SAD novim sankcijama zadale velik udarac kineskoj

poruka: 38
|
čitano: 11.507
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "SAD novim sankcijama zadale velik udarac kineskoj ".
15 godina
offline
Re: SAD novim sankcijama zadale velik udarac kines
rjakopec kaže...

Dobra odluka. Mogli bi imati probleme s kineskim čipovima kao i s ruskim plinom. Da bi Zapad bio sila, mora biti neovisan od kineskih čipova kao i od ruskog plina. Ne znam zašto to nekim (mnogima) nije jasno. 

 Tako je. Moc koju Kina trenutno ima, i koju ce imati ako napadnu Tajvan, je direktan pocetak kraja zapadnog svijeta i tehnologije na kojeg smo navikli. Kroz zadnjih 5 stoljeca svaka smjena glavne svjetske sile je izgledala isto i ovaj trenutni period jako podsjeca na to. Jedino sto Kina jos nema je kontrola glavne svjetske valute i na srecu zasad se ne cini da ce yuan zamjeniti dolar.

 

Tiktok vec pokazuje kakvu moc mogu imati u javnom mijenju.

 

 

Kina je zabranila svima da prodaju bilo sto u Kini i odrezala ih od trzista 1.4 milijarde ljudi, a htjeli bi sudjelovat na svim ostalim trzistima po jednakim pravilima. Ne moze tako. Iracionalno se ponasaju i ovo je cista teorija igara.

 

 

Glavni parametar makroekonomskog rasta (s kojim se ne moze niti fiskalno niti monetarno igrati) je produktivnost i tehnoloski napredak. Kontroliranjem semikonduktorske industrije na svom tlu direktno kontroliraju taj parametar.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.10.2022 5:03 (Mitch).
10 godina
offline
Re: SAD novim sankcijama zadale velik udarac kines
Feudalac kaže...
Entry point:

Nije ovo pitanje sigurnosti već zauzdavanje Kine. Oni to otvoreno govore već godinama.

Ovisnost o jeftinijoj robi? Da možeš birati dva identična proizvoda s različitom cijenom, ti bi izabrao skuplji? Pa naravno da svi pokušavaju proći jeftinije.

Tako je i specijalizacija dovela do jeftinih čipova i drugih stvari. Zatvaranje u nacionalne okvire će možda biti dobro za SAD, dugoročno. Mi ćemo to, svakako, platiti. Ne znam samo zašto se tome veseliš

 Pa u zauzdavanje ulazi sigurnost. Naravno da govore godinama, kao što Kina govori o svojem planu da promjeni sigurnosno-političku strukturu svijeta kako njima odgovara.

 

U tome jest problem što svi pokušavaju proći jeftinije na vlastitu štetu. Više ni čavle ne proizvodimo (karikiram), nego sve uvozimo iz Kine. Od najmanjih sitnica do kritičnih komponenti. Ako netko ne vidi ovdje problem, taj je lud.

 

Ne veselim se ja ničemu. Greška zapada je što je sve uložio u jednu zemlju, koja je nakon što se razvila na krilima zapada do razine da bi rušila isti taj zapad koji joj je i omogućio taj razvoj. Prolazi kroz ubrzanu militarizaciju, podržava sustave koji su obrnuto od vrijednosti koje imamo, krade sve što može pokrasti i prijeti. Naravno da će doći do sudara s SAD-om. Mi smo samo promatrači.

 

Ali ako me pitaš koji sustav vrijednosti želim, Kineski ili zapadni, mislim da je odgovor jasan. Nije zapad savršen, daleko od toga, ali je bolji od toga da mi partija određuje svaki aspekt mojeg života, do toga jel uopće po njima smijem živjeti.

 

Nadglednik dina
14 godina
offline
Re: SAD novim sankcijama zadale velik udarac kines
Mitch kaže...
rjakopec kaže...

Dobra odluka. Mogli bi imati probleme s kineskim čipovima kao i s ruskim plinom. Da bi Zapad bio sila, mora biti neovisan od kineskih čipova kao i od ruskog plina. Ne znam zašto to nekim (mnogima) nije jasno. 

 Tako je. Moc koju Kina trenutno ima, i koju ce imati ako napadnu Tajvan, je direktan pocetak kraja zapadnog svijeta i tehnologije na kojeg smo navikli. Kroz zadnjih 5 stoljeca svaka smjena glavne svjetske sile je izgledala isto i ovaj trenutni period jako podsjeca na to. Jedino sto Kina jos nema je kontrola glavne svjetske valute i na srecu zasad se ne cini da ce yuan zamjeniti dolar.

 

Tiktok vec pokazuje kakvu moc mogu imati u javnom mijenju.

 

 

1.Kina je zabranila svima da prodaju bilo sto u Kini i odrezala ih od trzista 1.4 milijarde ljudi, a htjeli bi sudjelovat na svim ostalim trzistima po jednakim pravilima. Ne moze tako. Iracionalno se ponasaju i ovo je cista teorija igara.

 

 

Glavni parametar makroekonomskog rasta (s kojim se ne moze niti fiskalno niti monetarno igrati) je produktivnost i tehnoloski napredak. Kontroliranjem 2.semikonduktorske industrije na svom tlu direktno kontroliraju taj parametar.

 1. ?????

 2. a jeboga pas

Entry Point kaže...
Feudalac kaže...
Entry point:

Nije ovo pitanje sigurnosti već zauzdavanje Kine. Oni to otvoreno govore već godinama.

Ovisnost o jeftinijoj robi? Da možeš birati dva identična proizvoda s različitom cijenom, ti bi izabrao skuplji? Pa naravno da svi pokušavaju proći jeftinije.

Tako je i specijalizacija dovela do jeftinih čipova i drugih stvari. Zatvaranje u nacionalne okvire će možda biti dobro za SAD, dugoročno. Mi ćemo to, svakako, platiti. Ne znam samo zašto se tome veseliš

 Pa u zauzdavanje ulazi sigurnost. Naravno da govore godinama, kao što Kina govori o svojem planu da promjeni sigurnosno-političku strukturu svijeta kako njima odgovara.

 

U tome jest problem što 1.svi pokušavaju proći jeftinije na vlastitu štetu. Više ni čavle ne proizvodimo (karikiram), nego sve uvozimo iz Kine. Od najmanjih sitnica do kritičnih komponenti. Ako netko ne vidi ovdje problem, taj je lud.

 

Ne veselim se ja ničemu. Greška zapada je što je sve uložio u jednu zemlju, 2.koja je nakon što se razvila na krilima zapada do razine da bi rušila isti taj zapad koji joj je i omogućio taj razvoj. Prolazi kroz ubrzanu militarizaciju, podržava sustave koji su obrnuto od vrijednosti koje imamo, 3.krade sve što može pokrasti i prijeti. Naravno da će doći do sudara s SAD-om. 4.Mi smo samo promatrači.

 

5.Ali ako me pitaš koji sustav vrijednosti želim, Kineski ili zapadni, mislim da je odgovor jasan. Nije zapad savršen, daleko od toga, ali je bolji od toga da mi partija određuje svaki aspekt mojeg života, do toga jel uopće po njima smijem živjeti.

 

 1. Jesi cuo za kapitalizam, globalizaciju i tako to? Ciju stetu? Kapital je naddrzavni odavno.

 2. Pa ono prakticki neogranicena radna snaga, robovlasnicki rad, nekotrolirano zagadivanje i sl. nije imali veze sa tim nego krila zapada? a u picku materinu i sve

 3. Necuveno da velika sila to radi, pa nikad u povijesti planeta nesto slicno nismo vidjeli, culi i tako to jel? Trenutno to ne rade sve ostale sile koje mogu na cijeloj planeti?

 4. Promatrac ne sudjeluje a mi sudjelujemo i te kako. Ne "utjecemo" ali trpimo i to poprilicno. Samo mi jako ruzne analogije padaju na pamet.

 5. To je to kada u zivotu imas izbor izmedu dva izrabljivaca i ne pada ti na pamet da se mozda mozes izboriti da ne budes izrabljivan pa onda da se osjecas bolje valjda pocnes patiti od Stockholmskog sindroma...

 

 

p.s. auf....

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.10.2022 12:55 (konjRR).
8 godina
offline
SAD novim sankcijama zadale velik udarac kineskoj

Bilo kakva Zapadna demokracija je mnogo manje zlo od bilo kakve Istočnjačke totalitarne autokracije .

 

waaagh ;
 
3 1 hvala 0
3 godine
offline
Re: SAD novim sankcijama zadale velik udarac kines
warhammer kaže...

Bilo kakva Zapadna demokracija je mnogo manje zlo od bilo kakve Istočnjačke totalitarne autokracije .

 

 

Da ako si "njihov". Ako nisi - boli ih ona stavar umireš li od gladi, bolesti ili (njihovog) metka...

Lijepo se sjetiti kako su se altruistički odnosili (i još uvijek odnose) prema naradu Maršalovih otoka Bravo: 60 Years of Suffering, Cover-Ups, Injustice (wagingpeace.org)

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.10.2022 14:12 (Gallu).
8 godina
offline
Re: SAD novim sankcijama zadale velik udarac kines
Entry point:

Daleko je Kina od nekakve dominacije u industriji. Ni povijesno, UK je u svoje zlatno doba bila jača. Ono što oni rade, može svatko drugi, esencijalno mi o njima nemamo nikakvu ovisnost.

Naoružavanje? Da, ali količina novca koju oni ulažu je relativno i apsolutno daleko manja od američkog ulaganja u vojsku. Iako demokracija, SAD koristi svoju vojsku kao bilo koji diktatorski režim, nije im problem izmisliti izgovor i na ideološkoj osnovi razvaliti bilo koga na bilo kojem dijelu planeta. Kina, u tom pogledu, za sada, izgleda bolje - njihov motiv je isključivo njihov ekonomski interes.

Slažem se s tobom - od dva zla biramo zapadno jer je naše, ali trenutno, sve ide na račun Evrope.
Ja rekoh
14 godina
offline
Re: SAD novim sankcijama zadale velik udarac kines
Feudalac kaže...


Daleko je Kina od nekakve dominacije u industriji. Ni povijesno, UK je u svoje zlatno doba bila jača. Ono što oni rade, može svatko drugi, esencijalno mi o njima nemamo nikakvu ovisnost.

 In other news:

 

U.S. Senator Marsha Blackburn (R-Tenn.), along with Senators Tom Cotton (R-Ark.), Bill Hagerty (R-Tenn.), Ted Cruz (R-Texas), and Marco Rubio (R-Fla.) sent a letter to President Biden demanding he act quickly to prevent Huawei from building the Pengxinwei IC Manufacturing Company (PXW) semiconductor plant. The opening of this plant would put the United States at a disadvantage in countering Huawei, advance Communist China’s Military-Civil Fusion campaign, put American semiconductor companies at a disadvantage, and pose a national security concern.

 

Dakle, oni bi da Biden spriječi otvaranje kineske tvornice u Kini.

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.10.2022 17:03 (captain_soap_McTawish).
12 godina
neaktivan
offline
Re: SAD novim sankcijama zadale velik udarac kines
Izzy kaže...

Svijet se ubrzano polarizira. Napetosti oko Tajvana, ograničavanje rasta Kine.... Ovo sve će samo Kinu i Rusiju dodatno zbližiti u konačnici. Iran, Sirija i S. Koreja nisu bitni i utjecajni igrači (Iran donekle je), ali svi oni će ući u savez i evo sranja. Evo i Koreje se opet "pušu". Na više mjesta se potpiruju sukobi, pa i u našoj regiji. Neće biti dobro nastavi li se... Eksplodirati će ovo i može se dogoditi 3. Svj. rat. Uopće se ne šalim.

 

EDIT: Još bih volio nešto reći: NATO stvarno je, ajmo reći, u ratu s Rusijom. Pogledajte koliko je oružja i streljiva "upumpano" u Ukrajinu. Logistički je umiješan u sukob. I pod kakvim je sankcijama Rusija. Rusija ima interese (kao i svaka država) i neće odustati tako olako. I dalje će se boriti, ali im baš i ne ide trenutno. A Amerika i "Zapad" vide da sankcijama i vojno preko Ukrajine rade štetu Rusiji i idu do kraja - dok Rusija ne postane nebitna na svjetskoj pozornici. Niti jedan strana neće popustiti. Biti će gadno svima nama...

Herson se prazni, Bjelorusija priprema za rat... nekako mi ne djeluje kao priprema za pregovore i kraj rata. Mislim da je i slijepcu jasno što slijedi.

 

Mitch kaže...
rjakopec kaže...

Dobra odluka. Mogli bi imati probleme s kineskim čipovima kao i s ruskim plinom. Da bi Zapad bio sila, mora biti neovisan od kineskih čipova kao i od ruskog plina. Ne znam zašto to nekim (mnogima) nije jasno. 

 Tako je. Moc koju Kina trenutno ima, i koju ce imati ako napadnu Tajvan, je direktan pocetak kraja zapadnog svijeta i tehnologije na kojeg smo navikli.

 

 

Kina je zabranila svima da prodaju bilo sto u Kini i odrezala ih od trzista 1.4 milijarde ljudi, a htjeli bi sudjelovat na svim ostalim trzistima po jednakim pravilima. Ne moze tako. Iracionalno se ponasaju i ovo je cista teorija igara.

 Baš me zanima bi li Amerika toliko branila Tajvan da im nije izvor poluvodiča... Kina je zabranila svima, a Tesle i Apple proizvodi se prodaju u Kini kao ludi, Tesla će još malo imati bolju prodaju u Kini nego u ju-es-ej. 

Uostalom kad su toliki domoljubi i kad je Kina tolika opasnost što ne prebace svoje tvornice u S.A.D.?

 

Kako Rusi treniraju svoje građane da je zapad zlo, tako i Ameri treniraju svoje da je Kina opasnost. Isti je to qrac, samo jedni koriste sofisticirane metode, dok drugi imaju zastarjele i primitivne metode. Na kraju im je cilj isti.

 

warhammer kaže...

Bilo kakva Zapadna demokracija je mnogo manje zlo od bilo kakve Istočnjačke totalitarne autokracije .

 

 Ne bi se baš kladio. Sve što se zna o istoku je ono što nam plasiraju zapadnjački orijentirani mediji... Usporedi malo brojke, srednji stalež, stopa siromaštva, zaduženost građana...

 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice