Barcelona prelazi na Linux

poruka: 156
|
čitano: 50.602
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Barcelona prelazi na Linux".
6 godina
protjeran
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
syncmaster245b kaže...
ridealong kaže...


Zaista puno radim s dokumentima raznih vrsta i 99,9% mi dolaze u MS-ovim formatima datoteka i PDF-u. ODF dolaz 1-2 godišnje.

 

Zaista iznenadjujuce!

Kao da imas farmu svinja pa se cudis kako nema govedine.

 

No nije to problem. Problem je (neka me ispravi netko ako se u medjuvremeno nesto promijenilo) ako je standard ODF, zasto se onda zahtijeva podnosenje digitalnih obrazaca u xls-u?

Zasto se upotrebljavaju u sluzbenim obrascioma makroi kojima jedina namjena je da ga nemozes editirati u Libreofficeu?

 

Jos jednom, nisam vec nekoliko godina u tom segmentu I.T.-a pa neka me netko slobodno ispravi ako se nesto promijenilo.

 

 

 

Postavljaš pitanja kojima uopće nije potrebno iznova dati odgovor jer je na njih odgovoreno tisućama puta.

 

 

6 godina
protjeran
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
syncmaster245b kaže...
Djuro von Prekoplotovich kaže...
syncmaster245b kaže...

-Microsoft preselio svoje sjediste upravo u Munchen (tako da gradonacelnik moze reci, otvorio sam nova radna mjesta, visoka tehnologija, lideri u napretku... i sav ostali politcki bullshit)

 

Od kuda su se preselili na tu novu lokaciju?

 

Iz Unterschleißheim-a u Munchen.

 Fascinantno je poznavanje naziva sela i gradova u stranim zemljama. A kad pitaš kroz prozor auta gdje su Gaćelezi, onda dobiješ izraz lica za pamćenje.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2018 14:16 (ridealong).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux

bunker kaže... 

 

Činjenica je da su moderni operativni sistemi bazirani na linuxu daleko prijateljski nastrojeniji nego sto je to bilo unazad 5-10 godina, no i ostali sistemi su na foru next next...
 

 Dakle ti tvrdis da su OS na linuxu kao i ostali OS na foru next, next? Pa to i ja tvrdim. Koristenje distribucije mint ili ubuntu nije za prosjecnog korisnika nimalo kopliciranije od windowsa. Samo je stvar navike. S tim da mint koncepcijski je jako slican windowsima, a ubuntu je eye candy kao mac.

Evo upute na hrvatskom kako od downloada do zavrsetka instalacije za mint.

http://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/hr/latest/

Koji dio prosjecan korisnik ne moze savladati?

 

Sluzbene podrske za kućne korisnike nema, tako da pomoć i savjet mozes traziti samo po forumima pa kako ispadne...

 

Kod nas je ogromna vecina kucnih windowsa piratska. Kakvu oni sluzbenu podrsku imaju? Nemaju niti podrsku zajednice.

 

 

Sluzbena dokumentacija od distri je isto neazurna pa je lutrija koliko ti moze pomoći u kojem problemu ( npr codeci u opensuseu ili efi u mintu pri dualbotu sa win10 na gpt disku... )

 

Niti prosjecan korisnik windowsa ne kopa po dokumentaciji istih, niti rjesava probleme sa dual boot... Prosjecan korisnik zna jednako rjesit problem koji nastane pri dual boot mint/win 10 isto koliko zna rjesit dual boot win7 / win 10. Dakle ne zna, svjedno radi li se o windowsima ili distri kao mint ili ubuntu. Ja ne tvrdim da je koristenje minta znacajno lakse od windowsa nego da je na istoj razini. Samo je stvar navike na windows.

 

Zajednice su prica za sebe i uvjek ispocetka svi rado savjetuju pocetnike, no jedna kriva rjec i verbalni rat je neizbjezan...

 

Koliko u ovoj tvrdnji ima ili nema istine necu pricati price o tome, svatko se moze uvjeriti (koliko ima ili nema verbalog rata) sam za sebe ako sam posjeti stranice gdje zajednica pruza podrsku. Ovo je samo par jacih stranica za podrsku, lako mozete naci jos.

https://forums.linuxmint.com/

https://askubuntu.com/

https://askubuntu.com/questions

 

Drajvera ima, ima i aplikacija, no ponekad su ti drajveri tek tolko da uredjaj proradi, a i prateće apk znaju biti dosta siromasne opcijama naspram iste apk za win ( npr apk za fino tuniranje mogućnosti ispisa za većinu pisača i skenera.)...

 

Koliko proizvođaca pisaca ne nudi drivere za linux za svoj proizvod na svojim stranicama? Cest je slucaj da takve drivere ne isporucuju na cd-u sa proizvodom, ali da ih nemaju na svojim stranicama? K tome za vecinu pisaca drivere skines iz upravitelja softvera koji nudi isprobane i sigurne programe

https://liliputing.com/2017/11/linux-mint-18-3-brings-software-manager-backup-improvements.html

https://fossbytes.com/linux-mint-18-3-released-download-torrent-iso/

 

Cesti su i problemi u poslovanju sa e-drzavom ( nor eosobna pa nadalje ) a i online bankarstvo za poslovne subjekte je u nekim bankama nemoguće odraditi na linuxu ( citac, verifikacija,....)...

 

Jest, jer za nasu drzavu ne postoji linux. Od fine i raznih drugih agencija, nisu culi za linux i sve je prilagođeno windowsima.

Sto vrijedi za Hrvatsku vrijedi i za apple. Tako itunes nema verziju za linux, ali se moze nesto napravit po tom pitanju sa wine.

Ostali proizvođaci software i hardware mahom podrzavaju linux bez problema. Na kraju android jest linux. Zahvaljujuci androidu linux je pretekao windowse u broju korisnika.

 

Koristenje nativnih win apk ili igrica kroz wine ili playonlinux je nuzno zlo i daleko je to od necega cime bismo trebali biti zadovoljni...

 

Tu se slazem, ali poanta je da cak i stvari napravljene iskljucivo za windowse poput microsoft office, ili neke microsoft igrice, i koje proizvođac ni u ludilu ne zeli da ikako rade na linux, one ipak rade na linuxu i to dobro rade.

Igrao sam bez problema age of empires II HD na linuxu jos pred koju godinu kad je lansiran na steamu. Zavrsio sve levele,izgleda da nisam jedini   https://www.youtube.com/results?search_query=linux+age+of+empires+wine

Poanta je neke app za win rade na linuxu, i naglasak na neke, uglavnom popularnije. I to rade bez vecih problema.

Moze se lako saznati sto radi od nativnih win aplikacija na linuxu preko wine, i koji su problemi u radu.

https://www.winehq.org/search?q=age+of+empires+

S tim da se linux polako popularizira, tako da dosta aplikacija je izdano bas za linux uz windows verziju. Wine sluzi za pokretanje samo onih programa koji nisu izdani za linux, nego samo za windowse, a opet i neke od takvih se moze pokrenut.

 

 

Da me nebi krivo pojmio, desetljećima se druzim sa linuxom, i privatno a i kroz job, tako da sam pun kako dobrih tako i losih iskustava.

 

Slazem se, ali poanta je da za prosjecnog korisnika koristenje distibucije poput minta nije teze ni lakse od windowsa. Iskustva kao i na windowsima postoje dobra i losa. Losa iskustva na mintu nastaju ponajvise kad se sretnes sa aplikacijama hrvatske drzavne uprave. Strane aplikacije i hardware uglavnom rade na linuxu pogotovo na popularnim distribucijama baziranim na obitelji debian,ubuntu,mint...

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2018 15:04 (texas.bug).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
Čitatelj kaže...

Koliko ustede na licencama, duplo ce potrositi na obrazovanje ljudi i podrsci.

 

Sve u svemu, ako im programeri naprave "idiot proof shell" za programe,

ali u tom slucaju za svaku sitnicu programeri moraju intervenirati,

takodjer ako ne bude prilagodjeno pocetnicima, morat ce ih doskolavati.

 

Sve u svemu, za par godina, moguce je da ce vratiti na "Windows for all",

jer svi znaju koristiti Windowse.

 Zasto je skuplje obucit osobu za rad na ubuntu (koji planira koristit Barcelona) od obuke za rad na windowsima?

U cemu je razlika ako prosjecnom sluzbeniku gradske uprave nesto zapne na ubuntu ili ako zapne na windowsima u pogledu interveniranja programera?

Nitko ne zna koristit ni windowse dok ne nauci. Ili se rađamo sa poznavanjem rada na windowsima? Pri cemu se vracamo na moje pocetno pitanje, u cemu je kompliciraniji rad na ubuntu od rada na windowsima za prosjecnog korisnika?

 

10 godina
neaktivan
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
syncmaster245b kaže...
Čitatelj kaže...

Koliko ustede na licencama, duplo ce potrositi na obrazovanje ljudi i podrsci.

 

 

To je tvoje misljenje, nazalost netocno je.

 

Evo ti brojke iz Hrvatske.

 

2009 godine RH je potpisala  trogodisnji ugovor sa MS za cca 31000 workstationa i oko 1000 servera (CAL-ovi nisu bili ukljuceni u cijenu) i to sve platila oko 10 milijuna eura. 3 godine kasnije, potpisan je novi ugovor za slijedecih 3 godine za 12.5milijuna dolara (Ballmer osobno dosao na potpisivanje ugovora). Podatke novi ugovor nemam, ali pretpostavljam da je cijena tu negdje kao i prethodne dvije.

Dakle govorimo o `30 milijuna eura u 9 godina samo za softver, hardver uopce nije ukljucen u pricu.

 

Sto mislis, koliko kosta tecaj da se objasni drugacija  boje i raspored ikonica?

 

Ne samo da u 10 godina na razlici u licencama bi pokrili troskove migracije ( s ukljucenom edukacijom korisnika) nego se jos moglo izgraditi barem 5 djecjih vrtica.

Da ne spominjemo da bi novci ostali u RH.

 

Dodajmo oksimoron na kraju, ODF je sluzbeni standard u RH.

 

 

 Jest, ali ako prijeđes na besplatni linux (npr. ubuntu kao Barcelona) onda nema ni 10 milijuna eura, ni 12.5 milijuna dolara, ni Ballmera, ni provizije, ni mita ni korupcije.

Ako je iznos nula onda nemas lovu koju mozes pospremit u vlastite dzepove, a kad je tako ko j... vrtice za narod. Od love koju netko pospremi u dzep svoju djecu moze poslati u najskuplji privatni vrtic. Mi ostali i nasa djeca smo i tako kmetovi.

15 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
ridealong kaže...

 

Postavljaš pitanja kojima uopće nije potrebno iznova dati odgovor jer je na njih odgovoreno tisućama puta.

Ta pitanja treba postavljati dok god drzava ne krene postivati vlastite propise.

 

ridealong kaže...

 Fascinantno je poznavanje naziva sela i gradova u stranim zemljama. A kad pitaš kroz prozor auta gdje su Gaćelezi, onda dobiješ izraz lica za pamćenje.

 

 

Nebitno i nepotrebno za raspravu.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
6 godina
protjeran
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
syncmaster245b kaže...
ridealong kaže...

 

Postavljaš pitanja kojima uopće nije potrebno iznova dati odgovor jer je na njih odgovoreno tisućama puta.

Ta pitanja treba postavljati dok god drzava ne krene postivati vlastite propise.

 

ridealong kaže...

 Fascinantno je poznavanje naziva sela i gradova u stranim zemljama. A kad pitaš kroz prozor auta gdje su Gaćelezi, onda dobiješ izraz lica za pamćenje.

 

 

Nebitno i nepotrebno za raspravu.

 1.) Koje propise?

 2.) Kao i tvoj odgovor.

6 godina
protjeran
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
texas.bug kaže...

 

 Jest, ali ako prijeđes na besplatni linux (npr. ubuntu kao Barcelona) onda nema ni 10 milijuna eura, ni 12.5 milijuna dolara, ni Ballmera, ni provizije, ni mita ni korupcije.

Ako je iznos nula

Nigdje iznos nije nula.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2018 18:38 (ridealong).
15 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
ridealong kaže...

 1.) Koje propise?

 

 

Ne pravi se grbav.

Osjetio si se uvrijedjenim na moju usporedbu sa svinjogojstvom (mada neznam zasto) i sada pokusavas zavuci raspravu u besmisao.

Ako imas kakav novi argument ili misljenje, vrlo rado cu nastaviti dijalog.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
6 godina
protjeran
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
syncmaster245b kaže...
ridealong kaže...

 1.) Koje propise?

 

 

Ne pravi se grbav.

Osjetio si se uvrijedjenim na moju usporedbu sa svinjogojstvom (mada neznam zasto) i sada pokusavas zavuci raspravu u besmisao.

Ako imas kakav novi argument ili misljenje, vrlo rado cu nastaviti dijalog.

 Nisam se uopće osjetio uvrijeđenim, a svinjogojstvo (???) nisam ni primijetio. Već sam desecima puta sudjelovao u ovakvim uglavnom niškoristi prepiskama na raznim mjestima na internetu u kojima je jedino bilo bitno čiji mlaz baca dalje.


Ili napiši na koje propise misliš (To je kao kad se ekipa u kafiću poziva na mitske zakone, a nisu sposobni reći na koji zakon ili koje zakone misle. Ali, to je "po zakonu") ili se povuci jer ispadaš bedast s ovim svojim ispadom.

 

 

 

 

 

15 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
ridealong kaže...
syncmaster245b kaže...
ridealong kaže...


Zaista puno radim s dokumentima raznih vrsta i 99,9% mi dolaze u MS-ovim formatima datoteka i PDF-u. ODF dolaz 1-2 godišnje.

 

Zaista iznenadjujuce!

Kao da imas farmu svinja pa se cudis kako nema govedine.

 

No nije to problem. Problem je (neka me ispravi netko ako se u medjuvremeno nesto promijenilo) ako je standard ODF, zasto se onda zahtijeva podnosenje digitalnih obrazaca u xls-u?

Zasto se upotrebljavaju u sluzbenim obrascioma makroi kojima jedina namjena je da ga nemozes editirati u Libreofficeu?

 

Jos jednom, nisam vec nekoliko godina u tom segmentu I.T.-a pa neka me netko slobodno ispravi ako se nesto promijenilo.

 

 

 

Postavljaš pitanja kojima uopće nije potrebno iznova dati odgovor jer je na njih odgovoreno tisućama puta.

 

 

 

Kazes, nisi primjetio svinjogojstvo? A jos ga boldao.

 

ridealong kaže...

 Nisam se uopće osjetio uvrijeđenim, a svinjogojstvo (???) nisam ni primijetio. Već sam desecima puta sudjelovao u ovakvim uglavnom niškoristi prepiskama na raznim mjestima na internetu u kojima je jedino bilo bitno čiji mlaz baca dalje.


Ili napiši na koje propise misliš (To je kao kad se ekipa u kafiću poziva na mitske zakone, a nisu sposobni reći na koji zakon ili koje zakone misle. Ali, to je "po zakonu") ili se povuci jer ispadaš bedast s ovim svojim ispadom.

 

 

 

 

 

 

Hrvatski zavod za norme

 

Dakle, objasni mi zasto ne mogu predati/popuniti obrazac u Libreofficeu?

 

Usput, osobno pitanje, ako ne zelis nemoj odgovoriti.

Da li radis u nekoj od drzavnih institucija?

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
13 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux

Iako si u biti u pravu, jer čemu donositi norme ako ih ne primjenjuješ, norma nije obavezna ukoliko to nije propisano zakonom. Nažalost tako je. Hijerarhija ti je slijedeća:

 - Ustav RH

 - zakoni

 - pravilnici

 - norme.

 

Stručnjak za odmaganje...
6 godina
protjeran
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux

O, kako ne volim taj višestruki quote, ali neki jednostavno ne mogu odustati od njega...

 

1.) Ne piše nikakvo svinjogojstvo. Oprosti, ali tvoje metafore su samo tvoje. I nepotrebne su.

 

2.) Pitanje uputi Vladi RH (https://vlada.gov.hr/kontakti/16). Ne radim u državnoj instituciji. Upravljanje dokumentima nije nužno povezano samo s državnom institucijom.

 

Link koji si dao vodi do odgovarajućuje hrvatske norme (iliti standarda) tj. prijevoda međunarodne norme. 

 

Proguglaj upute koje sam naveo u jednoj od ranijih poruka u kojoj se spominje slanje dokumenata u PDF/A formatu. Dokument je iz 2014., jer noviji na brzinu nisam pronašao ali je indikativan. ODF se koristi negdje, čini mi se kod prijave i promjene statusa zaposlenog u firmi, pa tu prijavu moraš slati državi u ODF-u ili tako nekako ali mimo toga sve su MS-ovi formati ili Adobe s PDF-om. Na primjer (osim sličice koja je ispod poruke): https://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Stranice/default.aspx

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2018 23:27 (ridealong).
15 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
mario.L_hr kaže...

Iako si u biti u pravu, jer čemu donositi norme ako ih ne primjenjuješ, norma nije obavezna ukoliko to nije propisano zakonom. Nažalost tako je. Hijerarhija ti je slijedeća:

 - Ustav RH

 - zakoni

 - pravilnici

 - norme.

 

 

Pa mislim da je posve jasno da nije obvezujuce.

 

No s druge strane, Feral Tribune je bio kaznjen kada je isticao cijenu svojih novina u lipama pa ti sad vidi

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
6 godina
protjeran
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
mario.L_hr kaže...

Iako si u biti u pravu, jer čemu donositi norme ako ih ne primjenjuješ, norma nije obavezna ukoliko to nije propisano zakonom. Nažalost tako je. Hijerarhija ti je slijedeća:

 - Ustav RH

 - zakoni

 - pravilnici

 - norme.

 

 Operativa se obično obavlja uz pomoć pravilnika ili, kao što si vidio iz mojeg primjera, uz pomoć konkretnih uputa. A tamo nisam pronašao ODF.

 

 

6 godina
protjeran
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
syncmaster245b kaže...

 

Pa mislim da je posve jasno da nije obvezujuce.

 

 

 Čemu onda sva ova drama? Čemu rečenica: "Ta pitanja treba postavljati dok god drzava ne krene postivati vlastite propise". Hrvatski jezični portal pojašnjava što je to propis: "usvojena i određena obveza koja uređuje odnose i postupke u društvu [građevinski propis; zakonski propisi]".

 

Ako nije obvezujuće, ne treba se u raspravi pozivati na to kao kraljevski argument. Ok, norma postoji. Je li to i najbolje rješenje za cjelokupnu državnu upravu i slične okoline pogotovo kad je tu PDF/A?

8 godina
offline
Barcelona prelazi na Linux

Kratko i jasno:

Winsi su tehnologija 20 stoljeća.

Za nas to znači da su tu da ostanu, jer su mogućnosti (političke) korupcije najveće.

Nikad u stvari problem switcha na Linux, open source, open formate itd nije bio u cijeni ili mogućnostima.

 

Za pare licenci i održavanja proprietary (vlasničkog) softvera, unajmiš profesionalne programere (kao što sad u Barceloni pokušavaju) i riješavaš sve po redu kako se pojavi.

Sa bitnom razlikom: ta riješenja su trajna i dogradiva - ako su open source.

Sam MS forsa (vlastita) cloud riješenja (umjesto desktop only); čemu onda plaćati još i "pretplate" (licence) kad umjesto tog možeš uložiti u prilagodbu nedostajućih mogućnosti za otvorene platforme? Ako postoji pameti i volje.

Milijarde se samo ovdje neselektivno bacaju na privilegije "braniteljima" (pa sad i u BiH), subvencije i poticaje za nepostojeća zemljišta i uzgoje, lokalne "samouprave", loše sudske presude i "javnu" TV...

A u informatici klinci i dalje uče - Microsoft DOS Quick BASIC (!) i Microsoft FrontPage (pogledajte ovo na Filozofskom i zgrozite se).

(edit: MS je Frontpage službeno odbacio 2003. Ta objava o ugovoru Min. znanosti sa MS je iz 2010., ažurirano 2011.)

 

Nije Barca jedina. Regije u Italiji (a i Skandinaviji) prelaze na open source jer im je - jeftinije.

Fora je u tome da, kad jednom takav sistem zaživi u potpunosti, preslikat će se i na druge. Bez dodatnih ekstra troškova. Troškovi će biti prijevod sa španjolskog, a ne ponovno programersko "rudarenje" nekih specifičnih npr e-mail server riješenja ili konverzije ODF dokumenata.

Svaka čast svim MS, SAP, AutoCAD itd riješenjima kojima su se lokalne vlasti (i firme) zakopale u proprietary riješenja, ali ovo je 21. stoljeće i stvari se mijenjaju, evoluiraju.

 

offtopic ali odličan analogni primjer: nakon uspostave obvezne mjesečne pretplate na Adobe Illustrator (20-50$/mj), globalno grafička branša bježi na Affinity Designer, a tu je i besplatni multiplatformni (i cloud) Gravit Designer.

Vrč ide na vodu dok se ne razbije. Trajat će još godinama, ali nezaustavljivo je.

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2018 23:53 (Zechina).
 
5 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
ridealong kaže...

O, kako ne volim taj višestruki quote, ali neki jednostavno ne mogu odustati od njega...

 

1.) Ne piše nikakvo svinjogojstvo. Oprosti, ali tvoje metafore su samo tvoje. I nepotrebne su.

 

2.) Pitanje uputi Vladi RH (https://vlada.gov.hr/kontakti/16). Ne radim u državnoj instituciji. Upravljanje dokumentima nije nužno povezano samo s državnom institucijom.

 

Link koji si dao vodi do odgovarajućuje hrvatske norme (iliti standarda) tj. prijevoda međunarodne norme. 

 

Proguglaj upute koje sam naveo u jednoj od ranijih poruka u kojoj se spominje slanje dokumenata u PDF/A formatu. Dokument je iz 2014., jer noviji na brzinu nisam pronašao ali je indikativan. ODF se koristi negdje, čini mi se kod prijave i promjene statusa zaposlenog u firmi, pa tu prijavu moraš slati državi u ODF-u ili tako nekako ali mimo toga sve su MS-ovi formati ili Adobe s PDF-om. Na primjer (osim sličice koja je ispod poruke): https://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Stranice/default.aspx

 

 

 

 

Ne mogu vjerovati da moram ovo objasnjavati.

Ako imas farmu svinja, cime se bavis?

Ma trolas me 100%, a ja grizem ko' saran

 

Ako je nesto u drzavi definirano kao normativ, onda meni kao gradjaninu drzave koje je donijela normativ, mora biti omoguceno i koristiti ga.

Nebitno ako ce ga od 100 000 ljudi korisiti 1.

Slazemo se da kod nas to nije slucaj u ovom primjeru.

 

Idemo jos dalje u primjerima.

Nedavno mi je kcer dosla doma i rekla kako je dobila zadatak iz povijesti napraviti prezentaciju u PowerPointu.

Ovog puta sam se ja pravio grbav pa kada sam otisao na informacije i usputno pitao profesora da li je moguce korisiti skolske kompjutere za tu zadacu jer eto, mi nemamo MS Office paket niti zelim iskesirati 2K kuna za jednu zadacu.

Dakako, nije znao sto odgovoriti, a povrh svega, nije se niti sjetio Officea 365 za ucenike i obrazovne ustanove koji je besplatan, jer eto nije se niti udostojio porazgovarati sa profesorom informatike koji je vrata do njega i sigurno bi mu rekao.

 

Ako se ravnamo prema ovom primjeru, posve je jasno zasto je otpor prema bilo cemu novome, pa i Linuxu i to ne samo u drzavnim institucijama, nego cak medju nekoliko posjetitelja ovog foruma, utemeljen na potpunoj nezainteresiranosti i neznanju, no to dakako ne sprecava ih prosipati mudrosti o necemu sto nisu niti vidjeli, a kamoli ozbiljnije koristili.

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
8 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
syncmaster245b kaže...

Nedavno mi je kcer dosla doma i rekla kako je dobila zadatak iz povijesti napraviti prezentaciju u PowerPointu.

 

 

Samo da se nadovežem na ovo:

u istoj situaciji prije x godina, sinu sam predložio da to napravi u Impressu (Libre Office), makar je imao MS Office paralelno. Sam je odabrao Impress, zbog nečeg mu je bilo bolje. Od tada (osnovna!), preko srednje i faksa, sve radi u Libre Office. Nikad bitnih problema.

U informatici su u osnovnoj radili sa DOS QBASICom (koji na pola tih XP-a nije radio kako treba ili uopće), makar je on doma radio sa Scratchom, GameMaker skriptama... (kasnije Python).

Malom sam doma namjestio DOSBox da radi sa QBASICom kako treba, a seronja iz infomatike je rekao da to "nije podržano od Microsofta" pa da to "ne smiju" staviti na kompove.

Web - html su službeno (po udžbeniku!) učili sa MS FrontPage, kojeg se već tada (2010?) nije moglo službeno nabaviti jer je bio zastario.

Mali je doma radio sa Composerom / NVU.

 

Ista situacija: pitao sam odakle ideja da kupujemo MS Office, ilegalno skidamo abandonware MS FrontPage? Zašto ih nisu učili Python umjesto QBASICa?

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2018 0:20 (Zechina).
6 godina
protjeran
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
Zechina kaže...

Kratko i jasno:

Winsi su tehnologija 20 stoljeća.

Za nas to znači da su tu da ostanu, jer su mogućnosti (političke) korupcije najveće.

Nikad u stvari problem switcha na Linux, open source, open formate itd nije bio u cijeni ili mogućnostima.

 

Za pare licenci i održavanja proprietary (vlasničkog) softvera, unajmiš profesionalne programere (kao što sad u Barceloni pokušavaju) i riješavaš sve po redu kako se pojavi.

Sa bitnom razlikom: ta riješenja su trajna i dogradiva - ako su open source.

Sam MS forsa (vlastita) cloud riješenja (umjesto desktop only); čemu onda plaćati još i "pretplate" (licence) kad umjesto tog možeš uložiti u prilagodbu nedostajućih mogućnosti za otvorene platforme? Ako postoji pameti i volje.

Milijarde se samo ovdje neselektivno bacaju na privilegije "braniteljima" (pa sad i u BiH), subvencije i poticaje za nepostojeća zemljišta i uzgoje, lokalne "samouprave", loše sudske presude i "javnu" TV...

A u informatici klinci i dalje uče - Microsoft DOS Quick BASIC (!) i Microsoft FrontPage (pogledajte ovo na Filozofskom i zgrozite se).

 

Nije Barca jedina. Regije u Italiji (a i Skandinaviji) prelaze na open source jer im je - jeftinije.

Fora je u tome da, kad jednom takav sistem zaživi u potpunosti, preslikat će se i na druge. Bez dodatnih ekstra troškova. Troškovi će biti prijevod sa španjolskog, a ne ponovno programersko "rudarenje" nekih specifičnih npr e-mail server riješenja ili konverzije ODF dokumenata.

Svaka čast svim MS, SAP, AutoCAD itd riješenjima kojima su se lokalne vlasti (i firme) zakopale u proprietary riješenja, ali ovo je 21. stoljeće i stvari se mijenjaju, evoluiraju.

 

offtopic ali odličan analogni primjer: nakon uspostave obvezne mjesečne pretplate na Adobe Illustrator (20-50$/mj), globalno grafička branša bježi na Affinity Designer, a tu je i besplatni multiplatformni (i cloud) Gravit Designer.

Vrč ide na vodu dok se ne razbije. Trajat će još godinama, ali nezaustavljivo je.

 

Puno toga si strpao u jednu poruku. Za detaljni odgovor bi trebalo puno, puno vremena.

 

MS ne stoji na mjestu, nego i dalje razvija softver. Nije im stran ni linux i nude rješenja na linuxu. Pogledaj jednu moju poruku u kojoj spominjem linux virtualni stroj na MS Azureu. Proguglaj barem to i vidi što nude.

 

"Nikad u stvari problem switcha na Linux, open source, open formate itd nije bio u cijeni ili mogućnostima." -  Itekako je to pitanje cijene i mogućnosti. Kako ćeš ih usporediti ako ne cijenom i mogućnostima?

 

"Za pare licenci i održavanja proprietary (vlasničkog) softvera, unajmiš profesionalne programere (kao što sad u Barceloni pokušavaju) i riješavaš sve po redu kako se pojavi.

Sa bitnom razlikom: ta riješenja su trajna i dogradiva - ako su open source."

 

I proprietary rješenja su dogradiva (trajna sigurno nisu, to ne bi imalo smisla), ako platiš.

 

"Sam MS forsa (vlastita) cloud riješenja (umjesto desktop only)"

 

Za neke situacije je cloud bolje rješenje. Ne moraš održavati poseban hw niti sw. Platiš korištenje (imaju i "pay as you go" model) i fokusiraš se na posao, a ne na krpanje okoline da bi uopće pokušao obaviti posao. Osim toga MS će ostaviti office za offline instalaciju i u novoj verziji officea 2019: "Microsoft announces Office 2019 for customers who don't want to pay forever for Office 365" (https://www.pcworld.com/article/3228116/software-productivity/microsoft-announces-office-2019-for-customers-who-dont-want-to-pay-forever-for-office-365.html)

 

"čemu onda plaćati još i "pretplate" (licence) kad umjesto tog možeš uložiti u prilagodbu nedostajućih mogućnosti za otvorene platforme? "

 

Svatko, ali baš svatko s novcem može naručiti softver po narudžbi napravljen po njegovim specifikacijama. Office, kad ga već spominjem, nije softver pisan po narudžbi tebe ili mene, on pokriva svojim mogućnostima hrpu poslova i široku populaciju. U svaku novu verziju doda se nešto novo, ugasi se nešto staro i ide se dalje. I ne moraš plaćati pretplate. Možeš imati standalone offline instalaciju Officea. I sadašnjeg i budućeg.


Red politike - to odbijam komentirati.

 

Ono na Filozofskom. Dokument je iz 2010.! Sada je 2018. "Mala" razlika.

 

MS je sklopio ugovor s državom o korištenju "Microsoft programskih proizvoda za javna visoka učilišta i javne znanstvene institute u Republici Hrvatskoj" tj. za najnovije verzije softvera (https://mzo.hr/hr/obavijest-o-sklopljenome-okvirnom-sporazumu-o-najmu-koristenja-microsoft-programskih-proizvoda-za-0 i http://www.srce.unizg.hr/office365).

 

Kad smo kod akademske zajednice, malo sam kopao, pogledaj format za prijavu EU projekata (pod proposal templates): PDF (http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/funding/reference_docs.html#h2020-call_ptef-pt-2018-20). Opet proprietary format. S tim da je PDF već gotovo 10 godina međunarodna norma ili standard "ISO 32000-1, Document management – Portable document format – Part 1: PDF 1.7" (https://www.iso.org/news/2008/07/Ref1141.html).

 

"Fora je u tome da, kad jednom takav sistem zaživi u potpunosti, preslikat će se i na druge. " - čisto prijateljski: probaj, pa javi kako je prošlo.

 

" ali ovo je 21. stoljeće i stvari se mijenjaju, evoluiraju." - evoluiraju, samo su neki ipak malo previše glavom u oblacima, a manje nogama na zemlji.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2018 1:06 (ridealong).
6 godina
protjeran
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
syncmaster245b kaže...

 

 

Ne mogu vjerovati da moram ovo objasnjavati.

Ako imas farmu svinja, cime se bavis?

Ma trolas me 100%, a ja grizem ko' saran

 

Ako je nesto u drzavi definirano kao normativ, onda meni kao gradjaninu drzave koje je donijela normativ, mora biti omoguceno i koristiti ga.

Nebitno ako ce ga od 100 000 ljudi korisiti 1.

Slazemo se da kod nas to nije slucaj u ovom primjeru.

 

Idemo jos dalje u primjerima.

Nedavno mi je kcer dosla doma i rekla kako je dobila zadatak iz povijesti napraviti prezentaciju u PowerPointu.

Ovog puta sam se ja pravio grbav pa kada sam otisao na informacije i usputno pitao profesora da li je moguce korisiti skolske kompjutere za tu zadacu jer eto, mi nemamo MS Office paket niti zelim iskesirati 2K kuna za jednu zadacu.

Dakako, nije znao sto odgovoriti, a povrh svega, nije se niti sjetio Officea 365 za ucenike i obrazovne ustanove koji je besplatan, jer eto nije se niti udostojio porazgovarati sa profesorom informatike koji je vrata do njega i sigurno bi mu rekao.

 

Ako se ravnamo prema ovom primjeru, posve je jasno zasto je otpor prema bilo cemu novome, pa i Linuxu i to ne samo u drzavnim institucijama, nego cak medju nekoliko posjetitelja ovog foruma, utemeljen na potpunoj nezainteresiranosti i neznanju, no to dakako ne sprecava ih prosipati mudrosti o necemu sto nisu niti vidjeli, a kamoli ozbiljnije koristili.

 

Stvarno si naporan s tim svinjama.

 

"Ako je nesto u drzavi definirano kao normativ" - ti baš ne barataš pojmovima. U tome je, između ostalog, problem. Za sva ostala pitanja tu je državni ured za digitalno društvo, pa pitaj: https://rdd.gov.hr/

 

Kćer i škola: sad će se to promijeniti. Možda profi iz povijesti nitko nije rekao. Kolega informatičar mogao je svoje ostale kolege malo upoznati s time. Ili ravnatelj / ravnateljica škole. Budi strpljiviji. Ne, ne radim u školi.

 

Powerpoint je općeprihvaćeni format filea za prezentacije. Pomozi sam svojoj kćeri i ne kudi prosvjetare: http://smallbusiness.chron.com/convert-odp-file-ppt-50324.html. Ili koristi ovo: https://www.conversion-tool.com/ppt?lang=en

 

Ali ne, "Ovog puta sam se ja pravio grbav pa kada sam otisao na informacije i usputno pitao profesora da li je moguce korisiti skolske kompjutere za tu zadacu jer eto, mi nemamo MS Office paket niti zelim iskesirati 2K kuna za jednu zadacu." Ja to ne bih nikada napravio.

 

Office 385 nije besplatan. Ostvaruje se "pravo korištenja Microsoft programskih proizvoda". Cjepidlačenje? Možda. Nema veze. Besplatan nije.

 

Kada bih to mogao, rado bih te odveo pred npr. neki industrijski stroj kojim upravlja računalo. Pa ti dao zadatak da ga pripremiš za određenu operaciju. Bez ikakvog pojašnjavanja. Pa kad failaš, zaključio kako si nezainteresiran i neznalica. A to ne bi bilo fer. Jel'da?

 

 

 

 

13 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux

Stvar je vrlo jednostavna i prosta. Koliko god se pisalo i pričalo o tome da je MS standard velikoj većini državnih/javnih službenika on ne treba. Za njih je totalni overkill. Zar oni rade na alatima koji postoje samo na Windows platformi? Naravno da ne. Takve alate koristi par posto njih (ako i to). Jedini razlog što koriste Windowse je u "dodatnim pogodnostima" onih koji odlučuju. Što se tiče održavanja ono nikada neće biti besplatno iz jednostavnog razloga što isto nije posao državnih/javnih službenika, neovisno o platformi.

Stručnjak za odmaganje...
6 godina
protjeran
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
Zechina kaže...
syncmaster245b kaže...

Nedavno mi je kcer dosla doma i rekla kako je dobila zadatak iz povijesti napraviti prezentaciju u PowerPointu.

 

 

Samo da se nadovežem na ovo:

u istoj situaciji prije x godina, sinu sam predložio da to napravi u Impressu (Libre Office), makar je imao MS Office paralelno. Sam je odabrao Impress, zbog nečeg mu je bilo bolje. Od tada (osnovna!), preko srednje i faksa, sve radi u Libre Office. Nikad bitnih problema.

U informatici su u osnovnoj radili sa DOS QBASICom (koji na pola tih XP-a nije radio kako treba ili uopće), makar je on doma radio sa Scratchom, GameMaker skriptama... (kasnije Python).

Malom sam doma namjestio DOSBox da radi sa QBASICom kako treba, a seronja iz infomatike je rekao da to "nije podržano od Microsofta" pa da to "ne smiju" staviti na kompove.

Web - html su službeno (po udžbeniku!) učili sa MS FrontPage, kojeg se već tada (2010?) nije moglo službeno nabaviti jer je bio zastario.

Mali je doma radio sa Composerom / NVU.

 

Ista situacija: pitao sam odakle ideja da kupujemo MS Office, ilegalno skidamo abandonware MS FrontPage? Zašto ih nisu učili Python umjesto QBASICa?

Nema bitnih problema dok dokumenti ne postanu veći i složeniji. Plus, Libreoffice nema nekih mogućnosti koje MS Office ima (razlike su od programa do programa), pa nije sve moguće napraviti da štima 1:1, bez obzira što MS Office može otvoriti formate ODT, ODP i ODS. Ljudi rade i na Mac-ovima, pa šalju fileove napravljene u Officeu za Mac drugim ljudima, pa ni to nije uvijek 1:1 kod otvaranja u Officeu pod Windowsima, a vlasnik Officea je isti. Pa nije otvaranje dokumenta u dvije različite verzije MS Office ne može ponekad proći bez problema...

 

Qbasic, Frontpage... Ako pratiš zbivanja, mijenjat će se. Ne, ne radim u Ministarstvu obrazovanja.


Composer / NVU je isto tako sada već stari program, s jezgrom Firefoxa 3.x za preview. Ruši se kao blesav, ali inače nije loš.

 

Da bi netko nekoga poučavao Python, to mora biti zapisano u nastavnom programu. Ne rade škole kako im se svidi. Pogledaj i ovo: http://www.azoo.hr/images/AZOO/Ravnatelji/RM/Nastavni_plan_i_program_za_osnovnu_skolu_-_MZOS_2006_.pdf. Godina je davna, mijenjat će se. Ne, ne radim u toj agenciji.

 

 

 

6 godina
protjeran
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
mario.L_hr kaže...

Stvar je vrlo jednostavna i prosta. Koliko god se pisalo i pričalo o tome da je MS standard velikoj većini državnih/javnih službenika on ne treba. Za njih je totalni overkill. Zar oni rade na alatima koji postoje samo na Windows platformi? Naravno da ne. Takve alate koristi par posto njih (ako i to). Jedini razlog što koriste Windowse je u "dodatnim pogodnostima" onih koji odlučuju. Što se tiče održavanja ono nikada neće biti besplatno iz jednostavnog razloga što isto nije posao državnih/javnih službenika, neovisno o platformi.

 Pogledaj u čemu rade npr. zaposleni u FINA-i. Ako već nemaš firmu, onda barem platiš koji račun u FINA-i ili si išao po login i pass za sustav e-građani. Namjenski napisan softver pod Windowsima. Nikada nisam vidio Office, barem ne u dijelu u kojem se radi s klijentima. Za više od toga ne znam.

 

Što hoću reći. Ja kažem da tebi ne treba auto s pet brzina, nego samo s dvije. Pa tražim po cijelom svijetu auto koji ima samo dvije brzine. A prodaju se samo auti s pet i više brzina. Ove s dvije brzine koristilo bi par posto njih (ako i to).

 

Office je skup više programa. I nema svaka varijanta Office sve programe. Ali to i sam znaš. Koliko ljudi koristi Access? Pa imaš Home & business verziju (auto s dvije brzine) koja nema Access i košta manje nego verzija Pro (auto s pet+ brzina).

 

Nemreš vjerovat kako su ljudi nabrijani na Microsoft kao da je to uzrok svih problema na svijetu. A uzrok je najčešće neobrazovanost i još par stvari. Da se sve oko licenci MS-u sutra sruši, našli bi novu metu.

 

Ne, ne radim u FINA-i ili Microsoftu.


"Što se tiče održavanja ono nikada neće biti besplatno iz jednostavnog razloga što isto nije posao državnih/javnih službenika, neovisno o platformi." - održavanje bilo čega košta.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2018 1:20 (ridealong).
6 godina
protjeran
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
Zechina kaže...

U informatici su u osnovnoj radili sa DOS QBASICom (koji na pola tih XP-a nije radio kako treba ili uopće)

 

Ajd, malo pulitike, ali nije Đuro... Slikar. Pokojni.

 

Opremanje škola i tvoj boldani tekst:

"Žao mi je, ali doista ne mogu polemizirati o obrazovnoj reformi s nekim tko ne vlada osnovnim pojmovima i konceptima. Gospodin Bandić je sve svoje adute pokazao onoga trenutka kad je na upit Ministarstva o planovima Zagreba za opremanje škola, Grad odgovorio - 0 kn", odgovorila je ministrica Divjak.

 

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/ministrica-blazenka-divjak-odgovorila-milanu-bandicu-na-izjavu-o-informatici-u-skoli---502767.html

6 godina
protjeran
offline
Barcelona prelazi na Linux

Laku noć.

 

I ne morate odgovarati na hrpu mojih poruka. I nabadati me na ražanj. Jer ste sigurno vi u pravu u svemu, a ja u ničemu. Unatoč hrpi činjenica i linkova.

 

Pax et bonum!


Ne, ne radim u crkvi.

 
0 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux

Nisu ljudi nabrijani na MS, nego je MS realno navjerojatno nesposoban.

Uz muku ne mogu se sjetiti niti jedng njihovog proizvoda kojim sam bio zadovoljan, a flopove da sada pocnem nabrajati ne bi do Uskrsa zavrsio. Samo cudo tog giganta drzi među nama.

Njihove proizvode ne koristim. Niti jedan. Uz T-com i ZABAu su mi u top3 mrskih firmi. Nije samo stvar principa, njihovi proizvodi redom su lošiji od konkurencije, barem u onome za što ih ja koristim. 

Moglo bi se ponesto i dobroga reci, npr., Excel ili OD, ali kao sto rekoh - ne koristim ih pa necu.

 

8 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
ridealong kaže... 

 

> MS ne stoji na mjestu, nego i dalje razvija softver. Nije im stran ni linux i nude rješenja na linuxu. Pogledaj jednu moju poruku u kojoj spominjem linux virtualni stroj na MS Azureu. Proguglaj barem to i vidi što nude.

 

Ne stoji u mjestu nego se vrti u krug. Pa dokle ide. Da nisu jednom u povijesti uspostavili monopol, odavno bi propali, kao i velika većina njihovih produkata (da ne nabrajam).
Azure im je zadnja šansa, ali ni tu ne stoje dobro. Ad acta što im tu sad ide, neusporedivo im je to samo sa Amazonom, a kamoli ostalima u igri.

 

Nije im stran ni linux

 

Pa o čemu ti pričaš? To je firma koja je doslovce (CEOs: Gates, Ballmer) govorila "Linux is cancer"; milijarde su utukli samo u SCO blamažu kako bi probali zaustaviti Linux.

Sad se, kao i uvijek, posipaju pepelom i prave grbavi i pjevaju "i mi Linuxa za trku imamo"... problem je samo što smo nas previše milijuna korisnika predugo na ovom planetu da bi im opet vjerovali.

Toliko su uspjeli oštetiti / prevariti svojih klijenata, partnera i potrošaća na različitim segmentima tako da im ogroman dio istih ne vjeruje, već tek surađuje uz mito i korupciju.

 

>"Nikad u stvari problem switcha na Linux, open source, open formate itd nije bio u cijeni ili mogućnostima." -  Itekako je to pitanje cijene i mogućnosti. Kako ćeš ih usporediti ako ne cijenom i mogućnostima?

 

Mitom i korupcijom. I nedostatkom istog.

Gle, svaki ozbiljan kompjuter na ovom svijetu vrti Unix ili Linux, desetljećima unazad pa do danas. Što misliš, kako je ChromeOS "bešumno" podržao AndroidOS? Pa zato jer je ispod oba isti kernel, Linux.

Od Maca, iPhonea, NASAe do Playstationa... sve su to unixoidi. Svaki od njih se porta i nadopunjuje bez većih problema. Od ARMa na malom Raspberry Pi do bilo kojeg superračunala, na bilo kojoj arhitekturi. Sve osim desktop x86 Windowsa.

Svugdje. Za razliku od "mikrokernel" Windowsa koje MS desetljećima pokušava portati na ARM, bezuspješno.

Pa sad sam izvedi zaključak: koliki bi stvarno bio problem napraviti otvoreni globalni ekosustav baziran na *nixu da nema mita, korupcije i opće gluposti?

Windowsi koji nisu kompatibilni sa samim sobom, kao ni većina pripadajućih riješenja, ili: nešto (Linux) što pogoni i RPi i svako pravo superračunalo?

  

> I proprietary rješenja su dogradiva (trajna sigurno nisu, to ne bi imalo smisla), ako platiš.

 

Razlika je u ekstraprofitu, uzrokovanim monopolom. Dogradnja u MS svijetu XX stoljeća ne postoji, postoji "odbaci staro (čak i ako valja) - kupi novo".

O trajnosti ti dovoljno govori da je i dalje preko pola desktop Win računala na Sedmici i XP. Nema potrebe izmišljati potrebe korisnika ako su zadovoljni postojećim, niti ih tjerati da kupuju CandyCrush na desktop PC.

 

> Za neke situacije je cloud bolje rješenje.

 

NARAVNO. Zato će i MS propasti prije nego li nametne Azure kao monopol umjesto Windowsa, koliko god se trudio.

Cloud je budućnost, a korisniku se živo fućka pristupa li poslu preko Windowsa ili Linuxa, ARMa ili x86. S time da preko ARMa Windows nikad neće ni raditi.

 

> Osim toga MS će ostaviti office za offline instalaciju i u novoj verziji officea 2019: "Microsoft announces Office 2019 for customers who don't want to pay forever for Office 365" (https://www.pcworld.com/article/3228116/software-productivity/microsoft-announces-office-2019-for-customers-who-dont-want-to-pay-forever-for-office-365.html)

 

...jer nemaju izbora. Guranje svega prema cloudu ne znači Azure, niti MS Office / 365. Što znači da nisu zaustavili ni vrijeme ni evoluciju.

Džabe im i to što sad možeš kupiti Office 365 preko Google Play Storea, ljudi imaju izbor i sve manje im treba MS Office, a millenialsi su toga i te kako svjesni.

 

> Office,  ... U svaku novu verziju doda se nešto novo, ugasi se nešto staro i ide se dalje.

 

Bez obzira žele li to ljudi i treba li im uopće.


> Red politike - to odbijam komentirati.

 

Oko toga se sve i vrti. "Politike", odnosno lobiranja i korupcije. Svakoj ozbiljnoj instituciji koja se bavi standardizacijom je jasno što je i kako MS izvodio oko svog "open" formata i koji su tu kaos izveli. Mrkva i batina globalno - kako bi MS ostao u sedlu. No, vremena se mijenjaju. Ne može više ni USA gurati MS nauštrb Googlea npr... a ni Rusija ni Kina (a ni EU) više ne žele "telemetriju" na svakom svom računalu.

 

> Ono na Filozofskom. Dokument je iz 2010.! Sada je 2018. "Mala" razlika.

 

I je li to onda netočno??? To je fundament na kojem se zasniva sadašnjost!

 

> Kad smo kod akademske zajednice, ... PDF ... Opet proprietary format. S tim da je PDF već gotovo 10 godina međunarodna norma ili standard "ISO 32000-1, Document management – Portable document format – Part 1: PDF 1.7" (https://www.iso.org/news/2008/07/Ref1141.html).

 

PDF je otvoreni format već deset godina, standardiziran. Informiraj se ili ne trolaj naokolo.

PDF was standardized as an open format, ISO 32000, in 2008, and does not require any royalties for its implementation. (wiki)

 

> "Fora je u tome da, kad jednom takav sistem zaživi u potpunosti, preslikat će se i na druge. " - čisto prijateljski: probaj, pa javi kako je prošlo.

 

Nije problem u tome da ti ne možeš razumjeti, već iz tko zna kojeg razloga zabijaš glavu u pijesak.

SVE ide tim tokom, od PDFa kojeg si krivo naveo i koji se morao otvoriti; MP3 (gdje ti je sad proprietary "Windows Media Audio / Video"?); standardizacija svih formata, jezika, dokumenata, alata...

Probaj ti sad unovčiti svoje XNA, VBA i bog te pita koje MS diplome i certifikate već imaš.

Dinosaur tehnologija koja odumire.

 

> " ali ovo je 21. stoljeće i stvari se mijenjaju, evoluiraju." - evoluiraju, samo se neki ipak malo previše glavom u oblacima, a manje nogama na zemlji.

 

Neki su izgleda preduboko glavom u MS anusu, a nogama u balkanskom blatu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2018 1:41 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
ridealong kaže...
...

 

STRATEGIJA RAZVOJA
ELEKTRONIČKE UPRAVE U REPUBLICI HRVATSKOJ
ZA RAZDOBLJE OD 2009. DO 2012. GODINE

 

 

“Informacije javno dostupne kroz sustav elektroničke uprave moraju biti strukturirane i isporučene na način koji u potpunosti osigurava jednostavan, razumljiv i slobodan pristup za sve korisnike. Pri tome tijela javne uprave moraju koristiti opće prihvaćene norme bez posebnih zahtjeva prema korisnicima javnih usluga za korištenjem komercijalnih ili na druge načine uvjetovanih programskih rješenja ili tehnoloških platformi;”

 

 

Dakle nije da ne kuze, al nema ni potrebe mijenjati ista jer to su  pitanja "kojima uopće nije potrebno iznova dati odgovor jer je na njih odgovoreno tisućama puta".

 

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
8 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
ridealong kaže...
Zechina kaže...

U informatici su u osnovnoj radili sa DOS QBASICom (koji na pola tih XP-a nije radio kako treba ili uopće)

 

Ajd, malo pulitike, ali nije Đuro... Slikar. Pokojni.

 

Opremanje škola i tvoj boldani tekst:

"Žao mi je, ali doista ne mogu polemizirati o obrazovnoj reformi s nekim tko ne vlada osnovnim pojmovima i konceptima. Gospodin Bandić je sve svoje adute pokazao onoga trenutka kad je na upit Ministarstva o planovima Zagreba za opremanje škola, Grad odgovorio - 0 kn", odgovorila je ministrica Divjak.

 

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/ministrica-blazenka-divjak-odgovorila-milanu-bandicu-na-izjavu-o-informatici-u-skoli---502767.html

 

To nema veze sa dementnim ercegfaraonom Bandićem, ni "starim kompovima" već sa MSom. Skrećeš s teme s predumišljajem.
I QBASIC i Python se može rabiti i na prastarim računalima. Problem je što MS XP nije kompatibilan sa MS DOSom - pravilo a ne izuzetak. Pa ne radi ni njihov MS QBASIC.

Koji lijepo radi pod ne-MS DOSBoxom na bilo kojoj platformi! Pa čak i na opskurnim konzolicama, ili starim Android telefonima / tabletima!

 

Plus, ono bitno: Python je jezik sadašnjosti i budućnosti, a QBASIC prošlosti, jadan čak i za upoznavanje osnovne sintakse i pravila programiranja.

Radije biram Pascal (uostalom to ima i smisla - Lazarus & Free Pascal)! Ali to nije MS, jelte.

Python for Kids (free online)

For kids ages 10+ (and their parents) The code in this book runs on almost anything: Windows, Mac, Linux, even an OLPC laptop or Raspberry Pi!

Što ti na Linuxu treba da kreneš sa Pythonom? NIŠTA! Nikakav "MS Visual Studio" ili "točna" verzija Windowsa...

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice