Skupi HDMI kabeli – beskorisni

poruka: 110
|
čitano: 38.904
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Skupi HDMI kabeli – beskorisni".
16 godina
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
movie kaže...

Kod HDMI kabela nije tolika stvar u kvaliteti kolika u propusnosati. Kako kod mrežnog kabla imamo 10/100/1000 tako i kod HDMI kabela imamo kabele različite propusnosti od 3Gbps, 5Gbps, 10.2Gbps. 14.3Gbps, 15.8Gbps...

E sada probaj kroz kabel od 3 Gbps progurati 1080p video i DTD HD Master Audio 7.1 zvuk.  Jako teško.  Problem je kaj kod ovih jeftinih kablova rijetko piše koja je propusnost a kada i pše uglavnom lažu. 

 

 

Kao i u LAN kablovima, propusnost je definirana standardom, a ne samim kablom - osim ako nisu spojeni samo osnovni konektori tamo od verzije 1... :) CAT5 kablovi bez poteškoća prenose gigabitnu mrežu, CAT5e to isto rade. Zamisli. A ako se spoji samo jedan par žica, radit će samo na 10 megabita, nikako ne na 100.

 

PaleRider kaže...

 

"Where some (admittedly few) higher-end cables can shine is in situations where the strain-reliefs on the cable terminations are more rugged. In high noise environments robust shielding can have some merit, and when the cables are flexed, stretched, kinked or otherwise compromised the capacitance/inductance characteristics can be subtly altered. Lastly, the soldering/welding of the connections will have some merit in terms of longevity.

In short, a "normal" (read 'optimal') environment will rarely stress either the cable or the signal it conveys to the point where even quantifiable means will reveal distinguishing differences between low and high-end cables."

 

A što ako grmi, a što ako kabel ide pod vodom, a što ako ga postavimo pored tesline zavojnice, a što ako... ježiga. Meni doma su normalni uvjeti; niti imam laboratorij za ispitivanje elektromagnetnih svojstava materijala u prizemlju, niti živim iznad Black Mesa kompleksa, niti sam direktno iznad nekakvog ciklotrona. I u 99,99% slučajeva HDMI kablovi u kućnoj uporabi su u normalnim uvjetima.
Oni koji imaju nenormalne uvjete, oni moraju kupovati kvalitetnije kablove, sa boljom izolacijom, koji će raditi i u takvim uvjetima.

Vrlo je jednostavno. 

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
15 godina
protjeran
offline
Skupi HDMI kabeli – beskorisni

test kvalitete podataka kod digitalne tehnologije nema nikakvog smisla

sve mora biti 100% jednako orginalu, ako nije postoji korekcija greske ili ponovno slanje

 

 

 
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
Pentium100 kaže...

Ma sve je to OK ljudi, ali da imam TV od par somova € i ekvivalentni BR player, bilo bi me sram to spojiti s kabelom za 32kn {#}

- sala naravno -

 

Iznenadio bi seliko takvih ljudi ima, a za takve ljude i postoje ti skupi HDMI kablovi : )

11 godina
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni

 

Fascinira me koliko su ljudi sposobni napisati teksta o temi kao što je prijenos slabih električnih signala, a za testiranje kao referentno (!!!) mjerilo uzmu svoje oko ili uho.

Dakle, dajte pokažite ta odstupanja pomoću nekih tamo šarenih grafova  i sličnih điđa, no s obavezno priloženim popisom mjerne opreme (koji funkcijski generator, koji osciloskop, te koji analizator spektra je korišten za mjerenje). Postoje naime tamo nekakve ustanove koje se zovu fakulteti i negdje sam čuo kako nakon par godina odlaženja tamo neki ljudi razviju moći koje im omogućuju tumačenje i gatanje iz takvih šarenih grafova. Neki to umiju čak i nakon završene četvorogodišnje srednje elektro.

No, vjerujem kako je autor proučavao IPC/WHMA-A-620 i slične priručnike koji se bave problematikom izrade ožičenja i sastavljanja konektora, a nije podatke naveo na temelju subjektivnog doživljaja, pa bi prema tome vjerodostojnost bila jednaka npr. vijesti s onion.com

 

P.S. - na nekom od navedenih linkova vidio sam kako autor spominje pojam "lemljenje" kod izrade interkonekcija.

Postoji nekoliko razloga zbog kojih se ta tehnika spajanja NE preporučuje kod prijenosa "slabih" signala, naročito ako je to izvedeno pomoću novih materijala koji su rađeni po RoHS-u.

 

15 godina
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
Lazarus Long kaže...

 

O kablovima i ostala fizikalna desavanja unutar kablova sam napisao vrlo opsirnu temu u kojoj sam se, pazi cuda, izjasnio da se ne treba pretjerivati sa kupnjom kabela odnosno da se ne kupuju skupi kablovi.

 

Problem je kaj većina ljudi nije bila u prilici čuti mogučnosti jeftinog i skupog kabla na isto takvim sistemima.  Ne bih donosio zaključke niti preporučivao ljudima ono što je više individualno i ovisi od situacije do situacije..

16 godina
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
abraham kaže...

test kvalitete podataka kod digitalne tehnologije nema nikakvog smisla

sve mora biti 100% jednako orginalu, ako nije postoji korekcija greske ili ponovno slanje

 

 

Netočno.

CD audio je najbolji primjer.

Prilikom reprodukcije UVIJEK dolazi do grešaka pri čitanju, koliko god nov i čist CD bio, te interpolacijski algoritmi rade svoje. Nikada ne dobiješ u bit identičan izlaz kod svake reprodukcije CDa, a to se posebno odnosi na CDove na kojima postoje nekakve mjere zaštite protiv snimanja, poput Cactusa i sličnih. Dva CD playera različitih proizvođača će takav CD različito pročitati i interpolirati.
No ti, kao krajnji slušać, razliku nećeš čuti. 

 

Dakle, korekcija greške postoji, no DAC ne dobije uvijek točno ono što je na CDu.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
overhaul kaže...

Probajte samo na nekom elitnom "hifi forumu" reći da je protok struje

koja ide zvučnicima izmjeničan(kako bi inače vibrirali u rasponu od 20-20000hz),
pa tako nema nikakvog smisla na kojoj je strani spojen izvor, a na kojoj reproduktor.

Na nekima kablovima ima veze - kablovi kojima oplet ne sudjeluje u prijenosu signala, a na masu je povezan samo s jedne strane kabela.

 

BlueMax kaže...

2. HDMI kabel prenosi digitalni signal a valjda svi znaju da su to nule i jedinice. Nema lijepe nule ili ruzne jedinice. Kabel moze raditi ili ne raditi. ne moze raditi bolje ili liosije.

To nije potpuno točno - osim što ti je već netko napisa da nula može biti pogrešno prepoznata kao jedinica, postoji još jedna stvar, a to je loše definiran rub signala zbog kojeg se na prijamnoj strani čini da prijenos čas usporava, čas ubrzava - to se zove jitter. Danas uređaji u pravilu imaju sklop za rekonstrukciju signala koji relativno dobro uklanja jitter, ali to ne znači da je tvoja konstantacija točna.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
Mario2022 kaže...

svi oni koji tvrde da mogu osjetiti razliku jeftinih i "skupih", neusviranih i "usviranih", i kakvih sve već kabela ima nikako da pristanu na blind testove. očito se boje da bi im sposobnost opala sa kvadratom testova.

 

pa ipak, manje iskusni slušatelji su pristali na takve testove pa je ispalo da zvuk "najbolje provodi" telefonska parica, a nakon nje žica od koje se rade vješalice za košulje.

 

ako se skupi 10 audiofila koji tvrde da kablovi imaju veze i pristaju na "slijepo" testiranje ja ću ga organizirati u novom labosu na FER-u pa da vidimo di smo. isti mogu čak ponjeti i svoje "usvirane" kablove pa ih bacimo u poll.

 Ovo je tvrdnja generacije odrasle na "empetricama" koja za gramofon i analogni zvuk znaju sa Wikipedije. Dečko, nemaš ti pojma! Jer da si ikad čuo pravi audio sistem sa različitim audio kablovima onda bi znao razliku. I tu ne govorim o Logitech zvučnicima spojenim na PC sound card. Kad ti audio sustav pređe granicu od najmanje 5-7000-kn PO KOMPONENTI onda češ znati primjećivati razliku. Predpostavljam da imena poput Straight Wire, Van Den Hull, Cardas Audio, MIT a da ne spominjem Transparent tebi vjerovatno ništa ne znače? Prije gotovo 14 godina sam dao za komplet MITerminatora3 oko soma maraka, i iako sam u međuvremenu sa audia prešao na home cinema pa na računalnu tehnologiju-nikad nisam požalio! Iako su Marantz Ken Ishiwata SE, Musical Fidelity Class A amp i B&W CDM1 SE + ASW2000 davno otišli i danas te kablove koristim na sasvim drugom "rigu" razlika je primjetna i još jednom kažem-nikada nisam požalio što sam ih kupio!

Google it BEFORE asking dumb questions!
13 godina
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
Profesor Jakov kaže...

A šta bi bilo da istom metodom netko usporedi Appleove proizvode općenito i konkurente mu? {#}

Pa ajde, usporedi...

16 godina
neaktivan
offline
Skupi HDMI kabeli – beskorisni

Ajde da odgovorim Father_Dougal i na postavljeno pitanje na koje nije nitko dao odgovor.

 

Svaki komad zice predstavlja induktivitet. Koliki je induktivitet ovisi o debljini i ponajvise duljini kabla. 1m zice ima nekih 1.5uH i opada (polagano) sa debljinom. Npr duplo deblja zica imala bi nekih 1.3uH. Ako se dvije zice stave jedna do druge ili iznad mase tada dobijamo kapacitor (kondenzator) ciji kapacitet ovisi o duljini, debljini zice i izolaciji (dielektricna konstanta i debljina). Kapaciteti iznose reda 50pF po metru i vise ovisno o tipu i debljni izolacije.

 

Kako zica moze utjecati na signal evo jedan divan primjer iz mojeg iskustva. Spajao sam dva uredjaja koristeci CAN protokol (princip rada slican HDMI) koristeci 50cm najobicnijeg audio kabla sa izolacijom. Brzina CANa  bila je svega 125 kb i signal nisam uspio procitati na drugom kraju! Zasto? Radi induktiviteta i kapaciteta kabla koji su totalno unistili digitalni signal (prije sam spominjao zakosenje bridova i slabljenje signala). Zamislite sto bi taj kabel napravio HDMIu koji moze ici do 340MHz.

Jednostavno, svaki kabel ima kapacitet i induktivitet. Otpor ne spominjem jer on za normalne duljine kabla nije toliko bitan. Npr UTP kabel kat 6 ima  67 ohm/1km, 50 pF/m i nekih 0.5 uH/m. To mu daje gusenje od nekih 25 db/100m (pri 200MHz). S druge strane audio kabel ima slicne karakteristike ali je gusenje pri 1MHz reda 3 db/100m ili 22 db/100m pri 24MHz. Ako je gusenje linearno tada bi pri 200MHz bilo reda 200 db, tj skoro 100x vise nego UTP! Eto sto znaci tip zice i izolacije.

Svaki kabel napravljen je sa nekom svrhom. Ne kosta badava military coax 50x vise nego onaj koji se koristi za TV antenu. Naravno, kad smo kod audija tada kabel ne predstavlja puno osim ako nije totalna sljuka. No, VGA kabel moze itekako zamutiti sliku. Vrlo lako se isproba koristeci jeftine i skuplje SCART kablove. Jeftini za video signal koriste obican audio kabel ili cak neoklopljeni kabel. Rezultat je mutna slika na TVu.

 

Bilo je pitanje kako radi HDMI. Princip rada mozemo podjeliti na vremensku i naponsku domenu. U naponskoj domeni radi kao LVDS ili SATA. Za slanje jednog signala koriste se dva kabla (nema mase). Takav nacin prijenosa naziva se diferencijalni gdje se po kabelima uvijek salje suprotni napon (ako jedan kabel prenosi +3V tada drugi kabel prenosi -3V i obrnuto). Kod HDMIa napon je 3.3V dok je kod SATA 1.5V. Slanjem invertiranog napona ponistavaju se smetnje, bilo izvana ili generirani naponom kroz kabel. U vremenskoj domeni salje se digitalni signal gdje se umjesto 8 bita salje 10 bita. Recimo, umjesto da se posalje 00001111 salje se nesto tipa 0011001100 kako bi broj 0 i 1 bio isti ili slican. Na taj nacin se balansira kabel i smanjuju smetnje. Na slicnom principu radi i Ethernet. I da, USB takodjer koristi diferencijalni prijenos.

Kod HDMIa postoje 4 signala (3 data i 1 clock). Zamislite kao da se zasebno salje RGB, a clock signal sve to sinhronizira. Na slicnom principu funkcioniraju i LCD ekrani koji koriste LVDS interface (postoje 1 i 3 kanalni).

Brzine prijenosa su 10.2 Gb/s odnosno 340MHz. Glavna karakteristika svih "brzih" kabela su pune, tanke zice (pogledajte UTP kabel) za razliku od audio kabela gdje se koriste licne (vise tankih upletenih zica cine jednu zicu). Audio kabel je savitljiviji i manje sklon pucanju ali ima problema sa gusenjima.

 

Za kraj samo da ponovim. Za audio nije bitna kvaliteta kabla ali je ona iznimno vazna za video signal, npr VGA ili SCART. Nije toliko bitno dal je bakar 99.999999% cist koliko ovisi o kvaliteti izolacije. Digitalni kabeli s druge strane ne utjecu toliko na signal, ali ako su losi mogu napraviti velike probleme (npr kao losi DVB-T signal). Neki sljuka HDMI moze dobro raditi, ali i ne mora. Lako se moze dogoditi da na FullHDu dodje do problema.

Sto je kabel deblji, tezi i kruci to je kvalitetniji. Ako je takav kabel nesto malo skuplji radje kupite njega da sutra mozete mirno spavati.

Koliko sam vidio najveci problem kod jeftinjole od kablova predstavlja oksidacija. Bakar (ako je uopce bakar) je vrlo los sa puno primjesa sto uzrokuje oksidaciju koja cini zicu krtom i ona vrlo lako puca. Drugi problem mogu biti vrlo losi lemovi jer lem ne drzi tako dobro kao kada je bakar cist. Sjecam se TV koax kablova koji su napravljeni od nekakve legure aluminija (srebrne zice) - koma.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
Šarafar kaže...

 Ovo je tvrdnja generacije odrasle na "empetricama" koja za gramofon i analogni zvuk znaju sa Wikipedije. Dečko, nemaš ti pojma! Jer da si ikad čuo pravi audio sistem sa različitim audio kablovima onda bi znao razliku. I tu ne govorim o Logitech zvučnicima spojenim na PC sound card. Kad ti audio sustav pređe granicu od najmanje 5-7000-kn PO KOMPONENTI onda češ znati primjećivati razliku. Predpostavljam da imena poput Straight Wire, Van Den Hull, Cardas Audio, MIT a da ne spominjem Transparent tebi vjerovatno ništa ne znače? Prije gotovo 14 godina sam dao za komplet MITerminatora3 oko soma maraka, i iako sam u međuvremenu sa audia prešao na home cinema pa na računalnu tehnologiju-nikad nisam požalio! Iako su Marantz Ken Ishiwata SE, Musical Fidelity Class A amp i B&W CDM1 SE + ASW2000 davno otišli i danas te kablove koristim na sasvim drugom "rigu" razlika je primjetna i još jednom kažem-nikada nisam požalio što sam ih kupio!

Postoji onaj moment kada čovjek svjesno prijeđe preko unaprijed odabrane granice, do koje je išao godinama, pa je za to prelaženje potrebno nekakvo opravdanje... netko udari čovjeka, a da nikad prije nije nikog udario, pa ga pitaju "zašto?", a on kaže, "ne znam, ježiga, nervirao me.". Ima i ljudi koji spiskaju gomiletinu novaca na brend i reklamu, pa kad se zapitaju zašto, onda izmišljaju gomiletinu razloga, najčešće da sami sebi opravdaju kupovinu Mac računala za obradu teksta.

Kad ti sustav prijeđe neku proizvoljno izmišljenu novčanu granicu koju svaki audiofil postavi po svojim financijskim mogućnostima (ne postoji konsenzus!), onda moraš primjećivati razliku jer si inače nećeš moći opravdati trošenje tolikih novaca na nešto što ti u stvari nije trebalo. Hobi je hobi, znam da to čovjeka ponese, no ti nisi nikada napravio ABX test da se uvjeriš čuješ li tu razliku - dok to ne napraviš, ne smiješ drugima soliti pamet, jer pričaš o subjektivnom dojmu koji ovisi o mnogo drugih utjecaja. Nadam se da nisi zaboravio sobu srediti za slušanje, obzirom na novce koje si ulupao u kablove...

Drazen kaže...

 

Kako zica moze utjecati na signal evo jedan divan primjer iz mojeg iskustva. Spajao sam dva uredjaja koristeci CAN protokol (princip rada slican HDMI) koristeci 50cm najobicnijeg audio kabla sa izolacijom. Brzina CANa  bila je svega 125 kb i signal nisam uspio procitati na drugom kraju! Zasto? Radi induktiviteta i kapaciteta kabla koji su totalno unistili digitalni signal (prije sam spominjao zakosenje bridova i slabljenje signala). Zamislite sto bi taj kabel napravio HDMIu koji moze ici do 340MHz.

Jednostavno, svaki kabel ima kapacitet i induktivitet. Otpor ne spominjem jer on za normalne duljine kabla nije toliko bitan. Npr UTP kabel kat 6 ima  67 ohm/1km, 50 pF/m i nekih 0.5 uH/m. To mu daje gusenje od nekih 25 db/100m (pri 200MHz). S druge strane audio kabel ima slicne karakteristike ali je gusenje pri 1MHz reda 3 db/100m ili 22 db/100m pri 24MHz. Ako je gusenje linearno tada bi pri 200MHz bilo reda 200 db, tj skoro 100x vise nego UTP! Eto sto znaci tip zice i izolacije.

Svaki kabel napravljen je sa nekom svrhom. Ne kosta badava military coax 50x vise nego onaj koji se koristi za TV antenu. Naravno, kad smo kod audija tada kabel ne predstavlja puno osim ako nije totalna sljuka. No, VGA kabel moze itekako zamutiti sliku. Vrlo lako se isproba koristeci jeftine i skuplje SCART kablove. Jeftini za video signal koriste obican audio kabel ili cak neoklopljeni kabel. Rezultat je mutna slika na TVu.

 

Ne znam zašto baš meni odgovaraš, meni su te stvari jasne, mada nisam elektroničar po struci. Znam da induktivitet i kapacitivnost nemaju utjecaja na audio signal u kablu zbog same prirode i frekvencije tog signala. No ovo što sam citirao vrlo zorno prikazuje što se dešava ako se ne koristi adekvatan kabel za spajanje nečega. No i opet, tu treba znati kada se stane na loptu; dobar HDMI kabel od metra košta u rasponu od 50 - 150 kuna; ne košta 400. Ili više.
Kad pričaš o CAN protokolu, pričaš li o ovome?

Ja sam ZA prisustvovanje u ABX testu; znam do koje frekvencije čujem, treniran sam za kritičko slušanje... pa eto :)

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
Father_Dougal kaže...

Netočno.

CD audio je najbolji primjer.

Prilikom reprodukcije UVIJEK dolazi do grešaka pri čitanju, koliko god nov i čist CD bio, te interpolacijski algoritmi rade svoje.

 

********

******************************

 

Dakle, korekcija greške postoji, no DAC ne dobije uvijek točno ono što je na CDu.

  Linearna interpolacija se vrsi  prije sto se  digitalan signal uputi u DAC. Da bi DAC ne dobio uvijek tocnu informaciju na disku trebas imati rupe, sam disk biti ekscentrican do te mere da se servo vise ne moze snaci na ispravan nacin i naravno da sklop za korekciju omane pa na kraju cujes sum, krckanja i preskakanja

Father_Dougal kaže...

Ne znam zašto baš meni odgovaraš, meni su te stvari jasne, mada nisam elektroničar po struci. Znam da induktivitet i kapacitivnost nemaju utjecaja na audio signal u kablu zbog same prirode i frekvencije tog signala. No ovo što sam citirao vrlo zorno prikazuje što se dešava ako se ne koristi adekvatan kabel za spajanje nečega. No i opet, tu treba znati kada se stane na loptu; dobar HDMI kabel od metra košta u rasponu od 50 - 150 kuna; ne košta 400. Ili više.
Kad pričaš o CAN protokolu, pričaš li o ovome?

Ja sam ZA prisustvovanje u ABX testu; znam do koje frekvencije čujem, treniran sam za kritičko slušanje... pa eto :)

  Da si elektronicar ili elektro tehnicar znao bi da se induktivitet, kapacitivnost i na koncu otpor rjesava upotrebom zica razlicitih promjera unutar samog kabela koji su na razliciti nacin isprepleteni (najbolji primjer je mrezni kabel)

Na taj nacin kabel se pocne ponasati kao nisko propustan filtar

 

Treniran si za kriticko slusanje cega (koja vrsta muzike) na cemu?

 

 

Za ostale koji nisu optereceni ABX ludilom  {#}

KAKO RADI CD PLAYER?

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
16 godina
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
Lazarus Long kaže...

  Linearna interpolacija se vrsi prije sto se digitalan signal uputi u DAC. Da bi DAC ne dobio uvijek tocnu informaciju na disku trebas imati rupe, sam disk biti ekscentrican do te mere da se servo vise ne moze snaci na ispravan nacin i naravno da sklop za korekciju omane pa na kraju cujes sum, krckanja i preskakanja

  Da si elektronicar ili elektro tehnicar znao bi da se induktivitet, kapacitivnost i na koncu otpor rjesava upotrebom zica razlicitih promjera unutar samog kabela koji su na razliciti nacin isprepleteni (najbolji primjer je mrezni kabel)

Na taj nacin kabel se pocne ponasati kao nisko propustan filtar

 Treniran si za kriticko slusanje cega (koja vrsta muzike) na cemu?

 

Za ostale koji nisu optereceni ABX ludilom {#}

KAKO RADI CD PLAYER?

Poznat ti je način na koji radi Cactus Data Shield zaštita audio CDa? :)


Interpolacija će dati drugačiji bitstream ako se promijeni ma i jedan bit kod čitanja, a koji ne može biti korigiran; da se razumijemo, ne pričam o korekciji, nego o interpolaciji, koja nastupa kada korekcija grešaka nije u stanju rekonstruirati originalni zapis sa CDa.
Šum, krckanja nastaju kada je i interpolacija nemoćna, to jest, kada je toliko sektora koruptirano da se ne može rekonstruirati ništa smisleno.

LAN kabel je samo isprepleten, ne koriste se žice različitih promjera. Lowpass je u slučaju LAN kabla bitan na koliko ono MHz i na kojoj duljini, podsjeti me... ima li to ikakve veze u kućnim instalacijama...

I opet, sve te karakteristike kojima se u ovom threadu razbacuje imaju veze samo u profesionalnim primjenama, kada su duljine kablova puno dulje nego u kućnoj primjeni. Doma, gdje je potreba za 10 metarskim HDMI kablom rijetkost, a najčešće se koriste 1-2 m, zvučnički do max 3 metra, interkonekti od metar do metar i pol, cijela ta priča pada u vodu, i jedina stvar koja se treba gledati jest kvaliteta izrade i konektora. Sve ostalo je bullshit i besmislica.

Što se slušanja tiče, slušalice, artefakti kompresije. Srećom, nisam se dugo s time bavio, pa mogu neometano uživati u glazbi... :)

 

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
Father_Dougal kaže...

Poznat ti je način na koji radi Cactus Data Shield zaštita audio CDa? :)

Da (:

 

Father_Dougal kaže...


Interpolacija će dati drugačiji bitstream ako se promijeni ma i jedan bit kod čitanja, a koji ne može biti korigiran; da se razumijemo, ne pričam o korekciji, nego o interpolaciji, koja nastupa kada korekcija grešaka nije u stanju rekonstruirati originalni zapis sa CDa.

  Jelda si procitao onaj link na kojem kazem da [linearna] interpolacija (moze biti i nelinearna) nije jedini nacin korekcije gresaka? Nije da ti pametujem ali malo si se izgubio ...

Dakle u DAC (Digital to Analog Converter, jel) dolazi digitalan signal sa kojeg su otstranjene greske nastale tokom citanja i prenosa do DAC-a. Nakon sto ude u DAC i pretvori se u analogni signal na "snazi stupaju" izbolicenja koja su posljedica unutarnjeg pret-pojacivackog sklopa (250 mV na izlazu)

  Na koncu znas i da postoje zasebni transporti i DAC-ovi

 

 

Father_Dougal kaže...


LAN kabel je samo isprepleten, ne koriste se žice različitih promjera. Lowpass je u slučaju LAN kabla bitan na koliko ono MHz i na kojoj duljini, podsjeti me... ima li to ikakve veze u kućnim instalacijama...

  LAN kabel je bio primjer kako se sa proracunatim i preciznim prepletom zica unutar kabela rjesavaju problemi tokom prenosa (preslusivanje iliti indukcija)

 

 

Father_Dougal kaže...


  i jedina stvar koja se treba gledati jest kvaliteta izrade i konektora. Sve ostalo je bullshit i besmislica.

  Ali nema jeftinih konektora na skupim kablovima i obrnuto (: Ako zelis kvalitetan konektor na kabelima to i platis pa na kraju sebe tjesis po forumima da cujes  fin i prozracan  zvuk nakon promjene kablova sto je...prava bedastoca.

Kabel ne smije "zvucati" nikako. Nije namjena kabela da ima upliv u signal. Kabel treba biti "nevidljiv" . Ako imate cujnog upliva nakon promjene kabela onda nesto nije u redu sa sistemom ili sa vama

 

Medutim da ne ispadne da tjeram vodu na tvoju vodenicu ;) ima i situacija gdje se mora upotrebiti kvalitetan interkonekcijski kabel ..bez kompromisa. A to je gramofon pogotovo kada se koristi MC zvucnica koja daje vrlo niske napone

 

 

 

 

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
11 godina
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
Drazen kaže...

 

Kako zica moze utjecati na signal evo jedan divan primjer iz mojeg iskustva. Spajao sam dva uredjaja koristeci CAN protokol (princip rada slican HDMI) koristeci 50cm najobicnijeg audio kabla sa izolacijom. Brzina CANa  bila je svega 125 kb i signal nisam uspio procitati na drugom kraju! Zasto? Radi induktiviteta i kapaciteta kabla koji su totalno unistili digitalni signal (prije sam spominjao zakosenje bridova i slabljenje signala). Zamislite sto bi taj kabel napravio HDMIu koji moze ici do 340MHz.

Oftopik - svojedobno sam radio elektronike koje se spajaju raznorazne komunikacijske linije, pa između ostalog i CAN.

U ovom slučaju bih riskirao i rekao kako se radilo o loše izvedenom terminiranju krajeva komunikacijske linije. :)

Naime, slične brzine komuniciranja naročito ako se izvode preko diferencijalnih signala (RS-485, RS-422 i CAN) bez problema prolaze kroz "obične" H05 vodiče (to je ona licna za instalaciju).

Uz to su vodiči bili namotani u rol, bili su dugački oko  nekih desetak metara i postavljeni na stolu jedan pored drugog.

Trebao sam spojiti uređaje, a to su bili jedini vodiči u prostoriji. Dakle, nisu bili upleteni u paricu, nego namotani na rolu, što se apsolutno ne preporučuje za takve tipove komuniciranja.

Komunikacija bi krepala tek ako bih stavio rolu jednu na drugu i time zapravo napravio jako loš trafo. :)

 

Da mi sada tu neki rezidentni forumski/vikipedijski sveznadar ne počne pričati kako sam bio u prostoriji koja je zapravo Faradajev kavez, moram napomenuti da na stolu u blizini imam jednu x86 matičnu 3.5" i jednu ARM matičnu koje nisu u kućištima i napajaju se iz nekog jeftilen switching napajanja koje u zadnje vrijeme podosta cvili. Uz to pod stolovima i po raznim ćoškovima još zuji nekih 5-6 desktop kanta.

16 godina
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
Lazarus Long kaže...

  Jelda si procitao onaj link na kojem kazem da [linearna] interpolacija (moze biti i nelinearna) nije jedini nacin korekcije gresaka? Nije da ti pametujem ali malo si se izgubio ...

Dakle u DAC (Digital to Analog Converter, jel) dolazi digitalan signal sa kojeg su otstranjene greske nastale tokom citanja i prenosa do DAC-a. Nakon sto ude u DAC i pretvori se u analogni signal na "snazi stupaju" izbolicenja koja su posljedica unutarnjeg pret-pojacivackog sklopa (250 mV na izlazu)

  Na koncu znas i da postoje zasebni transporti i DAC-ovi

Hm, ne slažem se sa tvojim tekstom; naime, prilikom čitanja medija čitaju se i CIRC kodovi te se iz njih rekonstruiraju loše očitani bitovi; to je onaj prvi, osnovni layer zaštite koji postoji. AKO nije moguće na taj način rekonstruirati bitove koji nedostaju, radi se interpolacija između dva dobro očitana dijela/sektora. Tek se tada podaci šalju u DAC.

Kvaliteta čitanja direktno ovisi o kvaliteti transporta, te o firmwareu samog uređaja.

Korekcija prvog nivoa je apsolutno transparentna; drugi nivo je najčešće transparentan, osim u slučaju da je previše sektora oštećeno, te se ne može korigirati greška; u tom slučaju audio izlaz može pucketati, šumiti, ovisno o tome kako firmware hendla takvu situaciju.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
14 godina
offline
Skupi HDMI kabeli – beskorisni

teme u kojim sudjelujem.

Nothing lasts forever
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Skupi HDMI kabeli – beskorisni

Kod digitalnog signala baš i nema smisla nešto pretjerano ulagat u kabele, dok je signal jači od šuma, sve 5. Kod analognih je malo drugačije i parazitne kapacitivnosti i induktivnosti igraju ulogu, kao i inducirana polja okolnoh vodića i tu se isplati uložiti u kvalitetniji i zaštićeniji kabel.

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Skupi HDMI kabeli – beskorisni

Pricajte vi sto hocete, ali ja uvijek kupujem zlatne kablove... tako da ih u slucaju nuzde uvijek mogu rastopiti i prodat zlato... {#}

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
Mislis pozlacene? U njima mozda nadjes jedno 0,01 g zlata, obogatit ces se jamacno. ;)
13 godina
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
Father_Dougal kaže...
kratos091 kaže...

Ima 'ko kakav kabal od 1-2 m viška? Da mogu preko ljeta gledati serije i filmove sa laptopa... Koliko bi koštalo tako nešto? Ako se nađe od 10 m za 100 kn.

Nisam siguran da li postoji 10m, ali ja imam ovaj od 5m: http://www.everbuying.com/product110497.html i super je!

Ovaj je v1.4 http://www.everbuying.com/product110491.html ali neznam koja je razlika izmeđi 1.3 i 1.4, ja sam uzeo skuplji {#}

50kn za tih 5 metri je bagatela! Još staviš kupon od 6% i košta oko 45kn {#}

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.6.2012 15:33 (David87).
12 godina
offline
Skupi HDMI kabeli – beskorisni

Trazim danas opticki kabel za kupiti i slucajno naletim na ovu ponudu:

 

http://www.portio.hr/index.php?page=artikl&id=500000038420

 

Navali narode!

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
BlueMax kaže...

Trazim danas opticki kabel za kupiti i slucajno naletim na ovu ponudu:

http://www.portio.hr/index.php?page=artikl&id=500000038420

 

 Dobar je, ali nema do Denon AKDL1ethernet kabla... {#}

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
SupremeCommander kaže...

 

  Dobar je, ali nema do Denon AKDL1ethernet kabla...  {#}

Komentar na linku

 

  {#}

 

DO NOT USE THESE CABLES. Something... happens with them. Something came through, something from somewhere else. We were overrun in days, not many of us are left. WE LIVE UNDERGROUND! ONLY YOU CAN STOP IT NOW. SAVE US. DO NOT USE THESE CABLES

 

 

 

 

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
12 godina
offline
Skupi HDMI kabeli – beskorisni

Odlicni su svi komentari :)

Uz kabel dobijes i godisnji tretman u psihijatra.

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
David87 kaže...
Father_Dougal kaže...
kratos091 kaže...

Ima 'ko kakav kabal od 1-2 m viška? Da mogu preko ljeta gledati serije i filmove sa laptopa... Koliko bi koštalo tako nešto? Ako se nađe od 10 m za 100 kn.

Nisam siguran da li postoji 10m, ali ja imam ovaj od 5m: http://www.everbuying.com/product110497.html i super je!

Ovaj je v1.4 http://www.everbuying.com/product110491.html ali neznam koja je razlika izmeđi 1.3 i 1.4, ja sam uzeo skuplji {#}

50kn za tih 5 metri je bagatela! Još staviš kupon od 6% i košta oko 45kn {#}

Kupon? I za koliko ti je dana došao?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
SupremeCommander kaže...
BlueMax kaže...

Trazim danas opticki kabel za kupiti i slucajno naletim na ovu ponudu:

http://www.portio.hr/index.php?page=artikl&id=500000038420

 

 Dobar je, ali nema do Denon AKDL1ethernet kabla... {#}

 kaj to fakat toliko košta ili su dva, tri decimalna mjesta fulali pri upisu?

kod mene normalno radi.....
16 godina
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
cekpi kaže...

 Dobar je, ali nema do Denon AKDL1ethernet kabla... {#}

 kaj to fakat toliko košta ili su dva, tri decimalna mjesta fulali pri upisu?

Tragično je kaj je to običan LAN kabel. I da, toliko košta.
Audiofilska reakcija koju sam dobio kad sam popljuval kabel je bila "jesi isprobao? ako nisi, nemoj pljuvati jer nemaš pojma..." :) :) :) 

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
12 godina
offline
Re: Skupi HDMI kabeli – beskorisni
Father_Dougal kaže...

Tragično je kaj je to običan LAN kabel. I da, toliko košta.
Audiofilska reakcija koju sam dobio kad sam popljuval kabel je bila "jesi isprobao? ako nisi, nemoj pljuvati jer nemaš pojma..." :) :) :) 

Pa to je otprilike tvoja retorika.

 

Pristajes li na test? Ne? Onda nemoj pljuvati :)

(Ako pristajes, kupi ga pa mozemo kod mene isprobati)

15 godina
odjavljen
offline
Skupi HDMI kabeli – beskorisni

Slight overkill...

 

Eto biznisa. Kupuj najobičniji LAN kabel, stavi kvalitetnije konektore i napravi doooobar marketing. Ako treba, potplatiš par recezenata na tim audiofilskim forumima i eto para.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice