Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.985.935
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Dex.pwn kaže...

Pozdrav ljudi,

dali mi netko od vas, tko dobro zna matišu, može pomoći oko ovog zadatka. Po mogućnosti da ga riješite ali ako ne možete, onda bar da mi ga postavite jer mi to trenutno radi najveći problem. Radi se o gradivu parabola kvadratne funkcije

Zadatak glasi:


 

Da ne pišem sad cijeli zadatak, nakon toga se izračuna x0 = (-b/2a) i taj rez se uvrsti u drugu jenadžbu.

Hvala svima na pomoći

 Imaš ga riješenog na prošloj stranici.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Matematika - pomoć
Azor Ahai kaže...

Označimo P(t)=70000 -200t, gdje je t cijena, a P funkcija potražnje, ujedno i broj prodanih proizvoda.

Sad je Z(P,t)=P*t-700k-110P, funkcija ukupnog profita ovisne o potražnji i cijeni, ali mi znamo da je potražnja ovisna o cijeni samo =>

Z(t)=P(t-110)-700k=(70k-200t)(t-110)-770k, tj Z je kvatratna fja u ovisnosti o t. Traži se najbolja cijena, a to je pravo kad Z masimalan što je u ovom slučaju u tjemenu parabolje. Nađeš tjeme i dobiš točku (t0,Z0)=najbolja cijena, najveća zarada. Fali ti još broj proizvoda, a to dobiš iz P(t)=70000-200t. 

 

Na kraju bi jednadžbe izgledale ovako

 

70000 - 200c = maks

p * c - 110c = 700000 ?

 

c - cijena

p - potražnja

8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Ne. Tebi kao trgovcu nije cilj prodati što više proivoda (ono što si ti označio) nego je cilj zaraditi što više pa moraš naći maksimum od druge funkcije.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Matematika - pomoć
Azor Ahai kaže...

Ne. Tebi kao trgovcu nije cilj prodati što više proivoda (ono što si ti označio) nego je cilj zaraditi što više pa moraš naći maksimum od druge funkcije.

 

Onda odustajem od zadatka.... Previše je o za mene, dovoljna mi je četvorka.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
FanBoy kaže...

Može li mi netko ovo riješiti: 3cos(2x)+4=0? 

Nema rj

 

13 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
3cos(2x)+4=0
Iz razloga što ti cos2x može biti samo iz intervala od -1 do 1
Ako uzmes da je -1 onda ti je vrijednost funkcije 1 što je veće od 0
You have to be odd to be number one
13 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
≠ ispravak
You have to be odd to be number one
8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Imaš traljav argument i sa time nisi baš "pokazao" da nema rješenja, fali ti preciznosti. Pravi postupak je rješavanje, cos2x=-4/3 što nije moguće jer je slika cijelog od funkcije cosinus od cijelog R jednaka

cos[R]=[-1,1] pa je zaključak da rješenja nema

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.12.2015 22:45 (Azor Ahai).
10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

ako je netko voljan da mi pomogne oko 4-5 zadataka iz matematike molio bi da se javi

a ja ću evo postaviti

 

dali mi je ovaj točan:http://i.imgur.com/KXApu7r.jpg

 

zatim ovaj:Koliko različitih premutacija koje počimlju slovom l se može napraviti od elemenata skupa S=(a,a,l,l,l,m)

znam da je rezulat  3*30 ali mi nikako nije jasno kako su došli do tog broja

 

 

i da mi netko kaže što je od ovih riješenja točno:http://i.imgur.com/XiVEBxA.jpg

 

molio bi admina da mi ne briše post samo zato što sam postavio nekoliko zadataka u jedan post

pozdrav :)

8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Prvi. Imaš da je nakom 154 sata ukupan broj smanjen na 25%, tj 0.25N0. Imam jednadžbu 0.25N0=N0*e^(k*154).

2. Jedno l ti je na prvom mjestu, ostaje a,a,l,l,m. Kad bi razlikovali slova a i aa, te b i b imali bi 5!, ali ih razlikujemo pa moramo dijeliti sa 2! i sa 2! (Broj pojavljivanja istog slova) to je sad 5!/2/2=120/4=30
8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Za treći zadatak ti nije bitan poredak jer se traže kombinacije. To znači da za 1. tekmu ima 3 mogućnosti, za 2. imamo 3 mogućnosti,..., za 11. Imamo tri mogućnosti. Ukupno 3^11
10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Može li netko riješiti ovo? Ili da bar pojasni kako jer nemam pojma kako se ovo rješava.

http://mlgflappybird420.com
16 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Simon_says kaže...

Može li netko riješiti ovo? Ili da bar pojasni kako jer nemam pojma kako se ovo rješava.

 preko matrica se rjesava.

It's not who u are, it's who u know.
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Simon_says kaže...

Može li netko riješiti ovo? Ili da bar pojasni kako jer nemam pojma kako se ovo rješava.

Imas matricu s 3 reda i 4 stupca. Prepises brojeve uz nepoznanice u matricu, povuces isprekidanu liniju a ove brojeve iza znaka = prepises kao slobodne elemente za svaki red.

 

ovako:

 

1  2  3  1    I    0

1 -3 -1 -2   I    0

2  5  2  1    I    0

        

 

Dakle dobio si prosirenu matricu sustava.

Cilj ti je pomocu Gaussovih elementarnih transformacija doci do rjesenja, svakog x-a, x_1 do x_4.

 

 

TrustNo1
8 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Može li netko reći kako ovu linearnu funkciju zapisati u inverznom obliku,kako sam ja do sada skontao da je inverzni oblik zamjena mjesta.

pa ako netko može reći kao što vidite napisana je prvo bila u implicitnom -pa zatim u segmetnom i na kraju u eksplicitnom,treba mi još inverzni oblik ove funkcije

8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Nisam siguran jel to, ali zvuči mi logično da x treba izrazit preko y jer se tako zapravo računa (čitaj jest inverz).Rj x=2/3*y-4/3

8 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

zadana je linearna funkcija

x+3y-4=0

a)napisati u segmetnom i eksplicitnom obliku

 

b) za koje vrijednosti je f(x)≤  -4

 

treba mi odgovor za b  

ako netko može objasniti postupak

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
zeljko_mo kaže...

zadana je linearna funkcija

x+3y-4=0

a)napisati u segmetnom i eksplicitnom obliku

 

b) za koje vrijednosti je f(x)≤  -4

 

treba mi odgovor za b  

ako netko može objasniti postupak

Znači, traže se vrijednosti X koje bi zadovoljavale da je na kraju Y ≤ -4.

15 godina
offline
Matematika - pomoć

ekipa molim neki link ili pdf u vezi s integralima. Na jednom kolegiju radimo neke racune s integralima, a ja ih nikad nisam radio tak da neznam niti osnove, pa ako imate ono osnove osnova da mogu graditi na to. Hvala!

12 godina
protjeran
offline
Re: Matematika - pomoć
Upisi na YouTube matematika I elektrotehnika fakultet,taj lik iz bosne super objasni.
12 godina
offline
Matematika - pomoć

Je li mi može netko pojasniti zašto je integral od 1/sqrt(1-y^2)*dy jednak arcsin(y)

 

Hvala unaprijed

8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Jer je derivacija od arcsiny upravo to ispod integrala.

15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Stinsfire kaže...

Je li mi može netko pojasniti zašto je integral od 1/sqrt(1-y^2)*dy jednak arcsin(y)

 

Hvala unaprijed

 što se tice integrala lagani su kad se shvate.
U biti postoje određeni tablicni integrali koji se moraju znat kao vodu pit.(na vecini fakulteta se ne dozvoljavaju ali na nekima se moze imati lista istih).
kod slozenije zadanih  zadataka cilj je svesti integral na tablicni i rješiti problem..(metoda supstitucije,parcijalna integracija, itd.)

neznam šta da napišem
8 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Evo tablice Tablica integrala

13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć
Ako mi tko može pomoći koliko je 0*e^-beskonačnost i 0*e^+beskonačno?
8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Ne postoji nešto na "beskonačno", možeš definirati preko limesa lim(x->beks)e^x=besk.

S druge strane je 0*e^x=0 za svaki x iz R iz čega je slijedi da limes ide u besk.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
MASA123 kaže...
Ako mi tko može pomoći koliko je 0*e^-beskonačnost i 0*e^+beskonačno?

 0*e^-beskonačno je sigurno 0 zato jer to možeš zapisati kao 0/(e^beskonačno).

 

0*e^+beskonačno je neodređen oblik, to se računa preko limesa. npr. funkcija 1/x * e^x  kad x teži u beskonačno ima takav oblik. kad imaš 0*beskonačno, to se svede ili na 0/0 ili beskonačno/beskonačno, obadvoje se neodređeni oblici.

12 godina
odjavljen
offline
Matematika - pomoć

Imam zadatak na kojem sam zapeo. Imam cosß koji je 3/7 i b koji je 5, traži se c.

Ako zadatak postavim 3/7=a/c nemam ništa, zapeo sam. Hvala

12 godina
odjavljen
offline
Matematika - pomoć

Riješio sam ga ovako

 

cosß=cosL

3/7=5/c(unakrsno množenje)

3c=35 /:3

c = 11.67

13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Da li neko zna kako riješiti ovaj zadatak. Pokušavao sam ali nikako ne ide. Mozak jednostavno zablokirao. Trebalo bi mi što prije, imam ispit, a bit će nešto ovako. Hvala unaprijed.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice