Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU izdvojena tema

poruka: 5.884
|
čitano: 719.967
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Checola kaže...
191x7 kaže...

Jesi ti inženjer?

da, diplomirani {#}

Čega, poljoprivredne mehanizacije?

 

rapture686 kaže...

GPU ne može BN-at CPU. Vrlo jednostavno objašnjenje;  kad upališ grafički test, može se dogoditi da je CPU BN za GPU, ali nikad se neće dogoditi kad upališ nekakav CPU test da će davat loše performanse zbog slabog GPU.

Točno.

Twitter: @191x7
12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
191x7 kaže...

Čega, poljoprivredne mehanizacije?

 

da, evo baš riješavam drugi diplomski na farming simulatoru 2015.

 

nego kad ti na tom svom kompu ostaviš 1 gb rama da li je to bottleneck sustava ili manjak rama?

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.11.2014 19:49 (Checola).
12 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

rapture686,191x7 ja potvrdujem!{#}lp

 

Checola u gpu testovima niti jedna komponenta ti nemre biti BN...ja to u zivotu nisam vidio dakle ni tih 1gb rama, eventualno slabo napajanje no to nije bootleneck o kojem se ovdje pise vec na 140+stranica!

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.11.2014 17:35 (Stjepanj).
Moj PC  
1 0 hvala 2
11 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
191x7 kaže...

I opet, slab GPU ne ograničava performanse cijelog sustava. Ograničava samo grafičke performanse. :p

Sve ovo uglavnom stoji sto ti pises, no to sve je teoretiziranje, svaka cast ali od toga si testirao jako malo obzirom da vec godinama imas isti hardware koji je vec zastario i nemozes bas biti mjerodavan po pitanjima koja se postavljaju za jace konfiguracije - tu je stjepan mozda i najmjerodavniji - vezano za gpu - slazem se -

http://www.pohrani.com/f/3u/Cz/1dNwXcAB/da4119b2e120d975a661ecb0.jpg
12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
191x7 kaže...

 

 

Pa da prvo ukratko kažem što jest bottleneck, za one kojima pojam nije poznat.

Bottleneck se koristi kao izraz za pojavu da jedna komponenta (ili više komponenti) ograničava performanse ostalih komponenti odnosno cijelog sustava.

Kao nekakvo suženje, npr na cijevi kroz koju teće voda, na cesti s više traka koja ima dijelove s po jednom trakom u svakom smjeru (npr autoput sa tunelima), od tud i naziv - usko grlo, grlić boce.

 

da li je 1gb rama bottleneck za cijeli sustav? nije problem isprobaj pa javi.... 

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.11.2014 17:56 (Checola).
12 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Checola po tebi je najbolje da izvadimo sve rame ili napajanje pa da probamo tu novu vrstu BN?{#}, ovdje je sve vec napisano tisucu puta, di si bio dosada?! cpu i gpu su dvije najvaznije komponente u gamingu i AMEN{#}ostalo je sve nebitno ako jedno od toga dvoje ne radi kako spada popravi ili zamjeni onu koja ti koci sistem i amen i eto rijesenja za famozni BN!LP

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.11.2014 18:02 (Stjepanj).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Checola kaže...

nego kad ti na tom svom kompu ostaviš 1 gb rama da li je to bottleneck sustava ili manjak rama?

Bottleneck sustava sigurno nije, ali može biti bottleneck ka aplikacijama. To je manjak rama samo u slučaju da koristiš nešto što traži više.

Twitter: @191x7
12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
191x7 kaže...
Checola kaže...

nego kad ti na tom svom kompu ostaviš 1 gb rama da li je to bottleneck sustava ili manjak rama?

Bottleneck sustava sigurno nije, ali može biti bottleneck ka aplikacijama. To je manjak rama samo u slučaju da koristiš nešto što traži više.

blago tebi kad ti je cijeli sustav samo hw, nadam se da imaš case sa prozirnom bočnom stranicom, jer ti monitor ne treba pa da imaš bar u nešto gledat {#}

11 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Kakav si ti lik, ne prihvaćaš objašnjenje od ljudi sa osobnim iskustvom i koji se očito razumiju više od tebe...

Toni
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.11.2014 18:44 (rapture686).
Moj PC  
2 2 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
rapture686 kaže...

Kakav si ti lik, ne prihvaćaš objašnjenje od ljudi sa osobnim iskustvom i koji se očito razumiju više od tebe...

vidi ja komp gledam kao cjelinu-sustav (hw i sw) di sve može biti bottleneck (počevši od bilo kojeg dijela hw-a pa čak i do sw-a, pogledaj fps dobitak u bf4 sa win 8)

11 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ljudi, Checola je zapravo u pravu htjeli vi to priznati lili ne, sve komponete u kučištu igraju svoju ulogu u funkcioniranju a tako mogu igrati ulogu i bottlnecku.

http://www.pohrani.com/f/3u/Cz/1dNwXcAB/da4119b2e120d975a661ecb0.jpg
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Za početak da citiram kolegu koji je i započeo ovu temu sa osvrtom na gaming:

 

"Pa da prvo ukratko kažem što jest bottleneck, za one kojima pojam nije poznat.

Bottleneck se koristi kao izraz za pojavu da jedna komponenta (ili više komponenti) ograničava performanse ostalih komponenti odnosno cijelog sustava.

Kao nekakvo suženje, npr na cijevi kroz koju teće voda, na cesti s više traka koja ima dijelove s po jednom trakom u svakom smjeru (npr autoput sa tunelima), od tud i naziv - usko grlo, grlić boce."

 

Dakle BN može biti čak i sw

 

npr bf4. win7 vs win 8.1, na 8.1 imaš nekih 3% više fps-a, što će reči da te je 7ica na neki način kočila.

 

HDD

wot

 

FPS results (HDD) 

(replay 1) Pass 1 had: Average 47, Minimum 23, Maximum 71

(replay 1) Pass 2 had: Average 47, Minimum 25, Maximum 71

(replay 2) Pass 1 had: Average 63, Minimum 37, Maximum 87

(replay 2) Pass 1 had: Average 63, Minimum 39, Maximum 86

 

FPS results (SSD)

(replay 1) Pass 1 had: Average 55, Minimum 28, Maximum 87

(replay 1) Pass 2 had: Average 54, Minimum 29, Maximum 86

(replay 2) Pass 1 had: Average 74, Minimum 42, Maximum 107

(replay 2) Pass 1 had: Average 75, Minimum 40, Maximum 112

 

hdd je caviar black, koji je još nešto brži od uobičajenih blue-ova, a da ne spominjem da neki čak os i sve stavljaju i na green varijante.....

 

dobitak fps-a je u prosjeku 16%, što će reći da te mehanički disk ipak koči

 

 

RAM

 

uzet ću za primjer neki AMD-APU

 

sa dual channelom u prosjeku se dobije duplo više FPS-a, znači single chanenl ram koči

te također sa bržim ramom se dobiju još pokoji frejmovi

 

doduše ovo je vezanu uz gpu-ali direktno ram koči gpu

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.11.2014 19:06 (Checola).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
191x7 kaže...

Bottleneck sustava sigurno nije, ali može biti bottleneck ka aplikacijama. To je manjak rama samo u slučaju da koristiš nešto što traži više.

Joj sta se brukas praveci se pametan {#}

A nego o cemu je ova cijela tema nego o bottlenecku u aplikacijama tj. igrama???

 

16 godina
odjavljen
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Usko grlo sustava može i nemora biti gotovo svaka komponeta u sustavu. Lanac je jako koliko i najslabija karika ali opet i to je relativno. Cijela tema je upitna jer sve skupa ovisi o 101 faktoru.

Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
XXX kaže...

Usko grlo sustava može i nemora biti gotovo svaka komponeta u sustavu. Lanac je jako koliko i najslabija karika ali opet i to je relativno. Cijela tema je upitna jer sve skupa ovisi o 101 faktoru.

baš to, što govorim i tu o upitima u bn-u nije isto ako uglavnom igraš gpu intensive igre poput tomb raidera sleeping dogsa i cpu intensive pobut bf multiplayera, sve je to relativno i dok se ne ide u neke ekstreme ne treba se zamarat BN-om

12 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

onda je i moja ruka yebeni BN jer nemrem dovoljno brzo tipkati u starcraftu 2...zato gubim..{#}lol! otisli ste predaleko u stvari koje su skoro pa nebitne no..., ovdje se cijelo vrijeme govori o BN izmedu grafe i procesora, ovo sto je kolega checola stavio za hdd nemora znaciti da ce na drugom sustavu s istim komponentama i sw davati isi rezultat...

no moram priznati jednu stvar da su igre postale sve vece(uredno preko 20+gb) kao i potreba za ogromnim swap fajlom i kesiranjem istog zbog ogromnih podataka( pogotovo bf3/bf4 itd) i stvarno na starijim hardovima(ili novima sporijim) igre poput bf3/4 koje su jako ovisne o cijelom sistemu(osobno nisam vidio jos tako zahtjevnu igru za sve komponente do dana danasnjeg) hdd zaista moze jako utjecati na fps u sto sam se sam uvjerio kod drugih, kod sebe jos ne{#}lp

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Stjepanj kaže...

onda je i moja ruka yebeni BN jer nemrem dovoljno brzo tipkati u starcraftu 2...zato gubim..{#}lol! otisli ste predaleko u stvari koje su skoro pa nebitne no..., ovdje se cijelo vrijeme govori o BN izmedu grafe i procesora, ovo sto je kolega checola stavio za hdd nemora znaciti da ce na drugom sustavu s istim komponentama i sw davati isi rezultat...

no moram priznati jednu stvar da su igre postale sve vece(uredno preko 20+gb) kao i potreba za ogromnim swap fajlom i kesiranjem istog zbog ogromnih podataka( pogotovo bf3/bf4 itd) i stvarno na starijim hardovima(ili novima sporijim) igre poput bf3/4 koje su jako ovisne o cijelom sistemu(osobno nisam vidio jos tako zahtjevnu igru za sve komponente do dana danasnjeg) hdd zaista moze jako utjecati na fps u sto sam se sam uvjerio kod drugih, kod sebe jos ne{#}lp

jep, BN si svojem rezultatu želio ti to priznati ili ne, ko ti kriv kad te gaze godine {#}, ali ima dosta dobrih siteova po netu za vježbat drk mišić {#}

 

što se hdd-a i wota tiče na svim sustavima je tako, doduše tu je i pitanje optimiziranosti igre, ali svejedno koči, što se bf-a 4 tiče trenutno imam 2,5" 5400 hdd u kompu i kad krene bitka prvo mi letaju puške bez likova po ekranu da bi se nakon nekih minutu sve napokon učitalo i radilo kako spada {#}

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.11.2014 19:34 (Checola).
16 godina
odjavljen
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

WOT više ovisi o dobrom pingu i stabilnom serveru nego hardveru na kojem se igraš. Igra je neigriva bez obzira na hardver kad pig poludi. Znači ti je usko grlo dobra internetska veza, optika vrlo poželjna.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
XXX kaže...

WOT više ovisi o dobrom pingu i stabilnom serveru nego hardveru na kojem se igraš. Igra je neigriva bez obzira na hardver kad pig poludi. Znači ti je usko grlo dobra internetska veza, optika vrlo poželjna.

sve online igre su neigrive kad ping poludi :), inače test je rađen na lokalnom računalu sa ingame replayem tako da nije toliko ovisan o netu....

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.11.2014 8:22 (Checola).
12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ovdje najžustrija rasprava počne kad se Battlefield spomene. Strava.

 

Uglavnom, iz vlastitog iskustva znam da AMD grafe serije 7 (pa s tim uključeno i R9 rebrandovi) ne izlaze dobro na kraj s Battlefieldima, odnosno imaju problema s GPU usage na nekim konfiguracijama.

 

Moja je imala taj problem, imao sam HD7850 i GPU usage je drastično padao kako u BF3 tako (još više) i u BF4, gdje mi je naizgled zbog bottlenecka fps padao ispod 60. Nakon toga sam nabavio GTX 760 od forumaša iz Osijeka i od tog dana nemam apsolutno nikakvih problema s GPU usage - bottleneck je praktički nestao, što mi je u BF4 dalo poboljšanja od 20-30fps u nekim situacijama. Negdje sam i slike na forumu stavio, samo nemam više pojma gdje. Ništa drugo u računalu nisam promjenio.

 

Strava je koliko rezultati mogu varirati od računala do računala, a teško je točno odrediti uzrok.

 

 

 

11 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
buljo781 kaže...

Ovdje najžustrija rasprava počne kad se Battlefield spomene. Strava.

 

Uglavnom, iz vlastitog iskustva znam da AMD grafe serije 7 (pa s tim uključeno i R9 rebrandovi) ne izlaze dobro na kraj s Battlefieldima, odnosno imaju problema s GPU usage na nekim konfiguracijama.

 

Moja je imala taj problem, imao sam HD7850 i GPU usage je drastično padao kako u BF3 tako (još više) i u BF4, gdje mi je naizgled zbog bottlenecka fps padao ispod 60. Nakon toga sam nabavio GTX 760 od forumaša iz Osijeka i od tog dana nemam apsolutno nikakvih problema s GPU usage - bottleneck je praktički nestao, što mi je u BF4 dalo poboljšanja od 20-30fps u nekim situacijama. Negdje sam i slike na forumu stavio, samo nemam više pojma gdje. Ništa drugo u računalu nisam promjenio.

 

Strava je koliko rezultati mogu varirati od računala do računala, a teško je točno odrediti uzrok.

 

 

 

koji proc je bio tad?

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
buljo781 kaže...

Ovdje najžustrija rasprava počne kad se Battlefield spomene. Strava.

 

Uglavnom, iz vlastitog iskustva znam da AMD grafe serije 7 (pa s tim uključeno i R9 rebrandovi) ne izlaze dobro na kraj s Battlefieldima, odnosno imaju problema s GPU usage na nekim konfiguracijama.

 

Moja je imala taj problem, imao sam HD7850 i GPU usage je drastično padao kako u BF3 tako (još više) i u BF4, gdje mi je naizgled zbog bottlenecka fps padao ispod 60. Nakon toga sam nabavio GTX 760 od forumaša iz Osijeka i od tog dana nemam apsolutno nikakvih problema s GPU usage - bottleneck je praktički nestao, što mi je u BF4 dalo poboljšanja od 20-30fps u nekim situacijama. Negdje sam i slike na forumu stavio, samo nemam više pojma gdje. Ništa drugo u računalu nisam promjenio.

 

Strava je koliko rezultati mogu varirati od računala do računala, a teško je točno odrediti uzrok.

 

 

 

Slažem se sa tobom,identična situacija kod mene

imao R9 270X i gpu usage bio užasan na i7 na 4GHz et...

uzeo od jarana GTX 660 i od tad usage mi perfektan na 99%

a sto je najgore kod njeg R9 270X radi perfektno,znaci sve zivo izmjenjali,probali single channel vs dual channel ram itd itd

al dzaba na mom sistemu friskom W8.1(probao i sedmicu) R9 270X nece pa nece

BiH__Snowflake BF4
12 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

ja imam starudiju i7 860 + 7870 i grafa mi je stalno zakucana na 99.. u igrama koje nisu konzolasko smece..

danas stize r9 290 + ssd 240gb..  (plocu i proc mjenjam na godinu nadam se ) ali bas me zanima kolki je bottleneck za r9 i dali ce ga uopce i biti

xfact
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.11.2014 14:21 (=xfact=).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

 Pa ako ti je naclockan taj i7 onda u igrama koje su normalno napravljene i neće baš bit botlnecka, jedino MP u nekim igrama.

12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
chaselol kaže...

koji proc je bio tad?

Isti, i5 3570k OC.

 

Samo sam grafu promjenio. Mersimh je imao isti problem. Nešto je trulo kod AMD-a.

11 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
buljo781 kaže...
chaselol kaže...

koji proc je bio tad?

Isti, i5 3570k OC.

 

Samo sam grafu promjenio. Mersimh je imao isti problem. Nešto je trulo kod AMD-a.

Gluposti, imao si problema sa drajverima. Ja nikakvih problema nisam imao sa tri grafe r7 260x/270/290 u toj igri. Nije do graficke.

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Na više instalacija windowsa i s godinu dana vrijedno drivera.. da, imao sam problem s driverima sigurno..

 

Možeš ti pričat što god hoćeš, kod mene je AMD kartica stvarala probleme. To što ti nemaš problema, ne mora značit da ih i drugi nemaju.

11 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Sjecam se da si pisao o jako slaboj iskoristenosti grafe u Battlefiedu, unatoc odlicnom procesoru, jos je bilo ekipe u Bf3 temi koji su također pisali kako su prelaskom na nvidiu profitirali ne toliko na framerateu koliko na stabilnosti i igrivosti, grafe su bolje iskoristene i nema framedroplova i slicnih stvari.

http://www.pohrani.com/f/3u/Cz/1dNwXcAB/da4119b2e120d975a661ecb0.jpg
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Eto kod tebe stvarala probleme ta AMD karta , kod mene kao kod chaselol-a nisu na ovoj konfi stvarale R9 270X, HD7950 7970 i sad R9 290 a nije ni GTX 650TI Boost Edition koju sam imao prije ovih.

http://valid.canardpc.com/hwx19k
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ja sam igro malo BF MP (par sati, međutim ne sviđa mi se igra). Ultra preset zakucano na 60 bez dropova.

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice