Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.105.512
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Primjer kad probam instalirati http://anoise.tuxfamily.org/ 

 

Izbaci gresku:

 

...bla bla bla...

Use 'sudo apt autoremove' to remove them.
The following additional packages will be installed:
anoise-media gir1.2-javascriptcoregtk-3.0 libjavascriptcoregtk-3.0-0 libwebkitgtk-3.0-0
python-gst-1.0
The following NEW packages will be installed:
anoise anoise-media gir1.2-javascriptcoregtk-3.0 gir1.2-webkit-3.0
libjavascriptcoregtk-3.0-0 libwebkitgtk-3.0-0 python-gst-1.0
0 upgraded, 7 newly installed, 0 to remove and 5 not upgraded.
Need to get 10,9 kB/115 MB of archives.
After this operation, 149 MB of additional disk space will be used.
N: Ignoring file '20auto-upgrades.ucf-dist' in directory '/etc/apt/apt.conf.d/' as it has an invalid filename extension
Do you want to continue? [Y/n] y
Err:1 http://hr.archive.ubuntu.com/ubuntu yakkety/universe amd64 python-gst-1.0 amd64 1.8.3-1
404 Not Found
E: Failed to fetch http://hr.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/g/gst-python1.0/python-gst-1.0_1.8.3-1_amd64.deb 404 Not Found
E: Unable to fetch some archives, maybe run apt-get update or try with --fix-missing?

 

 

Itko ideja?

You have to be odd to be number one
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Top Bugovac kaže...

Primjer kad probam instalirati http://anoise.tuxfamily.org/ 

 

Izbaci gresku:

 

...bla bla bla...


Err:1 http://hr.archive.ubuntu.com/ubuntu yakkety/universe amd64 python-gst-1.0 amd64 1.8.3-1
404 Not Found
E: Failed to fetch http://hr.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/g/gst-python1.0/python-gst-1.0_1.8.3-1_amd64.deb 404 Not Found
E: Unable to fetch some archives, maybe run apt-get update or try with --fix-missing?

 

 

Itko ideja?

 

Taj fajl ne postoji na serveru.

Imaš li stvarno još uvik yakkety (16.10) instaliran? Support je isteka prije 6 miseci, moguće da su makli yakkety pakete sa servera.

 

 

 

13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mariik kaže...
Top Bugovac kaže...

Primjer kad probam instalirati http://anoise.tuxfamily.org/ 

 

Izbaci gresku:

 

...bla bla bla...


Err:1 http://hr.archive.ubuntu.com/ubuntu yakkety/universe amd64 python-gst-1.0 amd64 1.8.3-1
404 Not Found
E: Failed to fetch http://hr.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/g/gst-python1.0/python-gst-1.0_1.8.3-1_amd64.deb 404 Not Found
E: Unable to fetch some archives, maybe run apt-get update or try with --fix-missing?

 

 

Itko ideja?

 

Taj fajl ne postoji na serveru.

Imaš li stvarno još uvik yakkety (16.10) instaliran? Support je isteka prije 6 miseci, moguće da su makli yakkety pakete sa servera.

 

 

 

 imam yakkety jer sam glup

htio sam 16.04 (koji jos uvijek ima support?), ali sam pri ruci imao samo 16.10 i j*bi ga

 

ne bih htio upgrade jer mi je zbog faksa vazno da laptop radi, nemam vremena popravljat stvari

 

neki obilazni put?

 

upgrade na 17 ne dolazi u obzir jer sam vezan za Unity koji mi je na 17 imao problema

You have to be odd to be number one
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Pitanje je javlja li se problem zato jer je ta verzija python-gst-1.0 paketa dependency toga šta pokušavaš instalirati ili je to uobičajna yakkety verzija koje više nema na serverima.

 

U prvom slučaju, možeš manualno instalirat dependency pakete (dev verzije), klonirat kod i sam izbuildat app.

U drugom nećeš ni to moći jer jer nećeš bit u stanju instalirati dependency.

 

Dakle, za početak:

apt show python-gst-1.0  # čisto da vidiš koja je verzija paketa dostupna

sudo apt install python-gst-1.0

 

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nastavak rasprave o sambi na kdeu (od 2012.)

 

If I understand the previous comments correctly, there is a limitation in the specification to 64 KB chunks.

libsmbclient does not allow to send a network request for the next 64KB chunk while an old one is still running. You have to wait for the reply, then send the request for the next chunk. On some networks, this causes a several ms delay between the requests. The faster the transfer speed, the more painful is the delay (delay vs. payload ratio).

The CIFS implementation in the kernel does not have this issue; while created by the same (Samba) team, it does not use libsmbclient and always requests the next chunk ahead of arrival of the previous chunk, so that the network is always saturated.

It would be possible to write a network client out-of-kernel that does not have the libsmbclient limitation, but we do not have the power to write one. I do not know if there is any other library or code out there that we could use.

 

Možda prepišu od gnome-a :)

 

  1. --- Comment #53 from Krzysztof Marczak <buddhi1980@gmail.com> ---
  2. Maybe look for the answers in other software. Gnome-commander also uses SMB and SFTP and uses all possible hardware throughput. Maybe if you look into source code of this application, will be possible to figure out how it should be done.

 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mariik kaže...

Pitanje je javlja li se problem zato jer je ta verzija python-gst-1.0 paketa dependency toga šta pokušavaš instalirati ili je to uobičajna yakkety verzija koje više nema na serverima.

 

U prvom slučaju, možeš manualno instalirat dependency pakete (dev verzije), klonirat kod i sam izbuildat app.

U drugom nećeš ni to moći jer jer nećeš bit u stanju instalirati dependency.

 

Dakle, za početak:

apt show python-gst-1.0  # čisto da vidiš koja je verzija paketa dostupna

sudo apt install python-gst-1.0

 

 Ma ne, previse je to za*ebancije ni za sto

 

bi li na 16.04 sve radilo?

Ako da, onda cu sljedeci tjedan stavit 1604, ako ne, onda 17

You have to be odd to be number one
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

to je dependency (hell..).. i distra iz odgovarajućeg vremena će raditi, ... +ali! pazi na update, prvo instaliraj potrebnu app, pa tek tad (ili ponekad bolje bez updatea).

potraži arhiv-ppa za app, čini mi se da ubuntu ima (arhiv-legacy.. nešto), alternativno, uzmeš distru kao mint iz tod doba, jer ima uključeno više (sve) 3rd-app dodatke, koje klasično ubuntu izbacuje (čist sys-install, bez 3rd appsa-drivera i sl.), ili debian.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Top Bugovac kaže...
mariik kaže...

Pitanje je javlja li se problem zato jer je ta verzija python-gst-1.0 paketa dependency toga šta pokušavaš instalirati ili je to uobičajna yakkety verzija koje više nema na serverima.

 

U prvom slučaju, možeš manualno instalirat dependency pakete (dev verzije), klonirat kod i sam izbuildat app.

U drugom nećeš ni to moći jer jer nećeš bit u stanju instalirati dependency.

 

Dakle, za početak:

apt show python-gst-1.0  # čisto da vidiš koja je verzija paketa dostupna

sudo apt install python-gst-1.0

 

 Ma ne, previse je to za*ebancije ni za sto

 

bi li na 16.04 sve radilo?

Ako da, onda cu sljedeci tjedan stavit 1604, ako ne, onda 17

 A da probaš privremeno negdje instalirati 16.04 da vidiš da li šljaka? Mislim da možeš naknadno moddati postavke live (dvd, usb) verziju da koristi dio diska / particije (za swap možeš sigurno). pa da instaliraš samo ono nužno za provjeru. Da ne rastepeš sistem koji ti inače radi, jelte.

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

...... Tu je razlika neke kompanije i fossa. Ovi ne znaju bil piškili il kakili ili zapravo nikome nije stalo. .......

 

.... Vidimo da samoupravljanje nema alternative ;).....

 

Naravno. I to svojstvo " interesa " nije ograničeno samo na softversku domenu već je to nekakvo generalno pravilo koje vrijedi diljem svemira.

Ukoliko imam pojačani bilo koji vid interesa za neku radnju ( neovisno da li je interes financijski, ljubavni, osvetnički...)  logično da ću u tu radnju uložiti veći angažman.

Ako nemam neki pojačani interes, i ako mi je to onako usput, hobistički, altruistički ...a onda kad stignem...ako stignem...i ak bu mi se dalo....

 

 

Za samoupravljanje komentar slikom :

 

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

kde plasma na nintendo switchu. Glatko sa open video driverom 

https://twitter.com/fail0verflow/status/964954316892119040

 

I malo dobrih vijesti iz Intela. 

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Intel-New-Compute-Runtime

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.2.2018 19:48 (hrvooje).
 
1 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav ekipa kupio sam novi laptop sa linuxom kojeg treba instalirati no međutim meni dođe do localhost i neide dalje, Neznam sta trebam dalje napravit da pokrenenem system.  Probao sam i u biosu ali mi neda sa uefi prebaciti na legacy pa molim za pomoć dobri ljudi.  😯😯😯

Tomek
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-ako je kupljen s linuxom, tad ga samo upališ..

-ako trebaš instalirati, pribavi npr mint/ubuntu (kde..) i prati upute s howto ovisno koju distru odabereš.. većinom nextanje i radi.

-localhost .. ako je tu problem, znači da nema odgovarajući mrežni driver (ako koristiš wlan, probaj lan..)...  netinstaller može ostalo po potrebi povući-instalirati.

-postavke biosa.. podesiti ovisno o potrebama/željama, kompatibilnost je preduvijet za bilo što. Treba podesiti SVE. (što točno?.. ideš redom i vidiš stavke, podesiš, ako nešto ne znaš google da odgovor za sekundu, mada u 99% slučajeva rade defaultne postavke, one su ipak više za win.. dok ovisno o distri još postoje problemi za npr uefi-gpt boot kao i loš support nekih distri.

 

mada je linux jedan, neograničeni broj raznih distribucija, time i kvalitete-supporta kao i prilagođenosti novijem HWu, driveri, uefi, boot... dok to ne znaš, nije za očekivati da ćeš sam riješiti problem, tj predisntaliran OS (uz kupljeno računalo) je uvijek 'upali-i-vozi' (instaliran, sve podešeno, radi).. dok se npr freedos i sl. samo uvaljuju kao neki (beskoristan) os.. koji samo služi tome da trgovac ne prodaje čisto-prazno računalo.. i da se vidi da računalo radi (paljenje-gašenje... za ostalo je beskorisno i briše se, koristi se 'pravi' OS, win-lin-osx.. s appsima i browserima..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Rendom1495 kaže...

Pozdrav ekipa kupio sam novi laptop sa linuxom kojeg treba instalirati no međutim meni dođe do localhost i neide dalje, Neznam sta trebam dalje napravit da pokrenenem system.  Probao sam i u biosu ali mi neda sa uefi prebaciti na legacy pa molim za pomoć dobri ljudi.  😯😯😯

 "sa linuxom kojeg treba instalirati" ???
Ili si ga kupio sa Linuxom (predinstaliranog) ili bez Linuxa. Linux 99% nisi kupio, možda dobio sa strane zapržen/sd card/stick medij za instalaciju?

Pretpostavljam slijedeće:

da su ti uz Acer prodali predinstalirani bezvezni "Linpus Linux" ili je neka slična kombinacija u pitanju. To služi samo tome da vidiš da je komp ispravan (da se boota). Ako je to, zaboravi: besmisleno je.

Ovo uefi>legacy zaboravi, 99% ne treba ti legacy.

 

  • Skini iso image (instalacijski dvd) "pravog" Linuxa po želji i zaprži ga na dvd (kao bootabilan, ne kao data backup!); ili to prebaci na npr usb stick (sa npr UNetbootinRufus samo za Winse).
    (Ono što znam da provjereno odmah radi su Ubuntu i Mint, ali imaš bar desetine drugih ok riješenja)
  • Probaj tu "live" verziju da li ti radi - bez instalacije (bootaj direktno sa medija).
    Najčešće gotovo sve odmah po startu radi (samo treba prebaciti na hr tipkovnicu, wifi password i sl). Takav OS se može koristiti, ali je sporiji i ograničeniji jer ne koristi hard/ssd računala i nije apdejtan, generički su driveri itd.
    Ako nešto i ne radi, možda će raditi po punoj instalaciji (zbog drivera, apdejta). Znači puna rezolucija, zvuk, brzina i sl.
  • Instaliraš sistem, to je uglavnom automatski i brzo.
  • Po instalaciji, apdejtaš sistem (klik mišem, sistem to sam zatraži), po potrebi dogradiš drivere (tu nekad ima problema), dodaš softver koji bi htio (software manager, jednostavno).

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.2.2018 3:52 (Zechina).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Predinstalirani sistem ( oem, nebitno da li je windows ili linux ) neznači baš "pali i vozi" . Oem predinstalacija obicno zahtjeva da pri prvom pokretanju odradis postupak dovrsenja instalacije. Na dellu ( oem ubuntu ) trazi tada kreiranje korisnika, regije, jezika, mreže, pisača i sl a za ovog iz koleginog pitanja uopće neznamo kaj on točno ima predinstalirano.

Oem devicesi obicno imaju i skrivenu particiju na disku na kojoj je image predinstalacije, te se kombinacijom hardverskih tipki pri bootu pokreće recovery postupak nove predinstalacije sa te skrivene particije. Bios u oemima je manje vise uobicajen, no treba paziti na predefinirane tipkovnicke kratice kojima mozes nesto promjeniti bez da si to želio...i onda dobijes hrkljuš...

Ja bi bio oprezan u tvrdnji da je mint općepreporučljiva distra. Sve se mijenja, mint 18.3 je polučio brdo kritika i startnih problema koje su teško rjesavali cak i iskusni linuxasi, pa u ovom trenutku mozda mint i nije bas reprezentativan za neki ogled i sl.... Ubuntu uvodi dosta krupnih promjena, a mint ima premalu developersku ekipu da bi kvalitetno pratio tu dinamiku... A i odustajanje od kde-a bi ih moglo koštati....

😊
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@Predinstalirani sistem:

Da, ok, naravno da moraš dovršiti postupak instalacije u većini slučajeva. Tu nema razlike u Winsima, Linuxu itd. Dell sigurno nema jer ga ne bi ostavio ovako seljački u promptu, imao bi nešto znakovito prije tako da to nije slučaj.

S druge strane, na 3 Acer laptopa (pa i ovaj s kojeg tipkam) sam imao identičan slučaj kao što je čovjek naveo, upravo isto. Bio je taj famozni Linpus Linux, korejski ako se ne varam, smeće anyway (čak i da ga sa strane do-instaliraš, što je kod nas praktički pa nemoguće već moraš clean install, prepun je adwarea i moraš platiti za "punu" funkcionalnost).

 

@skrivena particija:

Da, tako je sa Winsima, nisam čuo da i za Ubuntu to uobičajeno rade (ne govorimo o "corporate" namjenjenim računalima). Možda neki predinstalirani, opet: to nije slučaj ovdje sigurno, jer bi čovjek vidio da mu se Ubuntu boota. Ako radi clean install (za što sam siguran da je slučaj), instalacija će mu to sve pobrisati (Linpus, FreeDOS i slično nefunkcionalno)  - točnije pitat će želi li ostaviti ono smeće koje nađe. Sad jbg, tu ima milijun mogućih manjih kombinacija u praksi, toliko se valjda može snaći (sve piše tokom instalacije).

 

@Mint:

Nemoj širiti fud i po stablu mjeriti šumu. Ne znam odakle ti to za zadnji Mint, ali ok. Tako si i trebao napisati: "zadnja verzija trenutno možda ima problema". Jedino što sam čuo je nešto za EFI i nije vezano samo za Mint, već je par proizvođača laptopa na nekim modelima nešto nestandardno izmjenilo. Inače, Mint ima ugodniju instalaciju od Ubuntu, stabilna je godinama a paradoks je bio da je par puta Ubuntu nešto pomrdao (instalacija bi zapela) a na Mintu (koji je bio baziran na istoj dstri) je sve bilo u redu; toliko o ažuriranju i praćenju dinamike. Glavna promjena s Ubuntu je da se vraća na "pravi" Gnome umjesto forka (a možda ponudi i Mintov Mate), te na Debian repo umjesto forka (također što Mint već ima neko vrijeme).
Odustajanje od KDE je bilo upravo s toga jer Clem i ekipa nisu mogli/željeli garantirati KDE stabilnost i kvalitetu, već su se koncentrirali na Mint i Cimet. Dobro da nisi Wayland spomenuo, vama kdeašima je to sveti gral.

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.2.2018 13:51 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Predinstalirani sistem ( oem, nebitno da li je windows ili linux ) neznači baš "pali i vozi" . Oem predinstalacija obicno zahtjeva da pri prvom pokretanju odradis postupak dovrsenja instalacije. Na dellu ( oem ubuntu ) trazi tada kreiranje korisnika, regije, jezika, mreže, pisača i sl a za ovog iz koleginog pitanja uopće neznamo kaj on točno ima predinstalirano. 
...

- ovisi kako na to gledaš.. ja gledam kao pali i vozi, dok vozačku, gorivo, kako se otključava ili pali vozilo vozač mora znati, kao što pri prvom pokretanju mora navesti username/pass i ostale postakve kao vrijeme-datum (regionalne).. to nije različito no kod npr mobitela, pa čak ni mikrovalne :) ... (namještanje sata) ili namještanje autoradija-stanica.. Tak da ja to vidim kao pali-i-vozi ili OEM predinstal, outofbox.. i to znači da je sam uređaj (računalo) podešan, instalirani svi potrebni driveri za rad (video, audio, chipset, miš..) dok se periferija kao printer ne mogu smatrati dio računala nit moraju postojati. Hoće li pri korištenju juzer npr priključiti printer ili mrežu-internet, nije stvar predinstala ili tumačenja 'pali i vozi'.. tj juzer ne mora baš ništa instalirati da bi kupljen uređaj radio dok se npr izbor theme ne može smatrati nekim 'radom' (instalacijom) kao što se izbor sladoleda u slastičarni ne smatra ...

+ Osim samog OSa (i drivera) tad su obično i dodatne apps predinstalirane, kao npr browser, mediaplayer, office.. (a to je prosječna distra, tj nije samo install osa nego paketa dok teoretski može biti čisti OS, u slučaju linuxa čak bez X-a-guija.. ali tad nema ni gui appsa npr officea).

 

- ili kao live, koji se jednostavno boota bez tih pitanja ali je na odvojenom mediju kojeg juzer mora imati i umetnuti, odabrati kao boot medij..

 

Install je isključivo kad juzer bira koji OS uz preduvijet da je već pribavio install medij, particije, kad instalira driver, podešava bios itd. Dok se predinstaliran OS ne može strpati u kategoriju installacije od strane juzera ili to naprosto nije predinstal-oem. Čak se ni install neke app ne može pobrkati s predinstaliranim softom npr igra koja može nuditi konfiguraciju dok je install konkretan task u kojem juzer bira koji soft, gdje ... i ima li ga ili nema. Podešavanje jednostavno nije instalacija i ako je nešto predinstalirano tad juzer ne radi instalaciju tog dok podešavanje spada u korištenje. Nema tu mjesta drugačijem tumačenju! :)) ... uf, uf.. koji text o ničemu.

 

-ako neki trgovac prodaje robu za koju je navedeno da ima predinstaliran soft, tad to mora biti tako, kao što je mobitel, tv.. auto.. sjedni i vozi. (bar do prvog zida). :))

-drugačija tumačenja bi trebalo recimo sankcionirati, kao i takvu praksu trgovaca, koja se može tumačiti kao zavaravajuća... Možda je vrijeme da im se 'zabrani' freedos i sl. neupotrebljivi OSevi koji s pingvinom veze nemaju, samo ga degradiraju u očima juzera na prvi dojam (koji je jako važan). Trgovac može dijeliti linux distru na mediju.. to bi čak bilo poželjno-pohvalno, no to nikako da se proširi kao ideja.. ne vide profit, mada je i image nešto o čemu bi mogli razmisliti. Dodatno, trgovac može customizirati npr ubuntu distru i napraviti svoju, reklama... no izgleda da su nesposobni za tako nešto.. a zašto?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Prati li tko ove budalaše ovdje?   (Sve kaj je preko dva reda ne čitam)

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Da, baš ćeš nać ihushov post od dva reda  Nek ti bude na čast što ovo možeš čitat. Svašta sam naučio, nadam se i dalje da ću. Rješenje je većinom između tih redova

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

 

@zechina

Pa vidi kaj za mint 18.3 kazu ljudi koji se iskljucivo linuxom zabavljaju:

 

http://www.linuxzasve.com/forum/viewtopic.php?f=22&t=11574&start=3690

 

A u svom textu sam i naveo da se radi o 18.3 i da u ovom trenutku i nije bas za preporuke. Nisi citao s razumijevanjem

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

@zechina

Pa vidi kaj za mint 18.3 kazu ljudi koji se iskljucivo linuxom zabavljaju:

 

http://www.linuxzasve.com/forum/viewtopic.php?f=22&t=11574&start=3690

 

A u svom textu sam i naveo da se radi o 18.3 i da u ovom trenutku i nije bas za preporuke. Nisi citao s razumijevanjem

 

Čekaj, ti ovo ozbiljno???

Neki domaći trol (moderator!) je nešto napisao i sad po bukvi mjerimo šumu?

Evo citiram "ljude koji se isključivo Linuxom zabavljaju", obratimo pažnju na nivo diskusije i argumentacije:

shrike Moderator: Ljudi, došao je i taj tren. Instaliram arch na laptop danas.

coolech Moderator: Ooo, a štajereć? :zamisljen

shrike Moderator: Instalirao sam mint, radi užasno, pol toga potrgano pa rekoh dok stavljam nešto drugo da probam i arch pa što bude bude. Rekoh, ak' ga vlado i cooleech koriste nemre biti loš.

jurastublic: Instalirao sam nekome prekjučer mint18.3 Cinnamon u dualboot i shvaćam te u potpunosti. Jad i očaj! Nakon dva sata zahebancije, mislio sam preinstalirati na XFCE ali bilo je već kasno i laptop je vraćen vlasniku. Zašto pobogu svako selo mora imati svoj poluizrađeni DE?

bertone Site Admin: LM 18.3 je koma no 18.1 je OK  (barem meni).
.
.. no dobro, mora netko biti i na strani Sitha (kaže netko tko upravo piše na  )  :zvizdi

shrike Moderator: Da, 18.3 je bio instaliran i to je bio teški krš. ne znam što je ispravno uopće radilo.... sada sam taman arch roknuo gore pa mi se instaliraju programi. xfce vrtim, za sada je ok.

Vl@do Moderator: :zamisljen@shrike, dobrodosao medju velike decke
...i pazi, ovdje ne igra aptitude i te fore. :lulz

Ovo je nivo kao da se djeca u vrtiću razgovaraju!
Što je najbolje?

Zadnji post sada na topicu od Velikog Bertonea (site admin), s tog infantilno navijačkog topica "veelikih Linux dečki":

> 4k1 je napisao/la:
https://www.dedoimedo.com/greatest_sites.html

Scroll...

"Linux za sve"  :bravo

Znamo (iako se to nažalost odnosi na neka druga stara i bolja vremena), inače, ovdje je: <local link gdje ih Igor aka Dedoimedo pozdravlja>

DEDOIMEDO?

(btw Dedoimedo mi lagano ide na džigu, ali ima iskustvo, znanje i globalno je relevantan u Linux zajednici)


I ŠTO DEDOIMEDO KAŽE ZA LINUX MINT SYLVIA 18.3?
Uvrstio ga je u drugu po redu najbolju distru 2017.! (prva je Kubuntu 17.04)

https://www.dedoimedo.com/computers/best-distro-2017.html
Pa slijedi ozbiljna recenzija; pogledajte taj "teški krš" s "poluizrađenim DE" gdje je "pol tog potrgano" :D
https://www.dedoimedo.com/computers/linux-mint-sylvia.html
Niti jednog glitcha, a prosurfao sam i netom, problemi sa 18.3 su ali rijetki! Po toj logici je npr KDE neupotrebljiva stvar (baci oko samo na d&m review zadnjih cca 20 kom: lik inače favorizira KDE!)...
Ako Bertone & lzs ekipa imaju nostalgiju prema d&m, mogli bi pročitati njegove recenzije prije nego li krenu navijati po favoritu iz domaće špilje. Pa ih dotični ne bi stavio na ignore.

btw isti shreek pardon shrike odozgo, malo po instalaciji Arch Linux, javlja "fali mu stvari u repo pa moram preko aur" (ali za Soft manager od Minta, sa tisućama provjerenih produkata, "ne zna što je ispravno uopće radilo"???) 

Jebovas krkan balkanboy navijanje! Pa ovdje mi vodimo akademske rasprave u odnosu na "znalce".

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Pa ako se sjecas, vec sam iznosio u ovoj temi problemcice sa mintom, zadnje koliko se sjećam je bilo u svezi buga da koristi windowsovu efi particiju iako sam mu u postupku instalacije kreirao njegovu efi particiju. Linkao sam tada i moj upit na mintov forum gdje me dezurni admin uvjerovao da je to bas tako i zamisljeno iako se vise nas zalilo na isto, a u drugoj temi su priznali taj bug. Sad u ovom kupusu od teme to nemogu pronaći.

Nisam htio iznositi moje mint tegobe, jer mi to nije primarna distra pa ju tu i tam testno provrtim, bas zato da izbjegnem osobni utjecaj pri iznosenju tegobica....

No nebitno, nikome od nas ni u dzep niti iz dzepa...

Pak si nervozan.... 😊
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Problem je što se na premalom broju uzoraka izvode generalni zaključci. Većina DE i Linux razvijatelja nema pristup raznom hardveru, nego imaju svoj jedan ili dva stroja pa jasno da se javljaju svakojaku bugovi, jer je moto release early, release often. Najlakše je pljuvati tuđi rad koji se koristi svojom slobodnom voljom besplatno. Kao da je kod Windowsa drugačije.

 

I mene zivcira spora samba i pokoji dolphin bug, ali pozitivne strane nadilaze negativne.

 

Kdenlive, kate, k3b neke su od najboljih aplikacija u branši, defaultna bogata mogućnost konfiguriranja touchpada i qt me drži na kdeu. Srušili se kadkad? Da. Je li zbog toga smeće? Vjerovatno da, prema citiranim forumašima

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.2.2018 22:32 (hrvooje).
 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Lagano me nervira to da ako se izrijekom ne spomene xxx (već stavi u kontekst ostalih kvalitetnih riješenja), ili ako se xxx ne stavi prije ostalih u nabrajanju (nedobog izostavi!), javljaju se dežurni branitelji domovinske distre i desktop enviromenta.

Džaba ti distrowatch, recenzije i opetovana iskustva kad se na Balkanu zemlja okreće u drugom smjeru: ovdje i Sava (po Sedlaru) i Neretva (po Praljku) teče, po potrebi, u drugom smjeru.
Džaba činjenice: kako već glasači zna se već koje stranke kažu: lopovi su, ali su naši!

E sad, ništa se tu promijenilo nije, i to ne samo ovdje.
Danas su pravovjerni KDE, Arch, Manjaro; ironiija je u tome da kad sam vrtio KDE SUSE 6.3 (1999!), to je bilo "riješenje za luzere" ("fuj YaST") jer to nije bio pravi X Windows Motif WM ni "pravi Slackware", kamo li Debian. Kad sam vrtio KDE Mandrake, "veliki dečki" su si kompajlirali Fedoru Core sa Gnometom (i gubili vrijeme i živce)...

Kao što je u komentarima članka niže jedan od "velikih dečkiju" napisao: Arch je za njih stare Slakveraše (i pretpostavljam Fedorkoraše)...


@LZS:
Ubuntu je fuj, pa je onda i Mint fuj-fuj; ali je Cinnamon Sexy (ne kao Plasma), pa onda i Mint može uvjetno proći... dok je još LZS bio aktivan, od rođenja do danas (preko 10 godina!), ne znam imaš li dvije recenzije Mint MATE. Cimeta ima, naravno, ali nije to "pravi... " (Arch).

 

Misliš da pretjerujem?
Evo ti "objektivna" usporedba Mint (naravno, sa sporim Cinnamonom) i Arch još od prije 4 godine:
http://www.linuxzasve.com/linux-mint-16-vs-arch-linux-pobjednik-je

90% teksta je drljanje po Archu da bi proradio, drljanje sa MDM (Arch), drljanje sa AUR (koji tad jedva da je radio!).... dok Mint jednostavno - radi. Znači Arch vrijedi više truda.

Boot je Mintu 5 sekundi brži. MATE DE (koji je još brži) nije testiran jer - na Archu nije mogao raditi, pretpostavljam. Ali to je feature za Arch.

Instalacija programa nije opisana u tekstu (ali slika prikazuje drastičnu razlliku) - 2-3 klika mišem u Mint Software Manageru vs drljanje po termu s Arch pacmanom (kao da Mint nema apt-get/aptitude/Synaptic već predinstalirane ako želiš drljati???)

Pa napomena za greškicu u wifi ikonici na Mintu (ali ne i za bog te pita što u npr AURu koji je tad bio nepouzdan); feature za Arch.

 

Zaključak: "Ako ste početnik ili nemate dovoljno znanja i vremena – koristite Linux Mint."??? Mrš u pm početničku neznalačku bezvremenu!

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

Lagano me nervira to da ako se izrijekom ne spomene xxx (već stavi u kontekst ostalih kvalitetnih riješenja), ili ako se xxx ne stavi prije ostalih u nabrajanju (nedobog izostavi!), javljaju se dežurni branitelji domovinske distre i desktop enviromenta.

Džaba ti distrowatch, recenzije i opetovana iskustva kad se na Balkanu zemlja okreće u drugom smjeru: ovdje i Sava (po Sedlaru) i Neretva (po Praljku) teče, po potrebi, u drugom smjeru.
Džaba činjenice: kako već glasači zna se već koje stranke kažu: lopovi su, ali su naši!

E sad, ništa se tu promijenilo nije, i to ne samo ovdje.
Danas su pravovjerni KDE, Arch, Manjaro; ironiija je u tome da kad sam vrtio KDE SUSE 6.3 (1999!), to je bilo "riješenje za luzere" ("fuj YaST") jer to nije bio pravi X Windows Motif WM ni "pravi Slackware", kamo li Debian. Kad sam vrtio KDE Mandrake, "veliki dečki" su si kompajlirali Fedoru Core sa Gnometom (i gubili vrijeme i živce)...

Kao što je u komentarima članka niže jedan od "velikih dečkiju" napisao: Arch je za njih stare Slakveraše (i pretpostavljam Fedorkoraše)...


@LZS:
Ubuntu je fuj, pa je onda i Mint fuj-fuj; ali je Cinnamon Sexy (ne kao Plasma), pa onda i Mint može uvjetno proći... dok je još LZS bio aktivan, od rođenja do danas (preko 10 godina!), ne znam imaš li dvije recenzije Mint MATE. Cimeta ima, naravno, ali nije to "pravi... " (Arch).

 

Misliš da pretjerujem?
Evo ti "objektivna" usporedba Mint (naravno, sa sporim Cinnamonom) i Arch još od prije 4 godine:
http://www.linuxzasve.com/linux-mint-16-vs-arch-linux-pobjednik-je

90% teksta je drljanje po Archu da bi proradio, drljanje sa MDM (Arch), drljanje sa AUR (koji tad jedva da je radio!).... dok Mint jednostavno - radi. Znači Arch vrijedi više truda.

Boot je Mintu 5 sekundi brži. MATE DE (koji je još brži) nije testiran jer - na Archu nije mogao raditi, pretpostavljam. Ali to je feature za Arch.

Instalacija programa nije opisana u tekstu (ali slika prikazuje drastičnu razlliku) - 2-3 klika mišem u Mint Software Manageru vs drljanje po termu s Arch pacmanom (kao da Mint nema apt-get/aptitude/Synaptic već predinstalirane ako želiš drljati???)

Pa napomena za greškicu u wifi ikonici na Mintu (ali ne i za bog te pita što u npr AURu koji je tad bio nepouzdan); feature za Arch.

 

Zaključak: "Ako ste početnik ili nemate dovoljno znanja i vremena – koristite Linux Mint."??? Mrš u pm početničku neznalačku bezvremenu!

ah... koliko komplikacija oko gluposti... arch, mint, manjaro, ubuntu, debian, gentoo, watever... uzmes neku od poznatijih distri, pogledas screenshote na netu: ako ti se svida instaliras i vidis jel radi, ako ne predes na drugu. ako se nekom neda i windowsi mu rade neka si instalira windowse i vozi dalje; linux zajednici ni vamo ni tamo, osoba ocito i tako nece pridonjeti zajednici ako nema volje sebi namjestiti OS da mu radi, ako osoba nema volje sama za sebe, zasto bi linux zajednica imala?

 

i tako i tako ne postoji pravi/krivi odabir distre, tj. postoji, ali samo za tu specificnu osobu i njegov hw, a to drugi ne mogu znati...

opet: ako se osoba nije spremna potruditi za sebe, zasto bih se tu svi trudili za nju...

 

a rasprava koja distra je bolja od koje, koja je stabilnija i ima vise bugova..............

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@shadow

A "linux zajednica" bi bila što točno ??

Inače, mi koji ovde trkeljamo, se znamo godinama, tako da nije baš da uvjek drmimo ukrug...samo kaj ovako povremeni uvid u temu moze ostaviti takav dojam.

😊
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

@shadow

A "linux zajednica" bi bila što točno ??

Inače, mi koji ovde trkeljamo, se znamo godinama, tako da nije baš da uvjek drmimo ukrug...samo kaj ovako povremeni uvid u temu moze ostaviti takav dojam.

😊

 ma jasno, pratim dosta dugo temu s povremenim pauzama (znam ja za tebe i od prije nego si bunker posto :D), ali ponekad ovo stvarno ispadne smijesno :D

a sto se linux zajednice tice: tu sam milslio na sve koji aktivno koriste linux, cak i ako ne pridonose na neki "standardni" nacin prijavljujuci bugove ili pisuci kod; istina, nisam se bas precizno izrazio.

u biti, gledam na to ko i sa osobama kada dodu pitat za zadacu/nesto za skolu/faks. ako dodes pitati da ti se zadatak rijesi a nisi spreman nista sam napraviti, vozi dalje. ako pokusavas sam i naides na problem, nesto ti je nejasno: nije problem pomoci

8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Evo jedna moguća skora Linux revolucija:
Google bi za 2 mjeseca mogao službeno podržati nativne Linux aplikacije! (Google I/O se održava početkom 5. mjeseca 2018.)

"You can run your favorite Linux apps and command-line tools seamlessly and securely". 

Chromebooks and Crostini: Containers For Chrome OS By Google I/O?

Crostini: A First Look At The New Linux Terminal For Chrome OS

 

Riječ je o "Crostini" projektu (cr od chroot), odn. o "kontejnerima", gdje se Android, Linux, *x itd aplikacije za korisnika pokreću i ponašaju jednako poput drugih (nativno), a interno koriste isti kernel, sandboxed odn. poput virtualne mašine.

Korisničko iskustvo bi trebalo biti poput MacOS, odn. ugodan i jednostavan ali robusan i siguran GUI ispod kojeg se vrti pravi Unix/Linux, ili čak nešto drugo preko VM.
Na "MacBook Air alike" laptopima.

Prednost bi bila (za razliku od MacOS) objedinjavanje nativne aplikacija iz raznih ekosustava pod isto korisničko sučelje (uključujući i PWA aplikacije).
Potencijalna mana jest da bi Linux aplikacije vjerojatno trebale biti pripremljene za kontejnere, ali to ne znači nužno rekompajliranje (poput Microsoft Windows apps pokušaja sa Win10S UWP apps, ili novog sa Win10 x86 apps on ARM).

 

ChromeOS 66 ako i bude dostupan za update za starije modele, ova mogućnost neće raditi (a pitanje je koliko će biti dopuštena podrška za druge proizvođače hardvera?).

Grm leži u zecu što novi Pixelbook ima enormni storage u odnosu na svoje (sadašnje) potrebe, a i cpu (i7) itd hw je... jak. Mooreov zakon a i SOC proizvođači izgleda idu na ruku Googletu. Qualcomm je najavio proizvodnju procova za Chromebooke, koji očito više neće biti "igračke od 200$" (MWC: Qualcomm Confirms Chromebooks Inbound):

Equally as interesting is the statement by Qualcomm’s Product Manager over Windows on Snapdragon, Android tablets and now Chromebooks:
if the Chromebook market stays at sub-$300 [average selling prices] it’s not that interesting to us. What we’re watching closely is when the [average selling prices] start to go above $500.
Monte Giles, product manager Qualcomm
...
Giles added that Android tablet sales are in decline and that Qualcomm sees value in the high-end Chrome OS market to be the home for their Snapdragon chips.

Za neke od nas je "high-end market" bio Googletov očekivan korak, nakon pokoravanja "education market" u US.

(No kod nas će još godinama pričati o "browseru koji glumi OS", kao što još i danas povremeno "znalci" baljezgaju da je Linux črni ekran i terminal...)

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.2.2018 12:34 (Zechina).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

... bla-bla-.. bla. Nativne apps, bla.. :)

-gluparija, ako je neki wine-vm-emu.. tad nije nativna, ako je bilo koji dodatni layer, tad resursi&performanse u odnosu na nativno.. a sve može (i je!) binary kompatibilno, ispod haube.. ako se to želi. Može se.

Ispod haube, svaka app-kod, može raditi, problem je (lako vidljivo-usporedivo-ili-obnjašnjivo na linux distrama-GUIjima..) gui. Dovoljno da se app napravi u dva modula, front-back i nema problema. Igre koriste istu stvar, od quakea, ispod haube je isti kod, dok se za vga koristi dx-ogl.. ali to je 'lako' kad su dva, što kad ih je 202..

opet usporedba bilo čega CLIjevskog-terminalskog, npr neki mp3 kompresor.. ispod haube je jedan, iznad je samo šasija-frontend za juzera i gui. Nativno? LOL. Biz želi široku ponudu, bezbrojne 'vrste' čipsa, sladoleda, vode.. (koje se razlikuju samo po ambalaži) i kompatibiljnost je zapravo nepoželjna. Nasuprot tome, cigla-šaraf može poslužiti za bilo koju građevinu ili automobil, ali farovi, retrovizori, .. naravno svaki je drugačiji, jer to je biz. Kao što je nekad bio svaki mobač sa svojim punjačem (i benefit EUa kad je to reducirao na USB..)... u čemu je razlika? Ako netko želi-može. Fora je u tome da im je interes-strah suprotan, jer ako je A kompatiblino s B, tad je i B kompatibilno s A, zakon komutacije i jednakosti, s koje god strane vage stojimo. To nitko ne želi, tj žele biti jedini baš oni, a drugi trebaju biti kompatibilni s tim jednim.. i to svatko želi za sebe. To je prepreka, ne nativna app ili tehnološki problem, jer npr PC-HW, danas nema (the) MACa na PPCu, danas je to isti-identičan HW na sve tri platforme.. a to tad implicira da je i SW koji na tome radi u osnovi ''isti'' tj nativno kompatibilan, ne samo u VMu, nego može biti binary.. Touring, sve ostalo je biz-interes.

 

*nix, ''sve je file''.. kako možemo zapisati file (podaci, app)? Od izuma tkalačkog stroja, u osnovi se ništa nije promijenilo osim medija, hdd-ssd, bušena vrpca, magnetska, optička.. može i u kamenu od st-7mog.. medij je medij dok je samo problem praktičnosti-čitljivosti kao što npr FFD nestaje preuzima ga usb-stikić..

Nema razlike u podacima, nema razlike u HWu.. u čemu je tad razlika? -U licencama, vlasništvu, interesima.. u tome tko će, ne kako će.. jer kad se želi, tad je ''kako'' lako rješivo. Tko? izgleda google..

 

edit-2:

-ratovi standarda, popularan AC/DC Tesla/Edison, VHS-Beta..Hi8, .. ne pobjeđuje bolji. Koliko je SD (mem.kartica) bilo prije desetak godina u ratu, pobjedio SD.. a čitači su podržavali ''istih a različitih'' 50-70 kombinacija.. umjetna nekompatibilnost pa i tržišna ekonomija koja ako ništa drugo kupcu-korisniku-konzumentu daje feeling širine izbora. To što je danas u pekari 2123 vrste i podvrste kruha ne znači da je bolji-kvalitetniji nego kad je bio jedan-dva.. nego je to the biz. Ne vidim zašto bi u ovom slučaju bilo drugačije, teže.. može se. Google? Ako želi vjerojatno može.

 

edit-3: :)))

-ići ću i korak dalje, s nativnošću..

nekad davno (ne baš tako davno), nije win bio neki OS, bio je tek uljepšan manager (file, disk, print..) i nije imao npr directx, WinG.. Do tad su igre (i appsi) koristile HW 'direktno', tad je kompatibilnost bio npr SoundBlaster (8-pro, 16) ili HP/Epson.. i to je bilo hardkodirano u kodu, to je radilo, ostalo možda. Tad je Win to prebacio na sebe, kao posrednik. Driveri, posao OSa je postao posredovanje, između app i drivera (između SW i HW), ljepilo, layer.. i od tad se više ne može govoriti o nativnim appsima ako ćemo precizno, jer više app ne pristupa direktno HWu, nego kroz posrednika, driver, koji je za konkretan OS. S win8 npr MS je dodao i layere na layere, pa je tako svaka app mogla imati neovisno podešenu glasnoću zvuka.. (nevažan fičer), no u performansama (igre) se to osjetilo kao lag. Nedavno je izašao game-mod.. koji to vraća korak nazad.. neš ti evolucije :) .. što više međuslojeva to je više gubljenja resursa, brzine, lag. No HW je danas dovoljno jak i ima se, ima se RAMa i gigaherca.. app postaju bahate, više nema nekadašnjih optimizacija-fixeva stvarnih nadogradnji-poboljšanja nego se štanca roba koja mora biti na polici za božić ili sličan datum, expo ili linux distra 04 ili Fifa za novu sezonu.

Nativnost, postoji već sad, nema baš nikakvog tehnološkog razloga koji bi npr spriječio da direcx ili ogl bude implementrian u bilo koji OS.. khm, ima, spriječava ga vlasnik-licenca. KAo što za svaki PostScript printer Adobe dobiije dollar, za svaku CD-box-kutiju Philips&Sony uberu pinku zbog same oznake.. jer to je biz. Nije problem nešto napraviti, problem je kad to ne smiješ. Tako nikad Adobe nije napravio photoshop za linux, mogao je, jer što je OSX.. nativnost? U vrijeme PPCa je koristo kompletnu platformu i imao malo bolje rezultate nego na win.. a masovnost-raširenost je pogurala win platformu, direcx itd i sad je to na win, brže, jer se razvijalo. Danas svaka GPU može koristiti za transkodiranje videa, realtime editing.. a nekad isključivo skup specijaliziran HW.. može se, ali ne dozvoljava se zbog licenci-novca. .. i Sad, kad MS prelazi na cloud-usluge, kad mu više nije važan OS (samo poluge koje kontrolira, standardi kao dx, .net, smb..) i veselo vrti office na npr androidu, izgleda da je vrijeme i za taj korak. Naravno prvo će osigurati zaradu, pri tome im (npr MSu) neće biti važno zarađuju li na win-lin ili nečem trećem. Na kraju (karikiram) će bit važno imaš li MS-logo (sličica) na kućištu računala i tad će ti raditi neka app, bez sličice neće.. mada je sve ostalo isto i sama sličica s radom nema veze, ali ima s licencom. Zato linux boota (i live medij) svaki PC, jer je free, dok win neće, jer nije free.. a podsjetnik i MS ide prema tome, promjeni načina naplate, freesoft, usluga mjesečno. Tad će sve raditi, prije ne.

 

edit-4.. posljednji! :)) -možda.

.. i eto nas na linux temi, malo gore se spominju distre, guiji.. i kad se to stavi u kontekst nativne podržanosti-kompatibilnosti.. (ništa?)... a baš.. pa linux je jedan, dakle ako neka app radi, tad radi na svim distrama.. ali, ne, ne radi s guijem, gnome, kde.. kate-gedit.. frontend. A upravo taj izbor, ubija (puca u nogu) linuxu. Jer stvar nekompatibilnost tamo gdje je u startu kompatibilno, jednostavno ako app koristi plasmu-kde, tad ne radi na drugom DE.. jer je to frontend uvjet. Ispod haube kod je isti, u terminalu, na ekranu (printeru, grafičkoj..) tamo gdje nam treba posrednik, tamo ovisimo o posredniku i ili nećemo uopće spominjati nativnost ili ćemo napraviti adapter/konverter.

 

btw, adapter, fizički samo promjena npr utičnice-spoja, konverter, aktivna elektronika koja pretvara a u b.. npr usb adapter normalan u mini ili usb konverter na vga.. može se. Ista stvar vrijedi za sve operacije koje se mogu calclulatorom-kompjuterom obaviti, jer uopće nije važan oblik, važna je osnovna metoda, algoritam, soft. Sve je soft i nema ograničenja što može. (ne miješati s raspoloživim resursima, to je HW, to je jedino ograničenje SWa).

 

edit-4b :))

-.. ako niste razumjeli, situacija-mogućnost.. da sad google napravi (nešto) OS-soft-layer (ili wine-vm) na kojem će npr raditi neka 'nativna' linux app.. dok istovremeno na raznim distrama-DEima ta app ne radi, tj fali frontend, mada je ispod haube linux-nativni os nativne app. Kako radi npr VM? Emulira potreban HW, to je soft, kako god ga nazvali ili recimo adapter-konverter slikovitije. Može li se (može) tad emulirati i npr Qt, plasma, x11, de-gui.. može, jer ako se može hw, nema razloga da se sw ne bi mogao 'emulirati'.. tj još lakše kao adapter/konverter razlika, samo još jedan layer-soft koji će a-pretvoriti-u-b.. i prikazati korisniku na njegovom devicesu, ili kolokvijalno radit će. Pa možda jednog dana to zaživi i na linux platformi, kao wine.. i možda tad pod linuxom nestane ta nepotrebna prepreka, ovisnost o DE i bezbrojnim varijacjama na istu temu koje više štete nego koriste (osim onima koji svršavaju na ikonice i fičerčiće koje eto baš ta distra ima..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.2.2018 15:34 (ihush).
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

... bla-bla-.. bla. Nativne apps, bla.. :)

-gluparija, ako je neki wine-vm-emu.. tad nije nativna, ako je bilo koji dodatni layer, tad resursi&performanse u odnosu na nativno.. a sve može (i je!) binary kompatibilno, ispod haube.. ako se to želi. Može se.

 

@ihush:
Odakle ti ideja da ćeš kvantitetom (gomilom besmisleno otipkanih znakova) nadomjestiti kvalitetu napisanog?

Zvučiš kao programeri iz Redmonda (da, i dalje su za kod plaćeni po - količini utipkanog!).

A samo u ovoj gore 1,5 rečenici si uspio nadrobiti bar 5 tipova gluposti/netočnosti/ loše dijalektike.

 

@nativne win aplikacije: nativne u smislu da se vrte originalne win x86 aplikacije, a ne specijalno arm/uwp itd rekompajlirane, sa specijalnim driverima itd kao što je to MS "riješenje" za vlastite potrebe. Pročitaj ako nisi MS službena ograničenja za vlastite Win10 on Arm, na svom vlastitom "dedicated" hardwareu. Pa usporedi sa ovim crostini.
A za Linux apk ti ne treba VM, Wine itd. NE, već prave nativne apk, tek upakirane slično kao UWP (s "malom" razlikom da osim za x86, linux ARM apk postoje u milijunima... za razliku od Win ARM apk. O developerima da i ne pričamo). A i to sa upakiravanjem je Googleov uvjet "zbog korisničkog iskustva", tek parcijalno opravdan (vjerojatno ih Google želi odobravati, da ne bi npr bile maliciozne. Ali de facto da ima kontrolu "u svom dvorištu").

Da, treba ih rekompajlirati ako su ARM/x86 only, naravno - ali za  Linux apk je to standard, a Windows ARM apk (u bilo kojoj verziji do sada) jedva da postoji. 
Jbt pogledaj neku video demonstraciju kako "croutoned" Linux apk radi sa dockera itd. 

 

Nauči što je crouton, koja je razlika od crostini. Gotovo da je i nema - glavna je razlika da Google to dopušta, a da ne moraš chrootat OS u "developer mode".

Da si pročitao članak gore, znao bi da autor sam koristi Ubuntu paralelno sa ChromeOS, zbog Steama (igrica) itd. Kao i većina klinaca u US.

 

Kad je to tebi "sve može":
Zapitaj se kako AndroidOS apk rade (hardverski) potpuno glatko na ChromeOS?

A MS npr ne može x86 (a kamoli x64!) na ARMu čak i kad naruči specijalan hardware od Snapdragona? A trude se u kontinuitetu još od Windows Mobile ("PocketPC") / Win RT... znači od 1996 / 2011 do danas - cca 20 godina u kontinuitetu!

Zato jer su svaki put pisali win kernel iznova- win kerneli su nekompatibilni u verzijama međusobno, a kamo li da su kompatibilni transplatformno!
Ne možeš (kao na Unixu / Linuxu) pod npr Win NT multiuser kernelom/OSom vrtiti Win8/RT, UWP, x64 itd apk. Ne možeš bez preduvjeta (layera emulacije), jer su (binary) uncompatible. Ili ako gledaš iz rakursa apk: npr UWP apk ne može koristiti kernel/motor/OS od Win NT. Win 10 se do sad najviše približio tome (za UWP), uvodeći beskrajne layere kompatibilnosti (i zakomplicirao priču do kraja) svugdje. Ti sigurno recimu uživaš sa Win10 obaveznim tablet modom na običnom desktop računalu, jelte? A UWP apk koristiš kad god stigneš...

Tebi je sve to isto, ali MS je uložio desetljeća i desetke milijardi $ i dalje ima šipak (po tom pitanju).

 

Naravno da uvijek imaš "layere kompatibilnosti" između kernela i gui (korisnika). Android apk na MeeGo, Sailfish ili Tizenu ima delay, ruši se ili ne radi uvijek - ali to nije isto kao ovo (Crostini).
Gle, ono kompajllirano za ARM u pravilu neće raditi na x86 (i obrnuto). KDE only aplikacije neće raditi na Gnome (i obrnuto). Ali to nema veze s ovime. Sve ti je binary kompatibilno, osim kad skočiš sam sebi u usta? E pa NIJE binary kompatibilno već moždasource kompatibilno - i to je razlika između Linux i Win apk. MS bi htio da je to tako, ali nije... a kamo li da se šera source.

 

Ovo je najbliže kao da imaš VNC (remote desktop) prozor, znači posebnog korisnika. Ali nije korisnik već aplikacija, i nije remote već na istom hardwareu.
Unix je multikorisnički sustav defaultno, jelte? E pa to je to. Aplikacije glume korisnike, juzere.

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@ihush

 

da ti objasnim gdje si mašio - temelji odn. premisa ti je kriva.
Crouton (ili Crostini) radi na sl. način: imaš instaliran npr Xfce Ubuntu paralelno, pored ChromeOS. Znači, nema "emulacije", imaš pravi OS pored, koji dijeli sve što može sa "originalnim" (video drivere npr). Idejno (ne doslovce), najsličniije "old-skul uobičajenom" bi bilo kao dual boot. Ili možda da svičaš WM na istom Linuxu, sa recimo ctrl+alt+F(1-8) i u svakom terminalu digneš x-win posebni (sa posebnim WM). Ali na istom OSu (i kernelu).
Fora je u tome da je taj chroot "dual boot" trenutan. I nevidljiv za korisnika. I ne kolje sustav (osim minimalno, bože moj). U detalje nema smisla ulaziti, ali stvarno.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice