Američki FCC izglasao ukidanje internetske neutral

poruka: 68
|
čitano: 15.416
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Američki FCC izglasao ukidanje internetske neutral".
13 godina
offline
Američki FCC izglasao ukidanje internetske neutral

Ovaj video sve govori.

 

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Američki FCC izglasao ukidanje internetske neutral

https://motherboard.vice.com/en_us/article/7xwknx/republican-members-of-congress-fcc-letter?utm_source=vicefbus

 

pitanje za one koji se mozda kuže kako bi ovo izgledalo u praksi sa strane ISP-a koji ovo uvede;

 

znači npr. ja sam nadprosječno računalno educiran amer i imam neku kvalitetnu plaćenu VPN uslugu preko koje se 24-7 spajam na net. Kako sad taj ISP može znati na koje web stranice/servise ja posjećujem pa ako slučajno nisam izabrao neki od njihovih extra paketa koji liče na papiru kao ništa drugo doli ponuda kablovske televizije (plati programe koje hoćeš i to sve u nekom bundlu pa ako sve što koristiš od neta nije u tom paketu, plati dodatni paket posebno) onda mi u tom slučaju throtla brzinu konekcije prema istima tj zavrne bandwith pipu?

 

Čisto sumnjam da će ići linijom tipa neki Deep packet inspection za apsolutno svakog pretplatnika kojeg imaju.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Američki FCC izglasao ukidanje internetske neutral

Imam jedno ozbiljno onda pitanje, za svakoga tko zna odgovoriti 

 

Jesmo li onda "najebali" što se tiče interneta, nije li to smjer kretanja prema dozvoli za disanje, u nekoj daljnjoj budućnosti?! 

ATJ Lučko
Moj PC  
6 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Američki FCC izglasao ukidanje internetske neu
Da parafraziram pok.premijera, od zemlje slobode, postaje zemlja opasnih namjera i ideja, u uništavanja slobode govora i mišljenja.
*** nisam ovlašten da dajem potpis ***
Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Američki FCC izglasao ukidanje internetske neu

.

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.12.2017 0:44 (Colossus7).
12 godina
offline
Re: Američki FCC izglasao ukidanje internetske neu
O bog te ...
http://www.youtube.com/radiopulsfm
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Američki FCC izglasao ukidanje internetske neu
ATJLučko kaže...

Imam jedno ozbiljno onda pitanje, za svakoga tko zna odgovoriti 

 

Jesmo li onda "najebali" što se tiče interneta, nije li to smjer kretanja prema dozvoli za disanje, u nekoj daljnjoj budućnosti?! 

 Ne, EU ima zakone za internetsku neutralnost koje je puno stručnjaka okarakteriziralo kao primjer za to kako otvoreni internet treba izgledati. Usto, ti zakoni nisu provedeni kao direktiva komisije, već kao regulative, što znaci da se precizno definiran zakon s istim tekstom mora nalaziti u svim članicama EU.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
9 godina
neaktivan
offline
Američki FCC izglasao ukidanje internetske neutral

Ovime se potvrđuje što se već desetak godina zna, a to je da su pravi gazde interneta tk kompanije. Uskoro slijedi naplaćivanje bandhwitha Google-u i Facebook-u za oglase, izravno i neizravno. Apple je to shvatio prije iPhona  ali su odustali od vlastite mreže i infrastrukture zbog golemih troškova.

 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Američki FCC izglasao ukidanje internetske neutral

Naš t-com je tu neutralnost davno otprdio kad šalta brzine od 10-40 bez da ikome išta kaže

Evo imao sam 30 sad sam pao na malo manje od 15 a strah me žalit se da nebi još na dial upu završio 

Susjed prošli mjesec imao 10 sad ima 20 megabita bez da se žalio...to oni valjda kolo sreće vrte tamo ili šta? Nebi nam bile dovolje ni 4 Obame da reguliraju ovo...

Moj PC  
7 1 hvala 0
15 godina
offline
Američki FCC izglasao ukidanje internetske neutral

Katastrofa.

 

Ne znam kojeg operatera da uzmem vise.

Comcast poceo ubacivat Javascript kod u HTML stranice koje gledam.....https://thenextweb.com/insights/2017/12/11/comcast-continues-to-inject-its-own-code-into-websites-you-visit/

 

 

sve vise i vise...a i tu oko mene svi u komi kao da je Bitcoin pao :(

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Američki FCC izglasao ukidanje internetske neu
Prema pljuvačnici po svim vijestima iz Hrvatske, pomislio sam da je trava na zapadu stvarno zelenija od naše kad gle čuda....
vicious
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Američki FCC izglasao ukidanje internetske neu
Izlgeda da bude pretplata na kvalitetan VPN must u buducnosti.
10 godina
offline
Američki FCC izglasao ukidanje internetske neutral

Neće svijet propasti. I prije 2015-te nije postojala regulativa o neutralnosti. Ta regulativa postoji 2 godine, a prije se uzimala zdravo za gotovo. Ovo je čisto politička igra i uvlačenje u guzicu telekomima od strane Trump-a.

 

Ako počnu izvoditi pi*darije, pritisak javnosti će biti ogroman. Za 3 godine ako demokrati pobjede na predsjedničkim izborima, u FCC-u će pak sjediti demokrati i vratiti regulativu natrag. U te 3 godine telekomi ne mogu drastično mjenjati svoju infrastrukturu da bi nudili različite brzine ili pristup raznim stranicama jer je internet ogroman. Znaju oni to jako dobro. Tih 3 godine će iskoristiti da izmuzu čim više novaca.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Američki FCC izglasao ukidanje internetske neu
ATJLučko kaže...

Imam jedno ozbiljno onda pitanje, za svakoga tko zna odgovoriti 

 

Jesmo li onda "najebali" što se tiče interneta, nije li to smjer kretanja prema dozvoli za disanje, u nekoj daljnjoj budućnosti?! 

 i voznja automobila je nekad bila slobodna, bez nameta, pa su se pojavile "restrikcije" u vidu prometnih propisa, osiguranja, tehničkog, sigurnosti, testova, itd. pa otada, osim regulacije, nije uveden porez na zrak, a sigurno je i tada netko postavio slično pitanje.

samo da napomenem, za one sa posebnim potrebama i posebnim vijugama u glavi, ne komentiram regulaciju interneta kao nešto pozitivno niti negativno.

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.12.2017 9:15 (bruno1026).
13 godina
offline
Re: Američki FCC izglasao ukidanje internetske neu
bruno1026 kaže...
ATJLučko kaže...

Imam jedno ozbiljno onda pitanje, za svakoga tko zna odgovoriti 

 

Jesmo li onda "najebali" što se tiče interneta, nije li to smjer kretanja prema dozvoli za disanje, u nekoj daljnjoj budućnosti?! 

 i voznja automobila je nekad bila slobodna, bez nameta, pa su se pojavile "restrikcije" u vidu prometnih propisa, osiguranja, tehničkog, sigurnosti, testova, itd. pa otada, osim regulacije, nije uveden porez na zrak, a sigurno je i tada netko postavio slično pitanje.

samo da napomenem, za one sa posebnim potrebama i posebnim vijugama u glavi, ne komentiram regulaciju interneta kao nešto pozitivno niti negativno.

Ako ćemo već uzeti u analogiju automobile i cestovni promet, "tebi" kada zabrane/onemoguće prometovanje nekom cestom, to je u 99% uz objašnjenje zbog čega, dok se bojim da bi ovdje moglo kod internetskog prometa i preko 75% jer se nekome tako sprdnulo! 

Utvaram si da će možda i postojati neki instrument regulative i nadzora, ali opet, ne vjerujem previše u konkretnost postupanja, da se bude išlo u prevelike dubioze, što je opravdano a što nije! 

ATJ Lučko
15 godina
offline
Američki FCC izglasao ukidanje internetske neutral

da, i? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Američki FCC izglasao ukidanje internetske neu
Entry Point kaže...

Neće svijet propasti. I prije 2015-te nije postojala regulativa o neutralnosti. Ta regulativa postoji 2 godine, a prije se uzimala zdravo za gotovo. Ovo je čisto politička igra i uvlačenje u guzicu telekomima od strane Trump-a.

 

Ako počnu izvoditi pi*darije, pritisak javnosti će biti ogroman. Za 3 godine ako demokrati pobjede na predsjedničkim izborima, u FCC-u će pak sjediti demokrati i vratiti regulativu natrag. U te 3 godine telekomi ne mogu drastično mjenjati svoju infrastrukturu da bi nudili različite brzine ili pristup raznim stranicama jer je internet ogroman. Znaju oni to jako dobro. Tih 3 godine će iskoristiti da izmuzu čim više novaca.

 Daleko sam od eksperta za ovu temu, no nije li moguće da je te 2015-e postalo jasno da je net neutralnost nešto što treba formalno/legalno zaštiti? Možda je i postalo jasno da se više stvar neće uzimati zdravo za gotovo, pogotovo kako tržište postaje zasićenije i jača ''kreativnost'' u tome što se sve i kako može naplatiti?

 

Ne znam, ja ovo smatram izuzetno lošom viješću, dovoljno je pogledati kako su se u novije vrijeme pokazale neke druge deregulatorne prakse, poput onih financijskih koje su praktički dovele do recesije 2008.

Tread softly because you tread on my dreams.
14 godina
neaktivan
offline
Američki FCC izglasao ukidanje internetske neutral

Sto onda sprijecava da se u Americi 2-3 najvece kompanije koje daju krajnjem korisniku uslugu medusobno dogovore da su im sadasnje cijene interneta premale, podignu svi cijene za duplo a smanje brzinu za pristup odredenim servisima jer im to opterecuje vezu..

Naravno samo bubam jer nisam toliko upucen u cijelu situaciju, ali mislim da se na ovaj nacin ne stiti sam korisnik nego se ocigledno ide na ruku multimiljarderskim tvrtkama koje tu uslugu pruzaju da rade sto zele.

Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Američki FCC izglasao ukidanje internetske neutral

Meni opet nije jasna baza da je "Internet" Američki? Dafak? Ko su oni da kroje zakon o jednoj globalnoj mreži, što Internet zapravo i jest. 

 

Ideja države je da bude servis svojim građanima, a ne alat kapitala da zgrne što više na račun tih istih građana. USA zbilja ide u lijepi penis.

Rvat katolik!
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.12.2017 9:58 (tnakir).
 
7 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Američki FCC izglasao ukidanje internetske neu
bruno1026 kaže...

 i voznja automobila je nekad bila slobodna, bez nameta, pa su se pojavile "restrikcije" u vidu prometnih propisa, osiguranja, tehničkog, sigurnosti, testova, itd. pa otada, osim regulacije, nije uveden porez na zrak, a sigurno je i tada netko postavio slično pitanje.

samo da napomenem, za one sa posebnim potrebama i posebnim vijugama u glavi, ne komentiram regulaciju interneta kao nešto pozitivno niti negativno.

 Nije ti dobra usporedba, dobra usporedba bi bila da autom na autocesti u desnom traku po cijeni od 70kn ZG-RI smiješ vozit 80 km/h, a u lijevom traku po cijeni od 120kn možeš vozit 130 km/h. U slučaju da nadoplatiš još 25kn imaš pravo korištenja posebnog VIP paketa izlaza s autoceste gdje ti cestarinu naplati kompetentan službenik dobre volje i ponašanja, u slučaju da ne platiš tih 25kn ideš kod onog nadrk.... kod kojeg izlaz traje 3min duže po autu, a red počinje negdje kod Karlovca.

 

Pa sad da li je pozitivno ili negativno procjeni sam.

10 godina
offline
Re: Američki FCC izglasao ukidanje internetske neu
ElektričnaOvca kaže...

 Daleko sam od eksperta za ovu temu, no nije li moguće da je te 2015-e postalo jasno da je net neutralnost nešto što treba formalno/legalno zaštiti? Možda je i postalo jasno da se više stvar neće uzimati zdravo za gotovo, pogotovo kako tržište postaje zasićenije i jača ''kreativnost'' u tome što se sve i kako može naplatiti?

 

Ne znam, ja ovo smatram izuzetno lošom viješću, dovoljno je pogledati kako su se u novije vrijeme pokazale neke druge deregulatorne prakse, poput onih financijskih koje su praktički dovele do recesije 2008.

 Neutralnost treba puno bolje definirati, tako da i mali igrači (telco, ISP) mogu preživjeti i ulagati u svoju infrastrukturu, što baš i nije nešto moguće sa ili bez neutralnosti danas (osim na malim tržištima).

 

Samomrzeći hrvat
16 godina
online
Američki FCC izglasao ukidanje internetske neutral

VPN nije spas od ovoga. Sav promet svakako ide preko tvog ISP-a.

Moglo bi se lako dogoditi da ISP-ovi deprioritiziraju promet od/prema VPN-ovima i to u takvoj mjeri da VPN postane neupotrebljiv.

Mogao bi im to zapravo biti prvi korak jer će im omogućiti potpunu slobodu throttlinga.

 

S ovim postaje besmisleno da ISP garantira brzinu od, npr., 4Mbita na ADSL-u (iako i dalje hoće jer se to po definiciji odnosi na brzinu koju omogućava parica) -

efektivno brzina postaje max. 4 Mbita a min. 0 bita. I ne možeš se žalit na to.

Volim prirodu i znanost, mrzim računala. Programer od rođenja.
 
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Američki FCC izglasao ukidanje internetske neu
tnakir kaže...

Meni opet nije jasna baza da je "Internet" Američki? Dafak? Ko su oni da kroje zakon o jednoj globalnoj mreži, što Internet zapravo i jest. 

 

Ideja države je da bude servis svojim građanima, a ne alat kapitala da zgrne što više na račun tih istih građana. USA zbilja ide u lijepi penis.

Ko da je. Root DNS serveri su svi od prvog do zadnjeg pod kontrolom amerikanaca.

Što znači da ako netko tamo odluči da neka država neće imati svoj TLD - što im možeš

www.eurekamoment.eu, www.plecko.com.hr, www.it-experts.hr, plecko.com.hr, recepti.plecko.com.hr, www.facebook.com/ParkiramKaoIdiot
9 godina
neaktivan
offline
Re: Američki FCC izglasao ukidanje internetske neu
BlackDog22 kaže...
bruno1026 kaže...

 

 Nije ti dobra usporedba, dobra usporedba bi bila da autom na autocesti u desnom traku po cijeni od 70kn ZG-RI smiješ vozit 80 km/h, a u lijevom traku po cijeni od 120kn možeš vozit 130 km/h. U slučaju da nadoplatiš još 25kn imaš pravo korištenja posebnog VIP paketa izlaza s autoceste gdje ti cestarinu naplati kompetentan službenik dobre volje i ponašanja, u slučaju da ne platiš tih 25kn ideš kod onog nadrk.... kod kojeg izlaz traje 3min duže po autu, a red počinje negdje kod Karlovca.

 

Pa sad da li je pozitivno ili negativno procjeni sam.

 Nije osnovni problem brzina nego propusnost. U špici sezone pojave ti se na autocesti tisuće tegljača Googlea, Fejsbuka, Netflixa.. i tjeraju te na gradnju novih traka i cesta ili će se stvarati zastoji. Istovremeno ti im ne možeš naplaćivati cestarinu za tegljače (koji vlasnicima donose dodatnu vrijednost) nego im naplaćuješ kao i osobnim, turističkim vozilima, zapravo ispada da ispaštaju osobna vozila kojima ionako isti ti tegljači naplaćuju kasnije uslugu. U taj kolač tk operateri žele zagrabiti.

 

Google sam troši valjda 10% ako ne i više ukupnog internetskog prometa ( ads, analytics, maps, Android...) koji zapravo plaćamo mi, krajnji korisnici da bi nam u konačnici isti taj Google servirao reklame i kreirao profile u bazi.

14 godina
offline
Američki FCC izglasao ukidanje internetske neutral

Jedan od razloga zašto se dobro osjećam u Europskoj uniji u kojoj, u odnosu na SAD, još uvijek za ključne stvari prevladava opći interes od onoga korporativnoga (primjerice, pitanje ekologije i internetske neutralnosti). Kad se to promijeni, onda nam EU ne treba. Onda je svijet otišao kvragu i posve se podvrgnuo imperiju novca. Onda će biti vrijeme za jednu veliku katarzu. Ili protestni život bez interneta.

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Američki FCC izglasao ukidanje internetske neu
BarbaVeli kaže...

Jedan od razloga zašto se dobro osjećam u Europskoj uniji u kojoj, u odnosu na SAD, još uvijek za ključne stvari prevladava opći interes od onoga korporativnoga (primjerice, pitanje ekologije i internetske neutralnosti). Kad se to promijeni, onda nam EU ne treba. Onda je svijet otišao kvragu i posve se podvrgnuo imperiju novca. Onda će biti vrijeme za jednu veliku katarzu. Ili protestni život bez interneta.

 

Koji je to vrag "internetska neutralnost"? Obična floskula, dimna zavjesa koju bacaju internetske megakompanije istovremeno kreirajući svoju stvarnost zbog vlastitog profita. Ona nije ni postojala niti će postojati bar ne u onom obliku u kojem nas pokušavaju uvjeriti da bi trebala biti.

16 godina
offline
Re: Američki FCC izglasao ukidanje internetske neu
maximilian kaže...

Google sam troši valjda 10% ako ne i više ukupnog internetskog prometa ( ads, analytics, maps, Android...) koji zapravo plaćamo mi, krajnji korisnici da bi nam u konačnici isti taj Google servirao reklame i kreirao profile u bazi.

Malo mi  je teško vjerovati da svi operateri besplatno spajaju guglove (i ostale) servere na svoju mrežu i da im ne naplaćuju bandwidth.

Gledam te!
13 godina
offline
Re: Američki FCC izglasao ukidanje internetske neu
Ode USA u govna. A smatra se da je internet americki zato sto je vecina servera, tj. stranica kod njih. Sad ce konacno valjda se to malo raspodijeliti tako da oni stalno ne vuku sve za sobom...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Američki FCC izglasao ukidanje internetske neu
maximilian kaže...

 Nije osnovni problem brzina nego propusnost. U špici sezone pojave ti se na autocesti tisuće tegljača Googlea, Fejsbuka, Netflixa.. i tjeraju te na gradnju novih traka i cesta ili će se stvarati zastoji. Istovremeno ti im ne možeš naplaćivati cestarinu za tegljače (koji vlasnicima donose dodatnu vrijednost) nego im naplaćuješ kao i osobnim, turističkim vozilima, zapravo ispada da ispaštaju osobna vozila kojima ionako isti ti tegljači naplaćuju kasnije uslugu. U taj kolač tk operateri žele zagrabiti.

 

Google sam troši valjda 10% ako ne i više ukupnog internetskog prometa ( ads, analytics, maps, Android...) koji zapravo plaćamo mi, krajnji korisnici da bi nam u konačnici isti taj Google servirao reklame i kreirao profile u bazi.

Analogija ti nije ispravna. Datacentri ili plaćaju izlaz na Internet ili su u vlasništvu tier 1 providera koji ima ugovore s drugim tier 1 providerima. Dakle, sve što je na internetu dostupno je ili već platilo pristup ili je u vlasništvu kompanije koja održava same temelje interneta. ISP-ova uloga je omogućiti pristup krajnjem korisniku do sadržaja koji je dostupan na internetu.

 

Google možda troši 10% ukupnog internetskog prometa, ali ne onog kojeg ti plaćaš, već onog kojeg on ili plaća ili sudjeluje u razvoju i održavanju infrastukture Internet backbone-a. Udio Googlea u Internet u kojeg ti plaćaš je upravo onoliki koliko ti to naručiš - bilo klikom direktno na Google, bilo konzumacijom sadržaja koji se na taj način financira.

 

S druge strane, ti ISP-u plaćaš uslugu upravo zato što su ti određeni servisi dostupni na Internetu kojem preko ISP-a pristupaš. Da nema tih servisa, usluga ISP-a ne bi vrijedila ništa. ISP-ovi se tu zapravo okreću protiv onih koji su im uopće omogućili da svoju uslugu i naplate.

 

Najispravnija analogija je naplata naknade za mjesto na polici u dućanu koju je Drug Ivica naplaćivao dobavljačima.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Američki FCC izglasao ukidanje internetske neu
Veliki Brat kaže...
maximilian kaže...

Google sam troši valjda 10% ako ne i više ukupnog internetskog prometa ( ads, analytics, maps, Android...) koji zapravo plaćamo mi, krajnji korisnici da bi nam u konačnici isti taj Google servirao reklame i kreirao profile u bazi.

Malo mi  je teško vjerovati da svi operateri besplatno spajaju guglove (i ostale) servere na svoju mrežu i da im ne naplaćuju bandwidth.

 Naravno da im naplaćuju ali su do sada bili obvezni obvezni obračunavati po istoj tarifi bandwith za Googleove i Fejsbuk servere kao i za Wiki servere koji ne ostvaruju profit preko njihove infrastrukture.

 

I za MrBic:

 

Autocesta, cijena auto/tegljač

Struja, cijena kućanstvo/industrija

 

Kod elektrodistibucije dodatno plaćaš i zakupljenu snagu (bandwith). To će se sad provesti i u tk sektoru. Pošteno.

 

Ne naplaćuje samo drug Ivica nego i većina ostalih što izravno što neizravno. I časopis Bug kad dodje na kioske Tiska ili bilo kojeg drugog plaća dodatno prvih dana bolju poziciju na pultu

 

Da nema tk infrastrukture Google bi bio kvartovska firmica za ljepljenje flajera po banderama

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.12.2017 12:24 (maximilian).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice