Više digitalnog piratstva vezano je uz manje sirom

poruka: 46
|
čitano: 10.511
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Više digitalnog piratstva vezano je uz manje sirom".
8 godina
offline
Više digitalnog piratstva vezano je uz manje sirom

Korealacija ne ukazuje nužno na uzročnost, to je istina, no kad je riječ o ovakvoj korelaciji sama nam logika govori o čemu je riječ. Uzet ću drastičniji primjer - kopanje po smeću. Da li kopanje po smeću povećava životni standard? Sigurno da povećava, jer nitko ne bi to radio da od toga nema koristi, da mu se na taj način ne diže standard. S druge pak strane, nitko ne bi kopao po smeću ako ne mora, ako na drugi način ne može doći do novca. Tako je i sa softverom - i sa svakom robom koja se krade, šverca ili na sličan način dolazi do dohotka, bez (mnogo) rada. 

 
11 0 hvala 0
15 godina
offline
Više digitalnog piratstva vezano je uz manje sirom

i somalijski su pirati podijeljeni na frakcije: dio zbog siromaštva, dio zbog pohlepe a dio iz zajebancije. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
danen kaže...

Korealacija ne ukazuje nužno na uzročnost, to je istina, no kad je riječ o ovakvoj korelaciji sama nam logika govori o čemu je riječ. Uzet ću drastičniji primjer - kopanje po smeću. Da li kopanje po smeću povećava životni standard? Sigurno da povećava, jer nitko ne bi to radio da od toga nema koristi, da mu se na taj način ne diže standard. S druge pak strane, nitko ne bi kopao po smeću ako ne mora, ako na drugi način ne može doći do novca. Tako je i sa softverom - i sa svakom robom koja se krade, šverca ili na sličan način dolazi do dohotka, bez (mnogo) rada. 

 Ne bih se baš složio, pogotovo sa drastičnim primjerom. Ajmo krenit obrnuto (od sebe samih) šta se piratizira?
Bubnit ću, možda griješim al' ajmo reći da se piratizira 99% glazba, filmovi i igre, možda 1% software-a. Glazba, filmovi i igre priznali ili ne spada u kategoriju luksuza, sofware-a možda i ne.
"Samo korelacija ili i uzročnost" i "Više pirata, manje siromaha"; mislim da je od jednog i drugog, oboje

8 godina
offline
Više digitalnog piratstva vezano je uz manje sirom

Što znači "kategorija luksuza"? To je nekakva socijalistička izmišljotina. Ljudi imaju potrebe kojih se lakše ili teže odriču, već prema individualnim preferencijama. Netko će radije pojesti dobar svinjski kotlet, drugi za te novce igrati igrice, a treći neće mariti ni za jedno ni za drugo. Od krađe komlpjutorksih programa ljudi imaju (očito!) imovinsku korist, a od onog od čega imaš imovinsku korist to ti diže standard, jer ti ostaje više novca za druge potebe. A je li nekome nužno ili nije nužno krasti? Nužno je krasti ako je čovjek na smrt gladan, drugačije ne. 

 
7 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
pa da kad nemaš komp ili pristup internetu teško je piratizirati 😅
Moj PC  
9 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
Znači dilema:
Otići u kino 20 puta 20x50kn
Ili kupiti za te pare HDD i onako internet trošak sad spada pod potrebu odnosno moraš ga imati...i onda tih 20 filmova skinuti...Ustvari ekonomija mi kaže da na taj HDD mogu staviti 80 4K REMUX...Znači ispadne me po filmu 12.5kn

Tom logikom sam i dao za TV 11500kn

Recesija,Inflacija,Drugovi snađimo se
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 0 hvala 0
2 godine
offline
Više digitalnog piratstva vezano je uz manje sirom

Pa naravno da je tako. Zapravo, filmska industrija je 1990-ih ionako loše stajala. Torrenti su je dignuli. I ne samo filmsku industriju... Definitivno postoji korelacija jer čisto sumnjam da bi ovakvo stanje kakvo je sad bilo moguće. Ovi koji blebeću o krađi su naprosto kratkovidni... 

 
2 0 hvala 1
8 godina
offline
Više digitalnog piratstva vezano je uz manje sirom

Doista je tako. Krađa ponekad potiče prodaju. Tako je bilo i s krumpirom u Francuskoj, kojeg nitko nije htio jesti, unatoč gladi. Onda se ministar poljoprivrede dosjetio jadu. Dao je zasaditi polje krumpira, a onda je oko njega postavio straže. Nešto tamo mora biti jako vrijedno ako se pod puškom čuva - mišljaše seljaci - i stadoše krasti gomolje. I tako se, eto, krumpir proširio Francuskom. 

 
7 0 hvala 0
10 godina
offline
12 godina
offline
Više digitalnog piratstva vezano je uz manje sirom

Nije "više pirata, manje siromaštva" nego "manje siromaštva, više pirata". Nisu ljudi manje siromašni zato što piratiziraju nego manje piratiziraju zato što su siromašni pa nemaju ni sredstava ni vremena za piratiziranje.

Korelacija s kopanjem po smeću bi se mogla upotrijebiti na svašta. Iako statistički ljudi koji kopaju po smeću sigurno manje ginu na skijanju to ne znači da oni koji kopaju po smeću bolje skijaju, dapače.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
15 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
BlueMax kaže...

Nije "više pirata, manje siromaštva" nego "manje siromaštva, više pirata". Nisu ljudi manje siromašni zato što piratiziraju nego manje piratiziraju zato što su siromašni pa nemaju ni sredstava ni vremena za piratiziranje.

 

Ti se sigurno šališ?!

 

Siromašni ljudi manje piratiziraju zato što nemaju ni sredstava ni vremena za piratiziranje?!!!

 

Po tome ispada da siromašni ljudi kupuju više legalnog softvera i sadržaja nego bogatiji ljudi, jer ipak su bogati ipak bogati, pa imaju sredstava i vremena za piratiziranje....

 

Siromašni ljudi nisu u stanju kupiti legalni softver bilo zato što im je preskup, ili zato što novcem koji bi inače dali za kupnju, mogu kupiti dosta drugih stvari/usluga koje im trebaju, a ne mogu ih piratizirati. Zato siromašni ljudi koriste piratske kopije koje mogu nabaviti za puno manje novaca, ili besplatno.

 

Ova teza eventualno može značiti da su ona siromašna društva, koja koriste manje piratskog softvera, siromašnija jer se ne koriste (ili se koriste manje) piratiziranim softverom pa onda gube komparativnu prednost koju bi im korištenje takvog softvera dalo (plaćeni softver u pravilu smanjuje količinu potrebnog rada, znanja i uloženog vremena u usporedbi sa besplatno dostupnim softverom. Dakle, ako nemaš novaca za kupnju legalnog softvera, a ne koristiš piratski softver, ili ga koristiš u manjoj mjeri, kao država biti ćeš siromašniji od države čiji građani također nemaju novaca za kupovinu softvera, ali se zato koriste piratskim softverom (mislim na upotrebu softvera za posao, ne za trošenje slobodnog vremena kod kuće).

 

Teza da siromašni nemaju sredstava ni vremena za piratiziranje je potpuno promašena zato što, ako si ikad koristi piratizirani sotver, onda valjda znaš da ti (niti bilo tko koga ti znaš) nisi taj koji ga je piratizirao, nego je to napravio netko drugi (tko živi u državi sa većim standardom od npr. Hrvatske), a ti si samo preuzeo piratizranu kopiju sa interneta. 

12 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s

 Ljudi su čudna vrsta. Pokojni poznanik je u predratno vrijeme dobio od nekog lopova iz Sarajeva brdo Levi's 501 traperica da ih proda. Počeo ih je prodavati po 30DEM i u tjedan je prodao par komada. Onda je digao cijenu na 100DEM i sve su se prodale.

12 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
maxym kaže...
BlueMax kaže...

Nije "više pirata, manje siromaštva" nego "manje siromaštva, više pirata". Nisu ljudi manje siromašni zato što piratiziraju nego manje piratiziraju zato što su siromašni pa nemaju ni sredstava ni vremena za piratiziranje.

 

Ti se sigurno šališ?!

 

Siromašni ljudi manje piratiziraju zato što nemaju ni sredstava ni vremena za piratiziranje?!!!

 

Po tome ispada da siromašni ljudi kupuju više legalnog softvera i sadržaja nego bogatiji ljudi, jer ipak su bogati ipak bogati, pa imaju sredstava i vremena za piratiziranje....

 

Siromašni ljudi nisu u stanju kupiti legalni softver bilo zato što im je preskup, ili zato što novcem koji bi inače dali za kupnju, mogu kupiti dosta drugih stvari/usluga koje im trebaju, a ne mogu ih piratizirati. Zato siromašni ljudi koriste piratske kopije koje mogu nabaviti za puno manje novaca, ili besplatno.

 

Ova teza eventualno može značiti da su ona siromašna društva, koja koriste manje piratskog softvera, siromašnija jer se ne koriste (ili se koriste manje) piratiziranim softverom pa onda gube komparativnu prednost koju bi im korištenje takvog softvera dalo (plaćeni softver u pravilu smanjuje količinu potrebnog rada, znanja i uloženog vremena u usporedbi sa besplatno dostupnim softverom. Dakle, ako nemaš novaca za kupnju legalnog softvera, a ne koristiš piratski softver, ili ga koristiš u manjoj mjeri, kao država biti ćeš siromašniji od države čiji građani također nemaju novaca za kupovinu softvera, ali se zato koriste piratskim softverom (mislim na upotrebu softvera za posao, ne za trošenje slobodnog vremena kod kuće).

 

Teza da siromašni nemaju sredstava ni vremena za piratiziranje je potpuno promašena zato što, ako si ikad koristi piratizirani sotver, onda valjda znaš da ti (niti bilo tko koga ti znaš) nisi taj koji ga je piratizirao, nego je to napravio netko drugi (tko živi u državi sa većim standardom od npr. Hrvatske), a ti si samo preuzeo piratizranu kopiju sa interneta. 

 Ne, totalno si promašio bit. Siromašni ne kupuju niti piratiziraju software jer nemaju računalo (sredstvo) a rade od jutra do mraka kako bi prehranili obitelj (vrijeme). Istraživanje je vršeno u Južnoj Americi i zemljama u razvoju a valjda ti je jasno kako tamo izgleda siromaštvo.

Izvući zaključak kako piratiziranje pomaže u sprječavanju siromaštva je kao da iz primjera kojeg sam naveo zaključiš kako siromaštvo pomaže u učenju skijanja zato jer ove godine na skijalištima nije stradao niti jedan siromah. Pogotovo ne neki iz Južne Amerike ili zemalja u razvoju. Nisu ljudi siromašni zato što ne piratiziraju nego ne piratiziraju zato što su siromašni.

 

 

 

 

 

15 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s

To je već nešto drugo.

 

Ako u nekom društvu ima malo kompjutera pa slijedom toga netko zaključi da je povaćanje korištenja piratskog softvera vezano sa siromaštvom, onda vrijedi i ona da buha više ne čuje kad joj otkineš sve noge...

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.7.2022 12:45 (maxym).
12 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
maxym kaže...

To je već nešto drugo.

 

Ako u nekom društvu ima malo kompjutera pa slijedom toga netko zaključi daje povaćanje korištenja piratskog softvera vezano sa siromaštvom, onda vrijedi i ona da buha više ne čuje kad joj otkineš sve noge...

 Točno to.

7 godina
offline
Više digitalnog piratstva vezano je uz manje sirom

Najjednostavnije objašnjenje zašto piratiziram.

Lova.

 


 

Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Više digitalnog piratstva vezano je uz manje sirom

Također, piratiziranje je dobro jer bi takve stvari kao što su softveri, glazba ili filmovi trebali biti javno dobro i javno financirani... Je, znam da se nitko s tim neće složiti, ali treba to reći... 

 
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
shiboleth kaže...

Također, piratiziranje je dobro jer bi takve stvari kao što su softveri, glazba ili filmovi trebali biti javno dobro i javno financirani... Je, znam da se nitko s tim neće složiti, ali treba to reći... 

 Javno financirani? Misliš da narod daje novac za to? Da bi se nešto javno financiralo mora postojati javni novac a javni novac nastaje isključivo ubiranjem poreza. Upravo princip javnog financiranja je najgori po krajnjeg korisnika jer mora plaćati i ono što želi gledati, slušati, igrati... i ono što ne želi. Da ne govorim kakvu bi nekvalitetu dobili. Kad netko uloži vlastiti novac čini to kako bi zaradio, a zaradit će ako napravi dobru stvar koju će ljudi htjeti kupovati. Ako ti netko da novac da nešto napraviš a ti na tome ne možeš zaraditi napravit ćeš teško govno.

Javno financiranje = govno za brdo tvog novca.

14 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
shiboleth kaže...

Također, piratiziranje je dobro jer bi takve stvari kao što su softveri, glazba ili filmovi trebali biti javno dobro i javno financirani... Je, znam da se nitko s tim neće složiti, ali treba to reći... 

 Vec i jesu financirani.... 

 

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/afera-softver-bivsu-ministricu-gabrijelu-zalac-odveli-na-razgovor-s-istraziteljima-olaf-a---683411.html

 

https://www.zamp.hr/o-nama/ovo-je-hds-zamp/pregled/484/kako-hds-zamp-radi

 

https://www.zakon.hr/z/392/Zakon-o-Hrvatskoj-radioteleviziji

 

ima i pozitivnih primjera...

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.7.2022 14:33 (konjRR).
14 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
BlueMax kaže...
shiboleth kaže...

Također, piratiziranje je dobro jer bi takve stvari kao što su softveri, glazba ili filmovi trebali biti javno dobro i javno financirani... Je, znam da se nitko s tim neće složiti, ali treba to reći... 

 Javno financirani? Misliš da narod daje novac za to? Da bi se nešto javno financiralo mora postojati javni novac a javni novac nastaje isključivo ubiranjem poreza. Upravo princip javnog financiranja je najgori po krajnjeg korisnika jer mora plaćati i ono što želi gledati, slušati, igrati... i ono što ne želi. Da ne govorim kakvu bi nekvalitetu dobili. Kad netko uloži vlastiti novac čini to kako bi zaradio, a zaradit će ako napravi dobru stvar koju će ljudi htjeti kupovati. Ako ti netko da novac da nešto napraviš a ti na tome ne možeš zaraditi napravit ćeš teško govno.

Javno financiranje = govno za brdo tvog novca.

 Pa nije bas sav dobrotvorni rad tesko govno?

12 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
konjRR kaže...

Javno financiranje = govno za brdo tvog novca.

 Pa nije bas sav dobrotvorni rad tesko govno?

 Dobrotvorno i financirano javnim novcem nisu sinonimi. 

15 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
shiboleth kaže...

Također, piratiziranje je dobro jer bi takve stvari kao što su softveri, glazba ili filmovi trebali biti javno dobro i javno financirani... Je, znam da se nitko s tim neće složiti, ali treba to reći... 

 

Piratiziranje ni u kom slučaju nije niti može biti dobro, jer se radi o protuzakonitoj aktivnost pravno identičnoj krađi fizičkih dobara ili novaca. Vjerujem da ti sam ne bi volio da ti netko ukrade  TV, ili kompjuter, ili da ti netko ukrade plaću (ako je zarađuješ).

 

Onaj kome ne odgovara prefesionalni plaćeni softver,  uvijek može odabrati jefitniju ili čak besplatnu alernativu, a onaj tko ne želi platiti emitiranje najnovijeg filma ili odlazak u kinu, uvijek može pričekati par godina za emitiranje na nekoj od javnih televizija.

 

Postoje filmovi i glazba koji se sufinanciraju javnim sredstvima, pa izvoli, gledaj i slušaj.

 

Zašto bi država financirala film koji će pogledati samo par tisuća ljudi.

ili, zašto bi država uopće financirala nešto što može financirati privatni kapital i gledati onaj tko to i plati.

 

Ti bi da gledaš i slušaš, a ne plaćaš?!

3 godine
odjavljen
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
shiboleth kaže...

Također, piratiziranje je dobro jer bi takve stvari kao što su softveri, glazba ili filmovi trebali biti javno dobro i javno financirani... Je, znam da se nitko s tim neće složiti, ali treba to reći... 

 Pokusali su, ali nije najbolje ispalo.

 

14 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
BlueMax kaže...
konjRR kaže...

Javno financiranje = govno za brdo tvog novca.

 Pa nije bas sav dobrotvorni rad tesko govno?

 Dobrotvorno i financirano javnim novcem nisu sinonimi. 

 Jeli dobrotvorni rad financiran javnim novcem?

Sto si ti napisao? 

Ajde ispravi se....

Uostalom to je samo jedan primjer necega javno financiranog....

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.7.2022 18:12 (konjRR).
2 godine
offline
Više digitalnog piratstva vezano je uz manje sirom

Hvala svima na pažnji. Evo nekoliko kratkih odgovora. Da, ja sam protiv plaćanje filmova i glazbe izvan javne pretplate. Dakle, uglavnom i gledamo govno ili dobivamo govno financirano privatnim novcem. Dobra produkcija nećeg uglavnom skriva slabu kvalitetu proizvoda. Ljudi i dalje više vole biti obmanuti dobrom kvalitetom produkcije nego kvalitetnim proizvodom (posebno kad su u pitanju filmovi i glazba). Što se tiče čekanja da nešto postane besplatno nekoliko godina, to znači da privatno favorizira nejednaki pristup. Dakle, plaćanje sadržaja potiče i nejednakost. I da, budući da plaćam neki streaming servis uglavnom na svima dobivam jako puno smeća koji ne želim gledati. Dalje, krađa televizora i računala nije isto što i dijelenje kulturnih proizvoda na netu. Svatko tko je radio u videoteci zna kako se dijelilo u kvartu i nije se pri tom plaćalo. Pogleda ih deset u dva dana, a plati se jednom. Nazvati to krađom znači ne imati pojma o dijeljenju ili u digitalnom okruženju o digitalnoj tehnologiji. Inače, svi su mi ovi prigovori već poznati. DAkle, bio bih sretan i s više od jednog minusa. Ali dobro, morali ste si dati oduška... 

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.7.2022 18:34 (shiboleth).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
Bla bla, ne piratiziram otkad sam prve novce zaradia , ali da je to krada tesko. Vecina nas svoj rad ne moze multiplicirat na jeftinom mediju i naplatit par tisuća puta stvar koju smo jedanput odradili i jos usto zadrzat vlasnistvo nad istim.

Piratstvo je vise nesto tipa kupim u susida 10 l domaceg i 500 kg cukra u ducanu, napravim 500 l ''vina'' i podilim ga okolo. Cak bi reka da je vise ostecen susid nego umjetnik/programer ako cu govorit ovima sta sam im podilija da je vino susidovo.
Moj PC  
2 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
om-prat kaže...
Bla bla, ne piratiziram otkad sam prve novce zaradia , ali da je to krada tesko. Vecina nas svoj rad ne moze multiplicirat na jeftinom mediju i naplatit par tisuća puta stvar koju smo jedanput odradili i jos usto zadrzat vlasnistvo nad istim.

Piratstvo je vise nesto tipa kupim u susida 10 l domaceg i 500 kg cukra u ducanu, napravim 500 l ''vina'' i podilim ga okolo. Cak bi reka da je vise ostecen susid nego umjetnik/programer ako cu govorit ovima sta sam im podilija da je vino susidovo.

 Tako dugo dok se torrenti i dijeljenje materijala u digitalnom okružju naziva krađom problemi povezani s tim se neće rješavati... 

15 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s

To da si ti protiv plaćanja filmova i glazbe, to smo shvatili, ali razlozi zbog kojih se za to zalažeš su pogrešni.

 

Naime, ako su filmovi i glazba koju financira privatni novac, ispod kvalitete koju ti očekuješ, što bi se onda postiglo da su isti javno financirani?!

Kvaliteta bi mogla biti samo lošija, a takva prozivod bi gledalo i slušalo još manje ljudi.

 

Također, kažeš "ljudi i dalje više vole biti obmanuti dobrom kvalitetom produkcije nego kvalitetnim proizvodom", dakle privatna produkcija radi upravo onakav proizvod kakav večina ljudi žele, ali tebi se to ne sviđa, i onda se zalažeš sa javni model, samo da ti ne bi morao nešto platiti. Takva riješenja su obično za durštvo skuplja, a novac se često potroši za nešto što ne odgovara nikome.

 

To što je netko posudio video-kasetu, pa je onda dijelio po susjedstvu, ne znači da krađa "kulturnih proizvoda na netu" nije krađa, jest, samo se ti tješiš da nije.

 

Da si nekada sujedelovao u stvaranju nekog filma, ili kao član nekog benda izvodio autorsku glazbu, a ne bio plaćen za svoj rad ili bi primao znatno manju plaću od očekivane, zato što netko misli da presnimljenja audio-snimka, ili prekopirani fllm nije krađa, dva puta bi promislio o tome što ćeš reći tj. napisati. To što je neko dobro nematerijalno, ne znači da iza njega ne stoje stotine, tisuće ili deseci tisuća kuna uloženih u proizvodnju toga dobra, i to što ono ne nestaje kada ga ukradeš tj. "podijeliš" kako ti kažeš, ne znači nisi nanio opopiljivu materijlnu štetu vlasniku toga nematerijalnog dobra.

 

Ali, ne brini, to ćeš već jednom shvatiti, ako ikad budeš sudjelovao u stvaranju takvih dobara.

10 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
Da si ikad bija u loze ne bi tako govoria, triba bit bar 2/3 godine u njima ako os po PSu.
Uopce nije sporan neciji trud ni ne materijalne vrijednosti.
Postoje i recimo slikari i kipari koji nemaju mogucnost tako distribuirat svoj rad. E Jbg. to ima i negativnu stranu i u cemu je problem?

Eto ja sam odma krezubi seljo koji ne smatra radom nista sta ne ukljucuje motiku. Za pocetak sam svira dobrih 10 g u bandu i sudjelova u bar 10 zbirki pjesama.

Piratluk je ukurcu ako zaradujes na tome, privatno je samo nusprodukt mogućnosti umnazanja rada koja je dobrom djelu tih ljudi omogucila da zive debelo iznad prosjeka.

Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice