rijesenja - vecinom gola ploca, potrebni prikljuci, 8 slojeva zelenog PCB-a

i to je to. Radi vrhunski 24/7/365. Dok ove za home usere pretrpane potrebnim i nepotrebnim stvarima,

od LED fantastike za disko bar, do konektora za sve i svasta, koje vecina korisnika nikad ni ne koristi.

Tipa header za serijski i paralelni port -> vecina kojima to treba, trazi takvu specificnu plocu,

ili kupi HW PCI-E kontroler sa vise serijskih i paralelnih portova, jer kome treba taj port

za upravljanje strojeva, jedan port mu je ionako premalo.

 

Time se nepotrebno dize cijena proizvoda, i smanjuje pouzdanost.

Uz to, vecinu stvari mora odraditi "pametni" BIOS, od podrske za RAM,

CPU, mnozitelje, FSB itd. Nekad je to bilo jednostavno rijeseno jumperima,

nastelas ih, i to radi. Nema mogucnosti da softwareski bug izaziva nestabilnost

i dodatne probleme. Vecina serverskih ploca i dalje se drzi toga - stave jumpere, sigurno je sigurno.

 

Zato te jednostavne i jeftinije ploce, u danasnje doba, uglavnom nadzive

troduplo skuplje ploce. Jednostavno je nekad bolje od kompliciranog.

 

 

Moj PC  
4 0 hvala 4
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Minneyar kaže...
Valentin17 kaže...
Jakovp kaže...

 Naravno, ali nemoj zbog subjektivnih razloga drugima govoriti da izbjegnu jedan cijeli brand. Ako imaš neka konkretna saznanja za tu ploču reci, sve ostalo su bapske priče.

Moj razlog je taj što nikada nisam imao Asrock ploču koja je ispravno radila godinu dana, sada pišem sa jedne kojoj ne radi RAM utor, makar bila treća po redu,

s druge strane nikada nisam vidio pokvarenu ASUS ili Gigabyte ploču, ovdje gledam ploče od FXa pa do X299 i X399, rikavali podjednako i Intel i AMD socketi,

sve redom Asrock ploče, ne mogu preporučiti nešto što dosta ljudi izbjegava, budu se i ovdje javili neki siguran sam.

 A vidis i meni i frendu Asrock Z97 radi vec 5 godina savrseno, i to s overclockanom memorijom i procom od prvog dana. Po mom uzorku Asrock najbolji proizvodac :)

 

S druge strane, crkle su mi 2 MSI Gaming X grafe u garantnom roku, u koje se vecina ekipe kune da je najbolja izvedba. Pa mi ne pada na pamet drugima govoriti da izbjegavaju posto je vrlo moguce da se radi jednostavno o nesretnom spletu okolnosti - ali osobno, nikad vise MSI za grafe :D

 Lol, iste ploče, extreme4

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Eto, ja imam pak sasvim kontra iskustva s AsRock i Gigabyte. Dok kod buraza u prastarom kompu iz 2007. AsRock MBO Intel socket 775, chipset P945 još uvijek bez ikakvih problema radi, kao i ova AsRockica iz kompa pod moj PC od kraja 2014., s Gigabyte MBO sam imao baš loših iskustava. Što novih s garom koje su rikavale u garantnom roku kao i onda čim im je isti istekao do rabljenih koje su rikavale uredno nakon kratkog vremena kad sam ih ja koristio. No, da li je to moje iskustvo relevantno da bih nahvalio AsRock na sav glas a Gigabyte pljuvao i savjetovao ekipu da kupuju AsRock a Gigabyte ne? Ne bih rekao. Ne valja generalizirati. OK, ako se zna za neku seriju da je problematična, onda posavjetuješ da se ista ne kupuje, ali ovako generalno ocrniti jednu firmu je besmisleno. Bilo AsRock ili bilo koju drugu. LP:)
EDIT:
Eto, pod moj PC možete vidjeti 2 Gigabyte MBO, ova što je uparena sa FX6300 je zamijenjena u garantnom roku jer je ista takva vrisnula nakon 7-8 mjeseci, sve je radilo na stock vrijednostima na njoj do rikavanja.
Ova Gigabytica šta je uparena sa Opteronom pak radi savršeno od 2007.
Zanimljivo, ha?
Tigar Krezumica
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.10.2019 10:25 (fromcelltohell).
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

decki, sve je to isti kurac

 

RMA RATE MINDFACTORY 2018

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa mozes gledati u HR statistiku od MOL-a recimo.

 

https://file.io/8CBvYv

 

Za uredjaje koji imaju preko 100% povrata/neispravnosti,

znaci da su vise puta reklamirani, nego prodani,

dakle prodan recimo 5 puta, a reklamiran 15 puta (300%),

i ako od tih 15 reklamacija je zaista 10 puta bio neispravan,

onda je neispravnost 200%.

 

Na zalost nema podataka o broju prodanih promjeraka robe,

ali svejedno je to samo jedna statistika. No opet se vidi

iz nje da se jednostavniji proizvodi manje kvare od kompliciranijih (kod ploca).

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jel moguće, budući da je tek izašo kompletan zen2 (3950x) , a threadripperi još nisu ni vani, da po najavama Zen3 dođe kraj Q2 2020?!

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Rhodin kaže...

Jel moguće, budući da je tek izašo kompletan zen2 (3950x) , a threadripperi još nisu ni vani, da po najavama Zen3 dođe kraj Q2 2020?!

 DA. 

Mene samo zanima oce jos biti AM4 socket ili ne.

7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Predvidjen je do 2022., dakle moguce je da dodje jos Zen2+, a za Zen3 cemo vidjeti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zen 3 dolazi do kraja 2020. godine bit će podržan AM4 socket, a ZEN 4 bi trebao doći do 2021/2022. godine sa socket AM5.

BF3:fluffy_inside
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Šta znači kad piše za Ryzen procesor max boost?? Dali to znači da on sam sebe clocka ili je moguće doći do te frekfencije pomoću rucnog clocka. Isto tako dali je tim max boost clockom određena brzina samo jedne jezgre ili brzina svih jezgri. U pitanju je Ryzen r5 2600! 

 

Svijet je zanimljiv onoliko koliko smo mi radoznali!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sam sebi clocka jednu jezgru, najcesce na 1 sekundu, a onda padne na realniji clock :)

15 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Max boost se odnosi na "najbolju" jezgru koja ide na toj frekvenciji koliko god treba, odnosno onoliko dugo koliko je temperatura u normali. Ako se previše zagrije, past će brzina. Doduše, ovaj odgovor baziram na svom 3600. Možda je 2600 nešto drugačiji...
15 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Također, ako su temperature dovoljno niske, i sve jezgre će se približiti max boostu. Komkretno, meni sve jezgre pod opterećenjem idu na 4,1 GHz (max boost je 4,2).
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.10.2019 8:48 (Videotape).
4 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Videotape kaže...
Također, ako su temperature dovoljno niske, i sve jezgre će se približiti max boostu. Komkretno, meni sve jezgre po opterećenjem idu na 4,1GHz.

 Ovo je zapravo slucaj samo kod ryzena 3600 posto mu je boost clock samo 4.2ghz. Ovim ostalima je boost deklariran na 4.4-4.6ghz, a da imas ne znam kakvo hladenje all core sa pbo ide do nekih 4.2ghz.

16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sad sam se pogubio u silnim brojkama... 3600 CL16 je neka zlatna sredina za nove ryzene?

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Sad sam se pogubio u silnim brojkama... 3600 CL16 je neka zlatna sredina za nove ryzene?

 Tako je. 3200 cl14 je isto top, a naj vezija je 3800 cl16 sa ručno namještenim fclk na 1900 i zategnutim subtiminzima.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice