Hydro power hidrocentrala 20w 12v smartphone charg

poruka: 14
|
čitano: 6.913
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Hydro power hidrocentrala 20w 12v smartphone charg

Ova mala hidrocentrala sluzi za rasvjetu u tri prostorije, jedan balkon i vanjsko osvjetljenje oko vikendice, svjetlo je jako dobro. Ukupno me izasla oko 430kuna ili 57€.

Ovaj solarni kontolor punjenja baterije koji sam koristio ima 2 USB porta tako da mozete puniti mobitel i oslate uredjaje.

 

Gledao sam da sistem bude sto jeftiniji i sto portabilniji, ima mnogo prostora za unapredjenje, ovo je prvi put da radim nesto slicno, sve sugestije su dobrodosle.

 

VIDEO: 

 

1. Generator: https://goo.gl/cDik3b 12$. Na 240 rpm proizvodi oko 14v i 0.8 ampera (nisam pravio branu,potok tece kako tece)

2. Remenice, prijenosni odnos 1:4: https://goo.gl/yygPoC 10$

3. Ležajevi za osovinu 10mm 2x 2$: https://goo.gl/ks2Tzs 4$

4. Točak od starog bicikla našao na otpadu 5KM (2.5€).

5. Osovina 10mm, dužina 30cm. 1$

6. 2x 12v 9ah akumulator iz starog UPS-a povezani paralelno 9ah+9ah=18ah kapacitet, 12v.

7. 13x 1.5w,12v,0.125amp [P(w)=U(v)+I(a)] led moduli, 1$ po modulu ukupno 13$. Da bi osvjetljenje bilo dobro koristio sam 4 led modula u prostoriji površine 12 kvadrata. Svaki modul proizvodi oko 120 lm 4x120 lm 480 lm ukupno (obična sijalica od 40w proizvodi oko 450 lm). Kada su svi moduli uključeni potrošnja je oko 1.7 ampera/satu. Obzirom da je kapacitet baterije 18amp/h sistem pod punim opterećenjem može raditi oko 10 sati bez priključenog generatora (samo na akumulatorima). Sa priključenim generatorom u sistem može da radi pod punim opterećenjem oko 15 sati.Generatoru je potrebno oko 20 sati da od 0-100% napuni akumulator. Napon na akumulatoru nikada ne bi smio pasti ispod 10.7v.

8. Za moje potrebe ugradio sam 4 prekidača za led module: 1.2$

9. Solarni kontrolor punjenja 20A 12v: https://goo.gl/j7iTya 8.3$ Potrošio sam oko 25$ na kablove i konektore.

10. Konektori koje sam koristio: 1. https://goo.gl/M79F1e 2.5 $ 2. https://goo.gl/B7216M 1.5 $

Za držać sistema sam koristio konstrukciju od stare stolice. Sistem može stati u gepek auta i prenosiv je.

Nisam pravio kontrolu toka rijeke (branu). Točak se okreće vrlo lako. Sistem posjeduje 2x USB za punjenje mobitela.

Ukupno sam potrošio oko 70$ (110KM, 430kuna,6,885.19RSD,57€) Uzmite u obzir da sam imao svoje akumulatore iz starog UPS-a,koji koštaju oko 30$.

 
5 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Hydro power hidrocentrala 20w 12v smartphone c

...samo nevidim ovdje koje je tvoje pitanje za nas ??

6 godina
neaktivan
offline
Re: Hydro power hidrocentrala 20w 12v smartphone c

Nema pitanja, ovo je objasnjenje kako napraviti, sve funkcionise.

 

Vidio sam da puno ljudi postavlja pitanja tipa "kako napraviti malu hidrocentralu", pa sam ja postavio svoju verziju, ako nekom moze pomoc, drago mi je :D

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.1.2018 8:55 (nedimpertla).
16 godina
neaktivan
offline
Hydro power hidrocentrala 20w 12v smartphone charg

Fora,

 

super si napravio i tnx na linkovima. Super je kod vode što uglavnom teče stalno, akumulator ti ni netreba kad bi imao obične sijalice. Ovako ipak za stabilizaciju.

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.1.2018 21:32 (Pupo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Hydro power hidrocentrala 20w 12v smartphone c
Pupo kaže...

Fora,

 

super si napravio i tnx na linkovima. Super je kod vode što uglavnom teče stalno, akumulator ti ni netreba kad bi imao obične sijalice. Ovako ipak za stabilizaciju.

 

Probao sam sistem i bez akumulatora i bez solarnog kontrolora. Generator pod opterecenjem znatno uspori i strado mi je remen (pukao) nakon kraceg vremena. Pored toga osvjetljenje znatno treperi, toliko da izludi covjeka, pogotovo kad je pod maksimalnim opterecenjem. Ne preporucujem da se kopca bez akumulatora i kontrolora, jest da sve funkcionise i tako, ali ne na najbolji nacin, a dodatni plus sa kuntrolorom je sto ima 2x USB i moze se puniti mobitel.

Hvala na podrsci, sljedeci projekat je razvodjenje vode u vikendici i navodnjavanje za manju povrsinu zemljista preko izvora ove struje - 12v pumpe.

Pozz

16 godina
neaktivan
offline
Hydro power hidrocentrala 20w 12v smartphone charg

Dal imaš problema s vodostajom, odnosno što će se desit kad se povisi visina vode? Kad pada kiša il snjeg, kako ti sve podnosi vlagu/vodu?

 

 

Kad budeš radio ostatak, svakako stavi slike.

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Hydro power hidrocentrala 20w 12v smartphone c
Pupo kaže...

Dal imaš problema s vodostajom, odnosno što će se desit kad se povisi visina vode? Kad pada kiša il snjeg, kako ti sve podnosi vlagu/vodu?

 

 

Kad budeš radio ostatak, svakako stavi slike.

 

Visina vode je trenutno veca nego ikad, centrala proizvodi vise struje i veci napon jer se brze okrece (veci je rpm).

 

To nije problem jer solarni charger odbaci automatski visak proizvedene struje, on sluzi kao kontrolor punjenja (bez ovog solarnog chargera bi se baterija prepunila u nekom trenutku, a takodjer ne da bateriji da se pretjerano isprazni). Postoje kvalitetniji solarni chargeri koji automatski smanjuju napon ali povecavaju struju, koliko sam ja skonto, nisam nesto strucan za taj dio, ali su dosta skuplji.

 

Trenutno centrala proizvodi oko 16.5v , ali charger uzima samo 14v i na toliko puni baterije.

 

Sto se tice vlage samo sam stavio preko generatora mali lim tako da voda ne pada direktno na njeg.

 

Nisam siguran da voda ovome generatoru ikako smeta jer je namjenjen za mikro hidrocentralu i vjetrenjacu, a takodjer sam gledao video na youtube gdje ovi dc generatori rade bez problema doslovno pod vodom, ne znam da li su ti klipovi fake, ali postoje na yt.

 

U prilogu su slike tog lima koji sam postavio za "zastitu" od vode, od slika vam mogu postaviti jos jedino nacin kako sam spajao zice. To nije komplikovano pa nisam ni postavljao na video.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Hydro power hidrocentrala 20w 12v smartphone c
nedimpertla kaže...

Nema pitanja, ovo je objasnjenje kako napraviti, sve funkcionise.

 

Vidio sam da puno ljudi postavlja pitanja tipa "kako napraviti malu hidrocentralu", pa sam ja postavio svoju verziju, ako nekom moze pomoc, drago mi je :D

 Sve 5, pusti provokatora s njegovim pitanjima ;)

 

Svaka čast na projektu, nije zadnja riječ tehnike no dokazuje tvoju domišljatost, poduzetnost i pamet. Funkcionalan sustav za male pare i svakako odlična vodilja za eventualne buduće konstruktore !

 

Jel znaš možda koliko polova ima generator ?

 

Razmiščljam o tome, kad ga gledam, da izgleda ko motor za brisače automobila, pa da si možda mogao uzeti onaj motor sa otpada.

No, onda mi pada na pamet da on možda zahtijeva veći broj okretaja. Ili ne ?!?!

6 godina
neaktivan
offline
Re: Hydro power hidrocentrala 20w 12v smartphone c
meshaigrin kaže...
nedimpertla kaže...

Nema pitanja, ovo je objasnjenje kako napraviti, sve funkcionise.

 

Vidio sam da puno ljudi postavlja pitanja tipa "kako napraviti malu hidrocentralu", pa sam ja postavio svoju verziju, ako nekom moze pomoc, drago mi je :D

 Sve 5, pusti provokatora s njegovim pitanjima ;)

 

Svaka čast na projektu, nije zadnja riječ tehnike no dokazuje tvoju domišljatost, poduzetnost i pamet. Funkcionalan sustav za male pare i svakako odlična vodilja za eventualne buduće konstruktore !

 

Jel znaš možda koliko polova ima generator ?

 

Razmiščljam o tome, kad ga gledam, da izgleda ko motor za brisače automobila, pa da si možda mogao uzeti onaj motor sa otpada.

No, onda mi pada na pamet da on možda zahtijeva veći broj okretaja. Ili ne ?!?!

 

 

Hvala na podrsci :D ne znam konstrukciju ovog generatora, a upravo mi je u ovom projektu najveci problem bio da izaberem sta cu koristiti za generator.. sto se toga tice nisam nimalo strucan, generalno se bavim fizikom i  znam ponesto generalno o struji i tu se zavrsava moje znanje :D.

Razmisljao sam i o ventilatoru auta i alternatoru i motoru za brisace, obzirom da znam da alternator radi na puno vecem broju obrtaje nego je meni prakticno za proizvest, pretpostavljam da je situacija ista sa ventilatorom, a kuci sam imao jedan motor od brisaca koji koristim za razanj,

rukom ga je izuzetno tesko okrenuti, pa nisam ni to uzeo u obzir (moguce da je problem bio u ovom motoru koji sam ja imao jer je okrenuo 2 stada janjadi :) ).

 

Upravu ste, nije zadnji krik tehnike, zapravo ne moze biti primitivnije nego jeste, ali je jeftino i prakticno za  ponjeti kuci (oko moje vikendice nema bas kuca pa je rizicna zbog ljudi s one strane zakona,a u  principu jedino bi mi bilo zao akumulatora), a evo radi vec 2 mjeseca bez problema ikakvih, u medju vremenu sam za sistem kupio sve rezervne dijelove tako da ce raditi bar jos 2 mjeseca :) :) :) .

 

Ako neko ima ideju za mali generator ovog tipa, mozda malo jaci rado bi pokusao poboljsati sistem..

Pozz

 

7 godina
offline
Re: Hydro power hidrocentrala 20w 12v smartphone c

Možeš koristiti alternator iz auta bez problema, ljudi ih obično i koriste na DIY vjetroelektranama.

Samo si izračunaj okretaje, a s ovak velikim kotačem koji koristiš mislim da bi mogao bez problema ići remen i direktno na remenicu alternatora (samo moraš onda drugačije izvesti lopatice, ili staviti još jedan kotač), čak bi mogao dobiti i nazivnu snagu alternatora (blizu 1kW) ako staviš na mjesto gdje je veći pad vode.

A odmah imaš i regulator tak da ti ne treba nikakav dodatni punjač baterija.

 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.2.2018 9:01 (fer-de-lance).
14 godina
offline
Re: Hydro power hidrocentrala 20w 12v smartphone c
Proguglaj ram pump, pumpa za vodu bez struje.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hydro power hidrocentrala 20w 12v smartphone c
Proguglaj ram pump, pumpa za vodu bez struje.
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Hydro power hidrocentrala 20w 12v smartphone c

Do sada sam sa ovim sistemom uspio na generatoru dobiti max 300rpm, doduse remenice su mi iz 3D printera 1:4 poprilicno male, vjerujem da bi mogao izvuci sa boljim vise, ali nisam siguran koliko vise..

A alternator u sebi ima regler ugradjen ?

 

Sto se tice ove pumpe, zanimljiv princip rada ima, ipak vec sam narucio pumpu i planiram napraviti prekidac sa medjubazenom.

 

Postavio bi jednu bacvu ne veliku recimo do 50l i u nju plovak sa prekidacem koji bi isao na reley, kada u bacvi padne nivo vode, aktivirao bi se prekidac koji bi upalio pumpu, time bi se podigao nivo vode i plovak bi ugasio pumpu.

 

U prilogu su slike narucenih djidja.

 

Ovo mi je tek u planu, nisam siguran da ce funkcionisati.

 

Ova pumpa je napravljena da izbacuje vodu iz camaca.Izacuje 1100 gph odnosno 4163.95 litara po satu , podize vodu na 4m visine. Na 12v trosi 3A, meni bi vjerovatno dnevno radila 5 min (za 5min moze izbacit 91,5 litara vode,mislim da mi dnevno nije potrebno ni toliko), tako da mi je potrosnja zanemariva, racun pokazuje da bi za dan potrosila 0.25A, ako sam dobro izracuno.

 

Primjer kako radi switch koji sam zamislio: 

Primjer pumpe: 

 

Ove me ukupno kostalo 110kn.

 

Prekidac 12kn.

 

Plovak 12kn.

 

Pumpa 86kn.

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.2.2018 11:14 (nedimpertla).
7 godina
offline
Re: Hydro power hidrocentrala 20w 12v smartphone c

Da, alternator ima ugrađen regler, a i većina ih (svi nakon 90-ih vjerovatno) ima i pobudu napravljenu preko namotaja pa mogu raditi i bez vanjske pobude iz akumulatora (neka me netko ispravi ako griješim).

A maksimalnu snagu daju na cca. 3500 RPM-a, tak da bi ti trebao puno veći prijenosni omjer (remen direktno na kotač je najbolje rješenje.

A ideja s međubazenom ti je dobra, pogotovo ako protok vode nije dostatan za održavanje okretaja (u ovom slučaju budeš vjerovatno trebao i veću bačvu ili bude pumpa morala puno duže raditi da bi imao dovoljan protok vode).

S tim da onda komotno uzmeš i neki inverter pa pogoniš i neke druge uređaje koji rade na mrežni napon jer alternator bude davao znatno više struje.

 

 

 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.2.2018 11:54 (fer-de-lance).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice