Barcelona prelazi na Linux

poruka: 156
|
čitano: 50.630
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Barcelona prelazi na Linux".
10 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
ridealong kaže...

LO je inferioran meni i ekipi s kojom svakodnevno radim, a MS nudi više mogućnosti od konkurencije. Ti koristi Libre office, a ja ću MS Office.

 

Za napisati dopis vodovodu svake 5. godine dobar je bio i Wordpad pod Windowsima. Mnogima nikada nije trebalo ništa više od toga. Wordpad i dalje postoji u Windowsima 10 i još k tome snima u .ODT format. Ali fuj Microsoft...

 

"Što se tiče MS file formata, tu je inferioran jer je kreiranje i renderiranje tog formata zatvoren proces" - Toliko je zatvoren da Libre Office i WPS snimju dokumente u MS-ovim formatima.

 

Ali, onda se dogodi ovo: https://ask.libreoffice.org/en/question/120696/compatibility-with-ms-office/. Odgovor je urnebesan ali tužno istinit: "Ask your business partners either to save as odt files (Word (2007 and) 2010 and later can do, but the output files are not 100 percent the same as the Libre output files) or better to install LibreOffice. If your position is "not that importance" (sorry, I didn't know a better expression) so install Microsoft Office for better exchange and edit of files..."

 

"Primjerice, windowsi u mojem poslu su apsolutno beskorisni, ne mogu ni blizu izvršavati zadatke koje ja treba, kao ni workflow i ease of use. Da li ću reći da su inferiorni? Ne." - naravno da su inferiorni za TVOJ posao. Ili ti i dalje tvrdiš da su jednako dobri ALI "ne mogu ni blizu izvršavati zadatke koje ja trebam". Kakav je to način zaključivanja?

 Ti ne samo da pišeš gluposti nego imaš i problem sa osnovnim čitanjem.

 

Prvo napisao sam da LO meni nije inferioran proizvod, a onda ti kažeš da tebi i tvojoj nekoj ekipi jest. Gdje sam ja rekao da je dovoljan tebi i "tvojoj ekipi"?

 

Da, MS format je zatvoren format, LO i drugi opensource office paketi reverzaju proces i pokušavaju što točnije prikazati text kao u MS office-u. Ako to do sada nisi znao, ne znam čemu onda dolažiš ovdje raspravljati. To znaju i ptice na grani.

 

Ne znam zašto ljepiš linkove sa askubuntu gdje svi ionako znaju da im za MS formate treba MS office. Zamisli koju mudrost si otkrio.

 

I zadnje opet nisi čitao sa razumijevanjem (kao ni cijeli post, kao ni moj post prije). Dakle, nema boljeg OS-a i točka. Koliko kome koristi (kao i svaki drugi alat) je osobne prirode, odnosno ovisi o poslu koji se radi. I opet OS kao takav je beskorisan u mojem poslu, ali općenito kao OS NIJE inferioran. Nadam se da razumiješ što je pjesnik htio ovdje reći.

 

I na kraju, Office paket je apsolutno nebitan kod prelaska jedne administracije na linux. Kako su koristili MS office tako će koristiti Libre Office i djelit će dokumete u .odt formatu, sigurno neće u .docx formatu. Ako si upoznat sa poslovnom praksom, znaš da bilo kojem poslovnom subjektu izvan tvojeg okružja ne šalješ office file-ove, nego šalješ pdf i slično. Osim ako nisi državna administracija, ali to je jedan sasvim drugi problem i priča.

 

 

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.1.2018 16:48 (Entry Point).
15 godina
offline
Re: Messi prelazi na Linux
Zechina kaže...
..

 

Nemoj kakati bezz, znaš da to nije samo Win10. Riječ je o vendor lock-in fenomenu, monopolu, nelojalnoj konkurenciji... kako god to nazvao.

.... I sve to (pre)skupo košta ako nemaš (a često nemaš) alternativu.

 -priča od vremena uvođenja fiskalizacije, priča o onlinenbankingu.. sve priče se svedu na to da imaš 'izbor' win (jer se dev nečeg što nije win, da prostiš linux, nakon dva-tri klika predosmisli i kaže, kupi win inače bi tad 99,2% juzera prešlo na linux-đabe.. no valjda su gazde kafića i sl. mini bizova bedaki koji vole plaćati win licence.. i tad imaju izbor, win-win). Dok je na npr zabi uveden ubuntu support prošla baba s kolačima, ako radi banking, ne radi nešto treće .. i opet je odgovor, kupi win.

-a sve je to 'samo' soft, free-foss linux, LO.. ali dok to neki dev ne napravi, a on to nema razloga raditi za đabe, nema ni juzera koji bi to (ne)koristio. (negacija u zagradi je simbolički naglasak da ne možeš nešto koristiti dok to netko ne napravi, dok ne radi.. a to radi onaj mali softwerko kojem se ne da potrošiti tri klika pod linuxom, pa da to klijent ima đabe (jer zašto bi neki dev klijentu šparao novac, nema on od tog zaradu pa i filozovski, kao da je lakše naplatiti job kad se plaća win licenca.. valjd po onoj, kud svi tud i mali mujo...).

što još osim OSa? .. ah, da, Office, može i na win, mso-lo... bilo koji, ako imaš win, može, ako nemaš win, tad ne može MSO i tad juzer u većini ipak završi na win, pa čak i pokuša s LO jer je free ako već ne misli kupiti licencu za MSO.

Danas, (zapravo i jučer, tj od početka fiskalizacije..) u startu je bio ponuđen tablet-android (i POS printer..) i radilo je ono osnovno za male firmice, fiskal-1. No nikad nije ista stvar zaživjela npr na ubuntu.. i gdje je linux u odnosu na broj juzera koji su tad kupili paket fiskal-1 .. nula juzera linuxa. A može, jer sve to je samo soft... no ne može dok ne postoji (dok neki softwerko to ne napravi, za npr ubuntu) ... a neće napraviti za ubuntu, jer : ... pa sad nabrojmo npr DE i verzije koje bi samo zbog DEa postojale, gnome, kde, neki treći.. fork-forka, kurac-palac.. umjesto kao fiskal-1, upališ-radi. Komplet s printerom je bio cca 1600-2000kn. Nula linux, to je rezultat.

 

kućni juzer? onaj koji ne mora previše razmišljati o računu-licenci? .. može za nula kuna, pogodi što odabere kao OS, win-lin? .. možeš dva puta pogađati :)

meni je svaki OS, samo OS, odličan, radi.. problem je eko-sustav, platforma-sve i netko tko će to juzeru omogućiti. Jel za gaming, jel za fiskalizaciju, eporeznu.. ili igranje tetrisa, može svaki OS, ali tek kad netko to napravi, to tad, linux nije alternativa nego samo fork-forka, nešto oko čeg se geekovi mogu svađati :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Barcelona prelazi na Linux

OS je tu da bude cim manja smetnja za programe koje koristis i o kojima ovisis nista vise, da mogu birat tj. da ona dva programa o kojima ovisi rade na linuxu nativno i bez nekih kerefeka njega bi koristio prvo radi toga kaj mi je recimo ubuntu mate manja smetnja od bilo kojeg win-a, a drugo zbog politike i stanja na trzistu. 
Sam windows explorer je zastario odavno i naravno MS uopce ne slusa korisnike nego dodaju neke nebitne gluposti. Pa di su tabovi ? 2018. je godina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux
ridealong kaže...

 

Ja sad kao pretjerujem, pa evo onda što kažu MS power user insideri (a luknite i komentare!):
Microsoft reportedly planning another doomed attempt at jettisoning Win32 apps in 2019
https://mspoweruser.com/microsoft-reportedly-planning-another-doomed-attempt-jettisoning-win32-apps-2019/


Continuum, Core, Andromeda, Polaris... 
Što je zvučnije Star Trek ime, to više djeluje kao vapourware.
Ovaj zadnji Polaris pokušaj - prisilno riješavanje svih Win32 aplikacija sa Windowsa... mda.
Office, Mixer itd nisu prebacili na UWP, (x86 desktop verzije, kamo li ARM-only) ali to je "Microsoft's next big thing"?


U međuvremenu, umjesto alternativnog svemira, nešto iz stvarnosti:
Novi Wine 3.0 sada osim za Linux vulgaris i za Android/ChromeOS:

http://www.techradar.com/news/wine-30-lets-you-run-windows-programs-on-android

 (screenshot sa mog moba - predviđeno je za Chromebook, očito)

Znači u bliskoj budućnosti, očekujmo da ćemo, ako želimo Windows klasične aplikacije, morati pokrenuti Linux, bilo kojeg okusa 

I rest my case.

15 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux

-uz wine i VMove.. ili činjenicu da su današnji DE-OSevi na istom HWu dok je andorid recimo na SoCu.. osim činjenice da se sve može, da sve radi, ako se napravi, da je sve to samo soft..

 

.. i tad najava wintela o onemogućavanja instaliranja starijeg win na noviji HW, kao nekompatibilno/requirements mada je sve ista x86 platforma i ne može se promieniti povijest unazad. Dakle, samo čarolije kroz BIOS, koje će OEM-MBO proizvođač za interes MSa ugurati (a pri tome, smao će onemogućiti npr xp-win7.. dok linux pa ni hackintoša neće dirati, jer bi pale tužbe..).

-ubili su CMD, 16bit appse.. ubili su DOS u w10. Ne zbog neke konkretne koristi, nego samo zato da stari soft ne može raditi na novom win10.. i to se logično nastavlja. A soft je vječan, kao i VMovi. .. i ne slučajno, od 1703 hyperv je postao beskoristan (ograničenja-problemi).. no vbox je tu, radi. Besmisleno pišanje protiv vjetra, jer su tako odlučili i tako će biti. Jednako kao metro-GUI.. silovanje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Barcelona prelazi na Linux

Slažem se, sve 5, ali taj lojalni "Win power user" Surur je sažeo ono što sam pokušao napisati - win32 apps (skoro 10 milijuna!) je MS-u osiguranje tržišta koliko i prokletstvo ("biggest blessing and biggest curse").
S jedne strane, ubili bi x86 Win32apps, odnosno, omogućili ih samo preko remote desktop i emulatora, da sve ostalo pređe na oblak itd: čemu će ti onda Windowsi, osim iz nostalgije?

Ad acta "prastare" (ali funkcionalne!) VBA, C++ itd aplikacije, ali čak ni nove desktop .NET aplikacije ne rade ni na "dead on arrival" Win10S, a sigurno neće ni na "Polarisu".

 

S druge strane, ako ovo s novim Wine-om profunkcionira (likovi su impresivno pojačali Direct3D 10 / 11 support npr!), a hardware će sigurno jačati, pa čak i na jeftinim Chromboocima, čemu uzimati isti ultrabook po duplo većoj cijeni ako ništa ne dobivaš za uzvrat - dapače, ovdje ti radi i ChromeOS apps i Android apps nativno.

 

Riješenje za MS bi bilo da Polaris daje besplatno (OEM-ima), da taj novi hardware bude dovoljno jak i dovoljno jeftin (poput Chromebooka), i ona dva velika problema - da doista nekako omoguće bar dio "legacy" win32 apk da radi, i da te nove C-Shell UWP aplikacije doista i napišu (bar 30-tak osnovnih).

I da omoguće izbor bar nekog standardnog browsera (Chrome, Safari...) osim Edge.

Zanimljiv mi je i odgovor nekog MS insidera negdje drugdje: veli, win32 apps će raditi na Polarisu u kontejnerima (kao Android na Chrome OS), a osim toga, veli, "C-Shell UWP apps već rade jednako i na Linuxu i Windowsima" ???

Inače, ovaj lik (Steve Yegge) je pobjegao iz Googlea i sad ih javno pluje i tvrdi da Google više nema inovativnosti, već da se samo pokušavaju natjecati s MS & Apple (kopirajući ih). Što onda reći za MS / Polaris - a još opet kasne bar 2 godine?
S time da nije baš tako, npr: Google intenzivno radi na jednostavnom onemogućavanju dosadnih reklama za korisnike svugdje, dok MS još uvijek radi (jer mora) suprotno - gura ih gdje god može.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice