Office - najjednostavnija besplatna alternativa

poruka: 105
|
čitano: 22.523
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

 

Pišem sada sa moba tako da mi nije pri ruci. Imaš ga na microsoft stranici u office predloscima, eu životopis u rubrici poslovno. U jedan okvir idu podaci, u drugi skolovanja, u treći slika, u četvrti radna iskustva...  

Libre nije stavio te okvire nego je povukao crte od margine do margine...a sav tekst je bio u sredini umjesto da su neke grupe lijevo a neke desno.. 

 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

 

@hrvoje

 

Hvala na preporuci za taj textmaker. Sad sam na mobu pa ću ga sutra pogledati. Ima besplatno verzija ili samo onaj trial? 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ

Jeli ovaj predložak u pitanju? Meni izgleda OK. Nisam ništa dirao samo sam ga učitao.

Stručnjak za odmaganje...
10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

 

Nije taj. Ovaj moj je imao okvire u kojima je sivi text koji nestane kad pocnes puniti okvir. I bio je na engleskom te skinut sa microsoft stranice ali ne hr microsoft. 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ
bunkermax kaže...

 

Nije taj. Ovaj moj je imao okvire u kojima je sivi text koji nestane kad pocnes puniti okvir. I bio je na engleskom te skinut sa microsoft stranice ali ne hr microsoft. 

Kad budeš u prilici daj link jer me zanima gdje je problem.

Stručnjak za odmaganje...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ

No, sad sam i ja već postao znatiželjan.

Svaki malo kulturnije napisani MSO dokument (Word ili Excel) uredno se otvara i prikazuje u LO. I obrnuto.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ
bunkermax kaže...

 

@hrvoje

 

Hvala na preporuci za taj textmaker. Sad sam na mobu pa ću ga sutra pogledati. Ima besplatno verzija ili samo onaj trial? 

imaš i free. oni otvaraju docx i xlsx, ali ne spremaju u njega.

 

iPhone:You're holding it wrong. Always!
10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

 

Pozdrav,, nije me bilo par dana pa da vidimo kako ovome doskočiti.

Nemam link jer tog obrasca više nema tamo za download, ali

evo prilažem situaciju sa tim obrascom: Dokument je probno kreiran

u libreofficeu a zatim otvaran u kingsoft officeu i microsoft officeu

i nažalost svugdje drugačije izgleda...

 

 

 

kingsoft kingsoft
libre libre
microsoft microsoft
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.11.2013 14:27 (bunkermax).
 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

 

Evo još žešći primjer

libre libre
microsoft microsoft
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ
bunkermax kaže...

Evo još žešći primjer

Ajde napravi obrnuto, napisi takav predlozak u LO, spremi ga u .odt formatu i otvori ga s Wordom i nekim drugim Office alatom koji ti je pri ruci. Da vidimo rezultate.

 

EDIT: Vidim da si to vec napravio. 

EDIT 2: Ipak nisi, spremio si ga kao .docx. Dakle, kao sto sam napisao, napravi predlozak u LO, ali ga spremi kao .odt, a ne .doc ili .docx. Onda otvori u drugim Office alatima. Cisto da vidimo.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.11.2013 14:51 (1domagoj1).
10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

 

Moram spremati u microsoft formate doc docx i sl, jer oni kojima šaljem koriste samo office microsoftov,,,

U svakom od tih softwera dokument drugačije izgleda... 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ
bunkermax kaže...

Moram spremati u microsoft formate doc docx i sl, jer oni kojima šaljem koriste samo office microsoftov,,,

U svakom od tih softwera dokument drugačije izgleda... 

Znam, ali cisto da vidimo kako ce se ponasati i izgledati.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
16 godina
moderator
online
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ
bunkermax kaže...

Moram spremati u microsoft formate doc docx i sl, jer oni kojima šaljem koriste samo office microsoftov,,,

U svakom od tih softwera dokument drugačije izgleda... 

Daj nam šeraj negdje (Dropbox?) problematični dokument (možeš i s nekom drugom slikom) da se i mi možemo poigrati s njim. Očito je problem u tome kako programi rješavaju plutajuće elemente i u pravilu su takvi elementi najčešći izvor problema. Zbog toga se to u pravilu stavlja u tablicu s nedivljivim okvirima. {#}

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.11.2013 14:56 (mbaksa).
13 godina
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ
bunkermax kaže...

 

Pozdrav,, nije me bilo par dana pa da vidimo kako ovome doskočiti.

Nemam link jer tog obrasca više nema tamo za download, ali

evo prilažem situaciju sa tim obrascom: Dokument je probno kreiran

u libreofficeu a zatim otvaran u kingsoft officeu i microsoft officeu

i nažalost svugdje drugačije izgleda...

 

 

 

Vidim da je razlika između Librei MS Office-a samo u tome što je ovaj text pobjegao ispod slike. Pozicija slike na stranici, njeno poravnavanje i način uklapanja u tekst često puta zna biti problematična kod razmjene formata.

 

Kod korištenja Text Box-ova Iamo sam problema i između dviju verzija MS Office-a te ih izbjegavam u korištenju. Ako trebam pisati u dva stupca onda to tako i napravim. Kako nema file-a da pogledam neznam što bi ti rekao.

 

Ono što sam naučio u radu s Word-om/Writer-om je da koristim stilove i oblikovanja. Napravio sam stilove za sve što trebam i koristim njih (ne forsiram tekst s formatom već za drugi format koristim drugi stil). Kad prebacujem iz jednog formata u drugi, uz korištenje stilova, i,mam najbolje rezultate. Držim se jednog pravila, predbacujem samo krajnji dokumnet, sve promjene spremam u originalnom formatu.

 

@mbaksa: nemoj mi to raditi, čuvao sam ovo za kraj.

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.11.2013 14:59 (mario.L_hr).
10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

 

Evo probao sam i to i još je gora situacija

Odt kreiran u libreu nemogu otvoriti ni

office 2007 niti kongsoft office 2013

kingsoft kingsoft
microsoft microsoft
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ

Naravno da nemožeš otvoriti u toj werziji. MS podržava odt format od verzije 2010.

Stručnjak za odmaganje...
10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

 U ovom microsoft office 2007 uredno mogu spremiti u odt format,

i onda ga mogu i otvoriti u microsoft officeu ali odt kreiran u libreu ne mogu otvoriti.

Neznam of kad ms office podržava odt ali kao što vidite stvara ga i otvara, možda

zato kaj imam sve potrebne nadogradnje koje win update nudi.

 

No glavni je problem kaj dokumente koje kreiram u libre officeu ili nekom drugom alternativnom

softweru neznam kako će izgledati  kada to onaj kome šaljem otvori, a naravno da ja nemogu utjecatu u čemu će primatelj to otvoriti.

nemoram ponavljati da je većina državne uprave i ministarstava na ms officeu i to na različitim verzijama...

 

Moram sad gibati, a ako se netko sjeti alternative koja je full kompatibilna neka slobodno napiše .....

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.11.2013 15:12 (bunkermax).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ
mario.L_hr kaže...

Naravno da nemožeš otvoriti u toj werziji. MS podržava odt format od verzije 2010.

Kingsoft Office ne podržava OpenDocument Format (ODF).

 

MS Office 2007 i 2010 podržavaju čitanje i pisanje u ODF v1.1, dok Office 2013 podržava čitanje ODF v.1.1 i čitanje i pisanje ODF v1.2.

 

Po defaultu, LibreOffice v4.x sprema u ODF v1.2 format, tako da Office 2007 i 2010 ne mogu otvoriti datoteke. U LibreOfficeu, pod 'Options' - 'Load/Save' - 'General' postoji opcija 'ODF format version' - da bi .odt dokument bio čitljiv u Officeu 2007 i 2010, iz padajućeg izbornika treba odabrati '1.0/1.1' umjesto '1.2 Extended (recommended)'.

 

Ovdje je popis kako je podržano spremanje različitih elemenata u Wordu u ODF format (v1.1 za 2007 i 2010 i v1.2 za 2013). Slične tablice postoje za Excel i Powerpoint.

Podrška različitih formata u različitim verzijama MS Officea (out of the box podrška; 2003 je bez Sunovog ODF plugina koji dodaje podršku za ODF v1.1) Podrška različitih formata u različitim verzijama MS Officea (out of the box podrška; 2003 je bez Sunovog ODF plugina koji dodaje podršku za ODF v1.1)
The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.11.2013 15:40 (hrx).
16 godina
neaktivan
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

Onda vi koji imate MSO, kad u LO napravite .odt, ali verzije 1.1 (na sto nas je hrx dobro uputio) da li Word to otvori normalno bez anomalija? Moze i verzija 1.2 s najnovijim Officeom. To me u biti najvise zanima.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.11.2013 15:59 (1domagoj1).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ

Iz osobnog iskustva, od pred par godina, podrška za ODF u Officeu 2007 je prilično loša (dokumenti napravljeni OpenOfficeom v2.x). Tada je formatiranje je bilo loše, Word bi izgubio bullete, brojeve stranica, grafikone, čak i promijenio fontove, a Excel bi pogubio sve formule, pa i one jednostavne poput zbrajanja dvije ćelije. Pri otvaranju .odt dokumenata napravljenih OpenOfficeom v3.x, koje su ostali online i offline uredski paketi s podrškom za ODF v1.1 otvarali bez ikakvih problema, javljao bi da je datoteka "corrupted" i da ju može pokušati otvoriti, ali bi moglo biti grešaka (a bilo ih je napretek, kao što sam napisao iznad). Ne znam je li MS-ova podrška ODF formatu nešto poboljšana kroz naknadne patcheve. Sa druge strane, upotrebom Sunovog plugina koji dodaje ODF podršku Officeu (2000-2010), problema nije bilo.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.11.2013 17:11 (hrx).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ
hrx kaže...

Iz osobnog iskustva, od pred par godina, podrška za ODF u Officeu 2007 je prilično loša (dokumenti napravljeni OpenOfficeom v2.x). Tada je formatiranje je bilo loše, Word bi izgubio bullete, brojeve stranica, grafikone, čak i promijenio fontove, a Excel bi pogubio sve formule, pa i one jednostavne poput zbrajanja dvije ćelije. Pri otvaranju .odt dokumenata napravljenih OpenOfficeom v3.x, koje su ostali online i offline uredski paketi s podrškom za ODF v1.1 otvarali bez ikakvih problema, javljao bi da je datoteka "corrupted" i da ju može pokušati otvoriti, ali bi moglo biti grešaka (a bilo ih je napretek, kao što sam napisao iznad). Ne znam je li MS-ova podrška ODF formatu nešto poboljšana kroz naknadne patcheve. Sa druge strane, upotrebom Sunovog plugina koji dodaje ODF podršku Officeu (2000-2010), problema nije bilo.

Mucki provokatori, sto drugo reci. Svi normalno otvaraju, jedino je MS-u "corrupted". {#}

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

 

Da, situacija nije jednostavna. Ms office je najrasireniji, a pogotovo firme, država, porezna... škole, fakulteti.. 

 

Meni treba besplatni softwer u kojem ću kreirati dokument i da sam siguran da će primatelj ugledati baš onako kako sam ja spremio, a spremati moram u microsoftove formate. Npr onaj obrazac za prijavu poreza, pa npr eu životopisi, pa školski radovi moje djece...  

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ
bunkermax kaže...

...da sam siguran da će primatelj ugledati baš onako kako sam ja spremio, a spremati moram u microsoftove formate. Npr onaj obrazac za prijavu poreza, pa npr eu životopisi, pa školski radovi moje djece...  

Ondaje PDF jedino rješenje.

 

Anyway, LO je takvo smeće da smo morali skinuti trial 2010 i rearmati ga... Nestabilno, uništava formatiranje itd... I ne, nije do Windowsa jer su novi, legalni i čisti a ja nemam vremena radnicima objašnjavati kako se ratuje sa tim glupim LOom.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

Nemože u pdf, jer nekad na tim dokumentima netko treba nastaviti raditi, ili ih treba ubaciti u neke baze podataka tako da mi pdf nije rješenje..

 

Exprimentiranje vrsim na windows 7 ali u finalu mi treba da je kompatibilan sa windows 8 64 bit... 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ

Ako radiš u LO, onda je logično da i spremaš u njegovom formatu (odt, ods). Za razmjenu je najbolje koristiti PDF, ako primatelj mora editirati dokument pošalji mu LO format pa nek se on muči. {#}

Mislim da bi se državne institucije trebale prestati bahatiti u inzistiranju na razmjeni dokumenata u xls formatu i trebale prihvatiti obadva formata - xls i ods bez obzira što se u većini slučajeva radi o popunjavanju obazaca s nekakvim formulama, a to LO Calc dobro odrađuje.

Rad s texboxovima je problematičan zbog njihovih pozicija, ja bih radije koristio tabelu za one primjere koje si naveo.

Radio sam u Calcu iako sam mogao u Excelu i krajnji rezultat je bio xls s dosta podataka, formula i pivot tabelom - nikakve razlike nije bilo. Isto tako dokument pisan u Writer-u s dosta teksta, slika, sadržaj,.. sve rađeno precizno sa stilovima daje isti rezultat u doc i odt formatu. Naravno, PDF za one koji samo gledaju, a doc samo onima koji su to baš tražili.

Razlika će uvijek biti, više ili manje, mnoge se mogu izbjeći. Uglavnom, moj glas je za LO. {#}

 

Još za pretprošlu godinu postojao je obrazac prijave poreza u ods formatu, a Calc nema probelma ni s xls obrascom.

Životopis? Najbolje je ... https://europass.cedefop.europa.eu/editors/hr/cv/compose

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.11.2013 17:53 (zOOm).
10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

A jbg, ni ona jadna službenica u poreznoj nemože birati u čemu će obrađivati dokumente. A država ima nekakvi dobar ugovor sa microsoftom i skoro pa dzabe dobiju windows i office i normalno da onda se nemaju potrebe zezati sa drugim formatima i softwerima, Nekad sam radio u jednom ministarstvu i hrpa programa je bila ilegalna, a nakon tog ugovora smo dobili sve nove i legalne programe, naravno microsoftove.. Njima daju skoro free a onda nek mi kupujemo jer oni ne primaju druge formate... 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ

Najgore je što od 2008. godine imamo normu HRN ISO/IEC 26300:2008: 'Informacijska tehnologija -- Otvoreni format dokumenta za uredsku primjenu' koja propisuje OpenDocument (ODF) format za razmjenu uredskih dokumenata; državne institucije trebale bi prednjačiti u njezinoj primjeni, budući da se omogućava upotreba (desktop, mobilnih i/ili cloud) uredskih paketa ili aplikacija koje ne zahtijevaju plaćanje nikakve naknade za njihovo korištenje, te su stoga dostupne svima.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
15 godina
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

-standardi i 'juzeri' (average joevi)...

-prosječan juzer ne razlikuje verzije, 1.1-1.2 .. pojednostavljeno, od starog DVD playera ne očekujem playanje divxa ili AVCa, noviji playeri to ugl mogu.

-embedanje fonta, nepoznanica za prosječnog juzera.

-portabilnost, dokument = PDF. Editiranje ne treba raditi nitko osim kreatora dokumenta (koji ima editor). Dokumenti se ne trebaju slati kao dokumenti (officeovi fileovi), tj barem ih zaključati. XML je nešto drugo (fina i sl.).

-text box i sl plutajući objekti... katastrofa, tako se ne kreira kvalitetan dokument, tj moguće su situacije kad isti office ne može na različitim računalima jednako prikazati dokument, npr zbog margine koju vuče od printera. TAB, tablice itd.. su načini kako se formatira text, objekti (txtbox, arti i sl) su vanstandardni dodatci, ne formatirani text jer nemaju veze s formatiranjem. Pojednostavljeno, notepad txt je neformatirani text, ako ga formatiramo, tj odredimo font, margine, stilove (naslov, sadržaj..) tad je to formatirani text. Text u textboxu nema veze s tim. Bilo bi dobro baciti pogled na staru Venturu (pod DOSom) i vidjeti kako se to nekad radilo, do WYSIWYGa... i to ne treba zaboraviti ako se želimo držati standarda, tj ako želimo imati dokument koji je po standardima struke. Tek tad možemo očekivati (ili kritizirati) da neki office paket to radi kako treba (to  radi svaki, za formate koje podržava).

-žalosno, institucije koje inzistiraju na nekom formatu, dok istovremeno nac.norma propisuje odf.. da, žalosno ali za nas normalno. Još žalosnije, uopće postojanje ikakvih problema oko 'formata'. To mora raditi.

 

edit: i da, ovaj editor je već legendaran.. čudo softwarea. .. tj to je 'formatiranje' i wysiwyg ...ako bacite pogled (za one koji nemaju Venturu pri ruci).

 

edit-2... čitajući se, vidim da uopće nisam jasan.{#} Pa dopuna...

 

Kreator dokumenta je taj koji ima najveći utjecaj na kompatibilnost tj on u startu treba znati neke standarde i pridržavati ih se ako mu je to bitno. Banalno 'save as' u stariji format do tog da se koriste samo standardni alati-opcije. Npr colorcode za mrežni kabel (ili bilo koji kabel) ako želim biti 'kompatibilan' držat ću se standarda, ako radim jedan (unikatni) kabel za sebe tad mi to nije važno, kao raspored boja žica ista stvar je s fontovima, textom, video marerijaliom itd. To je Brdo-Muhamedu problem ili average juzer koji misli da se ostatak svijeta treba njemu prilagoditi. Ponekad čak i namjerno, kao 'test' npr za potrebe flamewarsa linux-win... hint html i browseri i sl.

Unutar bilo koje struke, postoje pravila, zidari, varioci, mehaničari, pekari.. grafičari i prijelom texta, uz terminologiju itd. Tako neki profi grafičar ugl neće imati nesporazuma s kolegom iz nekog časopisa pa možda i s druge strane svijeta, dok će imati problema s malim 'Pericom', susedovim klincem, tj nejgovim dokumentom. .. da, život je (pre)kratak da bi baš sve bilo idealno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.11.2013 20:40 (ihush).
 
2 0 hvala 2
13 godina
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ

Još kad dodaš to da prosječan korisnik uopće ne zna koristiti softver kojim se služi. Pa najbolji ti je pokazatelj da većina korisnika ni nema pojma da postoje stilovi za formatiranje već svaki put iznova formatiraju iste stvari i zabrljaju sve što se može zabrljati. Zar je problem složiti par stilova koje trebaš u radu i samo promijeniti stil i sve sjeda na svoje mjesto? Kad ti se pojavi potreba za novim jednostavno ga se doda i to je to. Olakšaš si život s 5 minuta posla.

Stručnjak za odmaganje...
10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

 

Sve je to lijepo i točno kaj kažete ali ste i sami svjesni da 99 posto korisnika nema pojma o tome, a i ja sam medju njima.. Vjerujem da većina korisnika, osim onih kojima je to nužno, nema ni volje ni vremena proučavati sve detalje svih softwera koje koriste. Cilj svih je da proizvodi budu što jednostavniji u upotrebi i sa čim manje problema. Npr moja kuma je doktorica i naravno da nije niti čula niti ju zanima išta o stilovima formatima fontovima i sl a primorana je koristiti office jer hzzo-u stalno šalje kojecega..   Vi koji ovdje dajete pomoć i savjete naravno da puno puno više znate o svemu tome, ali stavite se u kožu nas prosječnih koji smo raznih struka, godina, obrazovanja ....  

Meni su oni tekstni okviri super jer njima najlakše uskladim grupe teksta sa lijeve i desne strane papira? I opće nemam pojma kako bih to napravio bez tih okvira koje mogu seliti rotirati smanjivati.. Pa i dijete mi to koristi kad piše pozivnice za rodjendane...  

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice