Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

poruka: 266
|
čitano: 24.234
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Živahni životi i mnoge smrti Linuxa".
10 godina
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Vjerujem da Drago opet radi praktički isti članak jer želi biti popularan na forumu. Previše izmišljotina u članku, pogotovo u pogledu da će ti "netko" reći nešto o verziji distribucije koju koristiš. Apsolutno nikada nisam to doživio.

 

A ovo: "Sve dok ne postane stvarno upotrebljiv za većinu kućnih ili poslovnih korisnika." - Mogu reći da je ovo zaista nizak pad za gospodina urednika. I sam zna da je ovo laž kao i mnoge druge stvari izrečene u "članku".

 

U kratkim crtama, neozbiljno i neprofesionalno, čak i za osobni osvrt, jer ovo bi navodno trebao biti kakti IT orijetnitani portal. {#}

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
8 3 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Stiven kaže...

Nekako imam osjecaj da bi linux bio puno bolji da nije njegove filozofije otvorenog koda. Sto baba kilavo dite... Ponekad imam osjecaj da je linux beta kojoj nema kraja. Ja sam za to da je softver slobodan, ali ne i otvoren za sve. Takvo nesto je poslo za rukom appleu i imaju dobar i pouzdan OS. Tom nekom logikom se izrađuje i kernel koji je po meni najstabilniji dio linuxa.

Linux bey filoyofije otvorenog koda nema smisla,jer bi onda bio isti k**** kao mac os i windows,tj. digtalni zatvor.Reci mi,koji bi bio onda smisao imati Linux?

Stiven kaže...
Franjo15 kaže...
Porga kaže...

jednom nagodinu treba reinstalirati jer nikakvo ciscenje nema efekta. O virusima i malwareu da ne govorim.

 

Onaj tko zna kako sa svojim sustavom nema problema, a isto i sa virusima i štetnim stvarima. Treba znati samo tretirati svoj sustav, i paziti šta se radi. I to je to. 

Slozio bi se s ovim. Imam windows 8 preko godinu dana i mogu reći da je brz kao i prvog dana. Sto se tice virusa u tom periodu ih je bilo 2 ili 3, sto je sasvim normalno s obzirom na popularnost OS-a.

2 ili 3 previše da se mene pita.Ja osobno kada u privicima thunderbirda vidim čudne exe datoteke,ne samo da se osjećam sigurno,nego se počnem smijati kao blesav.

kach kaže...

Meni je bito da OS bude zadnja stvar na kompu di cu gubit vrijeme nastimavat ga. Ocu to posloziti jednom kod instalacijei  i nakon toga vise nis ne dirati oko OS-a jer mi je bitno da nakon toga pc sluzi kao alat za rad i zaje*anciju.

 

Imam windows 8 instaliran na ssd-u i nakon godinu dana nisam osjetio nikakvo usporenje,sve radi ko sat. Instantno se boota,programi svi koje koristim se instanto pale i rade savrseno bez rusenja. Kaj god da radim na windowsima RADI. Nikada nisam osjetio potrebu otici probati nesto bolje od windowsa jer sve jednostavno radi.

 

Ne kuzim cemu tolki hejt prema windowsima od strane linux usera. 

 

 

 

 

 

 

Nisu licencirani GNU licencom i lošiji su sustav općenito gledano.

cowboy kaže...

Onaj tko zna i ima vremena raditi s linuxom neće imati potrebu za windowsom što god da radi osim produkcije koja zahtijeva komercijalne i skupe alate ili igranja

Naprotiv, što god da radi linux će mu biti efektivniji od windowsa i kvalitetniji po pitanju svih potreba jednog osa

Onaj tko ne zna, nači će se u situaciji objašnjenoj u članku i stalno tražiti sebi odgovarajući "linux" za neke potrebe ili stabilnost iako je linux samo jedan i tražeći prelijeva iz šupljeg u prazno

 

E sad, točno je da je linux teži.

Tu je primjer zašto jer da izbjegnemo problem pitanja "koja je distra trenutno naj" imamo rolling release distre koje su "uvijek naj". Imamo i source distre koje su naj od naj

Ali to imaju ljudi koji znaju raditi u linuxu, novi korisnici imaju opciju testiranja stotina distra da traže nešto što nikad neće naći jer ni jedna im neće odgovart, što više budu znali i naučili sve će više shvačati koliko im distra ne odgovara... ili opciju da se vrate nazad na M$

Više se radi o tome da treba puno vremena da korsnik nauči iz linuxa uzeti sve što mu treba nego o tome da u linuxu nema nešto što mu treba kad je linux daleko sposobniji sustav od windowsa. Zapravo gnu je o sustav, linux je samo jezgra, nebitno sad...

Sve ostalo će uvijek biti problem jer se naglo razvija i uvijek će biti boljih distribucija ali to nije stvar linuxa već nezaobilazan problem binarnih gnu distribucija

Nebih stalnu izmjen u distribucija zvao problemom,nego vrlinom jer je to dokaz 'evolucije' na djelu.

 

Najveći problem linuxa je što smo skoro svi odrasli na windowsima.Nemožeš doći na novu platformu,bilokakvu i očekivati da ćeš imati windowse.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
10 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
user2013 kaže...

 

Jesi čuo za LiMux?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/LiMux

 

Većina slobodnog softvera je ionako samo loša kopija komercijalnog, zato Libre Office nikad nece bit sjena MS Officeu, zato Gimp nikad nece bit sjena Photoshopu...

15 godina
neaktivan
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Slično kao i prošli njegov članak. Ako odvojimo korisnike na 3 grupe, one koji površno koriste računalo (uredske marice), wannabe powerusere (drago) i prave powerusere. Dvije od 3 grupe neće imati problema s linuxom dok wannabe poweruseri hoće, to su upravo oni koji smatraju da se znaju koristiti računalima, klasični dugogodišnji windowsaši koji čuju nešto sa strane o tom nekom čudnom linuxu, probaju, neznaju, napišu ovakav članak, proširie malo dezinformacija...

 

- strelovita padanja dizanja distribucija ? (a glavne distribucije su praktički stalno jedne te iste)

- ne zamislive su za koristiti u uredskom okruženju a suse, redhat i oracle očito zarađuju prosjačenjem i donacijama linux fanatika ?

- Određene distre su kompliciranije jer nude više slobode, ako korisniku više odriješiš ruke logično je i da taj korisnik treba više znati (Arch, Gentoo). Krivo pretpostavljaš da je to zato jer su "leet".

 

Čovjek ne zna dovoljno, a postavlja se u poziciju gdje sudi o nečemu s čime nije dovoljno upoznat.

 

 
7 2 hvala 0
13 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
g12356 kaže...

Linux bey filoyofije otvorenog koda nema smisla,jer bi onda bio isti k**** kao mac os i windows,tj. digtalni zatvor.Reci mi,koji bi bio onda smisao imati Linux?

A joj... Digitalni zatvor... Ajde ti nama zatvorenicima daj primjer svoje velike slobode, a da se ne svodi na to da ne moraš plaćati za programe koje mi drugi plaćamo, a znamo i zašto ih plaćamo, te da se isto tako ne svodi na besmisleno i dokono prćkanje po sistemu... Digitalni zatvor... Yeah right... Drama queen... :)

12 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Drago kaže...

 

{#}

 

Meni ovo smiješno, bez zeke, posebno u svijetlu činjenice da se dvije trećine članka bavi pitanjem izbora "prave" distribucije...

 

 

 

 

CITAT:

Kao poslovni korisnik istko tako ne mogu zamisliti situaciju da radim u firmi na nekoj od Linux distribucija. Razlog tome je što sumnjam da bi u takvom slučaju na radnim računalima bila instalirana uvijek najsvježija i (po općem mišljenju zajednice) najrelevantnija i optimalna distribucija, osim ako ne bismo u firmi imali tehničare svemirskih sposobnosti koji bi istodobno bili i vrhunski plaćeni i entuzijasti koji bi sve to održavali kako spada, odnosno IT odjel kakav trenutno ne postoji niti u najvećim domaćim tvrtkama. - KRAJ CITATA

 

WTF? Ogromna vecina Windows poslovnih korisnika nema najsvjeziju i po misljenjima naj optimalniju, najrelevantniju... "distribuciju" Windowsa. Pa sta? Ne kukaju nego rade na onome sto ih zadovoljava. Oni koji kukaju najcesce i nisu produktivci nego "kukavice". Windows 8.1, naj... distribucija trenutno se nalazi na, koliko ono posto? I koliko od toga je poslovnjaka?

Vjerujem da je omjer onih koji koriste zadnju LTS inacicu Linux distribucije koja im pase daleko veci od omjera poslovnjaka koji koriste zadnje LTS Windowse.

16 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Bobobo-bo Bo-bobo kaže...

... Prekjučer su mi uvalili novo računalo s originalnim Windowsima da ga "osposobim za rad" pa sam morao Googlati kako se to smeće gasi. ...

To su morali i mnogi redovni korisnici Windowsa kad su se prvi put sreli sa Win 8, tako da nije u pitanju stvar navike na Windows ili Linux. Prosto da se čovek zapita ima li MS bilo kakav QA kad je to prošlo u konačni release. Srećom paje uz najnovije zakrpe stvar malo normalnija.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.6.2014 22:31 (Ivan(4)).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
KIKI3ooo kaže...

@Drago - bilo bi zanimljivije da si pisao o tome zašto ljudi (profesionalci) koriste Linux, koje beneficije imaju isl. jer to su stvari o kojima se ne piše, ponaravno ne u Bugu, i većina nema koga pitat. Mislim prosjećni "PC guy" nije Linuxaš.

Zašto ga koriste znanstvenici, profići, itd.

 

o kakvim profićima se tu radi?!

o kakvim znanstveniicima?! pa svi appovi su na win platformi. u nekoj mjeri postoji i linux verzija.

14 godina
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Ajde priznajte više, Linux je za čudake,nerdove, gikove,likove koji imaju vremena i volje tj. vole rješavati obskurne probleme satima i danima, kuckati wall of text komandi u terminal da bi obavio neku radnju koju ja u GUI-u riješim sa 5-6 klikova.

 

Uglavnom za ekipu koja ne spada u neki generički kalup korisnika-profesionalca koji radi na računalu.

 

Bilo da se priča o poslu ili kućnoj upotrebi :)

 

 

Probao sam razne distre, trenutno imam OpenSuse 13.1 u dual bootu sa windozama, i godinama sam gamer-pc tehničar-system admin.

 

Nema tog  Linuksa (Bar ne u dosljedno desetljeće) koji bi me permanentno odvojio od Microsoft platforme, bilo da je riječ o serverima, općenito poslu ili o kućnoj upotrebi. A o prosječnim userima da ne govorim. Taman su naučili kroz ovih 14tak godina neke osnove na windozama (tamo negdje od izlaska XP-a) imaju izgrađene navike i ograničeno vrijeme-strpljenje za računala, teško da će takve Linux zanimati, pa čak i ako se priča o nekim user frendly Debian derivat distrama.

 

Što se kaže svakoj budali njegovo veselje. I šta sad.

 

Ako se Dragi ne sviđa Linux, a kužim razloge, jel ga treba pribit na križ odmah?

 

Dobro vam Kizo kaže, palite se ko šibica :)

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
14 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
sasa kaže...

o kakvim profićima se tu radi?!

o kakvim znanstveniicima?! pa svi appovi su na win platformi. u nekoj mjeri postoji i linux verzija.

A eto, ovako iz glave... CERN ili Fermilab sa službenim Scientific Linuxom ili možda vojska SAD-a s Red Hat linuxom, al je..ga to je ionako ništa u odnosu na bug forumaše i novinare.

14 godina
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Da svi ogranci američke vojske koriste Red Hat :) :)

 

Na serverskim mašinama pogotovo.

 

 

 

 

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Vidiš, moje iskustvo je potpuno suprotno - rješavanje problema je daleko složenije na Windowsima, nego na Ubuntuu gdje sve radi samo od sebe.

 

Kad me nagovore da im "sredim Windowse" redovno imam problem jer taj OS nikad ne prepoznaje mrežnu karticu - nešto s čim Ubuntu odavno nema problema. Onda kreće igra detekcije "što se krije iza onih žutih upitnika", bootanje Ubuntua s USB sticka i download odgovarajućeg drivera (ili još gore detektora hardwarea ako prvi korak nije urodio plodom) pa još jedan reset da bi se tek pola sata nakon gotove instalacije umjesto fancy radijatora dobilo operativno računalo.

 

Zatim slijedi još malo pogađanja što znače oni ostali upitnici, pa instalacija svega i svačega sa kojekakvih siteova (ili još gore - DVD-ova). Upravo to me najviše nervira - ne postoji centralizirani sustav za ažuriranje (i instaliranje) komponenti, nego me kako koja pila (u najgore vrijeme) da je eto izašla nova verzija i hoću li je "update now".

 

A prosječnim userima treba nešto za Facebook, GMail, Skype i web izdanje lokalnih novina. I sve to radi bez problema.

16 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
josipva kaže...

A eto, ovako iz glave... CERN ili Fermilab sa službenim Scientific Linuxom ili možda vojska SAD-a s Red Hat linuxom, al je..ga to je ionako ništa u odnosu na bug forumaše i novinare.

Koriste razne ustanove Linux itekako, samo, ljudi u njima koriste svoje službene računare za krajnje specijalizovane namene, pokreću određeni skup aplikacija, imali su obuku za to i ne moraju sami administrirati te računare, već im je neko drugi posložio i OS i drivere i mrežu i sve aplikacije koje su im potrebne. S tim na umu, totalno je nebitno koliko je OS user (un)friendly, koliko je generalno dobro podržan od strane proizvođača hardwarea i sve ostalo, na korisniku je samo da radi ono za šta je obučen i da kad god ima neki problem zove podršku.

 

"Normalan" (tj kućni) korisnik ne uživa te pogodnosti. Nije bio na obuci, često želi da koristi svoj računar za mnogo širi spektar aktivnosti, koristi računar u okruženju drugih uređaja koji nisu svi stručno izabrani i podešeni tako da lepo sarađuju sa Linuxom (i njegovom konkretnom distribucijom), a mora ga sam administrirati i rešavati probleme.

 

E zato Linux može istovremeno biti sasvim dobar nekom fizičaru u CERN-u, a katastrofa bilo kome od nas, a da to uopšte nema veze s tim koliko je ko od to tvoje pametan, a još manje od toga koliko ko od to dvoje zna o računarima.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.6.2014 23:22 (Ivan(4)).
14 godina
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

To što je Linux vrhunski sustav za znanstvenike prosječnom korisniku ništa ne znači kad on ne može otići na Facebook jer nema drivera za mrežu.

Swedish latin super funk.
Moj PC  
4 3 hvala 0
16 godina
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Mislim da bi se Drago trebao početi družiti sa starijom i malo ozbiljnijom djecom. Ovaj stil rasprave i pisanja je kao kad klinci u vrtiću raspravljaju koji im je auto bolji. :-) Ima odraslih koji svaki dan "voze" i žive od toga i bilo bi bolji sugovornici nego "dječje" rasprave.

 
2 2 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
sirka666 kaže...

To što je Linux vrhunski sustav za znanstvenike prosječnom korisniku ništa ne znači kad on ne može otići na Facebook jer nema drivera za mrežu.

ako nema na linuxu drivera nema nit na windowsu ...

Promjenio sam razne maticne niti Via , Realtek niti intel mi nisu zadavali probleme na linuxu (najvise sam ubuntu koristio)


http://www.snabbox.org/
16 godina
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

@Igor: Mašiš poentu. Neko ko živi od toga je savladavanju Linuxa posvetio jako mnogo vremena, isto kao što je lekar potrošio mnogo vremena da bi završio Medicinski fakultet i specijalizirao. Normalan čovek bi trebalo da na to utroši svoje slobodno vreme, koga nema toliko (niti je svrsishodno, taman i kad bi imao vremena, bolje da onda upiše i završi tu medicinu).

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.6.2014 23:29 (Ivan(4)).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Ivan(4) kaže...

@Igor: Mašiš poentu. Neko ko živi od toga je savladavanju Linuxa posvetio jako mnogo vremena, isto kao što je lekar potrošio mnogo vremena da bi završio Medicinski fakultet i specijalizirao. Normalan čovek bi trebalo da na to utroši svoje slobodno vreme, koga nema toliko (niti je svrsishodno, taman i kad bi imao vremena, bolje da onda upiše i završi tu medicinu).

Hoćeš reći da normalan čovjek/korisnik (tko god to bio) s današnjim distribucijama treba potrošiti jako puno vremena da rade out of box, ili si možda mislio na to da isti taj ima u malom prstu instalaciju windowsa sa svim driverima te podešavanje svih postavki? Hoćeš možda reći da je instalacija "modernih" Linux distribucija puno teža za tog istog čovjeka/korisnika?

 

Moje iskustvo je takvo da taj tvoj obični čovjek/korisnik nema blagog pojma (ili ima vrlo malo pojma) o instalaciji i podešavanju bilo kojeg OS-a. Njegovo kompletno poznavanje rada se svodi na učenje/pamćenje par jednostavnih radnji koje mu je netko pokazao.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
moderator
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Zaboravio sam spomenuti jedan važan faktor koji također odmaže Linuxu do beskraja - opsadni mentalitet njegovih proponenata koji sami od sebe čine žrtve i brane sebe i Linux kad ga uopće ne treba braniti jer ga nitko ne napada. 

 

Veliki je to psihološki problem kada se dobronamjerni osvrtić poput ovoga shvati kao napad pa se organizira "obrana" i to sve u starom stilu "ne znaš ti..." i onda nabrajanje što sve Linux može, a svatko tko se osvrne na objektivnu nezrelost i očitu nepopularnost tog BESPLATNOG OS-a, odmah je štefica, marica i barica i "ne razumije". 

 

Problem s tim pristupom problemu i takvom "logikom" je što 98,4% ostalih korisnika računala koji ne koriste Linux, bez obzira da li su probali i odustali ili nikada nisu ni probali, onda spada u kategoriju štefica, barica i marica. Lijepo je o sebi onda u konrapunktu misliti kao o neshvaćenim "genijalcima", ali iza tog treba stajati i neka podloga, a ja za sada te podloge ne vidim.

 

 

Ako sada nema značajnije penetracije Linuxa i to kada su izašli najgori Windowsi u zadnjih 20 godina (a Linux je manje-više klasično windowsoidan zadnjih 15 godina i bio bi logičan izbor za ovakve poput mene koji rade na Windowsima od verzije 3.0 pa do sada i koji bi objeručke prigrlili da vezir Iznogud (Linux) postane "kalif namjesto kalifa (Windowsa 8.x)"), onda nije problem u glasniku koji priopćava vijest, nego u samom Linuxu.

 

This space for rent!
 
11 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
mario.L_hr kaže...
Ivan(4) kaže...

@Igor: Mašiš poentu. Neko ko živi od toga je savladavanju Linuxa posvetio jako mnogo vremena, isto kao što je lekar potrošio mnogo vremena da bi završio Medicinski fakultet i specijalizirao. Normalan čovek bi trebalo da na to utroši svoje slobodno vreme, koga nema toliko (niti je svrsishodno, taman i kad bi imao vremena, bolje da onda upiše i završi tu medicinu).

Hoćeš reći da normalan čovjek/korisnik (tko god to bio) s današnjim distribucijama treba potrošiti jako puno vremena da rade out of box, ili si možda mislio na to da isti taj ima u malom prstu instalaciju windowsa sa svim driverima te podešavanje svih postavki? Hoćeš možda reći da je instalacija "modernih" Linux distribucija puno teža za tog istog čovjeka/korisnika?

 

Moje iskustvo je takvo da taj tvoj obični čovjek/korisnik nema blagog pojma (ili ima vrlo malo pojma) o instalaciji i podešavanju bilo kojeg OS-a. Njegovo kompletno poznavanje rada se svodi na učenje/pamćenje par jednostavnih radnji koje mu je netko pokazao.

da cudno em je instalacija linuxa brza i sa recimo ubuntuom imas odma sve sto prosjecan korisnik treba ,a sama instalacija je next , next , next ...

 

Drago kaže...

Zaboravio sam spomenuti jedan važan faktor koji također odmaže Linuxu do beskraja - opsadni mentalitet njegovih proponenata koji sami od sebe čine žrtve i brane sebe i Linux kad ga uopće ne treba braniti jer ga nitko ne napada. 

 

Veliki je to psihološki problem kada se dobronamjerni osvrtić poput ovoga shvati kao napad pa se organizira "obrana" i to sve u starom stilu "ne znaš ti..." i onda nabrajanje što sve Linux može, a svatko tko se osvrne na objektivnu nezrelost i očitu nepopularnost tog BESPLATNOG OS-a, odmah je štefica, marica i barica i "ne razumije". 

 

Problem s tim pristupom problemu i takvom "logikom" je što 98,4% ostalih korisnika računala koji ne koriste Linux, bez obzira da li su probali i odustali ili nikada nisu ni probali, onda spada u kategoriju štefica, barica i marica. Lijepo je o sebi onda u konrapunktu misliti kao o neshvaćenim "genijalcima", ali iza tog treba stajati i neka podloga, a ja za sada te podloge ne vidim.

 

 

Ako sada nema značajnije penetracije Linuxa i to kada su izašli najgori Windowsi u zadnjih 20 godina (a Linux je manje-više klasično windowsoidan zadnjih 15 godina i bio bi logičan izbor za ovakve poput mene koji rade na Windowsima od verzije 3.0 pa do sada i koji bi objeručke prigrlili da vezir Iznogud (Linux) postane "kalif namjesto kalifa (Windowsa 8.x)"), onda nije problem u glasniku koji priopćava vijest, nego u samom Linuxu.

 

 

zaboravil si navest i dragece :P

http://www.snabbox.org/
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.6.2014 23:45 (Arnold Layne).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Bobobo-bo Bo-bobo kaže...

Vidiš, moje iskustvo je potpuno suprotno - rješavanje problema je daleko složenije na Windowsima, nego na Ubuntuu gdje sve radi samo od sebe.

 

Kad me nagovore da im "sredim Windowse" redovno imam problem jer taj OS nikad ne prepoznaje mrežnu karticu - nešto s čim Ubuntu odavno nema problema. Onda kreće igra detekcije "što se krije iza onih žutih upitnika", bootanje Ubuntua s USB sticka i download odgovarajućeg drivera (ili još gore detektora hardwarea ako prvi korak nije urodio plodom) pa još jedan reset da bi se tek pola sata nakon gotove instalacije umjesto fancy radijatora dobilo operativno računalo.

 

Zatim slijedi još malo pogađanja što znače oni ostali upitnici, pa instalacija svega i svačega sa kojekakvih siteova (ili još gore - DVD-ova). Upravo to me najviše nervira - ne postoji centralizirani sustav za ažuriranje (i instaliranje) komponenti, nego me kako koja pila (u najgore vrijeme) da je eto izašla nova verzija i hoću li je "update now".

 

A prosječnim userima treba nešto za Facebook, GMail, Skype i web izdanje lokalnih novina. I sve to radi bez problema.

{#} Inače ,godina je 2014. - ovakve nebuloze si mogel pričati za Win 98 ,tam negdje prije 15 godina. {#}

Drago kaže...

Zaboravio sam spomenuti jedan važan faktor koji također odmaže Linuxu do beskraja - opsadni mentalitet njegovih proponenata koji sami od sebe čine žrtve i brane sebe i Linux kad ga uopće ne treba braniti jer ga nitko ne napada. 

 

Veliki je to psihološki problem kada se dobronamjerni osvrtić poput ovoga shvati kao napad pa se organizira "obrana" i to sve u starom stilu "ne znaš ti..." i onda nabrajanje što sve Linux može, a svatko tko se osvrne na objektivnu nezrelost i očitu nepopularnost tog BESPLATNOG OS-a, odmah je štefica, marica i barica i "ne razumije".

Bitno da si ti opet potpalil finu vatricu ,baš kak sam i mislil. {#}

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
13 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Drago kaže...

Veliki je to psihološki problem kada se dobronamjerni osvrtić poput ovoga shvati kao napad pa se organizira "obrana" i to sve u starom stilu "ne znaš ti..." i onda nabrajanje što sve Linux može, a svatko tko se osvrne na objektivnu nezrelost i očitu nepopularnost tog BESPLATNOG OS-a, odmah je štefica, marica i barica i "ne razumije".

 

Daj objasni gdje, ili bolje rečeno pokaži, u kojem djelu se može iščitait dobronamjernost ovog tvog uratka? Nije uopće bitno što sve Linux može već je poanta u tome da se nisi informirao (ponovno) ili bolje rečeno da si ponovno savio istinu na način koji je prihvatljiv tebi.

 

Imaš na Forumu temu Linux Pitanja i odgovori. Jesi li pogledao tamo što ljudi savjetuju za instalaciju? Da jesi vidio bi da je to kao prvi izbor Mint (zadnja inačica s suportom od 5 godina ili ti ga po hrvatski LTS) a drugi Ubuntu (opet zadnja inačica sa supportom od 5 godina). Obje distra imaju ritam izdavanja novijih distribucija od 6 mjeseci (vidi vraga pa zar svemoćni MS nije krenuo u sličnom smjeru) a te novije distr instaliraju entuzijasti i oni koji vole prčkati i imati sve najnovije na računalu (a prije toga se informiraju).

 

Tvoja dobronamjernost i simpatiziranje Linuxa je u rangu visokopozicioniranog člana HDZ-a koji simpatizira SDP (ili obrnuto).

Stručnjak za odmaganje...
9 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
kizo2703 kaže...

{#} Inače ,godina je 2014. - ovakve nebuloze si mogel pričati za Win 98 ,tam negdje prije 15 godina. {#}

To je (bio) najbolji windows

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.6.2014 23:54 (cowboy).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
cowboy kaže...

To je (bio) najbolji windows

98SE je već bil (upotrebljiv) ,sve dok nisi trebal instalirati neki mrežni pisač ili neš slično - ali original 98 ,ne znam baš.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.6.2014 0:09 (kizo2703).
16 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
mario.L_hr kaže...

Hoćeš reći da normalan čovjek/korisnik (tko god to bio) s današnjim distribucijama treba potrošiti jako puno vremena da rade out of box, ili si možda mislio na to da isti taj ima u malom prstu instalaciju windowsa sa svim driverima te podešavanje svih postavki? Hoćeš možda reći da je instalacija "modernih" Linux distribucija puno teža za tog istog čovjeka/korisnika?

 

Moje iskustvo je takvo da taj tvoj obični čovjek/korisnik nema blagog pojma (ili ima vrlo malo pojma) o instalaciji i podešavanju bilo kojeg OS-a. Njegovo kompletno poznavanje rada se svodi na učenje/pamćenje par jednostavnih radnji koje mu je netko pokazao.

Instalacija do desktopa je na Linuxu maksimalno ispolirana, usuđujem se reći da je više fensi nego na Windowsu. Zez je ono dalje. Što se tiče potpuno neupućenih, osoba koja ne zna da vozi ni jedno od ta dva će pasti i sa bicikla i sa monocikla, ali se biciklom lakše ovlada. Mislim da je slično i sa Windowsom i Linuxom. Takođe, imam utisak da je nama koji znamo ponešto lakše naći pomoć za Windows nego za Linux. Nije da nema resursa, ali ne radi sve na svakoj distribuciji, a vrlo često rezultati zavise i o brojnim pomoćnim paketima, odnosno konkretnim verzijama istih, što bih rekao da je posledica modularnosti Linuxa, kod koga za sve komponente OS-a osim samog kernela postoji bezbroj implementacija. I još je svaka komponenta projekat za sebe, sa zasebnim tempom razvoja, kvalitetom dokumentacije itd. Windows u tom smislu predstavlja kompaktniju celinu, tačno se zna šta dolazi s njim, i samim tim se zna tačno kako se nešto radi, jedna kompanija sve održava, odlično je dokumentovan i to su svakako prednosti za krajnjeg korisnika. 

 

I jedan mini-rant: Na Windowsu ti se barem nikad neće desiti da moraš za nešto da koristiš vi. Nedavno mi je to bila jedina opcija, i mislim da je taj editor dokaz da su svi unixoidi došli iz pakla.

16 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Drago kaže...

Zaboravio sam spomenuti jedan važan faktor koji također odmaže Linuxu do beskraja - opsadni mentalitet njegovih proponenata koji sami od sebe čine žrtve i brane sebe i Linux kad ga uopće ne treba braniti jer ga nitko ne napada. 

 

Veliki je to psihološki problem kada se dobronamjerni osvrtić poput ovoga shvati kao napad pa se organizira "obrana" i to sve u starom stilu "ne znaš ti..." i onda nabrajanje što sve Linux može, a svatko tko se osvrne na objektivnu nezrelost i očitu nepopularnost tog BESPLATNOG OS-a, odmah je štefica, marica i barica i "ne razumije". 

 

Problem s tim pristupom problemu i takvom "logikom" je što 98,4% ostalih korisnika računala koji ne koriste Linux, bez obzira da li su probali i odustali ili nikada nisu ni probali, onda spada u kategoriju štefica, barica i marica. Lijepo je o sebi onda u konrapunktu misliti kao o neshvaćenim "genijalcima", ali iza tog treba stajati i neka podloga, a ja za sada te podloge ne vidim.

 

 

Ako sada nema značajnije penetracije Linuxa i to kada su izašli najgori Windowsi u zadnjih 20 godina (a Linux je manje-više klasično windowsoidan zadnjih 15 godina i bio bi logičan izbor za ovakve poput mene koji rade na Windowsima od verzije 3.0 pa do sada i koji bi objeručke prigrlili da vezir Iznogud (Linux) postane "kalif namjesto kalifa (Windowsa 8.x)"), onda nije problem u glasniku koji priopćava vijest, nego u samom Linuxu.

 

Čekaj čekaj Drago.

A što ti imaš protiv windowsa 8.1 ???

 

 

Šalim se{#}

 

14 godina
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Konkretno ono što me fasciniralo kod Linuxa - je brzina.

Znači kupio sam VPS hosting sa nekom centOS-u i sad idem instalirati taj program za hosting i još more dodataka.


I vi najnormalnije u terminalu upišete i crtu - program se instalira, drugu crtu - drugi program, itd. itd.

Ja sam se zblania. Oni imaju kao neki repozitorij i i ti sa 10 naredbi skineš i instaliraš 10 programa.

 

U windowsima, jel, za skinit neki program, moraš pokrenit browser, ako nije google startpage onda moraš ić na google, upisat ime tog programa, odabrat odakle ćeš ga skinit, a do skidanja te dijeli bar ono još 5 klikova, onda otvori tu mapu di je skinut program pa još instalacija te harasa sa reklamama koje moraš izbjegavat, i to je znači još bar 10 klikova. Ej, ljudi..

 
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
mario.L_hr kaže...

 

Daj objasni gdje, ili bolje rečeno pokaži, u kojem djelu se može iščitait dobronamjernost ovog tvog uratka? 

 

Jel se ti to šališ? Pa čitav zadnji pasus je očito navijanje za Linux. Ali bez laganja i masiranja istine kao kad fanboyi tvrde da "Linux ima sve što i Windowsi" ili da može sve što i Windowsi i takva slična očito "rastegnuta" poimanja istine i stvarnosti. 

 

Ja ne znam kako objasniti tu "kognitivnu disonancu" vrhunskog OS-a (Linux) koji navodno može sve što i najpopularniji OS na svijetu (Windowsi), a usprkos tome što je besplatan i može ga se skinuti na milijun mjesta na Internetu nema ni djelić popularnosti među korisnicima?

 

Za sve krivo "nedobronamjerno" pisanje ovakvih kao što sam ja? 

 

Jel itko s mrvicom objektivnosti može u to povjerovati ili možda nešto stvarno i ne štima u tom Linuxu kada i pored toga što je besplatan i svima dostupan i dalje ima penetraciju od 1,6%? 

 

Ako je u ovome drugome problem, ja u ovom kratkom tekstiću nudim kao odgovor jedan (od masu) razloga zbog kojih on i dalje nije prihvatljiv ogromnoj većini korisnika. Ja i dalje imam simpatije prema Linuxu kao ideji ili idealu, ali trenutno u praksi ostvareno stanje nije doseglo taj visoki ideal bez obzira koliko rastezali istinu.

 

This space for rent!
13 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Ne šalim se.

 

Znači to je ovaj dio članka:

"Ako netko misli da ovim želim sugerirati da bi rad na razvoju distribucija trebalo malo prikočiti ili zaustaviti –posve pogrešno. Linux se i dalje treba razvijati punom parom. Sve dok ne postane stvarno upotrebljiv za većinu kućnih ili poslovnih korisnika. Previranja na vrhu i meteorski usponi i padovi pojedinih distribucija jednostavno nam samo govore da OS još nije dovoljno sazrio, a ne da su potencijalnu korisnici „glupi“, koliko god je to lagano opravdanje za sve njegove nedostatke."


Ako sam dobro shvatio, mislio si na boldani dio.

 

Ma gle, iskreno, neda mi se više. Ako ti misliš da je bilo što u ovom članku afirmativno za Linux, nek ti bude. Ja ništa takvo nisam niti vidio niti pročitao.

 

Usput, nisi se izjasnio da li si pogledao temu o Linuxu, tu na Forumu. Ipak je to domaće dvorište.

Stručnjak za odmaganje...
12 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Colossus7 kaže...

Ajde priznajte više, Linux je za čudake,nerdove, gikove,likove koji imaju vremena i volje tj. vole rješavati obskurne probleme satima i danima, kuckati wall of text komandi u terminal da bi obavio neku radnju koju ja u GUI-u riješim sa 5-6 klikova.

 

Uglavnom za ekipu koja ne spada u neki generički kalup korisnika-profesionalca koji radi na računalu.

 

Bilo da se priča o poslu ili kućnoj upotrebi :)

 

 

Probao sam razne distre, trenutno imam OpenSuse 13.1 u dual bootu sa windozama, i godinama sam gamer-pc tehničar-system admin.

 

Nema tog  Linuksa (Bar ne u dosljedno desetljeće) koji bi me permanentno odvojio od Microsoft platforme, bilo da je riječ o serverima, općenito poslu ili o kućnoj upotrebi. A o prosječnim userima da ne govorim. Taman su naučili kroz ovih 14tak godina neke osnove na windozama (tamo negdje od izlaska XP-a) imaju izgrađene navike i ograničeno vrijeme-strpljenje za računala, teško da će takve Linux zanimati, pa čak i ako se priča o nekim user frendly Debian derivat distrama.

 

Što se kaže svakoj budali njegovo veselje. I šta sad.

 

Ako se Dragi ne sviđa Linux, a kužim razloge, jel ga treba pribit na križ odmah?

 

Dobro vam Kizo kaže, palite se ko šibica :)

On kaze da mu se svidja. Ko da ja napisem kako simpatiziram Dinamo, a u nastavku ono sto stvarno mislim o Dinamu. Jel to trolanje?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice