Windows ostavština

poruka: 6
|
čitano: 1.485
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Windows ostavština

Iako današnji Linux pruža ogromnu paletu aplikacija i alata, nažalost, postoje neke primjerci softvera sa stare Windows platforme koji su nam i dalje potrebni.

 

Za početak, tu je IE, iliti Internet Explorer.

Za sve web developere (koji su svjesni činjenice da IE zauzima još uvijek velik udio u tržištu browsera), ali i one koji koriste usluge na Internetu koje ne podržavaju dobro druge browsere (WebCT, internet bankarstvo, ...) postoji rješenje - IEs4Linux.

To je skripta koja skine sve potrebne datoteke s Interneta i iskonfigurira Wine tako da Linux korisnici mogu "surfati" Internet Explorerom 5, 5.5, 6 (ali vidim da je i 7 u beti, iako još nisam testirao).


A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'

Two atoms bump into each other. One says 'I think I lost an electron!' The other asks, 'Are you sure?', to which the first replies, 'I'm positive.'
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Windows ostavština

Vidis za ovo nisam ni znao. Lijepa stvarcica. Moram isprobati. :)


Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Windows ostavština

 

Prije je Linux bolovao od bolesti loših fontova (surfanje Internetom je zbilja bilo nesvakidašnje iskustvo, te se još danas znam susresti s "čudnim" fontovima u nekim distribucijama), danas se situacija skroz promijenila: postoji brdo odličnih fontova (FreeType), čak je RedHat pokrenuo projekt Liberation fonts koji su iste metrike kao i osnovni Microsoftovi truetype fontovi.

 

Činjenica je da većina privatnih korisnika koristi Windows operativni sustav, a s njime i Microsoftove TrueType fontove. Radi bolje interoperabilnosti, pogotovo pri razmjeni nekih dokumenata (u koje nisu upakirani fontovi), surfanju WWW-om itd. mnogi imaju potrebu instalirati na Linux osnvone (core) Microsoftove fontove. Iako ih je M$ prije dijelio šakom i kapom radi popularizacije, danas do njih nije moguće doći službenim putem (ali ne i nelegalnim - zbog slobodnije licence).

 

Do Core fontova je moguće doći ovdje (otpakirate s cabextract) ili ih jednostavno prekopirate s Windows particije (ako je imate).
Postupak dodavanja fontova u sustav je izuzetno jednostavan:
- u KDE-ovom Control Center-u ih ubacite samo drag&drop metodom
- Fedora (iako ih ja osobno dodam ručno preko KDE-ovog Control Center-a)
- Ubuntu korisnici mogu ih dodati samo u ~/.fonts (ali su tada dostupni samo tom korisniku)

- ostale metode

 

 

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'

Two atoms bump into each other. One says 'I think I lost an electron!' The other asks, 'Are you sure?', to which the first replies, 'I'm positive.'
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.4.2008 11:09 (4ndY).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Windows ostavština

Jako dobra informacija s obzirom da se uvijek ražalostim kakvo su smeće fontovi na Linuxima.. :)


If it's sent by ship then it's a cargo, if it's sent by road then it's a shipment.
16 godina
offline
RE: Windows ostavština
naxeem kaže...

Jako dobra informacija s obzirom da se uvijek ražalostim kakvo su smeće fontovi na Linuxima.. :)


  Probaj ove Liberation fonts, meni su sasvim ok. Prije sam odmah nakon instalacije stavljao M$-ove fontove, no sad više nemam neku posebnu potrebu (ili sam se već toliko navikao na loše fontove da ne vidim da su loši - haha).
Iako, sad sam naišao i na informaciju da su ovi M$-ovi dostupni u Ubuntu-ovom "Universe" repo-u, pa nema nikakve praktične razlike:
sudo apt-get install msttcorefonts 

 

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'

Two atoms bump into each other. One says 'I think I lost an electron!' The other asks, 'Are you sure?', to which the first replies, 'I'm positive.'
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.4.2008 12:01 (4ndY).
16 godina
offline
Windows ostavština

Ja za internet bankarstvo koristim firefox. e-Zaba u pitanju. Imam token i sve je super. Tako da mi IE ni najmanje ne fali.


Zao, ružan, naoružan
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice