Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti objav

poruka: 85
|
čitano: 16.057
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti objav".
11 godina
offline
Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti objav

Baš me zanima hoće li se moći s time plaćati offline, ili darovati jedni drugima bez da nas netko gore pita zašto smo i kako tome i tome dali novce bez razloga. Ako to ne uvedu, mislim da će se svi i dalje u nekoj mjeri držati fizičkog novca jer nam on pruža najveću "fleksibilnost". Znate što pod tim mislim.

 
5 0 hvala 1
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
Ne, naravno da se neće moć. Po meni digitalni novac gubi svoju vrijednost, barem meni.
13 godina
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
CVET2 kaže...

Baš me zanima hoće li se moći s time plaćati offline, ili darovati jedni drugima bez da nas netko gore pita zašto smo i kako tome i tome dali novce bez razloga. Ako to ne uvedu, mislim da će se svi i dalje u nekoj mjeri držati fizičkog novca jer nam on pruža najveću "fleksibilnost". Znate što pod tim mislim.

Kolega, izgleda da je sve opisano u ovom komadu teksta; "Sve to trebalo bi raditi bez prekida, 24/7/365, i bez problema, kao da je riječ o prijenosu gotovine "iz ruke u ruku" 

ATJ Lučko
9 godina
offline
Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti objav

Sva ta digitalna ekonomija zahtijeva 100% online dostupnost...

 

Kaj ak nekaj zapne s internetom...

 

Recimo nevjerojatno mi je kolika je informatička nepismenost ljudi koji su unazad godinu dve, a pogotovo zadnjih par mjeseci natjerani da koriste elektroničke potpise i pečate.

 

Odjednom imaš potrebu za kvalitetnom backup pričom takvih dokumenata, jer ako ih izgubiš ode sve u vjetar. Isprintani Ugovor sa elektronskim potpisom je bezvrijedan, jer naravno da vrijedi samo na računalu gdje se putem interneta može verificirati. Iznenadili bi se koliko to ljudi koji su tehno analfabete uopće ne kuže..

 

Mnoge firme su krenule raditi i spremati takve stvari na svoja računala gdje još uvijek ne koriste kvalitetan backup ili drže sve na jednom mjestu bez dizanja u oblak i sl., baš u zadnje vrijeme znam za nekoliko primjera takvih firmica di direktori još nisu shvatili što to znači (naravno ne govorim o IT sektoru).

 

Državne institucije isto tako, krenule izdavati dokumente i ugovore elektronski potpisane, a mnoge imaju katastrofalan pristup backupu.

 

I na sve to danas sutra ako dođe kakva jača solarna oluje, (nuklearni ENP  ili sl.) i padne net na neko vrijeme... veselje...

 

 

 

 

 

 
3 2 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
Baš to, čisto me zanima kako će se kupovat ako jednom nestane neta, bilo zbog rata, bilo zbog babe koja je precvikala optički kabel pored pruge.
Samo keš €€€
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2022 10:48 (silvio3105).
 
5 3 hvala 0
10 godina
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
silvio3105 kaže...
Baš to, čisto me zanima kako će se kupovat ako jednom nestane neta, bilo zbog rata, bilo zbog babe koja je precvikala optički kabel pored pruge.
Samo keš€€€

 Treba samo pročitati odlomak odmah poslije naslova:
Nastavlja se istraživanje Europske središnje banke oko projekta digitalnog eura, elektroničke inačice gotovine koju bi ESB uveo kao dopunu klasičnoj gotovini, kovanicama i novčanicama...

 

Ključna riječ dana: DOPUNA. Kad nema interneta imaš keš. Kad ima možeš ovo koristiti ako želiš. Jednostavno, zar ne?

Nadglednik dina
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
Znamo svi da ovo polako ide prema ukidanju keša.
Danas imamo dostupne kartice, POSove i sl.
Koja bi bila razlika?
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2022 11:17 (silvio3105).
8 godina
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
Havo kaže...

Sva ta digitalna ekonomija zahtijeva 100% online dostupnost...

 

Kaj ak nekaj zapne s internetom...

 

Go no further. Isprike na rantanju unapred

Prije mjesec i nesto, omiljeni supermaket na putu za posao (velik parking, hop out i rijesis sve za par min, i opet si nazad na cesti), 2 dana zaredom imao probleme s POS sustavom. Cash only drugovi i drugarice, duboko se ispricavamo cijenjenim kupcima itd. ATM u predvorju ispraznjen za cas. Ofc.

Ista prica s elektricnim autima i sl magijama i pricanjima prica o digitalnim ovima ili onima.

 

"California is the first state to make electric cars mandatory. Now it’s telling owners not to charge them

 

September 2, 2022 at 12:16 AM GMT+1"

 

Koliko su nam toga nagurali pod nos za "nase dobro" i to ce sve biti brze i jednostavnije za nas. Onda poslusno odradis sve po propisu da zavrsis u vecoj nocnoj mori gdje s tobom administracije igraju nogomet, kriket i badminton.

Da ne spominem fakin' Covid digitalne potvrde s QR kodom kojeg mi niko nikada nije skenirao nigdje da potvrdi da li je potvrda tocna. Mogao sam isto generirati sam s linkom na stranice Rubelj Grilla, niko ne bi skuzio nista.

Nisam nazadni brdjan koji tu zagovara povratak na robnu razmjenu. Daj mi 2 kile Paskog sira, dam ti copor od 14 vjeverica, i sl bunila, ali mi se nekad cini da neko gura "projekte" kao pokojni Miki. Da pleme i dragi ljudi imaju kaj delati.

 

 

 

12 godina
protjeran
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
Gebirgs kaže...

Da ne spominem fakin' Covid digitalne potvrde s QR kodom kojeg mi niko nikada nije skenirao nigdje da potvrdi da li je potvrda tocna. Mogao sam isto generirati sam s linkom na stranice Rubelj Grilla, niko ne bi skuzio nista.

 

Jedino strasno u svemu tome je sto se iz recenice iscitava zaljenje sto nitko nije htio provjeriti vjerodostojnost tvoje fasizam-potvrde, a tako si se trudio biti uzoran gradjanin i igrat po pravilima da zasluzis svoje sarene kockice, tj. QR kod?

10 godina
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
silvio3105 kaže...
Znamo svi da ovo polako ide prema ukidanju keša.
Danas imamo dostupne kartice, POSove i sl.
Koja bi bila razlika?

 I to ti piše. Za kartice, POS i slično je banka uvijek "posrednik". U ovo slučaju to nije uvjet. Još jedan digitalni novčanik ali u režiji ECB-a. Malo sigurnije nego plaćanje karticama.

 

p.s. Keš se nikada neće ukinuti.

Nadglednik dina
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
Znači nešto slično onome "nije govno nego se pas posro".

ECB je isto banka, opet imaš posrednika.
Keš će se ukinuti s vremenom, samo daj vremena pa ćeš vidjeti lagano.
15 godina
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
silvio3105 kaže...
Znači nešto slično onome "nije govno nego se pas posro".

ECB je isto banka, opet imaš posrednika.
Keš će se ukinuti s vremenom, samo daj vremena pa ćeš vidjeti lagano.

 .. da, tj banke bi rado ukinule keš, jer im je fizički problem, količina (pa i trošak..) tj običnim ljudima nije problem imati miljune-milijarde, no kad si banka to postane teret, dok virtuala nema težinu-masu, jednako prostora u sefu zauzme kuna-euro bilo kojeg iznosa, tj nama ne smeta 'previše' novca u novčaniku ili na računu, dok ga banka mora stalno nekamo seljakati, ako ništa drugo do porezne oaze-otoka kao jersey.. gdje se zamete porezni trag dok se priča o nekom globalnom porezu od 15% .. prisjetimo se neplaćenog poreza irelandiji i eu-a.. itd.

-tj sad imamo promjenu-konverziju po bankomatima, to je fizički težak-obiman posao kad se radi s fizičkim-materijalnim novcem, no digitalija nema taj problem, savršeno (za njih, za velike, banke-fondove, jednakom lakoćom se tad barata trilijardama gdje je svako promil nova jahta na vezu uz pratnju koja partija kao bungavunga..).

.. pošto se radi ono što žele veliki, ne mali, tad postoji šansa da se jednog dana ukine keš, no realno bi bilo očekivati da će keš ostati vječno, jer je potreban.. 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
Ali nije posrednik. Uporan si sa svojim teorijama zavjere.
Ok keš će ukinuti, ljudi gušteri vladaju svijetom itd.
Nadglednik dina
Moj PC  
2 3 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
Moraš do optičara otić ako ne vidiš dobro.
11 godina
offline
Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti objav

Vjerojatno keš nikad neće ukinuti, ali će za desetak godina postati rijetka pojava, a samim time će se smanjiti broj bankomata i prodajnih mjesta gdje će izdavati, odnosno primati keš. Naravno, to isključivo ovisi o navikama ljudi, a kako kod nas ima jako puno sive ekonomije možda se ni keša ljudi tako lako neće odreći. Od kupnje rakije iz domaće radinosti, do plaćanja majstora u fušu - za te stvari keš je kralj. Sve ovisi koliko će taj digitalni euro biti "fleksibilan" i hoće li netko gore nadzirati pritok svakog sumnjivog centa s nekim algoritmom.

Neki lik je čak pričao da će na ovaj način ECB moći izdavati novac-bonove koje ćete moći iskoristiti samo do određenog datuma, a nakon toga će opet nestati.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti objav

Bit če to kaos i sjekira u med razno raznim skamerima,kriminalcima a i hakerima.

Pravi "bonbončić" za brzinski pokupit nekom lovu i prebacit ju u kripto di ju ni Isus više nebu vratil.

Ima naravno i puno dobrih strana,ali ljudi če uvijek probat iskoristit sistem u svoju korist.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
silvio3105 kaže...
Znači nešto slično onome "nije govno nego se pas posro".

ECB je isto banka, opet imaš posrednika.
Keš će se ukinuti s vremenom, samo daj vremena pa ćeš vidjeti lagano.

Kad platiš novčanicom kruv u pekari, posreduje li HNB, odnosno od 1.1.2023. ECB, u razmjeni ili direktno daš novčanicu prodavačici bez da te itko iz HNB/ECB nadgleda?

 

Prema projektu digitalnog novca sve bi bilo isto samo što bi novčanica bila digitalna. A kad ne radi internet onda se opet vratiš na fizičku novčanicu, dok ponovo ne proradi internet. A ako internet više nikad ne proradi onda ti neće trebat ni digitalne ni fizičke novčanice. 

42
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2022 15:51 (markoBT).
15 godina
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
Keš se nikada neće ukinuti?
Već su ga ukinuli u Švedskoj. Eu banka je već ukinula novčanice većih apoena (1000 EUR), i postepeno će ukidati dok ga do kraja ne ukine.
Naravno, razlog koji navode je borba protiv terorizma i pedofilije. Onako usputni fičr je da mogu ukinuti sav novac nekoj osobi koja ne odgovara trenutnim političarima, pritiskom gumba. Kažeš nešto protiv vlasti, i više ne možeš platiti stanarinu, hranu, postaješ beskućnik. Demokracija kao u Kini.
Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2022 19:54 (Keso).
9 godina
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
nordijske zemlje su rekli još koju godinu i nema više keša.
meni sasvim ok, mrzim keš, mrzim kusur, traženje kopanje po novčaniku, mrzim što ne mogu prisloniti karticu/mobitel u svim pekarama, birtijama, automatskim autopraonicama itd. (kao što možeš po europi)...
samo jedno glupo nepotrebno opterećenje, razmišljati koliko imaš ili nemaš love kod sebe, koliko će ti trebati danas-sutra, a opet nema smisla nositi brdo love u džepu, velik rizik, napad, krađa, gubljenje... da ne kažem kad ideš na put, godišnji..
po meni je bolje da uvedu opciju plaćanja karticom/mobitelom apsolutno svugdje, neka keš ostane kao backup i to je to...

naravno da je ovima što kemijaju sve i svašta na crno to malo problematično, al to je njihov problem.
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2022 20:53 (digitall).
Moj PC  
4 11 hvala 0
13 godina
offline
Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti objav

Pare u geltašnu ti nitko nemre uzet,stoga NH.

Moj PC  
1 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
Kad ukinu gotovinu ukinuli su slobodno društvo.
 
7 2 hvala 0
11 godina
offline
Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti objav

Ne hvala, a ovi što zazivaju ukidanje keša jer im "smeta kopat po novčaniku" treba isključit iz društva. Zamisli ti da ti država u bilo kojem trenutku može samo sve novce zamrznit i oduzet. Keš je king i uvijek će biti, ništa nije ni približno slobodi koju keš pruža

404 Greške a nema ih nigdje
Moj PC  
7 5 hvala 3
9 godina
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o

ove nepismene kriminalce što zazivaju zaostali keš treba u zatvor.

tko će ti što oduzet ako si pošteno zaradio?! nikad se nikom nije dogodilo niti će se ikad ikom dogodit.

a jebiga, znam da je neke sramota da se vidi transakcija uplate dami noći i sl.

fala bogu pa je keš uskoro prošlost 

10 godina
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
Bug Manijak kaže...

Ne hvala, a ovi što zazivaju ukidanje keša jer im "smeta kopat po novčaniku" treba isključit iz društva. Zamisli ti da ti država u bilo kojem trenutku može samo sve novce zamrznit i oduzet. Keš je king i uvijek će biti, ništa nije ni približno slobodi koju keš pruža

 Nije da sam protiv keša, upravo suprotno, ali sve što si rekao može i sada. Pa da i imao sve novce u madracu. 

 

Dokle god je korupcije i kriminala biti će keša. Nordijske zemlje su izuzetak, a ne pravilo. Iako ni tamo neće nestati.

Nadglednik dina
18 mjeseci
protjeran
offline
Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti objav

Keš će ostati ali će ga se toliko destimularati da će elektronski novac biti praktički jedini izbor. Nije vam čudno zašto su se povukle euro novčanice od 500 eura, e pa zapitajte se zašto.

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
SaintGriz kaže...

Keš će ostati ali će ga se toliko destimularati da će elektronski novac biti praktički jedini izbor. Nije vam čudno zašto su se povukle euro novčanice od 500 eura, e pa zapitajte se zašto.

 zato što jedan dobar falsifikat može napraviti puno štete, plus što je lakše veće količine novca prošvercati/sakriti po potrebi.

18 mjeseci
protjeran
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
digitall kaže...
SaintGriz kaže...

Keš će ostati ali će ga se toliko destimularati da će elektronski novac biti praktički jedini izbor. Nije vam čudno zašto su se povukle euro novčanice od 500 eura, e pa zapitajte se zašto.

 zato što jedan dobar falsifikat može napraviti puno štete, plus što je lakše veće količine novca prošvercati/sakriti po potrebi.

 Nema to veze s falsificiranjem već s kriminalom, taj talog voli velike apoene, tako lakše "trguju". Možeš očekivati i povlačenje novčanice od 200 eura iz istog razloga. Samo je pitanje vremena.

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2022 22:26 (SaintGriz).
16 godina
online
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
SaintGriz kaže...
digitall kaže...
SaintGriz kaže...

Keš će ostati ali će ga se toliko destimularati da će elektronski novac biti praktički jedini izbor. Nije vam čudno zašto su se povukle euro novčanice od 500 eura, e pa zapitajte se zašto.

 zato što jedan dobar falsifikat može napraviti puno štete, plus što je lakše veće količine novca prošvercati/sakriti po potrebi.

 Nema to veze s falsificiranjem već s kriminalom, taj talog voli velike apoene, tako lakše "trguju". Možeš očekivati i povlačenje novčanice od 200 eura iz istog razloga. Samo je pitanje vremena.

 S obzirom kako napreduje inflacija uskoro bi mogli počet opet tiskati novčanice od 500€

I`m silicon-based life-form
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
Ispada da samo krimosi koriste keš
9 godina
offline
Re: Prvi prototip digitalnog eura trebao bi biti o
SaintGriz kaže...
digitall kaže...
SaintGriz kaže...

Keš će ostati ali će ga se toliko destimularati da će elektronski novac biti praktički jedini izbor. Nije vam čudno zašto su se povukle euro novčanice od 500 eura, e pa zapitajte se zašto.

 zato što jedan dobar falsifikat može napraviti puno štete, plus što je lakše veće količine novca prošvercati/sakriti po potrebi.

 Nema to veze s falsificiranjem već s kriminalom, taj talog voli velike apoene, tako lakše "trguju". Možeš očekivati i povlačenje novčanice od 200 eura iz istog razloga. Samo je pitanje vremena.

 ne znam jesi pročitao do kraja što sam napisao, upravo to.

 

silvio3105 kaže...
Ispada da samo krimosi koriste keš

 nije istina, ali je istina da oni ne mogu bez njega.

plus političari/korupcija i sl., ista banda.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/skandal-s-vrecama-novca-postaje-obiteljska-prica-u-aferu-je-ukljucena-i-sestra/2423660.aspx?index_ref=naslovnica_vijesti_ostalo_d

svaki dan možeš pročitati ovako nešto i skužiti u čem je problem s kešom. jedno 90% manje korupcije i malverzacija bi bilo da ga nema (i kripto valuta).

da ovi iz ine nisu počeli keš prebacivat na račune nikad ih nitko ne bi ulovio. tko zna koliko je takvih samo kod nas, a nisu još uhvaćeni...

i onda lik kaže da ove koji ne vole keš treba isključiti iz društva... mislim da bi baš ove druge trebalo isključiti iz društva da ova država izađe iz močvare...

jer tako govore krimosi i ovi po raznim strankama.

 

mene živciraju i situacije kad prodaš auto pa ti lik istovari 200 000 kn keša... osim što je uvijek moguće da je ukraden (pa upadneš u nepotrebne komplikacije), moraš ga uhvatit za ruku i u banku provjeriti sve novčanice... nemate pojma koliko je dobrih falsifikata uokolo, pa kad među 100 originala ubaci dvije-tri lažne, nema šanse da skužiš.. 

kome se u današnje vrijeme uopće da s tim zajebavat, nepojmljivo, zaostalo, glupo, nesigurno, nepotrebno...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2022 23:44 (digitall).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice