Chat tema ljubitelja hardvera zaključana tema

poruka: 24.323
|
čitano: 2.666.474
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen CPU

Trudim se, al tvoj post mi je nedokuciv. Inace sam jako dobar matematicar al ovo je iznad mene.

12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen CPU
Jebes mi sve ako ja vas dvojicu ista kuzim? Kad je cpu na 100% jel na 100% ili nije?
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen CPU
ansha kaže...

Trudim se, al tvoj post mi je nedokuciv. Inace sam jako dobar matematicar al ovo je iznad mene.

 neznam kako da ti pomognem. čitaj wiki. isto kao ja. možda budeš razumio.

 

evo laički. ja imam ryzena sa 8 jezgri. i on će uvijek imat 8 jezgri. neće mu magično SMT povećat jezgre sa 8 na 16. samo će mu pomoć ako program podržava da max iskoristi sve resurse u tih 8 jezgri. načinom da mu podupla posao za svaku jezgru. koliko god to učinkovito bilo, ovisno o programu.

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen CPU
ranko091 kaže...

 

evo laički. ja imam ryzena sa 8 jezgri. i on će uvijek imat 8 jezgri. neće mu magično SMT povećat jezgre sa 8 na 16. samo će mu pomoć ako program podržava da max iskoristi sve resurse u tih 8 jezgri. načinom da mu podupla posao za svaku jezgru. koliko god to učinkovito bilo, ovisno o programu.

Naravno da nece, ali ce OS vidjet 16 jezgri i u skladu s tim - nestvarnim, da tako kazemo - brojem jezgri racunati usage. Dobiveni usage najcesce nece biti realistican. Meni je npr. u GTA V duplo visi usage kad iskljucim HT, sta jasno ne moze biti tocno.

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen CPU
ansha kaže...

Naravno da nece, ali ce OS vidjet 16 jezgri i u skladu s tim - nestvarnim, da tako kazemo - brojem jezgri racunati usage. Dobiveni usage najcesce nece biti realistican. Meni je npr. u GTA V duplo visi usage kad iskljucim HT, sta jasno ne moze biti tocno.

 ni prva niti zadnja igra da ima probleme sa HT. to ionako nije tehnologija za igre. igre barataju sa nasumičnim podacima. a tu takva tehnologija nemože nikako funkcionirat. HT/SMT zahtjeva konstantni stabilni tok podataka, paraleliziran što je više moguće.

 

a ovo što govoriš da je duplo. to je onda ustvari točno. pošto winsi ne dijele virtualne i prave, oni imaju matematiku istu, ako ih je 4 dijeli sa 4 ako ih je 8 dijeli sa 8 (a nije jer su 4 virtualne). ali ako ti upališ HT windowsi ti pravi usage podijele na još 2, a ti to pomnoži sa 2 kad imaš HT upaljen i znat ćeš koliki ti je stvarni usage po pravim jezgrama.

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.4.2017 20:51 (ranko091).
14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU
Tonči kaže...

Killer je možda fora, ali koja ti je korist ako ćeš 0,5ms koje si dobio Killerom izgubiti u 10-30ms koje ti se pogube na jednom od 15-30 hopova prema netu čak i na optici? Killer ima smisla za LAN, a za sve ostalo... obični ethernet port bilo kojeg 1gbps NIC-a je <1ms, tako da čak i da dobiješ teoretski 50% manje latencije unutar računalne mreže do routera, koje Killer nudi, beznačajno je za RTT internetske igre. Recimo, 0,5ms u 13ms čini tek 3%. 13ms je najmanji ping koji sam ikad vidio na 500/250 optici gdje mi je samo do Zagreba 7ms.

evo 2 dobra good reada, stara verzija i nešto novija, puno toga je objašnjeno :

https://techreport.com/review/13010/bigfoot-networks-killer-nic

https://techreport.com/review/29144/revisiting-the-killer-nic-eight-years-on

evo malo novijeg materijala http://hothardware.com/reviews/killer-e2500-gigabit-ethernet-controller-preview


Intel i slična rješenja imaju hardware ugrađen da procesira data flow, packet priority i još neke dodatne điđe, dok drugi NICovi koriste software mode koristeći CPU power i nemaju dosta tih advanced rješenja pri hendlanju mreznog prometa.

Uglavnom server grade tech su ugradili za mase na nekim matičnim pločama ili ako ćeš kupit kao zaseban hw pci-e proizvod sa svojim pratećim softwareom.

Pro/1000 su za ajmo reć klasu gamera sasvim dobre/dovoljne bez da moraju kupovati killer karticu i većini scenarija.


Dok na Realteku i sličnim vulgarisima codec softverski obavlja sav posao. (AC 97 kao nekad i slicno)


U svakom slučaju, za šta god koristio lan/wan Intelove kartice ili integrated rješenja su koplje iznad bilo kakvog integriranog Realtek vulgarisa. I ja sam bio skeptičan.



A na kraju krajeva valjda kuzis da nemaju svi takvu internet vezu kao što si je spomenuo gore 500/250, koliko bi ti imao beneficije od toga, vjerovatno nezamjetno ili vrlo malo s obzirom na pipe koji imaš, osim ako se ne spajaš npr. na neki server hostan u tadžikistanu ili negdje u skandinaviji. Ostali vjerovatno bi što lokalno što na WANu. Naravno da tu treba podcrtati da je bez obzira na HW stroj i NIC karticu sa pratećim softverom koji imaš, vrlo je bitno i kakav router/switch/modem imaš i kakva ti je uopće kvaliteta i bandwith internet veze, nemoze svima biti isti scenarij. Ono sigurno nije isto ako imaš neki dobro poštimani custom made i poštiman PFsense/Mirkotik box i slično ili Tcom vulgaris router i neku šit dsl konekciju sa uzasnom paricom.

Npr. ekipa koja vani ima cable modeme i u mnogo slučajeva kada testaju spajanje direktno na cablemodem bez routera imaju veći download/upload i manji ms lag.

Sjećam se vremena jako dobro, jer su to bili izvori frustracije nama kao ekipi koja je igrala klanske ratove u raznim fps igrama, kada bi se spajao na servere određenih zemalja da igras protiv stranaca, nema te veze, kartice i pinga koji bi ti pomogao da igras bez masivnog laga, dropova u paketima i pinga preko 100-120 pa naviše, dok je njima naravno bio 30-60.

A Ako pričamo o nekom ozbiljnijem okruzenju (lokalni LAN traffic između mašina, Virtualke, serveri) usporedbe uopće nema, tj no brainer.

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen CPU
ranko091 kaže...
igre barataju sa nasumičnim podacima

 Duh?

prodajem jednu od mašina (onu za veš)
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen CPU
Tonči kaže...
ranko091 kaže...
igre barataju sa nasumičnim podacima

 Duh?

 mislio laički, da primaju IO sa svih strana grafički, zvučni, mrežni, miš tasta... sav mogući input od jednom. dok kod posla riješavanje "jednađbe" to je čisto paralaliziranje posla.

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen CPU
ranko091 kaže...
ansha kaže...

Trudim se, al tvoj post mi je nedokuciv. Inace sam jako dobar matematicar al ovo je iznad mene.

 neznam kako da ti pomognem. čitaj wiki. isto kao ja. možda budeš razumio.

 

evo laički. ja imam ryzena sa 8 jezgri. i on će uvijek imat 8 jezgri. neće mu magično SMT povećat jezgre sa 8 na 16. samo će mu pomoć ako program podržava da max iskoristi sve resurse u tih 8 jezgri. načinom da mu podupla posao za svaku jezgru. koliko god to učinkovito bilo, ovisno o programu.

 SMT ili HT windowsi vide kao jezgre pa tako ako imaš Ryzena 8/16 windowsi mu istovremeno mogu poslati 16 "zadataka" istovremeno a onda procesor tih 16 zadataka obradi nekim redosljedom. Da nema 16 thredova mogao bi primiti do max 8 zadataka. To je sva razlika. Sobzirom da windowsi ne prave razliku između prave i virtualne jezgre pokazati će iskoristivost procesora tak da podjele sve poslove na svih 16 thredova, dok u praksi to znači da npr. jedna ili dvije jezgre lupaju u plafon a ostale sjede neiskorištene a windowsi ćwpokazivati da je npr. procesor u tom trenutku iskorišten 10%...karikiram.

 

Ili sem nešto pogrešno skužio?

14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU
ansha kaže...
ranko091 kaže...

 

evo laički. ja imam ryzena sa 8 jezgri. i on će uvijek imat 8 jezgri. neće mu magično SMT povećat jezgre sa 8 na 16. samo će mu pomoć ako program podržava da max iskoristi sve resurse u tih 8 jezgri. načinom da mu podupla posao za svaku jezgru. koliko god to učinkovito bilo, ovisno o programu.

Naravno da nece, ali ce OS vidjet 16 jezgri i u skladu s tim - nestvarnim, da tako kazemo - brojem jezgri racunati usage. Dobiveni usage najcesce nece biti realistican. Meni je npr. u GTA V duplo visi usage kad iskljucim HT, sta jasno ne moze biti tocno.

 Ma vrlo lako se to testira. Upalite neku CPU zahtjevnu igru, pokrenite je na i5 7400 i na r5 1400, i usput popalite na oba istovremeno jos nekih pozadinskih procesa, browser sa tabova, streaming, neki mp3 player, teamspeak neki, i slično, sasvim realan scenarij za tipičnog gamer računalo.

 

Javi maršale koliko tada realistično dojavljuje cpu usage i kako fercera jedna mašina a kako druga, tj. koja se davi a koja diše normalno u multi-taskingu :)

 

Ja znam di bi pare stavio, nauštrb tih cca 10 fpsa prednosti što ima i5.

 

Spominjem ovo jer počela je priča kako je taj SMT nebitan i zauzeće proca da je nebitno dok se vrti neka igra, kada smo gledali usporedbe i5 7400, r5 1400 i g4560, i to samo dok vrte igre  a ništa u pozadini (vrlo mala šansa za današnje navike gamerske populacije )

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
14 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen CPU

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
14 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen CPU

Evo LC ima brackete za svoj cooler.

 

http://www.lc-power.com/en/product/power-supplies/lc-cc-120/

 

Hlađenje Ryzena za mase za 170 kn.

 

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen CPU
Colossus7 kaže...
 (vrlo mala šansa za današnje navike gamerske populacije )

 

 

 Čist informativno kaj još radiš u pozadini dok igraš igru?

14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU
XXX kaže...
Colossus7 kaže...
 (vrlo mala šansa za današnje navike gamerske populacije )

 

 

 Čist informativno kaj još radiš u pozadini dok igraš igru?

 Vrati se i čitaj malo sporije, ali uglavnom na u tom cjenovnom rangu na i5 7400, osim igre ništa :D because u cant.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen CPU

Znači večina gamera danas bi trebala lupati na 8/16 procesore jer je večini gamera napeto da strimaju kaj igraju na jubito ili koji k.? Mora da sam dinosaur  Ili kaj to gamer vulgaris dela u pozadini da mu se 4/4 proc zaguši? Ja se igram svaki dan pa nisam uspio zagušiti ni 2/4 proc, mora da radim nekaj krivo  Ali hebiga ja nemam mrežnu karticu niskih latacija i ping mi je 10% viši pa bolje da ni ne palim wot, ube me ko zeca 

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.4.2017 21:54 (XXX).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen CPU
XXX kaže...

Znači večina gamera danas bi trebala lupati na 8/16 procesore jer je večini gamera napeto da strimaju kaj igraju na jubito ili koji k.? Mora da sam dinosaur  Ili kaj to gamer vulgaris dela u pozadini da mu se 4/4 proc zaguši? Ja se igram svaki dan pa nisam uspio zagušiti ni 2/4 proc, mora da radim nekaj krivo  Ali hebiga ja nemam mrežnu karticu niskih latacija i ping mi je 10% viši pa bolje da ni ne palim wot, ube me ko zeca 

Danas ti "mlade" drma twitch groznica, svi se hoce probati u stream-ingu, a obicno kad "igraju" radi sebe pokrenu par twitch prozora i gledaju druge kako igraju, to je danas moderno 

Tuga.

Nesto kao ovdje na forumu sto kupe grafe i vrte chmarke i svrsavaju na brojke ili drze fps counter upaljen i vise bleje u njega nego u samu igru. Da ne pominjem RGB to je totalno druga prica 

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen CPU

Onda se ja više ne želim zvati gamerom, nikada  Totalna tuga, bolji su konzolaši... i to kao ljudi 

14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU
XXX kaže...

Znači večina gamera danas bi trebala lupati na 8/16 procesore jer je večini gamera napeto da strimaju kaj igraju na jubito ili koji k.? Mora da sam dinosaur  Ili kaj to gamer vulgaris dela u pozadini da mu se 4/4 proc zaguši? Ja se igram svaki dan pa nisam uspio zagušiti ni 2/4 proc, mora da radim nekaj krivo  Ali hebiga ja nemam mrežnu karticu niskih latacija i ping mi je 10% viši pa bolje da ni ne palim wot, ube me ko zeca 

 Stari ja se slazem sa tobom, stara škola, iako bi mozda mogao osim neke muzike u pozadini ponekad i record capturinga kojeg mi sama grafička obavlja na h265 kompresiji, pogasim sve i strpam AV/FW programe u silent mode i to je to.

 

Ostatak mašine je dotjeran maksimalno u red softverski.

 

 

Sad navrh svega ovog što ti je napisao kolega post iznad, dodaj još da velika većina niti znaju kvalitetno slozit cijeli OS da se ne davi, AV,Firewall, pozadinski servisi, defragmentacija diskova, windows update i patchanje ostalog softvera, ima 100 nekih bloatwarea instalirano i to sve naravno na C particiji, vrlo vjerovatno zaražen nekim malwareom, i onako usred streama rokne mu windows is updating :) :) /ragequit

 

Ono internet ih je pun, koriste komp za gaming i streaming , ali oko windowsa i softwera neznaju ama baš ništa vezano za fine tuning mašine, pa gledaš na youtubeu i twitch kako whinea zašto mu nešto ne radi ili mu laga jer nije se potrudio malo to dovest u red.

 

Masu toga im je uvijek otvoreno dole u taskbaru, jednostavno mlađarija tako funkcionira danas, barem velika većina. Ma da ništa od ovog nabrojanog nije slučaj, u tom cjenovnom razredu streamat će sa tim procom i igrat na ultra-high malo morgen. Ryzen hoće pojest sve to i bit će ok.

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
11 godina
offline
AMD Ryzen CPU

Jedan od razloga sto sam prodao citavu masinu zajedno sa kucistem, ostavio samo grafu i cekam ljeto da sastavim nesto apsolutno minijaturno da ga mogu vozati i do dnevne sobe nabrzaka, joypad u ruke i Steam game mode upalis i zaboravis da postoji Windows. 
Ili cu uzeti neki najjeftiniji Ryzen quad ili g4560, najmanju plocu sa 2x4gb memorije i miran sam.
Ovaj moderni gaming sa sljokicama, rgb-om, tonom ventova po kucistu me vise ne interesuje.

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen CPU
chaselol kaže...

Jedan od razloga sto sam prodao citavu masinu zajedno sa kucistem, ostavio samo grafu i cekam ljeto da sastavim nesto apsolutno minijaturno da ga mogu vozati i do dnevne sobe nabrzaka, joypad u ruke i Steam game mode upalis i zaboravis da postoji Windows. 
Ili cu uzeti neki najjeftiniji Ryzen quad ili g4560, najmanju plocu sa 2x4gb memorije i miran sam.
Ovaj moderni gaming sa sljokicama, rgb-om, tonom ventova po kucistu me vise ne interesuje.

 

Dr zaber sentry ili fractal node 202, pogledaj malo, to ti je super :)

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen CPU

Znači pozeri a PC entuzijasti su završili na konzolama i maknuli se iz novonastalih debilana. Ne vejrujem da je to uzelo nekakvog maha, to je samo marketing koji nam pokušava uvaliti kiflu. Sigurno da ima hrpa klinaca koji su vidli jubitoubere da zarađuju kruh bez motike pa bi oni malo probali sa svojim kanalima, ali to je samo percepcija masovnosti. 99% gamera je max da su uključili drugi monitor za chat ili sl. pizdarije. Ostali jednostavno vole u slobodno vrijeme gledati u task manager i divioti se kak imaju puno procesorskih kućica i kak su postigli životni zen 

 

I sam sam kupio prije tri godine 8/8 proc i bio zadovoljan i priželjkivao kada će se taj proc početi puniti. Kad se počeo pošteno puniti skužio da je to onda po ljeti termo peč...ali kad sam ga kupovao bio je soma kuna, 500 kn manje od najjeftinijeg i5, pa reko baš me briga . Ryzen 1700 je super kao što sam rekao, čak se i ne grije za takvu zvijer od proca, ali koji će mi k.

14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU
XXX kaže...

I po tebi je ta razlika u pingu od 10% vrijedna skuplje ploče? meni nije, ostajem i dalje pri svome. Da kupujem danas bila bi to jeftinija kombinacija, Intel.

 Pentium g4560 definitivno atm best buy proc za gejmanje, ako si spreman da ti malo pada fps i da ima ponekad stutter kod igara koje mogu iskoristiti više jezgri. I tu AMD uz ovakvu cijenu sumnjam da moze parirati.

 

Puno bolji zvuk, NIC kartica, više fičera/điđe, mogućnost overclocka, mogućeg upgrejda na jači ryzen proc, future proof. To je bitno.

 

 

Cijena nije toliko veća da bi opravdala sve prednosti kao manu radi marginalno veće cijene ako pričamo o i5 7400-r5 1400 rangu, osim ako nisi na vrlo ograničenom budzetu di ti svakih 100 kn znači mnogo.

 

Vidi Gigabyte Gaming-3 ploču šta daje i koliko košta. Dobra je ta MSI ploča za te pare, ali za ravno 100 kn više ta ploča pojede tu MSIjevku i slične.

 

 

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU
XXX kaže...

Znači pozeri a PC entuzijasti su završili na konzolama i maknuli se iz novonastalih debilana. Ne vejrujem da je to uzelo nekakvog maha, to je samo marketing koji nam pokušava uvaliti kiflu. Sigurno da ima hrpa klinaca koji su vidli jubitoubere da zarađuju kruh bez motike pa bi oni malo probali sa svojim kanalima, ali to je samo percepcija masovnosti. 99% gamera je max da su uključili drugi monitor za chat ili sl. pizdarije. Ostali jednostavno vole u slobodno vrijeme gledati u task manager i divioti se kak imaju puno procesorskih kućica i kak su postigli životni zen 

 

I sam sam kupio prije tri godine 8/8 proc i bio zadovoljan i priželjkivao kada će se taj proc početi puniti. Kad se počeo pošteno puniti skužio da je to onda po ljeti termo peč...ali kad sam ga kupovao bio je soma kuna, 500 kn manje od najjeftinijeg i5, pa reko baš me briga . Ryzen 1700 je super kao što sam rekao, čak se i ne grije za takvu zvijer od proca, ali koji će mi k.

 Ne grije se ni jedan ryzen ako ne frljiš preko 3.9 ghz. Bar na većini primjeraka.Mozes ih hladiti sa 170-250kn coolerima bez grča. Ako si na budgetu ili cicija, moze proc i stock cooler uredno.

 

Ako ideš preko kako stvari sad stoje atm malo puno voltaze trazi za 14nm proc, ili ploče tj. bios još nije speglan kako treba ofc.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen CPU

To kaj mi fps varira od 50-74 na koliko sam maxao u driverima grafe mi anulira freesync, tak da nisam spreman na teške kompromise niti ih imam .

 

I nisam ograničen parama, osim mentalno ograničen tj. škrt bacati i kunu više od opravdanog. Hebiga ne pijem kavu u kafiću nego si skuham doma po svom ukusu, jeftinije i bolje i ne služim nikeme kao psihoterapeut u preskupom kafiću 

 

edit; znam da se ne grije, i napisao sam to u u postu u kojem me citiraš, i znam da može na stock hladnjaku. I napisao sam da je 1700 super izbor, ali ponavljam, koji će mi k.

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.4.2017 22:27 (XXX).
16 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen CPU

Wendell o klokanju ddr-a na am4 mbo

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU
hrvooje kaže...

Wendell o klokanju ddr-a na am4 mbo

 Nije jos sve sjelo na mjesto sa ryzenom, mislim da ce tek tamo oko pocetka ljeta(mozda i kasnije!?) vidjet prava situacija i stvarne brojke. Dobro je da iz tjedna u tjedan ima pomaka vezanih uz probleme koji prate ryzen od izlaska.

15 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen CPU

Evo vam nesto....

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.4.2017 13:38 (Maksimus).
15 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen CPU

Pazljivo procitajte tekst u plavom okviru na prve tri slike....igra li Intel prljavo ???

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.4.2017 13:48 (Maksimus).
14 godina
offline
AMD Ryzen CPU

mozemo procitati ali ako imamo mikroskop

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU
dreadmoore kaže...

mozemo procitati ali ako imamo mikroskop

 

 sorry pokusat cu uvecati pa poslati

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice