Office - najjednostavnija besplatna alternativa

poruka: 105
|
čitano: 22.510
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ
ihush kaže...

 ok, misliš na excel..

-excel nema stranice, margine, pa ni footer u smislu worda. dali u Photoshopu možeš natipkati txt? Da ali nije word processor nego grafički alat, jednako tako su alati (toosi, brushevi..) prilagođeni tom specijaliziranom radu. ACAD s predlošcima koji kompletno mijenjaju izgled ovisno o arhit-elekt.. nekoj drugoj užoj primjeni. Jednako tako je i tvoj footer u excelu, kojeg u wordu imaš na najjednostavniji način.

-u excelu, tablica postoji, označiš red i postaviš crtu, na sto načina. Ako to tražiš kao nešto potrebno, korisno ili teško tad si pomiješao kriterije. Excel pak nudi za ispis npr range, ponavljanje određenog reda, ... kao što reporti mogu sadržavati header-footer, ali primarni posao excela je calculator i tako su toolsi (optimalno?) prilagođeni.

-pošto prazan excel sheet nema 'stranicu', tj nedefinirana je, dovoljno je kliknuti preview kako bi dobili označene 'margine' prema trenutnom formatu printera (papira).

Ne vjerujem da je to fičer posebno bitan (pa ni tebi) samo ti je zgodan kao pikinčeri usporedba s drugim alatom što je nategnuti dokaz kvalitete jednog alata nad drugim. Nitko neće po tom kriteriju odabrati A-ili-B tablični calc, odnosno, bitan je kao lanjski snijeg.

Meni je ovaj fičer vrlo bitan i potreban jer želim da mi tekstualni dio dokumentacije izgleda isto (znači opći i tehnički dio koji je rađen korištenjem writera/worda i specifikacija koja je izrađena korištenjem calca/excela). Korištenjem calca imam ujednačen i header i footer dok korištenjem excela imam samo ujednačen header. Nadalje calc ima puno više opcija za uređivanje izgleda fontova (što mi je bitno za Logo firme koji se nalazi u headeru), vidi slike. Inače header i kod excela i calca glume prvi redovi koje zakvačim da se ponavljaju na svakoj stranici (jedini način da dobijem ono što želim).

Stručnjak za odmaganje...
10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

 

Evo već oko mjesec dana koristim libreoffice , portable verziju 4132.

Portable je pa nema instalacije,  a prilikom pokretanja downloadane aplikacije

se pokrene nešto slično instalaciji, ali čini mi se da je to samo proces raspakiravanja.

Tu mapu u koju se to raspakiralo sam kopirao na usb stick, i onda ju na taj način jednostavno kopirao na više računala.

 

Zasad nisam doživio nikakve poteškoće, a jedini mi je  možda problem kaj se nakon dvoklika na ikonu tek nakon  minute pokrene writer.

Tu i tamo malo zeza kompatibilnost, npr kada neki dokument spremim u docx, i meni je uređen tako da zauzima jednu stranicu,

na drugom kompu kad se otvori on se raširi na dvije stranice bez obzira otvorio ga u libreofficeu ili ms officeu...

Nemogu izbjeć spremanje u docx jer strana kojoj šaljem prima isključivo taj format.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ
bunkermax kaže...

 

Evo već oko mjesec dana koristim libreoffice , portable verziju 4132.

Portable je pa nema instalacije,  a prilikom pokretanja downloadane aplikacije

se pokrene nešto slično instalaciji, ali čini mi se da je to samo proces raspakiravanja.

Tu mapu u koju se to raspakiralo sam kopirao na usb stick, i onda ju na taj način jednostavno kopirao na više računala.

 

Zasad nisam doživio nikakve poteškoće, a jedini mi je  možda problem kaj se nakon dvoklika na ikonu tek nakon  minute pokrene writer.

Tu i tamo malo zeza kompatibilnost, npr kada neki dokument spremim u docx, i meni je uređen tako da zauzima jednu stranicu,

na drugom kompu kad se otvori on se raširi na dvije stranice bez obzira otvorio ga u libreofficeu ili ms officeu...

Nemogu izbjeć spremanje u docx jer strana kojoj šaljem prima isključivo taj format.

Nemoguce. MS Word (od v 2007) otvara razne formate medju kojima i odf. Ako imaju stariji word a windowse 7 ili novije mogu ga otvoriti MS Write-om ili Wordpadom. Za starije od Office 2007 mozes koristiti .doc format.

10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

 

Tehnički to je tako, međutim ja nemam načina da utičem na primaoca.

A primaoc isključivo zahtijeva dopise i sl u tom formatu, tako da meni ne preostaje drugo nego vezat konja di gazda kaže

ako želim i dalje imat tog konja  ....  {#}

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

Word 6.0 nema docx.

 
1 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

Do unazad pola godine su primali i doc format, a od tada samo docx,,, No nebitno za ovu temu.

 

Uglavnom, od otvaranja ove teme, dosta tih alternativa sam isprobao, i zasad mi je nekako najbolji

se pokazao ovaj libreoffice portable .  Zakaj portable ? Pa nekako mi je lakše nadograditi na novu verziju,

a i gledam da instaliram samo ono nužno što baš nemogu izbjeći. Pogotovo ne želim da mi se

podvuče tijekom instalacije flash java i sl dodaci..... Malo paranoja na sigurnost i jednostavnost.... {#}

 

Još da mi je nekako riješiti to kaj mu treba minuta da se pokrene kad kliknem na writer  .... 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ
bunkermax kaže...

Do unazad pola godine su primali i doc format, a od tada samo docx,,, No nebitno za ovu temu.

 

Uglavnom, od otvaranja ove teme, dosta tih alternativa sam isprobao, i zasad mi je nekako najbolji

se pokazao ovaj libreoffice portable .  Zakaj portable ? Pa nekako mi je lakše nadograditi na novu verziju,

a i gledam da instaliram samo ono nužno što baš nemogu izbjeći. Pogotovo ne želim da mi se

podvuče tijekom instalacije flash java i sl dodaci..... Malo paranoja na sigurnost i jednostavnost.... {#}

 

Još da mi je nekako riješiti to kaj mu treba minuta da se pokrene kad kliknem na writer  .... 

Meni se pokrece u pola sekunde ali nije portable nego instaliran na ssd-u.

 

Konverzija formata rasturi dokument. Cak i unutar MS Officea kad mijenjas format snimanja. Kazes da neki dokument koji ti je na jednoj stranici, kad snimis u docx i otvoris na drugom racunalu bude na 2 stranice? A kakav je taj dokument kad ga otvoris na istom racunalu tj. cim ga snimis? Vec je rasturen.

10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

 

@BlueMax

Tako je,, to sam i zaboravio reći. Čak i na istom kompu, odmah po otvaranju

docx on se već razvukao, iako je prilikom spremanja bio na jednoj stranici.

I zna mi pogubiti male ikonice (grafičke) koje trebaju stajati na početku nekih tablica,

pa na mjestu grafike piše u okviru  error bla bla... Nakon ponovnog umetanja tih ikonica i sejvanja, sve bude u redu.

 

Kad sve to radim u odt ili pdf nema baš nikakvih problema.

 

Misliš da mi se tako sporije pokeće jer nije instaliran nego samo kopiran sa usb-a  ? 

Može biti,, ali isto tak imam portable ccleaner, hitmanpro, sysinspector,bandizip, i svi oni se trenutno pokreću odmah po dvokliku na ikonu......

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ
bunkermax kaže...

 

@BlueMax

Tako je,, to sam i zaboravio reći. Čak i na istom kompu, odmah po otvaranju

docx on se već razvukao, iako je prilikom spremanja bio na jednoj stranici.

I zna mi pogubiti male ikonice (grafičke) koje trebaju stajati na početku nekih tablica,

pa na mjestu grafike piše u okviru  error bla bla... Nakon ponovnog umetanja tih ikonica i sejvanja, sve bude u redu.

 

Kad sve to radim u odt ili pdf nema baš nikakvih problema.

 

Misliš da mi se tako sporije pokeće jer nije instaliran nego samo kopiran sa usb-a  ? 

Može biti,, ali isto tak imam portable ccleaner, hitmanpro, sysinspector,bandizip, i svi oni se trenutno pokreću odmah po dvokliku na ikonu......

nije po otvaranju nego po snimanju. cim kliknes "save as - drugi format" odmah ti ga rasturi. To su ti problemi medju formatima i ti kao korisnik to ne mozes popraviti.

ODT je defaultni format i naravno da tu nema problema a snimanje u PDF je isto ko printanje.

 

CCleaner, sysinspector, bandzip... su programcici od 1-3 MB. Libre Writer ili Calc su puno veci.

10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

 

@BlueMax

Da,, možda ga baš ta veličina tako uspori pri pokretanju,

no kada se pokrene onda leti i nema problema...

 

Hvala BlueMax još jednom na korisnim savjetima,

gibam sada jer moram na roditeljski...  

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Office - najjednostavnija besplatna alternativ
bunkermax kaže..

Portable je pa nema instalacije,  a prilikom pokretanja downloadane aplikacije

se pokrene nešto slično instalaciji, ali čini mi se da je to samo proces raspakiravanja.

Tu mapu u koju se to raspakiralo sam kopirao na usb stick, i onda ju na taj način jednostavno kopirao na više računala.

 

To se ne radi tako, imaš ovdje već gotov portable LibreOffice http://portableapps.com/apps/office/libreoffice_portable

 

Potreban je ti samo njihov launcher http://portableapps.com/download

10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

 

Nevidim razliku u uputama na toj stranici i u uputama na službenoj libreoffice stranici,

na oba mjesta se navodi download i dvoklik na exe datoteku te određivanje mape u koju će se

instalirati ( ali to je u biti raspakiravanje jer nakon te radnje nema programa u popisu instaliranih programa niti ima novih ključeva u registriju ) , i nakon toga je kao libreofice spreman za upotrebu na tom pc ili na bilo kojem drugom.

Ako netko zna neki bolji ili kvalitetniji način upotrebe libreoffice portable neka natipka ovdje,

jer učimo se dok smo živi....  {#}

 

http://portableapps.com/support/libreoffice_portable#installing

 

http://www.libreoffice.org/download/portable/

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.12.2013 15:26 (bunkermax).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

S obzirom da libre i open office nemaju baš nešto dobru MS Access alternativu možete probati moju aplikaciju. Omogućiti će vam rad s mdb i accdb Access bazama (pregled, kreiranje, editiranje itd. itd.).

Kada lajavci laju onda završe ovako: http://i471.photobucket.com/albums/rr77/toropreto/2012-07-0813_30_07.gif
Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
protjeran
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

 

@TracerCPP

Poštovani, hvala vam za vašu obavijest i ponudu.

Većina mojih sadašnjih  potreba za uredskim alatima je vezana uz docx i xlsx  oblike dokumenata, a baze baš i ne rabim u svakodnevnom radu,

tako da za sada moje potrebe zadovoljava  portable verzija Libreoffica.

U svakom slučaju , hvala još jednom i čestitke za stvaralački rad.

 
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Office - najjednostavnija besplatna alternativa

ne mogu čitati sve sad, ali zamolio bi da mi odgovorite koju od ovih alternativa smijem rabiti na poslovnom računalu, i da li uopće postoji koja?! Vidim da je gamad iz MS postala preskupa!

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice