Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.105.101
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Čudno bi bilo da nije kde na vrhu... 😎
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

teamviewer i wayland .... a long way to go ...

https://community.teamviewer.com/t5/Linux/State-of-Wayland-amp-TeamViewer/td-p/26340

 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.3.2018 21:01 (hrvooje).
 
3 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.3.2018 7:30 (hrvooje).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

 

Taj wayland. Nek crkne više, da nas ne zamaraju sa hipsterskim forsiranjem poluzavršenog koda. Razvijaju ga koliko već dugo, i u većini slučajeva uvijek nešto fali.

 

Xorg je za Wayland znanstvena fantastika. Dobro što je ubuntu ostavio Xorg u 18.04 kao defaultni.

Samomrzeći hrvat
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

GNOME-ov arhiver file-roller uredno otvara .exe arhive, dok KDE-ov Ark neće. 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Solus OS Budgie izgleda kao odlična jednostavna distribucija.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Arhitekti! 

Pacli & PacUI za Arch i tetke:

https://www.google.hr/amp/s/itsfoss.com/arch-pacli-pacui/amp/

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

U dolphinu podijelim direktorij preko sambe. No guest allowed, svoj korisniku full control. U etc/ fstab mountao tu ntfs particiju sa uid=1000 i gid=1000 kao i moj user (id -u). 

 

Sa Win10 vidim mapu, al access denied. Dok nisam pročitao da moram dodat korisnika u samba database:

 

sudo smbpasswd -a your-user-name

 

Ne znam zašto ovo ne traži odmah kad napravim prvi share. Preko gui-ja.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

...................

 

Jbg, nisi mjesecima platio članarinu...pa se nemoj čuditi kaj te tu i tam zgromi nekaj..hehehhe

 

 

 

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

U dolphinu podijelim direktorij preko sambe. No guest allowed, svoj korisniku full control. U etc/ fstab mountao tu ntfs particiju sa uid=1000 i gid=1000 kao i moj user (id -u). 

 

Sa Win10 vidim mapu, al access denied. Dok nisam pročitao da moram dodat korisnika u samba database:

 

sudo smbpasswd -a your-user-name

 

Ne znam zašto ovo ne traži odmah kad napravim prvi share. Preko gui-ja.

 Nautilus to napravi ja mislim.

Samomrzeći hrvat
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

američka pc hitna :)

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

američka pc hitna :)

 LOL, ne treba on pogledati, ali svako malo lijevo-desno gleda na komade papira na koje si je napisao 

 

Zoom na kraju je legendarni.

Samomrzeći hrvat
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

američka pc hitna :)

 

Di ovog troola nađe...

đabe hw doturu šalabahter:

 

1) NCSA Mosaic postoji (za dl!) od rane 1993., autori su Marc Andreessen i Eric Bina (a NE Jamie Zawinski).

http://history-computer.com/Internet/Conquering/Mosaic.html

 

2) NIJE MIT već NCSA (Illinois nije Massachusetts)

 

Marc A. i Jim Clark (osnivač SGI) su osnivači Netscape Com. Corp 1994. (i opet NE Jamie Zawinski), koja se u početku zvala Mosaic Com. Corp., no kad ih je NCSA - sveučilište tužilo zbog outsorcinga ljudi, softvera i - imena, promjeniše ime u Netscape Com. Corp.
Jamie je uključen tek u Netscape eru, 1-1,5 godinu kasnije (jedan od njih osamdesetak! - U odlaznom pismu iz Netscapea je istaknuo kako je bio među "prvih dvadeset").

 

3) Što se tiče ove izjave o Linuxu iz 1998. (prije 20 godina!), Jamie ju je demantirao kao dio izvučen iz konteksta, vrlo brzo nakon što ju je MS počeo opetovano koristiti kao FUD protiv Linuxa.
https://www.jwz.org/doc/linux.html


Taj isti intervju započinje sa:

I think Linux is a great thing, because Linux is an alternative to Windows, and because, of all the operating systems that are at all relevant today, Unix is the best of a bad lot.
...
"I think Linux is a great thing, in the big picture. It's a great hacker's tool, and it has a lot of potential to become something more. I hope that some day it will have evolved to the point where my mom can take home a Linux box, turn it on, and get on with her life without having to become a Unix sysadmin first, and without having to give up on all the ease of use she's come to expect from allegedly less powerful operating systems."

(Obistinilo mu se, mama je sretna nadam se)

 

No ovdje ujedno kaže i "Unix sucks"; Java sucks (1997-2000); "If you're using Windows, go fuck yourself." (2007), RSM sucks, C++ sucks, Netscape sucks...
..."Stay tuned, I'm sure I'll have found something new to hate by tomorrow"

 

Mogao bih mnogo tog o Jamieu, ali neću jer bih povrijedio vlažne snove nekog linuxaša koji i danas ima uokviren poster hipstera napol obrijane glave.

Linux mu je bio dobar za njegov IBM Thinkpad, ali on ipak preferira SGI O2... kao da danas veli "ChromiumOS je ok, ali meni Googleovo kvantno računalo bolje radi".

 

Ajd, bar danas ne stoji iza kriplobiznisa kao Andreessen (lik iza Coinbasea, koji trenutno baš i ne isplaćuje "pošteno iskockane" i iz nosa iskopane kriplače).

Marc je živio na staroj slavi "inovatora", ulagao kao Mamić u start-upove i šetkao se kao "member of the board" i "savjetnik" od Facebooka do HP-a.

Meni će Marc ostati upamćen kao čovjek koji je doveo Lea Apothekera u HP, što je (uz Nokijinog Stephena Elopa) najveća Monty Python sprdačina u industriji zauvijek.
Nakon Apothekera su ga konačno prokljuvili u "ozbiljnoj branši" i lik se sad bavi - kriplobiznisom.

Ali Marc je ipak multimilijuner, dok Jamie vodi - noćni bar i dostavu pizze.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.4.2018 12:42 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
hrvooje kaže...

američka pc hitna :)..

 

Di ovog troola nađe...

..

 

 ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Fama o Jamieu kao čovjeku iza Mozzile je stoga što je u svojoj hate spici prvi isfurao Godzillu (Mosaic+Godzilla = Mozilla) > nabrijavao ljude protiv MS.

Kad ih je mali mekani (ihush tm) dumpinški nagazio, a Jamie načuo da će Netscape otvoriti kod, dosjetio se kopirati Andreessenovu krađu Mosaica od NCSA i preko noći registrirao svoj mozilla.org, gdje je mislio biti novi RMS (vidi JWZ vs RMS > Lucid Emacs vs GNU Emacs). Koliko je to uspješno vodio, povijest je pokazala.

 

Jamie slovi kao pokretač ideje otvaranja koda iz Netscapea; to naprosto nije istina.
On je (kao i uvijek) bio najglasniji, ali ljudi koji su to od početka izveli su Frank Hecker i Eric Hahn.

Jamie je egzibicionist, hipster i oduvijek infantilno anti-protivan svemu (ako nije po njegovom).
Da nije bilo onog cheap-trick redirecta s "about:jwz" u Netscapeu, vjerojatno nitko ne bi znao za njega. Osim kao čovjeka koji je prvi shjebao Stallmana.

 

Btw, i danas kad ima problema sa svojim pulp-alt-obscure noćnim klubom, krive su mu zle korporacije (Goldenvoice) i tajne vladine službe ("M.A.R.C.H.—the NYPD's secret, venue-closing task force"). Isto je pričao i za vlastitu odgovornost kod skoro pa propasti Mozilla projekta pod njegovim vodstvom.

No dok je radio za njih, mogao je brijati glavu, glumiti buntovnika i lagodno živjeti od zlih korporacija koje potajno surađuju s vladom (F. Hecker je jasno objasnio zašto je sjedište Netscapea Washington DC).

"Oni velki su krivi, ne ja".  

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.4.2018 13:26 (Zechina).
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ovaj hw-doktor me podsjeća na Ballmera. Svi znate za Ballmerovo sprdanje sa iPhoneom (i kasnije posipanje pepelom).
No, Ballmer je identičnu sprdnju radio i za ChromeOS!

Što danas o tome kaže, MSu tradicionalno naklonjeni, Gartner (za razliku do IDCa)?

Gartner: Securing Chromebooks in the Enterprise

Published: 06 March 2018
Summary
Business interest in Chromebooks and Chromeboxes is growing. (...)

(Gartner tu i dalje pokušava širiti FUD u vezi sigurnosti Chromebooka, ali očito više ne pristaje biti tek MSov klaun, kao što je bio ranije za npr Windows Phone, RT itd)

 

Ekipa, ideja: ajmo mi sad obrijat glavu napol i isfurati Edge OS!

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

.. krstiš jariće? :))) .. gle, mladi luk, krumpir.. = bolja alternativa.

 

(nije samo alternativa OSeva-softa.. proteže se to na ostatak stvari oko nas pa i jaretinu). .. bla-bla, linux, .. da ne spamamo/oftopičimo, linux.. eto, spomenuo ga. :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.4.2018 14:23 (ihush).
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

.. krstiš jariće? :))) .. gle, mladi luk, krumpir.. = bolja alternativa.

 

(nije samo alternativa OSeva-softa.. proteže se to na ostatak stvari oko nas pa i jaretinu). .. bla-bla, linux, .. da ne spamamo/oftopičimo, linux.. eto, spomenuo ga. :)))

 Ma jbg, nije zbog offtopica i propagande Chrome/Edge - hoću reći da se sagleda malo šire hype i kuda u stvari vodi.
Tu je plejada opskurnih i fake likova, koji su de facto jezgra "open source movementa".

Eric Raymond (autor "Chatedral and Basaar") OSS advokat je toliko "open mind" da je zagovornik nošenja oružja u kino "radi samoobrane", a s njim sam još davno imao rasprave oko WASP i sl šovinističkih stavova, elitizma pravih (bijelih) hakera itd. Pravi USA hillbilly.

Miguel de Icaza, Gnome itd autor, Stallmanova nekadašnja desna ruka  - jedna od najvećih lignji uopće. Drago mi je da ga je MS sažvakao i ispljunuo, dead man walking.
Jamie "fuck all" Zawinski - ono što je sam radio  RMSu i FSFu, pa kasnije NCSA, zamjerao je kasnije MSu i AOL-u (kad su spasili, pardon kupili Netscape).

itd, itd...
RMS je fanatik i dinosaur (po zadrtosti), ali je bar ostao na kursu.

Torvalds (korporacijski čovjek btw), negativnom selekcijom ispada realist i straight good guy. Makar je prvi piratizirao i izdao Stallmana i GNU movement (maznuo sve osim kernela), prekopirao kernel sa strane (Minix)... ...ali vaki dežmekast i danas, između pizza i bureka, tu i tamo opali "fuck Nvidia", "fuck Intel" u uglavnom pravom smjeru pa nam je drag jer se uz njega i dalje osjećamo kao večni mladići i devojke...


"Ovo će biti godina Linuxa" (evo, i ja sam ga spomenuo).

 Ali ja bi baš iz zahebancije radio Edge OS (ne Windows!), kao antipod Google ChromeOS, Linuxu  i - Windows 10 (obzirom na smjer kud su krenuli).

OK, to je praktički neizvedivo (bez Winsa, zatvoreni je kod itd). Ali imamo tu i  - ReactOS  dakle baza postoji...

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Šta ste namćori ... ubi vas travanjsko sunce ili sudac Oliver?  Prvi puta vidim ChromeOS na popisu :)

 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

.. još samo 2% do prestizanja linuxa.. pa se ti misli :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Kernel je isti ... Što se mene tiče samo mogu profitirat. Mogu ih i zbrojit ako hoće.

 

A pazi sad ovo, Linux vs macOS 1:4. Koliko ih reklamiraju rekao bi čovjek da imaju monopol. Al uz Electron framework svejedno je, sve je PHP i web 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Kernel je isti ... Što se mene tiče samo mogu profitirat. Mogu ih i zbrojit ako hoće.

 

A pazi sad ovo, Linux vs macOS 1:4. Koliko ih reklamiraju rekao bi čovjek da imaju monopol. Al uz Electron framework svejedno je, sve je PHP i web 

 Sve je javascript i frejmvorki kao nodejs itd. There I fixed it 

Samomrzeći hrvat
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nedavno imao nekoliko pdf datoteka za isprintat. I umjesto otvaranja jednom po jednog i ctrl-p pomislih mora postojati bolji način. I zaista, sve u jedan direktorij i naredba

 

lpr *.pdf

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.4.2018 7:56 (hrvooje).
 
3 0 hvala 2
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Nedavno imao nekoliko pdf datoteka za isprintat. I umjesto otvaranja jednom po jednog i ctrl-p pomislih mora postojati bolji način. I zaista, sve u jedan direktorij i naredba

 

lpr *.pdf

 Da, to su ti neki draguljčići koji me uvijek iznova oduševe.

Možda banalan primjer: isprint popis e-knjiga, muzike, filmova i sl. za šerati nekome, kao ispis direktorija. U winsima sam za to imao Total Commander.

Ovdje:
ls > popis.txt

I to bez grepova itd (koje naravno uvijek možeš nadodati).

Jedino me muči da sam lijen za pamtiti sintaksu, Google je predobar prijatelj lijenih. Nešto specifično sam trebao nedavno isprebacati iz pedesetak mapa u zajedničku, isto banalno ali čak mi se nije dalo pamtiti - samo sam kopi pejstao riješenje... muči me to malo, bez interneta bih bio izgubljen (ili dubio po MANovima), a nisam dovoljan hrčak da si zapisujem takve stvarčice.

edit: i još jedna bitna stvar: ta magija radi svjetlosnom brzinom.

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.4.2018 21:03 (Zechina).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Tomb Raider sutra na Linuxu

https://www.gamingonlinux.com/articles/rise-of-the-tomb-raider-for-linux-to-release-tomorrow-april-19th.11611

 

26.04. izlazi novi Ubuntu. Tu su neke osnovne aplikacije s najviše glasova. Ne znam da li će biti unutra. Ovaj MS IDE postao popularan

 Ako me oči dobro služe isti dan će i Kubuntu 18.04 biti dostupan :)

https://kubuntu.org/event/bionic-release-kubuntu-18-04-lts/

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.4.2018 21:14 (hrvooje).
 
0 0 hvala 2
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

"Bash - Notes for Professionals" - free ebook (pdf)

http://book.goalkicker.com/BashBook/

= ovladajte komandnom linijom, ili se bar upoznajte s osnovama.

Nije samo za profesionalce.

 

The Bash Notes for Professionals book is compiled from Stack Overflow Documentation.
Text content is released under Creative Commons BY-SA.
Book created for educational purposes and is not affiliated with Bash group(s), company(s) nor Stack Overflow. 

203 pages, published on April 2018

 

Na goalkicker.com ima gro drugih, zanimljivih free ebook sadržaja.

 
0 0 hvala 4
6 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Koju ekstenziju preporučate sa split terminala, na 2 i više, do sada mi nije trebalo, ali za pokrenit nmap, dirbuster, metasploit, browser i burpsuite, nije s tim ni lako rukovati

Trust nobody, become the best !
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Mr.ddevil kaže...

Koju ekstenziju preporučate sa split terminala, na 2 i više, do sada mi nije trebalo, ali za pokrenit nmap, dirbuster, metasploit, browser i burpsuite, nije s tim ni lako rukovati

 osobno ponekad koristim tmux (moze puno vise od splitanja), nisam imao potrebe isprobavati ostale pa ne bih znao usporediti. imas i tiling window managere (tipa i3) ako ti to mozda vise odgovara

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Mr.ddevil kaže...

Koju ekstenziju preporučate sa split terminala, na 2 i više, do sada mi nije trebalo, ali za pokrenit nmap, dirbuster, metasploit, browser i burpsuite, nije s tim ni lako rukovati

 Koristim tilix, terminal emulator sa splitanjem horizontalno i vertikalno.

And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice