Lucidni snovi

poruka: 29
|
čitano: 9.782
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Lucidni snovi

Šta su lucidni snovi ili lucidno sanjanje?

 

Lucidni snovi su snovi u kojima smo svjesni da sanjamo. Obično se dese kada tokom sna, zbog čudnih događaja u snu, postanemo svjesni da sanjamo. Većina ljudi koji se trude da pamte svoje snove su ovo nekad doživjeli. Moguće je da su se odmah poslije saznanja da sanjaju probudili ali moguće je da se ostane duže vremena u snu i da smo sasvim svjesni da sanjamo.

 

Zanimljiva tema koja me zaintrigirala nakon emisije na rubu znanosti, zanima me ima li tko od forumaša kakva znanja o ovome? Iskustva možda? Zvuči nevjerojatno.

Posjetite moju web stranicu: www.djchof.com
16 godina
neaktivan
offline
Lucidni snovi

Predobra stvar! Neki ih nikada nece dozivjeti neki tu i tamo, a rijetko tko moze cesto!

Ovisi i o tome koliko spavas (ni previse ni premalo), jesi li opušten, pod stresom!

U srednjoj sam ih često imao, sada kad sam na faksu, kad se drukčije živi jako su rijetki!

 

To je prirodno, ništa nadrealno kako neki misle, to je samo san u kojem ti upravljaš (i to uspješno jer velik broj ljudi kad skuži da spava se instiktivno istog trena probudi)!

Uživajte u sanjarenjima, ne bih volio znati što radite u njima, vjerojatno svatko prvo malo leti da se "uvjerite" da je to to a dalje svatko svojim putem, ono što zamislite (i uvjerite se da ce to tako biti) ce i biti, na žalost samo u snu! :D

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.12.2009 23:01 (Luka).
15 godina
offline
Lucidni snovi

o tome smo dosta raspravljali u temi Paranormalno...

 

kolko znam, ja ih nikad nisam imao. a kad budem imao, alaa. nema šta neću radit...

Atomska bubamara. | http://www.erepublik.com/en/referrer/Neil+Armstrong
16 godina
online
Lucidni snovi

Meni se je nedavno dogodilo nešto slično... Uglavno klinički objašnjeno nešto u vezi REM sanjanja, tijelo mi je bilo ukočeno, a svjet/mozak se probudio, (tako nešto, neznam točno). Samo znam da sam se us*o ko grlica i da sljedeće noći nisam baš spavo..  Iznenađen

Ne hvala....

dotore1
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.12.2009 23:13 (doktor1).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Lucidni snovi
jurluk kaže...

o tome smo dosta raspravljali u temi Paranormalno...

 

kolko znam, ja ih nikad nisam imao. a kad budem imao, alaa. nema šta neću radit...

Je, lud je netko otici tamo raspravljati sa ljudima "preotvorenog" uma! I ovo uopce ne spada u paranormalno, ovo je ćisto prirodno, mašta!

E sad što se nađe netko pametan pa tvrdi da su se on i prijateljica seksali za vrijeme sna i on i ona su se sjecali, bili u jednom snu, e to bi spadalo u paranormalno ali ostanimo se drzati teme - Lucidni snovi, prirodna pojava (realno i dokazano), ovo drugo neka ostane za temu paranormalno!

Da bi mogao imati lucidne snove trebas imati "otkljucan" jedan dio mozga, navodno kod ljevaka je to učestalije (i ja sam ljevak)...

Imaš i svakakve vježbe, navodno ona da zapisujes svaki put kad se probudis sto si sanjao (vecina snova se zaboravi za 20 sec - 2 minute) je nesto uspjesnija!

Ali da bi to radio moras pravilno spavati i biti sa manje briga... Stvar psihe i načina života!

16 godina
neaktivan
offline
RE: Lucidni snovi
doktor1 kaže...

Meni se je nedavno dogodilo nešto slično... Uglavno klinički objašnjeno nešto u vezi REM sanjanja, tijelo mi je bilo ukočeno, a svjet/mozak se probudio, (tako nešto, neznam točno). Samo znam da sam se us*o ko grlica i da sljedeće noći nisam baš spavo...   Iznenađen

Nije prerijetka pojava i nije vezano sa ovom temom, imao si paralizu kojoj se ne sjecam ime, uglavnom svaki put kad spavas tijelo ti se "paralizira" tako da ne bi kao u snu kad hodaš hodao i fizički, pričao, mahao rukama!

Nekada se dogodi da se naglo probudiš a tijelo je još u toj "paralizi" par sekundi, nekada se dogodi da nije ta praliza dovoljno jaka pa seces, pricas, mahas rukama (nije striktno povezana sa hodanjem u snu)!

 

Nemojmo ovo pretvoriti u temu "paranormalno", nema ovo veze sa time!

Sry za dupli post!

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.12.2009 23:17 (Luka).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Lucidni snovi
Luka kaže...
jurluk kaže...

o tome smo dosta raspravljali u temi Paranormalno...

 

kolko znam, ja ih nikad nisam imao. a kad budem imao, alaa. nema šta neću radit...

Je, lud je netko otici tamo raspravljati sa ljudima "preotvorenog" uma! I ovo uopce ne spada u paranormalno, ovo je ćisto prirodno, mašta!

E sad što se nađe netko pametan pa tvrdi da su se on i prijateljica seksali za vrijeme sna i on i ona su se sjecali, bili u jednom snu, e to bi spadalo u paranormalno ali ostanimo se drzati teme - Lucidni snovi, prirodna pojava (realno i dokazano), ovo drugo neka ostane za temu paranormalno!

Da bi mogao imati lucidne snove trebas imati "otkljucan" jedan dio mozga, navodno kod ljevaka je to učestalije (i ja sam ljevak)...

Imaš i svakakve vježbe, navodno ona da zapisujes svaki put kad se probudis sto si sanjao (vecina snova se zaboravi za 20 sec - 2 minute) je nesto uspjesnija!

Ali da bi to radio moras pravilno spavati i biti sa manje briga... Stvar psihe i načina života!

Postoje mislim i naprave koje te nekakvim laganim i tihim zvučnim signalom obavjestavaju da spavas nesto tako sam čuo davno prije.Lucidne snove sam imao par puta bilo je zanimljivo iskustvo,samo sto se nekad znalo desit da prijede u nesto slicno nocnoj mori neznam kako bolje da objasnim.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Lucidni snovi
Bili kaže...

Postoje mislim i naprave koje te nekakvim laganim i tihim zvučnim signalom obavjestavaju da spavas nesto tako sam čuo davno prije.Lucidne snove sam imao par puta bilo je zanimljivo iskustvo,samo sto se nekad znalo desit da prijede u nesto slicno nocnoj mori neznam kako bolje da objasnim.

Ima ali ne eliminiraju najveći problem - Čovjek se probudi čim shvati da sanja! Sposobnost imanja lucidnih snova je baš u tome, da ostaneš spavati kad shvatiš da sanjaš, ovaj uređaj koji si naveo bi pomogao nekome tko je već imao lucidne snove da ih ima cesce, tko ima to "otkljucano"!;)

 

Sad bas idem na eBay vidjet jel ima to i koliko košta, možda bi ih imao cesce! :D

EDIT: Debilana, na eBayu samo pi*darije, oni to usporeduju sa telepatijom i Vodoo! LOLČINA2

Nemaju lucidni snovi nikakve veze sa tim stvarima, jedino što su mu u vrijeme opće retardiranost naroda dali ime Lucidan (lud)...

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.12.2009 23:30 (Luka).
14 godina
protjeran
offline
Lucidni snovi

Ja sam jednom bio svjestan da sanjam. Stvarno je cool, posto sam znao da mozak kontrolira snove, mogao sam uraditi sto sam htio i biti gdje sam htio.

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Lucidni snovi
netko,netkovic kaže...

Ja sam jednom bio svjestan da sanjam. Stvarno je cool, posto sam znao da mozak kontrolira snove, mogao sam uraditi sto sam htio i biti gdje sam htio.

 

Ali što je isto dobro, kad se probudiš, probudiš se skroz odmoran, nema teškog ustajanja! Žao što ne možeš nastaviti spavati a opet ti je drago što si open to doživio! Odmah si skroz odmoran i priseban!

I oni koji da dožive i doživljavaju, to je stvar koja se može kondicijski vježbati, da traju što duže (i to ne znači duže spavati, to dvoje nije povezano)!

Malo OT, ali iako neki tvrde da ako se sječaš sna od pola sata trajanja da je trebalo pola sata da se izvede u glavi (isto teče vrijeme), u to se ne slažem jer nekad znam zaspati na 10-20 minuta i sanjati skroz kompleksni san, koji je puno duže trajao! I iako tvrde da REM faza (kad sanjas) dolazi  nakon 10 minuta sna mislim da može i brže jer nekada zaspem na 2-3 minute i nešto sanjam!

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.12.2009 23:38 (Luka).
14 godina
protjeran
offline
RE: Lucidni snovi
Luka kaže...
netko,netkovic kaže...

Ja sam jednom bio svjestan da sanjam. Stvarno je cool, posto sam znao da mozak kontrolira snove, mogao sam uraditi sto sam htio i biti gdje sam htio.

 

Ali što je isto dobro, kad se probudiš, probudiš se skroz odmoran, nema teškog ustajanja! Žao što ne možeš nastaviti spavati a opet ti je drago što si open to doživio! Odmah si skroz odmoran i priseban!

I oni koji da dožive i doživljavaju, to je stvar koja se može kondicijski vježbati, da traju što duže!

Ja sam pokušaoto još jednom napravit, ali neide.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Lucidni snovi
netko,netkovic kaže...

Ja sam pokušaoto još jednom napravit, ali neide.

Kažem ti ovisi o puno stvari, koliko spavaš, koliko imaš stresa, kakve si volje itd.

Ja ih također nisam već od sredine ljeta, niti jedan, a i uglavnom su preko ljeta ili praznicima, kad nemam obaveza (ima izuzetaka)! U srednjoj su znali biti tokom cijele godine, dosta cesce ali kao što sam rekao, drukcije se zivjelo!

15 godina
odjavljen
offline
RE: Lucidni snovi
Luka kaže...

Nemaju lucidni snovi nikakve veze sa tim stvarima, jedino što su mu u vrijeme opće retardiranost naroda dali ime Lucidan (lud)...

  Za lucidan ne znači svijestan, pa lucidan san savršeno opisuje tu pojavu?

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
15 godina
offline
RE: Lucidni snovi

hehe, to sam više puta doživio, i potpuno se slažem sa tvojom rečenicom. a što je najbolje, jednog se sna čak dan danas sjećam.

I was here.
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.12.2009 23:44 (Zayc_17).
14 godina
protjeran
offline
RE: Lucidni snovi
Luka kaže...
netko,netkovic kaže...

Ja sam pokušaoto još jednom napravit, ali neide.

Kažem ti ovisi o puno stvari, koliko spavaš, koliko imaš stresa, kakve si volje itd.

Ja ih također nisam već od sredine ljeta, niti jedan, a i uglavnom su preko ljeta ili praznicima, kad nemam obaveza (ima izuzetaka)! U srednjoj su znali biti tokom cijele godine, dosta cesce ali kao što sam rekao, drukcije se zivjelo!

mislim da je za to potrebno cak biti i odmoran, ali mislim u smislu da mozes spavati, ali nisi totalno ubijen.

Pokusat cu jos jednom, Sjetio sam se jos da sam nekoliko puta imao takve snove, jednom sam u takvom snu podizao predmete bez dodira, cool :)

15 godina
neaktivan
offline
Lucidni snovi

Uff, sad će me netko sigurno dodijeliti titulu budale, al nema veze.

Te Lucidne snove, kako se valjd zovu, sam imao jako često, čak bi se moglo reći gotovo uvijek. Ujak tvrdi da on uvijek kad spava svijesno razmišlja, i da mu ne treba sat za buđenje (ujna potvrđuje da si nikad ne navije sat, al uvijek se probudi na vrijeme). Meni je to bilo super, dosta stvari sam uspio "riješiti" za vrijeme spavanja, a i zanimljive stvari su se mogle stvarati. Onda me udario auto, srećom ne dovoljno jako da me otjera pod zemlju, i od onda nema više. Sna se ne sjećam (ako ga uopće ima, a znam da će vas sad dosta reći da se sanja, samo se ne sjeća, al nije sad važno), a i ovak imam problema sa spavanjem (npr. kad su praznici zna se dogoditi da spavam samo svaku drugu ili treću noć, tijekom isptine sezone spavam svega 2-3 sata dnevno (ako uopće), ali sam uvijek odmoran i u mogućnosti rada). Tak da mogu reć da je lijepo bilo dok je trajalo, ali da mi fale - ne bih rekao. Možda je bolje koristiti noć za ne razmišljanje...

Btw, ne želim da se sad iz ovog razvije neka paranormalna rasprava (u svakom pogledu) (iako ja ne vidim kako bi mogla, al nikad se ne zna), jer posljedice su samo biološki proces, a ne od-smrti-odnesene-skorosposobnosti-zbog-opasne-situacije gluposti...

14 godina
protjeran
offline
RE: Lucidni snovi
DragonSoul kaže...

Uff, sad će me netko sigurno dodijeliti titulu budale, al nema veze.

Te Lucidne snove, kako se valjd zovu, sam imao jako često, čak bi se moglo reći gotovo uvijek. Ujak tvrdi da on uvijek kad spava svijesno razmišlja, i da mu ne treba sat za buđenje (ujna potvrđuje da si nikad ne navije sat, al uvijek se probudi na vrijeme). Meni je to bilo super, dosta stvari sam uspio "riješiti" za vrijeme spavanja, a i zanimljive stvari su se mogle stvarati. Onda me udario auto, srećom ne dovoljno jako da me otjera pod zemlju, i od onda nema više. Sna se ne sjećam (ako ga uopće ima, a znam da će vas sad dosta reći da se sanja, samo se ne sjeća, al nije sad važno), a i ovak imam problema sa spavanjem (npr. kad su praznici zna se dogoditi da spavam samo svaku drugu ili treću noć, tijekom isptine sezone spavam svega 2-3 sata dnevno (ako uopće), ali sam uvijek odmoran i u mogućnosti rada). Tak da mogu reć da je lijepo bilo dok je trajalo, ali da mi fale - ne bih rekao. Možda je bolje koristiti noć za ne razmišljanje...

Btw, ne želim da se sad iz ovog razvije neka paranormalna rasprava (u svakom pogledu) (iako ja ne vidim kako bi mogla, al nikad se ne zna), jer posljedice su samo biološki proces, a ne od-smrti-odnesene-skorosposobnosti-zbog-opasne-situacije gluposti...

Lucidni snovi nikako nisu paranormalni, a i kako kazes, ljepo je to :)

15 godina
neaktivan
offline
Lucidni snovi
O tome sam nažalost samo čitao ali volio bih to doživjeti(iliti odsanjati).Pročitao sam da tako možemo rješiti svoje probleme i sjetiti se nečega što smo zaboravili.To je takoreći svjesno pretraživanje svog uma,a tko zna čega sve ima unutra.
Ja npr. jako često mjesečarim(to je valjda to),pričam s nekim i hodam a kasnije se toga ne sjećam.To je kao suprotno od lucidnih snova,tijelo aktivno a um ne.
Ako ti je netko pomogao klikni gumb HVALA!Hvala.
16 godina
offline
RE: Lucidni snovi
DragonSoul kaže...

Te Lucidne snove, kako se valjd zovu, sam imao jako često, čak bi se moglo reći gotovo uvijek. Ujak tvrdi da on uvijek kad spava svijesno razmišlja, i da mu ne treba sat za buđenje (ujna potvrđuje da si nikad ne navije sat, al uvijek se probudi na vrijeme). Meni je to bilo super, dosta stvari sam uspio "riješiti" za vrijeme spavanja, a i zanimljive stvari su se mogle stvarati. Onda me udario auto, srećom ne dovoljno jako da me otjera pod zemlju, i od onda nema više. Sna se ne sjećam (ako ga uopće ima, a znam da će vas sad dosta reći da se sanja, samo se ne sjeća, al nije sad važno), a i ovak imam problema sa spavanjem (npr. kad su praznici zna se dogoditi da spavam samo svaku drugu ili treću noć, tijekom isptine sezone spavam svega 2-3 sata dnevno (ako uopće), ali sam uvijek odmoran i u mogućnosti rada). Tak da mogu reć da je lijepo bilo dok je trajalo, ali da mi fale - ne bih rekao. Možda je bolje koristiti noć za ne razmišljanje...

 

Kad si već spomenuo prestanak tih snova i smanjenu potrebu za snom, mislim da je bilo na televiziji jednom o nekom tipu kojeg je struje stresla i od tada više nikad ne spava, ne osjeća pospanost ali ga je to prvo izluđivalo jer bi cijelo vrijeme bio budan, a kasnije se smirio nekako, ne znam kako. Ja bih to objasnio fizičkom promjenom u mozgu natalu uslijed strujnog udara, slićno kao ta automobilska kod tebe, trauma i odmah se nešto u mozgu promjeni, a osim tpoga zanimljivo mi je to da je spavanje u osnovi nepotrebno za sami opstanak ali je svima nama to "uključeno" u mozgu i moramo spavati jer inaće ludimo.

 

Inaće, imao sam jednom lucidan san ali je trajao možda par min. Ugl, bili smo ja i frendovi na nekom polju di bi nas plašile neke životinje iz grmlja i onda sam ja odjednom skužio da sanjam i idem ja preplašiti tu neku životinju za promjenu. Dođem ja do grma i zaletim se na grm i malo prije nego što bih zavikao nešto tipa buu, izleti iz tog grma ta neka životinja i napravi neku brutalnu facu i ja sam se istog trena probudio. Bio sam odmoran ali i šokiran xD

DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
15 godina
neaktivan
offline
Lucidni snovi

imao sam par puta lucidne snove. samo da znate koji je doživljaj letiti, u snu sam se osjećao kao u stvarnosti. nije san ko drugi gdje nešto radiš al nisi baš zainteresiran. najgore od svega je kad se probudiš.

Čekamo...10.11.09.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Lucidni snovi
Tomislav95 kaže...
O tome sam nažalost samo čitao ali volio bih to doživjeti(iliti odsanjati).Pročitao sam da tako možemo rješiti svoje probleme i sjetiti se nečega što smo zaboravili.To je takoreći svjesno pretraživanje svog uma,a tko zna čega sve ima unutra.
Ja npr. jako često mjesečarim(to je valjda to),pričam s nekim i hodam a kasnije se toga ne sjećam.To je kao suprotno od lucidnih snova,tijelo aktivno a um ne.

Inace kad spavas mozak rijesava razlicite probleme i ostalo s cime se susreo dok si bio budan.Sad neznam gdje sam procitao,cuo ili neznam dobio informaciju da je poznati ruski kemicar Dmitri Mendeleev sastavljajuci periodni sustav naisao na neki problem koji je vise dana tjedna pokusavao rijesit i nije uspio.Jedne veceri je zaspao i kada se probudio rijesio je problem,kasnije je opisao da je u snu vidio kako bi taj problem trebao rijesit.

 

Edit: Evo nasao sam vise informacija o tome pa ko hoce moze procitat   http://englishrussia.com/?p=629 

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.12.2009 23:58 (Bili).
14 godina
protjeran
offline
RE: Lucidni snovi
Tomislav95 kaže...
O tome sam nažalost samo čitao ali volio bih to doživjeti(iliti odsanjati).Pročitao sam da tako možemo rješiti svoje probleme i sjetiti se nečega što smo zaboravili.To je takoreći svjesno pretraživanje svog uma,a tko zna čega sve ima unutra.
Ja npr. jako često mjesečarim(to je valjda to),pričam s nekim i hodam a kasnije se toga ne sjećam.To je kao suprotno od lucidnih snova,tijelo aktivno a um ne.

Ja sam se rjesio straha uz pomoć snova.

15 godina
odjavljen
offline
Lucidni snovi

Moji lucidni snovi su kratko trajali jer bi im u pravilu trigger bio budilica. U snu bi je čuo i skužio da sanjam i u pravilu bih stigao u snu opsovati što mi glupa budilica prekida tako dobar san i onda bih se probudio.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
16 godina
offline
Lucidni snovi

ja sam ih također zano imati dok sam bio u srednjoj, a na faksu sve rijeđe i rjeđe da bi sad skoro skroz nestali. Netko je spomenuo gore buđenje iz takvog sna. Moja zaručnica još uvijek ima takve snove i to gotovo stalno. Budi se uvijek odmorna, bez ikakve budilice i uvijek na vrijeme. Ali po njezinim sam pričama zaključio da ti snovi nisu uvijek lijepi kako se opisuje. Najgore je kad se u takvim snovima vidi nešto ružno jer se to bično dosta dugo pamti i zna se kasnije pojavit u snovima. Čak sam sam se znao probuditi u sred noći i čuti ju kako priča. Pogledam u nju, a ona spava širom otvorenih očiju. A kad bi ju probudio, pobrao bi jezikovu juhu zašto ju budim jer je baš najlijepše sanjala. Eh volio bih i ja tako otić jednom spavat odmoran, a ne prebijen ko konj pa da doživim nešto lijepo :)

There's no SAVE GAME in real life!!!
16 godina
offline
Lucidni snovi

desilo mi se dva puta u zivotu da sam imao bas pravi kako vi to kazete "lucidni" san

prvi je bio bezze i kad sam u snu doznao da sanjam dosadiovao sam se jos par desetaka sekudni i probudio

 

drugi je bio nocna mora, prvo sam u snu molio Boga da sanjam, onda sam bio 99% siguran da sanjam ali se nisam mogao odmah probuditi nego opet nakon nekoliko sekundi (bar su meni izgledale ko sekunde)

 

ali to je bilo davno jos, sad ih vise nemam

i da vam iskreno kazem ni ne fale mi

DirectX is dead! OpenGL+OpenCL forever!
15 godina
offline
Lucidni snovi

Evo ja cu podijeliti moja iskustva....

 

Kad zaspem ili sanjam te lucidne snove ili uopce nesanjam....E sad imao sam različitih situacija i uvijek sam znao da sanjam i to je bilo nesto najbolje od svega, nekad su snovi totalno anitfizika....a nekad su i realni.Evo recimo vise puta sam sanjao (svega svjestan u snu) hodam homda dodem do ruba zgrade dolje naravno ulica....i znam da sanjam a nemogu skocit...to je jedino sto nemogu napravit u snu u kojem sam svjestan svega....bas me zanima sta bi se dogodilo da padnem bili se probudio....

 

Znam da blesavo zvuči ali tako je kao je, sve u svemu lucidni snovi su super, kao sto je netko reko mozes se rijesit nekih strahova...(strah od visine jos nisam svladao) :P

12 mjesec je blizu
15 godina
neaktivan
offline
Lucidni snovi

Pretpostavljam da i ja sanjam te lucidne snove, naime zaspem i "stvorim" se u realnom svijetu gdje mogu raditi što god hoću (baš kao u GTA IV), baš sam danas sanjao lucidni san i super je Smijeh, oni koji to ne sanjaju ne znaju što propuštaju, ali najgore je kad me ujutro netko probudi, dođe mi da ga ubijem. 

Klikni HVALA, tvoj jedan klik meni puno znači!
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2009 13:17 (Fićo_CoD 5).
14 godina
neaktivan
offline
Lucidni snovi

Ah.. bas zelim sanjat takav san da probam svasta :))

ADD my Xfire : kruno1 ;))
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2009 18:47 (puma_vkci).
15 godina
neaktivan
offline
Lucidni snovi

Sjetio sam sem sad ove teme pa da je malo oživim!Sigurno ima netko tko je sanjao lucidne snove,to me baš zanima a nikad to nisam doživio

Fućkaj ga!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice