Čitate li knjige? Preporuke... izdvojena tema

poruka: 816
|
čitano: 293.212
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Čitate li knjige? Preporuke...

Samo da se nadovežem na Abercrombiea.
Nešto takvo svježe i izokrenuto, a opet, sa jasno istaknutim problemom današnjeg društva (banke i kompanija) nisam dugo čitao.
Svaka preporuka i onima koji preziru fantasy.

Preporuka Sin gospodara siročadi -Adam Johnson
Čitko štivo, iz kuta sjeverno korejaca. Makar treba uzeti veliko zrno soli, jer ipak to piše prljavi kapitalistički gad, a ne prebjeg iz Demokratska Narodna Republika Koreja  ;)

16 godina
offline
Re: Čitate li knjige? Preporuke...
Top Bugovac kaže...

Sutra krećem čitati 2001: Odiseja u svemiru
Itko pročitao?

Nekoliko puta, cijeli serijal je dobar, no 2010 mi je mrak mrakova.

Probaj i njegove 'Pjesme daleke Zemlje', odlična knjiga, poslužila je kao inspiracija Oldfieldovom istoimenom albumu.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
14 godina
offline
Re: Čitate li knjige? Preporuke...
Father_Dougal kaže...
Top Bugovac kaže...

Sutra krećem čitati 2001: Odiseja u svemiru
Itko pročitao?

Nekoliko puta, cijeli serijal je dobar, no 2010 mi je mrak mrakova.

Probaj i njegove 'Pjesme daleke Zemlje', odlična knjiga, poslužila je kao inspiracija Oldfieldovom istoimenom albumu.

 Gdje kupiti sve knjige Odiseja u svemiru?

Nije sve u sarkazmu, ima nešto i u podjebavanju..
13 godina
neaktivan
offline
Čitate li knjige? Preporuke...

Vjerojatno vas ima dosta koji ste čitali The Hitchhiker's Guide to the Galaxy. Zanima me koliko je knjiga "lagana" za čitanje. Naime ne idu mi baš SF naslovi, ali ovo bi stvarno htio probati, samo me zanima hoću li krenuti kad budem full koncentriran ili mogu početi sad za vrijeme ispita.

11 godina
offline
Čitate li knjige? Preporuke...

Ne znam jesam li prije dao preporuku, al evo Malcolm Lowry - Pod vulkanom. Knjiga je teška za čitati što meni ne smeta. Spada u modernizam, a radnja se događa u Meksiku 1936. godine.

14 godina
offline
Re: Čitate li knjige? Preporuke...
Father_Dougal kaže...
Top Bugovac kaže...

Sutra krećem čitati 2001: Odiseja u svemiru
Itko pročitao?

Nekoliko puta, cijeli serijal je dobar, no 2010 mi je mrak mrakova.

Probaj i njegove 'Pjesme daleke Zemlje', odlična knjiga, poslužila je kao inspiracija Oldfieldovom istoimenom albumu.

 Ipak sam krenuo s "Krajem djetinjstva"
Serijal ću pročitati ako mi pisac odgovara

Keops kaže...

Vjerojatno vas ima dosta koji ste čitali The Hitchhiker's Guide to the Galaxy. Zanima me koliko je knjiga "lagana" za čitanje. Naime ne idu mi baš SF naslovi, ali ovo bi stvarno htio probati, samo me zanima hoću li krenuti kad budem full koncentriran ili mogu početi sad za vrijeme ispita.

 Kreni kad budeš full koncentriran jer se isplati. Bilo bi dobro da si upoznat s modernom fizikom (zapravo cijelo djelo se temelji na iskorištavanju krajnosti moderne fizike)

You have to be odd to be number one
16 godina
offline
Re: Čitate li knjige? Preporuke...
x18x05x kaže...

 Gdje kupiti sve knjige Odiseja u svemiru?

 

Po antikvarijatima ili na Njuškalu. Mislim da nije napravljeno reizdanje otkako 'imamo' državu.

 

Keops kaže...

Vjerojatno vas ima dosta koji ste čitali The Hitchhiker's Guide to the Galaxy. Zanima me koliko je knjiga "lagana" za čitanje. Naime ne idu mi baš SF naslovi, ali ovo bi stvarno htio probati, samo me zanima hoću li krenuti kad budem full koncentriran ili mogu početi sad za vrijeme ispita.

 

Meni je čini izrazito lagan za čitanje na početku. U kasnijim dijelovima počne brijati, no do tada se već navikneš na stil pisanja pa nije neki problem. Ne treba ti neko specijalno predznanje fizike za to, obzirom da je knjiga pisana prije dobrih 30 godina pa su manje-više sve tada postojeće SF teorije obrađene u milion filmova i dokumentaraca, no kao i većina SFa nije za totalne tutleke koji misle da je zemlja ravna ploča i da nas zaprašuju kemikalijama sa 10000m nadmorske visine...

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
14 godina
offline
Čitate li knjige? Preporuke...

Za ljubitelje krimića proporučujem:

  • Milenium triologiju od Stiega Larssona,
  • Serijal o detektivu Harry Hole-u od Jo Nesbo-a,
  • Lee Child romane gdje je glavni lik Jack Reacher, onako za "pustit mozak na pašu",
  • serijal autora Dan Brown-a sa profesorom Robertom Langdonom (zamalo napisah Tom Hanks-om) i ostale njegove novele
  • i ovo što trenutno čitam romane o detektivu Will Trent-u spisateljice Karin Slaughter

 

Ako ima neka preporuka od ovog žanr-a svakako je dobrodošla.

 

P.S.

Čitam na Kindle-u i može se dosta sadržaja nać na net-u te je izvor materijala nepresušan ;)

15 godina
neaktivan
offline
Čitate li knjige? Preporuke...

Da nadodam za ljubitelje mystery/triler žanra: Kenzie & Gennaro serijal od Dennisa Lehanea. Ne samo da je lako za čitati (kao i većina dobrih stvari u žanru) nego je i stil pisanja poprilično dobar. Pročitao sam samo prve dvije knjige i bile su odlične (pogotovo druga, Tmino, uzmi me za ruku). Na trenutke postaje malo over-the-top ali baš zato mi je bilo smiješno, npr. prijatelj koji može nabaviti bilo koje oružje i zajedno s pištoljem donese ručnu bombu, za svaki slučaj :P Lehane je zaslužan za knjige prema kojima su snimljeni Mystic River, Shutter Island i Gone, Baby, Gone (ovo je 4. knjiga iz serijala Kenzie i Gennaro).

BTW, ako je netko vidio gdje ima za kupiti njegovu knjigu Svetinja/Sacred neka mi javi. U knjižnici i u uobičajenim trgovinama nema. Htio bih to čitati odmah kad dovršim ovo što imam sad pa mi se ne da naručivati iz vana jer ću predugo čekati da dođe.

13 godina
offline
Re: Čitate li knjige? Preporuke...
nani kaže...

Za ljubitelje krimića proporučujem:

  • Milenium triologiju od Stiega Larssona,
  • Serijal o detektivu Harry Hole-u od Jo Nesbo-a,
  • Lee Child romane gdje je glavni lik Jack Reacher, onako za "pustit mozak na pašu",
  • serijal autora Dan Brown-a sa profesorom Robertom Langdonom (zamalo napisah Tom Hanks-om) i ostale njegove novele
  • i ovo što trenutno čitam romane o detektivu Will Trent-u spisateljice Karin Slaughter

 

Ako ima neka preporuka od ovog žanr-a svakako je dobrodošla.

 

P.S.

Čitam na Kindle-u i može se dosta sadržaja nać na net-u te je izvor materijala nepresušan ;)

 Čekirat ću Karin jer je sve ovo drugo što si naveo "right up my alley". Nikad im neću oprostiti što Tom Cruise glumi Jacka Reachera .

 

Spomenuo sam već gore Lars Keplera i Gillian Flyn, to definitivno. Plivač od Joakim Zandera je također dobar. Patricia Cornwell ima solidnih uradaka. 

 

Btw, onako po sjećanju netko je trebao nastaviti Millenium nakon Larssona. Možda je već i napisana koja knjiga. Lijen sam sad guglati.

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
15 godina
offline
Čitate li knjige? Preporuke...
Ispricavam se sto nije vezano za temu ali neznam gdje da nabavim ove 3 knjige:
1. SCHILLER UND DIE TRADITION DES ERHABENEN.
Autor: PAUL BARONE
2. FRIEDRICH SCHILLER. Der unterschätzte Theoretiker.
Autor: GEORG BOLLENBECK UND LOTHAR EHRLICH
3. Autor: YUSHU ZHANG:
Chinesisch-deutsches jahrbuch für Sprache, Literatur und Kultur, Volume 6; Volume 2005.

Koristim trazilicu http://gen.lib.rus.ec/, scribd i jos par ruskih ali nista od tih knjiga ne mogu nac tamo.

Moze pomoc?
10 godina
offline
Čitate li knjige? Preporuke...

Silo Saga, tri podeblje knjige, sve tri fantastične. Wool, Shift i Dust. Ne može bolje kad je riječ o apokaliptičnom SF-u. U klasi Passagea iliti Prijelaza. U depri sam jer imam još par stranica do kraja treće knjige.

7 godina
neaktivan
offline
Čitate li knjige? Preporuke...

Evo jedna preporuka, posebno za neke inžinjere, studente i sl. Nije teška za čitati, ima dosta zanimljivih tema, o svemu doslovno.

A Short History of Nearly Everyrhing - Bill Bryson

I evo još jedna preporuka: Awaken the Giant Within - Tony Robbins

Ima neko još kakvih sličnih preporuka?

9 godina
offline
Re: Čitate li knjige? Preporuke...
Yo Momma kaže...

Silo Saga, tri podeblje knjige, sve tri fantastične. Wool, Shift i Dust. Ne može bolje kad je riječ o apokaliptičnom SF-u. U klasi Passagea iliti Prijelaza. U depri sam jer imam još par stranica do kraja treće knjige.

 Jel ima toga na hrvatskom? 

 

Inače, trenutno čitam Buđenje Levijatana od Jamesa S.E. Corey, to je iz serijala Prostranstvo iliti The Expanse na engleskom, to su knjige prema kojima se snima serija Expanse, koja mi je isto odlična, tako da preporučam svim ljubiteljima SF-a, i knjigu i seriju.

Ta knjiga je prevedena na hrvatski, naručio sam je na ovom webshopu https://www.agentcash.com/shops/inverzija, stiglo mi je sve fino uredno brzo tako da svima preporučam

13 godina
offline
Re: Čitate li knjige? Preporuke...
Cansee kaže...

 Jel ima toga na hrvatskom? 

 

Inače, trenutno čitam Buđenje Levijatana od Jamesa S.E. Corey, to je iz serijala Prostranstvo iliti The Expanse na engleskom, to su knjige prema kojima se snima serija Expanse, koja mi je isto odlična, tako da preporučam svim ljubiteljima SF-a, i knjigu i seriju.

Ta knjiga je prevedena na hrvatski, naručio sam je na ovom webshopu https://www.agentcash.com/shops/inverzija, stiglo mi je sve fino uredno brzo tako da svima preporučam

Prve dvije ima jer sam si ih jučer "nabavio". Silo i Smjena su nazivi. To bi ak sam dobro skužio trebalo biti prvi i drugi dio. Malo je konfuzno jer se ustvari radi o par knjiga koje onda tvore jednu cjelinu. Dust je zasad samo na engleskom, ali možda će biti preveden dok završim prve dvije.

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
15 godina
offline
Re: Čitate li knjige? Preporuke...
@Hexfire, di si ih"nabavio"?
E knjige?
13 godina
offline
Re: Čitate li knjige? Preporuke...
Arabarran kaže...
@Hexfire, di si ih"nabavio"?
E knjige?

 Da, u kindle i epub formatu. Čitam prvenstveno na e-readeru već dugi niz godina. Javi se na pp pa ti pošaljem ako trebaš. 

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
9 godina
offline
Čitate li knjige? Preporuke...

Biblija. Najčitanija knjiga svih vremena.

 

Preporuka.

12 godina
offline
Re: Čitate li knjige? Preporuke...
matrix777 kaže...

Biblija. Najčitanija knjiga svih vremena.

 

Preporuka.

 Karakterizacija likova jako losa, ne mozes se poistovjetiti ni sa kime. Zaplet i rasplet totalno nelogicni i nedosljedni. Na "trenutke" zabrinjavajuci stavovi autora. Mislim da je hype malo prevelik pa su i ocekivanja velika, a onda sipak. Tu i tamo koji svijetli trenutak, ali u globalu razocaravajuce.

 

P.S. Ne mogu se oteti dojmu da je autoru na pameti bila samo komercijalizacija knjige

(╯- , -)╯︵ ┻━┻
15 godina
neaktivan
offline
Re: Čitate li knjige? Preporuke...
Hexfire kaže...
Arabarran kaže...
@Hexfire, di si ih"nabavio"?
E knjige?

 Da, u kindle i epub formatu. Čitam prvenstveno na e-readeru već dugi niz godina. Javi se na pp pa ti pošaljem ako trebaš. 

 Hex, pročitao sam  krivnju oštrice prvu knjigu. Zadovoljan sam, knjiga je dobra i mislim da ću uzeti drugu.  Uglavnom knjiga je zanimljiva ali malo ima neki propusta i Bayaz je to strong kao wizard, navikao sam na skromnije čarobnjake, ali sve u svemu dobra preporuka i nastavljam. :D 

Chill
14 godina
offline
Čitate li knjige? Preporuke...

Sluša li tko audio knjige? Nemam ništa protiv Kindlea, naravno, ali ako se nema vremena, ili čisto zbog promjene - stvarno nije loša ideja. Recimo ja slušam audio knjige dok šetam, jednom-dva puta tjedno, ili prije spavanja. 

 

Ove godine je bila prava Harry Potter manija; prvo sam ponovno odslušao sve knjige koje je ovaj put čitao Jim Dale... koji mi je ipak draži od Stephena Frya i njegove "kazališnog" stila čitanja, pa sam hrvatsku verziju čitao djeci prije spavanja - i još smo pogledali filmove...

 

Trenutno slušam Marsovca koji čita odlični R. C. Bray.

10 godina
offline
Re: Čitate li knjige? Preporuke...

@KIKI3ooo

 

Nekad davno sam slušao neke dječje priče na kazetofonu. Drugačije je iskustvo, nego čitanje. Mada mi je čitanje bolje.

Još danas pamtim zli glas Crnog čovjeka sa kazete o šegrtu Hlapiću ispod onog mosta....

 

 

Da, nažalost čovjek danas nema vremena da čita sve kaj želi, pa je i audio forma, sasvim fine.

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
10 godina
offline
Čitate li knjige? Preporuke...

Pozdrav, ekipa!

Moze preporuka knjige u stilu "Digitalna Tvrđava" od Dan Browna.

Tnx.

 

Origin_Steam: hrka11
14 godina
offline
Re: Čitate li knjige? Preporuke...

Dok si već na Brown-u, jesi pročitao Veliku Obmanu? I ostale njegove romane sa prof. Langdonom (Anđeli i demoni, Da Vinciev kod i Inferno).

 

Ako ti se svidila Digitalna tvrđava, jesi čitao Millenium triologiju od Stiega Larssona...

10 godina
offline
Re: Čitate li knjige? Preporuke...

Nisam.

Inace nisam neko ko puno cita knjige,ali na tu sam knjigu slucajno naletio i procitao sam je u 2 dana.Sad kad sam naletio na ovu temu kontam ako neko zna nesto slicno ovome da preporuci bilo bi odlicno.

 

 

Origin_Steam: hrka11
14 godina
offline
Čitate li knjige? Preporuke...

Ako se dobro sjećam Velika Obmana je dobra knjiga i isto će te držati zainteresiranoga. Ja inaće imam obićaj uhvatiti jednog autora (jednog glavnog lika) i onda pročitati sve iz tog opusa. Isto tako volim čitati knjige po redu, iako su ugl sve knjige pisane kao zasebne, često se u njima spomene neki lik iz prošlih nastavaka pa mi je draže kad točno znam o čemu se radi.

 

Osobno ti mogu preporučiti već spomenutog Stieg Larsson-a, zatim Jo Nesbo-a (detektiv Harry Hole), Karin Slaughter (detektiv Will Trent), Lars Kepler ...

13 godina
offline
Re: Čitate li knjige? Preporuke...
hrka11 kaže...

Nisam.

Inace nisam neko ko puno cita knjige,ali na tu sam knjigu slucajno naletio i procitao sam je u 2 dana.Sad kad sam naletio na ovu temu kontam ako neko zna nesto slicno ovome da preporuci bilo bi odlicno.

 

 

 Nastavi dalje po Dan Brownu. Digitalna tvrđava je po meni njegova najslabija, pa ako ti se ta dopala onda će ti i druge dobro sjesti. Nisu iste tematike, ali sve su prokleto napete od prve do zadnje stranice i čitaju se u jednom dahu. Da Vincijev kod je najrazvikanija/najkontorverznija jer nedaj bog da netko veli da možda Biblija nije od A do Ž po istinitim događajima, ali stvarno je dobra. Možda si gledao i koji film po njegovim knjigama (3 dosad ako ne griješim, sa Tom Hanksom u glavnoj ulozi), ali bez brige jer filmovi su smeće u odnosu na knjige.

 

Kad to riješiš onda imaš hrpu izbora jer kvalitetnih trilera ne manjka. Dodao bih Gillian Flynn na listu koju ti je kolega već dao.  

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
8 godina
offline
Čitate li knjige? Preporuke...

Čitam puno i uvijek :)

 

Evo par preporuka, dosta toga ima po knjižnicama za posuditi:

 

# krimići

serijal o detektivu Harryju Boschu, autor Michael Connelly - odličan glavni lik, jako dobro napisano, zanimljivo. Čitati po redu, jer se lik razvija kroz serijal. Dio preveden na hrvatski, a ostatak samo na engleskom. Čisti užitak.

Pavao Pavličić, serija o novinaru Ivi Remetinu. Odlično pitko štivo smješteno većinom u Zagreb, ali i u druga mjesta u Hrvatskoj.

 

# trileri

Lee Child serija o Jacku Reacheru. Netko je već preporučio. Dio preveden na hrvatski, jeftino (knjige po tridesetak kuna), a ostatak na engleskom.

Stephen King - gomila knjiga

Michael Koryta, nekoliko naslova prevedeno

Ian Rankin, isto ima prevedeno

Ken Follet, više naslova iz ove domene

Cormac MacCarthy - Ovo nije zemlja za starce - po njemu su braća Coen snimili odličan film

 

# SF

uh, tu ima puno toga, ali mogu preporučiti A.C. Clarkea, ne samo Odiseju, nego Kraj djetinjsva, Pjesme daleke zemlje, Rajski vodoskoci, Rama (4 knjige, ako ništa drugo pročitati prvu)...

Pa onda Asimov: serija Foundation (Zadužbina), pa serijal o robotima, pa o carstvu, sve isprepleteno :) puno toga

Carl Sagan: Kontakt (da, po njemu je snimljen film)

Michael Crichton - ovo je rubno SF, ali su mu romani uvijek s nekom čudnom pričom. Zanimljivo i zabavno

 

# povijesni

Ken Follet - Stupovi zemlje - odlični kvazipovijesni roman - jako veliko i dugačko, jako dobro napisano; Svijet bez kraja - svojevrsni nastavak smješten na isto mjesto ali par stoljeća kasnije.

 

Eto, ovako iz glave za prvi izbor :)

Ima toga još puuuno, ali tko bi se svega sjetio.

Life is jazz. Play it cool.
14 godina
offline
Čitate li knjige? Preporuke...

Zaboravio na ovu temu...

Pročitao Sapiens - Kratka povijest čovječanstva (autor: Harari) i Ubojstvo u Oriont Expressu(A. Christie)

 

Preporuka za oboje :P

 

Sapiens je bolesno djelo, stvarno mijenja pogled na povijest (kao znanost) i sociologiju.

Drugo navedeno djelo sam pročitao u jednom danu. Taman mi dođe nešto lagano uz učenje za ispite, tako da sad čitam Božić H. Poirota

 

Zanima me kakva su vam ostala djela A. Christie i je li itko čitao mass psychology of fascism?

You have to be odd to be number one
16 godina
offline
Čitate li knjige? Preporuke...

Jo Nesbo - Nemesis. Nije los krimić, čitam da su mu druge knjige jos bolje pa možda bolje na njih ciljati ako netko ima u planu. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice