Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje infor

poruka: 74
|
čitano: 19.105
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje infor".
16 godina
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i

Hvala na dokumentu.

Nisu mi jasne dvije stvari iz prijedloga, pa ako netko ima ideju:

1. Zašto se već sada zaključava tečaj za konverziju? Mislim, OK, ako od donošenja tog Zakona pa do primjene 1.1.2023. bude konstantno isti tečaj, onda mi je to OK. Ali će tečaj varirati od tada do datuma primjene, onda mi to nema smisla.

2. Zašto se uopće dozvoljava ikakvo povećanje cijene pri prelasku na euro (čemu onaj dio "bez opravdanog razloga" na 4. slajdu?), zašto se jednostavno na obvežu svi da unutar npr. tjedan ili mjesec dana cijene svih artikala ne smiju narasti? Ovako će svatko za sebe izmisliti neki vlastiti razlog, a realno - opravdanog razloga niti nema (u smislu da uvođenje eura jednostavno NIJE opravdanji razlog).

Gledam te!
11 godina
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
Stric_Jura kaže...

Bojim se samo da se uvođenjem eura na očigledni rast cijena (novine su skočile 2 kn, kao i kava u KC  sa 7 na 9) uz zaokruživanje cijena na više (ako je sad kava 9 kn tj. cca 1.19627957 €što će nekom uvrnutom logikom postati 1.5 € a ne 1.2), slijedi itekakav udar na potrošačku košaricu...

 

i svi u lancu trgovine i opskrbe će se pozivati na dignute cijene onih prije njih u lancu...

 

gledajte samo kako je skočila cijena transporta IT (i sve druge) robe iz Kine...

 

Prijevoz je s nekih 0.8 do 1 % u cijeni proizvoda skočio na 9-10 % cijene...

 

a onda su cijene proizvoda skočile ne na 108 % prijašnje nego na bar 125%...

 

Ljudi prodaju svoju robu po cijeni po kojoj je mogu prodati, a ne po jednadži: troškovi + dobit = cijena.

 

Tako će biti i s cijenama u eurima. I nikakav zakon, naputak ili preporuka to neće promijeniti.

42
14 godina
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
Visak kaže...

 A određene skupine imaju određenu kulturu, pa umjesto 'gospodin nema razvijen osjećaj za poštivanje zakona, jer dolazi iz kraja u kojem su takvi običaji, pa ih je i on stekao', kraće kažemo 'on je Hercegovac' (što ne znači da su svi automatski takvi, već da je naša percepcija njihove kulture takva).

Visak kaže...

Nesnošljivost prema Hercegovcima je specifična jer je i njihova kultura specifična. Jedno je diskvalificirati nekoga u startu jer je Hercegovac, a drugo je primjetiti da se ponaša baš u skladu sa stereotipom o njihovoj kulturi.

Majke mi, ti nisi normalan. Ovo je ništa doli najobičnija apologetika i racionalizacija rasizma tj. diskriminacije po etničkoj osnovi.

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.1.2022 18:55 (captain_soap_McTawish).
11 godina
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
Visak kaže...
Jedno je diskvalificirati nekoga u startu jer je Hercegovac, a drugo je primjetiti da se ponaša baš u skladu sa stereotipom o njihovoj kulturi.

 ah, znači šovinizam je ok dok je u skladu sa stereotipima

nice

11 godina
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
captain_soap_McTawish kaže...
Visak kaže...

 A određene skupine imaju određenu kulturu, pa umjesto 'gospodin nema razvijen osjećaj za poštivanje zakona, jer dolazi iz kraja u kojem su takvi običaji, pa ih je i on stekao', kraće kažemo 'on je Hercegovac' (što ne znači da su svi automatski takvi, već da je naša percepcija njihove kulture takva).

Visak kaže...

Nesnošljivost prema Hercegovcima je specifična jer je i njihova kultura specifična. Jedno je diskvalificirati nekoga u startu jer je Hercegovac, a drugo je primjetiti da se ponaša baš u skladu sa stereotipom o njihovoj kulturi.

Majke mi, ti nisi normalan. Ovo je ništa doli najobičnija apologetika i racionalizacija rasizma tj. diskriminacije po etničkoj osnovi.

Ako bi Hercegovac zamjenili s crnac ne znam kako bi prošao. BLM bi ga naša prije li kasnije. A tek Židovi?

42
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.1.2022 19:22 (markoBT).
14 godina
offline
Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje infor

Ja uistinu mislim da ce najveci sok ljudima biti kada se place preracunaju i kad vidimo za koliko malo radimo, a vidimo da su cijene namirnica i drugih stvari iste kao i vani. (To su vec neki spomenuli ovdje)

Da, moze svatko ukucat 7000 hrk in eur na gugletu, ali jedno je psiholoski vidjet tamo negdje navedenu placu 2000 eura, a ti imas 7000 kuna, a skroz druga stvar vidjet 2000 eura i placu 930 kod sebe. 

 

I mislim da ce sad bit bolji osjecaj za potrosnju kad smo smanjili scope 7.5 puta.

Lakse je imat u glavi sliku koliko je 2 od 930 nego 15 od 7000, ili 150 od 70000 i sl.

Moj PC  
9 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
picajzla0707 kaže...
Visak kaže...
Jedno je diskvalificirati nekoga u startu jer je Hercegovac, a drugo je primjetiti da se ponaša baš u skladu sa stereotipom o njihovoj kulturi.

 ah, znači šovinizam je ok dok je u skladu sa stereotipima

nice

 

Još ćemo doći do toga da se ne smije reći da je hercegovački lobi shebo RH 90-ih. Nisu jedini ali su bili u prvim redovima.
Nemojte mi molim vas uspoređivati Židove i crnce s Hercegovcima.

Stvarno nema smisla. Znam predobro kako je to izgledalo 90-ih kada je bilo jako popularno biti Hercegovac.

 

"Utjecaj današnjih lobija mnogo je manji nego, primjerice, u doba HDZ-ove vlasti. Tada su različiti lobiji otvoreno utjecali na stvaranje državne politike. Tako je hercegovački lobi, predvođen tadašnjim ministrom obrane Gojkom Šuškom i Ivićem Pašalićem, godinama diktirao državnu politiku prema BiH te odlučujuće utjecao na sve ekonomske tokove. HDZ-ova vlast odredila je ljude kojima je omogućila enormno bogaćenje. Značajan broj odabranih korijene vuče, ne slučajno, upravo iz Hercegovine: Miroslav Kutle, Zvonko Zubak, Pavo Zubak, Luka Rajić, Dubravko Grgić, a iz susjednog juga Dalmacije dolaze još i Stipe Gabrić Jambo, Ante Žužul, Ante Vlahović, Ivica Todorić…"

http://arhiva.nacional.hr/clanak/10360/10-gospodarskih-lobija-koji-vladaju-hrvatskom

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.1.2022 21:44 (CroDexter).
14 godina
offline
Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje infor

picajzla0707 

 

znači šovinizam je ukazivati na licemjerje?

 

inače licemjerje je korijen svih grijeha - reče Filip David - apage satanas - Židov iz Srbije - najtočnija definicija svih opačina...

 

ako ćeš mi ukazivati recimo da je Švarci, rođeni KundK-ovac bio guverner u Kaliforniji - žalim, Švarci se nije brinuo o Tirolu dok je bio guverner Kalifornije...

 

GGR nam u svjetlu zadnjih podataka drži prodike kako mu je super, što to ne govori u Prisoju ???

 

Ako se ti rvacki ćovijeci tako uspješno bore za hrvatsku stvar, kako to  da Hrvata ima u Hrvatskoj  ali i BiH u sve manje ???

 

Zašto je modus operandi dvodomovnjaka brisanje preko grane kad dogori do noktiju (Maminho) ? Zašto ne ostanu kano klisurine nasuprot sili i nepravdi ???

 

Možda zato pada broj Hrvata ??? Ali da, Hrvatine bježe preko grane, a Hrvati vulgaris idu trbuhom za kruhom, tamo gdje znaju da se rad cijeni, a ne partijska podobnost...

 

Od mene dosta o tome, ako ti se ne sviđa moj stav, odi u Međugorje zapali najveću svijeću - da mi Bog pamet prosvijetli i da shvatim kakvu žrtvu ti div-junaci podnose...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.1.2022 21:47 (Stric_Jura).
Moj PC  
2 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
picajzla0707 kaže...

 ah, znači šovinizam je ok dok je u skladu sa stereotipima

nice

 Koliko puta treba ponoviti da je šovinizam ako misliš da si bolji od svih? Ja sam davno rekao da su Hrvati stoka, pa onda valjda mogu reći da ni Cigići nisu cvijeće.

 

Nisam nacionalist, ali naprosto kulture se razlikuju i glupo je praviti se da nije tako. Mi nismo ni najbolji ni najgori. Šovinisti su oni kojima istok ne valja jer su primitivci, a zapad ne valja jer su preuštogljeni, jedino smo mi baždareni baš kako treba i ceo svet nas mrzi jer smo tako dobri, pa nam zato loše ide jer svi rovare protiv nas, a ni slučajno zato što u našoj tisućljetnoj uljudbi imamo neke ugrađene slabosti.

 

Ako ti je baš do šovinizma ima jedno lijepo istraživanje. Fino smo se plasirali, a karta je izuzetno zanimljiva.

https://www.statista.com/chart/15942/our-people-are-not-perfect-but-our-culture-is-superior-to-others/

 

Što se euro konverzije tiče, nije mi jasno zašto će se samo dva tjedna primati paralelno obje valute. U Sloveniji je bilo mislim šest mjeseci.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
Visak kaže...
Što se euro konverzije tiče, nije mi jasno zašto će se samo dva tjedna primati paralelno obje valute. U Sloveniji je bilo mislim šest mjeseci.

 

Valjda zato što smo bolji i pametniji od Slovenaca ;-)

14 godina
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
CroDexter kaže...

Još ćemo doći do toga da se ne smije reći da je hercegovački lobi shebo RH 90-ih. Nisu jedini ali su bili u prvim redovima.
Nemojte mi molim vas uspoređivati Židove i crnce s Hercegovcima.

Stvarno nema smisla. Znam predobro kako je to izgledalo 90-ih kada je bilo jako popularno biti Hercegovac.

 

"Utjecaj današnjih lobija mnogo je manji nego, primjerice, u doba HDZ-ove vlasti. Tada su različiti lobiji otvoreno utjecali na stvaranje državne politike. Tako je hercegovački lobi, predvođen tadašnjim ministrom obrane Gojkom Šuškom i Ivićem Pašalićem, godinama diktirao državnu politiku prema BiH te odlučujuće utjecao na sve ekonomske tokove. HDZ-ova vlast odredila je ljude kojima je omogućila enormno bogaćenje. Značajan broj odabranih korijene vuče, ne slučajno, upravo iz Hercegovine: Miroslav Kutle, Zvonko Zubak, Pavo Zubak, Luka Rajić, Dubravko Grgić, a iz susjednog juga Dalmacije dolaze još i Stipe Gabrić Jambo, Ante Žužul, Ante Vlahović, Ivica Todorić…"

http://arhiva.nacional.hr/clanak/10360/10-gospodarskih-lobija-koji-vladaju-hrvatskom

 U pravu si, evo moj stari dobio četri tvornice u pretvorbi i privatizaciji, svaki ujak i stric još barem po 3. Ostala šira rodbina s Praljkom i krimosom Tutom upravljala Herceg-Bosnom i činila ratne zločine. Stvarnost je, naravno, sasvim suprotna, i nitko iz moje rodbine, kao i ljudi koje sam poznavao (susjedi, prijatelji iz djetninjstva i njihova obitelj) nije imala nikakve veze s time. Sve to obični ljudi koji bi se isto ponašali da su rođeni i u Zagrebu i u Slavoniji.

 

Ovo @Visak zaključivanje:

> u. A određene skupine imaju određenu kulturu, pa umjesto 'gospodin nema razvijen osjećaj za poštivanje zakona, jer dolazi iz kraja u kojem su takvi običaji, pa ih je i on stekao', kraće kažemo 'on je Hercegovac' (

 

To je inverzna logika. Umjesto da si sam priznaš da si rasist i pun predrasuda, ti ideš unatrag i pokušavaš tobože dati racionalizaciju za svoje rasisitčke i uskogrdne stavove. To je tako kad polaziš od sebe, i misliš da je tvoja percepcija apsolutno istina i onda sve prilagođavaš njoj. Ono što je očiti rasizam postaje nešto zdravorazumsko.

 

14 godina
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
captain_soap_McTawish kaže...
CroDexter kaže...

Još ćemo doći do toga da se ne smije reći da je hercegovački lobi shebo RH 90-ih. Nisu jedini ali su bili u prvim redovima.
Nemojte mi molim vas uspoređivati Židove i crnce s Hercegovcima.

Stvarno nema smisla. Znam predobro kako je to izgledalo 90-ih kada je bilo jako popularno biti Hercegovac.

 

"Utjecaj današnjih lobija mnogo je manji nego, primjerice, u doba HDZ-ove vlasti. Tada su različiti lobiji otvoreno utjecali na stvaranje državne politike. Tako je hercegovački lobi, predvođen tadašnjim ministrom obrane Gojkom Šuškom i Ivićem Pašalićem, godinama diktirao državnu politiku prema BiH te odlučujuće utjecao na sve ekonomske tokove. HDZ-ova vlast odredila je ljude kojima je omogućila enormno bogaćenje. Značajan broj odabranih korijene vuče, ne slučajno, upravo iz Hercegovine: Miroslav Kutle, Zvonko Zubak, Pavo Zubak, Luka Rajić, Dubravko Grgić, a iz susjednog juga Dalmacije dolaze još i Stipe Gabrić Jambo, Ante Žužul, Ante Vlahović, Ivica Todorić…"

http://arhiva.nacional.hr/clanak/10360/10-gospodarskih-lobija-koji-vladaju-hrvatskom

 U pravu si, evo moj stari dobio četri tvornice u pretvorbi i privatizaciji, svaki ujak i stric još barem po 3. Ostala šira rodbina s Praljkom i krimosom Tutom upravljala Herceg-Bosnom i činila ratne zločine. Stvarnost je, naravno, sasvim suprotna, i nitko iz moje rodbine, kao i ljudi koje sam poznavao (susjedi, prijatelji iz djetninjstva i njihova obitelj) nije imala nikakve veze s time. Sve to obični ljudi koji bi se isto ponašali da su rođeni i u Zagrebu i u Slavoniji.

 

Nisi ništa shvatio. Nisu bile u pitanju samo tvornice. Imao na faksu frenda iz istog grada iz Slavonije i frendicu iz Zagreba. Jako se dobro znalo da su njihovi iz Hercegovine. Bilo je to jako in i nisu se svi ponašali isto. Nažalost to ti je bio drugi kraj spektra u odnosu na biti Srbin u Hrvatskoj 90-ih.

Ovaj frend kvazi Hercegovac mi je danas jedan od boljih frendova tako da fućkam ja na to tko je to. Da bude bolja stvar imali smo baš neki kvazi neugodnu situaciju na tu temu (on je mislio da je meni neugodno) kada sam ja početkom 90-ih u nekom razgovoru rekao protiv Hercegovaca (čitaj protiv nepotisktičkog sustava), a on krenuo pričati nekom društvu kako ja nisam znao da je on Hercegovac. A on iz Slavonije kao i ja.

Bitno da smo stigli od eura do Srba, crnaca, Židova. Ja sam spomenuo parazita Grlića Radmana jer je netko napisao da će s eurom biti loše, netko etiketirao Grlića i onda ti i još netko krenuli drviti po šovinizmu i rasizmu.

Ali mrzim Hrvatsku u kojoj su poznatsva i rođačke veze važnije od znanja i rada. Eno ti što je Bandić napravio u Zagrebu i sad ti meni nešto pričaj o šovinizmu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.1.2022 23:13 (CroDexter).
14 godina
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
CroDexter kaže...

Nisi ništa shvatio. Nisu bile u pitanju samo tvornice. Imao na faksu frenda iz istog grada iz Slavonije i frendicu iz Zagreba. Jako se dobro znalo da su njihovi iz Hercegovine. Bilo je to jako in i nisu se svi ponašali isto. Nažalost to ti je bio drugi kraj spektra u odnosu na biti Srbin u Hrvatskoj 90-ih.

Ovaj frend kvazi Hercegovac mi je danas jedan od boljih frendova tako da fućkam ja na to tko je to. Da bude bolja stvar imali smo baš neki kvazi neugodnu situaciju na tu temu (on je mislio da je meni neugodno) kada sam ja početkom 90-ih u nekom razgovoru rekao protiv Hercegovaca (čitaj protiv nepotisktičkog sustava), a on krenuo pričati nekom društvu kako ja nisam znao da je on Hercegovac. A on iz Slavonije kao i ja.

Bitno da smo stigli od eura do Srba, crnaca, Židova. Ja sam spomenuo parazita Grlića Radmana jer je netko napisao da će s eurom biti loše, netko etiketirao Grlića i onda ti i još netko krenuli drviti po šovinizmu i rasizmu.

Ali mrzim Hrvatsku u kojoj su poznatsva i rođačke veze važnije od znanja i rada. Eno ti što je Bandić napravio u Zagrebu i sad ti meni nešto pričaj o šovinizmu.

Ivo Sanader - bivši premijer služi kaznu zatvora zbog korupcije, iz Splita

EFOS - fakultet gdje je su HDZ-ovci išli kombijima po doktorate, između ostalog i Vice Mihanović (i ministar Banožić, itd.), u Osijeku

Josipa Rimac - korupcija, sređivanje državnih ispita, i ostalo, a ona i svi oko nje iz okolice Knina

 

U Hrvatskoj stotine afera i afera iz apsolutno svih krajeva Hrvatske, nepotizam u skoro svim strankama u svim dijelovima države. Ti i @Visak na temelju određenih hercegovačkih kriminalaca i određenog nepotizma vezano za hercegovačko podrijetlo idete mrtvi ladni tvrditi da je kultura Hercgovaca kriminala i nepoštovanje zakona. Imate u glavi stereotipnu sliku Hercegovca, i sad na temelju toga pokušavati racionalizirati predrasude prema cijeloj etničkoj skupini. Za takve stvari moraš biti blagorečeno retardiran.

 

Inače, Bandić je od 80-ih u Zagrebu, birali ga Zagrepčani, hrvatske institucije ga pustile da radi što hoće.

14 godina
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
captain_soap_McTawish kaže...
CroDexter kaže...

Nisi ništa shvatio. Nisu bile u pitanju samo tvornice. Imao na faksu frenda iz istog grada iz Slavonije i frendicu iz Zagreba. Jako se dobro znalo da su njihovi iz Hercegovine. Bilo je to jako in i nisu se svi ponašali isto. Nažalost to ti je bio drugi kraj spektra u odnosu na biti Srbin u Hrvatskoj 90-ih.

Ovaj frend kvazi Hercegovac mi je danas jedan od boljih frendova tako da fućkam ja na to tko je to. Da bude bolja stvar imali smo baš neki kvazi neugodnu situaciju na tu temu (on je mislio da je meni neugodno) kada sam ja početkom 90-ih u nekom razgovoru rekao protiv Hercegovaca (čitaj protiv nepotisktičkog sustava), a on krenuo pričati nekom društvu kako ja nisam znao da je on Hercegovac. A on iz Slavonije kao i ja.

Bitno da smo stigli od eura do Srba, crnaca, Židova. Ja sam spomenuo parazita Grlića Radmana jer je netko napisao da će s eurom biti loše, netko etiketirao Grlića i onda ti i još netko krenuli drviti po šovinizmu i rasizmu.

Ali mrzim Hrvatsku u kojoj su poznatsva i rođačke veze važnije od znanja i rada. Eno ti što je Bandić napravio u Zagrebu i sad ti meni nešto pričaj o šovinizmu.

Ivo Sanader - bivši premijer služi kaznu zatvora zbog korupcije, iz Splita

EFOS - fakultet gdje je su HDZ-ovci išli kombijima po doktorate, između ostalog i Vice Mihanović (i ministar Banožić, itd.), u Osijeku

Josipa Rimac - korupcija, sređivanje državnih ispita, i ostalo, a ona i svi oko nje iz okolice Knina

 

U Hrvatskoj stotine afera i afera iz apsolutno svih krajeva Hrvatske, nepotizam u skoro svim strankama u svim dijelovima države. Ti i @Visak na temelju određenih hercegovačkih kriminalaca i određenog nepotizma vezano za hercegovačko podrijetlo idete mrtvi ladni tvrditi da je kultura Hercgovaca kriminala i nepoštovanje zakona. Imate u glavi stereotipnu sliku Hercegovca, i sad na temelju toga pokušavati racionalizirati predrasude prema cijeloj etničkoj skupini. Za takve stvari moraš biti blagorečeno retardiran.

 

Inače, Bandić je od 80-ih u Zagrebu, birali ga Zagrepčani, hrvatske institucije ga pustile da radi što hoće.

 

Neka si ti nama sve objasnio za Bandića. Nećemo sad o njegovim rođama.

 

"mrtvi ladni tvrditi da je kultura Hercgovaca kriminala i nepoštovanje zakona" - tko je tko i gdje napisao? Ti stvarno imaš problema u životu. Nemam pojma koliko imaš godina ali koji um. Pričamo o steroptipu koji postoji ne kod mene nego u društvu. Ti stvarno misliš da je taj "stereoptip" sasvim slučajan? Izmislio ga je netko zločest? To je kao da sad ideš reći da je steroptip o radišnim Međimurcima moja izmišljitina i da nisu svi Međimurci radišni. Ipak postoji razlika između steroptipa i šovinizma koju ti izgleda ne možeš shvatiti.

 

Inače ako ima nešto gluplje od svega ovoga je kada netko dopušta da je osjetljiv na nacionalnoj osnovi/podrijetlu na način da shvaća na osobnoj razini. Meni je to teški primitivizam. Tako i krene rat.

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2022 0:25 (CroDexter).
14 godina
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
CroDexter kaže...

 

Neka si ti nama sve objasnio za Bandića. Nećemo sad o njegovim rođama.

 

"mrtvi ladni tvrditi da je kultura Hercgovaca kriminala i nepoštovanje zakona" - tko je tko i gdje napisao?

 Kolega Visak 

Visak kaže...

 Po definicijama koje nalazim šovinizam je osjećaj superiornosti nad svima, ne i smatranje neke grupe problematičnom.

 

Osoba nije problematična zato što pripada nekom narodu, regiji ili ima određenu boju kože, već zato što ima određeno ponašanje i kulturu koje smatramo lošima prema kriterijima u našem društvu. A određene skupine imaju određenu kulturu, pa umjesto 'gospodin nema razvijen osjećaj za poštivanje zakona, jer dolazi iz kraja u kojem su takvi običaji, pa ih je i on stekao', kraće kažemo 'on je Hercegovac' (što ne znači da su svi automatski takvi, već da je naša percepcija njihove kulture takva). Valja primjetiti da isto vrijedi za nas kada se razgovor vodi sjeverozapadno. Naprosto kultura nije svugdje ista i svi to primjećujemo, samo se moramo praviti da nije tako.

Visak kaže...
Ponekad treba kliknuti i pročitati sve.

Pod 'drugima' se misli na sve druge, ne na pojedinu skupinu. To sam i napisao u prethodnom postu.

Nesnošljivost prema Hercegovcima je specifična jer je i njihova kultura specifična. Jedno je diskvalificirati nekoga u startu jer je Hercegovac, a drugo je primjetiti da se ponaša baš u skladu sa stereotipom o njihovoj kulturi.

Kad se u Međimurju dvije obitelji pobiju kalašnjikovima je li šovinizam reći 'ciganska posla' ili su to međimurska posla? Kad čuješ da je u Londonu frajer prolio kiselinu djvojci u lice očekuješ li da se radi o nekome engleskog porijekla?
Postoje različite kulture i svaka ima svoje specifičnosti, a mi ne moramo voljeti baš svaku od tih specifičnosti.

 

CroDexter kaže...

 Ti stvarno imaš problema u životu. Nemam pojma koliko imaš godina ali koji um. Pričamo o steroptipu koji postoji ne kod mene nego u društvu. Ti stvarno misliš da je taj "stereoptip" sasvim slučajan? Izmislio ga je netko zločest? To je kao da sad ideš reći da je steroptip o radišnim Međimurcima moja izmišljitina i da nisu svi Međimurci radišni.

 Stereotipi su stereotipi, pričamo o tome da vi te stereotipe pokušavate izdignuti na razinu kulture, kao nešto što je imanentno, ako ne svima, onda barem većini ljudi s područja Hercegovine. Otiđi nekad u Hercegovinu, upoznaj malo ljude, vidjet ćeš da nema baš puno tih stereotipnih Hercegovaca. Većina ljudi, kao i u Hrvatskoj, živi i radi i borti se da preživi.

 

To što vi pripadnike zlatne mladeži, krimose i općenito kojekakve HDZ-ove elite, dakle vašeg stereotipnog Hercegovca, pokušavate izjednačiti s cijelom jednom etničkom skupinom je retardiranost.

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2022 0:40 (captain_soap_McTawish).
3 godine
protjeran
offline
Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje infor

Svjestan sam da bih vani zaradivao barem duplo vise nego ovdje, al brate ne moze vani zivot biti opusten kao u hrvatskoj.

 
3 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
Visak kaže...
Osoba nije problematična zato što pripada nekom narodu, regiji ili ima određenu boju kože, već zato što ima određeno ponašanje i kulturu koje smatramo lošima prema kriterijima u našem društvu. 

Čuj, koliko sam uspio čitati tvoje postove, ni ti ni Jura, i jo desetak ljudi na ovome forumu, nemate baškriterije ponašanja i kulture prema vlastitoj državi, posprdno ju nazivajući Rvacka, Rvatistan, Rvatine i sl.

 

Takvi bahatoidni tipovi jesu šovinisti, (ali se mi pravimo da nije tako, je li ? ) i nema tu; dva zeca, tri zeca.

 

Da ja ovdje često pišem "muslimani su glupi bosančerosi", ili "Srbi su kreteni" već bih popušio bann, a vas desetak bi me pribilo na turski kolac, kroz guzicu nazivajući me hadezejovcem, teškim fašistom, vastašom i sl..

 

Opet, nije sporno da neki Srbi jesu kreteni, da neki Muslimani jesu glupi, da neki Hercegovci kradu.

 

Ipak, ovdje na forumu sam primjetio da se omalovažava vlastiti hrvatski narod, opće postojanje Hrvatske kao države, a gdje nećete opanjkati susjede..

 

Ne kužim, kakve su to frustracije u vama ?

 

Želim Vam svima takvima, da se naseli radna snaga iz Nigerije, i da vam požene kćeri, ili slatke male bijele unučice...

14 godina
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i

Mileni, 56594 i nespominjanje na https://duznici.porezna-uprava.hr to je jedino hrvatstvo koje me zanima...

 

vaše instant kvazi-hrvatstvo od 1990. me ne zanima, kao ni marketinške kampanje pivovara uz neko loptačko natjecanje...

 

mene jedino brine kakva će biti Hrvatska, a trenutno je Rvatistan, uz sve te silne Rvatnine (one koji imaju plava prsa od busanja u svoje hrvatstvo, a mater bi prodali u kupleraj za poziciju i službeno avto)...

 

ja neću kritizirati Tongu, tamo ne živim, ne poštujem njihove zakone i ne plaćam im porez...

 

a ovdje raspravljamo što Vlada RH "preporučuje" svojim građanima o zamjeni valute (za koju, nota bene, postoji samo monetarna ali ne i fiskalna niti financijska unija ?!?!)...

 

 

Ju je je? Je ju je!
2 godine
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
Stric_Jura kaže...

 

 

vaše instant kvazi-hrvatstvo od 1990. me ne zanima, kao ni marketinške kampanje pivovara uz neko loptačko natjecanje...

 

 eto, opet isto....

čije "naše" kvazihrvatstvo od devedesete... ?!

tko smo to "mi" ?

2 godine
online
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
Zaporožac kaže...

Želim Vam svima takvima, da se naseli radna snaga iz Nigerije, i da vam požene kćeri, ili slatke male bijele unučice...

Imao bi problem sa udajom kćeri za Nigerijca?

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2022 9:41 (notloB).
14 godina
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
Zaporožac kaže...
Stric_Jura kaže...

 

 

vaše instant kvazi-hrvatstvo od 1990. me ne zanima, kao ni marketinške kampanje pivovara uz neko loptačko natjecanje...

 

 eto, opet isto....

čije "naše" kvazihrvatstvo od devedesete... ?!

tko smo to "mi" ?

 pa ne znam za sve, samo vidim da si se sam prepoznao...

 

gle, ovo je odavno prešlo temu koju sam ja započeo upitom o ojrima, kad nam se u zakonima spominju dojčmarke...

 

od mene dosta....

Ju je je? Je ju je!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
captain_soap_McTawish kaže...

 Stereotipi su stereotipi, pričamo o tome da vi te stereotipe pokušavate izdignuti na razinu kulture, kao nešto što je imanentno, ako ne svima, onda barem većini ljudi s područja Hercegovine. Otiđi nekad u Hercegovinu, upoznaj malo ljude, vidjet ćeš da nema baš puno tih stereotipnih Hercegovaca. Većina ljudi, kao i u Hrvatskoj, živi i radi i borti se da preživi.

 Daj mi onda objasni zašto je BiH takva tragedija od države, ako ju uopće možemo nazvati državom? Ne nedostaje prirodnih bogatstava, nema potresa, tsunamija i uragana, zašto je jedna Slovenija toliko ispred, ako nije zbog kulture, u čemu je razlika, u genima?

 

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
Visak kaže...

 Daj mi onda objasni zašto je BiH takva tragedija od države, ako ju uopće možemo nazvati državom? Ne nedostaje prirodnih bogatstava, nema potresa, tsunamija i uragana, zašto je jedna Slovenija toliko ispred, ako nije zbog kulture, u čemu je razlika, u genima?

 

 

 Tek je prošlo 10 ujutro, a već sam vidio najgluplju stvar na internetu danas 

-
2 godine
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
Stric_Jura kaže...

 pa ne znam za sve, samo vidim da si se sam prepoznao... 

da nije tragično bilo bi smiješno...

otac mi je Srbin, pravoslavac, majka Hrvatica..

 

ja sam se prepoznao ? 

 

ideš ti na ignore, s takvim mediokritetima mi se ne gube živci.

 

adio...

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2022 10:52 (Zaporožac).
14 godina
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i

Pošteno, filtriram i ja tebe...

Ju je je? Je ju je!
11 godina
offline
Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje infor

Ali kuda vise cijene mogu ic gore kad je ionako skoro pa sve skuplje u recimo Zaboku nego u Berlinu,neke stvari su minimalno skuplje ali neke i skoro duplo.

U Hr zivot moze bit preljep ali sa Njemackim primanjima.....

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
Zaporožac kaže...
Stric_Jura kaže...

 pa ne znam za sve, samo vidim da si se sam prepoznao... 

da nije tragično bilo bi smiješno...

otac mi je Srbin, pravoslavac, majka Hrvatica..

 

ja sam se prepoznao ? 

 

ideš ti na ignore, s takvim mediokritetima mi se ne gube živci.

 

adio...

 SumLJiv si mi.. po imenu mi zvucis ko ukrajinski folksdojčer. Caca svabo, mater ukrajinka. A ono 'ercrgovac. Kobi reko dasi naš.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
2 godine
online
Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje infor

Kultura - Pojam koji obično označava složenu cjelinu institucija, vrijednosti, predodžaba i praksi koje čine život određene ljudske skupine, a prenose se i primaju učenjem.

 

Zaporožac kaže...
da nije tragično bilo bi smiješno...

otac mi je Srbin, pravoslavac, majka Hrvatica..

 I imao bi problem sa udajom kćeri za Nigerijca?

 

Po drugi put...

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2022 11:40 (notloB).
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje i
Veliki Brat kaže...

Hvala na dokumentu.

Nisu mi jasne dvije stvari iz prijedloga, pa ako netko ima ideju:

1. Zašto se već sada zaključava tečaj za konverziju? Mislim, OK, ako od donošenja tog Zakona pa do primjene 1.1.2023. bude konstantno isti tečaj, onda mi je to OK. Ali će tečaj varirati od tada do datuma primjene, onda mi to nema smisla.

2. Zašto se uopće dozvoljava ikakvo povećanje cijene pri prelasku na euro (čemu onaj dio "bez opravdanog razloga" na 4. slajdu?), zašto se jednostavno na obvežu svi da unutar npr. tjedan ili mjesec dana cijene svih artikala ne smiju narasti? Ovako će svatko za sebe izmisliti neki vlastiti razlog, a realno - opravdanog razloga niti nema (u smislu da uvođenje eura jednostavno NIJE opravdanji razlog).

 Tecaj je dogovoreni ali moze doc do promjene. Po tom tecaju se rade swapovi kuna/euro između HNBa i europske banke.

Dozvoljene fluktuacije su +/-15% ali kako su ionako sve valute vezane za Euro (prije za Marku odnosno ECU i EUA), evo Danska ima tecaj unutar 1% vec desetljecima, pa nece ni nas skakat pogotovo sad kad EU stampa novac.

 

U trgovini imas nivelacije na dnevnoj bazi pa se ne mogu fiksirati cijene.

 

Imas usluge kao oni aparati za kavu ili automatske praone sta primaju 5kn pa nije realno da ce netko ubacivat 66c. To ce vjerojatno sve otic na 1€. 

 

Espreso je sad 8kn ili 1.06€, ili ce konobari mjenjat 3 kile kovanica dnevno ili ce se dignut na 1.10 pa kad im dopizdi hodat do FINAe po sitnis, na 1.50€.

 

Imas i problem sa proizvodima 9.99kn, 19.99kn, 99.99kn... to ce sve ic na 1.99€, 2.99€, 14.99€, nece tenisice bit 32.18€ nego ili 34.99 ili 39.99.

 

Ali ta mini inflacija ce se prebit sa ostalim stvarima i ne bi trebalo bit problema. Danas je ionako problem dobavljivost robe, a ne kolicina novca pa imamo srece sta smo sad umjetno popravili realnu vrijednost kune naspram eura (i dolara koji se ne stigne ni oladit od stampanja).

 

Veci je problem to sto ljudi imaju milijarde u kesu koje treba mjenjat u euro, a nece moci jer u banke ne mozes vise od 9.999€ sam tak, mjenjacnice te na 2.000€ vec pitaju za podatke. Zato Plenki i poziva da se uplati u banku. Da vidis kako ce pozelenit ljudi kad vide da za 30.000€ u kunama moraju u poreznu po potvrdu o dugu (ili preko e gradjani), pismena izjava o porijeklu novca.. znat cemo za 2 godine koliko imamo love, svaki ce se Euro prebrojat.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
16 godina
neaktivan
offline
Prelazak na euro: evo što Vlada RH savjetuje infor

Ljudima će trebati neko vrijeme da shvate da žute kovanice nisu više bezvrijedne.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice