Kupljeni laptop, bios boot problem hitno?

poruka: 4
|
čitano: 923
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Kupljeni laptop, bios boot problem hitno?
Pozdrav, imam veliki problem, kupio sam laptop koji sa sobom imao linux. Preko usba sam išao bootati windows i to je uspilo, te kod pitanja odnosno odlucivanja na koji disk da instalira. Za svaku particiju mi je pisalo da se ne moze jer se ne moze instalirati windows na MBR sadrzi GPT , oprostite ako sam krivo no nešto tako. Potražio sam na internetu kako formatirati u NTFS i uspio sam preko cmd i stvorio particiju. Zatim je pisalo da se ne može instalirati na tom disku da pogledam u BIOSU jeli ukljucen disk controller , otišao sam u BIOS i vidio da je, opet sam tražio na googlu i našao da mozda prominim u achi i to sam promijenio, i pocela je instalacija windowsa napokon, no nakon sto dode na restarting ponovno se pokrene instalacija, i tako nakon 5 puta sto mi se kretao instalirat odem u bious i kod bootanja mi samo stoji usb a ne vise kao prije i hdd odnosno ssd p2 nesto nesto...maknem usb upalim laptop i ude u bios i to je to...nema bootati od nicega kao da ne postoji nista
Molim vas pomozite ako mozete hitno mi treba laptop. Resetirao sam cijeli bios no isto nista , nema kao na pocetku nicega
Hvala unaprijes

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kupljeni laptop, bios boot problem hitno?

Da li se u biosu vidi ssd ???

 

Inače kod instalacije wimbloza,ako je neki drugi sistem gore,windows ponudi disk manager i tamo se obrišu sve particije, i onda krene s instalacijom ...

 

https://images.techhive.com/images/article/2016/03/0425-pick-partition-100653510-large.jpg

 

ovakva slika (PRIMJER), jesi li imao tako nešto ???

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.2.2019 7:09 (nbdy32).
7 godina
offline
Kupljeni laptop, bios boot problem hitno?

prebaci u biosu iz uefi u legacy, save and exit...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Kupljeni laptop, bios boot problem hitno?

boot-install medij i računalo (bios-postavke) moraju biti kompatibilni, tj ako je u biosu podešen uefi (gpt je dio tog novog standarda) tad je potreban medij u gpt modu.

-pravi install medij ima oba moda, stari legacy mbr i novi uefi gpt. MCtoolom ili Rufusom.. napravi potrebno.

-ovisno što se u biosu nudi (laptop ne mora nuditi izbor uefi-legacy..) možeš podesiti. Polako se gura uefi, ponekad da bi mogao promijeniti treba novi bios itd. pa je logičnije napraviti gpt installer.

-obriši sve particije, disk treba biti prazan, kreiranje FSa (formatiranje) je nakon što se kreira particija, to odradi automatika. U trenu kad vidiš disk možeš obrisati ili diskpart-clean.. ili boot linuxa gpart itd itd.. Win ne može biti instaliran na postojeće linux particije tj mora biti ntfs (fat..). Da bi nakon instalacije disk bio bootabilan mora imati barem jednu primarnu-aktivnu (boot) particiju, tu je stari mbr možda problem ovisno kao je sad podjeljen i koje su želje, znanje itd. zato treba sve obrisati i krenuti od nule.

-kod bootanja s pravim medijem, koristi quickbootmenu/express/CMS (razni nazivi bootmenija), neka F-tipka npr f9-12.. jer tad ako imaš installer u jednom ili oba moda, vidiš te modove i možeš odabrati potreban-kompatibilan. BIos boot order ne pomaže tj slično ali tad ovisiš o automatici i ne znaš jel boota u mbr ili gpt modu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice