Chat tema ljubitelja hardvera zaključana tema

poruka: 24.323
|
čitano: 2.668.824
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: AMD Zen CPU
XXX kaže...

a ne neku za 300-400 kn pa drhtati da li će ih biti za pet godina :D

Taj problem možeš imati i sa skupljom pločom isto.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Zen CPU
Valentin17 kaže...
XXX kaže...

a ne neku za 300-400 kn pa drhtati da li će ih biti za pet godina :D

Taj problem možeš imati i sa skupljom pločom isto.

Pa u stvari ne, osjećam se sigurnije i ne drhtim  Evo ova gore za 2.4 soma kuna ima zlatne kondenzatore, to bi fakat bio peh da se koji napuhne.

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2017 20:13 (XXX).
15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Zen CPU
BlueMax kaže...

 Ako netko slaže gaming računalo bez da će overclockati i koristiti multi GPU setupe matična je komponenta na koju ljudi bespotrebno bacaju novac. Svi USB, SATA, PCI, memorijski... utori koji se neće iskoristiti su bacanje novca tj. da se taj novac uložio u neku drugu komponentu više bi se dobilo. 

Izbor matične je najzajebaniji dio biranja komponenti jer ako uzmeš nešto ispod svojih potreba onda si pušionica a sve iznad je bacanje novca. Ne vidim nikakav problem u i7 non k, GTX 1070, m2 ssd... na B150 ploči od 500kn.

 Skuplja ploča - više mogućnosti podešavanja, preciznija elektronika. No, kako je kod Intela manje-više sve u CPU-u, ploče do neke granice nemaju drastične razlike. Tek kod ekstremnog overclocka postaje bitno. Ovisi o dizajnu Ryzena koliko će ploče imati uloge, ali s obzirom na rečeno, imat će velike. Vjerojatno je AMD razne kontrolere poput memorijskog, ostavio na ploči...? Nisam gledao, al' ako je bilo negdje informacija, netko drugi će znat pouzdano.

prodajem jednu od mašina
15 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Zen CPU
Tonči kaže...
BlueMax kaže...

 Ako netko slaže gaming računalo bez da će overclockati i koristiti multi GPU setupe matična je komponenta na koju ljudi bespotrebno bacaju novac. Svi USB, SATA, PCI, memorijski... utori koji se neće iskoristiti su bacanje novca tj. da se taj novac uložio u neku drugu komponentu više bi se dobilo. 

Izbor matične je najzajebaniji dio biranja komponenti jer ako uzmeš nešto ispod svojih potreba onda si pušionica a sve iznad je bacanje novca. Ne vidim nikakav problem u i7 non k, GTX 1070, m2 ssd... na B150 ploči od 500kn.

 Skuplja ploča - više mogućnosti podešavanja, preciznija elektronika. No, kako je kod Intela manje-više sve u CPU-u, ploče do neke granice nemaju drastične razlike. Tek kod ekstremnog overclocka postaje bitno. Ovisi o dizajnu Ryzena koliko će ploče imati uloge, ali s obzirom na rečeno, imat će velike. Vjerojatno je AMD razne kontrolere poput memorijskog, ostavio na ploči...? Nisam gledao, al' ako je bilo negdje informacija, netko drugi će znat pouzdano.

 Skuplja ploča dobiva i više pažnje od strane proizvođača. Prije će izdati bios upate da riješe neke probleme nego kod jeftine ploče koju brzo zaborave.

13 godina
offline
Re: AMD Zen CPU
Tonči kaže...

Vjerojatno je AMD razne kontrolere poput memorijskog, ostavio na ploči...? Nisam gledao, al' ako je bilo negdje informacija, netko drugi će znat pouzdano.

 AMD ima memorijski kontroler integriran na procesoru još od Hammer arhitekrure (2001. godina):

http://www.anandtech.com/show/838/2

 

Origin (Battlefield): Dead_Body_cRo
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2017 20:33 (TexW).
15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Zen CPU
TexW kaže...
Tonči kaže...

Vjerojatno je AMD razne kontrolere poput memorijskog, ostavio na ploči...? Nisam gledao, al' ako je bilo negdje informacija, netko drugi će znat pouzdano.

 AMD ima memorijski kontroler integriran na procesoru još od Hammer arhitekrure (2001. godina):

http://www.anandtech.com/show/838/2

 

 Što ne mijenja apsolutno ništa u mom komentaru.

prodajem jednu od mašina
15 godina
offline
AMD Zen CPU

razumljivo mi je da se može ići na jeftiniju ploču, al gledano za budućnost i da se pikne još jedna 480 za crossfire

jedino ide x370 ploče, a mislim da će dosta ljudi gledat i to, overclock je ionako skoro na sima omogućen.

12 godina
offline
AMD Zen CPU

Matična se traži nekakav sweet spot. do određene granice ima smisla ići no kasnije se nepotrebno nabacuju portovi, 4way SLI, svemirski izgled, rasvjeta, 7.1 zvuk i mali milijun nebitnih detalja čija je jedina svrha podizanje cijene.

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Zen CPU
Makić kaže...

razumljivo mi je da se može ići na jeftiniju ploču, al gledano za budućnost i da se pikne još jedna 480 za crossfire

jedino ide x370 ploče, a mislim da će dosta ljudi gledat i to, overclock je ionako skoro na sima omogućen.

 

Dosta ljudi? Jbt, od hrpe ljudi (koje osobno poznam) sa dobrim strojevima znam samo jednog koji je imao SLI. Nekako mi je tesko zamisliti da DOSTA ljudi ide na CF.

Freak Show Inc.
12 godina
offline
Re: AMD Zen CPU
Friday kaže...
Makić kaže...

razumljivo mi je da se može ići na jeftiniju ploču, al gledano za budućnost i da se pikne još jedna 480 za crossfire

jedino ide x370 ploče, a mislim da će dosta ljudi gledat i to, overclock je ionako skoro na sima omogućen.

 

Dosta ljudi? Jbt, od hrpe ljudi (koje osobno poznam) sa dobrim strojevima znam samo jednog koji je imao SLI. Nekako mi je tesko zamisliti da DOSTA ljudi ide na CF.

 Upravo sam to pisao pa slučajno ugasio tab. U 30 godina druženja s računalima samo sam jednom imao dual GPU i to vrlo kratko a još jednom sam to u živo vidio. Ovo je forum za informatičke entuzijaste va valjda 0,1% članova ima SLI ili CF.

Ako je mukta onda zašto ne. Ako treba dati dodatnih 10 kuna da bi mi matična imala tu mogućnost - ne dam!

8 godina
online
Re: AMD Zen CPU
BlueMax kaže...

di? Jbt, od hrpe ljudi (koje osobno poznam) sa dobrim strojevima znam samo jednog koji je imao SLI. Nekako mi je tesko zamisliti da DOSTA ljudi ide na CF.

 Upravo sam to pisao pa slučajno ugasio tab. U 30 godina druženja s računalima samo sam jednom imao dual GPU i to vrlo kratko a još jednom sam to u živo vidio. Ovo je forum za informatičke entuzijaste va valjda 0,1% članova ima SLI ili CF.

Ako je mukta onda zašto ne. Ako treba dati dodatnih 10 kuna da bi mi matična imala tu mogućnost - ne dam!

 

Gledaš iz HR perspektive..... skocimo na OCN i slične forume, tamo ameri, kanađani i ostali sa svojim standardom imaju masu 980 TI u SLI, pa čak i titan x-a... ima dosta i 290 ka u CF....

Ali slažem se da je to sve manje bitno, dual gpu je u opadanju što vidimo i po podrškama u novim igrama...

 

 

 

16 godina
neaktivan
offline
AMD Zen CPU

Samo da natrknem

 

sijecanj prezentacija sto li vec CES

veljaca launch

ozujak prodaja Ryzen

 

a je to!

Nije mi rodendan danas!!
16 godina
offline
Re: AMD Zen CPU
Alfa_R kaže...
BlueMax kaže...

di? Jbt, od hrpe ljudi (koje osobno poznam) sa dobrim strojevima znam samo jednog koji je imao SLI. Nekako mi je tesko zamisliti da DOSTA ljudi ide na CF.

 Upravo sam to pisao pa slučajno ugasio tab. U 30 godina druženja s računalima samo sam jednom imao dual GPU i to vrlo kratko a još jednom sam to u živo vidio. Ovo je forum za informatičke entuzijaste va valjda 0,1% članova ima SLI ili CF.

Ako je mukta onda zašto ne. Ako treba dati dodatnih 10 kuna da bi mi matična imala tu mogućnost - ne dam!

 

Gledaš iz HR perspektive..... skocimo na OCN i slične forume, tamo ameri, kanađani i ostali sa svojim standardom imaju masu 980 TI u SLI, pa čak i titan x-a... ima dosta i 290 ka u CF....

Ali slažem se da je to sve manje bitno, dual gpu je u opadanju što vidimo i po podrškama u novim igrama...

 

 

 

 i to je opet nebitan broj u ukupnoj masi.

forumi su mjesto za mjerenje duzine internet pimpeka (kao sto vidimo i na bugu) i oni koji misle da imaju najveceg se tamo i pojavljuju.

ostatak normalne populacije se (uglavnom) ne zamara time

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
12 godina
offline
Re: AMD Zen CPU
Alfa_R kaže...
BlueMax kaže...

di? Jbt, od hrpe ljudi (koje osobno poznam) sa dobrim strojevima znam samo jednog koji je imao SLI. Nekako mi je tesko zamisliti da DOSTA ljudi ide na CF.

 Upravo sam to pisao pa slučajno ugasio tab. U 30 godina druženja s računalima samo sam jednom imao dual GPU i to vrlo kratko a još jednom sam to u živo vidio. Ovo je forum za informatičke entuzijaste va valjda 0,1% članova ima SLI ili CF.

Ako je mukta onda zašto ne. Ako treba dati dodatnih 10 kuna da bi mi matična imala tu mogućnost - ne dam!

 

Gledaš iz HR perspektive..... skocimo na OCN i slične forume, tamo ameri, kanađani i ostali sa svojim standardom imaju masu 980 TI u SLI, pa čak i titan x-a... ima dosta i 290 ka u CF....

Ali slažem se da je to sve manje bitno, dual gpu je u opadanju što vidimo i po podrškama u novim igrama...

 

 

 

 Gledam iz perspektive prosjeka. Možda postoji forum SLI Lovers ili CF Freaks i tamo svi imaju multi GPU no to ništa ne mijenja. Da Hrvatska ima 300 milijuna stanovnika vjerojatno bi se i kod nas našlo 300 ljudi (svako milijunti ) koji imaju SLI.

15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Zen CPU
BlueMax kaže...

Matična se traži nekakav sweet spot. do određene granice ima smisla ići no kasnije se nepotrebno nabacuju portovi, 4way SLI, svemirski izgled, rasvjeta, 7.1 zvuk i mali milijun nebitnih detalja čija je jedina svrha podizanje cijene.

 Hmm, ja koristim 9 USB-a i to mi je "ok". Moderne ploče koje nisu iz višeg ranga imaju ~4? Kako to misliš "nepotrebno"?

prodajem jednu od mašina
16 godina
offline
Re: AMD Zen CPU
4mal kaže...

evo ova moja je stara 4 godine nijedan problem do sada a kostala je 2.4k keka 

 Uh ti si bacil japaner kuna u Savu, ja sam svoju platil "čak 450kn" eto u pogonu je od dvanaestog mjeseca 2009 godine.

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Zen CPU
Lucidius kaže...

Ma koja ekipa bi taj drek od boje odabrala, pa pun net je prituzbi samo na to, jedino ovi kaj im je svejedno kak komp izgleda i imaju spektar duginih boja u njemu i neprozirnu stranicu.

 

http://www.tomshardware.com/news/thermaltake-water-ces-rgb-coolant,33365.html

 

Evo, ako ti ovo nije dovoljno sareno - jebi ga...

Freak Show Inc.
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Zen CPU
rambox kaže...
4mal kaže...

evo ova moja je stara 4 godine nijedan problem do sada a kostala je 2.4k keka 

 Uh ti si bacil japaner kuna u Savu, ja sam svoju platil "čak 450kn" eto u pogonu je od dvanaestog mjeseca 2009 godine.

 Pa normalno kad je najzahtjevnije kaj radiš na tom kompu bojanje 

7 godina
offline
Re: AMD Zen CPU
Tonči kaže...
BlueMax kaže...

Matična se traži nekakav sweet spot. do određene granice ima smisla ići no kasnije se nepotrebno nabacuju portovi, 4way SLI, svemirski izgled, rasvjeta, 7.1 zvuk i mali milijun nebitnih detalja čija je jedina svrha podizanje cijene.

 Hmm, ja koristim 9 USB-a i to mi je "ok". Moderne ploče koje nisu iz višeg ranga imaju ~4? Kako to misliš "nepotrebno"?

 imaš za 250kn baš kvalitetan usb hub s 7 portova, i nemaš problema s bilo kojom pločom . samo šta ti ne uzimaš ploću radi usba nego radi određene vrste cpua koje jede i broja pcie laneova s cpua,quad kanal mermorije... a to se ne da ubacit dodatno a diže cjenu proizvodnje te ploće šta se vidi i po krajnjim cjenama.

matićna nije "samo" portovi kako neki ljudi gledaju,treba te portove i rutat do sklopovlja i treba to sve radit po nekom standardu...
pre velika je razlika napravit ploću za cpu s 1000 pinova i za cpu s 2000pinova bez obzira koliko to sve izgleda slićno na prvi pogled.

16 godina
offline
Re: AMD Zen CPU
Ti koristis 9 usb pa kupujes jacu plocu, ako je samo radi toga evo ti i h110 sa 10 usb portova
https://www.msi.com/Motherboard/H110M-PRO-D.html#hero-specification
Koji ce klinac nekome skuplja ploca tko koristi najosnovnije stvari, osnovna ploca je sasvim dovoljna.
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
7 godina
offline
Re: AMD Zen CPU
tko mi brani kupit ploću s kvalitetnijom regulacijom za cpu bez obzira šta ću koristit 1 usb? glupa je ova rasprava.
16 godina
offline
Re: AMD Zen CPU
Nitko ti nista ne brani, ali je blesavo govoriti da entry ploca nije dovoljna za non k proc i osnovne stvari, isto tako i za usb. Da slazem konfu sa non k procesorom isti mi klinac uzeo h110 ili neku skuplju plocu ako necu nista drugo koristiti, a i sta se tice usb i entry level ploca ima dovoljno prikljucka i za 10 usb portova a ne samo 4
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
11 godina
odjavljen
offline
AMD Zen CPU

Za PC koji neće biti korišten za gejmanje ili bilo koju drugu radnju koja opterećuje sustav, entry ploča je sasvim dovoljna. Htpc, surfanje, Word, office i slično... uzet rog ploču za takvu namjenu je smijurija.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Zen CPU
dabar_solta_V2 kaže...

 Hmm, ja koristim 9 USB-a i to mi je "ok". Moderne ploče koje nisu iz višeg ranga imaju ~4? Kako to misliš "nepotrebno"?

 imaš za 250kn baš kvalitetan usb hub s 7 portova, i nemaš problema s bilo kojom pločom . samo šta ti ne uzimaš ploću radi usba nego radi određene vrste cpua koje jede i broja pcie laneova s cpua,quad kanal mermorije... a to se ne da ubacit dodatno a diže cjenu proizvodnje te ploće šta se vidi i po krajnjim cjenama.

matićna nije "samo" portovi kako neki ljudi gledaju,treba te portove i rutat do sklopovlja i treba to sve radit po nekom standardu...
pre velika je razlika napravit ploću za cpu s 1000 pinova i za cpu s 2000pinova bez obzira koliko to sve izgleda slićno na prvi pogled.

 USB hub nije ni približno ista stvar kao USB port i njihov broj s dodatnim kontrolerima. Ti to znaš, ajd', ne pravi se da ne znaš.

Patrick_cro kaže...
Ti koristis 9 usb pa kupujes jacu plocu, ako je samo radi toga evo ti i h110 sa 10 usb portova
https://www.msi.com/Motherboard/H110M-PRO-D.html#hero-specification
Koji ce klinac nekome skuplja ploca tko koristi najosnovnije stvari, osnovna ploca je sasvim dovoljna.

 Da je meni znati gdje ti vidiš 10 USB portova?

prodajem jednu od mašina
16 godina
offline
Re: AMD Zen CPU
Imas sest na back panelu i jos 4 koja ukljucis na kuciste
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
7 godina
offline
Re: AMD Zen CPU
Tonči kaže...
...

 USB hub nije ni približno ista stvar kao USB port i njihov broj s dodatnim kontrolerima. Ti to znaš, ajd', ne pravi se da ne znaš.

...

nemoj me krivo svatit neznam šta toćno spajaš ali ne vjerujem da koristiš 9 usba baš svih u isto vrijeme full speed,pa ti je onda manje više isto. a ako koristiš sve u isto vrijeme i baš želiš top performanse za sve,onda ionako za eksterni hdd koristiš esata, za audio/video thunderbolt,internet preko žice ne usb wifi stika, miš na ps2,tipkovnica/stikovi/webcam na usb,midi ulaz u zvucnu na pcie i slicno..a to sve vec trazi dosta skuplju/bolju plocu od ploce s original 10 usba.

11 godina
offline
AMD Zen CPU

 

 

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
14 godina
offline
AMD Zen CPU

E jos cijena tog 8C/16T bit ce zanmiljiva 500$ dolara ce biti premalo ali moje misljenje da ce biti negdje izmedju 500-900 u svakom slucaju bit ce jeftiniji za skoro iste preformanse.Jos ako stvarno mogne dostignuti 4.5ghz sa nekim dobrim aftermarekt coolerom ovo ce biti pun pogodak i da malo uzdrmaju trziste intela i njegov monopol.

16 godina
offline
Re: AMD Zen CPU
chaselol kaže...

 

 

To je več stara Ryzen krama, lako je sad pokazat starudiju kad je AMD "podmuklo pod nos gurnul ovu frišku 3.6hgz stock varijantu".

 

dreadmoore kaže...

E jos cijena tog 8C/16T bit ce zanmiljiva 500$ dolara ce biti premalo ali moje misljenje da ce biti negdje izmedju 500-900 u svakom slucaju bit ce jeftiniji za skoro iste preformanse.Jos ako stvarno mogne dostignuti 4.5ghz sa nekim dobrim aftermarekt coolerom ovo ce biti pun pogodak i da malo uzdrmaju trziste intela i njegov monopol.

 Ne više od 600dolara za najaču varijantu, to je ta očekivana okvirna cijena sasvim dosta da AMD pošteno zaradi+tamburanje preskupe konkurencije.

12 godina
offline
Re: AMD Zen CPU
Tonči kaže...
BlueMax kaže...

Matična se traži nekakav sweet spot. do određene granice ima smisla ići no kasnije se nepotrebno nabacuju portovi, 4way SLI, svemirski izgled, rasvjeta, 7.1 zvuk i mali milijun nebitnih detalja čija je jedina svrha podizanje cijene.

 Hmm, ja koristim 9 USB-a i to mi je "ok". Moderne ploče koje nisu iz višeg ranga imaju ~4? Kako to misliš "nepotrebno"?

 Ti koristiš 9 i tebi je to potrebno. Točno tako i mislim. Vjerujem kako bi se dobar dio od tih 9 uređaja mogao spojiti preko huba bez da se to i primjeti. Osim toga 4 USB-a imaju "dno dna" ploče. B150 chipset kojeg sam spomenuo kao nekakav optimum za non K Skylake procesore ima svakakvih modela.

 

Netko kome je broj USB portova ključan može kupiti ovo: MSI B150M Bazooka Plus

 

Što se tiče odnosa cijena/kvaliteta, na prethodnoj stranici sam postavio jedno pitanje vezano uz utjecaj matične na overclock. Isti procesor bolji overclock je postizao na jeftinijoj matičnoj od duplo skuplje (isto Asus, isto Z68) koja je i crkla u garantnom roku dok ova jeftinija evo još radi. Znači to što si kupio skuplju matičnu nije ni garancija da si kupio trajniju.

Čak i kad se kupi K procesor opet to ne znači da mora ići na top matičnu. Ja sam inače pobornik kupovine K procesora ako se i neće overclockati. Razlika u tvorničkom taktu opravdava tih 200tinjak kn više, a ako se u matematiku ubaci i kasnija prodaja onda ne treba uopće razmišljati.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice