Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi borbeni zaključana tema

poruka: 41
|
čitano: 11.997
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi borbeni".
15 godina
online
Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi borbeni

Obzirom na rast cijena i skupoću, očekujem takvu ceremoniju nakon svake svoje kupovine u dućanu

 
15 0 hvala 0
15 godina
offline
Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi borbeni

nadam se ipak kako će Drago oplesti po ovome. tehnički (a možda i smisleno). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 2 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
Ajar kaže...

nadam se ipak kako će Drago oplesti po ovome. tehnički (a možda i smisleno). 

 Pa već smo pisali o Rafalima, i to hrpetinu, ne znam što se tu još može dodati.

 

Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix - Avijacija @ Bug.hr

Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina? - Avijacija @ Bug.hr

 

This space for rent!
14 godina
offline
Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi borbeni

ja očekujem dramolet Baneta i Plenkyja, kako mašu krilcima  i ulijeću u ispuh forsaža jedan drugome...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
11 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
Drago kaže...

 Pa već smo pisali o Rafalima, i to hrpetinu, ne znam što se tu još može dodati.

 

Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix - Avijacija @ Bug.hr

Rafale F3-R – lovac za idućih 50 godina? - Avijacija @ Bug.hr

 

 mislio sam o stvarnom stanju "na terenu". eh, kad bi ti dopustili izravan uvid, uz razgovor s dresiranim pilotima u hrvata (sumnjam kako bi ti dopustili "daj men' da malo vozim"). ili kad dođe svih tucet apostola (drti dozn), pa o suživotu s migovljem (to će još letjeti, ne? probijati zidove?). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
10 godina
offline
Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi borbeni

Hvala Dragom Bogu da je tako. Da smo ih imali početkom 90-ih znatno bi skratili srbočetničku agresiju na RH i bitno smanjili broj nedužnih žrtava sa naše strane.

Oni su također i samo početak jačanja naše vojske jer slijede i drugi važni projekti. Ako vam je sve ovo "smiješno" uvijek ćete kod vaše istočne braće naći rame za plakanje .. :) .. :) ..

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.10.2023 12:04 (W2000).
 
21 12 hvala 0
15 godina
online
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
W2000 kaže...

Oni su također i samo početak jačanja naše vojske jer slijede i drugi važni projekti.

 

da da, slijedeće je da kupimo nosač aviona jer čemu da stoji taj parking od Jadrana praznim kad Banđožić i Plenki mogu skočit Rafaleom i sletit na kod Visa parkirani nosač. Nakon toga kupujemo i nuklearnu podmornicu kako bi mogli po tiho s visa na škampe u Napulj da ih nitko ne gnjavi...

8 godina
offline
Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi borbeni

Ajd nedaj bože da potrošimo koju milijardu na zdravstvo i obrazovanje.

Prosječno glup i umjereno lud
Moj PC  
13 1 hvala 0
8 godina
offline
Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi borbeni

 

Ne vidim zasto negativa prema avionima. Znamo gdje zivimo, znamo koje nam je okruzenje. Znamo i da nam je roknuo bojler 100m od studentskog doma u Zagrebu. Moze doletjeti i nesto drugo iz nekog drugog smjera.

Budite negativni prema inertnosti i slugeranjskom mentalitetu naroda, to je rak rana. A nakon prozivljenog klanja, mrcvarenja i ostaloga sto smo prozivjeli, pravi grijeh je da nemamo vojsku poput Izraela.

Zasto je ne mozemo isfinancirati, i zasto RH zaobilaze sve investicije zadnjih 30 godina znamo svi. Da sad ne idem u politike.

 
20 2 hvala 0
10 godina
offline
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
Pitanje nije da li avioni ili ne, nego zasto ne puno bolji deal sa Izraelcima.
 
0 8 hvala 0
10 godina
offline
Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi borbeni

nego, naslov tu na forumu:

"Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor"

Moj PC  
2 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
Mene zanima kad ih darujemo Ukrajini?
R33mba#2892
Moj PC  
6 5 hvala 0
11 godina
online
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
R3nchi kaže...
Mene zanima kad ih darujemo Ukrajini?

trolaš ili misliš ozbiljno?

16 godina
online
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
Gebirgs kaže...

 

Ne vidim zasto negativa prema avionima. Znamo gdje zivimo, znamo koje nam je okruzenje. Znamo i da nam je roknuo bojler 100m od studentskog doma u Zagrebu. Moze doletjeti i nesto drugo iz nekog drugog smjera.

Budite negativni prema inertnosti i slugeranjskom mentalitetu naroda, to je rak rana. A nakon prozivljenog klanja, mrcvarenja i ostaloga sto smo prozivjeli, pravi grijeh je da nemamo vojsku poput Izraela.

Zasto je ne mozemo isfinancirati, i zasto RH zaobilaze sve investicije zadnjih 30 godina znamo svi. Da sad ne idem u politike.

Onaj dron ionako nitko ne bi skinuo bez suradnje Mađara i Rumunja.

A usporedba s Izraelom je smiješna - em imaju enormnu potrošnju (mislim da su i dlaje svjetski broj jedan, ispred SAD po glavi stanovnika), em imaju financiranje od strane SAD (mislim da je još Obama potpisao dodatno financiranje od preko 30 milijardi dolara u periodu 2016 - 2025) ne računajući njihovu potrošnju, razvoj, izvoz itd.

Ako se ne varam, troše 7 - 8 puta više od nas per capita.

16 godina
offline
Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi borbeni

Meni se sviđa jako ta Izraelska vojska, posebice onaj ženski dio

Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
Ajar kaže...

nadam se ipak kako će Drago oplesti po ovome. tehnički (a možda i smisleno). 

 Pretekao me Drago.

 

Sve je vec napisao.

 

Cak je pisao i pravio poredbe sa "zabranjenim vocem" a.k.a MIG-ovima i SU-ovima (lagano narcosiodno se ufam, na moj prijedlog).

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
11 godina
offline
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
mpapec kaže...
Pitanje nije da li avioni ili ne, nego zasto ne puno bolji deal sa Izraelcima.

 

Na koji točno deal misliš?

Na onaj sa F16?

 

Pa to je već prožvakana priča, nama je rečeno da baš te avione koje smo mi odabrali dobiti nećemo, to je rečeno iz SAD-a u startu ali pravili smo se glupi.

Dodatno je Kolinda u jednom trenutku izjavila mi hoćemo "baš te avione", ljudi su preko toga prešli ne znajući o čemu se radi.

 

Zaključak priče SAD nije dozvolio prelazak tehnologije sa kazetama za radarsko ometanje u HR ruke jer znaju da smo šuplji kao sir što se pokazalo u nekoliko navrata, jedno od njih je bilo izvačenje topničkih dnevnika koji su netragom nestali iz arhiva ako se ne varam ureda predsjednika.

Realno mi nismo dostojan saveznika bilo koga jer nismo očistili vlastite redove od onih koji su ostali spavači unazad zadnjih 30 godina a koji sustavno podkopoavaju državu iznutra, dosta toga će izaći na vidjelo u nadolazeće vrijeme kada se zarati u BiH i kada se karte stave na stol pa krene prekrajanje Daytona.

 

Također na "susretima za Rudija" su iz Aviana prije samog odabira novog HR aviona doletjela 2 aviona F16, jedan od ta dva aviona je bio onaj koji je sudjelovao u napadu na Udbinu i rušenje ukupno 6 aviona JNA, poruka je bila veoma jasna i transparenta ali neshvaćena od strane HR ekipe.

 

"“I can confirm that the 555 Expeditionary Fighter Squadron (Triple Nickel) has tail 2137, which is the specific F-16 that has 3x Air-to-Air kills over Bosnia,” Air Forces Central (AFCENT) spokesman Col. Mike Andrews told Air & Space Forces Magazine.

 

Sam tijek operacije i imena poginulih imate ovdje:

https://www.geopolitika.news/vojna-povijest/pobjegli-na-traktorima-avione-ostavili-aerodrom-udbina-1995/

 

 

 Brzom reakcijom NATO-a, u ovom slučaju, američkih F-16C, svih je šest napadačkih „Jastrebova” pogođeno. Prvi je pogođen i poginuo je kapetan 1. klase Ranko Vukmirović na IJ-21 u području Novog Travnika. Drugi pogođeni bio je također IJ-21. Kapetan 1. klase Goran Zarić uspio se katapultirati u području Novog Travnika, ali zbog nedovoljne visine padobran mu se nije potpuno otvorio te je poginuo. Treći oboreni avion bio je J-21 u području sela Bravsko. Raketa je otkinula horizontalni stabilizator „Jastreba“ na kojemu je letio kapetan 1. klase Zvezdan Pešić. Pilot je poginuo na licu mjesta. Piloti na dva sljedeća „Jastreba“ koja su izgubljena; major Uroš Studen, oboren u području Mrkonjić Grada, i kapetan 1. klase Zlatko Mikerević oboren u području Novog Travnika, bili su bolje sreće. Obojica su iskočila i preživjela. Jedan od njih dvojice katapultirao se s ekstremno male visine ne odbacivši prethodno poklopac kabine.

 

Šesti J-21 pogođen je u području Novog Travnika. Njegov pilot bio je kapetan 1. klase Zlatan Crnalić. On je uspio „došepati“ s teško oštećenim avionom do Udbine. Na samom slijetanju ugasio mu se motor uslijed nedostatka goriva, ali ipak je uspješno sletio.

U zraku su bila i dva „Orla“ J-22, ali prilično udaljena od ovih „Jastrebova“ i nisu bili meta napada NATO-ovih zrakoplova. Pobjednici nad srpskim zrakoplovima bili su satnik Robert Gordon “Wilbur” Wright, koji je oborio tri aviona, te također satnik Stephen L. “Yogi” Allen s jednom priznatom zračnom pobjedom. Pretpostavlja se da je peti oboreni avion udario u brdo manevrirajući u želji izbjegavanja rakete.

Zanimljivo je da je do teško oštećenog „Jastreba“, kojim je upravljao spomenuti pilot Crnalić, doletio F-16 koji ga je i pogodio i dvadesetak sekundi letio krilo uz krilo. Nakon obostranog vojničkog pozdrava, pilot Američkog ratnog zrakoplovstva smilovao se i dopustio teško oštećenom „Jastrebu“ sletjeti na Udbinu. Crnalićev „Jastreb“ JRV 24275 zaplijenile su tijekom „Oluje“ snage 9. GBR HV-a.

 

 

https://www.24sata.hr/news/iznad-zagorja-letio-f-16-iz-sad-a-koji-je-srusio-tri-srpska-jastreba-716284

 

Sam događaj oko Udbine i napadima F16 i F18 o kojima se malo priča ili uopće ne, siguran sam da većina HR javnosti za to niti nezna kao niti za prelete Britanaca po BIH i rušenje jednog njihovog aviona.

 

https://net.hr/danas/hrvatska/na-danasnji-dan-nato-je-izveo-svoju-najvecu-zracnu-operaciju-36-aviona-bombardiralo-je-vojni-aerodrom-krajiskih-srba-u-udbini-417c078e-b1c2-11eb-9ec8-0242ac13004a

 

 

 https://www.washingtonpost.com/archive/politics/1994/04/17/nato-plane-shot-down-in-battle-for-gorazde/ce362807-6cb8-462d-9f14-e03881027be4/

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.10.2023 10:42 (UncleJimbo).
8 godina
offline
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
UncleJimbo kaže...

Realno mi nismo dostojan saveznika bilo koga jer nismo očistili vlastite redove od onih koji su ostali spavači unazad zadnjih 30 godina a koji sustavno podkopoavaju državu iznutra, dosta toga će izaći na vidjelo u nadolazeće vrijeme kada se zarati u BiH i kada se karte stave na stol pa krene prekrajanje Daytona.

 

Fair point, i odlican dodatak o obaranju aviona. To isto nije siroko dostupno ili se barem nije pisalo.

Kad smo kod toga, i citata gore, sjecam se vrlo dobro jednog intervjua s jednom osobom iz Buzina, iz ambasade, u kojoj covjek otvoreno govori kako njima sami, nicim izazvani, prilaze ljudi iz nase vlasti i vojske i nude im da zele "raditi" za njihove agencije. To je rekao kroz smijeh. Mislim da to dobro oslikava mentalitet ekipe u foteljama koji su spremni, za Smoki i Colu, odraditi svasta.

 

Pri tome ne ulazim na onaj slucaj o nestalim putovnicama iz Veleposlanstva u Mostaru (par tisuca komada), cinjenice da svaki krimos u SRB ima jednu, skupa s medjunarodnom bagrom tipa Mogiljevic i drug.

Dalje, cisto logicki, toliko se spominje ta UDBA, pletu se bajke i opjevava ih se uz gusle da polako poprimaju nadnaravna obiljezja jer ako smo izasli iz Juge prije 30 godina, a u obavestajnim strukturama sigurno nisu radili golobradi djecacici od 20 godina, nego ljudi s odredjenim iskustvom i predjenom kilometrazom, to je sada ekipa 65-70+.

14 godina
offline
Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi borbeni

Imaju li naši Rafali AESA radar,neki kažu da,neki da nemaju pa mi nije jasno što je istina?

BE HAPPY 要開心 : )
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
Gebirgs kaže...

Pri tome ne ulazim na onaj slucaj o nestalim putovnicama iz Veleposlanstva u Mostaru (par tisuca komada), cinjenice da svaki krimos u SRB ima jednu, skupa s medjunarodnom bagrom tipa Mogiljevic i drug.

Dalje, cisto logicki, toliko se spominje ta UDBA, pletu se bajke i opjevava ih se uz gusle da polako poprimaju nadnaravna obiljezja jer ako smo izasli iz Juge prije 30 godina, a u obavestajnim strukturama sigurno nisu radili golobradi djecacici od 20 godina, nego ljudi s odredjenim iskustvom i predjenom kilometrazom, to je sada ekipa 65-70+.

 

Samo smjena generacija, rade po istom program SANU-a i za dobrobit "svojih" imaš čovjeka koji ima audio snimke za jedno takvo udruživanje na Karlovačkom području. (Željko Kekić - podcast Projekt Velebit)

Jedna od njih je nedavno na ekavici držala predavanja u HR saboru i popovala u najvišoj instituciji ove države, nedugo nakon toga obnaša i visoke dužnosti, imaš dio novinara koji opetavno pletu po MORH-u nanoseći veliku štetu prikazivajući isto kao "javnost treba znati"

 

To su ljudi koje se ne vidi, ima ih jako puno koji dejluju iz sjenke, dio kroz stupove društva kao što su sudstvo, drugi dio kroz organe represije> nedavna dva slučaja oba iz Vukovara (1. proavala u prostorije sa dokazima o ratnim zločinima sa području Vukovara, 2. slučaj gdje ljudi zaposleni u policiji su zapravo državljani Srbije> ovo je sigurnosni propust najvećeg karaktera za kojeg bi u uređenoj državi ministar ili radio prijedlog zakona i hitnu izmjenu ili bi bila zatražena njegova smjena)

 

Operacije poput Labradora su na ovim prostorima veoma česte ali rijetko dođu do javnosti i malo se o tome zna pogotovo laicima koji možda ne prate taj spektar pa vide samo dio svijetlosti, vezano na avione pred sam kraj završetka razgovora sa Izraelcima,  bila je  hitro organizirana izložba od strane naših istočnih susjeda na koje je bio pozvan ambasador Izraela, tema izložbe zamisli Jasenovac, zanimljiv tajming je odabran taman.

 

https://www.dw.com/hr/izlo%C5%BEba-razdora-u-zgradi-ujedinjenih-naroda/a-42330270

 

 

 

14 godina
offline
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
@picajzla0707
Iskreno?
oboje..
posto smo mi najveće briselske kuje.
R33mba#2892
8 godina
offline
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
UncleJimbo kaže...

 

Samo smjena generacija, rade po istom program SANU-a i za dobrobit "svojih" imaš čovjeka koji ima audio snimke za jedno takvo udruživanje na Karlovačkom području. (Željko Kekić - podcast Projekt Velebit)

 

Pocinjemo ici u offtopic, samo cu jos ovo i onda stati.

 

Lustracija nije napravljena od pocetka i ako je tome tako, (opet) smo si sami krivi. Nakon svakog rata se cistilo, na ovaj ili onaj nacin jer je uvijek bilo "repova". Poslije WW2, ondasnja Juga je cesljala arhive novina, foto radnje, uspostavljala se mreza dousnika itd. Djed mi je u osnovnoj skoli slikan kao djak kako drzi zastavu prilikom posjete jednog ministra. Nakon rata je identificiran, njega i brata su filmski, u 2 ujutro digli, pretukli, vezali zicom, i odveli u zatvor gdje se mjesec dana rascijavalo (uz samaranje i pretnje) jesu li imali sto s kvislinskim vlastima ili ne. Ocistio se, naravno, ali tu nije kraj. Nakon skolovanja, kao mladog profesora bacaju ga u Liku u jedno cetnicko selo na 5 godina, a tek nakon toga se moze vratiti nazad u rodni kraj. itd itd.

Point je, s temeljima stvar ne stima, stoga sve nadgradnje ne funkcioniraju.

14 godina
online
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
Ajar kaže...

nadam se ipak kako će Drago oplesti po ovome. tehnički (a možda i smisleno). 

 Kronološki redosljedno.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
10 godina
offline
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
Joe Cooker kaže...

Imaju li naši Rafali AESA radar,neki kažu da,neki da nemaju pa mi nije jasno što je istina?

 Drago kaže ima. 

 

"Rafali F3-R koje će dobiti Hrvatsko zrakoplovstvo, iako polovni, bit će dorađeni na najnoviju reviziju Dassaultove platforme. .....

 

F3-R uključuje RBE2 AESA radar, implementaciju Meteor raketa vrlo dugog dometa u oružni sustav, a o kojima ćemo malo kasnije nešto više (vjerojatno najnaprednija BVRAAM raketa današnjice), ciljnički i označivački kontejner TALIOS te nadogradnju sustava za elektroničku borbu SPECTRA (koji je i u ranijoj verziji bio više nego moćan)."

 

Rafale F3-R - lovac za idućih 50 godina

10 godina
offline
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
UncleJimbo kaže...

Na koji točno deal misliš?

Na onaj sa F16?

 

Pa to je već prožvakana priča, nama je rečeno da baš te avione koje smo mi odabrali dobiti nećemo, to je rečeno iz SAD-a u startu ali pravili smo se glupi.

Dodatno je Kolinda u jednom trenutku izjavila mi hoćemo "baš te avione", ljudi su preko toga prešli ne znajući o čemu se radi.

 

Zaključak priče SAD nije dozvolio prelazak tehnologije sa kazetama za radarsko ometanje u HR ruke jer znaju da smo šuplji kao sir što se pokazalo u nekoliko navrata ....

 Kad već ispredamo teorije zavjere ... 

 

Ako me sjećanje ne vara, kada smo pregovarali ulazak u NATO (za Sanaderova mandata), NATO (čitaj: SAD) su snažno "predlagali" da u potpunosti napustimo borbeno zrakoplovstvo i da se fokusiramo na opremanje pješaštva (mehanika, artiljerija, helikopteri tipa Black Hawk za transport i potporu, možda čak i 1 transportni zrakoplov, da se ne moramo stalno šlepat uz nekoga, obično Njemce ili Amere, svaki puta kada moramo slati kontigente na udaljene lokacije, posebno izvan Europe).

 

Vlada je već prihvatila taj prijedlog, a onda je nastala "pobuna" (u OS RH? neki generali? više se ne sjećam svih detalja), digla se dreka u medijima i Sanader je popustio, povukao tu odluku i počeo čvrsto zahtjevati da HR zadrži borbeno zrakoplovstvo.

Ameri nisu bili sretni, ali su na kraju pristali uz jedan caveat (tako su bar priče kružile ) - s obzirom da tvrdoglavo odbijate naš prijedlog nećemo vam pomagati u tom području, ako imate novaca kupite si sami avione, ako nemate tko vas je... šiša!  

 

Službeno - svi su (i HR i SAD) sa smješkom demantirali te priče i cvrkutali o partnerstvu i prijateljstvu.

 

Međutim ... ako promatrate što nam je SAD u međuvremenu donirala ili pomogla nabaviti (uglavnom komunikacijsku opremu, transportna i druga vozila, Black Hawk i sl.) uočljivo je da nema borbenih zrakoplova.

 

Iako se u desničarskim krugovima naširoko širila priča, nakon onog fijaska sa Izraelom, da se SAD sprema "iskupiti" za blokadu deala sa Izraelcima, tako što će nam dati "ponudu koja se ne odbija" - 16 ili više praktično novih F16ica, kojih Nacionalne garde raznih saveznih država imaju na tisuće i drže konzervirane u hangarima za zlu-ne-trebalo. Cijena? Prava sitnica!  

 

Naravno da od toga nije bilo ništa ... na ponovljenom natječaju su nudili samo ganz nove  F16 po punoj cijeni, nikavi popusti, nikakve opcije s polovnim avionima, pa vi vidite. 

2 godine
offline
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
UncleJimbo kaže...
Zaključak priče SAD nije dozvolio prelazak tehnologije sa kazetama za radarsko ometanje u HR ruke...

 

Takav zaključak iskonstruiran je u medijskim pamfletima.

 

Stvarnost je kao i inače vrlo prozaična, Izraelci su htjeli uvaliti razvaljene kante koje su besplatno dobili od USA, a istodobno su ih nudili i Rumunjskoj i Bugarskoj, što bi omelo prodaju USA koja prodaje nove F-16 Block 70/72, dakle business as usual.

Istodobno, dok je Plenković tvrdio da je sve gotovo za "posao stoljeća" i da imaju sva odobrenja i papire, te da izraubane kante uskoro dolaze u HPZ (Hrvatsko paradno zrakoplovstvo), Izraelci su sletjeli na Pleso:

 

https://vlada.gov.hr/vijesti/odlican-potez-za-sigurnost-hrvatskog-neba-i-hrvatske-drzave-koja-je-odabrala-put-da-bude-snazna-kredibilna-saveznica/24239

 

I zatim par dana kasnije preletjeli iznad Knina na obljetnicu Oluje (to će biti glavna zadaća svakog budućeg HPZ zrakoplova, uključujući i Rafale):

https://morh.gov.hr/vijesti/izraelski-f-16-iznad-knina-za-obljetnicu-oluje/1931

Kad je ispalo da postoji problem s odobrenjem i papirima, tadašnji zapovjednik 93. krila HRZ-a brigadir Željko Ninić, član Stručnog povjerenstva za nabavu višenamjenskog borbenog aviona, tokom fijaska nabave F-16 Burek, pardon, Barak na HRT-u je izjavio: "Ja vjerujem u Boga, u papire ne vjerujem."

 

https://www.vecernji.hr/vijesti/clan-povjerenstva-za-nabavu-aviona-vjerujem-u-boga-u-papire-ne-vjerujem-1293095

 

Nakon takve izjave i propalog "posla stoljeća" propisno je nagrađen, dobio je čin brigadira i postao načelnik Operativnog odjela zapovjedništva Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.

 

UncleJimbo kaže...
Realno mi nismo dostojan saveznika bilo koga jer nismo očistili vlastite redove od onih koji su ostali spavači unazad zadnjih 30 godina a koji sustavno podkopoavaju državu iznutra...

 

Tako je, ništa nije krivnja nas samih, točnije Vlade RH.

 

 

UncleJimbo kaže...
dosta toga će izaći na vidjelo u nadolazeće vrijeme kada se zarati u BiH i kada se karte stave na stol pa krene prekrajanje Daytona.

 

Unatoč onaniranju pojedinaca kako bi bombardirali Čačak, Hrvatska kao članica NATO saveza mora imati većinsku odluku da napadne neku drugu državu (iznimka je naravno USA).

 

UncleJimbo kaže...
Također na "susretima za Rudija" su iz Aviana prije samog odabira novog HR aviona doletjela 2 aviona F16, jedan od ta dva aviona je bio onaj koji je sudjelovao u napadu na Udbinu i rušenje ukupno 6 aviona JNA, poruka je bila veoma jasna i transparenta ali neshvaćena od strane HR ekipe.

 

F-16 i ostali zrakoplovi NATO saveza redovito slijeću i lete iznad Hrvatske, neke od boljih slika nastale su na vježbi Joint Wings 2002, kad su neki naši piloti letjeli i u F-16D:

 
 

Gebirgs kaže...
Dalje, cisto logicki, toliko se spominje ta UDBA, pletu se bajke i opjevava ih se uz gusle da polako poprimaju nadnaravna obiljezja jer ako smo izasli iz Juge prije 30 godina, a u obavestajnim strukturama sigurno nisu radili golobradi djecacici od 20 godina, nego ljudi s odredjenim iskustvom i predjenom kilometrazom, to je sada ekipa 65-70+.

 

Pusti ti to, ako je Manolić još živ, tko zna koliko je još mlađih koji, da citiram "sustavno podkopoavaju državu iznutra"...

 

  

UncleJimbo kaže...
 imaš dio novinara koji opetavno pletu po MORH-u nanoseći veliku štetu prikazivajući isto kao "javnost treba znati"

 

Javnost apsolutno treba znati kuda idu njihovi novci, primjer je recimo Švicarska gdje narod na referendumu odlučuje hoće li i koje će vojne zrakoplove kupiti.

 

UncleJimbo kaže...
Operacije poput Labradora su na ovim prostorima veoma česte...

 

Operacije gdje su nekoga htjeli prikazati kao profašističkog ili pronacističkog bile su potpuno nepotrebne.

 
 

Gokage kaže...
Međutim ... ako promatrate što nam je SAD u međuvremenu donirala ili pomogla nabaviti (uglavnom komunikacijsku opremu, transportna i druga vozila, Black Hawk i sl.) uočljivo je da nema borbenih zrakoplova.

 

Razvaljene MRAP-ove bilo je jeftinije ostaviti u nekoj zemlji nego ih prevoziti u USA. Većina ih od 2014. stoji dvorištu Remontnog zavoda u zagrebačkom Jankomiru, tu it amo se koriste se za kanibalizaciju, kako bi se pokrpalo ovih par koji voze.

 

Nego, znaš li koliko motora ima "donirani" Black Hawk?

 

Gokage kaže...

...možda čak i 1 transportni zrakoplov, da se ne moramo stalno šlepat uz nekoga, obično Njemce ili Amere, svaki puta kada moramo slati kontigente na udaljene lokacije, posebno izvan Europe).

 

Imamo dva Antonova AN-32B, nakon što smo remont platili oko 15 milijuna kuna ostavili smo ih da propadaju na stajanci (na prodaju su, ali nitko ih ne želi kupiti):

 

 

 

 

Slična stvar je i s Mil Mi-24:

 

Imamo, odnosno imali smo i friško remontirane Mil Mi-8, njih smo donirali Ukrajini:

https://www.vecernji.hr/vijesti/helikopteri-mi-8-koje-je-donirala-hrvatska-stigli-u-ukrajinu-1678517

Magia Posthuma
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.10.2023 9:28 (Vampir001).
11 godina
offline
Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi borbeni

Pamfleti ili ne mi smo htjeli baš određene avione, na kraju je bilo rečeno da iste možemo dobiti ali nakon što se sa njih skinu sve nadogradnje tj da se moraju vratiti na tvorničke postavke Lockheed Martina što nama nije bilo prihvatljivo.

 

Antonove nitko ne želi kupiti isto kao što nitko ne bi želio kupiti MIG21 to su vršnjaci.

 

Što se tiče usporedbe Labradora u kojem je minirano i razneseno židovsko groblje sa postorjavanjem Skeje i HOS-a to je bolje i ne komentirati pogotovo što je poznato da je HOS sudjelovalo na svim ratištima po HRV od Vukovara do Oluje.

Ne sjećam se da su HOS-ovci pjevali o klanju noseći crnu zastavu sa mrtvačkom glavom to su ipak bili Srbi u Vukovaru, mi smo tada slušali Tomspona i pjesme slične ovoj:

 

Kažeš paradno zrakoplovstvo? pa sa tim stavom onda raspusti sve rodove vojske jer su oni istako tako paradni do nekog trenutka, to bi puno susjeda pozdravilo.

 

Vezano na ovu rečenicu "Unatoč onaniranju pojedinaca kako bi bombardirali Čačak, Hrvatska kao članica NATO saveza mora imati većinsku odluku da napadne neku drugu državu (iznimka je naravno USA)."

 

Tko spominje bombardiranje bilo koga, samo kažem da će neke stvari isplivati na površinu onog trenutka kada se pauzirani rat nastavi, koliko će biti dug ili kratak i da li će se tako zvati ili će biti neka "operacija" to će vrijeme pokazati, samo da zaiskri neki veći globalni sukob i da vidiš Dodikov show razdvajanja i spajanja.

 

 

Ne slažem se da javnost treba znati koju vrstu raketa vojska kupuje, postoje određene stvari koje nisu za javnost i za to postoje stručni odbori koji nadziru i kontroliraju te na kraju odljučuju, ili misliš da na index-u treba biti anketa koje rakete treba kupiti za novi avion?

 

 Što se tiče donacije Ukrajini, kakav je to problem u trenutku kada HRZ ionako prelazi na zapadnu NATO tehniku?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.10.2023 11:11 (UncleJimbo).
 
1 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
Gokage kaže...

Ako me sjećanje ne vara, kada smo pregovarali ulazak u NATO (za Sanaderova mandata), NATO (čitaj: SAD) su snažno "predlagali" da u potpunosti napustimo borbeno zrakoplovstvo i da se fokusiramo na opremanje pješaštva (mehanika, artiljerija, helikopteri tipa Black Hawk za transport i potporu,


Vlada je već prihvatila taj prijedlog, a onda je nastala "pobuna" (u OS RH? neki generali? više se ne sjećam svih detalja), digla se dreka u medijima i Sanader je popustio, povukao tu odluku i počeo čvrsto zahtjevati da HR zadrži borbeno zrakoplovstvo.

 

Cak i da je istina, ima smisla s obzirom na blizinu Aviana, a tamo je ekipa na stand by 0-24. Zracna udaljenost Aviano-Zagreb 250km, Aviano Osijek dodamo jos nekih 250km zracne udaljenosti. Sve je to limunada.

Da je lova upucana u Patriote ili sl sustave isto bi potenc imalo smisla. Onda bi barem imali s cime odgovoriti na potencijalne ulete bojlera iz Ukrajine.

16 godina
online
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
Gebirgs kaže...

 

Cak i da je istina, ima smisla s obzirom na blizinu Aviana, a tamo je ekipa na stand by 0-24. Zracna udaljenost Aviano-Zagreb 250km, Aviano Osijek dodamo jos nekih 250km zracne udaljenosti. Sve je to limunada.

Da je lova upucana u Patriote ili sl sustave isto bi potenc imalo smisla. Onda bi barem imali s cime odgovoriti na potencijalne ulete bojlera iz Ukrajine.

Ni da imamo pokrivene sve slojeve PZO ne bi išli u rušenje.

Kao što ni Aviano ne može reagirati na sve za što služi zrakoplovstvo.

16 godina
offline
Re: Hrvatska danas službeno preuzima svoj prvi bor
Gebirgs kaže...

 

Ne vidim zasto negativa prema avionima. Znamo gdje zivimo, znamo koje nam je okruzenje. Znamo i da nam je roknuo bojler 100m od studentskog doma u Zagrebu. Moze doletjeti i nesto drugo iz nekog drugog smjera.

Budite negativni prema inertnosti i slugeranjskom mentalitetu naroda, to je rak rana. A nakon prozivljenog klanja, mrcvarenja i ostaloga sto smo prozivjeli, pravi grijeh je da nemamo vojsku poput Izraela.

Zasto je ne mozemo isfinancirati, i zasto RH zaobilaze sve investicije zadnjih 30 godina znamo svi. Da sad ne idem u politike.

Da smo onda imal Rafaliča, nisam siguran da bi stigel reagirat i srušit taj bojler.Imaj u vidu da je taj dron dosta dugo letio preko Mađarskog teritorija.Ali nitko nije reagiral boli ih đon, ili pogotovo nisu poslali svoje Gripene.Taj slučaj je bio teški debakl za NATO, i samo pukom srečom taj dron nije pao 100-200metara dalje prema jugu.

 

 

Tupolev TU-141 nije mali dron, u odnosu na neusporedivo manji Geran-2/Shahed-136 koji vrlo često pada po Ukrajini.Vezano za to, Ukrajnici su čak u par slučajeva Shahed-136 naganjali i rušili sa MiG-ovima 29.Nisu se baš proslavili, s obzirom da su dva MiG-29 izgubljena od krhotina eksplodiranih Shahed-136 u zraku.

 

https://defence-blog.com/ukraine-says-its-mig-29-jet-downed-by-kamikaze-drone-shrapnel/

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.10.2023 16:01 (rambox).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice