Ništa od putovanja vremenom?

poruka: 549
|
čitano: 139.438
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
(s)izgoreo kaže...
...

zašto je tako teško zamisliti foton bez mase, pa upravo sada se kreće sa dokazivanjem higgsovog polja (odnosno pronalaženjem higgsovog bozona) odgovornog za masu neke čestice, koliko sam shvatio i laički jušno, neka čestica će biti atraktivnija higgsovim bozonima neka manje atraktivna, treća uopće, s tim da će najatraktivnija dobiti i najveću masu, masa bi prema ovome bila objašnjena čestičnom interakcijom, ništa spektakularno i mistično, po toj da nema higgsovog polja koje se širi čitavim svemirom ništa nebi niti imalo masu, interakcije i fizika kojom se fizičari služe s druge strane jest spektakularna

..

- zato jer naša tehnološka nemogućnost mjerenja nekih veličina nije dokaz da to nešto (masa) ne postoji.. usporedivo da kamionskom vagom mjerimo masu-težinu maslačkovog padobranca...

- običnom logikom da sve što postoji ima masu. Odnosno i energija je masa, samo u drugom obliku (agregatnom stanju).

- naprotiv, zašto bi trenutna definicija bila (da foton nema masu) bila neosporiva? Zar je teško zamisliti da možda i foton ima masu? Samo 'ništa' bi moglo biti bez mase, usporedivo s vakuumom.

Ali, za razliku od Nick_01 koji tvrdi, ovo je samo ideja, mišljenje.. bez ikakvih dokaza, no istu nedokazivost primjećujem i na ostalim teorijama koje ipak stoje za valjane. - go figure why... (zato jer je neki naučnik tako rekao, u čiji status-riječi se ne sumnja? - sumnjam u sve, ponekad u 2+2. ...).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
(s)izgoreo kaže...

vrlo je jednostavno, promjeni elektronu spin i dobiješ pozitron, mističnu antičesticu iz nikovih snova, radi se o svojstvima, ništa prefantastično {#}, dakle dodaj fotonima koji se kreću brzinom svjetlosti masu i... što ćeš dobiti... nonsense.. barem prema nonnikovim zakonima

Imaš E = mc2, uzmi prirodne jedinice gdje je c = 1, ubaci u formulu i što ćeš dobiti?

 

E = m

 

Ovdje ne govorimo o klasičnoj fizici i malim brzinama. Ovdje govorimo o relativističkim brzinama, brzinama bliskim brzini svjetlosti gdje zakoni klasične fizike, tj. mehanike više ne vrijede. Relativistička masa i "masa" na koju ti misliš nisu ista stvar. Bubam napamet, da imaš 80 kg i ubrzaš do brzina bliskih brzini svjetlosti, e nećeš imati više 80 kg (za promatrača iz nekog inercijalnog sustava). Dakle, foton nema masu, ali ima relativističku masu koja je sinonim za energiju, pa stoga nema smisla govoriti o masi, već samo o energiji. Dakle foton ima energiju.

 

Iz E = mrelc2 može se doći do jedne druge korisne formule

 

E2 = p2c2 + mmir2c4 -> obrati pozornost na oznake kod masa, rel za relativistička masa, mir za masa mirovanja.

 

U elektromagnetizmu, došlo se do zaključka da svjetlost ima energiju E i količinu gibanja p te da su te veličine proporcionalne: E = pc.

Ako foton ima masu mirovanja = 0 i to uvrstimo u ovu gornju jednadžbu, dobit ćemo također E = pc. Sve šljaka, foton nema mase.

 

Ako bi mu slučajno dao masu, ove jednakosti više ne bi vrijedile i tada bi vrijedila jednakost:

 

mrel = mmir/sqrt(1 - v2/c2)

 

Ako bi se foton u tom slučaju kretao brzinom svjetlosti, došlo bi do divljanja funkcije, drugim riječima, došlo bi do dijeljenja s nulom što bi se fizikalno moglo protumačiti kao povećanje mase u beskonačnost.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Mass%E2%80%93energy_equivalence#Relativistic_mass

http://en.wikipedia.org/wiki/Mass_in_special_relativity

 

Tak da, ne želim fotonima davati masu (mirovanja) ;)

 

EDIT: "After Einstein first made his proposal, it became clear that the word mass can have two different meanings. The rest mass is what Einstein called m, but others defined the relativistic mass with an explicit index..."

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.7.2011 13:29 (1domagoj1).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
ihush kaže...

- zato jer naša tehnološka nemogućnost mjerenja nekih veličina nije dokaz da to nešto (masa) ne postoji.. usporedivo da kamionskom vagom mjerimo masu-težinu maslačkovog padobranca...

- običnom logikom da sve što postoji ima masu. Odnosno i energija je masa, samo u drugom obliku (agregatnom stanju).

- naprotiv, zašto bi trenutna definicija bila (da foton nema masu) bila neosporiva? Zar je teško zamisliti da možda i foton ima masu? Samo 'ništa' bi moglo biti bez mase, usporedivo s vakuumom.

Ali, za razliku od Nick_01 koji tvrdi, ovo je samo ideja, mišljenje.. bez ikakvih dokaza, no istu nedokazivost primjećujem i na ostalim teorijama koje ipak stoje za valjane. - go figure why... (zato jer je neki naučnik tako rekao, u čiji status-riječi se ne sumnja? - sumnjam u sve, ponekad u 2+2. ...).

nemože ići brzinom svjetlosti u vakumu ukoliko ima masu, gotovo, kraj točka, mjeri koliko hoćeš s čime hoćeš nema masu, fizika nije društvena znanost, nije niti filozofija, ospori ajnštajna pa pričaj kako ima masu, tako se to radi u fizici

 

onaj dokaz da u bi foton u supravodiču mogao imati masu nije dokaz da on i ima masu, elektromagnetna sila je u tom sustavu kraćeg dometa i nije potrebno da foton u tom sustavu nema masu

 

ti brkaš stvari... foton-jezgra interakcija npr, gdje se visokoenergetski foton u tom sudaru pretvara u masu ali jedino ukoliko je energija fotona dovoljna da proizvede par pozitron-elektron... to se zove pair production, međutim to ne dokazuje da foton ima masu, već ima sposobnost pretvoriti se u masu, koja više nije foton, kapiš?

1domagoj1 kaže...

ništa ja ne brkam, meni je kristalno jasno da je mikro i makro svijet vrlo razlikuje, ihushu nije jasno kako može postojati kvant elektromagnetske energije, bozon (spin 1), bez elktričnog naboja koji u ternutku putovanja kroz vakuum brzinom svjetlosti nema mase, to treba objasniti njemu, ne meni, meni je to jasno

ne drzim ga. Sa izdajicama se ne rukujem... by Lazarus long aka. lazo
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.7.2011 16:47 ((s)izgoreo).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
ihush kaže...

sumnjam u sve, ponekad u 2+2. ...).

Hoćeš da ti indukcijom dokažem koliko je 2+2? {#}

Ili dužinama? Ili orijentiranim dužinama na orijentiranom pravcu?

Ili možda točkama na brojevnom pravcu, točnije jediničnim dužinama i točkama?

Ako hoćeš, možemo i onak kak uče malu djecu, ne s brojem kao apstraktnim pojmom, već s brojem ako određenim atributom vezanim uz stvarne objekte (koliko ima jabuka u kantici, količina žita i sl.) {#}

 

Ali ako mi i onda kažeš da sumnjaš u 2+2, e sry, onda je to već spada u domenu filozofije i onog pitanja, "što ako ovaj svijet koji gledamo nije takav kakvim ga vidimo, već je nekakav drugačiji ili ga uopće nema (!)?" i tu ti ja puno ne mogu pomoći.

 

Inače, vidim da te - bar sam dobio takav dojam - zanimaju formalne i prirodne znanosti, mogu ti preporučiti onda glede matematike zanimljivo štivo (bar je meni bilo), Matematika i zdrav razum, profesora Paušea. Možeš potražiti i Euklidov prozor Leonarda Mlodinowa te Kad slučajnost odlučuje Amira Aczela, jedino za ove potonje dvije ne znam jel postoji prijevod na hrvatski, vjerojatno postoji.

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.7.2011 17:57 (1domagoj1).
15 godina
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
1domagoj1 kaže...
...

Ali ako mi i onda kažeš da sumnjaš u 2+2, ..

- ne u sam karikiran primjer, nego kao serviran odgovor kojeg moram prihvatiti bez razmišljanja.

- (upravo to me čudi kod zagorenog?.. vuče na dogmu.), (Mada je naveo točne tvrdnje. Ima pravo, ipak mora netko biti 'protiv' da tema ne ode u kvasinu...)

 

- 2+2 je vrlo dokazivo.

Gravitacija, svjetlost, kvantna fizika, crne rupe, ... masa. To se istražuje. Nije 'sveto pismo' nit je provediv test koji bi definitivno dokazao prvu, drugu ili n-tu teoriju ili opovrgao.... zato u tim pitanjima nisam ograničen na službeni stav, mišljenje. Dali je to bolje-lošije od onih koji se drže trenutnog službenog stava? Ubojstvo Kennedyja, Hoffe i sl. nisu razrješena, zašto bi ovo bilo razrješenije?

Interesantno da su stvari na subatomskoj dimenziji neobične, ''prazne''. Prazne su za današnju tehnologiju, jednako kao što do pojave teleskopa ljudi nisu mogli vidjeti ono što danas prikazuje Hubble. Kad bi za idućih 500god. razvoj bio proporcionalan ovom, možda bi bolje shvatili te čestice, foton, bozon itd.. možda tad saznamo da mase nema ili ima. Do tad inkvizicijski stav prevladava.

Konstantno mi se provlači ideja oko E=m... logično mi je da mora postojati masa ili energija, ako su to dva agregatna stanja tad je masa uvjek pristuna, barem ako čista energija. Jer ako je vjerovati aktualnoj teoriji, prije bigbanga nije bilo ničeg, čista energija je stvorila materiju, materija ima masu.... Zakon o očuvanju energije vrijedi, ako se energija nikad ne gubi, zašto bi se gubila masa? Zašto bi foton bio bez mase?

To bi indirektno bilo jednako tvrdnji da je bez energije...

 

Hvala, ali ne hvala za literaturu. Nema se vremena (izgovor) zapravo se nema volje za čitanje, pa tek onda vremena. Lakše je na YT ili TVu i bliže širokom pučanstvu, usporedivo s ''Nickovim krugom''.. kao jednostavna shema i odmah ti je sve jasno (ili nije..) {#}

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Ništa od putovanja vremenom?

Heh, samo kaj je E = mc2 dokazana (hint. nuklearna energija ;))

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
16 godina
offline
Ništa od putovanja vremenom?

OT:

-dobro vam dečki ide i baz nicka,x-a i bez provokacija i dezinformacija:)

Nakon onih epic thread trolanja, ovo je postala jedna od sadržajnijih

trenutno na forumu. {#}

14 godina
neaktivan
offline
Ništa od putovanja vremenom?

Jadranka je putovala day after yesterday

:)
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ništa od putovanja vremenom?
alexspalato kaže...

Jadranka je putovala day after yesterday

Da, ona ispada izvan svih fizikalnih zakona, tak da...

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice