ATI Northern Islands (HD6000) - info

poruka: 71
|
čitano: 17.879
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
IRebic kaže...

ATi izbaciva čitave serije kartica dok Nvidija doslovno pije kavu! to će definitivno imati vrlo loš utjecaj na samu prodaju njihovih kartica...

Pa i nepije Nvidia baš kavu... radi i ona svoje procesore, samo se to iz nekih razloga otegnulo i zbog toga su trenutno na lošem glasu Osmijeh

Through every dark night, theres a bright day after that. So no matter how hard it get, stick your chest out, keep ya head up.... and handle it
15 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
Oly_E3 kaže...
IRebic kaže...

ATi izbaciva čitave serije kartica dok Nvidija doslovno pije kavu! to će definitivno imati vrlo loš utjecaj na samu prodaju njihovih kartica...

Pa i nepije Nvidia baš kavu... radi i ona svoje procesore, samo se to iz nekih razloga otegnulo i zbog toga su trenutno na lošem glasu Osmijeh

dobar dio nvidijinih inzinjera radi na izbacivanju fermija, to nemojte zaboravit, i trpi rad na slijedecoj seriji 8ako opet ne odluce izvuc neki neuspjeli projekt iz ladice), dok ati svoje uredno izbacuje, sprema refresh i vec ima valjda nacrte za novu generaciju

14 godina
protjeran
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info

U softverskoj i poluvodickoj industriji vrijedi Brooksov zakon: "Nine women can't make a baby in one month"

 

Znaci ako su oni zasrali na crtacoj ploci ne mogu stvar rijesit tri put brze kao recimo na bausteli tako da odjednom zaposle tri puta vise sljakera/inzinjera

Jednostavno proces trazi svoje vrijeme i iskljucivo ovisi o sposobnosti ljudi koji su zaposleni na njemu

 

Jedino sta mozes napravit da sprijecis probleme je da na dizajniranju jednog chipa zaposlis bubam recimo 5 timova i da svaki radi na svom dizajnu

i ti onda na kraju izaberes "pobjednicki" ne nuzno i najbolji tj onaj koji ti iz xy razloga u datom trenutku najvise odgovara- zvuci komplicirano ali je jednostavnoNamigiva

 

Problem kod tog pristupa je sta on kosta grdo para i koliko sam ja upoznat ni nvidIa ni amd nemaju love ni resurse za takvo sto vec takvu praksu je imao a vjerojatno jos i ima samo intel.

 

 

Jednostavno treba isti tim ljudi i vrijeme

 

p.s. nadam se samo da ce tim koji radi na shrinkanoj verziji fermija obavit bolji posao

14 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
Oly_E3 kaže...
IRebic kaže...

ATi izbaciva čitave serije kartica dok Nvidija doslovno pije kavu! to će definitivno imati vrlo loš utjecaj na samu prodaju njihovih kartica...

Pa i nepije Nvidia baš kavu... radi i ona svoje procesore, samo se to iz nekih razloga otegnulo i zbog toga su trenutno na lošem glasu Osmijeh

 

Osobno nisam bas ljubitelj ATI-a tj. njihovih grafickih kartica, makar mi vec neko vrijeme ova moja kucka u kanti.

Zadnja ATI koju sam imao je bila ATI 9800XT i bila je super, ali precijenjena grafa.....tu je malo kriv i BUG koji me "natjerao" da je kupim kada sam je vidio u casopisu te se peglala kartica...hehehe.

Oduvijek mi je nVidia bila draza i nadam se da ce uskoro izbaciti neke ok grafe, nesto "revolucionarno" kao sto je bila npr. serija grafa 8800GT.....jako dobra grafa koju sam imao dugo vremena.

http://www.speedtest.net/result/724268199.png
15 godina
offline
ATI Northern Islands (HD6000) - info

ja recimo nisam pretjerani ljubitelj ljudi koji vole jedan ili drugi tabor

tu recimo da debelo prednjace nvidia fanboyi a pun ih je svijet i ovaj forum, ljudi koji kad ati ima vrhunski proizvod a nvidia nista jos uvijek vicu nvidia ovo, nvidia ono, da, ati je trenutno ok, ali ipak nvidia...

ati oduvijek ima lijepsu i ciscu tj. ostriju sliku, to cak nije ni moj osobni dojam oko toga se dosta ljudi slaze

od 3xxx serije je bio za petama nvidiji, u 4xxx seriji ih je debelo nadmasio u omjeru cijena/performanse, u 5xxx seriji debelo gazi nvidiju cijenom i performansama, a jos uvijek svakodnevno citam ali nvidia, bolje, odlicni driveri, physx, CUDA itd itd itd

ne koristi ih skoro nitko, 95% korisnika nvidia kartica koji su mahom aktivni gejmeri i nista osim toga ih ne zanima ni ne znaju sta je CUDA, iako neki su i culi za to, a physx napominju redovito ko svetinju, iako do sada ima 1 igra gdje se strasno vidi (batman) 1 ili dvije gdje se donekle vidi i jos 15ak igara gdje se vidi razlika kad se koristi physx, ali ako se doista potrudite i paralelno gledate ati i nvidia gameplay... (dakle u potpunosti vam je beskorisna) -> siguran sam da ce se naci fanboi koji ce se potrudit citirat mi sve igre u kojima se koristi, ja ga samo molim da uz svaku prilozi link usporedbe razlika da svima bude jasno kako to realno izgleda i sto se gubi/dobiva, a ne samo da pise na ovom coveru pise physx

osobno nisam igrao batman arkham asylum jer me nije zanima, a siguran sam i 90% ljudi koji ga spominju kao primjer dobre upotrebe physxa ga nisu takodjer igrali jer igra je eto, (ispod)prosjecan naslov, nije pretjerano zanimljivog zanra i imala je dosta ogranicen broj kupaca, ako cemo realno, definitivno nije bila dovoljan razlog da se ide na physx karticu naspram jace kartice za istu cijenu

 

sad kad sam to reko vracam se na temu: 5xxx serija je zvijer bez premca i nece imati nikakvu konkurenciju u neko skorije vrijeme. ati nema razloga zuriti sa slijedecom serijom, mislim da ce malo usporit proces, opet istestirat 28nm proces s nekim buducim refreshom 5xxx serije (ne nuzno 5890 i 5990 vec nekom, bubam, 5730 ili slicnom karticom), i mozemo ocekivati (jednom kad nvidia izlije fermi u 38nm, ako se ne odluce na kompletno novu arhitekturu) da ce ubrzo uslijediti odgovor u obliku zrele i spremne 6xxx serije u 28nm arhitekturi koja ce imati jednaki ili bolji uspjeh kao i 5xxx serija (dakle bez relativno ogranicene kolicine kartica u startu)

Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
online
ATI Northern Islands (HD6000) - info

@rhodin

I meni je isto tako debilno kupovati proizvod iste firme (jer sam kao zadrti fan) iako konkurencija ima bolje proizvode.

Fanboyi nisu vrijedni komentara.

 

Istina je da je ati odlično pogodio s zadnje 2 serije. Pogotovo zbog cijene.

 

Ali Ati je uvijek imao čudljive drivere i tu je nvidia bolja.

Za usporedbe treba pričekati Fermi iako Ati ima dovoljno manevarkog prostora za odgovor.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
ATI Northern Islands (HD6000) - info

hmm, to da je nekada nvidia imala bolje drivere definitivno stoji ali to je bilo u vrijeme detonatora

realno gledano rekao bi da su danas tu negdje, mozda je nvidia za nijansu u prednosti ali je vidljivo da je u zadnje vrijeme i u tom segmentu strasno posustala

imam nvidiu pa znam sto pricam, zadnji dobar driver im je bio 191.07 ovo sve poslije je koma - s time da je najbrzi 186 ali nije u svim igrama stabilan


primjetno je takodjer i da amd(ati) unatoc ovih zadnjih problema i na tom polju vise trudi, drivera izbacuju na mjesecnoj bazi, stalno uvode neke novosti i ako ovako nastave pitanje je trenutka kada ce nvidu i tu presisat

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info

Slažem se s driverima, ali nije li ati odgovorio svojm 5xxx serijom, nvidia još uvijek radi Fermi?

Ispravite me ako griješim i ne zamjerite.

15 godina
neaktivan
offline
ATI Northern Islands (HD6000) - info

Ma nije ova situacija bas dobra. Pri tome mislim na nas gamere, krajne korisnike. Pogledajte malo cijene grafulja...puno previse...

Da se barem u igru ubace jos 1, 2 firme koje mogu konkurirati ATI-u i Nvidiji. Onda bi mi mogli uzivati.

moj xfire: cajkoteka
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
JURGOLINHO kaže...

Ma nije ova situacija bas dobra. Pri tome mislim na nas gamere, krajne korisnike. Pogledajte malo cijene grafulja...puno previse...

Da se barem u igru ubace jos 1, 2 firme koje mogu konkurirati ATI-u i Nvidiji. Onda bi mi mogli uzivati.

To bi bilo dobro samo što se to nece desiti. Vidiš da cak Intel ima problema napraviti graficke koje mogu konkurirati Nvidiji i ATiu. ATI i Nvidia imaju godine iskustva, jedino ko bi mogao uci u igru bio bi Intel sa Larabeem ali tko zna kada ce to. Nove igrace ne ocekujem.

15 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
Noctifer kaže...
JURGOLINHO kaže...

Ma nije ova situacija bas dobra. Pri tome mislim na nas gamere, krajne korisnike. Pogledajte malo cijene grafulja...puno previse...

Da se barem u igru ubace jos 1, 2 firme koje mogu konkurirati ATI-u i Nvidiji. Onda bi mi mogli uzivati.

To bi bilo dobro samo što se to nece desiti. Vidiš da cak Intel ima problema napraviti graficke koje mogu konkurirati Nvidiji i ATiu. ATI i Nvidia imaju godine iskustva, jedino ko bi mogao uci u igru bio bi Intel sa Larabeem ali tko zna kada ce to. Nove igrace ne ocekujem.

Kad intel izbaci grafičku s kojom dobiješ 10 fps-a u crysisu bit će smak svijeta. Mislim da su za sada na 4 fps-a.

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
15 godina
offline
ATI Northern Islands (HD6000) - info

ma hyperione fali njima iskustva s time...

oni će izbacit nešto, ali ono što ternutno mogu izbacit je skupo, a slabo naspram konkurencije...

ipak intel je velika firma i mogu si priuštit relativno velike izdatke na taj projekt, koji će, u konačnici, biti (nadam se) 3. tip diskretnih grafulja kroz godinu-dvije, nek je i do 4 godine, al opet bolje ikad nego nikad...

i onda više neće biti toliko bitno da li jedan od 3 proizvođača kiska s nekom serijom jer će se još uvijek 2 klat oko cijena proizvode, ne ko sad, da ATI nema potrebe maltene cijelu ovu godinu snižavat cijene

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
Rhodin kaže...

ma hyperione fali njima iskustva s time...

oni će izbacit nešto, ali ono što ternutno mogu izbacit je skupo, a slabo naspram konkurencije...

ipak intel je velika firma i mogu si priuštit relativno velike izdatke na taj projekt, koji će, u konačnici, biti (nadam se) 3. tip diskretnih grafulja kroz godinu-dvije, nek je i do 4 godine, al opet bolje ikad nego nikad...

i onda više neće biti toliko bitno da li jedan od 3 proizvođača kiska s nekom serijom jer će se još uvijek 2 klat oko cijena proizvode, ne ko sad, da ATI nema potrebe maltene cijelu ovu godinu snižavat cijene

Nemogu oni preko noći ući u biznis ozbiljnijih grafičkih kartica. alpha/beza larabee im baš nije uspješan sigurno su grafičke performanse jadne, loši driveri (40 pentium jezgri), ali za računanje su dobri. I da zbog visokog TDP-a se pregrijavaju, budimo realni s tim neće doći nigdje.

 

Da nemaju iskustva s grafičkim karticama zato i vidimo one nusproizvode GMA XXXX...

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
16 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
Rhodin kaže...

ma hyperione fali njima iskustva s time...

oni će izbacit nešto, ali ono što ternutno mogu izbacit je skupo, a slabo naspram konkurencije...

ipak intel je velika firma i mogu si priuštit relativno velike izdatke na taj projekt, koji će, u konačnici, biti (nadam se) 3. tip diskretnih grafulja kroz godinu-dvije, nek je i do 4 godine, al opet bolje ikad nego nikad...

i onda više neće biti toliko bitno da li jedan od 3 proizvođača kiska s nekom serijom jer će se još uvijek 2 klat oko cijena proizvode, ne ko sad, da ATI nema potrebe maltene cijelu ovu godinu snižavat cijene

Niko se ne kolje oko cijena - onaj koji je slabiji (obično izuzev ako ima dobro ime i sl.) je i jeftiniji, nema tu klanja, npr. ati je prošlu seriju hd 4850 prodavao u startu za 1200 kn a njenog nasljednika hd 5850 prodaje za 1800+ kn jer nema trenutno jaku konkurenciju (po pitanju dx11 nema nikakvu).

14 godina
protjeran
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
Noctifer kaže...
JURGOLINHO kaže...

Ma nije ova situacija bas dobra. Pri tome mislim na nas gamere, krajne korisnike. Pogledajte malo cijene grafulja...puno previse...

Da se barem u igru ubace jos 1, 2 firme koje mogu konkurirati ATI-u i Nvidiji. Onda bi mi mogli uzivati.

To bi bilo dobro samo što se to nece desiti. Vidiš da cak Intel ima problema napraviti graficke koje mogu konkurirati Nvidiji i ATiu. ATI i Nvidia imaju godine iskustva, jedino ko bi mogao uci u igru bio bi Intel sa Larabeem ali tko zna kada ce to. Nove igrace ne ocekujem.

Bilo bi ljepo kada bi se jos netko ugurao i povecao konkurenciju ali nema sanse da ce ikome to vise uspjet, osim eventualno kao sto kolega kaze INTELA. Sam razvoj grafickih chipova danas je prekompliciran i preskup za nekog outsidera a da ne govorim da AMD i NVIDIA drze vjerovatno masu patenata kojima bi bez problema izblokirale bilo kakve uplive sa strane

 

INTEL si je zbog profita koje ima na cpu trzistu mogao dopustit da do sad na razvoj Larabee-a spali doslovno miljarde$. Zaposlio je hrpu inzinjera (dobar dio cine bivsi ATI-jevci)a od rezultata do sada nista osim jedne trzajuce prezentacije u quake3 engine-u.

Mozda im je ova zadnja medjusobna razmjena patenata s AMD-om nesto pomgla pa u dogledno vrijeme i izbace kakav hardware. Pitanje je sta ce bit s driverima i podrskom u starim igrama -vjerojatno koma ako je uopce bude.

 

Iz te perspektive ne djeluju nelogicno ni suskanja da INTEL jako lobira da sljedeci playstation bude gradjen oko Larabee-a pogotovo ako se zna da je MICROSOFT zbog uspjeha s xboxom360 vec angazirao AMD na izradi novog chipa - vjerojatno nekakvog APU-a(CPU+GPU)

Po meni veoma los potez za SONY a za NVIDIJU katastrofa.

 

AMD i INTEL su svjesni da nece moci u beskraj povecavati snagu procesora jednostavnim dodavanjem jezgri (po meni vec ih je 8 dosta a svakako 16)zbog AMDAHLOVOG ZAKONA i zato se krenulo s ovakvim dizajnima.

Zato uskoro jedni i drugi nastavljaju integraciju i predstavljaju chipove s integriranim gpu-om: 1,2 (za amd jos nije sigurno da li je to sve) - ionako ce sve ce zavrsit u buducnosti sa nekakvim SOC - system on chipom sto kod mobilnih uredjaja imamo vec danas.

Logicno je da s NVIDIA osjetila ugrozenom(i treba), pa vec idu i glasine da dizajnira svoj x86(iako neznam cemu jer nikad nece dobit licencu od INTELA) i toliko gura taj svoj propali FERMI.

Mozda chip i nije los ali ne za igranje vec za profesionalnu primjenu za koju je zamisljen i iz pocetka projektiran. Kad je nvidia uvidjela da INTEL opasni misli s svojim propalim(za sad) Larabeem, brza bolje je FERMI arhitektura prebacena i za geforce - zato ovolika sranja s njom.

 

Kako god Nvidia djeluje izgubljeno i iskreno se nadam da za geforce sprema nesto novo i da ce napustit FERMI arhitekturu, ustvari neka je nastave iskljucivo razvijat samo za ono za sta je i originalno zamisljena - TESLU.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.2.2010 18:09 (dado8).
15 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info

Niko se ne kolje oko cijena - onaj koji je slabiji (obično izuzev ako ima dobro ime i sl.) je i jeftiniji, nema tu klanja, npr. ati je prošlu seriju hd 4850 prodavao u startu za 1200 kn a njenog nasljednika hd 5850 prodaje za 1800+ kn jer nema trenutno jaku konkurenciju (po pitanju dx11 nema nikakvu).

Eh, o tome ti ja govorim. Kad smo kod low end racunala, Nvidija i ATI imaju "konkurenciju" ali tu je slabo trziste. A to sto mi zelimo nadolazeci Crysis 2 (iako se prica da ce biti manje zahtjevan od originala) pokrenuti na najvecim grafickim postavkama, nas je problem i njihova sigurna zarada.

moj xfire: cajkoteka
15 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
lebo1 kaže...
Rhodin kaže...
...

Niko se ne kolje oko cijena - onaj koji je slabiji (obično izuzev ako ima dobro ime i sl.) je i jeftiniji, nema tu klanja, npr. ati je prošlu seriju hd 4850 prodavao u startu za 1200 kn a njenog nasljednika hd 5850 prodaje za 1800+ kn jer nema trenutno jaku konkurenciju (po pitanju dx11 nema nikakvu).

kako ne, iszlaskom 4870x2 koja je pomela daleko skuplji gtx 280 nvidia je bila prisiljena spustat cijene...

nije to ucinila odmah pa im je dosta pala prodaja (iako je onda jos bilo dosta fanboya koji su kupovali nvidiu preko jaceg atia)

 

sada je ati izisao sa 5xxx serijom daleko prije bilo kakvog nvidijinog odgovora u dx11 segmentu, maltene je stjero nvidiu na rub ponora jer je 5xxx serija bila daleko jaca od gtx 2xx serije imala dx11 podrsku (za visu cijenu) sto jos danas nijedna nvidijina kartica nema, a kartice iz 4xxx serije su bile dosta jeftinije za jace ili jednake performanse

danas imas stanje kad nvidia maltene nema sta ponudit u nijednom osim u low-mainstream segmentu jer su obustavili proizvodnju svega, a nemaju nista novo... (te gtx 480 i gtx 470 kartice koje ce i izic kako sada stvari stoje bit ce ih manje od 10000 i bit ce slabije za daleko visu cijenu od ATIevih - rasprodat ce se, istina, ali ih je premalo da bi ista promijenilo na trzistu i ne donosi nvidiji nikakvu zaradu vec eventualno nesto manje gubitke)

zasto bi u ovoj situaciji ati skidao cijene ili barem izlazio s istim cijenama s kojima je izasla predhodna serija kad se nalazio u situaciji d je velika vecina preferirala nvidiu, makar i nesto slabiju i skuplju, a sad je u situaciji kada nema konkurencije...

cak se i nvidijin PR cudi sto ati drzi ovoliko niske cijene naspram onoga sto nudi

16 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info

Pa to sam i napisao ko je jači ima veću cijenu, jer ih prodaju profitne organizacije a većom cijenom ostvaruju veći profit (njihov glavni cilj). Što se tiče usporedbe 4870 x2 i gtx 280  u pravu si jača je atijeva kartica, ali ati ima dva GPU-a a nvidia jedan, situacija se promjenila izlaskom nvidije sa dva GPU. Jučer čitam da nvidija ostvaruje veće profite nego prošle godine, ne bi rekao da je na rubu ponora, a danas je izašla hd 4830 koja je po testovima u rangu nvidie gtx 275, pa kada ih uspoređuješ (5xxx i 2xx) moraš biti malo precizniji.

15 godina
protjeran
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
lebo1 kaže...

Pa to sam i napisao ko je jači ima veću cijenu, jer ih prodaju profitne organizacije a većom cijenom ostvaruju veći profit (njihov glavni cilj). Što se tiče usporedbe 4870 x2 i gtx 280  u pravu si jača je atijeva kartica, ali ati ima dva GPU-a a nvidia jedan, situacija se promjenila izlaskom nvidije sa dva GPU. Jučer čitam da nvidija ostvaruje veće profite nego prošle godine, ne bi rekao da je na rubu ponora, a danas je izašla hd 4830 koja je po testovima u rangu nvidie gtx 275, pa kada ih uspoređuješ (5xxx i 2xx) moraš biti malo precizniji.

mislis valjda na 5830 I GTX 275..   jel 4830 bi bila negdje u rangu 9800 gtx ako se nevaram..   nvidii ruze cvjetaju... neznam zasto rulja misli da oni propadaju..lol.. za razliku od ati-a oni imaju puno drugih proizvoda na kojima masno zaradjuju...

16 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
dokly kaže...
lebo1 kaže...

Pa to sam i napisao ko je jači ima veću cijenu, jer ih prodaju profitne organizacije a većom cijenom ostvaruju veći profit (njihov glavni cilj). Što se tiče usporedbe 4870 x2 i gtx 280  u pravu si jača je atijeva kartica, ali ati ima dva GPU-a a nvidia jedan, situacija se promjenila izlaskom nvidije sa dva GPU. Jučer čitam da nvidija ostvaruje veće profite nego prošle godine, ne bi rekao da je na rubu ponora, a danas je izašla hd 4830 koja je po testovima u rangu nvidie gtx 275, pa kada ih uspoređuješ (5xxx i 2xx) moraš biti malo precizniji.

mislis valjda na 5830 I GTX 275..   jel 4830 bi bila negdje u rangu 9800 gtx ako se nevaram..   nvidii ruze cvjetaju... neznam zasto rulja misli da oni propadaju..lol.. za razliku od ati-a oni imaju puno drugih proizvoda na kojima masno zaradjuju...

Mislio sam na 5830, ta je danas izašla pa sam malo gledao testove po netu i sl., hvala na ispravci.

14 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
Hyperion kaže...

Kad intel izbaci grafičku s kojom dobiješ 10 fps-a u crysisu bit će smak svijeta. Mislim da su za sada na 4 fps-a.

Mislim da bi se mogao iznenadit, jer jedini "igrac" koji bi mogao doci na trziste je bas Intel.

Imaju love, mogu skupit dobru ekipu i za par godina napraviti nesto sto ce konkurirat sada vodecima....ne mora to biti sutra ili za godinu dana....neka prvu postenu grafu izbace za 3 - 4 god., nema veze sto cemo toliko cekat ali ce bar trziste biti zanimljivije.

Za izradu grafickih kartica imaju bas sve uvijete...i to kvalitetnih grafickih kartica. No tko zna kakve su tu "igre" u pitanju.

 

http://www.speedtest.net/result/724268199.png
15 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
lebo1 kaže...

Pa to sam i napisao ko je jači ima veću cijenu, jer ih prodaju profitne organizacije a većom cijenom ostvaruju veći profit (njihov glavni cilj). Što se tiče usporedbe 4870 x2 i gtx 280  u pravu si jača je atijeva kartica, ali ati ima dva GPU-a a nvidia jedan, situacija se promjenila izlaskom nvidije sa dva GPU. Jučer čitam da nvidija ostvaruje veće profite nego prošle godine, ne bi rekao da je na rubu ponora, a danas je izašla hd 4830 koja je po testovima u rangu nvidie gtx 275, pa kada ih uspoređuješ (5xxx i 2xx) moraš biti malo precizniji.

nvidia nije ostvarila profit u segmentu diskretnih  grafickih kartica (gejmerkih, dakle izuzev tesla i quadro) valjda od 10. mjeseca prosle godine, što je, ako malo bolje pogledaš, unazad pola godine, a i ovo što sada planira izdat neće njoj donijet profit niti natjerat ati da spusti cijene (druga stvar što nvidia ima i druge segmente na kojima zarađuje, ali nije bez razloga obustavila proizvodnju maltene kompletne gtx 2xx serije - ostali su ti relativno novi gts 250, 240 i 220 ako se ne varam u proizvodnji, dakle sa 3xxx serijom tvore low-mainstream segment i to je jedino di se relativno kolje sa atiem - kartice za do 140$)

da imas 3. proizvodjaca, npr intel, i da je on izdao larabee karticu sa dx11 podrskom i najaca da je snage npr ko 5870 (5970 bi i dalje imala dominaciju i bila skupa) onda bi imao situaciju (neovisno o nvidijinom failu) da bi vec sad cijene bile u rangu onih od 4xxx serije (osim 5970)

ovako ati nece imati razloga snizit cijene dok se ne nadje netko ko ce mu konkurirat i sa kime ce se klat oko cijene

 

15 godina
online
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
Rhodin kaže...

ovako ati nece imati razloga snizit cijene dok se ne nadje netko ko ce mu konkurirat i sa kime ce se klat oko cijene

 

U tome i je stvar.

Za informacije koja kartica ima bolje performanse i koja je bolja u kojoj igri imas milijun nezavisnih testova i ako malo prosurfaš nije ti teško reći koja je kartica bolja i snažnija.

Što se tiče odnosa prema kupcim mislim da je situacija ista jer je obje firme vode isključivo zaradom i to se vdi iz odnosa cijena zadnjih par godina.

Dok je nvidia "držala" tržište bili su dosta skuplji od atia. Sad kad je Ati izbacio bolju seriju odmah je osjetno dignuo cijene.

Zato su mi besmislene rasprave koja je firma bolja.

Situacija je kod mene koji bas i nemam love za najbolje da ću uvijek prije kupnje razmotriti sve činjenice i kupit ću što je bolje. Dali će to biti Ati, nVidia ili nešto deseto odlučivati će provjereni testovi.

15 godina
offline
ATI Northern Islands (HD6000) - info

pa normalno...

nema bolje firme, ima samo bolja trenutna ponuda

što trenutno u svemu ima ati i normalno da drzi cijene kakve drzi

da je kojim cudom uspio larabee doc na trziste, siguran sam da ne bi odma, jer prve verzije bi bile vise za testiranje trzista i omjera snaga, ali slijedeca serija bi vjerojatno bila blize vodecima i onda ne bi bilo bitno sto se nvidiji ili atiu dogadja sa trenutnom serijom

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
ATI Northern Islands (HD6000) - info

Dvije korporacije se ne 'kolju oko cijene', ima nešto što se zove necijnovna konkurencija...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
lebo1 kaže...

Dvije korporacije se ne 'kolju oko cijene', ima nešto što se zove necijnovna konkurencija...

ima, da, ali u sličaju ati/nvidia nije sve završilo na diferencijaciji proizvoda niti dogovoru, ušli su i u rat cijenama, primjer: 4xxx serija hd 4870 je dosta rušio cijenu gtx260, hd 4870 x2 je prisilio na drastično spuštanje cijene gtx 280 itd. itd. itd

nakon toga su postepeno jedna pa druga firma naizmjence spuštali cijene svojih proizvoda

necjenovna konkurencija bi bila kad bi hd 4870 bio cijene gtx 260 i hd 4870 x2 izašao sa cijenom gtx 280 -> nije se desilo, dakle ne možemo pričati o necjenovnoj konkurenciji iako su na tržištu sudjelovale samo 2 korporacije

 

dakle isto to se očekivalo na izlaskom Fermi grafulja, međutim već sada je evidentno da se to neće desiti

16 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
Rhodin kaže...
lebo1 kaže...

Dvije korporacije se ne 'kolju oko cijene', ima nešto što se zove necijnovna konkurencija...

ima, da, ali u sličaju ati/nvidia nije sve završilo na diferencijaciji proizvoda niti dogovoru, ušli su i u rat cijenama, primjer: 4xxx serija hd 4870 je dosta rušio cijenu gtx260, hd 4870 x2 je prisilio na drastično spuštanje cijene gtx 280 itd. itd. itd

nakon toga su postepeno jedna pa druga firma naizmjence spuštali cijene svojih proizvoda

necjenovna konkurencija bi bila kad bi hd 4870 bio cijene gtx 260 i hd 4870 x2 izašao sa cijenom gtx 280 -> nije se desilo, dakle ne možemo pričati o necjenovnoj konkurenciji iako su na tržištu sudjelovale samo 2 korporacije

 

dakle isto to se očekivalo na izlaskom Fermi grafulja, međutim već sada je evidentno da se to neće desiti

Kada jedna korporacija snizi cijenu svog proizvoda u odnosu na konkurenciju, ona to čini zato jer je npr. slabija i sl., to nije rat cijenama jer korporacije su odgovorne svojim vlasnicima (dioničarima) i kada bi se oni upustili u rat cijenama vrlo brzo bi dobili nogu. Upravo zbog toga ne postoje cijenovni ratovu u današnjem vremenu, jer svaki rat donosi gubitke na svim stranama, tako da se 'danas' korporacije više okreću necijnovnoj konkurenciji npr. bolje usluge potrošačima i sl. Previše samo otišli s teme...

15 godina
offline
ATI Northern Islands (HD6000) - info

ok, obojica smo rekli što mislimo, ja shvaćam što govoriš i većim dijelom se slažem se slažem

ali dosta o tome, nema veze se novom generacijom ATI grafulja

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
ATI Northern Islands (HD6000) - info

Kada bi 6. serija atijevih grafickih trebala doc kod nas?

FAIL
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
PoToKTM kaže...

Kada bi 6. serija atijevih grafickih trebala doc kod nas?

Krajem ove godine ili početak 2011.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice