Koji televizor kupiti - vodič za odabir izdvojena tema

poruka: 46.361
|
čitano: 14.165.252
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Leon4rdo kaže...

Ja se uvijek pitam da li neki ovdje gledaju filmove ili samo odjavne špice. Ostavimo malo vlastite istine sa strane. Da je IPS toliko inferiorniji u odnosu na VA zasigurno nebi svi ekrani koji služe u profesionalne svrhe kao što je obrada fotografije i videa, tehničko crtanje ili još specifičnije primjene kao što je npr. 

 

Profesionalni monitori koriste različit raspon boja i to nema nikakve veze s televizorima.

 

Adobe RGB color space
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Adobe_RGB_color_space

 

Rec. 709
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Rec._709

8 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Stigao mi je samsung QE55Q6FN, i na prvu sam odusevljen... Cak nisam jos cackao po postavkama slike, to cu sutra. Zanima me samo imate li neku ok stranicu sa postavkama slike za taj tv ?
Draga je prigovarala da ce tv biti prevelik, a sada kaze da bi svaki manji od 55 bio premal... :D
Hardware: the parts of a computer that can be kicked.
Moj PC  
2 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

klasika. žene se često boje da će im biti prevelik,

a kada ga isprobaju htjele bi da je ipak bar malo veći

 
10 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Crt True Colors kaže...

Profesionalni monitori koriste različit raspon boja i to nema nikakve veze s televizorima.

 Ovo  su napravili Krusty the Clown i tvoja bivša profesorica iz fizike kada su ovo pročitali. Zapravo istina je da su profesionalni monitori visoko kvalitetni IPS, slično kao što su Sony Triluminos ili Samsung QLED visoko kvalitetni VA ekrani, u čiji je razvoj uložene više vremena i novca nego u televizore koji se masovno štancaju u Shenzhenu te stoga nose i premium cijenu. Kvalitetan IPS će se razlikovati u konstrukcijii, naponskom dijelu, pozadinskom osvjetljenju, zaštiti ekrana i antirefleksivnom premazu, a najmanje u načinu na koji radi IPS matrica. Kvaliteta prikaza televizora ograničena je trenutno dostupnom tehnologijom. Da sve ne citiram ovdje imaš kako ja vidim taj razvoj.

http://image.ibb.co/dT8yX9/Colors.png

Leon4rdo kaže...

 

RGB(Rec.601) > sRGB(Rec.709) > DCI-P3 > Rec.2020 ugrubo odgovaraju CD > DVD > BluRay > FUTURE.

Na slici sivo u pozadini je ono što mi vidimo. Isprekidano je ono što pojedini standard prikazuje. Ovo šareno u sredini je moj monitor (83% DCI-P3). Svi televizori unatrag desetak godina nalaze se negdje između sRGB i DCI-P3 područja. Za usporedbu 75% pokrivenosti DCI-P3 (otprilike sRGB spektar) imaju npr. 2017 TCL P6046 ili 2018 Philips PUS7503, 85% kvalitetniji IPS, 92% Sony XE9005, 99% OLED. Kao što se može vidjeti na grafikonu Rec.2020 gotovo svugdje prelazi ono što ljudsko oko može registrirati. Plavi peak dolje je ono što Quantum dot pokušava popraviti. To je razlog zašto neki koriste zaštitne naočale za rad na monitoru (plavi filter, ako se mene pita upitnog učinka budući da bijelo svjetlo vani ima daleko veći spektar od onog što mi vidimo pa nema nikakvog problema).

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.5.2019 9:58 (Leon4rdo).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Leon4rdo kaže...
Crt True Colors kaže...

Profesionalni monitori koriste različit raspon boja i to nema nikakve veze s televizorima.

 Ovo  su napravili Krusty the Clown i tvoja bivša profesorica iz fizike kada su ovo pročitali. Zapravo istina je da su profesionalni monitori visoko kvalitetni IPS, slično kao što su Sony Triluminos ili Samsung QLED visoko kvalitetni VA ekrani, u čiji je razvoj uložene više vremena i novca nego u televizore koji se masovno štancaju u Shenzhenu te stoga nose i premium cijenu. Kvalitetan IPS će se razlikovati u konstrukcijii, naponskom dijelu, pozadinskom osvjetljenju, zaštiti ekrana i antirefleksivnom premazu, a najmanje u načinu na koji radi IPS matrica. Kvaliteta prikaza televizora ograničena je trenutno dostupnom tehnologijom. Da sve ne citiram ovdje imaš kako ja vidim taj razvoj.

Leon4rdo kaže...

 

RGB(Rec.601) > sRGB(Rec.709) > DCI-P3 > Rec.2020 ugrubo odgovaraju CD > DVD > BluRay > FUTURE.

Na slici sivo u pozadini je ono što mi vidimo. Isprekidano je ono što pojedini standard prikazuje. Ovo šareno u sredini je moj monitor (83% DCI-P3). Svi televizori unatrag desetak godina nalaze se negdje između sRGB i DCI-P3 područja. Za usporedbu 75% pokrivenosti DCI-P3 (otprilike sRGB spektar) imaju npr. 2017 TCL P6046 ili 2018 Philips PUS7503, 85% kvalitetniji IPS, 92% Sony XE9005, 99% OLED. Kao što se može vidjeti na grafikonu Rec.2020 gotovo svugdje prelazi ono što ljudsko oko može registrirati. Plavi peak dolje je ono što Quantum dot pokušava popraviti. To je razlog zašto neki koriste zaštitne naočale za rad na monitoru (plavi filter, ako se mene pita upitnog učinka budući da bijelo svjetlo vani ima daleko veći spektar od onog što mi vidimo pa nema nikakvog problema).

 

 

Predator! Monitori su preskupo LCD smeće.


https://www.rtings.com/monitor/discussions/ATpXv1S-Jx-Me9sT/pump-the-brakes-no-dci-p3-90-gamut

 

https://www.rtings.com/monitor/tests/picture-quality/local-dimming

6 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.5.2019 10:08 (Crt True Colors).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

 Nemojmo marginalizirati. VA paneli nisu novost na tržištu. Nastali su prije 20-tak godina nekih godinu nakon IPSa kao kompromis između skuplje IPS i jeftine TN matrice. Govorio sam o tome da su Dell, EIZO i Apple u svoje proizvode mogli umjesto IPSa staviti VA, a nisu. Ulazna cijena panela pa tako i cijena za kupce bi vjerojatno bila potpuno ista, ali su izabrali IPS i nisu to napravili ni slučajno, ni zbog nečijeg posta na forumu niti zbog gaming zajednice. Gaming stvari su uvijek bile i uvijek će biti preskupe za ono što nude ali one samo potvrđuju ono što sam ranije napisao.

 
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Isprobao sam sampleove sa postanih linkova i tv ne podržava opus audio codec. Mislim na player i browser na tv-u. Na YouTube appu samplovi sa YouTubea rade. Sad da li je neka konverzija u pitanju ne znam. Tv je Hisense h55 u7a.

12 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Hvala na trudu. Ovaj format je još uvijek egzotika što se tiče televizora, no kako je codec u potpunosti otvoren za implementaciju to znači da se jednostavnom nadogradnjom firmwarea ipak sve da promijeniti. Firefox (2012), Edge (2016), Chrome (v56, 2017), Safari (2017) i YouTube (2017) imaju podršku za ovaj standard tako da nije ništa neobično da se preko web sučelja može imati zvuk osim ukoliko proizvođač ne odluči koristiti vlastiti interface kao što izgleda da radi Hisense. No izgleda da situaciji nije bolja ni što se tiče drugih proizvođača budući još uvijek nitko ne nudi nativnu podršku za ovaj codec.

 
1 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Leon4rdo kaže...

 Nemojmo marginalizirati. VA paneli nisu novost na tržištu. Nastali su prije 20-tak godina nekih godinu nakon IPSa kao kompromis između skuplje IPS i jeftine TN matrice. Govorio sam o tome da su Dell, EIZO i Apple u svoje proizvode mogli umjesto IPSa staviti VA, a nisu. Ulazna cijena panela pa tako i cijena za kupce bi vjerojatno bila potpuno ista, ali su izabrali IPS i nisu to napravili ni slučajno, ni zbog nečijeg posta na forumu niti zbog gaming zajednice. Gaming stvari su uvijek bile i uvijek će biti preskupe za ono što nude ali one samo potvrđuju ono što sam ranije napisao.

 

Nisu to LG televizori, to ovdje ne prolazi:)

8 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Vidaa os kojeg koristi Hisense je bivši Opera tv pa tako i koristi Opera browser. Inače ovaj opus codec zvuči jako dobro pogotovo sa višim bitrateom.
5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Striko2009 kaže...

Jedino da dam rastavu braka, onda bi ga mozda mogao staviti u dnevni 

Ali onda ostaje problem 10k usd 

 

 

Nisu usd nego CAD:)

 

Najavljena preporučena cijena za EU je preračunato slična kanadskoj, oko 6500€. Samsungov 8K ekvivalent 75Q950 je naravno preskup, 8000€.

 

Ono što se čeka je s kojom cijenom će krenuti novi TCL 75"X10S MiniLED 8K. Tv koji ima najnoviju tehnologiju, preko 1000 dimming zona, 1500 nitsa, Dolby Vision, Atmos, HDR10+, HDMI 2.1, android os. Mogao bi zapapriti korejcima ako cijena bude popularna

 

Možda ti za njega nebi trebala rastava

 

 

15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pixel kaže...
goodie kaže...
Crt True Colors kaže...
matija656 kaže...

 

van preporuke za tv

ovo da je ips bolji u mraku, pa šta nebi treba o biti bolji VA panel zbog boljeg kontrasta ??

 

 

U potpunom mraku kojeg imaš jedino u noći sa navučenim zastorima ili roletama tako da ni vanjska rasvjeta ne ulazi unutra. To je idealno za ips ekran.

U svim ostalim uvjetima gdje ima probijanja vanjskog svjetla na ekran ili je upaljeno svijetlo u prostoriji...itd....u tim uvjetima definitivno bolju sliku će imati VA panel. Upravo bolji kontrast daje bolju sliku u osvijetljenoj prostoriji. 

 Pa kakve to gluposti pricas i dajes krive savjete covjeku. Ips jedino ako je bitan kut gledanja, za sve ostalo vise manje drek.

U mraku je ips ekran zbog loseg kontrasta apsolutno najgora opcija !

Bolji kontrast daje bolju sliku u tamnijij prostoriji gdje moze doci do izrazaja i zato su oledi najbolji u mraku.

Ips moze proci u prostoriji s vise svjetla jer se tu toliko ne vide njegovi nedostatci.

A sro se refleksije tice, to ovisi od modela do modela. Npr samsung va paneli u Q8,9 seriji imaju jedan od najboljih antirefleksifnih filtera.

 

stvarno ne znam od kud ti te informacije, ali daj se ibrazuj malo i pogledaj tv-e u raznim uvjetima pa onda pricaj, a ne ovako totalno krivo savjetovati covjeka

 Ja imam istu situaciju doma i imam puno svijetla u prostoriji gdje mi stoje i tv i komp.

Oba dva ekrana sam promjenio i to sam prvo uzeo ips ekrane (bolja boja, kut itd...) i ubrzo ih zamijenio za va. Opet ponavljam da više vremena provodim gledajući tv i radeći na kompu po DANU, i tu sam zadovoljniji sa VA panelima..........meni moje osobno iskustvo govori totalno suprotno od onoga što su mi govorili kada sam kupovao ekrane.Naravno da ovisi od proizvođača i specifikacija, ali meni se to nije pokazalo da je ips bolji ekran od va po pitanju slike u osvijetljenoj prostoriji.

Nadam se da nisam nikoga uvrijedio ili dao krivi savjet.

Sreća je put, a ne odredište.
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.5.2019 14:14 (goodie).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Leon4rdo kaže...

 ekrani koji služe u profesionalne svrhe kao što je obrada fotografije i videa, tehničko crtanje i I

nije im problem toliko užasan kontrast koji ima 

 

 

 Ovdje si pogledaj zašto

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.5.2019 15:22 (Crt True Colors).
14 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

@flagship ni to mi ne bi pomoglo 

Ali cijenim trud kolega 

I believe Wi can Fi...
8 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Pozdrav forumasi, ako moze preporuka za tv do max 3500kn, tv bi se koristio samo za gledanje televizije (preciznije iptv-a) u dnevnom boravku, nista igrice nista spajanje na pc. Udaljenost gledanja je 3m, dijagonala kolka moze za tu cijenu i odgovara najbolje za tu udaljenost gledanja. Tv bi kupovao kod nas, a moze jos bolje i njemacka na idealo.de. Hvala unaprijed na pomoci. Lp

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.5.2019 12:42 (tinostp).
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
tinostp kaže...

Pozdrav forumasi, ako moze preporuka za tv do max 3500kn, tv bi se koristio samo za gledanje televizije (preciznije iptv-a) u dnevnom boravku, nista igrice nista spajanje na pc. Udaljenost gledanja je 3m, dijagonala kolka moze za tu cijenu i odgovara najbolje za tu udaljenost gledanja. Tv bi kupovao kod nas, a moze jos bolje i njemacka na idealo.de. Hvala unaprijed na pomoci. Lp

 

Hisense H55A6140

12 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Pozdrav,

 

evo da i ja malo postavim pitanja, već neko vrijeme gledam koji TV da uzmem, al sam u hrpi informacija ostao zbunjen.

 

TV bi bio za spavacu, a i koristio bi se kao monitor (surfanje, autocad i slicno), trenutno to imam na 32" fullHD samsung TVu, no vrijeme je da se malo ponovimo.

 

U obzir dolazi max 43", jer sve preko toga naprosto nije moguće koristiti kao monitor, preveliko je. Rezulocija, naravno, 4k.

 

Vidim da u ponudi telki ispod 50" nema ništa "high eng", a dvojbe su između LG i Samsunga (eventualno sony).

 

Gledam LG UK seriju (61, 62, ..) i samsungobu NU7xxx seriju.

 

Je li istina da LG u toj seriji ima RGBW piksele i da zapravo nije pravi 4k ?!

 

Cijena nije toliko bitna, želim kvalitetu, no vidim da u tom rangu dijagonala nema niš konkretno, pa mi čak dođe da uzmem LG 49SK8500...

 

neki savjeti?

 

hvala

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Ekipo, ima li u rangu do 4000 kn i do 50" što bolje od 49PUS7503 (3800 kn u Elipsu)?

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
cickova kaže...

Pozdrav,

 

evo da i ja malo postavim pitanja, već neko vrijeme gledam koji TV da uzmem, al sam u hrpi informacija ostao zbunjen.

 

TV bi bio za spavacu, a i koristio bi se kao monitor (surfanje, autocad i slicno), trenutno to imam na 32" fullHD samsung TVu, no vrijeme je da se malo ponovimo.

 

U obzir dolazi max 43", jer sve preko toga naprosto nije moguće koristiti kao monitor, preveliko je. Rezulocija, naravno, 4k.

 

Vidim da u ponudi telki ispod 50" nema ništa "high eng", a dvojbe su između LG i Samsunga (eventualno sony).

 

Gledam LG UK seriju (61, 62, ..) i samsungobu NU7xxx seriju.

 

Je li istina da LG u toj seriji ima RGBW piksele i da zapravo nije pravi 4k ?!

 

Cijena nije toliko bitna, želim kvalitetu, no vidim da u tom rangu dijagonala nema niš konkretno, pa mi čak dođe da uzmem LG 49SK8500...

 

neki savjeti?

 

hvala

 

Obisao sam trgovine. LG ne bih  izbliza se vidi rub (kao da je panel udubljen i vidi se obrub koji se povecava kako se pomicem (kut gledanja).

 

Dvojba je: 

1. Samsung UE43NU7192:

Poz:

- OK izgleda slika

- samsung je jaki brand i imam dva samsunga doma (i jedan LG) 

- cijena OK

- quad core procesor

Neg:

- jamstvo 2 godine

- bazicni design

- na novijem samsungu i na LGju imam po jedan mrtvi piksel. Srecom, oba se koriste samo kao TV i ne primjeti se

2. TCL 43DP640.

Poz:

- slika izgleda OK

- cijena, jamstvo 5 godina (2+3)

- design

Neg:

- malo čudni kutevi gledanja (VA panel?)

- bazični daljinski

- dual core procesor

 

Moram se odlučit, TV će mahom bit korišten kao monitor (NE gejmam!), poneko gledanje filma i telke

7 SAMAUNG UE43NU7192
2 TCL 43DP640
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.5.2019 18:18 (cickova).
5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Striko2009 kaže...

@flagship ni to mi ne bi pomoglo 

Ali cijenim trud kolega 

Ma neka tih novih 8K što više, barem će pasti cijena 4K televizorima:)

 

 

5 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

U SD se pojavio novi oled 55C9. Cijena očekivano visoka- 18000 kn.

 

https://www.sancta-domenica.hr/oled-tv-lg-oled55c9.html

 

 

Za usporedbu s cijenama u drugim EU zemljama veseli situacija s cijenama u Njemačkoj. Još se nisu niti pošteno smjestili na police shopova i ODMAH dobre street price cijene. A što bi tek moglo biti za recimo 5-6 mjeseci

 

55C9 1999- 500€ niža

 

65C9 2999- 500€ niža

 

77C9 6999-1000€ niža

 
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

https://www.edealer.it/televisore-oled-55c9.html?SID=2bb181842fb82f6b0da9c2b4702e2a94?utm_source=trovaprezzi

 

samo LG OLED preporučam, i to ovaj ispod 10.000 kn.

 

Ako se ne može onda 8002 Samsung 55-ca za 5.500 kn u Elipsu.

https://www.elipso.hr/audio__video/televizori/SAMSUNG-UE55NU8002TXXH/

i još ide na rate 24 bez kamata, mogu kupiti gotovo svi a proizvod je vrhunski best buy 100% za taj novac

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Pozdrav svima!

 

Kako je došlo vrijeme da umirovim staru 42" plazmu (koja i danas nakon 9 godina radi kao prvog dana #samsung) treba mi savjet oko dileme, tj trileme kod odabira.

Inicijalno sam namjeravao kupiti 55", ali sam na kraju odlučio ubosti dijagonalu od 65". Koristio bi se primarno za gledanje HD i UHD sadržaja skinutog sa neta (filmovi i serije), te povremeno ovog jada od naše zemaljske televizije. Gaming 0 bodova.

Trilema je između model:

 

1. TCL U65X9006

2. Samsung UE65NU8002

3. Samsung QE65Q6F

 

Nekako sam najbliži ovom zadnjem jer je trenutno u SD neka akcija di ga se ze keš dobije za 8888 kn.

Mišljenja ili alternative?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.5.2019 21:24 (Asterix040).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Kako funkcionira prikaz full hd sadržaja na novim 4k televizorima?

Konkretno imam sad Panasonicovu full hd plazmu 46 inča koja je spojena kao treći monitor na pc. Udaljenost do tv-a je oko tri i pol metra.

Gledam Netflix iz browsera, filmove i serije u full hd-u. Ako bih na taj način spojio 4k tv izgleda li slika loše ili? Kakva su iskustva? Ne znam točno koji 4k tv, recimo "neki bolji".
Tempus fugit
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Trebao bih 65inch tv do 6500Kn ako ima sta dobrog za te novce

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
robisierra92 kaže...
Kako funkcionira prikaz full hd sadržaja na novim 4k televizorima?

Konkretno imam sad Panasonicovu full hd plazmu 46 inča koja je spojena kao treći monitor na pc. Udaljenost do tv-a je oko tri i pol metra.

Gledam Netflix iz browsera, filmove i serije u full hd-u. Ako bih na taj način spojio 4k tv izgleda li slika loše ili? Kakva su iskustva? Ne znam točno koji 4k tv, recimo "neki bolji".

 Hd na 4k izgleda dobro, s par metara ne kužiš razliku.

Ako kupiš novi tv imat ćeš netflix na njemu, neće ti trebati komp

9 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Molim savjet za tv, nešto osnovno, ne treba smart, majci za tu i tamo pogledat seriju, znači ništa pretjerano, ne mogu gledati da žena u 2019. gleda u katodni tv

 

32", fullhd, što jeftinije jer ne želi ništa extra, idealno elipso jer to imam u VŽ, bitno da ima integrirani tuner, da ne mora onaj receiver za sobnu antenu koristiti

 

Hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice