Problem sa dualbootom

poruka: 26
|
čitano: 3.541
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Problem sa dualbootom

Ovako istalirao sam kod druga ubuntu 8.04 (jedan je disk na kojem je xp i onda na taj isti disk ), lijepo u istalaciji ono napravio koliko ide diska na xp, a koliko na ubuntu... i sad kad sam to sve zavrsio i kod boot loadera, uopste nema ono other system pa ono xp.... kasnije sam kod sebe digao na isti nacin i ima mi to i od sale se prebacujem... sta bi moglo biti u pitanju i postoji li neki nacin da se prebaci na xp???


Sve što možeš sad ostavi za kasnije
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Problem sa dualbootom

Probaj ponovno instalirati GRUB Loader. Ne znam kako ide s Ubuntuom, al kod mene na Mandrivi ima opcija da ako se nešto dogodi s GRUB-om, instaliram ga nanovo s CD-a (instalacijskog) i sve se vrati u normalu.


...i tako je svizac zamotao čokoladu u omot.
16 godina
offline
RE: Problem sa dualbootom

Misliš li ovdje pod disk na particiju jednog fizičkog diska ili na dva fizička diska? Pretpostavit ću prvo... iako nema velike razlike u postupku.

Sve radiš u Ubuntuu.

Prvo nađi kako se zove particija (i disk) s Windows instalacijom (npr. po veličini i da je NTFS) iz npr. GParted-a (ako ga nemaš onda u Ubuntu-u: sudo apt-get install gparted). Ime je oblika: sda1, sda2, sdb1, hda1 ili slično.

Sad to treba dodati u GRUB konfiguracijsku datoteku:

gksudo gedit /boot/grub/menu.lst

gdje dodaš ovo na kraj:

title MS Windows XP 
root (hd0,0)
makeactive 
chainloader +1 

Ono što je tu malo tricky je naziv diska kod root (hd0,0) dijela. Ukratko, ako se radi o jednom disku (bilo SATA, bilo IDE):
(hd0,0) -> hda1 ili sda1
(hd0,1) -> hda2 ili sda2

...

Ako imaš više fizičkih diskova, onda se ova 0 kod hd0 odnosi na prvi disk koji je BIOS prepoznao (daljnji diskovi: hd1, hd2, ...). Isprobaj, a ako zapneš javi.

 

EDIT: imaš naravno i lijepih GUI programčića, ali nisam s njima radio pa ti ne znam točno reći, ali bi trebalo biti lakše: http://www.ubuntugeek.com/qgrubeditor-a-visual-grub-configuration-editor.html 

 

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'

Two atoms bump into each other. One says 'I think I lost an electron!' The other asks, 'Are you sure?', to which the first replies, 'I'm positive.'
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.5.2008 23:53 (4ndY).
16 godina
neaktivan
offline
Problem sa dualbootom

napravio sam sve to i prikaze u dualbootu, ali izbaci error ne ude u xp.... i onda sam uradio sljedece... lijepo sam htio da dignem xp na novo... uradio sma sljedece,, usao sam u xp i vidio da imaju tri particije od 60, 20 i ona mala swap particija... znaci isto kao sto sam u ubuntu instlaciji odvojio 60 za xp, 20 za ubuntu... i lijepo sam preko one od 60 nanovo digao xp... sve je proslo ok, udem na my computer stoji disk 60gb., ja se taman obradova extra.. ali kad se to zavrsio... opet nema dualboota pri startanju... ajd ja opet ubaci cd od xpa da butam da vidim da nisam zezno sta onu particiju od 20gb kad ima i ono... isto sve 60,20 i jos ona treca mala... ajd ja nista ajd ponovo cemo ubuntu preko one od 20gb, kad ja u ubuntu i kod partionisanja kaoliko da ide na xp a koliko na ubuntu kad ono 60gb prostora se dijeli izmedu xpa i ubunta,ja se sjeba, a jos lijepo ispod toga  stoji ime diska maxtor 80gb.... nema nide onih 20gb :S:S:S:S:S

Disk je 100% 80gb nije samo sto pise u xp, znam prije nego sto cemo idic i jos sam jednom na windowsima provjerio.... e sad postojili nacin da se ovo rijesi da dodem do linuxa ili barem tih 20gb

Sve što možeš sad ostavi za kasnije
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Problem sa dualbootom

ja imam sličan problem...

 

imao sam isto dualboot XP i Ubuntu 8.04 i sad sam foramtirao disk na kojem su mi bili Xp. Problem je sad da kad palim komp nemam grub loadera nego mi direktno ulazi u XP. Kako da to popravim? Mogu li staviti cd od Ubunta da mi uđe u setup ili nešto i da nepišem neku naredbu da mi napravi i da se pojavi grub loader kad palim komp?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem sa dualbootom
Pero Dinamit kaže...

ja imam sličan problem...

 

imao sam isto dualboot XP i Ubuntu 8.04 i sad sam foramtirao disk na kojem su mi bili Xp. Problem je sad da kad palim komp nemam grub loadera nego mi direktno ulazi u XP. Kako da to popravim? Mogu li staviti cd od Ubunta da mi uđe u setup ili nešto i da nepišem neku naredbu da mi napravi i da se pojavi grub loader kad palim komp?

 grub-install --root-directory=/mjesto/do/mount/tocke/diska /mjesto/do/diska

Tu komandu pokrenes iz konzole sa LiveCD neke distre sta koristi grub kao boot-loader. Disk na koji instaliras grub mora biti root disk. Znaci disk moras prvo mountati prije ove komande.(mount /dev/sda1 /mjesto/do/foldera/gdje/zelis/mountati)

 

Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
offline
RE: Problem sa dualbootom
Pero Dinamit kaže...

ja imam sličan problem...

 

imao sam isto dualboot XP i Ubuntu 8.04 i sad sam foramtirao disk na kojem su mi bili Xp. Problem je sad da kad palim komp nemam grub loadera nego mi direktno ulazi u XP. Kako da to popravim? Mogu li staviti cd od Ubunta da mi uđe u setup ili nešto i da nepišem neku naredbu da mi napravi i da se pojavi grub loader kad palim komp?

 Jedan mali dio GRUB-a zapisan je u MBR-u diska, i nakon instalacije Windowsi prebrišu MBR nanovo što za posljedicu ima automatski ulaz u Windowse, bez prikazivanja GRUB loadera. Malo više o tome možeš pročitati ovdje. Rješenja ima više, a ovo što je Tux Slave napisao je po meni najbolje...
- Hrvatski linux portal - www.linuxzasve.com | Blog - ivanwp.wordpress.com
16 godina
offline
Problem sa dualbootom

kako mogu saznati gdje sta trebam upisati, mislim na diskove? (ono.... /mjesto/do/mount/tocke/diska /mjesto/do/diska) citao sam da je vazno gdje je root instaliran i to. imam jedan disk koji sam podijelio na 2 particije (C: i D:) s time da sam D: jos podijelio za Ubuntu na jednu particiju i jednu za swap.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.5.2008 23:39 (Pero Dinamit).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem sa dualbootom
Pero Dinamit kaže...

kako mogu saznati gdje sta trebam upisati, mislim na diskove? (ono.... /mjesto/do/mount/tocke/diska /mjesto/do/diska) citao sam da je vazno gdje je root instaliran i to. imam jedan disk koji sam podijelio na 2 particije (C: i D:) s time da sam D: jos podijelio za Ubuntu na jednu particiju i jednu za swap.

 Znaci ti imas 3 particije. Jedna w!n, druga Linux i treca swap. E ti sad trebas instalirati grub na Linux particiju. Ako neskuzis sto zelim reci pokreni komandu "df" i kopiraj mi ispis pa cu ti napisati kako treba biti za tvoj sistem.
Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
offline
RE: Problem sa dualbootom
Pero Dinamit kaže...

kako mogu saznati gdje sta trebam upisati, mislim na diskove? (ono.... /mjesto/do/mount/tocke/diska /mjesto/do/diska) citao sam da je vazno gdje je root instaliran i to. imam jedan disk koji sam podijelio na 2 particije (C: i D:) s time da sam D: jos podijelio za Ubuntu na jednu particiju i jednu za swap.

Prvo u terminal utipkaj sljedeću naredbu da vidiš koji naziv nosi tvoja Linux particija.

sudo sfdisk -l

Izbacit će ti popis svih particija. Tu si pogledaj koja je tvoja Linux particija.

Zatim moraš napraviti direktorij u koji ćeš mountati tu particiju. On neka ima proizvoljno ime a kreiraj ga u filesystem > "media" ili "mnt" direktoriju.

mkdir /media/DISK

zatim mountaš Linux particiju u taj direktorij:

mount -t ext3 /dev/sda1 /media/DISK

i zatim instaliraš GRUB:

grub-install --root-directory=/media/DISK /dev/sda1

Ovo "sda1" zamjeni sa imenom svoje particije, koje si saznao putem one prve naredbe (sfdisk -l).
- Hrvatski linux portal - www.linuxzasve.com | Blog - ivanwp.wordpress.com
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem sa dualbootom
pakovrući1478 kaže...

o čemu vi pričate

 Daj molim te idi tamo odakle si dosao. Ako nekuzis sta mi pricamo onda nemas sta ni postata. Uostalom da te zanima nebi tako postao pitanje.
Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Problem sa dualbootom

Eh ovako. pokusao sam preko ubuntu live cd-a, ali naravno ne da mi da kreiram ikakav folder, tako a ono otpada.... takode ni ostale commande koje sam nasao koje treba kucati ne uspijeva, sve izbacuje cant find targe... sta da radim???? jedino na xp se moze normalno uci, ubuntu otpada.... imal kakav program za to

Sve što možeš sad ostavi za kasnije
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem sa dualbootom
Alen kaže...

Eh ovako. pokusao sam preko ubuntu live cd-a, ali naravno ne da mi da kreiram ikakav folder, tako a ono otpada.... takode ni ostale commande koje sam nasao koje treba kucati ne uspijeva, sve izbacuje cant find targe... sta da radim???? jedino na xp se moze normalno uci, ubuntu otpada.... imal kakav program za to

 Nadji folder koji je prazan te mount-aj u njega.(razgledaj po file systemu te mountaj u prvi prazan folder.) Onda za mount tocku kod instalacije biras folder u koji si mount-ao particiju.
Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
neaktivan
offline
Problem sa dualbootom

meni je defult boot ubuntu i nakon 7 sec se automatki ukljucuje, zanima me kako mogu stavit da se po defultu pali XP ?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Problem sa dualbootom

probaj ovako.. .. desni klik my computer,advanced,start up and recovery ... settings, default operating system odaberi Microsoft windows xp proffesional.....

 

E4600@3360MHz,8600GTS,2GB DDR2@840MHz
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem sa dualbootom
G0rilla kaže...

meni je defult boot ubuntu i nakon 7 sec se automatki ukljucuje, zanima me kako mogu stavit da se po defultu pali XP ?

 
moraš promijeniti default liniju u grub.conf, ili ako ti je lakše instalirati QGRUBEditor, u njemu imaš opciju za defaultni sistem, i još štošta....
There are 10 kinds of people in the world: those who understand binary and those who don't.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem sa dualbootom
Prvo u terminal utipkaj sljedeću naredbu da vidiš koji naziv nosi tvoja Linux particija.

sudo sfdisk -l

Izbacit će ti popis svih particija. Tu si pogledaj koja je tvoja Linux particija.

Zatim moraš napraviti direktorij u koji ćeš mountati tu particiju. On neka ima proizvoljno ime a kreiraj ga u filesystem > "media" ili "mnt" direktoriju.

mkdir /media/DISK

zatim mountaš Linux particiju u taj direktorij:

mount -t ext3 /dev/sda1 /media/DISK

i zatim instaliraš GRUB:

grub-install --root-directory=/media/DISK /dev/sda1

Ovo "sda1" zamjeni sa imenom svoje particije, koje si saznao putem one prve naredbe (sfdisk -l).
 ajoj, nikako da uspijem to srediti... znaci prvo vidim koji su mi diskovi... /dev/sda7 mi je linux a /dev/sda1 su win... e sada sam zapeo, ne kuzim di kreirati direktorij, moze neko pomoci konkretno sta da napisem na osnovu ovih  particija sto sam napisao i toga da imam ubuntu 8.04
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem sa dualbootom
zole052 kaže...
 ajoj, nikako da uspijem to srediti... znaci prvo vidim koji su mi diskovi... /dev/sda7 mi je linux a /dev/sda1 su win... e sada sam zapeo, ne kuzim di kreirati direktorij, moze neko pomoci konkretno sta da napisem na osnovu ovih  particija sto sam napisao i toga da imam ubuntu 8.04
 Posto znas da ti je Linux particija /dev/sda7 preskaces prvi korak. Zatim moras napraviti mount tocku(isto kao kod Deamon Tools-a kad w!ndow$asi mount-aju iso file na virtualni disk - razlika je u tome sto ti mountas particiju u folder, a ne iso file na virtualni disk) gdje ces mount-ati tu particiju. Znaci onu drugu komandu zamjenis s ovim(mozes ju ostaviti istu, ali ovako je preglednije):

mkdir /media/sda7

Zatim moras mountati particiju u taj folder sto smo napravili:

mount -t ext3 /dev/sda7 /media/sda7

Nakon toga instaliras grub na tu particiju:

grub-install --root-directory=/media/sda7 /dev/sda7

 

To bi bilo to.

 

 

Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
neaktivan
offline
Problem sa dualbootom

ja mislim da ide sve ok... napravim direktorij, mountam ga (ali sve tako da ubacim 'sudo' ispred naredbe jer inace nece!)... e sada kada idem instalirati grub onda mi ispise:

 

rh: cannot remove '/media/sda7/boot/grub/stage1':

due to a bug in xfs_freeze the following command maight produce a segmentation fault when /media/sda7/boot/grub is not in an fxs filesystem. This error is harmless and can be ignored

xfs_freeze: specified file ["/media/sda7/boot/grub"] is not on an xfs filesystem installation finishedno error reported

this is a contents of the device map /media/sda/boot/grub/device.map

check if this is correct or not. if any of the lines is incorrect fix it and re-run the script 'grub-install'

(hd0)     /dev/sda

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Problem sa dualbootom

To bi trebalo biti to s instalacijom gruba. Ajde opet mountaj sda7 pa mi kopiraj sto pise u file-u menu.lst poslje ove linije:

 

## ## End Default Options ##

 

S ovom komandom otvoris menu.lst nakon sto mountas particiju:

 

gedit /media/sda7/boot/grub/menu.lst

Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Problem sa dualbootom

## ## End Default Options ##

title        Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-17-generic
root        (hd0,6)
kernel        /boot/vmlinuz-2.6.24-17-generic root=UUID=7595f476-31af-4f09-b8ab-92dd988b03da ro quiet splash xforcevesa
initrd        /boot/initrd.img-2.6.24-17-generic
quiet

title        Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-17-generic (recovery mode)
root        (hd0,6)
kernel        /boot/vmlinuz-2.6.24-17-generic root=UUID=7595f476-31af-4f09-b8ab-92dd988b03da ro single
initrd        /boot/initrd.img-2.6.24-17-generic

title        Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-16-generic
root        (hd0,6)
kernel        /boot/vmlinuz-2.6.24-16-generic root=UUID=7595f476-31af-4f09-b8ab-92dd988b03da ro quiet splash xforcevesa
initrd        /boot/initrd.img-2.6.24-16-generic
quiet

title        Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-16-generic (recovery mode)
root        (hd0,6)
kernel        /boot/vmlinuz-2.6.24-16-generic root=UUID=7595f476-31af-4f09-b8ab-92dd988b03da ro single
initrd        /boot/initrd.img-2.6.24-16-generic

title        Ubuntu 8.04, memtest86+
root        (hd0,6)
kernel        /boot/memtest86+.bin
quiet

### END DEBIAN AUTOMAGIC KERNELS LIST

# This is a divider, added to separate the menu items below from the Debian
# ones.
title        Other operating systems:
root


# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS
# on /dev/sda1
title        Microsoft Windows XP Professional
root        (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader    +1

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Problem sa dualbootom

zole, pa sad bi trebao moci uci i u w!n i u Linux. Ako mozes reci ovdje da znam.

Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Problem sa dualbootom

ne, nazalost nije radilo, automatski bi uslo u windoze.. ali je proradilo sa:

 

sudo su
grub

find /boot/grub/stage1

komanda prikazuje gdje je instaliran grub npr. (hd1,1)

root (hd1,1)
setup (hd1)
quit

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem sa dualbootom
prije instalirao na frisku partriciju od 100gb ubuntu i kad sam restartao izbaci mi error... jos prije pitanja koji cu sustav... nesto sa boootom sa cda... pa sam istekao hdd sa kojeg je i onda me je pitao kojeg cu xp ili ubuntu... odabra sam xp da ne bude sranja... zasto se to desilo???
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem sa dualbootom
fps_gamer kaže...
prije instalirao na frisku partriciju od 100gb ubuntu i kad sam restartao izbaci mi error... jos prije pitanja koji cu sustav... nesto sa boootom sa cda... pa sam istekao hdd sa kojeg je i onda me je pitao kojeg cu xp ili ubuntu... odabra sam xp da ne bude sranja... zasto se to desilo???
 Ako imas dva hard-a probaj u bios-u izabrati da ti je prvi boot device taj koji radi kako treba. Ja sam imao slican problem davno.
Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
offline
RE: Problem sa dualbootom
zole052 kaže...

ne, nazalost nije radilo, automatski bi uslo u windoze.. ali je proradilo sa:

 

sudo su
grub

find /boot/grub/stage1

komanda prikazuje gdje je instaliran grub npr. (hd1,1)

root (hd1,1)
setup (hd1)
quit

 meni je isto ovaj način radio, nije mi radilo ono sa instaliranjem gruba i mountanjem particije iako sam to prvo napravio...
meni je samo kod naredbe find /boot/grub/stage1 prikazao da mi je grub instaliran na hd(0,5) pa kad se piše kasnije u naredbu setup (hdx) se umjesto x stavi prvi broj, u mom slučaju 0.
toliko od mene, pozz!
Najbrži put do čovjekova srca je pomoću šake Chucka Norrisa.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice