Dronovi u raljama uhljeba

poruka: 92
|
čitano: 19.457
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dronovi u raljama uhljeba".
12 godina
offline
Re: Dronovi u raljama uhljeba
Zli Luđak kaže...


Snimanje je u nadležnosti DGU. I dužan si ga prijaviti gdje god letio, i kakvim god strojem.

I zato ponavljam pitanje - šalješ li zahtjeve za snimanje, i šalješ li im snimke na odobrenje?




Vidim da se nisi bas informirao kako treba.

 

STROGO je zabranjeno letenje iznad gradova, za to ti treba 1587 dozvola, ali recimo mozes bez ikakvih problema letiti iznad "sela".

NITKO te ne tjera da saljes snimke DGU.

ne mislim se tu prepirati i pametovati, ali mogu samo reci da znam kako je kad te pozovu na razgovor tako da mislim da znam i malo vise o zakonima koje pomalo uređuju i POTPUNO ih podržavam.

previse ima imbecila koji se zajebavaju sa dronovima i pitanje je dana kad ce netko napravit pizdariju i srusit neki avion.

Vidio sam dosta njih koji dizu dronove na 600-700 metara, lete gdje god stignu pa tako i oko zracnih luka, upravo zbog njih su najvise izvisili "klinci" kao sto je onaj iznad koji snima "seku i brata kako trce poljem".

 

 

[19xx]C3c1l
13 godina
neaktivan
offline
Dronovi u raljama uhljeba

Mislim da ovo kako je sad regulirano, tj. da se snimke moraju slati na pregled, je totalni Bull Shit.

To bi teoretski moglo funkcionirati da imas 200 dronova u HR koji tu i tamo (povremeno) lete, no sto ce biti kad ih bude npr 20.000.

Tko ce pregledati sve te filmove?

 

Smatram da ovo podrucje takodjer treba regulirat, no protiv sam besmislene regulacije (poput gore navedene). 

Ako izuzmemo sam cin snimanja, odnosno povredu privatnosti, dronovi u gradu jesu potencijalno opasni. I to ne mislim na teroristicke i sl. aktivnosti sa dronom.

 

Jos se to nije pocelo dogadjati ili jos nije dospjelo u novne, ali izuzetno je opasno da ti sa 50-60 m visine na glavu padne dron (kvar, prekid linka, nesposobnost pilota.. ).

Dron ne mora pasti ne osobu, moze pasti na stvar, tj npr. na auto. Pitanje koje se tu postavlja, kako pronaci pilota/vlasnika drona da bi od njega naplatio stetu.

 

Takodjer nije svejedno da li te lupi Hubsan x4 ili Phantm 4. Dakle, dronovi bi se trebali klasificirati po velicini odnosno po potenicjalnoj steti koju mogu napravit i na temelju toga postaviti regulativu.

 

Drugi aspekt je narusavanje privatnosti i apsolutno sam protiv toga da preko mog grundstuka leti dron i da me jos k tome na mojoj terasi iz zraka snima.

 

Dakle, postoje dva oprecna interesa, moj interes za zastitom od snimanja te interes vlasnika drona koji zeli snimati i to bi trebalo zakonom definirati kad i sto se smije raditi.

 

Generalno smatram da bi u gradovima tj. naseljima trebalo zabraniti podizanje dronova u zrak.

No, ako se to zakonski dopusti, onda bi to trebalo regulirati npr. dron bi trebao bit registriran (imati registarsku tablicu) pogotovo ako je u klasi Phantoma, vlasnik bi trebao imati nekakvu licencu/dozvolu za letenje a pozeljno bi bilo da se plati i osiguranje (slicno kao i obvezno auto-osiguranje) za eventualnu stetu. Pa onda onaj ko hoce letiti neka leti (kad ispuni preduvjete).

 

 

 

 

 

 

 

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Dronovi u raljama uhljeba

Ovi antidrone zakoni otvaraju mogućnost novih radnih mjesta u državnoj službi za nas sa drugačijim hobijima, treba nešto pokrenuti u tom smjeru.

 

 
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Dronovi u raljama uhljeba

"državna glupost, birokracija, kafkijanstvo i opći užas": ovo je gotovo potpuno točan opis rvacke 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 3 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dronovi u raljama uhljeba
Nizozemci treniraju ptice da ruše dronove na područjima gdje je let zabranjen, japanci prave anti dronove sa mrežama i treniraju poseban odred policije za takve akcije, neko razvija lasersko oružje a "naši" ubijaju u pojam svakoga tko na tako nešto pomisli a želi sve po PS-u. Svatko se bori kako najbolje zna.
Ja se ne bih uzbudjivao nit prijavljivao letove sve dok ne skontaju kako će prepoznat mog drona i znati tko s njim upravlja.
Taj iz IN2 se uvlači i tepa tim gnojevima jer mu je bitno da je njegov posao sa Žito-om prošao a za ostale ga boli i to je biznis a ovi što misle da djeca ne znaju nek pogledaju tko je pobjedio na natjecanju u Dubaiu.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep.
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Dronovi u raljama uhljeba

Ima tu još prostora za nove zakone. Vidim po sajmovima i luna parkovima se prodaju oni dječji baloni što lete i to bez ikakve regulative. Šta ima Miki Maus letat po zraku, po volumenu je veći od većine dronova, išao bi on meni u klasu 5. I oni dječji zmajevi što ih vuku sa špagom, to bi trebalo nekako regulirat, pa nismo na divljem zapadu. Sve to treba klasificirati kako spada, a za taj zadatak nema boljeg od jedne dobro opremljene agencije sa svim potrebni kancelarijskim priborom i dovoljnim brojem ljudi kako bi se moglo ići na bolovanje po potrebi, a ne radit s temperaturom.

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.3.2016 10:46 (ante_etna).
 
10 4 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Dronovi u raljama uhljeba
picajzla0707 kaže...
...

no činjenica je da se zapošljavalo po partijskom ključu, umjesto po kriteriju izvrsnosti i da su takvi bili zaštićeni ko lički medvjedi, jer uvijek je netko "nečiji" i bolje u nikoga ne dirati da ti se ne obije o glavu

zato je nastala kultura mediokriteta i neradnika koji znaju da su zaštićeni vezama, sindikatima i kolektivnim ugovorima, a takva je situacija i danas

...

Da, istina je, zaposljavalo se po partijskom kljucu, ali vjerovao ti ili ne, nije se primalo bilo koga (na vise pozicije). Najvecim dijelom one, da se u nedostatku bolje rijeci tako izrazim, pametnije (bolje receno, inteligentnije) - tu ne mislim na ove nize, vec one na visim pozicijama. Imam dojam da se jedva cekalo da se rasturi taj sustav da se moze napraviti ovo sto imamo danas, nekakva nakaradna mjesavina svega i svacega, gdje ce te svatko je*at u mozak na svakom koraku, biti uzasno neefikasan i... raditi tamo do penzije. Najgore iz svakog sustava.

 

Nisam ni ja dozivio administraciju iz prve ruke, ali sve ovo sto sam ti sad rekao, ako su meni najblizi lagali, lazem i ja tebi sada. Koliko ti treba da danas izvadis gradevinsku? Stari ju je onda dobio taj cas. Hoces si nasjeci drva za zimu - nema problema. Danas? Prvo nam plati za tecaj upravljanja motorkom, onda nam plati za ispit, onda nam plati za dozvolu koju cemo ti izdati - tek onda mozes u sumu. U suprotnom, ako te ulovimo, bolje da te nema od kazne. Nastavi niz sam, sigurno imas primjera.

 

Cinjenica je da je ovaj sustav nesto najnakaradnije sto je ljudski um mogao iznjedriti. Dam se kladiti, da samim time sto o ovome pisemo po forumu, krsimo neki propis.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
11 godina
offline
Re: Dronovi u raljama uhljeba
1domagoj1 kaže...

Da, istina je, zaposljavalo se po partijskom kljucu, ali vjerovao ti ili ne, nije se primalo bilo koga (na vise pozicije). Najvecim dijelom one, da se u nedostatku bolje rijeci tako izrazim, pametnije (bolje receno, inteligentnije) - tu ne mislim na ove nize, vec one na visim pozicijama. Imam dojam da se jedva cekalo da se rasturi taj sustav da se moze napraviti ovo sto imamo danas, nekakva nakaradna mjesavina svega i svacega, gdje ce te svatko je*at u mozak na svakom koraku, biti uzasno neefikasan i... raditi tamo do penzije. Najgore iz svakog sustava.

 ma sličniji je današnji sustav ondašnjem više nego misliš - i danas se na više pozicije stavljaju pametniji, ne bilo tko... naravno, uz partijsku knjižicu

onaj sustav je "rasturio" sam sebe, čim je joža odapeo i s njim financiranje s istoka i zapada, jer kad ponestane love konobari feštu privode kraju...

ali dobro, nema smisla da temu pretvorimo u još jednu raspravu o bivšoj jugi

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Dronovi u raljama uhljeba
picajzla0707 kaže...

ma sličniji je današnji sustav ondašnjem više nego misliš - i danas se na više pozicije stavljaju pametniji, ne bilo tko... naravno, uz partijsku knjižicu

onaj sustav je "rasturio" sam sebe, čim je joža odapeo i s njim financiranje s istoka i zapada, jer kad ponestane love konobari feštu privode kraju...

ali dobro, nema smisla da temu pretvorimo u još jednu raspravu o bivšoj jugi

Ma, nemoj mi govoriti da je Kalamarkic pametan, sad sam sve cuo.

 

Imas pravo. Samo me strasno ljuti da danas hoces nesto napraviti i treba ti 1001 dozvola, ovakva, onakva, sto nekada nije bio slucaj. Hoces napraviti doma nekakvo malo poduzece, treba ti poseban prostor (iako ti je i garaza/soba sasvim dovoljna). Velis, ok tko ga sljivi, sagradit cu onda nesto. Cak i rijesis nekako gradevinsku i pripremis se za gradnju, a ono, 1001 novi propis. Ta prostorija ti treba biti tocno x m^2, visina treba biti najmanje, mislim da u ovom slucaju 3 m (tako da imas odredenu kubikazu, zbog nemam vise pojma cega, grijanja ili cega vec), pa ako hoces grijanje ovakvo, trebas ovo, ako hoces grijanje onakvo, trebas ono, pa prozori trebaju biti ovakvi, pa onakvi... i onda pipizdis i odhebes sve, i poduzece i ovakvu drzavu i regulative ovakve, onakve i sve one kojima je valjda jedini posao smisljati te piz*arije. A sve sto ti treba i sto ti je dovoljno je 2x2 m sa nekakvim malim stolom nad kojim ces raditi.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.3.2016 13:09 (1domagoj1).
13 godina
offline
Dronovi u raljama uhljeba

Ha ha ha!!! Čitam i ne vjerujem...

 

Pa ljudi, pokušajte poletjeti sa dronom recimo u Norveškoj (u kojoj živim i radim u firmi koja proizvod LALE dronove a distribuira DJI i Microdrones). Bez dozvola, bez check liste (ako ste pravna osoba)i još štošta ste prvo kuhani a onda pečeni.

 

Dronovi su opasni i dronovi NISU igračke. Zna li 11-godišnjak kako isčupati stvar kada dron krene u krivom smjeru zbog raznoraznih uvjeta? Mora postojati ispit i moraju postojati dozvole te naravno kontrole.

 

Tu u Zagrebu imati relativno rijedak zračni promet ali pokušajte tako letjeti okolo gdje je stvar iznimno komplicirana.

 

 

GIS/GEO freak
 
5 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Dronovi u raljama uhljeba
imilicevic kaže...

Ha ha ha!!! Čitam i ne vjerujem...

 

Pa ljudi, pokušajte poletjeti sa dronom recimo u Norveškoj (u kojoj živim i radim u firmi koja proizvod LALE dronove a distribuira DJI i Microdrones). Bez dozvola, bez check liste (ako ste pravna osoba)i još štošta ste prvo kuhani a onda pečeni.

 

Dronovi su opasni i dronovi NISU igračke. Zna li 11-godišnjak kako isčupati stvar kada dron krene u krivom smjeru zbog raznoraznih uvjeta? Mora postojati ispit i moraju postojati dozvole te naravno kontrole.

 

Tu u Zagrebu imati relativno rijedak zračni promet ali pokušajte tako letjeti okolo gdje je stvar iznimno komplicirana.

 

 

 To ti nemožeš objasniti balkanezeru vulgaris. Odma država je trula, krš i lom, uljebi bla, bla 

11 godina
offline
Re: Dronovi u raljama uhljeba
XXX kaže...
imilicevic kaže...

Ha ha ha!!! Čitam i ne vjerujem...

 

Pa ljudi, pokušajte poletjeti sa dronom recimo u Norveškoj (u kojoj živim i radim u firmi koja proizvod LALE dronove a distribuira DJI i Microdrones). Bez dozvola, bez check liste (ako ste pravna osoba)i još štošta ste prvo kuhani a onda pečeni.

 

Dronovi su opasni i dronovi NISU igračke. Zna li 11-godišnjak kako isčupati stvar kada dron krene u krivom smjeru zbog raznoraznih uvjeta? Mora postojati ispit i moraju postojati dozvole te naravno kontrole.

 

Tu u Zagrebu imati relativno rijedak zračni promet ali pokušajte tako letjeti okolo gdje je stvar iznimno komplicirana.

 

 

 To ti nemožeš objasniti balkanezeru vulgaris. Odma država je trula, krš i lom, uljebi bla, bla 

 mda, mogli bi i mi reći da su balkanezeri vulgaris svi koji prihvaćaju bezpogovorno sve što naša administracija iskenja (čak i s više argumentacije), bez obzira bili ti propisi logični i složeni kako spada ili napravljeni zbrda-zdola, bez pojma o realnoj problematici i praksi, bez slušanja ljudi na koje se ti propisi odnose i sagledavanja situacije na terenu, kako se inače kod nas donose propisi i regulative

 

nitko nije protiv normalne regulative, ali protiv ovoga kako naša administracija radi, i da - protiv gomile uhljeba i trutova, valjda je svaka normalna osoba, osim tih uhljeba samih i wannabe uhljeba, kojima sadašnja situacija odgovara i sasvim je normalna

uostalom i na primjeru one računovođe, ako si pročitao, možeš vidjeti kako propisi izgledaju u normalnoj zemlji, a kako kod nas

lijepo se praviti blesav i vaditi iz konteksta tuđih razmišljanja ono što ti paše, samo hebeš takvu raspravu

16 godina
odjavljen
offline
Dronovi u raljama uhljeba

Ne želim širiti raspravu na kompletnu situaciju, hrpu uhljeba, neučinkovito i parazitsko školstvo, lažne branitelje, rad na crno, neplaćanje poreza, birokraciju, čekanje na preglede, male penzije, niski minimalac i jedne te iste političare koji se vrte u krug.

 

Pričamo o dronovima, klincima od 11 godina koji to dobijaju za igračku, idiotima koji to dižu iznad stadiona i pokušavaju nove oblike huliganizma, strane novinare koji se sprdnu to puštati u centru Zagreba i ostale koji misle da su rodili kao piloti dronova, pa bi sad to malo po kvartu vozikali. Znači pričamo da takve treba propisima po džepu ako se ne drže reda. U suprotnom imamo lovce na dronove i suncobrane iznad glave, dok ideš u šetnju sa boljom polovicom po kvartu. Znači divlji zapad bez šerifa.

Moj PC  
3 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: Dronovi u raljama uhljeba
XXX kaže...

Ne želim širiti raspravu na kompletnu situaciju, hrpu uhljeba, neučinkovito i parazitsko školstvo, lažne branitelje, rad na crno, neplaćanje poreza, birokraciju, čekanje na preglede, male penzije, niski minimalac i jedne te iste političare koji se vrte u krug.

 

Pričamo o dronovima, klincima od 11 godina koji to dobijaju za igračku, idiotima koji to dižu iznad stadiona i pokušavaju nove oblike huliganizma, strane novinare koji se sprdnu to puštati u centru Zagreba i ostale koji misle da su rodili kao piloti dronova, pa bi sad to malo po kvartu vozikali. Znači pričamo da takve treba propisima po džepu ako se ne drže reda. U suprotnom imamo lovce na dronove i suncobrane iznad glave, dok ideš u šetnju sa boljom polovicom po kvartu. Znači divlji zapad bez šerifa.

 ok, malo sam se ufurao u ovu širu raspravu ranije

15 godina
offline
Re: Dronovi u raljama uhljeba

Ovi komentari su na razini onih u politici o tome tko više voli Hrvatsku...

 

Re: Dronovi u raljama uhljeba
ZeljkaB99 kaže...

Registrirala sam se ovdje samo zbog ovog članka. Željela sam izraziti svoj užas i negodovanje. 
Nisam očekivala ovakve stavove na BUG-ovom forumu.

Znači, birokrate imaju solidnu bazu u prosjeku populacije, pa čak i u čitateljstvu BUG-a.

Nije mi drago, al dobro da znam.

 Tu si nažalost u pravu - birokrat-loveri, uhljeb-loveri i država-loveri imaju ogromnu bazu na našem forumu.

Što god napišeš, kakav god primjer da daš, naći će se netko s napomenom da "reda mora biti" i da je on ili ona "za uređenu državu" i da treba to sve regulirati.

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.3.2016 18:18 (Gee).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Dronovi u raljama uhljeba
Zli luđak oprosti ali samo san napisa svoje misljenje,ko i svi u ovin komentarima,to sta je moje malo razkicito od drugih ne znaci da me treba banat.
Napisa san ti da guglas jer se ides samnon potezat oko stvari o kojima nemas veliko znanje,a ja taj pravilnik prakticki znan napamet,i stalno ga se pridrzavan.letin na nacin da ne sniman i time ne izvodin letacke operacije i nisan obavezan nikome polagat racune.
Pozdravljan svakoga ko se zeli bavit ovin hobijen,to je super,ali isto upozoravan da se treba informirat jer se sranja desavaju..svima u ovome,pa tako i meni.
Ne citan bug.hr ali san procita ovaj clanak jer me zanima,i to sta ga ne citan nema nikakve veze sa ovon temon.
 
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Dronovi u raljama uhljeba

Pozdrav svima, kao radnik u avijaciji, moram priznat da me zabrinjava potencijal dronova u rukama "budale" ili još gore nekog zlonamjernog te smatram da ovi prijedlozi zakona to neće spriječiti, jel se ponovno ide u krivom smjeru. Fokusira se prvenstveno na kompliciranu birokraciju i prijeti kaznama za snimanje kako kaže jedna tu gospođa djece dok se igraju na travnjaku, dok bi se po mom skromnom mišljenju trebalo fokusirati na registraciju dronova te edukaciji korisnika i građana. Naravno da postoje područja na kojima uporeba treba biti strogo zabranjena, isto kao što bi i tebalo biti zabranjeno iznad naseljenog mjesta (ili u određenoj blizini) bez posebne dozvole  i ovlaštenja, ali da ti baš za sve treba posebno odobrenje je presmješno, i izmišljanje posla za birokrate. Jednostavnim letkom (npr) uz kupljeni dron, i jednostavnu online registracijom, moguće je građanima reći na kojim mjestima je opasno koristiti dronove i gdje je to zabranjeno te mogu biti krivično gonjeni i njihov dron uništen ili oduzet.

Uglavnom štićena područja možemo braniti na razne načine očito, eto jednog :D

http://arstechnica.com/gadgets/2016/03/skywall-anti-drone-bazooka/

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Dronovi u raljama uhljeba

Smatram da svatko ima pravo na osobni stav, mišljenje ako to mišljenje ostaje u granicama neke zdrave logike, a  toga u tekstu ''Dronovi u raljama uhljeba'' nema ni u tragovima. Razina tog teksta je toliko daleko od razine etičnosti koju bi trebao imati zrela osoba, da me je iskreno sram što sam sve ove godine od početka izlaska BUG-a vjerovao u neku objektivnost i kompetentnost osoba koje su trebale paziti na reputaciju lista i njegovog web-a.

Baš me zanima hoće li autor ''uhljebima'', što god to značilo (ali on sigurno nije uhljeb ako nije nakon ovog dobio ''cipelcug'' od urednika), proglasiti i eksperte europske agencije za civilno zrakoplovstvo  koji su u tehničkom mišljenju koje je dostupno na stranicama EASA, a slični materijali se mogu naći na stranicama hrvatske Agencije za civilno zrakoplovstvo, prilično jasno obrazlažu problematiku bespilotnih letjelica u prijedlozima buduće regulative.

U svakome slučaju od sada ću imati malo više mjesta u ormarima i malo više vremena za ozbiljne portale. Hvala i zbogom!

Moj PC  
4 2 hvala 2
9 godina
offline
Re: Dronovi u raljama uhljeba

Slažem se s ovim dijelom o ozbiljnosti problema, u potpunosti, ali možda ne treba sad čovjeku tolko zamjerit, slažem se da je trebao objektivnije o ovome napisati, ali se čovjek malo isfrustrirao na generalno stanje u državi i ovo mu došla ko kap preko ruba, pretpostavljam, pa je malo izliječio svoje frustracije pišući. Da je to baš trebalo doći u BUG, složit ćemo se, na taj način baš i ne, al da ću ih kao časopis ili portal sad skroz prekrižiti radi toga, mi je malo ekstremno XD

16 godina
moderator
offline
Re: Dronovi u raljama uhljeba
Phoenix Taranis kaže...
Zli luđak oprosti ali samo san napisa svoje misljenje,ko i svi u ovin komentarima,to sta je moje malo razkicito od drugih ne znaci da me treba banat.
Napisa san ti da guglas jer se ides samnon potezat oko stvari o kojima nemas veliko znanje,a ja taj pravilnik prakticki znan napamet,i stalno ga se pridrzavan.letin na nacin da ne sniman i time ne izvodin letacke operacije i nisan obavezan nikome polagat racune.
Pozdravljan svakoga ko se zeli bavit ovin hobijen,to je super,ali isto upozoravan da se treba informirat jer se sranja desavaju..svima u ovome,pa tako i meni.
Ne citan bug.hr ali san procita ovaj clanak jer me zanima,i to sta ga ne citan nema nikakve veze sa ovon temon.

 Tebe se znači problematika o kojoj se govorilo na konferenciji i u tekstu - uopće ne tiče.

1. Ne letiš dronovima (koji su tema konfe i teksta) - nego modelima aviona
2. Ne snimaš - jer te snimanje ne zanima
3. Letiš u zoni klase I (po vlastitim riječima, a je li to istina ne znam) - dakle u pustarama ful daleko od naseljenih mjesta.

Znači tema teksta te se uopće ne dira, ali zauzimaš stav iskusnog veterana koji bi maltretirao druge iz pakosti čak i kada se bave nečim čime se ti ne baviš, za što nikada nisi tražio dozvolu i nikada imao posla sa birokracijom.

Recimo da ja volim i igram košarku, rukomet me uopće ne zanima. Ali svejedno ovdje likujem i tražim dodatna pravila i kazne - za one koji igraju rukomet jer mi idu na kua onako tek tako, iz pakosti.

12 godina
protjeran
offline
Dronovi u raljama uhljeba

Mislio sam ne komentirati, jer u Hrvatskoj sve zavrsi na sukobu 41-91, SDP-HDZ, partizan-ustasa, a sada ispada da na red dolazi i razum-uhljebi.

 

'ajmo reci da imam veze s dronovima, doticaja s industrijom vec vise godina (sto je prevedeno iz godina "dron industrije" u "ljudske" - dinosaur), pratim ih i aktivno i pasivno, i radi gusta i radi posla. Nije bitno tko sam i sto sam, ali imam i vise nego dovoljno saznanja o svemu, kao i insider tipova iz CCAA i mnogo drugih detalja. No, sve to je nebitno.

 

Slazem se da je neka vrsta regulacije potrebna - cisto reda-radi, kad "posteni decki" naprave glupost, pa da ih se moze identificirati i nadoknaditi stetu/gubitak/itd u slucaju nekog problema. Oni zli ce ionako ici po svome. No, RH je po tisuciti put uspjela pokazati kako se (sve pod krinkom EU propisa, EASA je kriva, itd - isto je i sa prijavom PDV-a u RH i Irskoj koja je ovih dana navedena kao usporedba, a bome i na ovom threadu) sve moze izbirokratizirati do te mjere da cak niti zakonodavci/propisodavci ne zele, niti ne mogu, a niti ne znaju koji su propisi vazeci, u kojim NN tocno pise, u kojima je krivo, koji su prateci propisi, a koje su izmjene i dopune izmjena na izmjene dopuna.

 

Oni koji grakcu o sigurnosti i privatnosti na ovom forumu ocito spadaju ili u uhljebe/obitelji istih ili jednostavno pricaju neprovjerene pi#darije u nadi da ce uspjeti prosiriti neku psihozu i strah jer "svi smo mi ugrozeni u nasoj 'basti'" ili "svi nas zele gledati jer smo presexy" - sto je u oba slucaja potpuno krivo, autori su promasili "ceo fudbal".

 

Naime, pravilnik CCAA "lijepo" preregulirava sve, te govori o iznimnoj opasnosti od uredjaja koji su cca 1kg tezine, te su pogonjeni sa 4 elektromotora i LiPo baterijom prilicno velikog kapaciteta (u odnosu na zadatak koji izvrsava). Prica se da je za svih nas preopasan svaki predmet koji moze postici energiju od, znanstveno izmjerenih - 79J (joula). Ne 75, ne 80 - nego 79. Joul vise i - ode glava. Kako je to podrucje fizike, a zakoni fizike su valjda univerzalni, svi znamo da gravitacija utjece na brzinu, a brzina utjece na kineticku energiju, a i visina igra ulogu. Pa ispada da su svi ti uredjaji nas smrtni neprijatelj u slucaju da nesto zakaze, osim kad se nalaze na 1-2m visine. Pa su donijeli propis u kojem se kategoriziraju naselja na I, II, III, IV zonu, gusto naseljeno, slabo naseljeno, nenaseljeno ali s objektima, nenaseljeno bez icega i svasta nesto.

 

Nije se gledalo na logiku i razum, a to je da predmet od 1kg, koliko god on visoko bio, ako pada na prazan park ili sumu, pusti parking ili - pomoz' Gospe - krov nekog objekta ne moze napraviti stetu vecu od par slomljenih grancica, prelomljenih travki ili - napuknut crijep (u najnapetijem scenariju), cak i ako se te lokacije nalaze usred najgusce naseljenog grada u RH (mislim da je to Rijeka?). Pa su lijepo stavili limite na minimum 150m udaljenosti od objekata, jer pri padu tog uredjaja od kilo-dvije udar stvara takvo podrhtavanje da bi moglo popucati sve u blizini. A da i ne govorimo o povrsini koja ce biti unistena - plastican uredjaj od 40ak cm sirine s plasticnim propelerima, strasno nesto. Zato, najbolje da se bude na sigurnoj udaljenosti od stopedes' metara, ni manje ni vise. Al od krave moze i 30 metara, ona je izdrzljivija. Ili tako nesto, ni Damir Bezik, a bome ni Marina Fekonja ne znaju tocno; pise u NN. Nekim.

 

Naravno, zdrav razum nalaze da kad su djeca, ljudi, pa cak i zivotinje razne na okupu, treba biti oprezniji i izbjegavati let nad njima. Ali ne, CCAA smatra da je steta jednaka, palo nesto bebi na glavu ili na krov Konzumovog skladista.

 

No, ono sto su zaboravili u svemu tome jest - zatraziti od pticurina svih vrsta da se identificiraju i izvazu. Ocito su smetnuli s uma da su mnogobrojne ptice jednako teske (pa i teze), a i brojnije od popularnih "fantomica" koje DJI proizvodi. A, gle cuda, pticurine nemaju niti padobrane niti redundantni sistem, a bome niti GPS navigaciju. A niti mogu levitirati, k'o helikopter, na mjestu (svaka cast izuzecima). Nego su jos k tome galebovi, koji teze cca 1.5-1.8kg - zakonom zasticeni!? Da li tko provjerava njihovu kondiciju, brine o tome da nisu preumorni ili izgladnjeli (pogotovo nakon svih ovih eko-zakona koji ukidaju divlje otpade, tj. menze za galebove) ili nase zivote i predragocjenu imovinu prepustaju slucaju - ako galeb padne - padne, tko ti kriv?! A sto tek ako galebcina ispusti onu komarcu (oradu, lovratu) kapitalca bas tebi na glavu, dok leti nad trznicom i ruga se onima sto istu kupuju po 50kn/kg iz uzgoja?

 

Cak i ako uspijemo isposlovati neku ledinu gdje nema niti objekata, niti ljudi (pa cak niti nas prijatelj koji zeli da mu pokazemo kako to radi - osim ako nece biti na 150m udaljenosti!), a bome niti objekata (niti krava) - mozemo poletjeti. Ali, ned'o Bog da slikamo nesto. Gromacu, grotu, usamljeno stablo - to je nacionalni interes. Stablo bi moglo uvenuti, biti predmetom teroristickog napada ili bi moglo postati - namjestaj? Kao slag na kraju dolazi DGU i nebulozni propisi prepisani iz najboljeg doba Hladnog rata, gdje je paranoja bila na razini danasnjih chemtrailsovaca - ti 'os nesto vidit iz zraka?! E pa NECES! Ne postoji Google Maps, ne postoji Bing Maps, Yandex, ma nista to ne postoji. Postoji samo DGU koji na svom vlastitom aero-snimku gustom sumom prekriva - lucke terminale, aerodrome, rafinerije, brise mostove. Jer, svi znamo da najveci drzavni neprijatelji informaciju traze upravo od - drzave. Neces ti gledat Mapse koji imaju detaljniji, noviji i bolji snimak, za neka podrucja cak u 3D-u; a-a, gledat ces ti gustu borovinu umjesto rafinerije u Rijeci, luke u Plocama ili Divulja. Nacionalni interes, eej! Nitko ziv ne zna sto se tamo nalazi, nit ce ikad znat. Osim g. Oreskovica, ako bude razumio cudan jezik ovih sto sve skrivaju.

 

A kako je netko spomenuo i LiPo baterije, nije to opasnost za odbacit. Ti bi time letao oko drugih, znas kako su one opasne? Cak se i u aute stavljaju. A ima ih i svaka baba, u 40% jeftine kineske do-it-yourself zamjenske u dzepu, torbi ili cak i ruci u svom knock-off smartfonu; u pretrpanoj jedanajs'ici dok se vracas s posla - jel' itko svjestan opasnosti od samozapaljenja cijelog tramvaja!?

 

A sto se privatnosti tice... u doba kad bas sve, od odlaska na WC, do kupovine novih fejk Starki objavljujete na fejsu, instagramu i slicnim pi#darijama, vi brinete o privatnosti? A nosate iPhone 7 i Galaxy 8 u dzepu, sa location enabled servisima, dok vam se mjeri svaki korak, pa cak i otkucaj srca - jer Health app kaze da cete tako zivit' duze. Ma hajde, pa svatko sa gramom mozga zna da sa 50m visine kamera sa 1/2.3" senzorom i FOV-om od 94 stupnja NE MOZE uhvatiti bas nista vise od onog sto mozete vidjeti s obliznjeg brdasca, osrednjeg nebodera ili hrpe smeca, ovisno gdje zivite. Osim, ako s te lokacije u dzepu nemate neki kompaktni superzoom, sa jednako "dobrim" senzorom, ali i 30x optickim, 60x digitalno poboljsanim i 120x full digital zoomom, s kojim vam se s iste udaljenosti (50m) mogu brojati mjehurici u vasoj hladnoj pivi dok lezite kraj svog mukotrpno zaradjenog bazena (eh da je jos imat i za vodu) iza ograde koja vas stiti od ljubomornih susjeda... osim, sto taj kompakt necete bas nikako cuti, dok dron niti sa 100 i vise metara visine, te parsto metara daljine ne moze prikriti svoj prepoznatljivi - zvuk.

 

I sad se opet vratite tematici "a di si bio 91", te stitite sve nebuloze aparata koji ce i vas na kraju, kad vise ne bude imao sto - progutati, a nas "tehnoloske frikove koji ugrozavaju svih, ali petarda ne jer zakon tako kaze" pustite da radimo gluposti, sanjarimo pi#darije i placamo kazne - jer vi (i vase obitelji na drzavnoj sisi) to zasluzujete.

 

P.S. Skoro zaboravih napomenuti: svi potrebni zakoni i pravilnici o vasoj sigurnosti i privatnosti su postojali vec i puno prije nego je prvi dron dostupan sirokim masama zavrtio propelercice na podrucju RH. Odavno postoje propisi o osobnoj ugrozi (opasan let), napadu (namjerno ugrozavanje), nanosenju ozlijeda (atentat dronom i/ili nezgoda s bliskim kontaktom), ostecivanju i unistavanju imovine (pad/zabijanje u neku imovinu), privatnosti (uhodjenje i nezakonito nadziranje), i sve ostalo o cemu brinete. Jedino sto je bilo potrebno regulirati je:

 

- registriranje dronova (jednostavno i bez grbova na tablicama, tipa sto je ucinila FAA u SAD-u, online)

- pravila i sugestija o sigurnom letu (gdje odgovornost ionako pada na operatera, kao i na svakog drugog tko ima ovecu gromadu u ruci i mase njom nad trgom punim ljudi)

- potreba za posjedovanjem osiguranja (u slucaju da se letovi obavljaju iznad podrucja gdje je moguce nanijeti stetu)

- puna materijalna i kaznena odgovornost za poslijedice (to ionako je po defaultu)

 

I amen, to je to. Eventualno kroz razne aero-klubove i sl. zderace proracuna ponuditi (naravno, besplatnu) edukaciju i trening upravljanja navedenim letjelicama, te pomaganje ljudima da shvate da je dronu ugodnije ako je na vecoj visini (a ne na 10m visine oko stabala i objekata), te kako reagirati u "panici" i to je to.

 

No, to ne bi bio ozbiljan posao, dostojan visegodisnje previsoke place, kakve se u CCAA i DGU dijele za sve predivne zasluge kojima nas obasipaju.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.4.2016 1:53 (jacob33).
 
6 2 hvala 3
11 godina
offline
Re: Dronovi u raljama uhljeba
jacob33 kaže...

Nego su jos k tome galebovi, koji teze cca 1.5-1.8kg - zakonom zasticeni!? Da li tko provjerava njihovu kondiciju, brine o tome da nisu preumorni ili izgladnjeli (pogotovo nakon svih ovih eko-zakona koji ukidaju divlje otpade, tj. menze za galebove) ili nase zivote i predragocjenu imovinu prepustaju slucaju - ako galeb padne - padne, tko ti kriv?! A sto tek ako galebcina ispusti onu komarcu (oradu, lovratu) kapitalca bas tebi na glavu, dok leti nad trznicom i ruga se onima sto istu kupuju po 50kn/kg iz uzgoja?

 ahahahahaha 

odmah sam se sjetio gaše i njegovog galeba u više epizoda, pogotovo one kad su gašo i kolega u zgradi prekoputa koristili galebusinu za prenošenje poruka i svaki put mu dali ribicu, sve dok se prežderani galeb nije zanesvjestio i pao satravši nekog na ulici 

8 godina
neaktivan
offline
Dronovi u raljama uhljeba

ništa novo i neočekivano se nije dogodilo. Nije ništa novo da su "političari" koji na vode i donose zakone nesposobni,nezainteresirani za ono što rade,ili rade u  interesu "najboljeg ponuđača"...pff...nisam mislio krenit ovim putem i mislio sam reci zlom luđaku da se ne nervira...   :D  ...no dobro. Svakako da je zakonska regulativa potrebna, ali na inteligentan način. Uspostaviti sistem koji je stvarno u stanju odraditi više tisuća potencijalnih prijava (planova leta, privremenih mjesta letenja,broj letjelica,razlog letenja, vrstu letjelica ,podaci o pilotu/pilotima) u stvarnom vremenu,odnosno u roku od par minuta. Dio korisnika r/c upravljanih modela i dronova je ionako član nekog modelarsko maketarskog avio kluba pa bi dobivanje nekakvog ID-a za prijavu u sistem nadzora letenja moglo bii rijeseno preko klubova (klub ima obavezu dostaviti ID-broj letača i pobriniti se da je taj neko upoznat sa osnovnim pravilima o sigurnosti , rukovanju određenom letjelicom i sl) . Zahtjev za letenje mogao bi biti u obliku (SMS,EMAIL,IM) poruke koja bi sadržavala ID -letača,kategoriju/tip letjelice,vrstu leta(snimanje iz zraka,FPV let,probni let,akrobacije,let po točkama,i sl.). Zone zabrane (snimanja,preleta) mogle bi biti unesene u sistem (koordinate,površina,dozvoljena udaljenost za snimanje) i uspoređene sa svakim individualnim zahtjevom u manje više stvarnom vremenu. Na svakom pojedinom pilotu r/c letjelice je obaveza da izabere sigurno letište i da leti na siguran i odgovoran način(zdrav razum dosta pomaže).Nanošenje ozljeda bilo kakve vrste kao i šteta na imovini su zakonski regulirani, slučajni i namjerni tako da tu ne bi trebalo dublje ulazit s regulativom (osiguranje od nesreće po kategorijama letjelice/vrsti leta?).Server natrpan zabranjenim područjima koja bi ucrtavali MUP/kontrola leta/ko nece da mu susjed zuji po njivi, a letači pristupali sa zahtjevima za letom /privremenim letištem.Evidencija letova/letišta/letača bi bila pod nadzorom nadležnih službi , i u slučaju zloupotrebe jednostavnije bi se izdvojilo neodgovorne letače bez potrebe zlostavljanja svih ostalih.Meni osobno ne bi smetalo da moram poslat jedan sms/email/poruku tipa: " id:zgTowar/let na livadi(koordinate,radius/površina nad kojom se leti),predviđeno vrijeme trajanja   " da dobijem privremenu dozvolu za let tim podrucjem,a prijava više letača, ili prijava na višekratno korištenim lokacijama/letištima bi trebala biti još jednostavnija. Dakle organizirajmo se:piloti,građani,svi koji misle da ne treba potegnit bodljikave žice svuda,oni koji ne vole višak kadrova u administraciji i tražimo da bude onako kako bi trebalo biti...jednostavno,zabavno,bez pretjeranog ograničavanja, i naravno sigurno....ne bi li mozda jednom,umjesto da kaskamo na propalim /neadekvatnim rješenjima nekih drugih država sami ponudili nesto novo, iskrojeno po našim potrebama, nešto što bi možda neko kopirao od nas...za promjenu.

 
3 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Dronovi u raljama uhljeba

U potpunosti se slazem sa zgTowar, dokaz da i kod nas ima normalnih ljudi. Ali, to bi ugrozilo sveto tele - "radna" mjesta.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Dronovi u raljama uhljeba
Za ludovanje državne birokracije postoji rješenje: građanski neposluh. Trebali bi se sastati svi vlasnici dronova, pa iz onda sve odjednom pustiti u zrak, bez dozvole naravno. Pa onda neka država radi što hoće. Hoće li pozvati policiju da puca po njima? Slabo, ne može se to pištoljem. Bolje onda protuavionskom artiljerijom, PRAGA je u tome (rušenju dronova) jako efikasna.
Dronovci - organizirajte se!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Dronovi u raljama uhljeba

Dakle ispada da sam ilegalac i da svoj hexacopter više nesmijem koristiti :(
Mislim, pa naravno da ima idiota koji ove gadgete olako shvaćaju pa ih vozaju iznad glava ljudi na koncertu, 
ili se zajebavaju na erodromu usred slijetanja i polijetanja zrakoplova, ali pa ima idiota svugdje, zato postoje lijepo propisi.
Pa kao što se autom nesmiješ zaletavati u nogometno igralište, ili voziti noću bez svjetala jer to propisi zabranjuju (kao i zdrav razum) istovremeno
NEMORAŠ prijaviti geodetskoj upravi i HAC-u da se sutra spremaš koristiti svoj auto odlaskom na posao.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.4.2016 22:34 (overhaul).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Dronovi u raljama uhljeba

Što bi tek rekli birokrati kod nas za ovakav chainsaw killerdrone?

 

 

A skeptic is a person who would ask God for his ID card.
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Dronovi u raljama uhljeba
Ok je ako ne snimas ili ako prijavis HAVC-u.
--------------------------------------------------------------------------------------------
11 godina
neaktivan
offline
Dronovi u raljama uhljeba

vezano za dozvole za snimanje... evo npr. u video prilogu u ovom clanku

 

http://vijesti.hrt.hr/330077/hrt-provjerio-stanje-neiskoristene-drzavne-imovine

 

ima 30-ak sekundi materijala snimanog dronom na nekoliko lokacija

 

Zanima me, treba li za snimanja ovakvog tipa traziti dozvolu. Ako da, a pretpostavljam da treba, na koji nacin snimatelj i reporter planiraju snimanja, odnosno, kako uspiju rijesiti da im prilog ne zastari dok oni ne rijese dozvole? Moraju li cekati da im snimku pregledaju pa tek onda nakon odobrenja, snimljeno i objaviti?

 

Gdje je nova opasnost kreirana ovim snimkama u odnosu na opasnost koja je postojala od ranije kad bi se za eventualne napade koristile samo snimke Google Maps-a, Binga i slicnih?

 

Ne bih htio ulaziti u raspravu jesu li oni snimali s dozvolom ili bez, te je li ispravno snimati bez dozvola, bez obzira koliko kruti pravilnici bili i onemogucavali nekoga u poslu.

 

pozdrav

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Dronovi u raljama uhljeba
ante_etna kaže...

Ima tu još prostora za nove zakone. Vidim po sajmovima i luna parkovima se prodaju oni dječji baloni što lete i to bez ikakve regulative. Šta ima Miki Maus letat po zraku, po volumenu je veći od većine dronova, išao bi on meni u klasu 5. I oni dječji zmajevi što ih vuku sa špagom, to bi trebalo nekako regulirat, pa nismo na divljem zapadu. Sve to treba klasificirati kako spada, a za taj zadatak nema boljeg od jedne dobro opremljene agencije sa svim potrebni kancelarijskim priborom i dovoljnim brojem ljudi kako bi se moglo ići na bolovanje po potrebi, a ne radit s temperaturom.

 

O čemu ti pričaš, manje tripova više knjiga.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice