Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

poruka: 266
|
čitano: 24.215
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Živahni životi i mnoge smrti Linuxa".
12 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Ivan(4) kaže...
josipva kaže...

A eto, ovako iz glave... CERN ili Fermilab sa službenim Scientific Linuxom ili možda vojska SAD-a s Red Hat linuxom, al je..ga to je ionako ništa u odnosu na bug forumaše i novinare.

Koriste razne ustanove Linux itekako, samo, ljudi u njima koriste svoje službene računare za krajnje specijalizovane namene, pokreću određeni skup aplikacija, imali su obuku za to i ne moraju sami administrirati te računare, već im je neko drugi posložio i OS i drivere i mrežu i sve aplikacije koje su im potrebne. S tim na umu, totalno je nebitno koliko je OS user (un)friendly, koliko je generalno dobro podržan od strane proizvođača hardwarea i sve ostalo, na korisniku je samo da radi ono za šta je obučen i da kad god ima neki problem zove podršku.

 

"Normalan" (tj kućni) korisnik ne uživa te pogodnosti. Nije bio na obuci, često želi da koristi svoj računar za mnogo širi spektar aktivnosti, koristi računar u okruženju drugih uređaja koji nisu svi stručno izabrani i podešeni tako da lepo sarađuju sa Linuxom (i njegovom konkretnom distribucijom), a mora ga sam administrirati i rešavati probleme.

 

E zato Linux može istovremeno biti sasvim dobar nekom fizičaru u CERN-u, a katastrofa bilo kome od nas, a da to uopšte nema veze s tim koliko je ko od to tvoje pametan, a još manje od toga koliko ko od to dvoje zna o računarima.

U poslu koristim Win iskljucivo iz razloga sto aplikacije s kojima radim ne postoje, niti postoji adekvatna alternativa na Linuxu. Doma koristim Windows, OSX i Linux. Za kucnog korisnika sva tri OS-a su odlicna. Na ni jednom nemam nikakvih problema. Ono sto ih razlikuje je cijena. Windowsi kostaju puno, OSX je danas besplatan no ko god ga koristi vec ga je platio i preplatio dok je Linux besplatan. Da nisam gamer vjerojatno bi bio iskljucivo na Linuxu jer, po mom misljenju, igre su jedina stvarna prednost Windowsa.

16 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Drago kaže...

Problem s tim pristupom problemu i takvom "logikom" je što 98,4% ostalih korisnika računala koji ne koriste Linux, bez obzira da li su probali i odustali ili nikada nisu ni probali, onda spada u kategoriju štefica, barica i marica. Lijepo je o sebi onda u konrapunktu misliti kao o neshvaćenim "genijalcima", ali iza tog treba stajati i neka podloga, a ja za sada te podloge ne vidim.

evo podlogu vidi kolega Colossus7...
Colossus7 kaže...

Ajde priznajte više, Linux je za čudake,nerdove, gikove,likove koji imaju vremena i volje tj. vole rješavati obskurne probleme satima i danima, kuckati wall of text komandi u terminal da bi obavio neku radnju koju ja u GUI-u riješim sa 5-6 klikova.

 

Uglavnom za ekipu koja ne spada u neki generički kalup korisnika-profesionalca koji radi na računalu.

stvar je u tome sto svi vole o sebi misliti da su nerdovi, geekovi i slicno, sebe prozivati IT strucnjacima i slicno, a onda kad shvate da nisu ni blizu toga, bude im krivo, pa nije moguce da su oni nesposobni i da oni to nesto ne znaju, to mora da je do Linuxa, Unixa ili sta vec... svaka osoba koja se razumije malo bolje u racunala, mozda cak i povijest racunala, arhitekturu racunala, operacijske sustave i aplikacije koje se izvode na operacijskom sustavu nece pljuvati niti po jednom operacijskom sustavu niti vrijedjati njegove korisnike. pitajte kolegu ihusha sto misli o tome koji je operacijski sustav bolji...
KIKI3ooo kaže...

Konkretno ono što me fasciniralo kod Linuxa - je brzina.

Znači kupio sam VPS hosting sa nekom centOS-u i sad idem instalirati taj program za hosting i još more dodataka.


I vi najnormalnije u terminalu upišete i crtu - program se instalira, drugu crtu - drugi program, itd. itd.

Ja sam se zblania. Oni imaju kao neki repozitorij i i ti sa 10 naredbi skineš i instaliraš 10 programa.

 

U windowsima, jel, za skinit neki program, moraš pokrenit browser, ako nije google startpage onda moraš ić na google, upisat ime tog programa, odabrat odakle ćeš ga skinit, a do skidanja te dijeli bar ono još 5 klikova, onda otvori tu mapu di je skinut program pa još instalacija te harasa sa reklamama koje moraš izbjegavat, i to je znači još bar 10 klikova. Ej, ljudi..

pa nego, sto si ti mislio? sto mislis zasto je LAMP toliko popularan? pa kad MSovac pocne pricati o Windows serverima, ljudi odu u predvorje po kolace i kavu xD

11 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Pozz svima! Mislim da mi je ovo prvi puta da komentiram nesto na bug forumu, i to zato jer ne mogu spavat… ugl, svratim na ovu stranicu tu i tamo i procitam aktualne vijesti prije spavanja itd… Upoznat sam s Dragom, linuxom… i vasim ‘borbama' tu po forumu…

Napisao bih puno toga, ali neda mi se, idem radje spavati, ali zelio bih nesto napomenuti.

Obrazovanje…! Naravno da mnogi GNU/Linux operativne sustave dozivljavaju kompliciranima, nedovoljno dobrima… jer misle da je dovoljno skinuti neku distru s neta, klikati malo misem po njoj i sve ce se nauciti… Isto vrijedi i za Windowse!

Moj savijet svima koji planiraju prijeci na Linux je da uz to sto su se vec odlucili na tako nesto, kupite si koju knjigu, upoznajte se barem s osnovama rada sustava, filozofijom, sto se sve to tamo nalazi i na koji nacin funkcionira itd… Ako znate cemu tezite i kakvim korisnikom zelite postati, izbor distribucije vsm nece biti tezak (zaboravite na gluposti o moru distribucija). Kada kazem nece biti tezak mislim prvenstveno na cinjenicu da kao sto su vec neki clanovi foruma naveli, postoji zapravo svega 10-at glavnih distribucija od kojih svaka cilja na odredjenu skupinu korisnika.

Ugl. spava mi se i smatram da su clanci pisani na ovakav nacin krajnje neprofesionalni (glupi) itd… Ln
12 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Drago kaže...

Zaboravio sam spomenuti jedan važan faktor koji također odmaže Linuxu do beskraja - opsadni mentalitet njegovih proponenata koji sami od sebe čine žrtve i brane sebe i Linux kad ga uopće ne treba braniti jer ga nitko ne napada. 

 

Veliki je to psihološki problem kada se dobronamjerni osvrtić poput ovoga shvati kao napad pa se organizira "obrana" i to sve u starom stilu "ne znaš ti..." i onda nabrajanje što sve Linux može, a svatko tko se osvrne na objektivnu nezrelost i očitu nepopularnost tog BESPLATNOG OS-a, odmah je štefica, marica i barica i "ne razumije". 

 

Problem s tim pristupom problemu i takvom "logikom" je što 98,4% ostalih korisnika računala koji ne koriste Linux, bez obzira da li su probali i odustali ili nikada nisu ni probali, onda spada u kategoriju štefica, barica i marica. Lijepo je o sebi onda u konrapunktu misliti kao o neshvaćenim "genijalcima", ali iza tog treba stajati i neka podloga, a ja za sada te podloge ne vidim.

 

 

Ako sada nema značajnije penetracije Linuxa i to kada su izašli najgori Windowsi u zadnjih 20 godina (a Linux je manje-više klasično windowsoidan zadnjih 15 godina i bio bi logičan izbor za ovakve poput mene koji rade na Windowsima od verzije 3.0 pa do sada i koji bi objeručke prigrlili da vezir Iznogud (Linux) postane "kalif namjesto kalifa (Windowsa 8.x)"), onda nije problem u glasniku koji priopćava vijest, nego u samom Linuxu.

 

Ako si IT profesionalac a Linux ti je bauk, da štefica si a takvih poznajem na pretek...

Nacin na koji pises i komentiras tematikiku nije nimalo primjeren dostojanstvenom it novinaru ali eto imam i ja svoje misljenje o it novinarstvu u hrvata...

 

Ali primjecujem i tebe i Olega kako ste u posljednje vrijme nekako uzdrmani, krajnje neprofesionalni i subjektivni u svojim izlaganjima a sto je najgore i tendenciozno svadljivi. Ja sam inace taj koji provocira al novinaru provokatoru to ne bum dal! :D

 

Inace, zaista se gotovo sve da odraditi pot tim cudnom anarhistickim osom zvan Linux. Programirati, zaradjivati, igrati(limitirano al moguce)... samo ako si za to sposoban al niti to ne pretjerano :D Ajmo malo konstruktivno o otvorenim rjesenjima, ajmo malo u smijeru buducnosti, boljitka, sinergije... jer tome i sluzi Linux za razliku od zatvorenih i bezkorisnih rjesenja...

 

Sta je to s ljudima kada ostare? postanemo seronje? na to smo osudjeni? :D nadam se da ne....

lijep pozdrav dragi Drago :D

12 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
BlueMax kaže...
Ivan(4) kaže...
josipva kaže...

A eto, ovako iz glave... CERN ili Fermilab sa službenim Scientific Linuxom ili možda vojska SAD-a s Red Hat linuxom, al je..ga to je ionako ništa u odnosu na bug forumaše i novinare.

Koriste razne ustanove Linux itekako, samo, ljudi u njima koriste svoje službene računare za krajnje specijalizovane namene, pokreću određeni skup aplikacija, imali su obuku za to i ne moraju sami administrirati te računare, već im je neko drugi posložio i OS i drivere i mrežu i sve aplikacije koje su im potrebne. S tim na umu, totalno je nebitno koliko je OS user (un)friendly, koliko je generalno dobro podržan od strane proizvođača hardwarea i sve ostalo, na korisniku je samo da radi ono za šta je obučen i da kad god ima neki problem zove podršku.

 

"Normalan" (tj kućni) korisnik ne uživa te pogodnosti. Nije bio na obuci, često želi da koristi svoj računar za mnogo širi spektar aktivnosti, koristi računar u okruženju drugih uređaja koji nisu svi stručno izabrani i podešeni tako da lepo sarađuju sa Linuxom (i njegovom konkretnom distribucijom), a mora ga sam administrirati i rešavati probleme.

 

E zato Linux može istovremeno biti sasvim dobar nekom fizičaru u CERN-u, a katastrofa bilo kome od nas, a da to uopšte nema veze s tim koliko je ko od to tvoje pametan, a još manje od toga koliko ko od to dvoje zna o računarima.

U poslu koristim Win iskljucivo iz razloga sto aplikacije s kojima radim ne postoje, niti postoji adekvatna alternativa na Linuxu. Doma koristim Windows, OSX i Linux. Za kucnog korisnika sva tri OS-a su odlicna. Na ni jednom nemam nikakvih problema. Ono sto ih razlikuje je cijena. Windowsi kostaju puno, OSX je danas besplatan no ko god ga koristi vec ga je platio i preplatio dok je Linux besplatan. Da nisam gamer vjerojatno bi bio iskljucivo na Linuxu jer, po mom misljenju, igre su jedina stvarna prednost Windowsa.

Ima jos jedna prednost Windowsa a to je masa shareware alata koje mase koriste a gnu ili oss scena ne pruzaju dovoljno alternativa/kvalitetnih rjesenja...

13 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Colossus7 kaže...

Ajde priznajte više, Linux je za čudake,nerdove, gikove,likove koji imaju vremena i volje tj. vole rješavati obskurne probleme satima i danima, kuckati wall of text komandi u terminal da bi obavio neku radnju koju ja u GUI-u riješim sa 5-6 klikova.

 

Uglavnom za ekipu koja ne spada u neki generički kalup korisnika-profesionalca koji radi na računalu.

 

Bilo da se priča o poslu ili kućnoj upotrebi :)

 

 

Probao sam razne distre, trenutno imam OpenSuse 13.1 u dual bootu sa windozama, i godinama sam gamer-pc tehničar-system admin.

 

Nema tog  Linuksa (Bar ne u dosljedno desetljeće) koji bi me permanentno odvojio od Microsoft platforme, bilo da je riječ o serverima, općenito poslu ili o kućnoj upotrebi. A o prosječnim userima da ne govorim. Taman su naučili kroz ovih 14tak godina neke osnove na windozama (tamo negdje od izlaska XP-a) imaju izgrađene navike i ograničeno vrijeme-strpljenje za računala, teško da će takve Linux zanimati, pa čak i ako se priča o nekim user frendly Debian derivat distrama.

 

Što se kaže svakoj budali njegovo veselje. I šta sad.

 

Ako se Dragi ne sviđa Linux, a kužim razloge, jel ga treba pribit na križ odmah?

 

Dobro vam Kizo kaže, palite se ko šibica :)

Lol,Windows server...

sirka666 kaže...

To što je Linux vrhunski sustav za znanstvenike prosječnom korisniku ništa ne znači kad on ne može otići na Facebook jer nema drivera za mrežu.

Prije ćeš imati probelma sa mrežnim driverima na Windowsu 8.1 nego na bilokojoj distri Linuxa.

Drago kaže...
mario.L_hr kaže...

 

Daj objasni gdje, ili bolje rečeno pokaži, u kojem djelu se može iščitait dobronamjernost ovog tvog uratka? 

 

Jel se ti to šališ? Pa čitav zadnji pasus je očito navijanje za Linux. Ali bez laganja i masiranja istine kao kad fanboyi tvrde da "Linux ima sve što i Windowsi" ili da može sve što i Windowsi i takva slična očito "rastegnuta" poimanja istine i stvarnosti. 

 

Ja ne znam kako objasniti tu "kognitivnu disonancu" vrhunskog OS-a (Linux) koji navodno može sve što i najpopularniji OS na svijetu (Windowsi), a usprkos tome što je besplatan i može ga se skinuti na milijun mjesta na Internetu nema ni djelić popularnosti među korisnicima?

 

Za sve krivo "nedobronamjerno" pisanje ovakvih kao što sam ja? 

 

Jel itko s mrvicom objektivnosti može u to povjerovati ili možda nešto stvarno i ne štima u tom Linuxu kada i pored toga što je besplatan i svima dostupan i dalje ima penetraciju od 1,6%? 

 

Ako je u ovome drugome problem, ja u ovom kratkom tekstiću nudim kao odgovor jedan (od masu) razloga zbog kojih on i dalje nije prihvatljiv ogromnoj većini korisnika. Ja i dalje imam simpatije prema Linuxu kao ideji ili idealu, ali trenutno u praksi ostvareno stanje nije doseglo taj visoki ideal bez obzira koliko rastezali istinu.

 

Tu si u krivu,Linux je puno popularniji sustav od Windowsa.Tj. onaj googleov Linux.Windows je popularniji samo na desktopima.To sve dokazuje samo da marketing čini čuda.Linux sa marketingom>Windows sa marketingom>Linux bez marketinga.

 

Pitam se kakav bi se kaos MS-u dogodio da samo na pola godine izgubi svoj marketing.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
15 godina
neaktivan
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Linux kompliciran? Možda prije par godina. GNOME 3 je puno jednostavniji, čišći, uredniji i ispoliraniji od Windowsa. Ne samo kao sustav nego su i osnovni programi (Files, Music, Videos, Photos, Gedit itd.) inspirirani minimalizmom s fokusom na sadržaj. Na Linuxu je gotovo nemoguće nešto smrdati a nije ga potrebno održavati kao Windows. Nakon godinu dana korištenja bude isti kao i prvoga dana. Pitajte moju mamu linuksašicu! Windows ne bih preporučio onima kojima PC služi samo za surfanje, email, gledanje filmova, skidanje torrenata, skype i office.

 

Dosta poznanika si na Windowsu 7 slučajno instalira bezboroj toolbara i desetak "antivirusnih" programa a Microsfot Security Essentials si nekako slučajno uspiju onemogućiti. Svakih pola godine im Windows postane neupotrebljiv pa onda mene gnjave. Toliko o sigurnosti Windowsa. Windows nije otporan na neznanje kao Linux. Windows je najgori izbor za one korisnike koji su dovoljno samouvjereni da sami idu nešto skidati i instalirati a nemaju dovoljno iskustva. U Windowsu programe moraš tražiti po internetu i skidati ih pa onda klikati next i pažljivo čitati da ti ne uvali još neki program. Na Linuxu samo otvoriš Software i jednim klikom instaliraš odabrani program a svi instalirani programi će se sami automatski održavati na najnovijoj verziji. Slično kao Trgovina Play na Androidu. Windows je za iskusnije korisnike a Linux je najbolji za početnike. Windows 7 je neuredan, pretrpan i kompliciran (neiskusnima) ali je mnogima nezamjenjiv (npr. za gaming).

 

Situacija oko Linuxa se popravlja dolaskom Steama, Unreal Enginea, CryEnginea, driveri su sve bolji a krajem godine dobivamo potpuno novi grafički server Wayland koji će napokon riješiti mnoge probleme 30 godina starog Xorg-a. Možda nije ni loše da Linux nema više desktop korisnika, on je poput dijamanta rezerviran kao nagrada samo za one koji ga uspiju otkriti i prepoznati njegove prednosti čak i kada zaboravimo na cijelu open source ideologiju.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.6.2014 3:25 (DragonShit).
 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Bobobo-bo Bo-bobo kaže...

Vidiš, moje iskustvo je potpuno suprotno - rješavanje problema je daleko složenije na Windowsima, nego na Ubuntuu gdje sve radi samo od sebe.

 

Kad me nagovore da im "sredim Windowse" redovno imam problem jer taj OS nikad ne prepoznaje mrežnu karticu - nešto s čim Ubuntu odavno nema problema. Onda kreće igra detekcije "što se krije iza onih žutih upitnika", bootanje Ubuntua s USB sticka i download odgovarajućeg drivera (ili još gore detektora hardwarea ako prvi korak nije urodio plodom) pa još jedan reset da bi se tek pola sata nakon gotove instalacije umjesto fancy radijatora dobilo operativno računalo.

 

Zatim slijedi još malo pogađanja što znače oni ostali upitnici, pa instalacija svega i svačega sa kojekakvih siteova (ili još gore - DVD-ova). Upravo to me najviše nervira - ne postoji centralizirani sustav za ažuriranje (i instaliranje) komponenti, nego me kako koja pila (u najgore vrijeme) da je eto izašla nova verzija i hoću li je "update now".

 

A prosječnim userima treba nešto za Facebook, GMail, Skype i web izdanje lokalnih novina. I sve to radi bez problema.

Ne znam kad si se ti zadnji put susreo sa Windowsima, ali ne sjećam se kad sam zadnji put na nekvu windows kantu morao instalirati drivere za mrežnu, ako je bila sedmica ili noviji windows u pitanju. Baš zbog možebitnih problema sa mrežnim driverima nikad ne dižem frišku instalaciju OSa bez sekundarne kante, jer nikad se ne zna da li će out of the box OS prepoznati mrežni hardver (Vrijedi i za Windows i za Linux podjednako) pa će prema hardware IDu ili dmidecodeu trebati tražiti drivere.

 

To je pogotovo slučaj sa starim windowsima (XP), ali i sa određenim Linux distrama u kojima ne trpaju sve drivere, nego samo najzastupljenije, koje pokrivaju 99% spektra instaliranog hardvera. Problem je sa onih 1% gdje trpaju neki mutavi NIC na matične, kad se ne može osposobiti bez dvosatnog guglanja po forumima, ručnog skidanja drivera te kopanja po .conf fajlovima da stvar proradi. Upravo takav slučaj sam imao sa Fedorom pred godinu dana, gdje je nasreću normalno prepoznao ethernet, ali joj je wlan bio nesavladiv problem (za tu distru), sa kojim sam se hrvao jedno vrijeme da ga osposobim.

 

Postoji dobra vjerojatnost da kod friške instalacije OS-a nešto neće raditi out of the box, ali je često teže to isto osposobiti na Linuxu, gdje se teže dolazi do specifičnih drivera, trebaju dodatni koraci u terminalu ili kopanje po sistemskim fajlovima da se nešto osposobi. Za neke stvari čak treba i restart.

Potemkinhr#2800
14 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
g12356 kaže...
sirka666 kaže...

To što je Linux vrhunski sustav za znanstvenike prosječnom korisniku ništa ne znači kad on ne može otići na Facebook jer nema drivera za mrežu.

Prije ćeš imati probelma sa mrežnim driverima na Windowsu 8.1 nego na bilokojoj distri Linuxa.

Naravno da mrežni driveri ovdje uopće nisu upitni.

 

Već driveri općenito.

Swedish latin super funk.
16 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
kizo2703 kaže...
Ovo mi je dovoljno - ukratko ,imaš prekratak fitilj ,kao i dosta ''Linux prefered'' krisnika.

A znam ih dosta ,uživo i po forumima ,i svi reagirate vrlo slično - vrlo ''vatreno'' na svaki krivi spomen Linuxa.

Đizs, koji bezvezen stav...

Sry, ali ako je nekome Drago "megacar", a škvadra koja se loži su "lulz njubare", meni to više liči na vrtićko razmipljanje tipa "smrdi, smrdi, deda prdi", nego na normalan razgovor.

 

Po kojem je to kriteriju OK kad tip od 60 godina na web portalu vodećeg HR informatičkog časopisa napiše besmislen neinformativan članak, čiji je cilj trolati 1,6% korisnika računala, a nije OK kad netko pokuša reći kako napisano nema veze s mozgom? Simptomatično je kako je već u prvom postu prepoznata ideja zašto je članak nastao, ali je još gore pomisliti u kakvoj je situaciji časopis koji mora trolati marginalan broj ljudi, samo kako bi se malo povećala aktivnost na učmalom forumu.

 

I što bi tek trebalo reći za ove koji na temi vezanoj na linux krenu braniti windowse (uklj. tebe) - da su patološki slučajevi?

Gledam te!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
sirka666 kaže...
g12356 kaže...
sirka666 kaže...

To što je Linux vrhunski sustav za znanstvenike prosječnom korisniku ništa ne znači kad on ne može otići na Facebook jer nema drivera za mrežu.

Prije ćeš imati probelma sa mrežnim driverima na Windowsu 8.1 nego na bilokojoj distri Linuxa.

Naravno da mrežni driveri ovdje uopće nisu upitni.

 

Već driveri općenito.

Driveri općenito bolje rade.Sve osim vlasničkih grafičkih drivera se predinstalira sa distribucijiom.A vlasnički grafički driveri se na većini distribucija instaliraju u svega par klikova.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
16 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Drago kaže...
Ja ne znam kako objasniti tu "kognitivnu disonancu" vrhunskog OS-a (Linux) koji navodno može sve što i najpopularniji OS na svijetu (Windowsi), a usprkos tome što je besplatan i može ga se skinuti na milijun mjesta na Internetu nema ni djelić popularnosti među korisnicima?

Pa ako se već sam ne možeš sjetiti, pitaj pametne ljude ovdje na forumu, koji će ti rado objasniti. Evo, npr. ihush će ti prvi reći da OS nije bitan, nego aplikacije.

 

Znači, samo ovako iz glave: Autodesk i Adobe alati, te MS Office već sami pokrivaju valjda 75% (ako ne i više) aplikacija potrebnih u poslovnom svijetu, a koje nisu dostupne na linuxu. Dodaj na to da ti poslovno internet bankarstvo neće raditi ako nemaš windowse, da se u školskom sustavu sve radi na windowsima od osnovne do faksa, kao i to da ti vlastita država kao standard propisuje .odf format, ali se toga ne drži, već sve traži u .doc i .xls formatima i što možeš očekivati kao rezultat?

Jednostavno opensource filozofija (trenutno) nije kompatilna s postojećim poslovnim modelima i to je zatvoreni krug.

 

Naravno, ne škodi primijetiti niti kako ljudi imaju neku neobjašnjivu potrebu imati na raspolaganju samo najnovije i najbolje alate za svoj posao, pa tako pozivnice na dječji rođendan pišu u Wordu, u Comic Sans MS fontu, a iz fotografija crvene oči uklanjaju Photoshopom.

 

U nekoliko situacija mene je Wine sasvim dobro poslužio, ali to je krpanje koje nije svakome po volji i očekivano ne daje uvijek dovoljno kvalitetne rezultate.

Gledam te!
16 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
sirka666 kaže...
g12356 kaže...
sirka666 kaže...

To što je Linux vrhunski sustav za znanstvenike prosječnom korisniku ništa ne znači kad on ne može otići na Facebook jer nema drivera za mrežu.

Prije ćeš imati probelma sa mrežnim driverima na Windowsu 8.1 nego na bilokojoj distri Linuxa.

Naravno da mrežni driveri ovdje uopće nisu upitni.

 

Već driveri općenito.

Dafuq?!

Gledam te!
14 godina
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Linux sam osobno kod kuće koristio 7 godina jer sam testirao kako izgleda život ako mi je sav software, glazba i filmovi legalni. I besplatni, uz to. I, iznenađujuće, život je moguć. Čak sam se i igrao.

 

Ipak, to još uvijek nije to, jer sve baš i ne radi "out of the box", odnosno, gotovo sve proradi, ali uz ponešto znoja i truda.

 

Pošto mi je dopi*dilo d*kati po računalu kad god poželim instalirati neki novi ku*ac, pribjegao sam strategiji "plati pa se rugaj", jer svoje slobodno vrijeme moram utrošiti na potomstvo, umjesto na električnog kućnog ljubimca.

 

Ali, kad Linux dođe do nivoa "out of the box", ja sam spreman, čak ću i donirati pare.

 
3 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Veliki brat

Pa meni je os bitniji od aplikacija jer o njegovoj kvaliteti i ovise mogucnosti, stabilnost i performanse tih aplikacija.

Isto kao da kazes da su bitniji zidovi i krov kod kuce a temelj ne kad on drzi cijelu kucu

 
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Veliki Brat kaže...

Đizs, koji bezvezen stav...

Sry, ali ako je nekome Drago "megacar", a škvadra koja se loži su "lulz njubare", meni to više liči na vrtićko razmipljanje tipa "smrdi, smrdi, deda prdi", nego na normalan razgovor.

 

Po kojem je to kriteriju OK kad tip od 60 godina na web portalu vodećeg HR informatičkog časopisa napiše besmislen neinformativan članak, čiji je cilj trolati 1,6% korisnika računala...

 

 

Jedini osvrt na Linux koji zadovoljava vas "1.6 percentere" bi bilo u stilu Monty Pythonove molitve, s tim da se svaki "Lord" zamijeni s "Linux".

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.6.2014 10:57 (Drago).
12 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
cowboy kaže...

Veliki brat

Pa meni je os bitniji od aplikacija jer o njegovoj kvaliteti i ovise mogucnosti, stabilnost i performanse tih aplikacija.

Isto kao da kazes da su bitniji zidovi i krov kod kuce a temelj ne kad on drzi cijelu kucu

Stabilnost, mogucnosti i performanse aplikacija uglavnom ovise o - aplikacijama. Da je stabilnost OS-a neko osnovno mjerilo pozeljnosti danas bi 49% ljudi bilo na OSX-u, 49% na Linuxu a 2% mazohista na Windowsima (danasnji windowsi su ok ali prije je bila katastrofa).

Problem "aplikacija" na Linuxu nije taj sto se one ne izvrsavaju brzo i stabilno, nego nedostatak aplikacija na koje su ljudi navikli. Velikim developerima nije u cilju okretati ljude ka OSS-u jer bi to bilo pilanje grane na kojoj sjede. Tu su i razna sponzoriranja vlada i ustanova od strane izdavaca, reklame... sve ono za sto OSS zajednica nema novca a i protivi se samoj OSS filozofiji.

 

"Problem aplikacija" na Linuxu je i kvaliteta samih aplikacija. Dok sam od Windowsa i OSX-a dozivio rusenje od Linuxa nisam medjutim rusenje aplikacija, bugovi, smrzavanja... su puno cesci na Linux aplikacijama nego na Win/OSX. Ne sve, neke su rock stable ali ima puno onih koje nisu. Osnovni problem je opet novac. Dok jedne aplikacije rade timovi ljudi s namjerom da zarade, druge rade entuzijasti u slobodno vrijeme kojeg moderan covjek ima vrlo malo. Zarada vuce i odgovornost (ovdje bi se puno toga moglo pricati i o komercijalnim aplikacijama no to je druga tema) dok hobby ne.

Drugi problem je nehomogenost Linux zajednice. Razne distribucije, GUI-ji, opskurni izvori drivera... dovode do nereda. Koliko god mogucnost izbora bila zanimljiva i dobrodosla cesto stvara nekompatibilnost pa se neka KDE aplikacija rusi na Gnome-u, neka aplikacija se rusi bez specificnog drivera... 

 

Ponavljam, nije rijec o svim aplikacijama nego o dosta njih no covjek sebi moze sloziti Linux stroj koji ce obavljati sve zadatke bez ikakvih problema, besplatno i sigurno. Ja imam jedan takav i apsolutno sam zadovoljan i za ono za sto je namijenjen smatram ga boljim nego sto se moze s windowsima ili osx-om napraviti.

13 godina
neaktivan
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Gle Linux zajednica ima neka nepisana pravila:

1)Linux nije savršen ali je bolji ili podjednako dobar kao drugi sustavi.Objektivno ili subjektivno(ovisi o tebi i situaciji).

 

2)Linux bez FOSS-a je besmislen i to se nesmije nikada dogoditi.

 

3)Dobio si relativno(manje ili više) dobru platformu besplatno,možeš se odužiti tako da pomaažeš zajednici.Iako nisi ni to obavezan.

 

4)Iza desktop Linuxa ima jako malo tradicionalnoga marketinga.Ti kao korisnik sustava koji je besplatan i koji je nastao kao čudo evolutivnog tipa razvoja,čudo slučajne kolaboracije ljudi na internetu se možeš odužiti da Linuxu pružaš besplatan marketing.

 

5)Zbog pravila broj 4 o svim sukobima i problemima unutar Linuxa i zajednice raspravljaj o njima uglavnom unutar zajednice.

 

...Zbog pravila broj 5 i 4 zajednica nekada izgleda vanjskim ljudima kao kaos,ali tako Linux zajednica funkcionira,vrlo evolutivno,a sa druge strane stalno 'regrutira'.Jer linux zajednica bez 'zajednice' je ništa.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Veliki Brat kaže...

Đizs, koji bezvezen stav...

Sry, ali ako je nekome Drago "megacar", a škvadra koja se loži su "lulz njubare", meni to više liči na vrtićko razmipljanje tipa "smrdi, smrdi, deda prdi", nego na normalan razgovor.

 


I što bi tek trebalo reći za ove koji na temi vezanoj na linux krenu braniti windowse (uklj. tebe) - da su patološki slučajevi?

Sama količina odgovora poput tvojeg (a da uopće ne ubrojim ovakve ,stvarno patološke slučajeve) mi kaže da takav stav stoji. {#}

 

Ja uopće ne branim nikog i ništa ,samo se zabavljam gledajući vas kak se pjenite. (ali ,niti ne napadam Linux ,za razliku od većine vas ,iskusnih Linuxaša)

 

I da ,stvarno imate kratak fitilj. Sorry. {#}

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.6.2014 12:56 (kizo2703).
16 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
kizo2703 kaže...
Sama količina odgovora poput tvojeg (a da uopće ne ubrojim ovakve ,stvarno patološke slučajeve) mi kaže da takav stav stoji.

 

Ja uopće ne branim nikog i ništa ,samo se zabavljam gledajući vas kak se pjenite. (ali ,niti ne napadam Linux ,za razliku od većine vas ,iskusnih Linuxaša)

 

I da ,stvarno imate kratak fitilj. Sorry. {#}

A kakvi odgovori bi po tebi trebali biti na ovoj temi? Na jednom forumu? Gdje ljudi dolaze diskutirati i općenito razmjenjivati informacije?

Kakav bi to odgovor trebao biti i odgovor na što točno?

Gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Veliki Brat kaže...

A kakvi odgovori bi po tebi trebali biti na ovoj temi? Na jednom forumu? Gdje ljudi dolaze diskutirati i općenito razmjenjivati informacije?

Kakav bi to odgovor trebao biti i odgovor na što točno?

Treba moći shvatiti da nitko ne napada Linux i da ga ne treba braniti ,pogotovo ne sipanjem žući i svađom ...

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
16 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Drago kaže...
Jedini osvrt na Linux koji zadovoljava vas "1.6 percentere" bi bilo u stilu Monty Pythonove molitve, s tim da se svaki "Lord" zamijeni s "Linux".

Yep, očekivano argumentiran i konstruktivan odgovor...

Vidim da postotak zastupljenosti spominješ već n-ti put, očito te pali što linux ima tako malen udio u desktop OS-ovima i očito se ne svrstavaš u te iste "1.6 percentere", već u one "90+ percentere". E pa neka tebe tamo, uživaj u krdu i slobodno napiši još koji isprazan članak na temu OS-a koji nitko ne koristi, ali je nekako ipak dovoljno dobar za jedan forumski flejm.

Gledam te!
16 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
kizo2703 kaže...
Veliki Brat kaže...

A kakvi odgovori bi po tebi trebali biti na ovoj temi? Na jednom forumu? Gdje ljudi dolaze diskutirati i općenito razmjenjivati informacije?

Kakav bi to odgovor trebao biti i odgovor na što točno?

Treba moći shvatiti da nitko ne napada Linux i da ga ne treba braniti ,pogotovo ne sipanjem žući i svađom ...

Đizs, koji si ti fanboy!

Ne napada linux, nego radi - što? Konstatira kako linux ničemu ne koristi? Dok ga koristim i ja još X ljudi na forumu, za sve stvari za koje Drago uredno tvrdi da je beskoristan i da ne radi? Vaaau, stvarno uman članak, nema što!

Gledam te!
9 godina
neaktivan
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Haha, kakav je flame war nastao ovdje čim se spomene Linux ili ga netko kritizira :) Samo me čudi da nitko nije spomenuo slobodan softver i Richarda Stallmana. Ovdje se svi fokusiraju čisto na funkcionalnu komponentu linux distribucija i Windowsa, u vidi koji OS ima bolje performanse, stabilnost i koji je lakše koristiti za običnog korisnika. Nitko ne spominje slobodu, ali ajde ako niste zainteresirani za filozofske rasprave neka tako i ostane.

 

Linux je zasigurno u zadnjih nekoliko godina doživio velik napredak k tome da bude još više dostupan za svakodnevne korisnike. Istina da ima problema, ali ne zbog nekih urođenih manjkavosti već zato što ne možeš ništa napravit ako neki proizvođač softvera ili hardvera odbija uvesti podrušku za Linux. No svejedno Linux se može pohvaliti zavidnom stabilnošću, sigurnošću i podrškom za izuzetno velik broj hardvera i to bez instalacije dodatnih drivera. Ako ne postoje driveri i aplikacije za najnovije gejmerske kompnente i ako nisu dobro podržani onda ne možeš kriviti ljude koji razvijaju Linux, zar nije to na proizvođačima.

 

Ali recimo izuzev Photoshopa, Officea, Auto CAD-a i nekih igara ne možete reći da Linux nije sasvim upotrebljiv OS za svakodnevnu uporabu. A osim toga danas imate sve u Cloudu i na web-u pa je moguće koristiti i najnoviji Office preko weba ako se ne varam...

 
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Veliki Brat kaže...
Drago kaže...
Jedini osvrt na Linux koji zadovoljava vas "1.6 percentere" bi bilo u stilu Monty Pythonove molitve, s tim da se svaki "Lord" zamijeni s "Linux".

Yep, očekivano argumentiran i konstruktivan odgovor...

Vidim da postotak zastupljenosti spominješ već n-ti put, očito te pali što linux ima tako malen udio u desktop OS-ovima i očito se ne svrstavaš u te iste "1.6 percentere", već u one "90+ percentere". E pa neka tebe tamo, uživaj u krdu i slobodno napiši još koji isprazan članak na temu OS-a koji nitko ne koristi, ali je nekako ipak dovoljno dobar za jedan forumski flejm.

<offtopic>A kad se ja zahebavam dobijem žuti. Bug.hr forum klasika. Ne diraj autora, pa makar i zezancijom, poslusni modovi odmah reagiraju. Ali nema veze, naviknuti smo.</offtopic>

 

{#}

Samomrzeći hrvat
14 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

I second that.
Dodao bih samo to da netko lučenje endorfina pojačava seksom i maženjem, a netko trolanjem. Da takvome daš kakav Maserati, zabio bi se njime u zid i rekao da je valja jer... ne valja.

Odavno mi je dojadilo objašnjavati da godinama Windowse nisam ni štapom taknuo i da sve odrađujem na besplatnim alatima. Da mi ljudi više i ne dolaze sa pitanjima tipa "daj mi instaliraj Linux, želim ga probati" nego ga instaliraju sami i samo povremeno pitaju kakav savjet. Neki se vrate na Windowse, neki ostanu na Linuxu. Bez previše filozofiranja.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Veliki Brat kaže...

Đizs, koji si ti fanboy!

Ne napada linux, nego radi - što? Konstatira kako linux ničemu ne koristi? Dok ga koristim i ja još X ljudi na forumu, za sve stvari za koje Drago uredno tvrdi da je beskoristan i da ne radi? Vaaau, stvarno uman članak, nema što!

{#}

 

Članak je ono najbitnije obavil: zapalili ste se (opet {#}) ,a to je i bila Dragina želja.

 

Samo ,kaj to još niste shvatili.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.6.2014 15:11 (kizo2703).
10 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
kizo2703 kaže...

Članak je ono najbitnije obavil: zapalili ste se (opet {#}) ,a to je i bila Dragina želja.

 

Samo ,kaj to još niste shvatili.

Ako je to istina, onda to više govori o portalu i autoru nego o onim koji su se "zapalili". {#}

Samomrzeći hrvat
14 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

stvar je u tome sto svi vole o sebi misliti da su nerdovi, geekovi i slicno, sebe prozivati IT strucnjacima i slicno, a onda kad shvate da nisu ni blizu toga, bude im krivo, pa nije moguce da su oni nesposobni i da oni to nesto ne znaju, to mora da je do Linuxa, Unixa ili sta vec... svaka osoba koja se razumije malo bolje u racunala, mozda cak i povijest racunala, arhitekturu racunala, operacijske sustave i aplikacije koje se izvode na operacijskom sustavu nece pljuvati niti po jednom operacijskom sustavu niti vrijedjati njegove korisnike. pitajte kolegu ihusha sto misli o tome koji je operacijski sustav bolji...

Pa upravo je to najveći problem u stavu Linux usera, pogotovo power usera, a koji se vrlo jednostavno može sažeti u jednu rečenicu:

 

*Linux je najbolji u svemu, Windows je smeće sa dobrim marketingom*

 

Okorjeli Win useri nisu ništa bolji, ma taj linux je smeće slična priča različiti argumenti, a zanimljivo je vidjeti da se mnogi kada trebaju nešto raditi na jednoj ili drugoj platformi koja im nije poznati teritorij, nastaje znojenje i problemi, što pravi što imaginarni.

 

I tu bilo kakvoj kvalitetnoj raspravi dolazi kraj. Tema je krcata postovima na kojem je OSu lakše ili teže instalirat drivere i probleme vezane uz to?! Pa jel to vrh rasprave? To su argumenti?  Pros-Cons?  Zar smo opet u 90tima? Bilo koji iskusniji informatičar koji zna što radi neće dati takvoj temi vjetar u leđa, i uopće se zamarati sa takvom pričom, a spike sa driverima i instalacijom softwera su stvari sa kojima se muči znamo tko. Budimo realni.

 

Da ne kvotam sad pol teme, jedan forumaš sa Stallmanovim avatarom napisao samo LOL Windows Server, a vjerovatno nije ni prismrdio recimo Windows Server 2012 i Hyper-V platformi.

 

Meni je osobno Linux općenito odlična stvar, sa admin strane skidam mu kapu na npr. Web server platformi, ali činjenica jest, što zbog povijesti industrije, kapitalizma, i navika korisnika što poslovnih što kućnih, softverske industrije koja štanca pro alate većinom za Windows Desktop i Server OS, on je jos uvijek bog i batina IT industrije. Ako radi ničeg drugog onda zbog industrijskog standarda. O milijunskoj industriji koja zarađuje pare na certificiranju, knjigama, video tutorijalima da ne pričam.

 

Jednostavno rečeno, Linux jos uvjek nema šanse da ostvari mokri san Linusa Torvaldsa a to je da preuzme većinu kolača Microsoftu.

 

 

Mislim da kad se podvuče crta, na osobnoj razini olitiga Personal Computer filozofije, i jedni i drugi korisnici nevole kad se dira u nešto u što su uložili vremena, truda, volje i znoja, to najviše boli svih,  ipak je to automatski udarac na ego, jer previše je investirano u to.

 

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
16 godina
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Nisam čitao prethodne stranice, ali slažem se da je pain in the ass kad neka banalna stvar izbaci error i onda moraš googlat i pronaći neku komandu koja to riješi. Stavio sam Ubuntu i supruga ga nije nikad prije koristila, moram priznati da sam bio iznenađen da me niti jednom nije pitala kako nešto napraviti ili otvoriti, itd. Dakle, "intuitivno" je, ali čim kreneš malo žešće konfigurirati ili dodavati hardver poput TV kartice, to postaje SF, trošim odavnina linux, ali doslovno moraš kopati da nađeš pravu stvar da bi proradilo i kad proradi zna biti razočaravajuće, pa onda opet kopaj i traži, što u Win, staviš instaliraš driver i radi! Win je u tom pogledu jak, no, Linux veseli tim komandnim mogućnostima i twikanjem kako ti želiš. I win i Linux su dobri, samo da se Linux malo više posveti peglanju sučelja i tim kerefekama. Nadam se da će Steam malo pomoći linuxu :).

http://www.zvonimirbuzanic.com/ - http://www.doom.com.hr/ - http://www.weboteka.net/
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice