AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.947
|
čitano: 5.090.388
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
SuperHeroj kaže...

Toliko price o 4k, a koliko ljudi igra igru u 4k? Ajde, sad su grafe za 8k, pa pocnite pricati o 16k.... u pm...

 pa jebiga, masa ljudi nije nit htjela gledati 4k monitore jer prijašnje grafe, osim one od preko 10000 kuna, to nisu mogle pratiti

nova serija pokazuje da je grafa ranga 3080 sasvim sposobna za 4k/60hz s ultra postavkama

 

zanimljivo da sa 4k/60hz monitorima čak i vlasnici prastarih haswella mogu bez problema koristiti ove grafe

8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
SuperHeroj kaže...

Toliko price o 4k, a koliko ljudi igra igru u 4k? Ajde, sad su grafe za 8k, pa pocnite pricati o 16k.... u pm...

 pa jebiga, masa ljudi nije nit htjela gledati 4k monitore jer prijašnje grafe, osim one od preko 10000 kuna, to nisu mogle pratiti

nova serija pokazuje da je grafa ranga 3080 sasvim sposobna za 4k/60hz s ultra postavkama

 

zanimljivo da sa 4k/60hz monitorima čak i vlasnici prastarih haswella mogu bez problema koristiti ove grafe

 Samo što će dobar dio korisnika trebati i novo jače napajanje za 3080?

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
EricCartman kaže...
picajzla0707 kaže...
SuperHeroj kaže...

Toliko price o 4k, a koliko ljudi igra igru u 4k? Ajde, sad su grafe za 8k, pa pocnite pricati o 16k.... u pm...

 pa jebiga, masa ljudi nije nit htjela gledati 4k monitore jer prijašnje grafe, osim one od preko 10000 kuna, to nisu mogle pratiti

nova serija pokazuje da je grafa ranga 3080 sasvim sposobna za 4k/60hz s ultra postavkama

 

zanimljivo da sa 4k/60hz monitorima čak i vlasnici prastarih haswella mogu bez problema koristiti ove grafe

 Samo što će dobar dio korisnika trebati i novo jače napajanje za 3080?

 Vjerovatno nece, kvalitetnih 650w je dovoljno. A onaj tko ima za 3080 onda ima i 500-600kn za napajanje.

14 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

PCIe 3.0 vs 4.0

 

0% razlike sa RTX 3080

 

Moj PC  
1 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...

PCIe 3.0 vs 4.0

 

0% razlike sa RTX 3080

 

 Kod Hw unboxed pak druga prica, on je po 10ak fpsa vise dobio sa pcie 4.0

14 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

ovdje su isto testirali 

 

klik

 

i zaključak

 

"

first of all, if you’ve gone through our game-by-game breakdown, you will not be surprised to see PCIe 4.0 makes very little overall difference compared to PCIe 3.0. Almost nothing, in fact – at 1440p, the average difference between the 3900XT with PCIe 4.0 and the same CPU with PCIe 3.0, is a mere 2%, or 2FPS. At 4K, the difference is reduced to exactly nothing.

The other point to bring up is CPU bottlenecking. At 1080p, the 10900K is simply a faster gaming CPU than the 3900XT, performing 10% better on average despite its PCIe 3.0 limitation. Even at 1440p and 4K, it’s simply averaging higher frame rates than the 3900XT with PCIe 4.0."

5 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Budući featuresi poput directstorage i RTX I/O će biti gladni pcie 4.0, a uz to za mjesec dana izlaze Zen 3 procesori koji će uz ogroman performance jump nuditi i razumnu potrošnju što nije za odbaciti kad znamo koliko nove Nvidijine grafe troše, tako da Intel nema smisla uzimati, mrtva platforma.

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.9.2020 10:01 (Riot).
 
0 0 hvala 0
14 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

zen 3 će sigurno rasturiti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

https://wccftech.com/amd-ryzen-continues-to-decimate-intel-core-cpus-in-the-diy-segment/  mozemo vidjeti i na amazonu.com slicnu pricu. Znaci AMD dominira nad Intelom, dolaskom Zen 3 Intel se vise nece ni spominjati jer ce korisnici birati izmedju vrlo jeftinog Zen 2 ili premium Zen 3, a s obzirom da rade na istoj maticnoj ni Zen 3  nece biti skupa investicija kad samo jednu komponentu moras uzimati. Tko hoce uzme sada Zen 2 i kasnije kada padne cijena Zenu 3 povoljno nadogradi, ili  za manje od mjesec dana uzme Zen 3 i ima najbolji procesor na trzistu s kojim nema bottlenecka ni s 3090 karticom, a dobivamo i pcie 4.0 podrsku koja ce lijepo hraniti featurese poput directstorage i RTX I/O. Kako god se okrene Intel je legacy tj mrtva platforma, mrtvo ulaganje sto prodajni rezultati potvrdjuju, korisnici su svjesni toga.

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.9.2020 20:04 (Riot).
 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Riot 3 milje eura sa 3 CPU-a u jednom dućanu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...

zen 3 će sigurno rasturiti.

Po ovim bananim specijalcima ce se zen 3 vratit na zen+ razinu, ali dobro je, evo zen dvica (3900x) nam sa zadnjim grafama gubi cca 10ak fpsa na 1440p od 10900k koji je nova generacija, na 4k nema razlike dok na 1080p je pak 3600 bolji od 3950x. Ali eto, neki jos tvrde da je Intel "puno" bolji 

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.9.2020 21:00 (hahhaajaads).
8 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...

Riot 3 milje eura sa 3 CPU-a u jednom dućanu.

AMDova 4 najprodavanija - total: 14 040 komada  (87%)

Intelova 4 najprodavanija - total: 1890 komada   (13%)

 

Sad ja ne znam koji vrag, ili švabe nemaju love ili su toliko blesavi da ipak radije uzimaju zbugani AMD..

 

 

ansha: Pomelo te
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kaby kaže...
cvaja997 kaže...

Riot 3 milje eura sa 3 CPU-a u jednom dućanu.

AMDova 4 najprodavanija - total: 14 040 komada  (87%)

Intelova 4 najprodavanija - total: 1890 komada   (13%)

 

Sad ja ne znam koji vrag, ili švabe nemaju love ili su toliko blesavi da ipak radije uzimaju zbugani AMD..

 

 

 Ma blesavi su, ipak su oni vecinom balkanci pa zato 

5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kaby kaže...
cvaja997 kaže...

Riot 3 milje eura sa 3 CPU-a u jednom dućanu.

AMDova 4 najprodavanija - total: 14 040 komada  (87%)

Intelova 4 najprodavanija - total: 1890 komada   (13%)

 

Sad ja ne znam koji vrag, ili švabe nemaju love ili su toliko blesavi da ipak radije uzimaju zbugani AMD..

 

 

Ne treba zanemariti ni ovo: https://www.amazon.com/gp/bestsellers/pc/229189/ref=zg_b_bs_229189_1

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Riot kaže...
Kaby kaže...
cvaja997 kaže...

Riot 3 milje eura sa 3 CPU-a u jednom dućanu.

AMDova 4 najprodavanija - total: 14 040 komada  (87%)

Intelova 4 najprodavanija - total: 1890 komada   (13%)

 

Sad ja ne znam koji vrag, ili švabe nemaju love ili su toliko blesavi da ipak radije uzimaju zbugani AMD..

 

 

Ne treba zanemariti ni ovo: https://www.amazon.com/gp/bestsellers/pc/229189/ref=zg_b_bs_229189_1

 Cudno za amere jel ? Oni su tam puni ko brodovi i jos kupuju sljamove od AMDa, eh Ameriko na sta si spala...

5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...

 Cudno za amere jel ? Oni su tam puni ko brodovi i jos kupuju sljamove od AMDa, eh Ameriko na sta si spala...

 Pa samo mi na balkanu mjerimo bogatstvo s komponentama u kucistu. Tamo su to igracke za igranje, 0.1% budzeta, postoje automobili, nekretnine i slicne stvari s kojima mjeris novcanik, no posto je nama standard takav kakav je jedino imamo PC komponente. Mozda HDZ nesto promijeni u novom mandatu... hmm da...

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.9.2020 21:41 (Riot).
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

A vidi... AMD CPU... da neidem u sve cijenovne razrede, jednako te koštao 10700k sa kvalitetnim matičnom i RAM , te 2070 (Super) kao 3600 i B450 i 3200RAM + 2080(Super). Za koji dan će isto vrijediti za 3070/3080. 

Dakle po meni CPU bottleneck naspram intela na 1440p ultra postavkama je skoro 0 , a razlika 70 i 80 grafa OGROMNA.

 

Ima ovdje na forumu dušebrižnika kojima je životna misija dokazat koliko je intel bolju, samo ih molim da dokažu da je za iste pare bolja "usklađena konfa" i7 10700k + 2070 naspram r5 3600 + 2080 kako sam gore naveo.

 

Da, ko kupuje 3090 i intel 10900k sa neograničenim budžetom, imat će prednost nad onim ko kupi istu grafu na AMD CPU, ali samo i isključivo na 1080 CPU i pokojem scenariju na 1440p... pa sad valjda kad pare nisu problem i 500€ razlike opravdava makar 5-10% razlike u performansama u određeniđ scenarijima usprkos činjenici da su u adaptive sync rangeu i maltene neprimjetne... onda da, intel je opravdan... koliko vidim po Steam anketađa, radi se o 2-3% publike, a na žalost hrpetina koja čita slične komentare na forumima ide na intel + slabiji GPU jer "intel je intel"

Po meni, u ovoj situaciji apsolutne dominacije AMD-a na CPU tržištu, 13% za Intel u mainstrem desktop CPU području (non-professional) je jako puno, realno, koliko AMD više nudi price/performance.

Ko ne ide na 3080 ili 3090 i igra se, Intel ne bi trebao ni gledat.

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Rhodin kaže...

Fulo si.

Onaj tko si kupi 10700k ili slicno moze kupit i vise manje bilo koji gpu...

ne dajes pare za 10700k da bi zurio u sunce...

 

Ako gledas ulozeno dobiveno gledas ovo sto si i naveo... no ako ti je to sasvim nebitna stavka gledas da pokusas dobit jedno od najboljeg na trzistu s time da gledas koji su ti prioriteti..

Da mi cpu sluzi iole za bilo kakvu vrstu prihoda ne bih uopce razmisljao o Intelu s obzirom da sam dvije generacije bio na Ryzenu

Kod mene je bila opcija ili najbolji dostupni Ryzen ili 10700k odlucila je iskljucivo namjena a ona je kod mene sasvim jasna i jednostavna i to se ispostavilo itekako ispravnim bez obzira sto se uvijek nalaze prozvani ljudi s "ulozeno, dobiveno"

 

Sto se tice RTX teme namjerno postam tamo jer se kurite za nista... doslovno treba 2 minute da netko skoci tolko vas sekira "katastrofalni Intel" i onda se duzebriznici "intela" pravdaju... koji to? imate neki sindrom ocito jer Vam je bitno tko ima intela a tko amd-a

 

 

 

Bnet: mNik987#2148
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
toxic kaže...
Rhodin kaže...

Fulo si.

Onaj tko si kupi 10700k ili slicno moze kupit i vise manje bilo koji gpu...

ne dajes pare za 10700k da bi zurio u sunce...

 

Ako gledas ulozeno dobiveno gledas ovo sto si i naveo... no ako ti je to sasvim nebitna stavka gledas da pokusas dobit jedno od najboljeg na trzistu s time da gledas koji su ti prioriteti..

Da mi cpu sluzi iole za bilo kakvu vrstu prihoda ne bih uopce razmisljao o Intelu s obzirom da sam dvije generacije bio na Ryzenu

Kod mene je bila opcija ili najbolji dostupni Ryzen ili 10700k odlucila je iskljucivo namjena a ona je kod mene sasvim jasna i jednostavna i to se ispostavilo itekako ispravnim bez obzira sto se uvijek nalaze prozvani ljudi s "ulozeno, dobiveno"

 

Sto se tice RTX teme namjerno postam tamo jer se kurite za nista... doslovno treba 2 minute da netko skoci tolko vas sekira "katastrofalni Intel" i onda se duzebriznici "intela" pravdaju... koji to? imate neki sindrom ocito jer Vam je bitno tko ima intela a tko amd-a

 

 

 

 I onda mi to isto napravimo i onda se javite vi, kao mi smo "izolirani" slucaj 

12 godina
suspendiran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Dobar je r5 3600, ali po čemu je puno bolji izbor od i5 10400 koji je čak i jeftiniji par sto kuna?
Samo nemojte o mogućem upgradeu jer neki su već promjenili 3 Ryzena i još uvijek su slični sa Intelom u igricama koje su velikoj većini prvi pick za konfu.
Šta netko je kupio i7 8700k i ništa ne čačka par godina samo nabada nove grafičke i još uvijek je u vrhu gaming chartova.
Pa realno onda se Intel pokazao kao bolji future proof od AMD-a.
Samo molim bez pcie 4.0 fora jer većina kupuje b450, x470 ploče koja ne podržava pcie 4.0 i opet ste na istom, a niti ovaj zadnji Zen za am4 sigurno neće rasturit i prešišat Intela za 20%.
Ljudi kupovali r7 2700x za 2700kn jer su čitajući nebuloze mislili da će 8/16 gurat bolje od i7 8700k 6/12 koji je realno bio brži i tada.
Pa onda zamjenili 2700x za seriju 3000 izgubili 1500kn na 2700x pa eventualno kupili 3700x za 3000kn i opet za igrice na istom kao ovaj sa i7 8700k.
I onda shema nemoj Intel to je mrtva platforma, a kao argument je pcie4. 0 pa preporuči b450 za ploču, jer ta će podržavat još ovaj Zen3 koji će biti ili isti ili 10% brži od i7 8700k.
Navedite mi jednu normalnu i dobru igru koja može zagutit 6/12 cpu?
Ili ćemo si lagat pa kao svi nešto streamamo, obrađujemo, virtualiziramo...
Pa zna i Amd da se ne isplati izbacit i da mogu trenutno ultra brzu seriju 5000 za posljednji am4, šta će ostat za am5 npr?
Dovoljno će biti ako uspiju 10-ak posto brže od Intela uzmu im krunu u gamingu i bace se na seriju 6000.
Zatvore socket am4 i svi budući moraju na am5 tako i tako.
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.9.2020 14:45 (mislioc).
 
1 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...
Dobar je r5 3600, ali po čemu je puno bolji izbor od i5 10400 koji je čak i jeftiniji par sto kuna?
Samo nemojte o mogućem upgradeu jer neki su već promjenili 3 Ryzena i još uvijek su slični sa Intelom u igricama koje su velikoj većini prvi pick za konfu.
Šta netko je kupio i7 8700k i ništa ne čačka par godina samo nabada nove grafičke i još uvijek je u vrhu gaming chartova.
Pa realno onda se Intel pokazao kao bolji future proof od AMD-a.
Samo molim bez pcie 4.0 fora jer većina kupuje b450, x470 ploče koja ne podržava pcie 4.0 i opet ste na istom, a niti ovaj zadnji Zen za am4 sigurno neće rasturit i prešišat Intela za 20%.
Ljudi kupovali r7 2700x za 2700kn jer su čitajući nebuloze mislili da će 8/16 gurat bolje od i7 8700k 6/12 koji je realno bio brži i tada.
Pa onda zamjenili 2700x za seriju 3000 izgubili 1500kn na 2700x pa eventualno kupili 3700x za 3000kn i opet za igrice na istom kao ovaj sa i7 8700k.
I onda shema nemoj Intel to je mrtva platforma, a kao argument je pcie4. 0 pa preporuči b450 za ploču, jer ta će podržavat još ovaj Zen3 koji će biti ili isti ili 10% brži od i7 8700k.
Navedite mi jednu normalnu i dobru igru koja može zagutit 6/12 cpu?

 Pa stvar je u cijeloj platformi. Kod intela hoces brzi ram(xmp), moras kupiti skuplju plocu, hoces OC, moras kupiti novu plocu, hoces upgrejd cpu-a, moras novu plocu. Znaci mrtva platforma nemozes nista snjome. 

Svaka cast intelu da je u spio sa 14Nm 5 godina vec izgurati skoro, ali po potrosnji se sve vidi. Zato je AMD-ov cip znanto efikasniji kada obradjuje nesto isto ili cak brze/bolje a trosi duplo manje W. U pc-u smo nema veze koliko struje treba lupimo 1200W napajanje i sve ide, ali ipak tu energiju treba i negdje ispustiti u obliku topline, sto je najveci problem/gnjavaza. A intel ako nenagura 5.0+ Ghz onda je iza AMD-a i po gejmingu buduci da AMD i ima veci IPC, jacu single jezgru... i sada sa jednim CCX-om kada AMD izolira tu latenciju, nazalost nece intel moci ni sa jos jednim plusom nadomjestiti to.

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.9.2020 14:50 (HCgamingCRO).
12 godina
suspendiran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ako je tebi OC 100-200 mhz onda si pao na jeftin trik i marketing jer benefit je ravan nuli.
Zadnji overclockerski procesor je bio i7 2600k njega se dalo nasvirat 1000mhz+ sve ostalo su bajke sa 100 do 300mhz.
Zamisli ti kako je taj Amd super dozvole mi da na b450 naklokam:) mrcinu za 200mhz možda.
Intel isto jede govna, a nabolji su im ovi bez k jer su manji potrošači i za 90% ljudi su fine.
Danas da uzimam Cpu isključivo b450, b460/70 ništa ove bureke sa X ili K.
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.9.2020 15:06 (mislioc).
 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
I treba nam što bolji zen3, da amd što više stigne intel i kad se ovi jednom probude da imamo konkurenciju kako spada. Pogledaj samo razliku u gpu segmentu, koliko je tu veći napredak zadnjih 10-ak godina. Koliko su današnji procesori jači od jednog i7 2700k i to s odnedavnim prelaskom na više od 4 jezgre, a koliko su jače današnje grafe od tadašnje gtx 580. Dosta i previše nas je kočila intelova dominacija
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...
Ako je tebi OC 100-200 mhz onda si pao na jeftin trik i marketing jer benefit je ravan nuli.
Zadnji overclockerski procesor je bio i7 2600k njega se dalo nasvirat 1000mhz+ sve ostalo su bajke sa 100 do 300mhz.
Zamisli ti kako je taj Amd super dozvole mi da na b450 naklokam:) mrcinu za 200mhz možda.
Intel isto jede govna, a nabolji su im ovi bez k jer su manji potrošači i za 90% ljudi su super.

 ALi opet koji k naprimjer intel drka ljude sa tim plocama vec vise? Evo zanemarimo OC nije kao nekada sto je bio. AMD je uspio 3 generacije navuci na jednu plocu evo bit ce i 4 buduci da ce biti cudan bios update za b450/x470, a intel nemoze u entry level ploce nabaciti xmp podrsku jel misli da nema korisnika koji su na budgetu pa ce kupiti jeftiniju plocu/proc. A svi znamo koliko mozes frejmova dobit sa dobrim ram-om kad je CPU malo BN, a danas 16GB dobrog/brzog kita dobijemo za ispod 100 eura.

Po tome AMD je ispred intela miljama, dao je korisnicima mogucnost ak kombiniraju platformu kako zele.

 I misljenja sam da treba AMD sada shvatiti kao market leader-a u cpu segmentu, jel samo tako i jedino tako ce INTEL nesto napraviti pa da korisniki na kraju opet imaju inovacija i cemu se radovati na sljedecim prezentacijama.

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.9.2020 15:16 (HCgamingCRO).
5 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ljudi su jasno rekli što misle o Intelu, Zen 2 dominira prodajom, dolaskom Zena 3 Intel će nestati dok ne izdaju nešto novo. Priča se o Rocket Lake-u, no opet on je rađen na istom proizvodnom procesu, a uz toliku količinu tranzistora koja će imati njihova nova arhitektura, ionako visoka potrošnja će još dodatno narasti, a AMD će na poboljšanom 7nm+ procesu imati taktove vrlo blizu Intelu, no znatno veći IPC i manju potrošnju, tako da ni Rocket Lake neće biti pretjerano konkurentan. Tek pred kraj 2021-početkom 2022 će migrirati na novi proizvodni proces, no i AMD će... Možemo mi tu teoritizirat koliko želimo no Intel je mrtva platforma, što su kupci jasno pokazali....

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Pa da, čak i s tim što su zapeli na 14++++, samo da su otključali ram, imali bi dosta konkurentniji proizvod. Primjerice relativno jeftini i5 10400f bi s bržim ramom sasvim solidno konkurirao jednom 3600 rajzenu.
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Samo kaj bi onda konkurirali vlastitim procesorima, vjerojatno bi pala prodaja i5K.

8 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Riot kaže...

Tek pred kraj 2021-početkom 2022 će migrirati na novi proizvodni proces, no i AMD će... Možemo mi tu teoritizirat koliko želimo no Intel je mrtva platforma, što su kupci jasno pokazali....

Da, AMD će praktički kod TSMCa imat osiguran i već ispoliran 5nm a Intel će bit sretan ako sredi vlastiti 7nm do tada..

ansha: Pomelo te
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
toxic kaže...
Rhodin kaže...

Fulo si.

Onaj tko si kupi 10700k ili slicno moze kupit i vise manje bilo koji gpu...

ne dajes pare za 10700k da bi zurio u sunce...

 

Ako gledas ulozeno dobiveno gledas ovo sto si i naveo... no ako ti je to sasvim nebitna stavka gledas da pokusas dobit jedno od najboljeg na trzistu s time da gledas koji su ti prioriteti..

Da mi cpu sluzi iole za bilo kakvu vrstu prihoda ne bih uopce razmisljao o Intelu s obzirom da sam dvije generacije bio na Ryzenu

Kod mene je bila opcija ili najbolji dostupni Ryzen ili 10700k odlucila je iskljucivo namjena a ona je kod mene sasvim jasna i jednostavna i to se ispostavilo itekako ispravnim bez obzira sto se uvijek nalaze prozvani ljudi s "ulozeno, dobiveno"

 

Sto se tice RTX teme namjerno postam tamo jer se kurite za nista... doslovno treba 2 minute da netko skoci tolko vas sekira "katastrofalni Intel" i onda se duzebriznici "intela" pravdaju... koji to? imate neki sindrom ocito jer Vam je bitno tko ima intela a tko amd-a

 

 

 

Pa točno to, Intel kupuje onaj ko kupuje high end komponente i novac nije prioritet. Stav "intel ili ništa" je bedastoća koju vas nekoliko gura godinama na forumu.

 

Nuspojava su klinci koji nemaju pojma, i roditelji koji nisu "tech savy" koji čitaju te iste bedastoće, imaju 8-10-12k kuna i kupuju računalo djetetu, koji će odabrati 10700k i 2060 Super, prije nego 3600 i 2080 koje Ibme preporuči jer "Ryzen je bottleneck i intel je intel"

 

Kad pišete po rofumu pišete svima, ne samo onima koji  znaju, razumiju problematiku i prate događaje, koji dolaze kupiti računalo, a imaju budžet "koliko košta da košta", poput 20000 kn, pa odabere najskuplje ili prve slijedeće komponente. Ne, pišete i onima koji imaju ograničene budžete.

Ponovit ću jednom, dvaput, 73 puta, koliko god puta dođe suprotna teza, r5 3600 + 3080 >>>>>>>>>>>>> i7 10700k + 3070 u 99% situacija. Tamo gdje nije bit će neprimjetna razlika.

Pišete ovdje o "competitive CS:GO gameplayu" kojim se bavi nitko ili 1-2 ljudi sa foruma i oni točno znaju što će kupiti i zašto.

 

Pišem ti uporno da cherypickaš i stojim iza toga, NITKO tko će kupiti RTX 3080 na 1440p NEĆE igrati RDR2 na min postavkama i gledat koliko mu pada fps. Kad staviš ultra postavke, a to će napraviti SVAKI kupac RTX 3080 , ako ne sam, GeForce Experience će mu tako preporučiti i kliknut će optimize i razlika sa Intel je u razini statističke pogreške koju pojede Freesync monitor. Ja nisam taj koji mora otić na internet, nać 1 graf koji potvrđuje tezu da je intel 10-15% brži u jednom scenariju koji je izuzetno nerealno nać u praksi, da bi moja teza ličila na istinu. Dovoljno je analiza bottlenecka Ryzena naspram Intela i nije se promijenila preko godinu dana - razlika je oko 5%, razlika 10700k ii 3600 je ispod 15% u svim relevantnim scenarijima. Dapače, ispod 10% je... nekad 0. Intel je UVIJEK brži ili jednako brz, istina, ali razlika u cijeni nije opravdana ničime.

 

 

Samo jedan od primjera, svi koji znaju koristiti google, vjerujem da će naći sami svoje primjere. 2000+ kn razlike u cijeni je izuzetno teško opravdati gotovo svakome! To je razlika 2070 Super ili 2080 Super, takva će biti i 3070 vs 3080. Ko tvrdi da je bolje uzet 10700k i 2070 naspram 3600 i 2080!? Kad si u kategoriji "imam para, boli me kur*c" i svejedno ti je kupuješ li komp za 12 ili 15 ili 18k, da, razlika 3080 i 3090 ili prošla generacije 2080 i 2080Ti je veća od tih 2000 kn razlike u cijeni u CPU i da, to je logical next step za manji upgrade u performansama. Ja bih ju osobno potrošio na kupnju boljeg monitora, stolice i slično, ali pod uvjetom da sve to imaš i možeš si opravdat razliku u cijeni, da, Intel JEST bolji.

 

To što TI znaš zašto si kupio, i što TI imaš para, pa makar i 10900k kupit, ne znači da je to prosječnoj osobi pametno ili optimalno.

Hvala Bogu postoji Ibme koji na drugoj temi svakom koji dođe isprepadan da ako ne kupit Intela, ne bu mogel igrat, iskoristit grafu, ili što već se ovdje sve piše po forumu, objasni da to naprosto nije tako.

 

Slažem se, jednostavnije je dat 5700kn za procesor, još toliko za matičnu i RAM, uzet najskuplji SSD i onda uopće ne razmišljat o bottlenecku, jer ne postoji brže, pa onda svemu sporijem spočitavat kako ne valja. Jednako tako često se isplati kupit najbrži model 3080 jer od referentnog daje 3-5 fps više, odnosno 2-3% u prosjeku je brži. to ne znači da je razlika u 2000kn između 2 modela jeftina, niti da je ta odluka optimalna, pametna ili išta drugo. Doduše, svatko tko je spreman to platiti, ako ima para, ta, makar minijaturna razlika, mu je definitivno opravdana. Kad ljudi imaju para, kakav god "diminishing return" bio, uzet će najbolje, najskuplje i najbrže.

 

Kaby kaže...
Riot kaže...

Tek pred kraj 2021-početkom 2022 će migrirati na novi proizvodni proces, no i AMD će... Možemo mi tu teoritizirat koliko želimo no Intel je mrtva platforma, što su kupci jasno pokazali....

Da, AMD će praktički kod TSMCa imat osiguran i već ispoliran 5nm a Intel će bit sretan ako sredi vlastiti 7nm do tada..

 

Intel 10nm je cca ekvivalent TSMC 7nm (ali ne i 7nm+) , dok je njihov 7nm navodno ekvivalent TSMC 5nm.

Ono što je upitno je može li Intel na vrijeme preć na taj proces, hoće li imat isplativi yield i koliko će mu trebat da stigne tamo gdje je TSMC već sada (prvi rezultati 5nm su "bolji od očekivanih" dok Intel i dalje misteriozno šuti, makar znamo svi što se dešavalo zadnjih 5 godina što su hvalili napredak u 10nm... možda bolje da šute).

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.9.2020 15:27 (Rhodin).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kaby kaže...
Riot kaže...

Tek pred kraj 2021-početkom 2022 će migrirati na novi proizvodni proces, no i AMD će... Možemo mi tu teoritizirat koliko želimo no Intel je mrtva platforma, što su kupci jasno pokazali....

Da, AMD će praktički kod TSMCa imat osiguran i već ispoliran 5nm a Intel će bit sretan ako sredi vlastiti 7nm do tada..

 Intelov 7nm je zapravo AMDov 5nm. Tako da kad bi Intel izbacio sad 10nm, to ti je isto ko i 7nm kod AMDa.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice