Koji televizor kupiti - vodič za odabir izdvojena tema

poruka: 46.360
|
čitano: 14.164.980
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Ako netko zna, podržava li LG C9 lossless Dolby TrueHD u mkv fajlovima? Da može playati zvuk ili da može napraviti passthrough.

tražim po netu ali nigdje nije navedeno

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
ibme74 kaže...

Pozdrav ekipa.
Ovako, trebam pomoć nekoga tko je više u "svijetu telkača"
Odlučio sam se upiknuti neki jeftiniji TV koji bi montirao u sobu gdje mi je računalo.
Izbor je pao na jedan od ova dva Vivaxa
1 i 2
Ja koliko vidim po speckama više manje su isti pa me zanima jel ima neke bitne razlike?
TV će ići na zid, osim te mogućnosti ono što mora imati je:
- podršku za novi nadolazeći DVB-T2-HEVC signal sa H.265 kodiranjem
- barem jedan HDMI ulaz
- mora biti 1080p

90% vremena će služiti za gledanje filmova, serija i možda kao drugi "monitor" (dual monitor setup).

Taj na linku 1 je bolji izbor, ima USB snimanje. Ustvari kod tih najjeftinijih televizora ne možeš fulat jer za te novce cca 1300 kn se i ne očekuje puno. Možda nebi bilo loše da daju 5 god. garancije kad se već reklamiraju kao HR proizvod no s druge strane za 2 godine će 40" te klase vjerojatno koštati 100 eura ili manje pa nezahtjevnim korisnicima neće bit problem opet kupit:)

 

Do kraja godine bi ovakvi televizori mogli pasti i ispod 1000 kn pa će biti extra povoljni za one koji traže najjeftiniji 40" jer ne treba zaboravit da krajem godine kreće s emitiranjem novi multipleks u dvb-t2 mreži (HEVC,1080)

 

 

11 godina
suspendiran
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Prvo hvala na odgovoru :)

Ma to USB snimanje mi stv nije bitno, kao sto sam rekao tv ce 90% vremena sluziti za gledanje filmova i serija.

TV stvarno rijetko kada gledam, pogledam tu i tamo vijesti, ako ima kakva zanimljiva reportaza u provjereno ili neka utakmica koja me zanima.

Mislio sam koji je bolji izbor po pitanju kvalitete slike i slicno ali predpostavljam da je to sve manje vise isto.

Dakle bitno mi je samo da ima ono gore nabrojano, barem jedan hdmi, usb, da se moze montirat na zid (to mi je obavezno) i da ima podrsku za taj novi signal da ne kupujem bzv dodatno i resiver.

Ako imas neki bolji tv tih karakteristika na umu da i malo odskace od ovog ranga 1.300-1.500kn pucaj 

5 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Novi C9 podržava sve živo:)

 

Budući da ima HDMI 2.1 to znači da podržava eARC, lossless itd. Tek se pojavio u prodaji, cijena naravno visoka kao i za sve nove televizore te klase (55" 2100, 65" cca 3000 eur) pa je najbolje pričekati kraj godine.

 

 

https://www.forbes.com/sites/johnarcher/2019/04/28/lg-oled65c9-c9-review-knocking-on-heavens-door/#21f611fe1e05

 

https://medium.com/@tvevaluate/lg-c8-vs-c9-review-oled77c8pua-vs-oled77c9pub-oled65c8pua-vs-oled65c9pua-oled55c8pua-vs-29a9cb3b6d62

 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

@ibme74, sve ti je to isto srranje za tu lovu:)

 

Vidio sam neke Sharp 40" za približan iznos, +- 100-200kn pa treba to možda pogledat. Sharp više nije onaj stari kvalitetni japanski sharp, ali ovi što se prodaju u EU su mislim slovački proizvod jer oni imaju licencu za EU tako da nisu kinezi kao 99% svih ostalih. Vidi na nabava.net cijene

 

https://www.nabava.net/search.php?q=sharp+lc-40

 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
CroDexter kaže...

Ako netko zna, podržava li LG C9 lossless Dolby TrueHD u mkv fajlovima? Da može playati zvuk ili da može napraviti passthrough.

tražim po netu ali nigdje nije navedeno

 Da, ali moras imati i s druge strane komponentu koja podrzava hdmi 2.1 , a toga bas trenutno nema

13 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

evo ovako


uskoro krećem u kupnju svog prvog televizora za stan, grubi radovi su pri kraju, pa smo / sam počeo gledati koji tv da si kupim
planiram kupiti tv za kojih 5000 - 5500 kn, i to je već natezanje...

draga je dala blagoslov da se uzima 55" tv, iako je prvo govorila da bude prevelik, ali se smilovala :D

veće od 55" ne može nikako nažalost...

tv će se gledati sa daljine od kojih 4m skoro, toliko bi otprilike bilo od kutne do tv-a kad se sve gore namjesti

 

za oko su mi trenutno zapela dva modela (trenutno)

1. LG 55SK8100 - 5.600,00 kn  u elipsu

2. Samsung UE55NU8002 - 5.500,00 kn u elipsu

 

e sad me muče dileme...

lg mi je dizajnom ljepši nego samsung, jer je tanji pa bude ljepše izgledao na zidu, lg-ov os mi je miljama najbolji od svih i njihov daljinski mi se najviše sviđa, panel mi se isto sviđa iako je IPS, ali je nano cell

na samsungu me pa privlači to što je VA panel, pa je bolji kontrast, bolje crne, ali kod nekog gledanja iz kuta boje blijede, tizen os mi se puno manje sviđa, jednostavno tapkanje za svaki korak u meniu nakon probavanja lg-a i njegovog os-a, mi je zastarjelo, ustvari kad malo bolje pogledam, samsung je trenutno na akciji u elipsu još ovaj tjedan, pa je zbog cijene kupnja njega primamljiva, iako znam da dok će meni trebati, akcije ne bude bilo...

 

tv bi bio montiran na zid, a kako bude / mi je blizu tv-a izlaz na balkon, nisam siguran koji bi bio bolja investicija s obzirom na svjetlost izvana ili od kuda bi se mogao gledati (dnevna, sa stola u blagovaoni i sl.)...
danas sutra kako god planiram staviti na balkonska vrata zastor da ubije svjetlo izvana, i tv-i će se rijetko kad gledati u mrklom mraku jer mi je i ispred kuće ulična rasvjeta

preferiram kupnju u elipsu, jer bi oba tv-a trebala biti dostupna u Varaždinu u trgovini, pa bih mogao autom po to otići

 

slike koje su stavljene je prostor gdje bude dnevna bila, čisto da vidite u kojem bi to prostoru bilo riješeno

zadnja slika je pogled iz kuhinje,između kuhinje i dnevne ide stol i stolice, a tv bi došao na sjenu na sredini zida

 

eto, to bi trebalo biti to

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.5.2019 19:26 (matija656).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Ips ekranu je bolje da stoji u što mračnijem dijelu prostora, pogotovo danju.

Va ekran trpi malo bolje svijetlo pa može i na svijetliji zid.

A po noći svakako je bolji ips jer je mrak.

Sreća je put, a ne odredište.
Moj PC  
0 4 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
goodie kaže...

Ips ekranu je bolje da stoji u što mračnijem dijelu prostora, pogotovo danju.

Va ekran trpi malo bolje svijetlo pa može i na svijetliji zid.

A po noći svakako je bolji ips jer je mrak.

 dobro, meni tu sunce udara na balkon tek predvečer i to tokom ljeta samo, a i s obzirom da mi balkon gleda na ulicu, zastor za ubijanje svjetla bude bio skoro cijelo vrijeme preko prozora navučen, pogotovo predvečer / navečer

a tv mi ne može ići na zid do blakonskih vrata, jer su mi već na zidu ostavljeni prključci za struju i antenu...

tako da mora ići na taj zid gdje su priključci

 

van preporuke za tv

ovo da je ips bolji u mraku, pa šta nebi treba o biti bolji VA panel zbog boljeg kontrasta ??

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
matija656 kaže...

 

van preporuke za tv

ovo da je ips bolji u mraku, pa šta nebi treba o biti bolji VA panel zbog boljeg kontrasta ??

 

Ovdje si pogledaj:)

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Crt True Colors kaže..

 

Ovdje si pogledaj:)

 to sam sve već pregledao, dosta videa sa rtings-sa za razne tv-e, a na kraju sam suzio izbor na ta dva, trenutno naravno
možda dok ću ići kupovati, nešto drugo će biti biti dostupno, budemo vidjeli :)

bitno mi je da znam da sam donekle na dobrom putu što se tiče nekog izbora i vlastitog pregledavanja ponude
a i neko vrijeme sam tu već u temi, promatram komentare, tako da sam jednom rukom upoznat sa ponudom, samo je naravno pitanje dostupnosti i trenutne ponude u određenom trenutku 

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Crt True Colors kaže...
matija656 kaže...

 

van preporuke za tv

ovo da je ips bolji u mraku, pa šta nebi treba o biti bolji VA panel zbog boljeg kontrasta ??

 

 

U potpunom mraku kojeg imaš jedino u noći sa navučenim zastorima ili roletama tako da ni vanjska rasvjeta ne ulazi unutra. To je idealno za ips ekran.

U svim ostalim uvjetima gdje ima probijanja vanjskog svjetla na ekran ili je upaljeno svijetlo u prostoriji...itd....u tim uvjetima definitivno bolju sliku će imati VA panel. Upravo bolji kontrast daje bolju sliku u osvijetljenoj prostoriji. 

Sreća je put, a ne odredište.
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.5.2019 20:56 (goodie).
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
goodie kaže...
Crt True Colors kaže...
matija656 kaže...

 

van preporuke za tv

ovo da je ips bolji u mraku, pa šta nebi treba o biti bolji VA panel zbog boljeg kontrasta ??

 

 

U potpunom mraku kojeg imaš jedino u noći sa navučenim zastorima ili roletama tako da ni vanjska rasvjeta ne ulazi unutra. To je idealno za ips ekran.

U svim ostalim uvjetima gdje ima probijanja vanjskog svjetla na ekran ili je upaljeno svijetlo u prostoriji...itd....u tim uvjetima definitivno bolju sliku će imati VA panel. Upravo bolji kontrast daje bolju sliku u osvijetljenoj prostoriji. 

 Pa kakve to gluposti pricas i dajes krive savjete covjeku. Ips jedino ako je bitan kut gledanja, za sve ostalo vise manje drek.

U mraku je ips ekran zbog loseg kontrasta apsolutno najgora opcija !

Bolji kontrast daje bolju sliku u tamnijij prostoriji gdje moze doci do izrazaja i zato su oledi najbolji u mraku.

Ips moze proci u prostoriji s vise svjetla jer se tu toliko ne vide njegovi nedostatci.

A sro se refleksije tice, to ovisi od modela do modela. Npr samsung va paneli u Q8,9 seriji imaju jedan od najboljih antirefleksifnih filtera.

 

stvarno ne znam od kud ti te informacije, ali daj se ibrazuj malo i pogledaj tv-e u raznim uvjetima pa onda pricaj, a ne ovako totalno krivo savjetovati covjeka

13 godina
online
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
matija656 kaže...
Crt True Colors kaže..

 

Ovdje si pogledaj:)

 to sam sve već pregledao, dosta videa sa rtings-sa za razne tv-e, a na kraju sam suzio izbor na ta dva, trenutno naravno
možda dok ću ići kupovati, nešto drugo će biti biti dostupno, budemo vidjeli :)

bitno mi je da znam da sam donekle na dobrom putu što se tiče nekog izbora i vlastitog pregledavanja ponude
a i neko vrijeme sam tu već u temi, promatram komentare, tako da sam jednom rukom upoznat sa ponudom, samo je naravno pitanje dostupnosti i trenutne ponude u određenom trenutku 

 Zbog svijetle prostorije i gledanja iz raznih kuteva (kuhinja...) za tebe je IPS. Bas sam nedavno naletio na 55SK8100 u Splitu, cak nije bio pod reflektorima, solidno svijetli, cak i manji bleed edge osvijetljenja nego sam ocekivao. A i to se da smanjiti prebacivanjem local dimminga na medium ili low.

6 godina
protjeran
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pixel kaže...
 Pa kakve to gluposti pricas i dajes krive savjete covjeku. Ips jedino ako je bitan kut gledanja, za sve ostalo vise manje drek.

U mraku je ips ekran zbog loseg kontrasta apsolutno najgora opcija !

Bolji kontrast daje bolju sliku u tamnijij prostoriji gdje moze doci do izrazaja i zato su oledi najbolji u mraku.

Ips moze proci u prostoriji s vise svjetla jer se tu toliko ne vide njegovi nedostatci.

 

 

stvarno ne znam od kud ti te informacije, ali daj se ibrazuj malo i pogledaj tv-e u raznim uvjetima pa onda pricaj, a ne ovako totalno krivo savjetovati covjeka

 non-stop pišeš gluposti.

"dobar" IPS uopće nije toliko inferioran VA panelu koliko deklariraju proizvođači panela.

 

zahebi te oznake kontrasta 1000:1 vs 6000:1 što se tiče LCD odn LEd panela jer nisu realni...

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
5 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

@ibme74, evo na nabava.net iskočio jedan ok tv, dosta dobra cijena 1699 kn za LG 43LJ500V. Stariji model ali ipak je lg brand u odnosu na vivax, grundig i slične jeftine televizore. Bolji 43" nema za te novce.

 

Riječ je o starijem 1080p modelu i jedine dvije nedoumice su da li je to izložbeni ili zapakirani tv te da li ovaj model podržava tunerski HEVC? Ima raznih info, češki i aut/de govore da podržava, drugi samo navode T2. Najbolje ih pitat u shopu pa da ne vraćaš tv zbog nemogućnosti prijama T2 HEVC kanala od 10. mjeseca:)

 

https://www.ronis.hr/tv-lg-43lj500v-led-full-hd-dvb-t2cs2-pmi-200-109-cm/43LJ500V/product/

 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir
RTINGS C9 OLED Review


ARC : Yes (HDMI 2)
eARC support : Yes
Dolby Atmos via TrueHD via eARC : Yes
DTS:X via DTS-HD MA via eARC : Yes
5.1 Dolby Digital via ARC : Yes
5.1 DTS via ARC : Yes
5.1 Dolby Digital via Optical : Yes
5.1 DTS via Optical : Yes

USB 3.0 : No

https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/c9-oled



 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

55SK8100 je smeće po kvaliteti slike naspram NU8002 i samo čoravac bi izabrao LG od ta dva.

Moj PC  
3 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Anđeo bez falinge kaže...
Pixel kaže...
 Pa kakve to gluposti pricas i dajes krive savjete covjeku. Ips jedino ako je bitan kut gledanja, za sve ostalo vise manje drek.

U mraku je ips ekran zbog loseg kontrasta apsolutno najgora opcija !

Bolji kontrast daje bolju sliku u tamnijij prostoriji gdje moze doci do izrazaja i zato su oledi najbolji u mraku.

Ips moze proci u prostoriji s vise svjetla jer se tu toliko ne vide njegovi nedostatci.

 

 

stvarno ne znam od kud ti te informacije, ali daj se ibrazuj malo i pogledaj tv-e u raznim uvjetima pa onda pricaj, a ne ovako totalno krivo savjetovati covjeka

 non-stop pišeš gluposti.

"dobar" IPS uopće nije toliko inferioran VA panelu koliko deklariraju proizvođači panela.

 

zahebi te oznake kontrasta 1000:1 vs 6000:1 što se tiče LCD odn LEd panela jer nisu realni...

 

Nemam ti volje ista vise objasnjavati, ako do sad nisi naucio neces nikada.

Ne zanimaju ne deklaracije nego stvarne vrijednosti kontrasta. I usporedi modele slicne cijene.

A ti slobodno za tamnu sobu odaberi ips i uzivaj!

i nauci vise sto znaci nativni kontrast pojedinog panela, sto je dinamicki kontrast, staticki i sl.

A o pisanju gluposti, da imam volje povaditi tvoje pistove knjigu bi slozio.

 

Zato se skoro vise i ne javljam jer mi se neda objasnjavati iste stvari istim ljudima.

Ali kad netko savjetuje ips za tamnu sobu , omg 

6 godina
protjeran
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pixel kaže...

Ne zanimaju ne deklaracije nego stvarne vrijednosti kontrasta. I usporedi modele slicne cijene.

A ti slobodno za tamnu sobu odaberi ips i uzivaj!

i nauci vise sto znaci nativni kontrast pojedinog panela, sto je dinamicki kontrast, staticki i sl.

A o pisanju gluposti, da imam volje povaditi tvoje pistove knjigu bi slozio.

 

Zato se skoro vise i ne javljam jer mi se neda objasnjavati iste stvari istim ljudima.

Ali kad netko savjetuje ips za tamnu sobu , 

 tko uopće piše o tamnoj vs "svijetloj" sobi.

zajebi ti sve tvoje nativne, dinamičke kontraste koji u realnosti nemaju podlogu....

napucan si informacijama svakojakih budalaša s Weba da to nije normalno...

 

jesi li pogledao zadnju epizodu GOT.a

smeće od 2,45 GB i na Va i na IPS panelima..... omgaj ti koliko hoćeš...

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

.

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.5.2019 14:07 (Crt True Colors).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

:)

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.5.2019 14:05 (Crt True Colors).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
matija656 kaže...
Crt True Colors kaže..

 

Ovdje si pogledaj:)

 to sam sve već pregledao, dosta videa sa rtings-sa za razne tv-e, a na kraju sam suzio izbor na ta dva, trenutno naravno
možda dok ću ići kupovati, nešto drugo će biti biti dostupno, budemo vidjeli :)

bitno mi je da znam da sam donekle na dobrom putu što se tiče nekog izbora i vlastitog pregledavanja ponude
a i neko vrijeme sam tu već u temi, promatram komentare, tako da sam jednom rukom upoznat sa ponudom, samo je naravno pitanje dostupnosti i trenutne ponude u određenom trenutku 

 Ako već moraš ips, onda uzmi Philips 55PUS8303:) 
Philips bolje procesira tu slabašnu matricu! 

https://www.elipso.hr/audio__video/televizori/PHILIPS-55PUS8303

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Crt True Colors kaže... 

 Ako već moraš ips, onda uzmi Philips 55PUS8303:) 
Philips bolje procesira tu slabašnu matricu! 

https://www.elipso.hr/audio__video/televizori/PHILIPS-55PUS8303

 hvala, nebi
izbor je pao između lg-a i samsunga, eventualno sony, samo je pitanje što će biti u ponudi i kako će biti cijene kad ću ja kupovati, nadam se uskoro

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Anđeo bez falinge kaže...
Pixel kaže...

Ne zanimaju ne deklaracije nego stvarne vrijednosti kontrasta. I usporedi modele slicne cijene.

A ti slobodno za tamnu sobu odaberi ips i uzivaj!

i nauci vise sto znaci nativni kontrast pojedinog panela, sto je dinamicki kontrast, staticki i sl.

A o pisanju gluposti, da imam volje povaditi tvoje pistove knjigu bi slozio.

 

Zato se skoro vise i ne javljam jer mi se neda objasnjavati iste stvari istim ljudima.

Ali kad netko savjetuje ips za tamnu sobu , 

 tko uopće piše o tamnoj vs "svijetloj" sobi.

zajebi ti sve tvoje nativne, dinamičke kontraste koji u realnosti nemaju podlogu....

napucan si informacijama svakojakih budalaša s Weba da to nije normalno...

 

jesi li pogledao zadnju epizodu GOT.a

smeće od 2,45 GB i na Va i na IPS panelima..... omgaj ti koliko hoćeš...

 A gle nisu svi puni iskustva kao ti, ipak svaki dan gledas u jeftinin ips panel :)

Pogledaj malo na koje sam postove reagirao pa onda komentiraj. Tip preporucuje ips za tamnu sobu

Pogledao sam got ep3 na oledu u potpunom mraku na  hbo go. U usporedbi s nekim drugim epizodama ovdje kopresija dosta zezne sliku jer je epizoda dosta tamna, ali generalno na oledu je izgledalo ok. 

6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
matija656 kaže...
Crt True Colors kaže... 

 Ako već moraš ips, onda uzmi Philips 55PUS8303:) 
Philips bolje procesira tu slabašnu matricu! 

https://www.elipso.hr/audio__video/televizori/PHILIPS-55PUS8303

 hvala, nebi
izbor je pao između lg-a i samsunga, eventualno sony, samo je pitanje što će biti u ponudi i kako će biti cijene kad ću ja kupovati, nadam se uskoro

 

 

55NU8002 je najbolja kupnja od LCD televizora...sve vidljivo i osjetno bolje pribada OLED tehnologiji.

14 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

55nu8002 je 5500kn do 6.5 u elipsu na akciji

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Kad se već toliko govori o tom IPS-u mislim da se nitko nebi bunio da ovog smjesti doma

 

https://gibbyselectronicsupermarket.ca/product/lg-75sm9970/

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Jedino da dam rastavu braka, onda bi ga mozda mogao staviti u dnevni 

Ali onda ostaje problem 10k usd 

 

 

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Ja se uvijek pitam da li neki ovdje gledaju filmove ili samo odjavne špice. Ostavimo malo vlastite istine sa strane. Da je IPS toliko inferiorniji u odnosu na VA zasigurno nebi svi ekrani koji služe u profesionalne svrhe kao što je obrada fotografije i videa, tehničko crtanje ili još specifičnije primjene kao što je npr. radiologija koristili isključivo IPS panele. I nije im problem toliko užasan kontrast koji ima IPS. Ovdje govorimo o ljudima koji su spremni dati $3.000-5.000 za Dell/EIZO/Apple IPS umjesto $500 za nekog Samsunga (neke druge VA matrice da ni ne spominjem) kako bi dobili lošiju sliku. Na svim listama najboljih profesionalnih ekrana u posljednjih 20-tak godina VA panela gotovo uopće nema a oni koji upadnu na listu nisu nigdje blizu vrha, a u svemu ubijaju IPS. Pogledajte što koristi Alienware ili ASUS ROG za gaming, što koristi EIZO ili koje matrice koriste Apple Cinema HD / Thunderbolt. Ispada da su svi oni glupi i da nitko od njih nezna što je dobra slika. Ovdje se pokušava nemetnuti da je IPS matrica bolja u odnosu na VA samo u specifičnim slučajevima, ali ta bi se teza isto tako mogla postaviti i za VA matricu. VA matrica IMA bolji kontrast (nativno, izmjereno i na svaki drugi način) koji će na određenim video materijalima pokazati daleko bolju sliku, na nekim drugim materijalima kao što su slike prirode ili npr. sport ne toliko. Po meni za spavaću sobu VA je uvijek prvi izbor. Za otvoreni prostor, dnevni boravak, odnosno tamo gdje se televizor koristi 24/7 IPS, QLED ili ako novci nisu problem OLED.

 

Što se tiče cijena svi se proizvođači sigurno bolje razumiju u televizore od wunderkind forumaša i ukoliko se baš ne pokušava predstaviti svoj proizvod za nešto što nije (primjer za to su Samsung koji pokušava predstaviti QLED da je OLED a NIJE i to naplatiti 60% više ili Philips koji pokušava predstaviti svoje televizore kao višu klasu što NISU i to naplatiti 30% više) proizvođačke cijene mogu biti dobar pokazatalj što se može očekivati od slike. Da bilo tko po istoj ili manjoj cijeni ponudi televizor boljih karakteristika u odnosu na ostale tržište bi se vrlo brzo prilagodilo novonastaloj situaciji. Oni koji ponude vidljivo bolju sliku u odnosu na konkuranciju kao što je to slučaj kod OLEDa mogu biti dosta komotni kod postavljanja cijene. Što se tiče popusta uštediti se može (20%) samo kada su olimpijske igre ili nogometno prvenstvo, blagdanski popusti, godišnjice kod onih trgovina kojima godišnjica ne traje cijelo vrijeme ili prilikom otvaranja nove trgovine, kod povrata robe ili kada roba eventualno pokisne u transportu i ukoliko se radi o izložbenim primjercima. Dodatnih 20% na ove cijene može se dobiti kada trgovine rade proljetno čišćenje prošlogodišnjih modela. U konačnici će se tako nekakav televizor koji ima standardnu cijenu od 6.000 kn moći kupiti za 4.000 kn, televizor od 9.000 kn moći će se kupiti za 5.500 kn ili npr. nekakav Sony od 14.000 kn će se moći kupiti za 7.500 kn. Oni što se požure u trgovine odmah nakon što najnovijii televizori dođu u prodaju (entuzijasti ili oni koji žele samo najbolje bez obzira na cijenu) to će zadovoljstvo naravno platiti više, odnosno punu preporučenu cijenu proizvođača. Savršen balast proljetnoj rasprodaji.

 

PS. Vezano uz moj prethodni post. Da li je već netko testirao opus audio preko sticka ili web sučelja (npr. v1.0-1.3 ili aac/ac3/aiff/flac/m4a/mp3/mp4/ogg/opus/ts/wav/wma) na svom televizoru?

 
7 0 hvala 2
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice