Zaustavljena proizvodnja Samsungovog Galaxy Notea

poruka: 94
|
čitano: 10.194
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zaustavljena proizvodnja Samsungovog Galaxy Notea ".
8 godina
offline
Re: Zaustavljena proizvodnja Samsungovog Galaxy No
fer-de-lance kaže...

 Čitaj s razumijevanjem, ja i Mirko smo raspravili to u ovih par postova, zašto je taj broj biran.

44100 Hz je izabrano jer je duplo više od 22050 Hz  koji se smatraju za gornju granicu ljudskog sluha.

Koristi se barem dupli sampling rate zbog izbjegavanja aliasinga i harmonijske distorzije.

I čim više stupnjeva kvantizacije (počeci "pravog" digitalnog zvuka su bili  s 8 bita, 16 bita je standard već dugo, 24 bita samo u high endu, a 32 bita besmislena bezvezarija).

I tu se nailazi na fizičku barijeru, i nemogućnost napredka.

Sljedeća velika promjena u svijetu difgitalnih zvučnih zapisa će biti prikaz zvuka korištenjem simuliranja prijenosne funkcije određenog signala , tj. matematičke funkcije tog signala, tj. tehnologije koja će samplirani signal aproksimirati u puno više točaka, odnosno rekonstruirati informaciju iz puno manje količine podataka.

Uglavnom, glazba će još uvijek onda biti u opsegu od 22050 Hz, jer je to i dalje granica ljudskog sluha.

To je poanta mog posta, logika iza sampliranja i tih izabranih brojki, i zašto su takve.

Ovo mi više izgleda kao da govoriš o kompresiji, a ne o uzorkovanju. Nisam matematički stručnjak, ali prijenosne funkcije ovise o uzorkovanju podataka koje se bazira na Nyquistovom teoremu koji ima nekoliko preduvjeta i ne može se zaobići. Druge metode za koje imam saznanja ne omogućavaju perfektnu rekonstrukciju signala tako da vjerujem da ne misliš na njih. U svakom slučaju, zanima me pa ako imaš kakav link rado ću pročitati. Unaprijed hvala.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.10.2016 19:14 (Feudalac).
7 godina
offline
Re: Zaustavljena proizvodnja Samsungovog Galaxy No
Feudalac kaže...

 Nisam matematički stručnjak, ali prijenosne funkcije ovise o uzorkovanju podataka koje se bazira na Nyquistovom teoremu koji ima nekoliko preduvjeta i ne može se zaobići. Druge metode za koja imam saznanja ne omogućavaju perfektnu rekonstrukciju signala tako da vjerujem da ne misliš na njih. U svakom slučaju, zanima me pa ako imaš kakav link rado ću pročitati. Unaprijed hvala.

 Naravno, uzorkovanje signala je uvijek obavezni prvi korak, nema drugog načina pretvaranja analognog u digitalni signal, i tu ne leži nikakav problem (192 kHz ADC u audio produkciji su standard).

Mislio sam na spremanje takvog uzorkovanog signala u obliku funkcije (npr. razvoj delta funkcije, tipa Dirac ili nekaj slično) uz upotrebu FFT-a i Laplacea kao i do sad, ali uz zapis funkcije koja bi bila aproksimirana iz interpolacijskih polinoma, pa bi  neovisno o sampling rateu (mogli bi ga znatno podignuti prilikom snimanja), zapis zauzimao isti podatkovni prostor, a zvuk bi bio vjerniji izvornom.

Pretpostavljam da ćemo takvu tehnologiju doživjeti tek nakon pojave kvantnih računala, jer je procesorski jako zahtjevna.

A kaj se tiče nekih primjera, jednom sam naletio na takav koncept, mislim na MIT-ovom siteu, ali nisam siguran.

Ali, kad dođem doma, potražit ću na PC-u primjer koji sam  radio na faksu prije nekih 6-7 godina, gdje smo istu stvar radili u Mathlabu, premda se više ne sjećam detalja.

Uglavnom, to je jedini mogući korak naprijed kaj se tiče digitalnog zvuka, jer su sve dosadašnje metode bazirane na istom konceptu, samo uz balansiranje parametara. 

Kruha i igala...
8 godina
offline
Re: Zaustavljena proizvodnja Samsungovog Galaxy No
fer-de-lance kaže...

 Naravno, uzorkovanje signala je uvijek obavezni prvi korak, nema drugog načina pretvaranja analognog u digitalni signal, i tu ne leži nikakav problem (192 kHz ADC u audio produkciji su standard).

Mislio sam na spremanje takvog uzorkovanog signala u obliku funkcije (npr. razvoj delta funkcije, tipa Dirac ili nekaj slično) uz upotrebu FFT-a i Laplacea kao i do sad, ali uz zapis funkcije koja bi bila aproksimirana iz interpolacijskih polinoma, pa bi  neovisno o sampling rateu (mogli bi ga znatno podignuti prilikom snimanja), zapis zauzimao isti podatkovni prostor, a zvuk bi bio vjerniji izvornom.

Pretpostavljam da ćemo takvu tehnologiju doživjeti tek nakon pojave kvantnih računala, jer je procesorski jako zahtjevna.

A kaj se tiče nekih primjera, jednom sam naletio na takav koncept, mislim na MIT-ovom siteu, ali nisam siguran.

Ali, kad dođem doma, potražit ću na PC-u primjer koji sam  radio na faksu prije nekih 6-7 godina, gdje smo istu stvar radili u Mathlabu, premda se više ne sjećam detalja.

Uglavnom, to je jedini mogući korak naprijed kaj se tiče digitalnog zvuka, jer su sve dosadašnje metode bazirane na istom konceptu, samo uz balansiranje parametara. 

Kao što sam i mislio, riječ je o kompresiji. Malo smo skrenuli izvan teme, ali još jednu poruku. U bilo kojem ne nultom rasponu frekvencija neograničen ih je broj. Što vjeriniji prijenos, bit će više podataka.

 

P.S. možda našao nešto?

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.11.2016 9:00 (Feudalac).
7 godina
offline
Re: Zaustavljena proizvodnja Samsungovog Galaxy No

Naravno, ali broj osnovnih frekvencija je ograničen, ostale su nusprodukt kvantizacije.

Zato je cilj čim vjernije prikazati ono kaj je korisna informacija, a eliminirati nusprodukte.

Na ovaj način bi se upotrebom različitih IIR filtera i većeg sampling ratea dobio prilično vjeran prikaz osnovnog spektra, te bi SNR bio definran samo kvalitetom ADC/DAC kombinacije, a vjernost zvuka bi ovisila o broju faktora u polinomu kojim se formira funkcija.

 

A kaj se tiče mojih starih DSP materijala, na PC-u ih nema, ali idem potražiti hard disk iz starog laptopa, možda ima tamo.

Kruha i igala...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice