Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega" zaključana tema

poruka: 441
|
čitano: 430.074
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Bypass kaže...
J0hnny kaže...

Kakva hrpa gluposti, dobro sam se ismijao.

Potpuno te razumijem. Budalama je smješno ono što ne razumiju {#}

Istina, živio govornik dajte mu kost.

 

A što ti to razumiješ?

 

Malo si pogledaj postove u ovoj temi, veze nemaš a tipkaš, ništa vezano za temu nisi napisao, al prvo napravi krug po kvartu da dođeš sebi.

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.4.2011 17:49 (J0hnny).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Bypass kaže...

Joj glava me više boli od tebe kako si dosadan i nerazumljiv.

I zub boli kad je šupalj..

Bypass kaže...

Da ti objasnim boldano jer očito je da ne razumiješ neke osnovne semantičko- filozofske izraze:

 

Činjenična istina: Nebo je plavo. Svi smo vidjeli nebo, i svi znamo da je plavo. To je činjenica.

Em ti sematntičko-filozofske izraze.. Ti zapravo nemaš pojima o čemu pričaš? Niti što znače izrazi koje upotrebljavaš?

 

Činjenica je da nebo nije uvijek plavo. Ponekad je crveno ili sivo. Činjenica je da to ovisi o lomu sunčeve svjetlosti, kao što je i činjenica da je boja frekvancija svijetla. Primjer ti je loš, to je činjenica. Čista semantika, u filozofiju bolje da ne ulazim..

Bypass kaže...
Sad mi objasni kako si ti iz toga pročitao da ja imam neke dokaze i da impliciram da imam činjenice.

 

Ono pod broj (1) neću dalje komentirati. Kao ni s tobom se raspravljati dalje. EOD.

Daj se malo skoncentriraj. Hoćeš da ti objasnim ili nećeš više raspravljati?

Bypass kaže...
J0hnny kaže...

Kakva hrpa gluposti, dobro sam se ismijao.

Potpuno te razumijem. Budalama je smješno ono što ne razumiju {#}

Evo, ničime izazvan impliciraš da je čovjek budala. A ti si pametan i sve razumiješ..

 

Hajde neću biti zločest; izvoli bez ja sam, ti si, on je, tužiti ću te tati i sličnih začkoljica, objasni svoje viđenje postanka svemira i života. Da vidim tu silnu mudrost..

 

13 godina
protjeran
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
J0hnny kaže...

Istina, živio govornik dajte mu kost.

 

A što ti to razumiješ?

 

Malo si pogledaj postove u ovoj temi, veze nemaš a tipkaš, ništa vezano za temu nisi napisao, al prvo napravi krug po kvartu da dođeš sebi.

Ajd ako ti tako kažeš.

$this->db->where->('I don't have a clue');
13 godina
protjeran
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
bed kaže...

Em ti sematntičko-filozofske izraze.. Ti zapravo nemaš pojima o čemu pričaš? Niti što znače izrazi koje upotrebljavaš?

 

Činjenica je da nebo nije uvijek plavo. Ponekad je crveno ili sivo. Činjenica je da to ovisi o lomu sunčeve svjetlosti, kao što je i činjenica da je boja frekvancija svijetla. Primjer ti je loš, to je činjenica. Čista semantika, u filozofiju bolje da ne ulazim..


 

Cijepidlačio bi? Zaista? Okej. Onda ćemo ovako: Nije činjenica da je boja frekvencija svijetla. Boja je subjektivan doživljaj svijetla na određenoj frekvenciji istog.

 

Eto, ne znaš o čemu pričaš.

 

Ali ajde, ne da mi se više na dječijem forumu raspravljati sa google genijalcima i doktorima znanosti sa sveučilišta discovery channel. Nastavite dalje, a ti me možeš stalkati na nekim drugim temama.

 

 

$this->db->where->('I don't have a clue');
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Ništa od teorije nastanka svemira i života? To sam i mislio.

 

A moj tata je jači od tvojeg tate..

 

 

13 godina
protjeran
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
bed kaže...

Ništa od teorije nastanka svemira i života? To sam i mislio.

 

A moj tata je jači od tvojeg tate..

 

 

Ne mogu, jednostavno je inferiorna naspram mudrosti koju si ovdje prosipao.

 

Ispričavam se.

 

 

 

$this->db->where->('I don't have a clue');
15 godina
odjavljen
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Smooth Operator kaže...

Ne vidim čemu zla krv, ipak su sva pitanja ovdje - ljudska.

 

Pitanje: Znanstvenici tvrde da se svemir ubrzano širi. Širenje svemira je usko povezano s vremenom. Da li to znači da vrijeme ide brže otkad se svemir ubrzanije širi?

 

I ako je sila koja širi svemir (očigledno) veća od gravitacije, da li je zbilja zbroj svih sila u svemiru jednak 0?

Prvo boldano - odakle ti to?

Drugo boldano - ne priča se o zbroju sila, već o zbroju energija.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
MrBlc kaže...

Prvo boldano - odakle ti to?

Drugo boldano - ne priča se o zbroju sila, već o zbroju energija.

Ako se širi prostor, onda se širi i vrijeme. Opća teorija relevaliteta?

 

Ako dođemo u točku u kojoj se svemir počne skupljati, da li to znači da će vrijeme ići unatrag?

 

 

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.4.2011 21:40 (Smooth Operator).
13 godina
protjeran
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
MrBlc kaže...

Prvo boldano - odakle ti to?

Drugo boldano - ne priča se o zbroju sila, već o zbroju energija.

Pa možeš na jedan ili drugi način to objasniti. Laičkim jezikom možeš koristiti sile (jer to je sve jedno te isto na kraju krajeva), ali ako hoćeš možeš koristiti gravitacijski potencijal odnosno energiju, te kinetičku energiju.

$this->db->where->('I don't have a clue');
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.4.2011 21:38 (Bypass).
13 godina
protjeran
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Smooth Operator kaže...

 

Ako se širi prostor, onda se širi i vrijeme. Opća teorija relevaliteta?

 

Ako dođemo u točku u kojoj se svemir počne skupljati, da li to znači da će vrijeme ići unatrag?

 

Da, zbroj energija. Kako se zove ta energija što uopće širi svemir? I koja ju poništava? Gravitacija očigledno nije...

Vrijeme ima jednu dimenziju, pa se ne može širiti.

 

Ta energija se zove kinetička.

$this->db->where->('I don't have a clue');
15 godina
odjavljen
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Bypass kaže...

Pa možeš na jedan ili drugi način to objasniti. Laičkim jezikom možeš koristiti sile (jer to je sve jedno te isto na kraju krajeva), ali ako hoćeš možeš koristiti gravitacijski potencijal odnosno energiju, te kinetičku energiju.

Laik može shvatiti pojam ravnoteže sila, ali za razgovarati o zbroju energija ipak je potrebno neko znanje. Međutim, sile i energije nisu jedno te isto. Pojednostavljeno, laički rečeno, suma sila = 0 bi značila da će se svemir nastaviti jednoliko širiti, dok suma energija = 0 znaći da će se se svemir širiti sve sporije dok u beskonačnosti (i prostorno i vremenski gledano) ne prestane svako gibanje, a temperatura cijelog svemira bude apsolutna nula (što čovjek nije sposoban ni zamisliti). Tek tada, u beskonačnosti će i suma svih sila biti 0.

 

Smooth Operator kaže...

Ako se širi prostor, onda se širi i vrijeme. Opća teorija relevaliteta?

Ako dođemo u točku u kojoj se svemir počne skupljati, da li to znači da će vrijeme ići unatrag?

Mislim da si ti nešto krivo shvatio. Ako nisi, bilo bi dobro da to malo pojasniš.

 

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
13 godina
protjeran
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
MrBlc kaže...

Laik može shvatiti pojam ravnoteže sila, ali za razgovarati o zbroju energija ipak je potrebno neko znanje. Međutim, sile i energije nisu jedno te isto. Pojednostavljeno, laički rečeno, suma sila = 0 bi značila da će se svemir nastaviti jednoliko širiti, dok suma energija = 0 znaći da će se se svemir širiti sve sporije dok u beskonačnosti (i prostorno i vremenski gledano) ne prestane svako gibanje, a temperatura cijelog svemira bude apsolutna nula (što čovjek nije sposoban ni zamisliti). Tek tada, u beskonačnosti će i suma svih sila biti 0.

 

 


 

Krivu analogiju sam koristio, odnosno na krivi način mada sam mislio na isto što i ti. Naravno nisam ni mislio da sile trebaju imati zbroj 0, gravitacijska sila treba biti viša od svih ostalih, pa tako imamo negativni rezultat odnosno sažimanje. Tako da možeš pričati i o jednom i o drugom.

 

p.s.[bold]Naravno da nisu iste, ali imaš korelaciju. Primjerice potencijalna energija. U= S F dr, gdje je F vektor sile, r vektor smjera a S integral u nekim granicam od r0 do r1 . Ali to je za neku drugu raspravu.

$this->db->where->('I don't have a clue');
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.4.2011 22:15 (Bypass).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
MrBlc kaže...

Mislim da si ti nešto krivo shvatio. Ako nisi, bilo bi dobro da to malo pojasniš.

 

 

 

U dijelu gdje se svemir (prostor) širi, da li se tu širi i vrijeme? Ili je vrijeme šire i od svemira?

 

Ako promatram prostor-vrijeme isprepletene kao tkaninu, i ako se prostor širi, nekako mi je logično da i vrijeme se širi s njim.

 

Ili se širenjem prostor-vrijeme tkanine ništa ne isteže, nego se niti tkanine(prostor,vrijeme) jednostavno nadodavaju?

 

Nadam se da kužiš što sam htio reći.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
13 godina
protjeran
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Smooth Operator kaže...

U dijelu gdje se svemir (prostor) širi, da li se tu širi i vrijeme? Ili je vrijeme šire i od svemira?

 

Ako promatram prostor-vrijeme isprepletene kao tkaninu, i ako se prostor širi, nekako mi je logično da i vrijeme se širi s njim.

 

Ili se širenjem prostor-vrijeme tkanine ništa ne isteže, nego se niti tkanine(prostor,vrijeme) jednostavno nadodavaju?

 

Nadam se da kužiš što sam htio reći.

Vrijeme ne može biti izvan prostora.

 

Jedna dimenzija se ne može širiti(!).

 

U specijalnoj teoriji relativnost mi prostor-vrijeme uzimamo kao svijet Minkowskog, a njegova metrička forma jest:

 

ds2 = Σ[(dx1)2 + (dx2)2 + (dx3)2 -(dx4)2]

 

Čime se podrazumijeva da je postoji neki sistem međusobno ortogonalnih baznih vektora koordinatnih osi, od kojih je jedan vremenski orijentiran, a ostala tri prostorno.

$this->db->where->('I don't have a clue');
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Smooth Operator kaže...
Ako promatram prostor-vrijeme isprepletene kao tkaninu, i ako se prostor širi, nekako mi je logično da i vrijeme se širi s njim.

 

Ili se širenjem prostor-vrijeme tkanine ništa ne isteže, nego se niti tkanine(prostor,vrijeme) jednostavno nadodavaju?

Vrijeme je ionako relativno u odnosu na promatrača (kaže Einstein), pa ako striktno gledaš širenje svemira, tada će doći i do promjene vremena. Međutim nema tu nikakvog nadodavanja, to je otklon koji je relativan u odnosu na promatrača i brzinu promatranog tijela. U toku je sipmatična emisija na Discovery-ju - 'Trough the wormhole', preporučam.

Bypass kaže...

Vrijeme ne može biti izvan prostora.

Jedna dimenzija se ne može širiti(!).

U specijalnoj teoriji relativnost mi prostor-vrijeme uzimamo kao svijet Minkowskog, a njegova metrička forma jest:

ds2 = Σ[(dx1)2 + (dx2)2 + (dx3)2 -(dx4)2]

Čime se podrazumijeva da je postoji neki sistem međusobno ortogonalnih baznih vektora koordinatnih osi, od kojih je jedan vremenski orijentiran, a ostala tri prostorno.

O, jeste to vi gospodine Einstein?

Ti znaš za išta poznato ljudskom rodu što može biti izvan prostora? U stvari, postoji li išta izvan prostora?

I tko te pitao za širenje jedne dimenzije??

 

Što volim ovakva prekenjavanja s prepisivanjem formula. Što si ti umišljaš da smo sad svi osupnuti kako ti sipaš formule iz rukava. Uopće mi ne pada na pamet da to prepisuješ s neta.. Btw, krivo prepisuješ, jer je formula koju si prepisao Euclidean metric koja je geometrijska reprezentacija trodimenzionalnog polja, a za Minkowski metric upravo zato što koristi i vrijeme je potrebno dodati i četvrtu dimenziju deriviranu iz vremena. Više sreće pri budućem prepisivanju..

 

16 godina
moderator
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Bypass kaže...

 

Da ti objasnim boldano jer očito je da ne razumiješ neke osnovne semantičko- filozofske izraze:

 

Činjenična istina: Nebo je plavo. Svi smo vidjeli nebo, i svi znamo da je plavo. To je činjenica.

 

Istina u koju vjerujemo: Vjernici vjeruju da postoji Bog. To uvjerenje je za njih istina, jer ne možeš tu istinu staviti na provjeru (zasad), ali isto tako ne možeš umanjiti i njenu vrijednost upravo zbog te provjere.

 

 

 

Bila je kvalitetna rasprava, ali otići će u flejm, a to mi ne bi bilo drago. Ako se mogu malo smiriti strasti, bilo bi dobro. 

 

BTW, ovo drugo ti je poznata logička greška koja se zove argument iz neznanja (argumentum ad ignorantiam) - tvrdiš da je nešto istina jer ne možeš dokazati da nije. Logičari, vjernici ili nevjernici, ne bi se složili s tobom. Moguće je postaviti mnogo posve nasumičnih i posve neprovjerljivih tvrdnji, k tome i međusobno oprečnih, koje bi onda sve bile istinite, premda se ne mogu provjeriti, a mogu se i međusobno pobijati. 

 

Dakle, ne postoji nekakva razlika između "činjenične istine" i neke "istine u koju vjerujemo". Ili je nešto istina ili nije, a teret dokazivanja je na onome tko tvrdnju iznosi. 

 

Ne postoji poseban skup logičkih pravila za "nečinjenične istine". 

 

This space for rent!
13 godina
protjeran
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Ne bi se složio s tobom. Vjernici vjeruju da Bog postoji. Oni su uvjereni da je to istina. Zar ne? A ne može se dokazati opipljivim dokazima. Dakle oni su uvjereni da je to istina i za njih je to istina. Mogu li to drugi osporiti, ne mogu, kao što oni ne mogu ni dokazati.

 

 

$this->db->where->('I don't have a clue');
13 godina
protjeran
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
bed kaže...

O, jeste to vi gospodine Einstein?

(1)Ti znaš za išta poznato ljudskom rodu što može biti izvan prostora? U stvari, postoji li išta izvan prostora?

(2)I tko te pitao za širenje jedne dimenzije??

 

Što volim ovakva prekenjavanja s prepisivanjem formula. Što si ti umišljaš da smo sad svi osupnuti kako ti sipaš formule iz rukava. Uopće mi ne pada na pamet da to prepisuješ s neta.. Btw, krivo prepisuješ, jer je formula koju si prepisao Euclidean metric koja je geometrijska reprezentacija trodimenzionalnog polja, a za Minkowski metric upravo zato što koristi i vrijeme je potrebno dodati i četvrtu dimenziju deriviranu iz vremena. Više sreće pri budućem prepisivanju..

 

Majko mila ti si stvarno nepismen i ne znaš čitati.

 

(1) ? . Ovo si onako bezveze napisao? Ili ti vidiš negdje napisano što nije napisano? Ili to onaj dječji prkos?

 

(2) Naravno da nisi ni razumio. Ali da ti objasnim. Vrijeme je jedna od dimenzija u 4-dimenzionalnom sustavu koji zovemo prostor-vrijeme. Ajde objasni ti meni vrsni google fizičaru/matematičaru, doktor discovery, kako se to vrijeme širi? Ali budem dobar, prostor se može širiti, vrijeme može "teči", odnosno prolaziti. Nadalje protok vremena se ne mjenja sa brzinom širenja prostora. Protok se mjenja sa zakrivljenošću prostora. Relativnost vremena ima samo veze sa referentnim točkama u inercijalnim sustavima, odnosno točkama gledišta, što na jedan vrlo čitki način pokazuju izvedbenice specijalne teroije relativnosti poznate kao Lorentzove jednandžbe.

 

Gospodine, ja sam ustvari i završio neke škole pa mogu biti referentan da pišem to. Za razliku od tebe meni nije potreban google, koliko god tvoj mladi neuki um vjeruje u suprotno.

 

Da i malo razumiješ matematiku, u što sam uvjeren da ne razumiješ, shvatio bi što znači ta jednadžba. Naravno da ne vidiš 4 vektor negativnog predznaka koji predstavlja vrijeme i koji ne može biti ortogonalan na nijednu prostornu dimenziju. Dodaš brzinu svjetlosti i voila, svjetlosni konus (što niti ne znaš što je bez guglanja).

 

A sad se okači od mene, jer stvarno ti je bolje da ne ulaziš u ozbilju raspravu u ovom području.

 

 

$this->db->where->('I don't have a clue');
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.4.2011 9:34 (Bypass).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Bypass kaže...

Ne bi se složio s tobom. Vjernici vjeruju da Bog postoji. Oni su uvjereni da je to istina. Zar ne? A ne može se dokazati opipljivim dokazima. Dakle oni su uvjereni da je to istina i za njih je to istina.  Mogu li to drugi osporiti, ne mogu, kao što oni ne mogu ni dokazati.

To se ne zove istina nego vjerovanje.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
ZDS kaže...

Joj tip nema pametnijeg posla nego govoriti kako je nastao svemir prvo nek se ljudi potrude napraviti letjelicu koja bi se mogla kretati pri velikim brzinama i na velikim udaljenostima u svemiru, a kako je svemir nastao to je glupo za proučavati jer na to još nismo spremni i možemo samo pretpostaviti njegov nastanak.

  Zapravo,kada bi mi razumjeli nešto o nastanku svemira sa tim znanjem bismo mogli napraviti izvore energije baš za takve letjelice.

 

p.s. današnja tehnologija nam omogućuje da radimo letjelice koje idu brzinom od 11 mach-a ali ih ne rade jer bi takve letjelice koštale 1 billa gatesa=70 mlrd. $.

Ja sam Plavi zmaj.
16 godina
moderator
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Bypass kaže...

Ne bi se složio s tobom. Vjernici vjeruju da Bog postoji. Oni su uvjereni da je to istina. Zar ne? A ne može se dokazati opipljivim dokazima. Dakle oni su uvjereni da je to istina i za njih je to istina. Mogu li to drugi osporiti, ne mogu, kao što oni ne mogu ni dokazati.

 

 

 

Ne radi se o meni, nego o logici: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fallacies

 

Nemojmo o bogu i vjernicima, to zvuči kao poziv za flejm, odaberimo neki drugi primjer.

 

Japanski vojnik zaostao je na nekom pacifičkom otoku. On vjeruje da je car Hirohito i dalje živ, iako je ovaj umro prije mnogo godina. Kako on sebi (ili njegov drug koji je s njim na otoku) ne mogu dokazati da je on u stvari mrtav, "za njih" je "istina" da je ovaj živ, iako je zapravo mrtav?

 

Nije ni za njih ni za bilo kojeg drugoga. Postoji objektivno činjenično stanje (istina) i subjektivno vjerovanje ga ni na koji način ne mijenja. Ne postoji više "istina" koje ovise o vlastitom uvjerenju, već samo jedna. 

This space for rent!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Bypass kaže...
Ali budem dobar, prostor se može širiti, vrijeme može "teči", odnosno prolaziti. Nadalje protok vremena se ne mjenja sa brzinom širenja prostora. Protok se mjenja sa zakrivljenošću prostora. Relativnost vremena ima samo veze sa referentnim točkama u inercijalnim sustavima, odnosno točkama gledišta, što na jedan vrlo čitki način pokazuju izvedbenice specijalne teroije relativnosti poznate kao Lorentzove jednandžbe.

Potpuno si u krivu. Vrijeme ne teče ili prolazi kako ti to kažeš jednolično bez obzira na brzinu. Pa to je osnova teorije. Ti se šališ?? I ne mijena se protok 'zakrivljenošću prostora', već gravitacija utječe na geometriju prostor-vrijeme, drugim riječima gravitacija utječe na vrijeme. Malo si spojio ideju putovanja kroz vrijeme na način zakrivljenja prostora i činjenice?

 

A što je referentna točka ako ne promatrač? Nema svrhe ponavljati drugim riječima već rečeno. Pa naravno da je vrijeme relativno u odnosu na promatrača, što si novo zaključio?

 

Elem, kaže striček na Discovery-ju koji mjeri svjetsko vrijeme u 16-milijarditi dio sekunde, da se zemlja širi i skuplja svaki dan cca 400 m. I ta su kolebanja vidljiva u promjeni toka vremena pri tako preciznom mjerenju. Vidi vraga, ti tvrdiš suprotno, nema promjene pri širenju prostora. Kaže striček i da rijetko koji fizičar danas u potpunosti razumije vrijeme. Ti Discovery ne respektiraš, a ionako znaš sve..

 

Obzirom da je nova teorija da se svemir širi i skuplja, a ti si činjenice zamijenio nekakvim istinama (od kuda sad to?), koje su istine za onoga tko vjeruje, ja ću reći da vrijeme kao takvo zapravo ne postoji. Radi se o beskonačnim ciklusima od 4320 milijardi godina koje su poznate kao Brahmin udah. To je za mene istina, a ti dokaži drugačije..

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
bed kaže...

Potpuno si u krivu. Vrijeme ne teče ili prolazi kako ti to kažeš jednolično bez obzira na brzinu. Pa to je osnova teorije. Ti se šališ?? I ne mijena se protok 'zakrivljenošću prostora', već gravitacija utječe na geometriju prostor-vrijeme, drugim riječima gravitacija utječe na vrijeme. Malo si spojio ideju putovanja kroz vrijeme na način zakrivljenja prostora i činjenice?

 

A što je referentna točka ako ne promatrač? Nema svrhe ponavljati drugim riječima već rečeno. Pa naravno da je vrijeme relativno u odnosu na promatrača, što si novo zaključio?

 

Elem, kaže striček na Discovery-ju koji mjeri svjetsko vrijeme u 16-milijarditi dio sekunde, da se zemlja širi i skuplja svaki dan cca 400 m. I ta su kolebanja vidljiva u promjeni toka vremena pri tako preciznom mjerenju. Vidi vraga, ti tvrdiš suprotno, nema promjene pri širenju prostora.

Ne znam da li je ovo grubo vađenje iz konteksta ili nerazumijevanje. Vrijeme teče jednoliko u odnosu na brzinu širenja svemira, ali kada promatramo objekte u svemiru koji se od nas udaljavaju brzinom bliskom brzini svijetlosti promječujemo relativističke efekte i njihov utjecaj na protok vremena. Kada se svemir ne bi širio, ali bi se jedan objekt udaljavao toliko brzinom, primjetili bismo isti efekt koji nema veze sa samim širenjem svemira.

 

Zapravo ima, širenjem svemira se mijenjaju gracitacijska polja i njihov utjecaj na protok vremena. To dolazimo do ovog istraživanja u vezi protoka vremena i oscilacijama u dimenzijama Zemlje. Tu se ne radi o širenju prostora, već o promjenama dimenzija i razdiobe mase tijela, a kako to tijelo ipak ima dovoljnu masu, preciznim instrumentima možemo mjeriti kakve posljedice ima takva promjena na protok vremena.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Da, nismo definirali što bi širenje svemira točno značilo, nekako sam pretpostavljao da se radi o objektima koji se udaljavaju. Premda bi se i ukupna gravitacijska sila mjenjala u odnosu na promatrača, pa se mijenja i vrijeme. Vjerojatno neznatno, ali ionako pitanje nije koliko, nego mijenja li se.

 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
bed kaže...

Da, nismo definirali što bi širenje svemira točno značilo, nekako sam pretpostavljao da se radi o objektima koji se udaljavaju. Premda bi se i ukupna gravitacijska sila mjenjala u odnosu na promatrača, pa se mijenja i vrijeme. Vjerojatno neznatno, ali ionako pitanje nije koliko, nego mijenja li se.

Ma, na kraju ispada da se sve razumijemo i da praktički govorimo svi isto, samo nam kontekst Smooth Operatorovih postova radi zbrku.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
MrBlc kaže...

Ma, na kraju ispada da se sve razumijemo i da praktički govorimo svi isto, samo nam kontekst Smooth Operatorovih postova radi zbrku.

Nisam ja, to je moja feminizirana strana. {#}

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
13 godina
protjeran
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
bed kaže...

Potpuno si u krivu. Vrijeme ne teče ili prolazi kako ti to kažeš jednolično bez obzira na brzinu. Pa to je osnova teorije. Ti se šališ??(1) I ne mijena se protok 'zakrivljenošću prostora', već gravitacija utječe na geometriju prostor-vrijeme, drugim riječima gravitacija utječe na vrijeme. Malo si spojio ideju putovanja kroz vrijeme na način zakrivljenja prostora i činjenice?

 

A što je referentna točka ako ne promatrač? Nema svrhe ponavljati drugim riječima već rečeno. Pa naravno da je vrijeme relativno u odnosu na promatrača, što si novo zaključio?

 

(2)Elem, kaže striček na Discovery-ju koji mjeri svjetsko vrijeme u 16-milijarditi dio sekunde, da se zemlja širi i skuplja svaki dan cca 400 m. I ta su kolebanja vidljiva u promjeni toka vremena pri tako preciznom mjerenju. Vidi vraga, ti tvrdiš suprotno, nema promjene pri širenju prostora. Kaže striček i da rijetko koji fizičar danas u potpunosti razumije vrijeme. Ti Discovery ne respektiraš, a ionako znaš sve..

 

Obzirom da je nova teorija da se svemir širi i skuplja, a ti si činjenice zamijenio nekakvim istinama (od kuda sad to?), koje su istine za onoga tko vjeruje, ja ću reći da vrijeme kao takvo zapravo ne postoji. Radi se o beskonačnim ciklusima od 4320 milijardi godina koje su poznate kao Brahmin udah. To je za mene istina, a ti dokaži drugačije..

 

(1). Ne ne šalim se, to je činjenica(objašnjenje jednom drugom prilikom kad ću imati volje objašnjavati). Kako graviracija utječe na prostor-vrijeme? - Zakrivljuje ga. Dalje nije potrebno.

 

(2). Zaboravio si na gravitacijsko polje. Reci kako se prostor širi i skuplja bez gravitacije(promjene?). Jedno bez drugog ne ide. A kako gravitacija utječe na prostor-vrijeme? - Zakrivljuje ga. Vrijedi i obrnuto, ali to je samo matematika. Dalje zaključi sam.

 

 

Mana popularno-znanstvenih emisija i knjiga jest da nema jednadžbi. Riječima je teško objasniti tako kompleksne stvari, a jedna jednadžba vrijedi 50 stranica pisanja.

Neću pisati jednadžbe zbog jednostavne činjenice: ljude na forumima muči jako ego. Ne mogu ni zamisliti da netko nešto zna bez famoznog google-a. Tako da ću odustati od toga. Ovakvi razgovori se vode pred pločama. Discovery je super, popularnoznanstvene emisije su isto tako super, ono što nije super jesu ljudi koji si od njih zamisle da su doktori znanosti, pa sipaju tu mudrost po forumima.

 

$this->db->where->('I don't have a clue');
13 godina
protjeran
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
MrBlc kaže...

Ne znam da li je ovo grubo vađenje iz konteksta ili nerazumijevanje. Vrijeme teče jednoliko u odnosu na brzinu širenja svemira, ali kada promatramo objekte u svemiru koji se od nas udaljavaju brzinom bliskom brzini svijetlosti promječujemo relativističke efekte i njihov utjecaj na protok vremena. Kada se svemir ne bi širio, ali bi se jedan objekt udaljavao toliko brzinom, primjetili bismo isti efekt koji nema veze sa samim širenjem svemira.

 

Zapravo ima, širenjem svemira se mijenjaju gracitacijska polja i njihov utjecaj na protok vremena. To dolazimo do ovog istraživanja u vezi protoka vremena i oscilacijama u dimenzijama Zemlje. Tu se ne radi o širenju prostora, već o promjenama dimenzija i razdiobe mase tijela, a kako to tijelo ipak ima dovoljnu masu, preciznim instrumentima možemo mjeriti kakve posljedice ima takva promjena na protok vremena.

I zaključak je? Brzina nema veze sa protokom vremena. To je vrlo jednostavno. Samo jedno polje (za koje znamo zasad) može mjenjati protok vremena zakrivljujući prostor-vrijeme - Gravitacija.

 

Naravno da je brzina širenja i gravitacija povezana zbog gravitacijskog djelovanja, ali sama brzina kao takva ne mjenja tok vremena.MIslim to je svakom jasno tko zna i malo srednjoškolske fizike.

$this->db->where->('I don't have a clue');
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Bypass kaže...

I zaključak je? Brzina nema veze sa protokom vremena. To je vrlo jednostavno. Samo jedno polje (za koje znamo zasad) može mjenjati protok vremena zakrivljujući prostor-vrijeme - Gravitacija.

 

Naravno da je brzina širenja i gravitacija povezana zbog gravitacijskog djelovanja, ali sama brzina kao takva ne mjenja tok vremena.MIslim to je svakom jasno tko zna i malo srednjoškolske fizike.

Da, ali sva tijela u svemiru imaju gravitaciju i privlače se. Da li slabljenjem gravitacijskih veza između tijela (udaljavanjem) bi vrijeme brže išlo? Ili je gravitacijska sila između udaljenih tijela toliko mala da ne bi osjetili promjenu?

 

Stari ljudi inače kažu, da se danas brže živi...{#}

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.4.2011 9:50 (Smooth Operator).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Bypass kaže...

I zaključak je? Brzina nema veze sa protokom vremena. To je vrlo jednostavno. Samo jedno polje (za koje znamo zasad) može mjenjati protok vremena zakrivljujući prostor-vrijeme - Gravitacija.

 

Naravno da je brzina širenja i gravitacija povezana zbog gravitacijskog djelovanja, ali sama brzina kao takva ne mjenja tok vremena.MIslim to je svakom jasno tko zna i malo srednjoškolske fizike.

Mislim da smo to već apsolvirali i nema se smisla vraćati natrag, ni pisati to isto ponovno kad smo se već složili.

 

Smooth Operator kaže...

Da, ali sva tijela u svemiru imaju gravitaciju i privlače se. Da li slabljenjem gravitacijskih veza između tijela (udaljavanjem) bi vrijeme brže išlo? Ili je gravitacijska sila između udaljenih tijela toliko mala da ne bi osjetili promjenu?

Nas zanima gravitacijsko polje u promatranoj točki, a ono nije jednako za svaku točku, pa se na ovakvo pitanje ne može dati ni konkretan odgovor. Međutim, ono što si napisao da bi vrijeme krenulo unatrag ukoliko bi se svemir počeo skupljati nema nikakve veze s ičim niti se može to zaključiti iz utjecaja gravitacijskog polja na protjecanje vremena i/ili relativističkih efekata.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice