Mogu li računalne igre doista biti pokretač ekonom

poruka: 99
|
čitano: 11.925
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mogu li računalne igre doista biti pokretač ekonom".
9 godina
neaktivan
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
Onjegin kaže...

 Quotation needed. 

 

http://www.bloomberg.com/news/videos/2015-08-05/bigger-than-hollywood-the-numbers-behind-video-gaming

 

 

Da samo ne offtopicarim besramno, evo i jedan zanimljiv izvjestaj o gaming industriji u 2015:

http://www.theesa.com/wp-content/uploads/2015/04/ESA-Essential-Facts-2015.pdf

 

 

Za usporedbu evo 2010:

http://www.isfe.eu/sites/isfe.eu/files/attachments/esa_ef_2010.pdf

15 godina
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
Bukva kaže...

...Ajmo okrenuti priču, po ovome vašem magičnom nastajanju i nestajanju novca - što je onda štednja? Kao što imam kredit, imam i štednju otovorenu u banci za X iznos kroz Y godina  nakon koje ću dobiti Z para (gdje je Z > X). Kako je tu onda odjednom stvoren novac na mom računu?

Preporučam da se malo bolje informiraš prije nego se čudom čudiš. Barem google-aj ako ti je teško vjerovati kako nastaje novac. Ja sam provjerio s nekoliko strana, ne samo s interneta nego i uživo, od ljudi iz sustava, ali i od znanosti i struke. Zbilja jest tako, na žalost čovječanstva i sreću male manjine ljudi. Iako to nema veze sa srećom nego planiranjem i provođenjem.

Štednja vs kredit: kamata na štednju je uvijek manja od kamate na kredit. Tako da je tok novca uvijek prema onome tko izdaje kredit (stvara virtualni novac).

Možemo i sa druge strane: da bi netko štedio novac, najprije ga netko drugi mora podignuti kao kredit (novac koji štediš mora najprije biti stvoren). A u našem sustavu stvara ga privatna banka kreditom. Teško za vjerovati, ali tako je. Pošto je kamata na kredit veća od kamate na štednju sustav je neodrživ, kredit je globalno neotplativ.

To je nakaradni sustav preuzimanja resursa koji države vodi u bankrot. A one koji proizvode novac (privatne banke) u sve veći profit, bez rada ili ikakvog doprinosa društvu. Čista otimačina. Tako stečeno bogatstvo raste (novčana "pumpa" djeluje i isisava gospodarstva) pa postaju sve više bogati, a siromašni sve siromašniji, jer njihove resurse ovi preuzimaju.

Na žalost, puno ljudi vidi poljedice, konstantnu krizu koja naizgled nema rješenja, ali nisu sposobni vidjeti njen uzrok, čak niti onda kad im ga objasniš. To je ono "Gledaju, ali ne vide. Slušaju, ali ne čuju". Nisu sposobni razumjeti, jer im fali obrazovanje o toj temi, a ponešto i inteligencije. Nije lako razumjeti nekom tko nije odgajan da razmišlja, nego da prihvaća bez razmišljanja.

15 godina
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
Keso kaže...

Preporučam da se malo bolje informiraš prije nego se čudom čudiš. Barem google-aj ako ti je teško vjerovati kako nastaje novac. Ja sam provjerio s nekoliko strana, ne samo s interneta nego i uživo, od ljudi iz sustava, ali i od znanosti i struke. 

(...)

Na žalost, puno ljudi vidi poljedice, konstantnu krizu koja naizgled nema rješenja, ali nisu sposobni vidjeti njen uzrok, čak niti onda kad im ga objasniš. To je ono "Gledaju, ali ne vide. Slušaju, ali ne čuju". Nisu sposobni razumjeti, jer im fali obrazovanje o toj temi, a ponešto i inteligencije. Nije lako razumjeti nekom tko nije odgajan da razmišlja, nego da prihvaća bez razmišljanja.

 Ja sam tokom fakulteta poprilično se bavio tržištem kapitala i poprilično znam kako tržište funkcionira, a veći dio svoje profesionalne karijere sam bio konzultant za financijski softver i CRM sustave. Mogu googlat, al neću dva puta reći da neću naići na svoj vlastiti članak o dotičnoj temi.

Ja sam učio od prof. Cingule i Dobrovića o ovoj temi, tko su ti "ljudi od znanosti i struke" koji su tebe informirali?

 

Naravno da je kamata na kredit veća nego na štednju - to je cijela poanta kako banaka posluje u plusu. Isto tako kako neka tvornica kupi željeza za 50 kuna, potroši energije za 10 kuna i proda prerađeno željezo za 100 kuna (karikiram). Gdje je tu odjednom nastalo tih 40 kuna? Po tvome, sustav je neodrživ jer nitko na svijetu nema tih 40 kuna i sve tvornice na svijetu nas varaju i kradu. Ovo su bazični principi ekonomije. Ako to ne poznajete, ja se iskreno nadam da ste najviše niži razred srednje škole, jer u suprotnom to je sramota na naš obrazovni sustav koliko netko može biti financijski nepismen.

 

A kad se već spuštamo na osobni nivo, kako rekoh, ja sam ovo studirao i radim kao IT stručnjak u tom području (to je domenski dio mojeg posla), imam papir na koji mi piše da sam nadprosječno inteligentna osoba, ma zidu pored mene se vijesi dekanova nagrada koju sam dobio. Bavim se kompleksnim softverskim rješenjima što znači da poprilično moram vidjeti a ne samo gledati, i imam ponuda za posao po cijelom svijetu, ne samo za IT nego i za financijski sektor. A tko si točno ti i što si napravio u životu da ideš prozivati moju inteligenciju?

 

Stvarno mi se više neda, jer ovo je rasprava na razini - meni susjed reko da pi nije 3.14 već 5.25, a vas sve je sistem isprao i ne razmišljate svojom glavom.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
odjavljen
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek

Meni je fascinantno kako si se uvukao (kao i bilo tko drugi) u glupe priče i rasprave na razini osnovne škole.

15 godina
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek

A ne znam, tu i tamo se nadam da negdje glas razuma može naići na plodno tlo.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
odjavljen
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
Bukva kaže...

A ne znam, tu i tamo se nadam da negdje glas razuma može naići na plodno tlo.

 Nope.

12 godina
offline
Mogu li računalne igre doista biti pokretač ekonom

Evo dokumentarca koji sve to lijepo objašnjava:

 

Ako nekome nije jasno poslije toga, onda ...

 

Međutim, nakon što pogledate dokumentarac, vratite se na graf na jednoj minuti i 10 sekundi i onda malo razmislite ćemu sve to kad sa kreditima/bez kredita sve opet dodje u istu tocku (nakon velikog ciklusa od 70 godina - osim naravno što jedna generacija pati, a jedna uživa, a samo bankari se bogate cijelo vrime).

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.5.2016 22:17 (ikolic).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Mogu li računalne igre doista biti pokretač ekonom

Očito znaš sve i pametniji si od svih. I posve ti je jasno kako nastaje novac - u tvornici (sprdex). Odustajem.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
Bukva kaže...
...Ja sam učio od prof. Cingule i Dobrovića o ovoj temi, tko su ti "ljudi od znanosti i struke" koji su tebe informirali?

 

To je sramota za te profesore, da im učenik kojem su dali prolaznu ocjenu misli da novac nastaje u tvornici. Obradom sirovine stvara se proizvod, a ne novac. Različiti pojmovi koje bi trebao razlikovati.

 

Da ti odgovorim kod kojih znanstvenika sam se informirao:

Prvo, ja ne vjerujem jednom izvoru nego sve provjeravam s više strana. Ne samo s interneta nego i u živo. Tako sam u živo razgovarao, do u detalje procesa, sa predsjednikom uprave jedne banke, zatim jednim dr.sc. ekonomije, mr.sc. ekonomije, i nekoliko "običnih" ekonomista, sve na putu ispitivanja što jest istina a što nije, i u puno navrata, sati, dana i mjeseci.

Od drugih izvora s kojima nisam u živo razgovarao nego online su:

Uživaj!

Kad bi svi bili obrazovani, bili bi bogatiji. Stanje financija je odraz našeg znanja. Na žalost, čak i ekonomski fakultet uči ljude da ne razmišljaju niti istražuju zašto nešto i kako radi u ekonomiji, bit, izvor, nego da bez razmišljanja slijede procedure koje je netko drugi osmislio. Drugim riječima, nisu znanstvenici nego šalterski činovnici s diplomom. To je žalost ekonomskog fakulteta, samo rijetki zbilja kuže stvari, a mnogi štrebaju, a čak je i program tako usmjeren.

Vidiš i po rezultatu ekonomije u državi i tvrtkama. To je kao da fakultet brodogradnje završiš, a svaki brod ti potone iste sekunde od porinuća. Znanje koje su dobili je za k... pardon, potonuće.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice