SSD-škola izdvojena tema

poruka: 3.078
|
čitano: 625.166
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: [How to] Secure Erase SSD
14 godina
offline
Re: SSD-škola

Novi SSD stavljen u racunalo, clean install original W7 napravljen.

Jedna particija + 250 GB HDD kao druga (ako ista znaci).
Zasto u Kingston manageru ne moze dati podatke za SSD? Uopce ga ne nalazi..

16 godina
offline
Re: SSD-škola
x360gamer kaže...

Novi SSD stavljen u racunalo, clean install original W7 napravljen.

Jedna particija + 250 GB HDD kao druga (ako ista znaci).
Zasto u Kingston manageru ne moze dati podatke za SSD? Uopce ga ne nalazi..

Ako si baš htio novu instalaciju W7 onda ok, ali realno za to danas uopče nema potrebe.U praksi samo kloniraš/preseliš staru sistemsku particiju/Windows instalaciju na novi SSD.

 

Minitool Partition Wizard Free je besplatan alat, i opciju Migrate OS to SSD(video primjer opcija B) je ipak vrlo lako odradit.

 

https://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.11.2018 21:45 (rambox).
14 godina
offline
Re: SSD-škola
rambox kaže...
x360gamer kaže...

Novi SSD stavljen u racunalo, clean install original W7 napravljen.

Jedna particija + 250 GB HDD kao druga (ako ista znaci).
Zasto u Kingston manageru ne moze dati podatke za SSD? Uopce ga ne nalazi..

Ako si baš htio novu instalaciju W7 onda ok, ali realno za to danas uopče nema potrebe.U praksi samo kloniraš/preseliš staru sistemsku particiju/Windows instalaciju na novi SSD.

 

Minitool Partition Wizard Free je besplatan alat, i opciju Migrate OS to SSD(video primjer opcija B) je ipak vrlo lako odradit.

 

https://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html

 

 Sam W7 je bio gore vec par godina, pa da se rijesim nepotrebnih gluposti + svakako sam mislio da je bolje formatirati HDD i staviti clean OS na novi SSD bez migracije.

A i kupio sam na ebayu original key, pa reko zasto ne?
Misljenja sam da ne moze migracija i seljenje OSa (pogotovo s HDD na SSD) biti kvalitetno ko clean install :)

 

Jedino se grizem sta nisam isao mozda na W10 i puknuo jos 4GB RAMa, ali nekako mi je W7 prirastao srcu i tesko mi je ici na 10tku. Mozda cu s ovim PC2 u potpisu napraviti tako posto je noviji CPU/RAM pa bi trebao bolje raditi na 10tki.

 

Kako god, znas rijesenje za gore problem? Zasto mi nece ucitati SSD?

14 godina
offline
Re: SSD-škola
x360gamer kaže...

Novi SSD stavljen u racunalo, clean install original W7 napravljen.

Jedna particija + 250 GB HDD kao druga (ako ista znaci).
Zasto u Kingston manageru ne moze dati podatke za SSD? Uopce ga ne nalazi..

 itko? Prilicno je iritantno da ne mogu pratit zdravlje i ostalo.
U biosu namjesto na AHCI, zamjenio i SATA konektore (ulaz 1 i 2 za HDD/SSD) i opet isto sve.
Nece ga program ucitati. A ne znam zasto?!

16 godina
offline
Re: SSD-škola
Ionako ti je taj program očajan, koristi aidu
Recenzije kineskih mobitela na anton008.com +Banggood kuponi za -10$ na PP
13 godina
offline
Re: SSD-škola
x360gamer kaže...
Jedino se grizem sta nisam isao mozda na W10 i puknuo jos 4GB RAMa

Nadogradi na Win 10, skini si ISO sa alatom sa službene stranice i imaš original 10 za to računalo.

Ako imaš 7 pro ili "bolji", nadograđuješ na 10 pro.

14 godina
offline
Re: SSD-škola
Ag008 kaže...
Ionako ti je taj program očajan, koristi aidu

 Znam da nije nesto bajan, ali bitno mi je da vidim preostalo "zivota" i SSDu, te neke druge sitnice. Nista extra. Na kraju, to je sluzbeni program od tog SSDa i iritano mi je da nece ga pronaci?!
Evo i par slika jos u prilogu, pa mozda netko zna problem? Speccy uredno ga nalazi, ako je to bitno.

Valentin17 kaže...

Nadogradi na Win 10, skini si ISO sa alatom sa službene stranice i imaš original 10 za to računalo.

Ako imaš 7 pro ili "bolji", nadograđuješ na 10 pro.

Znaci jos se moze nadograditi pomocu MCT? Pretpostavljam da ne radim onda celan install ili? Sigurno ce raditi aktivacija na 10tki? Premda je OEM key sa ebaya za W7?

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.11.2018 8:42 (x360gamer).
13 godina
offline
Re: SSD-škola
x360gamer kaže...
Znaci jos se moze nadograditi pomocu MCT? Pretpostavljam da ne radim onda celan install ili? Sigurno ce raditi aktivacija na 10tki? Premda je OEM key sa ebaya za W7?

Neki su nadograđivali Win 7 aktiviran prevarom i imali legalni 10.

Radi se upgrade prvo, a kad vidiš da je 10 aktiviran, onda lako napraviš clean install.

Koliko je meni poznati, radi.

14 godina
offline
Re: SSD-škola
Valentin17 kaže...

Neki su nadograđivali Win 7 aktiviran prevarom i imali legalni 10.

Radi se upgrade prvo, a kad vidiš da je 10 aktiviran, onda lako napraviš clean install.

Koliko je meni poznati, radi.

 Hvala ti

Mozda znas gore rijesenje vezano uz ovaj SSD?

13 godina
offline
Re: SSD-škola
x360gamer kaže...
Hvala ti

Probaj instalirati drivere chipseta sa stranica proizvođača matične ploče.

14 godina
offline
Re: SSD-škola
Najnoviji chipset driveri stavljeni i nista i dalje.
Ako uopce ima veze, imam samo LAN i te chipset drivere stavljene sa stranice mbo.
Premda mislim da to ne igra ulogu?
Koji bi se uopce trebali sve driveri stavljati sa starnice MBO nakon clean installa?
Nikad nista osim LAN i eventualno tog chipseta nisam stavljao i nikada problema. Uvijek ciljam imati sto manje programa instaliranih na racunalu...
9 godina
offline
SSD-škola

Ekipa, jel puno ili malo 8 terabajta zapisanih podataka na SSD-u u 2 godine i skoro 2 mjeseca?
U radu je od 10.10.2016.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: SSD-škola
playjob kaže...

Ekipa, jel puno ili malo 8 terabajta zapisanih podataka na SSD-u u 2 godine i skoro 2 mjeseca?
U radu je od 10.10.2016.

 Nekome jest, nekome nije.

Nije ni vazno, imas odlican SSD od 150 TBW. Znaci da bi ti tim tempom trebao izdrzati jos 40 godina

 

Nego, cijene SSDova brutalno padaju dolje? Taj trend ce se koliko citam tu po forumu nastaviti i u 2019.?

Znaci, HDD prakticki pomalo gubi se iz primjene?

Mislim da je Crucial BX500 novi BB (300 kn 240GB - brzi od a400, a ista cijena)?

9 godina
offline
Re: SSD-škola
x360gamer kaže...
playjob kaže...

Ekipa, jel puno ili malo 8 terabajta zapisanih podataka na SSD-u u 2 godine i skoro 2 mjeseca?
U radu je od 10.10.2016.

 Nekome jest, nekome nije.

Nije ni vazno, imas odlican SSD od 150 TBW. Znaci da bi ti tim tempom trebao izdrzati jos 40 godina

 

Nego, cijene SSDova brutalno padaju dolje? Taj trend ce se koliko citam tu po forumu nastaviti i u 2019.?

Znaci, HDD prakticki pomalo gubi se iz primjene?

Mislim da je Crucial BX500 novi BB (300 kn 240GB - brzi od a400, a ista cijena)?

 Ma milina. Da odradi još pet godina ovako, mislim da bih prošao odlično.
Na njega su stavljani Windows-i i ostali pripadajući driveri, 5-6 puta u 2 godine, a 4-5 puta u zadnja dva mjeseca, komplikacije su bile s Windowsima, ne sa SSD-om.
Dva puta instaliran CS:GO, prvi put da testiram, drugi put je ostao.
Ma milina.

13 godina
offline
Re: SSD-škola

Moj bivši Intelov je u 5-6 godina rada imao 35TB zapisano i radi ko urica još i vjerujem da će još dugo. Ti ovim tempom ga malo koristiš, pogotovo ako samo to imaš cijelo vrijeme instalirano i slobodan prostor prek 80%. Daj napuni to malo nek radi, za to je i napravljen.

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
9 godina
offline
Re: SSD-škola
vrinho kaže...

Moj bivši Intelov je u 5-6 godina rada imao 35TB zapisano i radi ko urica još i vjerujem da će još dugo. Ti ovim tempom ga malo koristiš, pogotovo ako samo to imaš cijelo vrijeme instalirano i slobodan prostor prek 80%. Daj napuni to malo nek radi, za to je i napravljen.

 Slažem se.
A vidjet ću, ako šta bude trebalo instalirat ću na SSD, nema smisla da ga natrpavam nepotrebnim stvarima i bezveze ga trošim.

12 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

Pozdrav. Jel ovo za zabrinit se (slike dole) . Inaće ssd uopće nije star i nije mi jasno kako mi to sada javlja?

Pro audio equipment
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: SSD-škola
Po meni je stanje loše i prebacio bi na HDD sve šta ti je bitno s tog SSDa ...
Te bi nabavio novi SSD, bx serija od cruciala je trenutno BB!
15 godina
offline
Re: SSD-škola
Ima li smisla i potreba prebacivati Users mapu sa ssda na hdda da se smanji pisanje po ssdu?
Ako ima kako to napraviti?
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: SSD-škola
tintin kaže...
Ima li smisla i potreba prebacivati Users mapu sa ssda na hdda da se smanji pisanje po ssdu?
Ako ima kako to napraviti?

 ne moraš sve prebaciti (čak kažu da nije preporučljivo promijeniti lokaciju cijelog user foldera), recimo kod mene su prebačeni folderi za fotografije i za downloads, jer zauzimaju naviše prostora 

imam prastari intel 520 ssd isključivo za windowse i par programčića s popunjenošću nešto preko polovice, ostalo je na hdd-ovima, a instalacije igara na zasebnom crucial ssd-u i tako mi stoji već ohoho godina obzirom da nisam formatirao i reinstalirao windoze dobrih 7-8 godina

uglavnom sve fercera savršeno i brzo kao i prvog dana

 

EDIT: eh da, zaboravio sam ti reći, nekad se dogodi da update od windowsa malo poremeti users folder, ali ništa strašno - ove foldere koji imaju promijenjenu lokaciju windoze nakon updatea poduplaju, odnosno naprave još jednu kopiju u user folderu na c disku

rješenje je samo pobrisati te prazne duple foldere koje napravi update, oni s promijenjenom lokacijom dalje rade normalno 

 

prebacuješ na način da promijeniš destinaciju foldera, evo ti video dolje

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.1.2019 10:19 (picajzla0707).
15 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

Nabavio sam novi ssd pa čitam i gledam po netu, ima pametnih stvari, ali bogme ima i stvari koje su navoda koji su toliko zastarjeli da zvuče kretenski u 2019 godini. U pet godina se SSD tehnologija i cijea SSD toliko promjenila da su ta neka famozna optimiziranja danas totalno nepotrebna, a još uvijek stoje na samom vrhu sadržaja kada se pretražuje kako instalirati i prilagoditi SSD disk za funkcioniranje u windows okruženju. 

 

Ova "SSD - Škola" iz 2011 je totalno zastarjela. Još uvijek u postu stoji da SSD od 120 GB stoji 500 kuna, ma kojih 500 kuna ?! stoji izmešu 190 - 250. Kupio sam neki dan 240 GB za 300 kuna. Pala im je cijena za više od pedeset posto, a padati će još. Dakle malo je argumenata za očuvanje kakvih tričavih dvadeset giga brisanjem hibernacijskih ili page fajlova, ili shadowcopy fajlova. Da ne kažem ništa o isključivanju defragmentiranja. Uglavnom, Windows 10 ili 7 nisu blesavi i uglavnom znaju što rade, ako je nešto uključeno onda to i treba biti uključeno ( osim glupave Čortane koju odmah pregazim. I glupavog updejta kojeg su konačno riješili da ga možeš odgoditi na 30 dana.) 

 

Jedino što bi trebalo reći jest da SSD još uvijek nije pouzdan storage medij, tako da nije pametno na njega pohranjivati ništa, on je za OS i aplikacije, te cache aplikacija. Pohrana se vrši na klasični spiner, i još lijepo radiš inkrementalni backup SSD ( osim kretenskih direktorija u kojima si instalirao igre, jer raditi backup instalacijskog direktorija igre je debilana. ) Tako da te boli patka ako nakon cca 5 godina rikne SSD, da ti se to sada desilo iskašljao bi oko 300 do 500 kuna za novi od 240- 500 GB, a 2024 ćeš otići na kiosk i kupiti za tu cijenu valjda SSD od 10 TB ( a to sam malo rekao jer SSD tehnologija će rasti kudikamo brže od klasičnih HDD sa pločama i skupom izradom )

 

 

Dakle, ovu SSD školu treba updejtati jer je zavaravajuća, pa ekipu po selima i zaseocima deru raznorazne trgovačke barabe jer ljudi misle da SSD od 120 gb dođe oko 500 kuna, pa se 360 kuna za Kingstonov 120 SSD čine kao dobra pogodba. Bio neki dan u Zprešiću da poluknem, naručio sam već u Linksu ali rekao neka, kad sam već tu, i ono jebo.e led ledeni, poslovanje tipa dobro došli dragi indijanci. Pitam čovjeka kako to da je takva razlika u cijeni, a on počne racionalizirati, kao kad pitaš kurvu zašto se tako lijepa djevojka kurva. Mislim tko ti je kriv što si kupio za svoj dućan pola kamiona robe kojoj cijena pada brže od ugleda hrvatskog političara nakon izbora.

 

Bok ljudi.

Svaki politički sustav je idila.A idila je po svojoj prirodi svijet za sve.Stoga oni koji ne žele živjeti u toj idili, su negatori idile kojima je mjesto u zatvoru.
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.1.2019 15:38 (Baotica).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: SSD-škola
Baotica kaže...

Nabavio sam novi ssd pa čitam i gledam po netu, ima pametnih stvari, ali bogme ima i stvari koje su navoda koji su toliko zastarjeli da zvuče kretenski u 2019 godini. U pet godina se SSD tehnologija i cijea SSD toliko promjenila da su ta neka famozna optimiziranja danas totalno nepotrebna, a još uvijek stoje na samom vrhu sadržaja kada se pretražuje kako instalirati i prilagoditi SSD disk za funkcioniranje u windows okruženju. 

 

Ova "SSD - Škola" iz 2011 je totalno zastarjela. Još uvijek u postu stoji da SSD od 120 GB stoji 500 kuna, ma kojih 500 kuna ?! stoji izmešu 190 - 250. Kupio sam neki dan 240 GB za 300 kuna. Pala im je cijena za više od pedeset posto, a padati će još. Dakle malo je argumenata za očuvanje kakvih tričavih dvadeset giga brisanjem hibernacijskih ili page fajlova, ili shadowcopy fajlova. Da ne kažem ništa o isključivanju defragmentiranja. Uglavnom, Windows 10 ili 7 nisu blesavi i uglavnom znaju što rade, ako je nešto uključeno onda to i treba biti uključeno ( osim glupave Čortane koju odmah pregazim. I glupavog updejta kojeg su konačno riješili da ga možeš odgoditi na 30 dana.)

 Moram te demantirati oko defragmentacije. Defragmentacije je uključena ali windows (od 8 na dalje) zna da je to SSD i umjesto defragmentacije radi trim.

nemam za potpis
15 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola

Da, radi TRIM. Znam iako nisam naveo. No po webu sve puno da se isključuje defragg funkcija. 

 

Inače ima i situacija kada se može i treba pokrenuti klasični defragg i na SSD-u. Uglavnom na serverima gdje dolazi do velike fragmentacije malih fajlova, nikakav trim ne pomaže u tom slučaju, sve se jednostavno počne vući. Na desktopu teško da možeš pasti u istu sitaciju pa je TRIM dovoljan.

 

 

Svaki politički sustav je idila.A idila je po svojoj prirodi svijet za sve.Stoga oni koji ne žele živjeti u toj idili, su negatori idile kojima je mjesto u zatvoru.
16 godina
online
Re: SSD-škola
Baotica kaže...

Da, radi TRIM. Znam iako nisam naveo. No po webu sve puno da se isključuje defragg funkcija. 

 

Inače ima i situacija kada se može i treba pokrenuti klasični defragg i na SSD-u. Uglavnom na serverima gdje dolazi do velike fragmentacije malih fajlova, nikakav trim ne pomaže u tom slučaju, sve se jednostavno počne vući. Na desktopu teško da možeš pasti u istu sitaciju pa je TRIM dovoljan.

 

 

Gdje to točno piše? Koji to serveri / server OS-i preporučuju defragmentaciju?

SSD uopće ne može postati fragmentiran, što god mu radio. Sama ideja fragmentacije (i time defragmentacije) je pojam isključivo vezan uz HDD.

TRIM nema veze s "fragmentacijom", donekle je bliži wear levelling (iako je i on bitniji od bilo kakve "fragmentacije"), nemoj tu petljati još detalje tipa snapshoti i slično (što opet nije ni uzrok fragmentacija ni posljedično defragmentacija).

 

11 godina
offline
Re: SSD-škola
tenac kaže...

 Moram te demantirati oko defragmentacije. Defragmentacije je uključena ali windows (od 8 na dalje) zna da je to SSD i umjesto defragmentacije radi trim.

Old Iggy kaže...

Gdje to točno piše? Koji to serveri / server OS-i preporučuju defragmentaciju?

SSD uopće ne može postati fragmentiran, što god mu radio. Sama ideja fragmentacije (i time defragmentacije) je pojam isključivo vezan uz HDD.

TRIM nema veze s "fragmentacijom", donekle je bliži wear levelling (iako je i on bitniji od bilo kakve "fragmentacije"), nemoj tu petljati još detalje tipa snapshoti i slično (što opet nije ni uzrok fragmentacija ni posljedično defragmentacija).

 ovdje kažu drukčije - link

 

First, yes, your SSD will get intelligently defragmented once a month. Fragmentation, while less of a performance problem on SSDs vs traditional hard drives is still a problem. SSDS *do* get fragmented.

ako sam dobro skužio, windowsi rade neku 'pametnu' defragmentaciju, a ssd ipak može biti fragmentiran

16 godina
online
Re: SSD-škola
picajzla0707 kaže...
Old Iggy kaže...

Gdje to točno piše? Koji to serveri / server OS-i preporučuju defragmentaciju?

SSD uopće ne može postati fragmentiran, što god mu radio. Sama ideja fragmentacije (i time defragmentacije) je pojam isključivo vezan uz HDD.

TRIM nema veze s "fragmentacijom", donekle je bliži wear levelling (iako je i on bitniji od bilo kakve "fragmentacije"), nemoj tu petljati još detalje tipa snapshoti i slično (što opet nije ni uzrok fragmentacija ni posljedično defragmentacija).

 ovdje kažu drukčije - link

 

First, yes, your SSD will get intelligently defragmented once a month. Fragmentation, while less of a performance problem on SSDs vs traditional hard drives is still a problem. SSDS *do* get fragmented.

ako sam dobro skužio, windowsi rade neku 'pametnu' defragmentaciju, a ssd ipak može biti fragmentiran

Daj mi nešto referentno. Ovdje uopće ne shvaćam što je pjesnik htio reći.

SSD ne može biti fragmentiran. On je po defaultu nesekvencijalan, kao i RAM. Ako nešto i "ložiš" (iako ne vidim baš kako) wear levelling opet to "razbaca" s razlogom.

11 godina
offline
Re: SSD-škola
Old Iggy kaže...

Daj mi nešto referentno. Ovdje uopće ne shvaćam što je pjesnik htio reći.

SSD ne može biti fragmentiran. On je po defaultu nesekvencijalan, kao i RAM. Ako nešto i "ložiš" (iako ne vidim baš kako) wear levelling opet to "razbaca" s razlogom.

 pa ima u tekstu link na blog lika iz microsofta - link

 

I dug deeper and talked to developers on the Windows storage team and this post is written in conjunction with them to answer the question, once and for all 
It turns out that the answer is more nuanced than just yes or no, as is common with technical questions.
The short answer is, yes, Windows does sometimes defragment SSDs, yes, it's important to intelligently and appropriately defrag SSDs, and yes, Windows is smart about how it treats your SSD.

The long answer is this.
Storage Optimizer will defrag an SSD once a month if volume snapshots are enabled. This is by design and necessary due to slow volsnap copy on write performance on fragmented SSD volumes. It’s also somewhat of a misconception that fragmentation is not a problem on SSDs. If an SSD gets too fragmented you can hit maximum file fragmentation (when the metadata can’t represent any more file fragments) which will result in errors when you try to write/extend a file. Furthermore, more file fragments means more metadata to process while reading/writing a file, which can lead to slower performance. 

16 godina
online
Re: SSD-škola
picajzla0707 kaže...
Old Iggy kaže...

Daj mi nešto referentno. Ovdje uopće ne shvaćam što je pjesnik htio reći.

SSD ne može biti fragmentiran. On je po defaultu nesekvencijalan, kao i RAM. Ako nešto i "ložiš" (iako ne vidim baš kako) wear levelling opet to "razbaca" s razlogom.

 pa ima u tekstu link na blog lika iz microsofta - link

 

I dug deeper and talked to developers on the Windows storage team and this post is written in conjunction with them to answer the question, once and for all 
It turns out that the answer is more nuanced than just yes or no, as is common with technical questions.
The short answer is, yes, Windows does sometimes defragment SSDs, yes, it's important to intelligently and appropriately defrag SSDs, and yes, Windows is smart about how it treats your SSD.

The long answer is this.
Storage Optimizer will defrag an SSD once a month if volume snapshots are enabled. This is by design and necessary due to slow volsnap copy on write performance on fragmented SSD volumes. It’s also somewhat of a misconception that fragmentation is not a problem on SSDs. If an SSD gets too fragmented you can hit maximum file fragmentation (when the metadata can’t represent any more file fragments) which will result in errors when you try to write/extend a file. Furthermore, more file fragments means more metadata to process while reading/writing a file, which can lead to slower performance. 

Zato sam i naveo da nema smisla trpati snapshot probleme (i time metadata podatke), no to nema veze s fragmentacijom diska.

11 godina
offline
Re: SSD-škola
Old Iggy kaže...
picajzla0707 kaže...

The short answer is, yes, Windows does sometimes defragment SSDs, yes, it's important to intelligently and appropriately defrag SSDs

It’s also somewhat of a misconception that fragmentation is not a problem on SSDs.

Zato sam i naveo da nema smisla trpati snapshot probleme (i time metadata podatke), no to nema veze s fragmentacijom diska.

 nisam to povezao jer se ne kužim, zato sam i rekao da neki kažu drukčije što se tiče fragmentacije ssd-a, a isto tako i defragmentacije (pametne ili kakve već) koju vrše windowsi

e sad, samo još preostaje da pojasniš koja je razlika ili sličnost u fragmentaciji ssd-a kako je oni zovu i ovog što ti govoriš

 

btw. našao sam još jedan tekst u kojem se spominje fragmentiranje ssd-a - link

I have seen both HDD and SSD storage devices with over 3 million free space extents.  Since Windows lacks file size intelligence when writing a file, it never chooses the best allocation at the logical layer, only the next available – even if the next available is 4KB. That means 128K worth of data could wind up with 32 extents or fragments, each being 4KB in size. Therefore SSDs do fragment at the logical Windows NTFS file system level.  This happens not as a function of the storage media, but of the design of the file system.

je li i ovo ista stvar i zašto obojica govore o fragmentiranju ssd-a, dok ti kažeš da nije fragmentiranje

doduše, ovaj drugi ne spominje defragmentiranje kao rješenje niti govori o nekakvom pametnom defragmentiranju koje vrše windowsi

16 godina
online
Re: SSD-škola
picajzla0707 kaže...
Old Iggy kaže...
picajzla0707 kaže...

The short answer is, yes, Windows does sometimes defragment SSDs, yes, it's important to intelligently and appropriately defrag SSDs

It’s also somewhat of a misconception that fragmentation is not a problem on SSDs.

Zato sam i naveo da nema smisla trpati snapshot probleme (i time metadata podatke), no to nema veze s fragmentacijom diska.

 nisam to povezao jer se ne kužim, zato sam i rekao da neki kažu drukčije što se tiče fragmentacije ssd-a, a isto tako i defragmentacije (pametne ili kakve već) koju vrše windowsi

e sad, samo još preostaje da pojasniš koja je razlika ili sličnost u fragmentaciji ssd-a kako je oni zovu i ovog što ti govoriš

 

btw. našao sam još jedan tekst u kojem se spominje fragmentiranje ssd-a - link

I have seen both HDD and SSD storage devices with over 3 million free space extents.  Since Windows lacks file size intelligence when writing a file, it never chooses the best allocation at the logical layer, only the next available – even if the next available is 4KB. That means 128K worth of data could wind up with 32 extents or fragments, each being 4KB in size. Therefore SSDs do fragment at the logical Windows NTFS file system level.  This happens not as a function of the storage media, but of the design of the file system.

je li i ovo ista stvar i zašto obojica govore o fragmentiranju ssd-a, dok ti kažeš da nije fragmentiranje

doduše, ovaj drugi ne spominje defragmentiranje kao rješenje niti govori o nekakvom pametnom defragmentiranju koje vrše windowsi

Znači, kad govorimo o fragmentiranju diska govorimo o podjeli zapisa iste datoteke na više mjesta na disku, umjesto "u komadu". Disk je najbrži kad radi sekvencijalno, tj. pročita zapis u komadu bez ponovnog seeka. Svaki seek (prijenos glave do traženog cilindra, čekanje na rotaciju i slično) se mjeri u milisekundama, transfer sektora kojeg čita je u mikrosekundama. Kad to je datoteka npr. podijeljena u sto komada, gubiš sekundu i pol na standardnim diskovima samo na pozicioniranje glave na pravom sektoru. Tad se iz sekvencijalnog čitanja prebacuje u praktički random čitanje i zato je HDD sporiji od SSD.

SSD toga nema, njemu je pristup svakoj ćeliji isti, nema tog dodatnog seeka, zato i je brži. Na stranu što sam SSD u startu zapisuje svuda po memoriji, uz sam takav način rada ukoliko je dovoljno "pametan" usput i prebacuje podatke po ćelijama bez znanja korisnika (wear levelling), ako ima dobar kontroler i logiku sa static / global wear levelingom će prebacivati podatke po cijelom disku bez znanja korisnika (iliti, još više "fragmentirati" iz perspektive HDD-a. Dapače, pametniji kontroleri SSD-a će "ignororati" zahtjeve za defragmentacijom.

Ovo o čemu se govori je problem NTFS datotečnog sustava, ne uređaja. NTFS u starijim verzijama (mislim da je to od 2012 riješeno, zato sam spominjao snapshote jer se tu ponekad može potencirati problem). Tu se radi o zapisima u NTFS tablicama gdje svaka datoteka može imati na stotine zapisa o lokaciji na disku, a broj takvih zapisa je ograničen. Kad se doda snapshot politika (gdje OS još pazi i na promijenjene i nepromijenjene dijelove datoteka) te tablice se pune i zanju prekrcati.

Zato treba biti pažljiv s nazivljem. SSD se ne "defragmentira" jer nema nikakve svrhe (zato pametan OS i "kuži" SSD i gasi fragmentaciju, NTFS attribute list je druga stvar i ne rješava se samo tako fragmentacijom.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: [How to] Secure Erase SSD
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice