Ništa od putovanja vremenom?

poruka: 549
|
čitano: 139.424
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
1domagoj1 kaže...
(s)izgoreo kaže...

Fof, može prijeći ali nesmije, onda se ne naziva foton nego drugačije

Tko može prijeći kamo, ali ne smije?

foton ne smije imati masu, koliko god to ajnštajnov zakon tražio da se može pretvoriti u masu, bila bi beskonačna, kad bi imao masu nebi mogao glumiti glavnu ulogu u ajnštajnovom zakonu to je debilizam koji ne može postojati, jesam i nisam, kako dalje da kažem? objasni mi, tada nije više foton i ne kreće se brzinom svjetlosti već prelazi u nešto treće posredstvom nećeg trećega

Turbo cattolico, peste balcanica - gori ussi winnetou
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
(s)izgoreo kaže...

foton ne smije imati masu, koliko god to ajnštajnov zakon tražio da se može pretvoriti u masu, bila bi beskonačna, kad bi imao masu nebi mogao glumiti glavnu ulogu u ajnštajnovom zakonu to je debilizam koji ne može postojati, jesam i nisam, kako dalje da kažem? objasni mi, tada nije više foton i ne kreće se brzinom svjetlosti već prelazi u nešto treće posredstvom nećeg trećega

Nemoj miješati relativističku masu i masu mirovanja, pročitaj onaj moj post, evo citiram:

 

"Naime iz ove formule vidimo da je relativistička masa proporcionalna energiji što bi značilo da su relativistička masa i relativistička energija zapravo sinonimi, razlika je jedino u jedinicama s kojima ih izražavamo. Ako bi duljinu i vrijeme mjerili u prirodnim jedinicama, a brzina svjetlosti je jednaka 1, čak i ova razlika (u jedinicama) nestaje. Tada masa i energija imaju iste jedinice i uvijek su jednake tako da je u tom slučaju suvišno govoriti o relativističkoj masi jer je to samo drugo ime za energiju."

 

I nemoj trollati! Jasno? {#}

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
1domagoj1 kaže...

Nemoj miješati relativističku masu i masu mirovanja, pročitaj onaj moj post, evo citiram:

 

"Naime iz ove formule vidimo da je relativistička masa proporcionalna energiji što bi značilo da su relativistička masa i relativistička energija zapravo sinonimi, razlika je jedino u jedinicama s kojima ih izražavamo. Ako bi duljinu i vrijeme mjerili u prirodnim jedinicama, a brzina svjetlosti je jednaka 1, čak i ova razlika (u jedinicama) nestaje. Tada masa i energija imaju iste jedinice i uvijek su jednake tako da je u tom slučaju suvišno govoriti o relativističkoj masi jer je to samo drugo ime za energiju."

 

I nemoj trollati! Jasno? {#}

daleko od trolanja, može biti jedino nerazumjevanje, međutim, čestica koja ima masu ali se kreće brzinom svjetlosti je nemoguća u istom trenutku, a ti gledaj kako ćeš ju nazvati, tahion ili nekako treće, whatever, imaginarna je i jedino u tvome mozgu

Turbo cattolico, peste balcanica - gori ussi winnetou
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.7.2011 19:02 ((s)izgoreo).
13 godina
protjeran
offline
Ništa od putovanja vremenom?

Foton nema masu. Još uvijek neke teoretske pretpostavke nisu dokazane kao moguća masa mirovanja.

 

Foton ima energiju ali to ne znači da ima i masu. Ali ono što ima jest impuls, odnosno moment.

For those of you under the age of 25, a magazine is a blog made out of trees.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
(s)izgoreo kaže...

daleko od trolanja, može biti jedino nerazumjevanje, međutim, čestica koja ima masu ali se kreće brzinom svjetlosti je nemoguća u istom trenutku, a ti gledaj kako ćeš ju nazvati, tahion ili nekako treće, whatever, imaginarna je i jedino u tvome mozgu

Onda je očito nerazumijevanje. Evo ti citat s Wikipedie, glede praktičnih primjera ekvivalencije mase i energije, možda onda skužiš:

 

"Another example is hydroelectric generation. The electrical energy produced by Grand Coulee Dam'sturbines every 3.7 hours represents one gram of mass. This mass passes to the electrical devices which are powered by the generators (such as lights in cities), where it appears as a gram of heat and light. Turbine designers look at their equations in terms of pressure, torque, and RPM. However, Einstein's equations show that all energy has mass, and thus the electrical energy produced by a dam's generators, and the heat and light which result from it, all retain their mass, which is equivalent to the energy. The potential energy—and equivalent mass—represented by the waters of the Columbia River as it descends to the Pacific Ocean would be converted to heat due to viscous friction and the turbulence of white water rapids and waterfalls were it not for the dam and its generators. This heat would remain as mass on site at the water, were it not for the equipment which converted some of this potential and kinetic energy into electrical energy, which can be moved from place to place (taking mass with it).

Whenever energy is added to a system, the system gains mass."

 

Joj, već mi mozak kipi, idem ja na neku lakšu temu, recimo redovi, apsolutno konvergentni redovi, uvjetno i bezuvjetno konvergentni redovi, fuj fuj, al ipak trebam... -.-

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.7.2011 19:12 (1domagoj1).
15 godina
offline
Ništa od putovanja vremenom?

.. upravo zato (gledajući discovery.. :)) ) zaključujem da sve ima masu. Pod sve spada i foton ili svjetlost...

Ono što sam prije naveo kao E=m, m=E je uoravo ovo što 1domagoj1 u par postova spominje. (ili tako nešto..)

Pomalo mi je (s)izgoreo neobičan, dogmatski stav?... {#}

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
1domagoj1 kaže...

Onda je očito nerazumijevanje. Evo ti citat s Wikipedie, glede praktičnih primjera ekvivalencije mase i energije, možda onda skužiš:

 

"Another example is hydroelectric generation. The electrical energy produced by Grand Coulee Dam'sturbines every 3.7 hours represents one gram of mass. This mass passes to the electrical devices which are powered by the generators (such as lights in cities), where it appears as a gram of heat and light. Turbine designers look at their equations in terms of pressure, torque, and RPM. However, Einstein's equations show that all energy has mass, and thus the electrical energy produced by a dam's generators, and the heat and light which result from it, all retain their mass, which is equivalent to the energy. The potential energy—and equivalent mass—represented by the waters of the Columbia River as it descends to the Pacific Ocean would be converted to heat due to viscous friction and the turbulence of white water rapids and waterfalls were it not for the dam and its generators. This heat would remain as mass on site at the water, were it not for the equipment which converted some of this potential and kinetic energy into electrical energy, which can be moved from place to place (taking mass with it).

Whenever energy is added to a system, the system gains mass."

 

Joj, već mi mozak kipi, idem ja na neku lakšu temu, recimo redovi, apsolutno konvergentni redovi, uvjetno i bezuvjetno konvergentni redovi, fuj fuj, al ipak trebam... -.-

nije jasno što želiš reći, bar meni, energija se može pretvoriti u masu i obrnuto, ali je nemoguće foton koji se kreće brzinom svjetliosti pretvoriti u masu, to je debilizam, nemože imati masu i točka u tom trenutku

Turbo cattolico, peste balcanica - gori ussi winnetou
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.7.2011 19:18 ((s)izgoreo).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
ihush kaže...

.. upravo zato (gledajući discovery.. :)) ) zaključujem da sve ima masu. Pod sve spada i foton ili svjetlost...

Ono što sam prije naveo kao E=m, m=E je uoravo ovo što 1domagoj1 u par postova spominje. (ili tako nešto..)

Pomalo mi je (s)izgoreo neobičan, dogmatski stav?... {#}

E = m u prirodnim jedinicama, u SI sustavu je E = mc2{#}

 

Redovi, Domagoj, redovi... pffff.

 

EDIT: (s)izgoreo, gotovo pa da uspješno mijenjaš nicka, možeš ti to bolje ;)

EDIT2: (s)izgoreo, ja isto kažem da nema masu. Problem? :D

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.7.2011 19:21 (1domagoj1).
13 godina
protjeran
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
(s)izgoreo kaže...

foton ne smije imati masu, koliko god to ajnštajnov zakon tražio da se može pretvoriti u masu, bila bi beskonačna, kad bi imao masu nebi mogao glumiti glavnu ulogu u ajnštajnovom zakonu to je debilizam koji ne može postojati, jesam i nisam, kako dalje da kažem? objasni mi, tada nije više foton i ne kreće se brzinom svjetlosti već prelazi u nešto treće posredstvom nećeg trećega

Da, sve je to lijepo i krasno ali einstein-ova teorija jest temeljena na brzini svjetlosti za koju smatramo da je konačna u našem poznatom svemiru.  Tako da se onda vrtiš u krug. Einstein-ov zakon govori da bi bila masa beskonačna ako bi tijelo išlo brzinom svjetlosti, ali einstein je temeljio svoju teoriju na brzini svjetlosti.

 

Naravno, ta teorija se do sada pokazala točnom, jer nismo našli česticu bez mase koja se kreće većom brzinom.

 

Gledaje ovo s ove strane: Ako se čestica bez mase kreće nekom konačnom brzinom, onda mora da je ta brzina granična za sve objekte sa masom i bez, jer nismo (opet) našli česticu bez mase koja bi se kretala brže.

 

For those of you under the age of 25, a magazine is a blog made out of trees.
13 godina
protjeran
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
(s)izgoreo kaže...

nije jasno što želiš reći, bar meni, energija se može pretvoriti u masu i obrnuto, ali je nemoguće foton koji se kreće brzinom svjetliosti pretvoriti u masu, to je debilizam, nemože imati masu i točka u tom trenutku

Zato jer za masu vjerojatno treba imati neko svojstvo odnosno česticu. Za koju se nadamo da ćemo ju naći.

For those of you under the age of 25, a magazine is a blog made out of trees.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
1domagoj1 kaže...

E = m u prirodnim jedinicama, u SI sustavu je E = mc2{#}

 

Redovi, Domagoj, redovi... pffff.

 

EDIT: (s)izgoreo, gotovo pa da uspješno mijenjaš nicka, možeš ti to bolje ;)

dogmatski stav je dokazan, nisu to društvene znanosti, imamo načina kako što dokazati u fizici... OK, ja ću stati jer mi to nalaže logika isto tako bih molio da netko sa više znanja dođe i rasvjetli situaciju

Turbo cattolico, peste balcanica - gori ussi winnetou
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
Bypass kaže...
jer nismo (opet) našli česticu bez mase koja bi se kretala brže.

 

jesmo teoretski, i cijelo vreijeme ne želimo da bude u teorijama, jer teoriju tada smatramo bezvrijednom, TAHION, JER NIJE KONZISTENTNA SA OSNOVAMA NA KOJIMA SE TEMELJI

Turbo cattolico, peste balcanica - gori ussi winnetou
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.7.2011 19:30 ((s)izgoreo).
13 godina
protjeran
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
(s)izgoreo kaže...
Bypass kaže...
jer nismo (opet) našli česticu bez mase koja bi se kretala brže.

 

jesmo teoretski, i cijelo vreijeme ne želimo da bude u teorijama, jer teoriju tada smatramo bezvrijednom, TAHION JER NIJE KONZISTENTNA SA OSNOVAMA NA KOJIMA SE TEMELJI

Tahion spada jedino u zvjezdane staze.

For those of you under the age of 25, a magazine is a blog made out of trees.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
Bypass kaže...
(s)izgoreo kaže...
Bypass kaže...
jer nismo (opet) našli česticu bez mase koja bi se kretala brže.

 

jesmo teoretski, i cijelo vreijeme ne želimo da bude u teorijama, jer teoriju tada smatramo bezvrijednom, TAHION JER NIJE KONZISTENTNA SA OSNOVAMA NA KOJIMA SE TEMELJI

Tahion spada jedino u zvjezdane staze.

drkaš me? tahion spada u sve faking teorije koje nisu uspjele niti biti teorijama

Turbo cattolico, peste balcanica - gori ussi winnetou
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.7.2011 19:32 ((s)izgoreo).
15 godina
offline
Ništa od putovanja vremenom?

Fascinantno je da pola toga ne razumijem u ovim vašim postovima, a kad vidim neko objašnje od vas pojedinaca , čak i prije čitanaj posta od 6-7 redova, znam da ću upoznati 20ak novih riječi{#}

 

Ali opet vrag me tjera da čitam, i sve više me glava boli od toga, a naviše me zainteresirala one činjenica o LHC (ili ako se već piše, znam da je takva neka kratica) gdje je netko jaaako dobro dao usporedbu koliko se zapravo energije utroši na pokretanju tih čestica.

Čovjek se zapita dali se ta energija mogla iskoristiti kako drugačije, ali to je pitanje za drugu temu, drugi dan...

 

Još me nešto iznenadilo, a to je da se tu skupio popriličan broj forumaša za koje sam mislio da su idealni kandidati za dobit posao u tele2 (hint gregor).

 

Nadam se da ćete i dalje pisati ovdje i da neće doći do nekih sukoba, koji će dovesti do nekih nepromišljenih postova (kao nick01 npr).

 

I samo vaas molim, malo više objašnjenja za nas koji baš nismo "nukelarni znastvenici" :-D

Sve ima svoju cijenu! Pa tako i stvari pod moj PC. volim često mjenjati stvari pa imajte i to imajte na umu, ne sramite mi se neš ponuditi od hardvera :-D
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
rooswelt1991 kaže...

Čovjek se zapita dali se ta energija mogla iskoristiti kako drugačije, ali to je pitanje za drugu temu, drugi dan...

je ali nije bitno, čovjek mora znati što i kako ga okružuje, tada će moći biti slobodniji, a to je i cilj pametnima od free energy do koje i kakve tehnologije za budućnost, koja će nam ko zna kako i gdje moći pomoći, čovjek je istraživač ma što ti mislio o tome

Turbo cattolico, peste balcanica - gori ussi winnetou
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.7.2011 19:49 ((s)izgoreo).
16 godina
neaktivan
offline
Ništa od putovanja vremenom?

Tahioni su hipotetske subatomske čestice koje se gibaju FTL.

 

No, ako bi tahioni bile konvencionalne čestice, koje bi se mogle iskoristiti za slanje signala FTL, to bi dovelo do narušavanja načela kauzalnosti u Specijalnoj relativnosti. Zato se u okviru kvantne teorije polja tahioni shvaćaju na taj način da upućuju na nestabilnost sustava i otpuštaju se kroz "tahionsku kondenzaciju" umjesto da se tretiraju kao prave FTL čestice.

 

Dakle, FTL prijenos informacija tahionima je nemoguć.

 

EDIT: Vrag mi ni dal mira XD

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.7.2011 19:48 (1domagoj1).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
1domagoj1 kaže...

Tahioni su hipotetske subatomske čestice koje se gibaju FTL.

 

No, ako bi tahioni bile konvencionalne čestice, koje bi se mogle iskoristiti za slanje signala FTL, to bi dovelo do narušavanja načela kauzalnosti u Specijalnoj relativnosti. Zato se u okviru kvantne teorije polja tahioni shvaćaju na taj način da upućuju na nestabilnost sustava i otpuštaju se kroz "tahionsku kondenzaciju" umjesto da se tretiraju kao prave FTL čestice.

 

Dakle, FTL prijenos informacija tahionima je nemoguć.

 

EDIT: Vrag mi ni dal mira XD

dodaj fotonima masu pa probaj ponovno... hihihi

Turbo cattolico, peste balcanica - gori ussi winnetou
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
(s)izgoreo kaže...

dodaj fotonima masu pa probaj ponovno... hihihi

Mrrrš XD, za fotone se zna da postoje, tahioni su hipotetski... hihihi

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
13 godina
protjeran
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
(s)izgoreo kaže...

drkaš me? tahion spada u sve faking teorije koje nisu uspjele niti biti teorijama

Upravo tako.

For those of you under the age of 25, a magazine is a blog made out of trees.
15 godina
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
(s)izgoreo kaže...
rooswelt1991 kaže...

Čovjek se zapita dali se ta energija mogla iskoristiti kako drugačije, ali to je pitanje za drugu temu, drugi dan...

je ali nije bitno, čovjek mora znati što i kako ga okružuje, tada će moći biti slobodniji, a to je i cilj pametnima od free energy do koje i kakve tehnologije za budućnost, koja će nam ko zna kako i gdje moći pomoći

Pa slažem se u načelu, ali što ćemo mi na kraju učiniti sa svom to slobodom?

Nekako mislim, možda malo konzervativno, da i kad otkrijemo sve to, samo ćemo težiti za još više, a sa uloženom količinom energije mogli smo spasiti tko zna koliko života...

Naprimjer nedavno sam gledao da se odlomi neki komad leda na sjevernom polu, i da je netko planirao to odvući do afrike. Vjerujem da bi se uz te količine energije možda takvo što i uspijelo i time spasilo jaako puno ljudi...

Samo primjer, ništa više, a sad, natrag na fiziku, ona me malo više zanima od etičkih pitanja{#}

Sve ima svoju cijenu! Pa tako i stvari pod moj PC. volim često mjenjati stvari pa imajte i to imajte na umu, ne sramite mi se neš ponuditi od hardvera :-D
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
1domagoj1 kaže...
(s)izgoreo kaže...

dodaj fotonima masu pa probaj ponovno... hihihi

Mrrrš XD, za fotone se zna da postoje, tahioni su hipotetski... hihihi

vrlo je jednostavno, promjeni elektronu spin i dobiješ pozitron, mističnu antičesticu iz nikovih snova, radi se o svojstvima, ništa prefantastično {#}, dakle dodaj fotonima koji se kreću brzinom svjetlosti masu i... što ćeš dobiti... nonsense.. barem prema nonnikovim zakonima

rooswelt1991 kaže...

Pa slažem se u načelu, ali što ćemo mi na kraju učiniti sa svom to slobodom?

Nekako mislim, možda malo konzervativno

i što ćemo sada ako si ti konzervativan, zapitaj se, možda si dobio botulizam...

 

EDIT: a sada idem gledati Through.the.Wormhole.S02E08.Can.We.Live.Forever

Turbo cattolico, peste balcanica - gori ussi winnetou
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.7.2011 20:52 ((s)izgoreo).
14 godina
protjeran
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?

Ako se i može putovati vremenom, onda smatram da je to linearno, dakle samo u budućnost, ne u prošlost.

 

Što i je problem, ja bi u prošlost, jer bez prošlosti budućnost ne postoji.

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
ihush kaže...

 .. upravo iz tog linka, C/P

 However, none of the tests of the theorem performed to date has fulfilled all of the requisite conditions implicit in the theorem. Accordingly, none of the results are totally conclusive.

... teorije i zakoni nisu iste stvari.

Subjektivno mišljenje autora na wikipediji. Osim toga svrha testa je provjeriti da li je priroda bolje objašnjena sa lokalno skrivenim varijablama ili ne lokalnim učinkom. A ne da li teorem stoji. A koje je bolje objašnjenje, ni pametniji od nas i autora na wikipediji se ne mogu složiti, EPR paradox. Međutim nije upitno da li doista tako stvari funkcioniraju, kao niti ima li dokaza. Pa nisu li uspješno obavili kvantnu teleportaciju? O čemu pričamo?

 

15 godina
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
bed kaže...
...

A koje je bolje objašnjenje, ni pametniji od nas i autora na wikipediji se ne mogu složiti, EPR paradox. Međutim nije upitno da li doista tako stvari funkcioniraju, kao niti ima li dokaza. Pa nisu li uspješno obavili kvantnu teleportaciju? O čemu pričamo?

 

 - pa pričamo. Nemam pretenzija da ću večeras riješiti i daleko manji problem od navedenog. Nit mi je to cilj.

To je smo odgovor na tvoju argumentaciju koju u istom linku demantira... , i slažem se, samo nudim i drugačije mišljenje.. naravno moje mišljenje je sasvim pogrešno. Što mi kao laiku i nije važno.

Ipak, mislim da sve ima masu, pa i foton.

 

Ipak nešto sam propustio? (podvučeno) - Kad, kako , ...??

Kvantna teleportacija izvedena? (ovo?)

Dokazi čega?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Ništa od putovanja vremenom?
Energija se moze pretvoriti u masu i obrnuto. Npr izracunato je da pojedinacno proton i neutron kao zasebne cestice imaju nesto vecu masu nego kada su u sustavu jezgre helija. Nisam siguran, bypass ce me ispraviti ali dio njihove mase je pretvoren u energiju ( e dalje nisam siguran ali cu pokusat) koja ih vezuje u atomu. Takodjer anihilacija materija antimaterija je cisti primjer pretvaranja mase u energiju. Sustav je zatvoren. Ukupna energija sustava je konstanta @bed nisu izvelikvantnu teleportaciju nego kopiranje. Originalni foton nije bio unisten vec su mu samo procitali kvatno stanje i kopirali ga na drugi foton
Ovaj forumaš je tolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti slobodna od ugnjetavanja zbog svojih liberalnih mišljenja
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.7.2011 23:40 (tnakir).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
ihush kaže...
Ipak nešto sam propustio? (podvučeno) - Kad, kako , ...??

Kvantna teleportacija izvedena? (ovo?)

Dokazi čega?

Ma da. Takva i slična. I ibm je radio svoja, uglavnom prvi puta prije nekoliko godina, ne gata mi se sad po netu. Ima toga vjerojatno k'o salate. Uglavnom je sve bazirano na spomenutom teoremu ne lokalnog učinka gdje se teleportiraju kvantna stanja, qubiti, fotoni. Nije to teleportacija iz startreka. To je upravo ta priča koju pričamo, pa mi se uspješna teleportacija čini kao dobar dokaz da teorem funkcionira..

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
tnakir kaže...
Energija se moze pretvoriti u masu i obrnuto. Npr izracunato je da pojedinacno proton i neutron kao zasebne cestice imaju nesto vecu masu nego kada su u sustavu jezgre helija. Nisam siguran, bypass ce me ispraviti ali dio njihove mase je pretvoren u energiju ( e dalje nisam siguran ali cu pokusat) koja ih vezuje u atomu. Takodjer anihilacija materija antimaterija je cisti primjer pretvaranja mase u energiju. Sustav je zatvoren. Ukupna energija sustava je konstanta @bed nisu izvelikvantnu teleportaciju nego kopiranje. Originalni foton nije bio unisten vec su mu samo procitali kvatno stanje i kopirali ga na drugi foton

To se zove defekt mase.

 

Masa atomske jezgre je manja od zbroja mase protona i neutrona od kojih se sastoji. Ta ostala masa se potroši na vezivanje protona i neutrona u jezgru.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.7.2011 23:59 (Monte Christo).
15 godina
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
Monte Christo kaže...
tnakir kaže...
Energija se moze pretvoriti u masu i obrnuto. Npr izracunato je da pojedinacno proton i neutron kao zasebne cestice imaju nesto vecu masu nego kada su u sustavu jezgre helija. Nisam siguran, bypass ce me ispraviti ali dio njihove mase je pretvoren u energiju ( e dalje nisam siguran ali cu pokusat) koja ih vezuje u atomu. Takodjer anihilacija materija antimaterija je cisti primjer pretvaranja mase u energiju. Sustav je zatvoren. Ukupna energija sustava je konstanta @bed nisu izvelikvantnu teleportaciju nego kopiranje. Originalni foton nije bio unisten vec su mu samo procitali kvatno stanje i kopirali ga na drugi foton

To se zove defekt mase.

 

Masa atomske jezgre je manja od zbroja mase protona i neutrona od kojih se sastoji. Ta ostala masa se potroši na vezivanje protona i neutrona u jezgru.

 

Hvala na infu. Davno sam polagao fiziku tri. Nesto sitno je jos uvik ostalo u glavi iako se svega ne sjecam
Ovaj forumaš je tolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti slobodna od ugnjetavanja zbog svojih liberalnih mišljenja
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
tnakir kaže...
Energija se moze pretvoriti u masu i obrnuto. Npr izracunato je da pojedinacno proton i neutron kao zasebne cestice imaju nesto vecu masu nego kada su u sustavu jezgre helija. Nisam siguran, bypass ce me ispraviti ali dio njihove mase je pretvoren u energiju ( e dalje nisam siguran ali cu pokusat) koja ih vezuje u atomu.

to uopće nije sporno, zvjezdice nam nebi gorile bez energije proizvedene prilikom fuzije, evo kompletni P-P nizovi (proton-proton) i (energetskih i čestičnih) outputa prilikom fuzija sa vikipedije:

 

P-P niz

 

 

Prvi korak uključuje nuklearnu fuziju dvije jezgre vodika H-1 (proton) u H-2 (deuterij), čime se oslobađa pozitron i neutrino, te se jedan proton mijenja u neutron:

11H + 11H -> 12D + e- + ve + 0,42MeV

Ovaj prvi korak se odvija izuzetno sporo, i zato što protoni trebaju da prođu tunel efekt da bi svladali Coulombovu barijeru i zato što ovisi o slaboj nuklearnoj sili. Pozitron se trenutno poništava sa elektronom (čestica – antičestica) i višak mase nose u obliku energije dva fotona gama-čestica:

e- + e+ -> 2y + 1,02 MeV

Nakon toga, deuterij koji se dobio u prvom koraku, spaja se sa drugim protonom (jezgra vodika) da bi se dobio lagani izotop helija-3:

12D + 11H -> 23He + y + 5,49 MeV

Nakon toga moguća su tri verzije puta da bi se dobio helij-4. Kod prvog puta ili p-p I niza, helij-4 dolazi preko spajanja dvije jezgre helija-3, kod drugog i trećeg puta ili p-p II niza i p-p III niza, spaja se jezgra helija-3 sa već stvorenom jezgrom helija-4 da se dobije berilij. Na Suncu, p-p I niz se odvija 86 %, p-p II niz se odvija 14 %, te p-p III niz se odvija 0,11 %, postoji i četrti put, koji je izuzetno rijedak - p-p IV niz..

 

p-p I niz

Cijeli p-p I niz daje čisto 26,7 MeV energije. p-p I niz prevladava kod temperature od 10 000 000 – 14 000 000 K. Ispod 10 000 000 K, p-p niz stvara izuzetno malo energije.

23He + 23He -> 24He + 11H + 12,86 MeV

 

p-p II niz

23He + 24He -> 47Be + y

47Be + e- -> 37Li + ve + 0,861 MeV / 0,383 MeV

37Li + 11H -> 2 x 24He

p-p II niz prevladava kod temperature od 14 000 000 – 23 000 000 K. 90 % neutrina se dobiva u reakciji 7Be(e-, ve)7 Li* i nosi energiju 0.861 MeV, dok preostalih 10 % stvara 0,383 MeV (ovisi da li je litij-7 u osnovnom ili pobuđenom stanju)

 

p-p III niz

23He + 24He -> 47Be + y

47Be + 11H -> 58B + y

 

58B -> 48Be + e+ + ve + y

48Be -> 2 x 24He

p-p III niz prevladava kod temperature iznad 23 000 000 K. Iako ovaj put nije znatno zastupljen (samo 0,11 %), ali stvara visokoenergetske neutrino, do 14,06 MeV.

 

p-p IV niz

Ovaj put je teoretski predviđen, ali nikad nije snimljen zbog svoje rijetkosti (oko 0,3 dijela na milijun). U toj reakciji, helij-3 reagira direktno sa protonom, da bi se dobilo helij-4, i dobije neutrino sa još većom energijom, do 18,8 MeV.

23He + 11H -> 24He + e+ + ve + 18,8 MeV

 

u trenutku kada zvijezda počne sa fuzijom željeza, tada se energija apsorbira a ne oslobađa, tada nastupa kolaps zvijezde

 

ihush kaže...

Ipak, mislim da sve ima masu, pa i foton.

zašto je tako teško zamisliti foton bez mase, pa upravo sada se kreće sa dokazivanjem higgsovog polja (odnosno pronalaženjem higgsovog bozona) odgovornog za masu neke čestice, koliko sam shvatio i laički jušno, neka čestica će biti atraktivnija higgsovim bozonima neka manje atraktivna, treća uopće, s tim da će najatraktivnija dobiti i najveću masu, masa bi prema ovome bila objašnjena čestičnom interakcijom, ništa spektakularno i mistično, po toj da nema higgsovog polja koje se širi čitavim svemirom ništa nebi niti imalo masu, interakcije i fizika kojom se fizičari služe s druge strane jest spektakularna

 

upravo radi nemogućnosti standardnog modela da objasni zašto čestice koje sudjeluju u razvoju elektromagnetske sile uopće i nemaju mase, dok čestice koje sudjeluju u stvaranju slabe nuklearne sile imaju ogromnu masu (w i z bozoni) je i pretpostavljeno takvo polje i sam higgsov bozon

 

opusti se i uživaj, imamo privilegiju živjeti u vremenu velikih otkrića

ne drzim ga. Sa izdajicama se ne rukujem... by Lazarus long aka. lazo
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.7.2011 12:40 ((s)izgoreo).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice