Chat tema ljubitelja hardvera zaključana tema

poruka: 24.323
|
čitano: 2.633.810
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
AMD Ryzen CPU

A hrv ducan i bez pdva?

Za cesku nezz jel moze tako.

Uostalom mogu i iz njem koja je skoro uvik jeftinija od alze

11 godina
offline
AMD Ryzen CPU

 

Ryzen 5 breaking 6-Core records. OC to 5905 MHz (6C/12T)

 

dos dobar OC

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.4.2017 16:07 (Fanu).
14 godina
offline
AMD Ryzen CPU

 

 

 

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.4.2017 16:37 (Colossus7).
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen CPU
Tonči kaže...
    Nitko na Intelu ne radi upgrade, jer u trenutku kad upgrade ima smisla, mijenjaju socket pa ti je ploča za neku stvar. 4-core? Ne kužim, što dobijam time. Osim ako 4-core neće u odnosu na         "obični" 4-core imati 300MHz veći takt i veći maksimalni OC. Skuplje ploče s više featurea imaš i na mainstream platformi...

 

 

Kad kupujem stroj, ako imam novca za skupu ploču, zašto ne kupim i bolji CPU odmah? U čemu je kvaka? Imam 200€ više za ploču, ali mi fali baš 200€ više za CPU? Stvarno?

Ja cu upgrade-at na 20-ak core v3 ili v4 xeon-a. Jebe me se koji je socket, gledam performanse. Ponavljam, koji je razlog za ne uzet 4-core hedt ako je razlika u cijeni u odnosu na 4-core mainstreama mala? 

 

Ti usporedjujes mogucnosti upgradea na mainstream socketu gdje s 4-corea mogu na 4-core sa hedt gdje s 4-corea mogu na 22+ core? Daj molim te...

 

Zadnja recenica ti je debelo pretjerivanje. Ja sam svoju MSI X99 SLI+ platio ravno200€, da sam isao na mainstream ustedio bi max 200-300kn na ploci. Nadoplata do iduceg jaceg procesora tj. 5960X mi je bila oko 4500kn. Toliko o toj usporedbi.

15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen CPU
ansha kaže...
Tonči kaže...
    Nitko na Intelu ne radi upgrade, jer u trenutku kad upgrade ima smisla, mijenjaju socket pa ti je ploča za neku stvar. 4-core? Ne kužim, što dobijam time. Osim ako 4-core neće u odnosu na         "obični" 4-core imati 300MHz veći takt i veći maksimalni OC. Skuplje ploče s više featurea imaš i na mainstream platformi...

 

 

Kad kupujem stroj, ako imam novca za skupu ploču, zašto ne kupim i bolji CPU odmah? U čemu je kvaka? Imam 200€ više za ploču, ali mi fali baš 200€ više za CPU? Stvarno?

Ja cu upgrade-at na 20-ak core v3 ili v4 xeon-a. Jebe me se koji je socket, gledam performanse. Ponavljam, koji je razlog za ne uzet 4-core hedt ako je razlika u cijeni u odnosu na 4-core mainstreama mala? 

 

Ti usporedjujes mogucnosti upgradea na mainstream socketu gdje s 4-corea mogu na 4-core sa hedt gdje s 4-corea mogu na 22+ core? Daj molim te...

 

Zadnja recenica ti je debelo pretjerivanje. Ja sam svoju MSI X99 SLI+ platio ravno200€, da sam isao na mainstream ustedio bi max 200-300kn na ploci. Nadoplata do iduceg jaceg procesora tj. 5960X mi je bila oko 4500kn. Toliko o toj usporedbi.

Upgrejdat ćeš na 20-core Xeona? Kad bude EOL?

prodajem jednu od mašina (onu za veš)
14 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen CPU

Necu jos, opet su skocili na cca. 900$ za 22-core. Bili su po 500$ kad su tek dosli na trziste. ES verzije koje rade na 2.4-2.5ghz all-core turbo.

7 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU

Kad sam prije gledao, vidio sam tu cijenu od 1852. I sad vidim da je dignuta na malo iznad 2000. Baš lijepo iznenađenje. 

13 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen CPU 1600X

 Molio bi Dragu Galića da popljuje opet amd ryzen. Ryzen 5 1600x 3.9GHZ (performanse u igrama skoro jednake 1800x) bolji ili jednak 7600k na 4.8ghz u igrama, znaci i sa 7700k na 4.5ghz je tu negdje. U multithreadingu dobro jači od 7600k i 7700k na tvorničkim taktovima. Cijena (izvor newegg): r5 1600x 250$, 7700k, 350$, 7600k 240$. Toliko koliko je AMD nisplativ i zaostao. Ne treba odma ako je nešto novo  i pocetku pokaze neke nedostatke odma ocrniti. Bilo kakva konkurencija je bolja nego nikakva za krajnjeg kupca. 

15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen CPU

Ipak, Ryzen sve to uništava vrlo efikasno svojim cijenama, cijelu Intelovu politiku za HEDT. Ne znam što oni mogu ponuditi bolje. Oni su zapravo trebali sve iz HEDT platforme ponuditi u mainstreamu. Osim ako muzači krava ne planiraju u idućoj generaciji iskoristiti vlastiti headroom s IHS-om za malo veći takt kao jedinu prednost HEDT-a na 4-jezgre. Možda ubace quad-channel i puni set PCIE staza s X99 platforme. Ali, što onda s X299?

prodajem jednu od mašina (onu za veš)
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen CPU
Tonči kaže...
overhaul kaže...

Ja sam si ipak uzeo scythe fuma, koji naravno nema konektora za AM4 :) pa poslao info za kit. Ako postanem nestrpljiv, možda ubodem 
neki wrath kuler od kojeg kolege koji je uzeo "slabijeg" ryzena pa ga opremio custom hlađenjem koje paše :P
No, i tako još čekam memorije, pa nije frka. 

Čemu ti služi ovo? Ova kutija tu? 

 Imam dosta arhive i spriteova na blurayevima, a neda mi se uštekavati vanjski usb BR drive jer sam lijen, i još jedan bitan razlog;

-ovaj put sam kupio kućište bez vratiju, pa mi mrsko imati nepopunjene slotove... razmišljam čak o nekakvom ovakvom kiču :P
.
:

Nego, jeste li pročitali bugov test?
http://www.bug.hr/bolex/amd-ryzen-5-1600x-1500x/97493.aspx
(
malo sam pokudio ponudu tamo u komentaru - ali stvarno mislim da je za pariranje intelu i5 najbolji i jedino smisleni otključan R5 1400)

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.4.2017 17:39 (overhaul).
12 godina
offline
AMD Ryzen CPU

Ne nego je R5 1600.

16 godina
online
AMD Ryzen CPU

Po meni bi korektnija usporedba bila R7 vs s2011 i7, R5 1600/1600X protiv "običnih" i7, a tek R5 1400/1500X protiv i5.

 

P.S. nisam gamer i FPS-ovi su mi zadnja rupa na svirali, da prostite :)

 

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen CPU
overhaul kaže...
Tonči kaže...
overhaul kaže...

Ja sam si ipak uzeo scythe fuma, koji naravno nema konektora za AM4 :) pa poslao info za kit. Ako postanem nestrpljiv, možda ubodem 
neki wrath kuler od kojeg kolege koji je uzeo "slabijeg" ryzena pa ga opremio custom hlađenjem koje paše :P
No, i tako još čekam memorije, pa nije frka. 

Čemu ti služi ovo? Ova kutija tu? 

 Imam dosta arhive i spriteova na blurayevima, a neda mi se uštekavati vanjski usb BR drive jer sam lijen, i još jedan bitan razlog;

-ovaj put sam kupio kućište bez vratiju, pa mi mrsko imati nepopunjene slotove... razmišljam čak o nekakvom ovakvom kiču :P
.
:

Nego, jeste li pročitali bugov test?
http://www.bug.hr/bolex/amd-ryzen-5-1600x-1500x/97493.aspx
(
malo sam pokudio ponudu tamo u komentaru - ali stvarno mislim da je za pariranje intelu i5 najbolji i jedino smisleni otključan R5 1400)

 Kolega iz znatiželje sam išao kliknuti na Moj PC kod tebe u profil :)

 

 Za tebe je Pokemon trainer nula bodova, ti si ih uistinu skupio sve :P

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen CPU
Colossus7 kaže...

 Kolega iz znatiželje sam išao kliknuti na Moj PC kod tebe u profil :)

 

 Za tebe je Pokemon trainer nula bodova, ti si ih uistinu skupio sve :P

 Mene samo zanima gdje to sve drži... 

prodajem jednu od mašina (onu za veš)
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen CPU
Mladen kaže...

Po meni bi korektnija usporedba bila R7 vs s2011 i7, R5 1600/1600X protiv "običnih" i7, a tek R5 1400/1500X protiv i5.

 

P.S. nisam gamer i FPS-ovi su mi zadnja rupa na svirali, da prostite :)

 

 Tržište je postavljeno tako da se generalno uvijek gleda isti cjenovni razred i tko nudi više za iste novce,  s obzirom da je već duze vremena intel to segmentirao na tipa:

 

Budget gamer-Office PC

 

Mainstream Best-buy PC

 

Enthusiast-Workstation PC

 

Ovaj budget je diskutabilan ako slažeš neki budget PC koji neće biti isključivo za gaming, ako jest onda Intel je tu gazda sa onom anomalijom od Pentiumčića.

 

Drugi segment aka bread and butter zarade za slične novce AMD owna, a ovim 1600 procovima je napravio dar-mar jer sad u tom cjenovnom rangu nudi ajmo reć All-in-One stroj na kojem se mozes vrlo kvalitetno igrati i raditi, dok Intelovi i5 tu više nemaju nikakve prednosti, osim ako intel ne spusti cijene u tom razredu onako opako, i opet isključivo bi bilo primamljivo gamerima.

 

AMD owna pogotovo top tier jer trazi višestruko manju cifru za puno bolje performanse.

 

Osim ako netko ne razmišlja o kupovini polovnih Intela preko oglasa/ebaya i slično da mu uleti neki deal, nema više rasprave šta je bolja kupovina, a 1400-1500X procove mozes bez problema uspoređivati sa slabijim i5 non K procovima, dok ove jače odključane 1600-1600x uredno pokriva and then some.

 

Rambox je dočekao onu svoju i5 fučkaj ga. Dok Intel ne napravi neki odgovor, nadamo se svi što bolji, AMD za sad drzi golden showel nakon velikog broja godina kao gubitaša na polju stolnih procesora.

 

Ovo ne da je bio a New Hope, ovo je bio Return of the Jedi, sad je napokon stigao balance to the Force, a kupci imaju izbor :)

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.4.2017 18:21 (Colossus7).
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen CPU
Tonči kaže...
Colossus7 kaže...

 Kolega iz znatiželje sam išao kliknuti na Moj PC kod tebe u profil :)

 

 Za tebe je Pokemon trainer nula bodova, ti si ih uistinu skupio sve :P

 Mene samo zanima gdje to sve drži... 

 Kako gdje, kod ženke u špajzi :D

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
14 godina
offline
AMD Ryzen CPU
Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.4.2017 18:19 (Colossus7).
15 godina
offline
AMD Ryzen CPU

koliko vidim niđe recenzija za 1600, samo 1600x i 1500x

osim onih španjolaca od prije 6-7 dana

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.4.2017 18:27 (Makić).
14 godina
offline
AMD Ryzen CPU

Bit će tona bencheva kroz koji dan, to i ja čekam, samo sad je pitanje da li će biti ista fora 1600 prema 1600 x kao što je 1700 prema 1700x-1800x što se clocka/performansi tiče.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen CPU

Čini se da ako PC namjeravate koristiti samo za gejming, intel je opet bolji u cjenovnom rangu od 170$, i5 7500 na najjeftinijoj ploči sa najjeftinijim ramom ponekad nadjačava r5 1500x sa 3200mhz ramom (10-15 fps), još 10-ak frejmova bi izgubio sa sporijim ramom tako da gubi do 20 fps-a.Znači neko poput mene, ko je namjeravao upariti r5 1400 sa rx 470, nema šta ovdje tražiti, takođe AM4 socket mi ništa ne znači jer bi procesor nadogradio tek poslije isteka garancije matične ploče tako da bi i5 7400 mogao biti bolji izbor.r3 će izgleda biti najbolja opcija, a kako je krenulo performanse će biti na nivou pentiuma.

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.4.2017 18:36 (DaShip).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen CPU

Zaboravio si jos cinjenicu da ces na AM4 socket moci staviti "novi" ryzen koji po svemu sudeci dolazi za godinu dana, dok za intel jbga nova ploca opet 

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
7 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU
chaselol kaže...

Zaboravio si jos cinjenicu da ces na AM4 socket moci staviti "novi" ryzen koji po svemu sudeci dolazi za godinu dana, dok za intel jbga nova ploca opet 

 Kao što sam rekao, kada bih kupio r5 1400 promijenio bih ga tek poslije isteka garancije matične ploče (3-3.5 godine), dakle niko mi ne garantuje da bi i sa AM4 pločom bio siguran.Meni 15-20 fps-a razlike mnogo znači (35 vs 50 fps), pogotovo kada se uzme u obzir da namjeravam kupiti freesync monitor.Svejedno, kada se intel probudi vjerovatno će imati bolju ponudu od AMD-a. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.4.2017 18:47 (DaShip).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen CPU
chaselol kaže...

Zaboravio si jos cinjenicu da ces na AM4 socket moci staviti "novi" ryzen koji po svemu sudeci dolazi za godinu dana, dok za intel jbga nova ploca opet 

 Možda i ne, ja na svoju plocu mogu stavit Kaby lake, iako je izasla prije nego je i najavljen. Dokle god se ne bude mjenjala arhitektura vjerojatno se nece morati ni ploca, a ako se ne mjenja arhitektura vec clockovi, turbo boostovi i gluposti cemu mjenjati CPU? Bilo Intel ili AMD

Battlelog: D3lBoy-00
16 godina
online
Re: AMD Ryzen CPU
Colossus7 kaže...
...

Ovo ne da je bio a New Hope, ovo je bio Return of the Jedi, sad je napokon stigao balance to the Force, a kupci imaju izbor :)

Da, super je ispalo, najzanimljivijih par mjeseci za procesore u zadnjih 5-6 godina.

Danas smo dočekali i R5, za R3 možda i neće biti toliko živopisnih rasprava ... ali zato je tu ThreadRipper (ili kako se već bude zvao), i ako tih 16c/32t bude za oko 1k $, bit će opet veselo na forumu :).

 

Za posao, R7 je ispao odličan upgrade ... u grubo 30% brži i oko 1.500 Kn jeftiniji od 6800k, najviše zbog jeftinijih ploča.

 

14 godina
offline
AMD Ryzen CPU

Neki pokazatelj šta bi mozda moglo biti uskoro sa kombinacijom Vega+Ryzen? :O

 

http://www.anandtech.com/show/11244/the-amd-ryzen-5-1600x-vs-core-i5-review-twelve-threads-vs-four/14

 

Rocket League FPS scorovi Ryzen sa GTX 1060 i RX 480 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen CPU
Overklokani intel s slabijom grafom koje vecina nas ima u bilo kojoj igri gdje naravno moras i malo smanjiti detalje jer nemaju svi jebene titane xxx od 15000kn gdje vam mazu oci s ultra detaljima i 97xAA po tim high tech stranicama i gdje su vam servirane brojke koje tu i tamo odskacu od konkurencije pogotovo ovi 4k testovi su debilane, jer u gore navedenim situacijama doticni intel melje i razapinje taj ryzen u nekim naslovima i po 3 znamenke...!lp
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen CPU
DaShip kaže...
chaselol kaže...

Zaboravio si jos cinjenicu da ces na AM4 socket moci staviti "novi" ryzen koji po svemu sudeci dolazi za godinu dana, dok za intel jbga nova ploca opet 

 Kao što sam rekao, kada bih kupio r5 1400 promijenio bih ga tek poslije isteka garancije matične ploče (3-3.5 godine), dakle niko mi ne garantuje da bi i sa AM4 pločom bio siguran.Meni 15-20 fps-a razlike mnogo znači (35 vs 50 fps), pogotovo kada se uzme u obzir da namjeravam kupiti freesync monitor.Svejedno, kada se intel probudi vjerovatno će imati bolju ponudu od AMD-a. 

Kakvih 15-20 fps-a? Da ako gledaš neke primjere s visokim fps-ovima, ali ne kod tvog primjera (35 vs. 50). To bi značilo 40% više fps-a, što nije istina, ni blizu.

I još nešto, r5 1400 se može klokati (i to bez potrebe za boljim hladnjakom), dok se i5 7400 ne može.
Vidjet ćemo još rezultate (jer svi review-i pokazuju samo 1500x i 1600x), ali 1500x pobjeđuje i5 7500, tako da mislim da će i 1400 biti bolji od 7400..

7 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen CPU
GuitarMaster kaže...
DaShip kaže...
chaselol kaže...

Zaboravio si jos cinjenicu da ces na AM4 socket moci staviti "novi" ryzen koji po svemu sudeci dolazi za godinu dana, dok za intel jbga nova ploca opet 

 Kao što sam rekao, kada bih kupio r5 1400 promijenio bih ga tek poslije isteka garancije matične ploče (3-3.5 godine), dakle niko mi ne garantuje da bi i sa AM4 pločom bio siguran.Meni 15-20 fps-a razlike mnogo znači (35 vs 50 fps), pogotovo kada se uzme u obzir da namjeravam kupiti freesync monitor.Svejedno, kada se intel probudi vjerovatno će imati bolju ponudu od AMD-a. 

Kakvih 15-20 fps-a? Da ako gledaš neke primjere s visokim fps-ovima, ali ne kod tvog primjera (35 vs. 50). To bi značilo 40% više fps-a, što nije istina, ni blizu.

I još nešto, r5 1400 se može klokati (i to bez potrebe za boljim hladnjakom), dok se i5 7400 ne može.
Vidjet ćemo još rezultate (jer svi review-i pokazuju samo 1500x i 1600x), ali 1500x pobjeđuje i5 7500, tako da mislim da će i 1400 biti bolji od 7400..

 Da, svi benchmarkovi imaju preko 60 fps-a, ali ako je na 100+ fps-a razlika npr. x fps-a, zar ne bi trebala biti ista i na ~40 fps?Ne namjeravam overclockovati jer bi me b350 ploča koštala oko 265 kuna više, uzmi u obzir onda i hladnjak (~190kn), pa onda dodaj i brži ram (227kn), vidiš koliko se novca nakupi?Isto možeš uraditi i za svaku komponentu dok na kraju ne kupiš gtx 1080 ti, ispada da je bolje kupiti r5 1600 nego overclockovati r5 1400.

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen CPU
DaShip kaže...

Čini se da ako PC namjeravate koristiti samo za gejming, intel je opet bolji u cjenovnom rangu od 170$, i5 7500 na najjeftinijoj ploči sa najjeftinijim ramom ponekad nadjačava r5 1500x sa 3200mhz ramom (10-15 fps), još 10-ak frejmova bi izgubio sa sporijim ramom tako da gubi do 20 fps-a.Znači neko poput mene, ko je namjeravao upariti r5 1400 sa rx 470, nema šta ovdje tražiti, takođe AM4 socket mi ništa ne znači jer bi procesor nadogradio tek poslije isteka garancije matične ploče tako da bi i5 7400 mogao biti bolji izbor.r3 će izgleda biti najbolja opcija, a kako je krenulo performanse će biti na nivou pentiuma.

r5 1400 vs i5 7500 FPS:

 

 

Više manje podjednako, osim u 2 igre gdje ga dobiva i5 za cca 10-15 fpsa, ali u scenariju di su već oba proca dali debelo preko 60 fpsa. Znači nebitno za budget build.

 

Razlika na ramima od 2600-2900mhz prema najskupljima na 3200 u fps nije uopće toliko velika pogotovo minimum framerate.

 

Najeftinija b350 ploča koja ima sve điđe za današnje standarde i OC košta 750 kn kod nas, plus što je reko kolega mozes nadograđivati poslje na jači proc bez problema, strani dućani mozes ih nać još jeftinije.  

 

Uostalom ako ideš na uštedu i što bolji budget build, na tim rezama 1080p i rangu Rx 470 grafi, tebi procesor uopće ne igra toliku ulogu, skoro pa nikakvu. Ako ćeš ić isključivo na budget gaming računicu, uzmeš si g4560 intela, razliku u budgetu izmedju pentiuma i i5 7500 ulozis u bolju grafičku ili neku drugu komponentu i imaš puno jači gaming stroj.

 

 

 

 

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen CPU
DaShip kaže...
GuitarMaster kaže...
DaShip kaže...
chaselol kaže...

Zaboravio si jos cinjenicu da ces na AM4 socket moci staviti "novi" ryzen koji po svemu sudeci dolazi za godinu dana, dok za intel jbga nova ploca opet 

 Kao što sam rekao, kada bih kupio r5 1400 promijenio bih ga tek poslije isteka garancije matične ploče (3-3.5 godine), dakle niko mi ne garantuje da bi i sa AM4 pločom bio siguran.Meni 15-20 fps-a razlike mnogo znači (35 vs 50 fps), pogotovo kada se uzme u obzir da namjeravam kupiti freesync monitor.Svejedno, kada se intel probudi vjerovatno će imati bolju ponudu od AMD-a. 

Kakvih 15-20 fps-a? Da ako gledaš neke primjere s visokim fps-ovima, ali ne kod tvog primjera (35 vs. 50). To bi značilo 40% više fps-a, što nije istina, ni blizu.

I još nešto, r5 1400 se može klokati (i to bez potrebe za boljim hladnjakom), dok se i5 7400 ne može.
Vidjet ćemo još rezultate (jer svi review-i pokazuju samo 1500x i 1600x), ali 1500x pobjeđuje i5 7500, tako da mislim da će i 1400 biti bolji od 7400..

 Da, svi benchmarkovi imaju preko 60 fps-a, ali ako je na 100+ fps-a razlika npr. x fps-a, zar ne bi trebala biti ista i na ~40 fps?Ne namjeravam overclockovati jer bi me b350 ploča koštala oko 265 kuna više, uzmi u obzir onda i hladnjak (~190kn), pa onda dodaj i brži ram (227kn), vidiš koliko se novca nakupi?Isto možeš uraditi i za svaku komponentu dok na kraju ne kupiš gtx 1080 ti, ispada da je bolje kupiti r5 1600 nego overclockovati r5 1400.

 Za 1400 OC jedan LC CC  120 cooler od 170 kn je više nego dovoljan. Mani 1400-i5 ideš onda na drugu opciju builda.

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice