Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

poruka: 144
|
čitano: 40.909
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi".
6 godina
protjeran
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
dastefan kaže...

Uvesti isplatu brutto plaće pa nek si svatko sam uplaćuje zdravstveno i mirovinsko privat pa kud koji.

Bruto plaća bi bila bez poreza, i doprinosa za mirovinsko i zdravstveno.

Dakle, po tebi treba ukinuti i solidarno odvajanje za prvi mirovinski stup odn osnovno mirovinsko osiguranje.

 

Nismo na toj samospoznajnoj razini.

Taj sustav mirovinskog je godinama funkcioniraokod poljoprivrednika koji su uplaćivali za mirovinsko npr 0d 50 do 500 kn mjesečno.

Znaš li koliko je pojoprivrednika uplaćivalo 500 kn ? Nekih 20%.. Danas svi oni napadaju državu jer imaju mirovinu 700 kn a uplaćivali su najniži iznos.

Isto bi se dogodilo i sa zdravstvenim i mirovinskim za obrtnike, drž. službenike i ostale.

Tko gleda koliku će imati mirovinu sa 67 god kad ima 25 god ?

Uplaćivali bi kao i danas.

Minimalne iznose, a kad napune 67 god, ne bi imali ni 1000 kn mirovine s 40 god staža.

 

Nama je jedini spas nekakva mirovinska EU zajednica da se ogrebemo za koji Euro i da nwtko pametniji organizira naš mirovinsko zdravstveni sustav jer sami nismo sposobni.

 

Možda budemo za nekih 50 god.

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.8.2018 16:24 (Anđeo bez falinge).
16 godina
offline
Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

Ako mogu (moram) uplatit osiguranje za auto, onda ću ga i za sebe. Nebitno zdrav/ne zdrav, spuca me autobus i onda šta? Neka stoji (propadne) to dopunsko svake godine i za mene i za auto. Jer bolje ga je uplatit i ne iskoristit, nego ga trebat, a ne imat ga...

Ako bi oni koji o meni misle loše znali šta si ja mislim o njima,bi o meni mislili još lošije.... eeehhheem...
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.8.2018 19:14 (24v).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

Nisam rekao da ga treba ukinut, nego da si svako uplaćuje privatno. Uplata i dalje ostaje obavezna u određenom minimalnom iznosu, neka bude 15%, ali ga uplaćuješ privatnom osiguravatelju, i onda kad oboliš iskorištavaš od privatnog osiguravatelja u privatnoj klinici po vlastititom odabiru. Imaš skrb kakvu si si i plaćao. Ovako plaćaš a nemaš. Dobro je kolega rekao ovo je komunizam u ovom obliku koji je, i to pokvareni. U kapitalizmu koji glumimo da imamo je to tako, kakvo osiguranje takva skrb.

Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Ili ti priv.zdravstveno osigiranje kaže došli ste do limita nema više za ovu godinu,policu...ili ko nedavno što je bilo po novinama, sa čovjekom privatna zdr.kuća odlčila raskinuti policu jer im je "ne isplativ" a bilo je sve ok dok nije obolio od chronove bolesti i trebao milion pretraga svakodnevo.
Sve 5 dok si zdrav a ne treba ti ništa, ukini zdr.ko ga hebe a kad zatreba lječenje...svi manji od makova zrna i uplaćuju po hitnom postupku,retroaktivno dopunsko u hzzo-a jer tamo nema max limita na lječenje i pretrage... I neće ih oplesti račun te isti sekund će ko pijavice se zakvačiti na taj sustav...licemjerje do bola. Sraćka se sve u 16 kako je sustav u banani i previše uzima a prvi obijaju pragove kad se polome na skijanju a nisu uzeli exatra osiguranje od 100kn jer su bili mange koje ne oboljevaju i ne lome se...
Tko voli neka izvoli i bude bez osiguranja pa neka šuti kada treba " solidarnost" jer ju nije niti davao tj.bio solidaran.
Dalako je ovaj sustav od savršenstva, a kako radi pruvatluk možemo vidjeti/čitati po americi, prava milina.
ČVARCI = ČIPS OD SVINJE
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.8.2018 8:48 (sokre).
Moj PC  
6 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga

Pa ok, rađe bi tako da pređem limit pa znam da sam iskoristio nego ovak. Ovaj sustav nagrađuje one koji ne plaćaju i varaju (kao što kažeš, kačenje na sustav po potrebi, isplata dijela plaće na crno da se plate manji doprinosi, pregledi preko veze...) a kažnjava one koji su pošteni i plaćaju.

Konkretno, moj primjer, prije dvije godine mi je dijagnosticiran visoki očni tlak (privatno kontrolirao naravno), dijagnoza glaukom. Potrebno obaviti sve preglede oka i započeti terapiju čim prije jer svaki dan koji nisam na terapiji očni živac propada, gubi se vid polako do potpunog gubitka vida. Nema lijeka za ono što je uništeno niti oporavka vidnog živca, što je uništeno, uništeno je. Kod svoje doktorice opće medicine nisam prije toga bio više od 10 godina, niti jednom, čak niti za jednu tableticu, toliko da joj niti ime nisam znao niti gdje sad ima ordinaciju nego sam morao pogledati na e-građanin. Za cijelo to vrijeme radio i plaćao zdravstveno. Odem kod doktorice, ona me odmah ide naručiti za specijalistički pregled u oftamološku ambulantu u Zagrebu, Runjanina gdje rade preglede za glaukom, prvi slobodan termin za više od 6 mjeseci. Naravno da nisam pristao jer za 6 mjeseci bi mi još više propao očni živac nepovratno. Nazvao privatnu očnu polikliniku, pregled obavio nakon dva dana i počeo sa terapijom isti dan nakon pregleda. Naravno to me je koštalo i nije mi bilo žao, žao mi je ovog što plaćam pod obavezno i zakonski svaki mjesec a nemam skoro ništa od toga, samo kapi za oči jednom na mjesec koje bez recepta koštaju 45kn. Plaćam i dopunsko jer je smiješan iznos a bez njega nije pokriveno ono što bi ionako trebalo biti pokriveno obaveznim osiguranjem. Kad već spominješ privatno koje je odbilo "ne isplativog", bio je nedavno i onaj čovjek iz Rijeke što su ga naručili za MR 2020.g., znači ništ bolje niti prek HZZO, a neće se niti taj sa chronovom bolesti dobro provesti liječeći se na teret HZZO, samo se o tome neće pisati. Čekaj do pregleda, razboli se još više, pa postani još veće opterećenje za sustav, sustav to neće moći platiti, nećeš ni ti, pa onda umri/ostani bez noge/oslijepi..... što li te već zadesilo. I ja bih oslijepio da sam čekao HZZO.

I sad po čemu je to naše zdravstvo bolje od američkog ako si za bilo što ozbiljnije prisiljen otići privatniku? Neka nam već jednom prestanu kenj*t da imamo dobar sustav javnog zdravstva kad nemamo, a vidimo ovih dana i sa hitnom kako stvari stoje. Pravo liječenje u Hrvatskoj je već odavno u privatnim rukama.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
dastefan kaže...

Neka nam već jednom prestanu kenj*t da imamo dobar sustav javnog zdravstva kad nemamo

 

Moj stari je prije 4 godine mislim ugradio umjetno rame jer mu je staro od prirode posla bilo potpuno unisteno. Nakon dugog oporavka dobije temperaturu. Jednom, drugi puta, 102. puta... Popio sleper antibiotika, vadio krv vise od 30 puta , bio na bezbroj pretraga. Tek nakon 2 godine sto je skoro svaki dan imao temperaturu netko poveze umjetno rame s time. Ode u Lovran na pregled. Kazu mu da se kost upalila i da rame mora van. Pocetkom ove godine dobije termin za sijecanj 2020. Covjeka koji vec dvije godine bez prestanka ima temperaturui kojemu se kost upalila zbog proteze oni naruce za 2 godine...

Freak Show Inc.
11 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
dastefan kaže...

I sad po čemu je to naše zdravstvo bolje od američkog ako si za bilo što ozbiljnije prisiljen otići privatniku? Neka nam već jednom prestanu kenj*t da imamo dobar sustav javnog zdravstva kad nemamo, a vidimo ovih dana i sa hitnom kako stvari stoje. Pravo liječenje u Hrvatskoj je već odavno u privatnim rukama.

 naravno da nije dobar, malo ih je dobrih, savršen niti jedan

naš ima dobre temelje, jebe ga financiranje jer su nam plaće mizerija

 

da si naletio na gadniju bolest, mislim gadniju u smislu operacije i dugotrajnijeg liječenja koje baš ne bi lako platio kod privatnika, možda bi drukčije razmišljao

15 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
picajzla0707 kaže...
dastefan kaže...

I sad po čemu je to naše zdravstvo bolje od američkog ako si za bilo što ozbiljnije prisiljen otići privatniku? Neka nam već jednom prestanu kenj*t da imamo dobar sustav javnog zdravstva kad nemamo, a vidimo ovih dana i sa hitnom kako stvari stoje. Pravo liječenje u Hrvatskoj je već odavno u privatnim rukama.

 naravno da nije dobar, malo ih je dobrih, savršen niti jedan

naš ima dobre temelje, jebe ga financiranje jer su nam plaće mizerija

 

da si naletio na gadniju bolest, mislim gadniju u smislu operacije i dugotrajnijeg liječenja koje baš ne bi lako platio kod privatnika, možda bi drukčije razmišljao

baš to, ideja je ok ali je izvedba problematična.

po kojoj logici će sustav funkcionirati kad zadnjih ajmo reći 30g. sve manje ulazi u njega a sve više izlazi.

evo sad ova iseljavanja, radno sposobna radna snaga koja bi prihodovala ovdje te "punila" hzzo sustav odlazi trbuhom za kruhom... a ljudi pred penziju, u penziji...i svi ostali ostaju tu, rade za mizeriju, školuju se te odlaze kad ulove priliku.

da su u državi prioriteti posloženi kako trebaju i da imamo konsenzus te strategiju što nam je u državi dugoročan plan i da ga se sve vlade pridržavaju dugoročno, da mladi ostaju tu i prosperiraju...zarađuju,množe se i osiguravaju rast...

sad bi vodili rasprave što ćemo sa 13 ili 14 plaćom. a ovako banana te će ostati banana dok sustav totalka ne padne.

ČVARCI = ČIPS OD SVINJE
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.8.2018 9:08 (sokre).
16 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
sokre kaže...
Ili ti priv.zdravstveno osigiranje kaže došli ste do limita nema više za ovu godinu,policu...ili ko nedavno što je bilo po novinama, sa čovjekom privatna zdr.kuća odlčila raskinuti policu jer im je "ne isplativ" a bilo je sve ok dok nije obolio od chronove bolesti i trebao milion pretraga svakodnevo.
Sve 5 dok si zdrav a ne treba ti ništa, ukini zdr.ko ga hebe a kad zatreba lječenje...svi manji od makova zrna i uplaćuju po hitnom postupku,retroaktivno dopunsko u hzzo-a jer tamo nema max limita na lječenje i pretrage... I neće ih oplesti račun te isti sekund će ko pijavice se zakvačiti na taj sustav...licemjerje do bola. Sraćka se sve u 16 kako je sustav u banani i previše uzima a prvi obijaju pragove kad se polome na skijanju a nisu uzeli exatra osiguranje od 100kn jer su bili mange koje ne oboljevaju i ne lome se...
Tko voli neka izvoli i bude bez osiguranja pa neka šuti kada treba " solidarnost" jer ju nije niti davao tj.bio solidaran.
Dalako je ovaj sustav od savršenstva, a kako radi pruvatluk možemo vidjeti/čitati po americi, prava milina.

Tu ima par stvari. Ako se ne varam, Uniqa je odbila produžiti osiguranje, ne odbiti uslugu na postojećem, što je i razumljivo. Omjer uplata je daleko na strani HZZO-a i teško je očekivati da osiguranja ozbiljno mogu financirati liječenja samo kroz prizmu i zaradu iz dodatnih polica.

što se SAD tiče, tu je jako uvriježeno mišljenje kako je "skupo" i "neuređeno". Dapače, ako imaš osiguranje sustav je neusporedivo organiziraniji, brži i kvalitetniji. A i to osiguranje u odnosu na prihode nije skupo, dapače. Na stranu što dobar dio ljudi ima plaćeno osiguranje kao dio povlastica na poslu.

picajzla0707 kaže...
 

da si naletio na gadniju bolest, mislim gadniju u smislu operacije i dugotrajnijeg liječenja koje baš ne bi lako platio kod privatnika, možda bi drukčije razmišljao

Mi smo za člana uže obitelji platili šestocofreni iznos u kunama za one stvari koje HZZO s dodatnim policama nije htio pokriti.

Da ne govorim koliko ima stvari koje se plaćaju u "redovnim" procedurama bez obzira kakve police imaš. O čekanjima da ne govorim.

14 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
picajzla0707 kaže...

da si naletio na gadniju bolest, mislim gadniju u smislu operacije i dugotrajnijeg liječenja koje baš ne bi lako platio kod privatnika, možda bi drukčije razmišljao

Da sam naletio na gadniju ne bih naravno imao za platiti operaciju privatno ali mi bogme niti ovo što uplaćujem obvezno Z.O. ne bi pomoglo. Znam neke osobno kojima nije ništa pomoglo, umrli su čekajući, jer je brzina reakcije jednostavno prespora. A da sam sve ove godine uplaćivao privatno zdravstveno bome bih već imao popriličan account da se liječim (možda i izliječim) kak treba barem do nekog limita. Pa kakvo nam je to zdravstvo kad za bilo kakvu ozbiljnu operaciju ljudi preko 24sata moraju žicati novce za liječenje. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Old Iggy kaže...
BlackDog22 kaže...

Moralno ustrojstvo našeg sustava nije takvo da bi ovo dopustilo, tako da je besmisleno o tome uopće pričati kao realnoj opciji nego treba naći pošten i održiv način u sustavu solidarnog i socijalnog osiguranja.

Pošten i održiv je teško imati paralelno uz solidaran i socijalan, posebno kad se uvedu i dopunska osiguranja te specifična odlučivanja vezana uz posebne slučajeve.

Na stranu potrebe uvođenja bonusa i malusa, osobne odgovornosti vezane uz pristup zdravlju i medicini itd.

Bilo bi jako nezgodno kad bi npr. osiguranje automobila bazirali na sličnom principu - npr. osnovno osiguranje vezano uz dohodak ili nešto slično.

 Zavisi kako definiraš pošten, solidaran i socijalan po mom moralnom kompasu je u startu pošten. Poštene nisu neke stvari unutar tog načela koje se događaju u našem sustavu, a koje bi onda normalno trebalo prilagoditi. Recimo nije pošteno da u našem sustavu ne postoji apsolutno nikakav oblik odgovornosti. Npr. nije pošteno prema ljudima koji redovito plaćaju dopunsko da oni koji ne plaćaju imaju mogućnost (ovo ne znam da je istina, netko je spomenuo u komentarima) platiti malo zaostataka u nazad i ko da se nije ništa dogodilo. Također nije pošteno da glumiš pametnjakovića i ne plaćaš dopunsko, a kad saznaš da si dobio neku malo jaču bolest odeš uplatiti i opet nikom ništa. Recimo to nije pošteno jer na taj način izigravaš sustav i od drugih ljudi radiš budale. I manje ili više slični slučajevi.

 

Po meni je sasvim pošteno da ja koji imam sreće da zarađujem više i više platim (odnosno plaća moj poslodavac, ali nije bitno u ovom kontekstu) na ime zdravstvenog osiguranja. Osim toga smatram i poštenim solidaran način da ja plaćam bez obzira što ga (barem do sada) nisam iskoristio ni 5%, ali moja uplata omogućava nekom drugom tko je na, nesreću, bolestan da ga bolnički troškovi ne bankrotiraju, oduzmu koliko toliko dostojan život, a njegovu djecu bace na ulicu ili u sustav socijalne skrbi. 

 

Biti pošten ne znači uvijek staviti sve u nekakvu uravnilovku. 

 

Što se tiče održivog ne znam kako bi on bio kontradiktoran pošto održivost znači da platimo što smo potrošili. Ukupan iznos koliko treba platiti ne utjeće ni na solidarnost ni na socijalnost sustava. Održivost može izazvat samo poremećaj u sjećaju poštenja, jer ako više trošimo više će, u apsolutnim odnosima, platiti oni koji više privređuju. No to opet ovisi o pojedinačnom viđenju poštenja svake osobe.

 

Netko smatra da nije pošteno što on na 10000kn plaće mora platiti 20% poreza, a onaj na 2800 je oslobođen poreza. No kažem, to je osobno viđenje pojedinca zavisno o njegovom moralnom pogledu na svijet. 

16 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
BlackDog22 kaže...
Old Iggy kaže...
BlackDog22 kaže...

Moralno ustrojstvo našeg sustava nije takvo da bi ovo dopustilo, tako da je besmisleno o tome uopće pričati kao realnoj opciji nego treba naći pošten i održiv način u sustavu solidarnog i socijalnog osiguranja.

Pošten i održiv je teško imati paralelno uz solidaran i socijalan, posebno kad se uvedu i dopunska osiguranja te specifična odlučivanja vezana uz posebne slučajeve.

Na stranu potrebe uvođenja bonusa i malusa, osobne odgovornosti vezane uz pristup zdravlju i medicini itd.

Bilo bi jako nezgodno kad bi npr. osiguranje automobila bazirali na sličnom principu - npr. osnovno osiguranje vezano uz dohodak ili nešto slično.

 Zavisi kako definiraš pošten, solidaran i socijalan po mom moralnom kompasu je u startu pošten. Poštene nisu neke stvari unutar tog načela koje se događaju u našem sustavu, a koje bi onda normalno trebalo prilagoditi. Recimo nije pošteno da u našem sustavu ne postoji apsolutno nikakav oblik odgovornosti. Npr. nije pošteno prema ljudima koji redovito plaćaju dopunsko da oni koji ne plaćaju imaju mogućnost (ovo ne znam da je istina, netko je spomenuo u komentarima) platiti malo zaostataka u nazad i ko da se nije ništa dogodilo. Također nije pošteno da glumiš pametnjakovića i ne plaćaš dopunsko, a kad saznaš da si dobio neku malo jaču bolest odeš uplatiti i opet nikom ništa. Recimo to nije pošteno jer na taj način izigravaš sustav i od drugih ljudi radiš budale. I manje ili više slični slučajevi.

 

Po meni je sasvim pošteno da ja koji imam sreće da zarađujem više i više platim (odnosno plaća moj poslodavac, ali nije bitno u ovom kontekstu) na ime zdravstvenog osiguranja. Osim toga smatram i poštenim solidaran način da ja plaćam bez obzira što ga (barem do sada) nisam iskoristio ni 5%, ali moja uplata omogućava nekom drugom tko je na, nesreću, bolestan da ga bolnički troškovi ne bankrotiraju, oduzmu koliko toliko dostojan život, a njegovu djecu bace na ulicu ili u sustav socijalne skrbi. 

 

Biti pošten ne znači uvijek staviti sve u nekakvu uravnilovku. 

 

Što se tiče održivog ne znam kako bi on bio kontradiktoran pošto održivost znači da platimo što smo potrošili. Ukupan iznos koliko treba platiti ne utjeće ni na solidarnost ni na socijalnost sustava. Održivost može izazvat samo poremećaj u sjećaju poštenja, jer ako više trošimo više će, u apsolutnim odnosima, platiti oni koji više privređuju. No to opet ovisi o pojedinačnom viđenju poštenja svake osobe.

 

Netko smatra da nije pošteno što on na 10000kn plaće mora platiti 20% poreza, a onaj na 2800 je oslobođen poreza. No kažem, to je osobno viđenje pojedinca zavisno o njegovom moralnom pogledu na svijet. 

Pitanje je što je to "moralno".

Je li moralno da netko plaća više? Jako upitno, posebno kad se svede na osobni pristup zdravlju i izračun samo na osnovu bruto plaće bez obzira koliko je npr. članova obitelji i slično.

Je li moralno da iako sve (osnovno plus dopunsko) plaćaš desetljećima ne možeš dobiti uslugu ili moraš platiti lijekove i slično?

Je li moralno pustiti liječnike van države for free, iako njihovo školovanje stoji par desetljeća nečine neto plaće?

Ima li smisla imati high - tech opremu po bolnicama koje nemaju ljudi koji znaju njome baratati pa sve šalju drugdje? Ili pak liječiti ne-RH pacijente u RH bolnicama nauštrb RH pacijenata?

Dopunsko je besmislena smijurija - niti je u nekakvom realnom odnosu s redovnim osiguranjem niti ti pomaže za sve, a da ne govorim kako daje veća prava onome koji minimalno uplaćuje u sustav u odnosu na nekog koji plaća par puta više, ali nema dopunsko.

Sama ideja "solidarnosti" uvijek pada kad stvarni troškovi krenu, bez obzira bilo to zdravstvo, mrovine, školovanje ili nešto drugo.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
dastefan kaže...

Pa kakvo nam je to zdravstvo kad za bilo kakvu ozbiljnu operaciju ljudi preko 24sata moraju žicati novce za liječenje. 

Zdravstveno ne pokriva niti bi trebalo pokrivati eksperimentalne metode liječenja jer umirući će probat sve, od čarobnog kiselog kupusa i sode bikarbone, pa do takvi lijekova i metoda koje su ispitane na 3 čovjeka s upitnim rezultatima. A suprotno uvriježenom mišljenju život ima svoju cijenu i društvo, pa čak i pojedinac jako brzo odredi kolika je to točno cijena nečijeg života na način da kaže da HZZO neće platiti 10 milijuna eura troškova 96 godišnjaku kako bi on dobio ekperimentalno srce koje bi mu omogućilo još par mjeseci ili godina života. Ili ti neće platiti eksperimentalno liječenje u SAD-u koje košta 3.3 milijuna kuna, a šanse za preživljavanje su ti malo veće od 0, bez obzira što se radi o šestogodišnjem djetetu.

11 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Old Iggy kaže...
picajzla0707 kaže...
 

da si naletio na gadniju bolest, mislim gadniju u smislu operacije i dugotrajnijeg liječenja koje baš ne bi lako platio kod privatnika, možda bi drukčije razmišljao

Mi smo za člana uže obitelji platili šestocofreni iznos u kunama za one stvari koje HZZO s dodatnim policama nije htio pokriti.

Da ne govorim koliko ima stvari koje se plaćaju u "redovnim" procedurama bez obzira kakve police imaš. O čekanjima da ne govorim.

ne moraš mi ništa govoriti, moja je stara oboljela od raka i na kraju je sudjelovala u eksperimentalnim terapijama da bi došla do nekih lijekova za koje nismo imali love

obzirom da je rak bio galopirajući, kako su ga zvali, od njih 16 u bolnici s istom dijagnozom, 14 ih je odapelo u roku nekoliko mjeseci do godine dana

moja mater i još jedna ženska su izdržale nešto više od pet godina - i ta druga je bila na eksperimentalnoj i nakon pet godina prvo je ona otišla, što je mater slomilo i onda je brzo otišla i ona

 

koliko je pomogla ta eksperimentalna terapija nemam pojma, osim užasnih nuspojava poput slonovskih nogu, ljuštenja kože i psihičkih problema koji su je nakratko pretvorili u šizofreničara, no sve ono što je prolazila kroz tih pet godina, nebrojene terapije i pregledi unutar našeg sustava, čisto sumnjam da ih puno si može priuštiti u privatnom zdravstvu čak i bez eksperimentalne

taj sustav nije puno napravio za onih 14 što su odapeli nabrzaka, no koliko bi njih si uopće moglo priuštiti ikakvu terapiju da su bili u privatnom sustavu gdje osiguravatelji takve otpisuju kao neizlječive i ne plaćaju terapije

 

da, naš sustav je loš, nije individualiziran i radi na principu solidarnosti, što sasvim razumljivo izaziva negodovanje onih koji više uplaćuju

no isto tako je (po mojem mišljenju) bolji od američkog ili nekog sličnog, pogotovo za one sa slabim primanjima kakvih je debela većina u hrvatskoj

da su plaće na nekoj normalnoj razini, postotno bi uplaćivali manje, a financiranje bi bilo obilnije i dosta nedostataka koje imamo zbog nedostatnog financiranja bi se riješilo

ne znam, vjerojatno postoji mogućnost da se sustav poboljša, no bojim se da s ovolikim manjkom love nemamo puno manevarskog prostora

 

dastefan kaže...
picajzla0707 kaže...

da si naletio na gadniju bolest, mislim gadniju u smislu operacije i dugotrajnijeg liječenja koje baš ne bi lako platio kod privatnika, možda bi drukčije razmišljao

Da sam naletio na gadniju ne bih naravno imao za platiti operaciju privatno ali mi bogme niti ovo što uplaćujem obvezno Z.O. ne bi pomoglo. Znam neke osobno kojima nije ništa pomoglo, umrli su čekajući, jer je brzina reakcije jednostavno prespora. A da sam sve ove godine uplaćivao privatno zdravstveno bome bih već imao popriličan account da se liječim (možda i izliječim) kak treba barem do nekog limita. Pa kakvo nam je to zdravstvo kad za bilo kakvu ozbiljnu operaciju ljudi preko 24sata moraju žicati novce za liječenje. 

 jebiga, meni je recimo pomoglo

poprilično komplicirana operacija kičme i još uvijek sam na nogama, jest da ne smijem dići ništa teže od 10 kila, da ne mogu stajati u mjestu duže od 10 minuta i štošta drugo, no barem nisam završio u kolicima što je bilo vrlo izgledno

na tih nekoliko što ih znaš da im zdravstvo nije pomoglo, imaš tisuće kojima jest pomoglo - a i ti kojima nije pomoglo, napravljeno je toliko pregleda i terapija da bi vrlo malo njih to moglo platiti privatno

i da imamo takav sustav gdje kad nemaš love ležiš doma dok ne krepaš, to bi valjda bilo bolje - pitanje je kome bi bilo bolje, obzirom da oni koji imaju love i u ovom našem sustavu si mogu priuštiti i priušte si bolju skrb

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.8.2018 10:16 (picajzla0707).
16 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
BlackDog22 kaže...

Zdravstveno ne pokriva niti bi trebalo pokrivati eksperimentalne metode liječenja

To nitko ni ne govori.

picajzla0707 kaže...

ne moraš mi ništa govoriti, moja je stara oboljela od raka i na kraju je sudjelovala u eksperimentalnim terapijama da bi došla do nekih lijekova za koje nismo imali love

Sućut za majku.

 

Obojici - ne govorim o ničem eksperimentalnom, dapače, sve redovno. Samo "bolnica nema novca", "HZZO ne može pokriti troškove u roku" i slično.

 

U mojim primjerima, sve se radi o standardnim postupcima, lijekovima i opremi "s police" i slično. Ili pak mom djetetu koje se naručuje na MR zbog sumnje na teški neurološki poremećaj - kontaktirao valjda sve medicinske ustanove u RH koje imaju MR, odgovore bolje da ne znaš, prvi termin nakon točno godine i jedan dan, kod privatnika na redu za dva dana u 19:30.

11 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Old Iggy kaže...

 

Obojici - ne govorim o ničem eksperimentalnom, dapače, sve redovno. Samo "bolnica nema novca", "HZZO ne može pokriti troškove u roku" i slično.

 

U mojim primjerima, sve se radi o standardnim postupcima, lijekovima i opremi "s police" i slično. Ili pak mom djetetu koje se naručuje na MR zbog sumnje na teški neurološki poremećaj - kontaktirao valjda sve medicinske ustanove u RH koje imaju MR, odgovore bolje da ne znaš, prvi termin nakon točno godine i jedan dan, kod privatnika na redu za dva dana u 19:30.

 užas, teško je uopće zamisliti da se nađem u situaciji gdje ne mogu pomoći svojoj djeci u takvom sustavu

doduše, mr nije preskup kod privatnika, ali vjerujem i znam da ima stvari koje jesu i koje si masa ljudi nemere priuštiti, a morali bi jer ih naš sustav iznevjeri 

 

ne znam što reći, no s druge strane kako onda riješiti problem - napraviti individualizirani sustav u kojem ćemo imati razine liječenja ovisno o visini plaće, gdje će 10% dobiti kvalitetnu zdravstvenu zaštitu, 5% vrhunsku, a ostalih 85% aspirin i nogu u guzicu, ne zvuči baš ok

16 godina
neaktivan
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Old Iggy kaže...

Pitanje je što je to "moralno".

Je li moralno da netko plaća više? Jako upitno, posebno kad se svede na osobni pristup zdravlju i izračun samo na osnovu bruto plaće bez obzira koliko je npr. članova obitelji i slično.

Je li moralno da iako sve (osnovno plus dopunsko) plaćaš desetljećima ne možeš dobiti uslugu ili moraš platiti lijekove i slično?

Je li moralno pustiti liječnike van države for free, iako njihovo školovanje stoji par desetljeća nečine neto plaće?

Ima li smisla imati high - tech opremu po bolnicama koje nemaju ljudi koji znaju njome baratati pa sve šalju drugdje? Ili pak liječiti ne-RH pacijente u RH bolnicama nauštrb RH pacijenata?

Dopunsko je besmislena smijurija - niti je u nekakvom realnom odnosu s redovnim osiguranjem niti ti pomaže za sve, a da ne govorim kako daje veća prava onome koji minimalno uplaćuje u sustav u odnosu na nekog koji plaća par puta više, ali nema dopunsko.

Sama ideja "solidarnosti" uvijek pada kad stvarni troškovi krenu, bez obzira bilo to zdravstvo, mrovine, školovanje ili nešto drugo.

 Moralno je u ovom slučaju ono što društvo smatra da je moralno. U SAD-u nije moralno da imaš socijalno i solidarno zdravstveno, u ostatku svijeta je moralno. 

 

U općenitom smislu moralno je ono što ti smatraš da je moralno i ono za što postoji konsenzus u društvu da je moralno. Te dvije moralnosti mogu, i vrlo često jesu u konfliktu, ali najčešće mogu živjeti u skladu sve dok tvoje viđenje morala ne ometa društvenu svakodnevicu. U slučaju kad se to dogodi društvo će protiv tebe i tvog morala upotrijebiti sankcije, a zavisno od percipirane opasnosti one mogu biti neformalne tipa ogovranje okoline, ismijavanje, društveno odbacivanje/izoliranje, ili formalne tipa novčane kazne, zatvor i sl.

 

Odgovor na tvoja pitanja:

1. Da moralno je da netko plaća više, zavisno o specifičnim uvjetima.

2. Da moralno je, ponovno zavisno o specifičnim uvjetima. Bez konteksta ne mogu odgovoriti o konkretnom slučaju na što misliš.

3. Zavisi. Oni koji kažu da nije će reči da smo im mi platili školovanje, oni koji kažu da je će reći da su im njihovi roditelji platili kroz poreze i davanja. Konsenzus društva, za sad, je da je morlanije da odu nego da im ograničavaš neka prava o slobodi rada i kretanja.

4. Ovo o opermi ne znam kakve veze ima s moralnošću to je više ekonomsko pitanje. To što ti opisuješ nema smisla, ali ne znam da postoji nekakva morlana pozicija oko toga. Možda jedino da li je moralno kupovat uređaj za koji možda u budućnosti nećeš imat čovjeka da na njemu radi? Teško pitanje, zavisi o konkretnom slučaju. 

5. Reciprocitet kod liječenja postoji zavisno o državama s kojima je sklopljen ugovor o reciprocitetu. Koliko ja znam, a možda griješim, na kraju se naš HZZO naplati od osiguranja ili HZZO-a države odakle je čovjek tako da nije na štetu našeg pacijena. Ili druga mogućnost da se sklopi ugovor o reciprocitetu, a sad tu brojat na kn koliko je naš čovjek potrošio u švabiji na liječenje, a kolko švabo kod nas trebalo bi vidjet brojke. S češkom smo u gubitku vjerojatno, ako imao ugovor o reciprocitetu.

 

Dopunsko je smijurija u tome se slažemo. Iznos koji se plaća 70-100kn je u potpunom disbalansu sa stvarnim troškovima HZZO-a. Dopunsko je bilo čisto treba nam para, a nećemo opterećivat poslodavce pa ćemo još malo izmust od ljudi. Dopunskom treba realan i temeljit preustroj.

 

Solidaran pristup je u načelu dogmatski i što ga više preispituješ to na pojedinačnom, najnižem primjeru ima sve manje smisla, zato ga je najbolje prihvatiti kao takvog. Ili ćeš ga imat sa svim svojim manama ili nećeš. Da li ćemo puštat ljude da umiru po cestama tko si ne može priuštit zdravstveno ili nećemo već ćemo se kao društvo pobrinuti za bolesne. Nema treće opcije, samo poštimavanja unutar tog dogmatskog načela.

14 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
picajzla0707 kaže...

...gdje će 10% dobiti kvalitetnu zdravstvenu zaštitu, 5% vrhunsku, a ostalih 85% aspirin i nogu u guzicu, ne zvuči baš ok

 Pa taj sustav već sad imamo, samo se nitko u vlasti ne usudi to reći. Jer, što je drugo kad dobiješ narudžbu za hitan pregled kroz 6 mjeseci ili godinu dana nego na finjaka nogom u guzicu.

11 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
dastefan kaže...
picajzla0707 kaže...

...gdje će 10% dobiti kvalitetnu zdravstvenu zaštitu, 5% vrhunsku, a ostalih 85% aspirin i nogu u guzicu, ne zvuči baš ok

 Pa taj sustav već sad imamo, samo se nitko u vlasti ne usudi to reći. Jer, što je drugo kad dobiješ narudžbu za hitan pregled kroz 6 mjeseci ili godinu dana nego na finjaka nogom u guzicu.

 istina, trenutno smo u situaciji gdje je sustav pred kolapsom i za dio ljudi kojima svaki dan znači biti ili ne biti sustav jest nogom u guzicu

no opet, na dnevnoj bazi liječimo desetke i desetke tisuća ljudi, a malo njih bi spalo u onih 15% dobrostojećih

 

jel opcija da liječimo tisuće promptno i kvalitetno, a oni deseci tisuća da krepivaju doma ili na ulici?

8 godina
neaktivan
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Pozdrav svima
Čitam ovu temu i vidim da svako ima svoje mišljenje. Ima ih svakakvih šta je razumljivo. Ono što mene čudi je da nitko ovdje ne spominje glavni uzrok nedostatka love u zdravstvu a to je naša sva moguća i nemoguća administracija i ostali paraziti na državnoj sisi. Evo jedan konkretan primjer. 80% svih zaposlenih koji su na bolovanju su zaposleni u državnim službama a država ne uplaćuje doprinose za njih. Bolnice i općenito zdravstvo troši ogromnu lovu a oni koji ga najviše koriste najmanje uplaćuju. Ili bolje reći ništa.
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
picajzla0707 kaže...

 užas, teško je uopće zamisliti da se nađem u situaciji gdje ne mogu pomoći svojoj djeci u takvom sustavu

doduše, mr nije preskup kod privatnika, ali vjerujem i znam da ima stvari koje jesu i koje si masa ljudi nemere priuštiti, a morali bi jer ih naš sustav iznevjeri 

 

ne znam što reći, no s druge strane kako onda riješiti problem - napraviti individualizirani sustav u kojem ćemo imati razine liječenja ovisno o visini plaće, gdje će 10% dobiti kvalitetnu zdravstvenu zaštitu, 5% vrhunsku, a ostalih 85% aspirin i nogu u guzicu, ne zvuči baš ok

Pitanje je li 1000 - 2000 preskupo za prosječnog državljanina RH. Meni nije, no za većinu je to noćna mora.

Sustav treba potpuno promijeniti, od načina izračuna i naplate, organizacije zdravstva i svega ostalog.

BlackDog22 kaže...
Old Iggy kaže...

Pitanje je što je to "moralno".

Je li moralno da netko plaća više? Jako upitno, posebno kad se svede na osobni pristup zdravlju i izračun samo na osnovu bruto plaće bez obzira koliko je npr. članova obitelji i slično.

Je li moralno da iako sve (osnovno plus dopunsko) plaćaš desetljećima ne možeš dobiti uslugu ili moraš platiti lijekove i slično?

Je li moralno pustiti liječnike van države for free, iako njihovo školovanje stoji par desetljeća nečine neto plaće?

Ima li smisla imati high - tech opremu po bolnicama koje nemaju ljudi koji znaju njome baratati pa sve šalju drugdje? Ili pak liječiti ne-RH pacijente u RH bolnicama nauštrb RH pacijenata?

Dopunsko je besmislena smijurija - niti je u nekakvom realnom odnosu s redovnim osiguranjem niti ti pomaže za sve, a da ne govorim kako daje veća prava onome koji minimalno uplaćuje u sustav u odnosu na nekog koji plaća par puta više, ali nema dopunsko.

Sama ideja "solidarnosti" uvijek pada kad stvarni troškovi krenu, bez obzira bilo to zdravstvo, mrovine, školovanje ili nešto drugo.

 Moralno je u ovom slučaju ono što društvo smatra da je moralno. U SAD-u nije moralno da imaš socijalno i solidarno zdravstveno, u ostatku svijeta je moralno. 

 

U općenitom smislu moralno je ono što ti smatraš da je moralno i ono za što postoji konsenzus u društvu da je moralno. Te dvije moralnosti mogu, i vrlo često jesu u konfliktu, ali najčešće mogu živjeti u skladu sve dok tvoje viđenje morala ne ometa društvenu svakodnevicu. U slučaju kad se to dogodi društvo će protiv tebe i tvog morala upotrijebiti sankcije, a zavisno od percipirane opasnosti one mogu biti neformalne tipa ogovranje okoline, ismijavanje, društveno odbacivanje/izoliranje, ili formalne tipa novčane kazne, zatvor i sl.

 

Odgovor na tvoja pitanja:

1. Da moralno je da netko plaća više, zavisno o specifičnim uvjetima.

2. Da moralno je, ponovno zavisno o specifičnim uvjetima. Bez konteksta ne mogu odgovoriti o konkretnom slučaju na što misliš.

3. Zavisi. Oni koji kažu da nije će reči da smo im mi platili školovanje, oni koji kažu da je će reći da su im njihovi roditelji platili kroz poreze i davanja. Konsenzus društva, za sad, je da je morlanije da odu nego da im ograničavaš neka prava o slobodi rada i kretanja.

4. Ovo o opermi ne znam kakve veze ima s moralnošću to je više ekonomsko pitanje. To što ti opisuješ nema smisla, ali ne znam da postoji nekakva morlana pozicija oko toga. Možda jedino da li je moralno kupovat uređaj za koji možda u budućnosti nećeš imat čovjeka da na njemu radi? Teško pitanje, zavisi o konkretnom slučaju. 

5. Reciprocitet kod liječenja postoji zavisno o državama s kojima je sklopljen ugovor o reciprocitetu. Koliko ja znam, a možda griješim, na kraju se naš HZZO naplati od osiguranja ili HZZO-a države odakle je čovjek tako da nije na štetu našeg pacijena. Ili druga mogućnost da se sklopi ugovor o reciprocitetu, a sad tu brojat na kn koliko je naš čovjek potrošio u švabiji na liječenje, a kolko švabo kod nas trebalo bi vidjet brojke. S češkom smo u gubitku vjerojatno, ako imao ugovor o reciprocitetu.

 

Dopunsko je smijurija u tome se slažemo. Iznos koji se plaća 70-100kn je u potpunom disbalansu sa stvarnim troškovima HZZO-a. Dopunsko je bilo čisto treba nam para, a nećemo opterećivat poslodavce pa ćemo još malo izmust od ljudi. Dopunskom treba realan i temeljit preustroj.

 

Solidaran pristup je u načelu dogmatski i što ga više preispituješ to na pojedinačnom, najnižem primjeru ima sve manje smisla, zato ga je najbolje prihvatiti kao takvog. Ili ćeš ga imat sa svim svojim manama ili nećeš. Da li ćemo puštat ljude da umiru po cestama tko si ne može priuštit zdravstveno ili nećemo već ćemo se kao društvo pobrinuti za bolesne. Nema treće opcije, samo poštimavanja unutar tog dogmatskog načela.

Što je točno moralno u tome da netko plaća više, a troši neusporedivo manje?

Npr. netko s djecom ima bitno veću plaću, neuporedivo manje plaća zdravstvu po glavi i manje plaća poreza nego netko bez djece s istom bruto plaćom. O netu da ne govorim.

Školovanje? Platili su kroz svoje poreze i doprinose k****, ne dječje školovanje. To smo platili svi mi jer su to iznosi od kojih boli glava i nitko ih sam ne može pokriti.

Reciprocitet? Nikakav problem. Nikakav problem nije ni plaćanje. Problem je kad nemaš slobodan krevet u bolnici, a na odjelu nekoliko pacijenata iz BiH. A tebi je liječenje hitno pa na kraju ležiš na hodniku onkologije ako imaš sreće.

Oprema? Sjedni na telefon i zovi bolnice pa slušaj odgovore. Imaju CT/MR, nemaju tehničare ili liječnike koji su u stanju proučiti rezultate. Neki od onih koji imaju uređaje imaju termine bolje da ih ne govorim.

A jedno Rebro, npr., nema MR za hitne slučajeve.

Solidarnost je priča za malu djecu kad se krene u ozbiljnu analizu. Izračunaj koliko zdravstvo košta. Definiraj A i B listu liječenja, reci svaki zaposleni u RH mora mjesečno platiti toliko i toliko kn za A (svima isti, fiksni iznos), sam mora nadoplatiti toliko i toliko za B. Paralelno optimiziraj zdravstvo.

Vrtiti istu priču na isti način desetljećima, samo generirati minuse i ostalo - neće ići još dugo. A onda će biti kaos svima, bez obzira koliko se plaća. Neki će moći to platiti, neki ne.

SAD? Meni konkretno bratić za obitelj plaća u SAD vrhunsko osiguranje cca 20% više u apsolutnom iznosu u odnosu na plaćanja mene i žene (i to samo kroz redovnu plaću, ništa dodatno). Razlika je drastična, a fama je strašna kako je tamo "skupo, samo za bogate" itd.

BTW, kao i ovdje, njemu isto plaća firma (company benefits), ne on.

11 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Old Iggy kaže...

Pitanje je li 1000 - 2000 preskupo za prosječnog državljanina RH. Meni nije, no za većinu je to noćna mora.

 

SAD? Meni konkretno bratić za obitelj plaća u SAD vrhunsko osiguranje cca 20% više u apsolutnom iznosu u odnosu na plaćanja mene i žene (i to samo kroz redovnu plaću, ništa dodatno). Razlika je drastična, a fama je strašna kako je tamo "skupo, samo za bogate" itd.

BTW, kao i ovdje, njemu isto plaća firma (company benefits), ne on.

 sad u računicu iz drugog pasusa ubaci 80% hrvata kojima je 2.000 za mr noćna mora iz prvog pasusa i našao si razliku amerike i hrvatske

 

tebi nije problem 2000 za mr, ti si dao šeteroznamenkastu cifru za liječenje (dakle, najmanje milijun kuna), u odnosu na tebe bratić plaća nešto veći iznos i nije to "ništa strašno"

gdje je tu 85% hrvata s prosječnom plaćom od 4.000 kuna ili manje (izbacio sam 20% imućnijih radi kojih nam je prosjek preko 6.000)

16 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
picajzla0707 kaže...
Old Iggy kaže...

Pitanje je li 1000 - 2000 preskupo za prosječnog državljanina RH. Meni nije, no za većinu je to noćna mora.

 

SAD? Meni konkretno bratić za obitelj plaća u SAD vrhunsko osiguranje cca 20% više u apsolutnom iznosu u odnosu na plaćanja mene i žene (i to samo kroz redovnu plaću, ništa dodatno). Razlika je drastična, a fama je strašna kako je tamo "skupo, samo za bogate" itd.

BTW, kao i ovdje, njemu isto plaća firma (company benefits), ne on.

 sad u računicu iz drugog pasusa ubaci 80% hrvata kojima je 2.000 za mr noćna mora iz prvog pasusa i našao si razliku amerike i hrvatske

 

tebi nije problem 2000 za mr, ti si dao šeteroznamenkastu cifru za liječenje (dakle, najmanje milijun kuna), u odnosu na tebe bratić plaća nešto veći iznos i nije to "ništa strašno"

gdje je tu 85% hrvata s prosječnom plaćom od 4.000 kuna ili manje (izbacio sam 20% imućnijih radi kojih nam je prosjek preko 6.000)

Tu ti je točno taj opis HR vs SAD.

BTW, šesteroznamenkasta cifra je par sto tisuća kn, nisam još dosegao milijun. Nadam se da ni neću.

Zdravstvo je sve skuplje, temeljno i ne toliko (preventiva / recimo 90% bolesti), nekako moramo to ili pokriti ili gadno optimizirati. Nema trećeg. A na tome se ne radi ništa.

11 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Old Iggy kaže...

Tu ti je točno taj opis HR vs SAD.

BTW, šesteroznamenkasta cifra je par sto tisuća kn, nisam još dosegao milijun. Nadam se da ni neću.

Zdravstvo je sve skuplje, temeljno i ne toliko (preventiva / recimo 90% bolesti), nekako moramo to ili pokriti ili gadno optimizirati. Nema trećeg. A na tome se ne radi ništa.

 sorry, na brzinu pišem i ne razmišljam, makar to nije neko opravdanje za zamijeniti 6-znamenkastu cifru za milijun... i nije to rant nekoga tko nema prema nekom tko ima, osobno bih u slučaju potrebe mogao izvući i više od parsto tisuća i opet ne ostati bez krova nad glavom (danas, prije 15-20 godina kad mi je stara bila bolesna to dakako nisam mogao)

 

to je ono o čemu govorim od početka - mizerija od plaća iz kojih se financira zdravstvo je naš najveći problem i ne znam koliko se optimizacijom može toga riješiti, osim optimizacijom kompletnog javnog sektora, pa da milijarde koje trošimo na bespotrebnu administraciju i nove avione usmjerimo prema potrebnijim stvarima

16 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
picajzla0707 kaže...
Old Iggy kaže...

Tu ti je točno taj opis HR vs SAD.

BTW, šesteroznamenkasta cifra je par sto tisuća kn, nisam još dosegao milijun. Nadam se da ni neću.

Zdravstvo je sve skuplje, temeljno i ne toliko (preventiva / recimo 90% bolesti), nekako moramo to ili pokriti ili gadno optimizirati. Nema trećeg. A na tome se ne radi ništa.

 sorry, na brzinu pišem i ne razmišljam, makar to nije neko opravdanje za zamijeniti 6-znamenkastu cifru za milijun... i nije to rant nekoga tko nema prema nekom tko ima, osobno bih u slučaju potrebe mogao izvući i više od parsto tisuća i opet ne ostati bez krova nad glavom (danas, prije 15-20 godina kad mi je stara bila bolesna to dakako nisam mogao)

 

to je ono o čemu govorim od početka - mizerija od plaća iz kojih se financira zdravstvo je naš najveći problem i ne znam koliko se optimizacijom može toga riješiti, osim optimizacijom kompletnog javnog sektora, pa da milijarde koje trošimo na bespotrebnu administraciju i nove avione usmjerimo prema potrebnijim stvarima

Točno tako. Pa gdje ćeš više.

Zdravstvo se danas ionako ne financira samo iz plaća, dobrim dijelom pokriva država. Treba sve mijenjati.

 

14 godina
offline
Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga i vi

Evo da se i ja priključim raspravi kao kronični bolesnik i stalni posjetitelj bolnica. Iz mog iskustva pola bolnica u HR treba ugasiti jer ionako ničemu ne služe. Ja sam radi bolesti prvo primljen u jednu opću bolnicu na odjel sa 5 liječnika i 15 sestara i 2 pacijenta. Obojicu su poslali u najbliži KBC jer eto oni ne znaju što s nama. Ti specijalisti naberu 15-20k kuna mjesečno na dežurstvima/pripravnostima i kad im dođe slučaj teži od gastroskopije i H. Pylori aj dalje. Dođem u KBC, obavim pretrage, snimanja i za 2 dana imam dijagnozu i terapiju. Broj pacijenata po liječniku višetruko veći, isto kao i stručnost, ali i ljubaznost osoblja. Ona prva bolnica godišnje mrkne ~200m kuna, a ne služi ničemu. I vjerujem da nije jedina takva u HR

 
3 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
I to je zbog uhljeba koji su zaposleni preko partije ili rođe i ne može im niko ništa pa se u skladu s tim i ponašaju. Kad imaš vezu ili partiju koji ti čuvaju leđa, znanje i nije toliko bitno bez obzira što se radi o ljudskim životima.
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Old Iggy kaže...

Što je točno moralno u tome da netko plaća više, a troši neusporedivo manje?

Npr. netko s djecom ima bitno veću plaću, neuporedivo manje plaća zdravstvu po glavi i manje plaća poreza nego netko bez djece s istom bruto plaćom. O netu da ne govorim.

Školovanje? Platili su kroz svoje poreze i doprinose k****, ne dječje školovanje. To smo platili svi mi jer su to iznosi od kojih boli glava i nitko ih sam ne može pokriti.

Reciprocitet? Nikakav problem. Nikakav problem nije ni plaćanje. Problem je kad nemaš slobodan krevet u bolnici, a na odjelu nekoliko pacijenata iz BiH. A tebi je liječenje hitno pa na kraju ležiš na hodniku onkologije ako imaš sreće.

Oprema? Sjedni na telefon i zovi bolnice pa slušaj odgovore. Imaju CT/MR, nemaju tehničare ili liječnike koji su u stanju proučiti rezultate. Neki od onih koji imaju uređaje imaju termine bolje da ih ne govorim.

A jedno Rebro, npr., nema MR za hitne slučajeve.

Solidarnost je priča za malu djecu kad se krene u ozbiljnu analizu. Izračunaj koliko zdravstvo košta. Definiraj A i B listu liječenja, reci svaki zaposleni u RH mora mjesečno platiti toliko i toliko kn za A (svima isti, fiksni iznos), sam mora nadoplatiti toliko i toliko za B. Paralelno optimiziraj zdravstvo.

Vrtiti istu priču na isti način desetljećima, samo generirati minuse i ostalo - neće ići još dugo. A onda će biti kaos svima, bez obzira koliko se plaća. Neki će moći to platiti, neki ne.

SAD? Meni konkretno bratić za obitelj plaća u SAD vrhunsko osiguranje cca 20% više u apsolutnom iznosu u odnosu na plaćanja mene i žene (i to samo kroz redovnu plaću, ništa dodatno). Razlika je drastična, a fama je strašna kako je tamo "skupo, samo za bogate" itd.

BTW, kao i ovdje, njemu isto plaća firma (company benefits), ne on.

 Moralno je to da onaj koji ima više lakše može podnjet plaćat taj veći dio nego što onaj koji ima malo može podnijet plaćat i taj već umanjeni dio. Ili prevedeno na naški preko primjera, recimo da je realno jednako svima zdravstveno 1500kn mjesećno. Onaj koji ima 5000kn plaćuu bruto će nakon ovog imat 3500kn neto (pojednostavljeno, iako netočno pošto zdravstveno nije trošak iz nego na plaću i ne ubraja se u bruto primanja zaposlenog nego u bruto davanja poslodavca), a onaj koji ima 10000 će imat 8500. Kako bi napravio pošteniji pristup onaj koji ima bruto 5000 će platit 1000, onaj s 10k će platiti 2000. 500 kuna razlike nekom na minimalcu znači stranarinu ili režije, a nekom sa 10k kuna plaće znaći da ili ne novi iShit X. Jel sad malo razumljivije, to je onaj socijalni aspekt. Trenutno tako postavljen sustav se kod nas još uvijek smatra moralnijim od onog da tko ne može plaćat neka crkne. 

 

Da li je moralnije da netko s djecom plaća manje ili više se da raspravljat, ali to nije napuštanje ovog sustava koji imamo nego uštimavanje postojećeg, socijalnog sustava. Onaj tko ima više djece, socijalnim pristupm bi mu onaj bez djeteta trebao pomoći jer se dijete ne smatra luksuzom nego prirodnim/društvenim imperativom. Tako da ne razumijem što želiš dokazati i reči pošto sam već barem 4 puta rekao da možemo pričat o promjenama unutar sustava, i trebali bi. Dok su priče o napuštanju socijalnog i solidarnog pristupa bezpredmetne jer jednostavno nam društvo na moralnom nivou nije tako uštimano, niti ima naznaka da će biti i osobno ja smatram da bi to bilo pogrešno i trenutno se samnom slaže velika većina kako našeg društva tako i 90% ostatka svijeta. Trenutno ne postoji zemlja na svijetu koja ima sustav socijalnog i solidarnog zdravstvenog, a koja ga u skoroj budućnosti misli napustiti, dok jedna jedina zemlja (možda ima još neka, ne znam na pamet) koja ga nema, ga je u ne tako dalekoj prošlosti u jednom primitivnom obliku, uvela. 

 

Što se tiće školovanja ono je kod nas također, još uvijek, socijalno i solidarno. Znači plaćamo ga svi u iznosu zavisno o primanjima za sve. Također nema naznake da će se to u skoroj budućnosti mijenjati, ali ja sam za to da se neki dijelovi uštimaju. Recimo na način da ako ćeš koristiti besplatno školovanje, zavisno o broju godina studija moraš ostat raditi u RH. U slučaju da ti država ne nađe posao u roku 6mj od diplome smiješ otići.

 

Pacijenit iz BiH su 99,99% sam siguran naši državljani tako da je pitanje ovdje da li treba takvima oduzet državljanstvo, a ne o tome da ćemo našim državljanima uskratiti liječenje zavisno od toga kako pričaju ili gdje žive. 

 

Problem s SAD-om, kao i svagdje u svijetu, nije srednj ili viši stalež nego niž. Nekakvih 11% ljudi u SAD-u je bez osiguranja što zbog siromaštva, jer su proglašeni nesiplativima ili jer su debili. To ti je vjerojatno, zbog ekonomskih razloga, i najneisplativiji dio stanovništva koji proporcionalno bi i najviše trošio na zdravstveno kad bi ga mogli ostvariti. Tako da uključiš te ljude u zdravstveno tih 20% više što ti bratić plaća bi bilo 40% više. Ili se ostalih 89% ljudi mogu praviti da takvi ne postoje i kad umre ga jednostavno prekoračiš.

16 godina
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
BlackDog22 kaže...

 Moralno je to da onaj koji ima više lakše može podnjet plaćat taj veći dio nego što onaj koji ima malo može podnijet plaćat i taj već umanjeni dio. Ili prevedeno na naški preko primjera, recimo da je realno jednako svima zdravstveno 1500kn mjesećno. Onaj koji ima 5000kn plaćuu bruto će nakon ovog imat 3500kn neto (pojednostavljeno, iako netočno pošto zdravstveno nije trošak iz nego na plaću i ne ubraja se u bruto primanja zaposlenog nego u bruto davanja poslodavca), a onaj koji ima 10000 će imat 8500. Kako bi napravio pošteniji pristup onaj koji ima bruto 5000 će platit 1000, onaj s 10k će platiti 2000. 500 kuna razlike nekom na minimalcu znači stranarinu ili režije, a nekom sa 10k kuna plaće znaći da ili ne novi iShit X. Jel sad malo razumljivije, to je onaj socijalni aspekt. Trenutno tako postavljen sustav se kod nas još uvijek smatra moralnijim od onog da tko ne može plaćat neka crkne. 

 

Da li je moralnije da netko s djecom plaća manje ili više se da raspravljat, ali to nije napuštanje ovog sustava koji imamo nego uštimavanje postojećeg, socijalnog sustava. Onaj tko ima više djece, socijalnim pristupm bi mu onaj bez djeteta trebao pomoći jer se dijete ne smatra luksuzom nego prirodnim/društvenim imperativom. Tako da ne razumijem što želiš dokazati i reči pošto sam već barem 4 puta rekao da možemo pričat o promjenama unutar sustava, i trebali bi. Dok su priče o napuštanju socijalnog i solidarnog pristupa bezpredmetne jer jednostavno nam društvo na moralnom nivou nije tako uštimano, niti ima naznaka da će biti i osobno ja smatram da bi to bilo pogrešno i trenutno se samnom slaže velika većina kako našeg društva tako i 90% ostatka svijeta. Trenutno ne postoji zemlja na svijetu koja ima sustav socijalnog i solidarnog zdravstvenog, a koja ga u skoroj budućnosti misli napustiti, dok jedna jedina zemlja (možda ima još neka, ne znam na pamet) koja ga nema, ga je u ne tako dalekoj prošlosti u jednom primitivnom obliku, uvela. 

 

Što se tiće školovanja ono je kod nas također, još uvijek, socijalno i solidarno. Znači plaćamo ga svi u iznosu zavisno o primanjima za sve. Također nema naznake da će se to u skoroj budućnosti mijenjati, ali ja sam za to da se neki dijelovi uštimaju. Recimo na način da ako ćeš koristiti besplatno školovanje, zavisno o broju godina studija moraš ostat raditi u RH. U slučaju da ti država ne nađe posao u roku 6mj od diplome smiješ otići.

 

Pacijenit iz BiH su 99,99% sam siguran naši državljani tako da je pitanje ovdje da li treba takvima oduzet državljanstvo, a ne o tome da ćemo našim državljanima uskratiti liječenje zavisno od toga kako pričaju ili gdje žive. 

 

Problem s SAD-om, kao i svagdje u svijetu, nije srednj ili viši stalež nego niž. Nekakvih 11% ljudi u SAD-u je bez osiguranja što zbog siromaštva, jer su proglašeni nesiplativima ili jer su debili. To ti je vjerojatno, zbog ekonomskih razloga, i najneisplativiji dio stanovništva koji proporcionalno bi i najviše trošio na zdravstveno kad bi ga mogli ostvariti. Tako da uključiš te ljude u zdravstveno tih 20% više što ti bratić plaća bi bilo 40% više. Ili se ostalih 89% ljudi mogu praviti da takvi ne postoje i kad umre ga jednostavno prekoračiš.

Upravo taj dio "moralnog" i "solidarnog" je problematičan.

Plaćanje zdravstva - nejednako čak i onima s istim prihodima, solidarno je teško definirati (jer nemaju svi ista prava i obaveze), treba optimizirati sustav i realnije podijeliti troškove (a ne da netko s minimalnim uplatama i dopunskim ima veća prava od onog koji n puta više plaća i nema dopunsko).

Treba nešto plaćati? Super, odbij mi na godišnjoj prijavi poreza. Državljanin RH koji ne živi ovdje i ništa ne plaća? Super, isto kao stranac. To što je državljanin nikog ne interesira, nije osiguranik HZZO, osiguranik iz RH ima prednost.

Ameri? Realno imaju dosta opcija, plus što se ne plaća sve (hitni postupci u državnim bolnicama, neka eksperimentalna liječenja, neke bolnice imaju free kvote itd.). Situacija gubljenja prava imaš i kod nas (nemaju svi osiguranje), ali kao i tamo i ovdje je to više stvar osobnog odabira / situacije nego sustava.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Dopunsko zdravstveno osiguranje - imate li ga
Old Iggy kaže...

Upravo taj dio "moralnog" i "solidarnog" je problematičan.

Plaćanje zdravstva - nejednako čak i onima s istim prihodima, solidarno je teško definirati (jer nemaju svi ista prava i obaveze), treba optimizirati sustav i realnije podijeliti troškove (a ne da netko s minimalnim uplatama i dopunskim ima veća prava od onog koji n puta više plaća i nema dopunsko).

Treba nešto plaćati? Super, odbij mi na godišnjoj prijavi poreza. Državljanin RH koji ne živi ovdje i ništa ne plaća? Super, isto kao stranac. To što je državljanin nikog ne interesira, nije osiguranik HZZO, osiguranik iz RH ima prednost.

Ameri? Realno imaju dosta opcija, plus što se ne plaća sve (hitni postupci u državnim bolnicama, neka eksperimentalna liječenja, neke bolnice imaju free kvote itd.). Situacija gubljenja prava imaš i kod nas (nemaju svi osiguranje), ali kao i tamo i ovdje je to više stvar osobnog odabira / situacije nego sustava.

U zdravstvu, našem, ovom općem nitko nema veća prava od nekog drugog. Jedini koji ima moć "odlučivat o nećijim pravim" je doktor i to na temelju tvog zdravstvenog stanja. Znači to što ti plaćaš 600kn više zdravstveno od nekog na minimalcu ne znači da ideš prije na MR noge zbog uganuća nego što ide taj na minimlacu na MR glave zbog tumora. I da budemo jasni u startu, tako treba i biti. To što svi misle da je baš njihova bolest najhitnija je nešto sasvim drugo, no zato imamo doktore koji među ostalom uče i trijažu. Isto tako ni sa upalom noge nemaš prednost pred nekim tko je naručen prije tebe i to je opet, kako treba biti.

 

Da li to poneki izigravaju, potežu veze, idu preko reda i sl. Sigurno da da, no to nema veze sa sustavom nego sa korumpiranim društvom. To je kao da kažeš da je zakon kriv jer je netko vozio brže od odzvoljenog i sad treba ukinut cijeli zakon i zabranit aute jer očito sustav ne funkcionira. Ne, treba kaznit toga što je vozio prebrzo. Isto tako treba kaznit one koji su korpumpirani.

 

Najbolji su mi oni jbt. došo sam u nedjelju na hitnu jer ga jako boli grlo i onda je čeko 4 sata, da 4 sata si čeko jer pod broj 1. upala grla nije hitna, pod broj 2. mogo si doći i u ponedjeljak kod svog doktora i pod broj 3. hitna ne prima po redu dolaska nego po redu hitnoće, a upala grla je zadnja. Ali njega boli.

 

Što se tiće opet ovih što dolaze iz drugh zemalja. Da se mene osobno pita ja bi državljanstvo kao takvo ukinuo i osnova za dobivanje nekih prava bi trebalo biti isključivo mjesto prebivališta. Jer više meni i za društvo znači ukrajinac koji ovdje živi i radi nego neki hrvat druga generacija amerikanac koji nikad nije bio ovjde. Ovaj prvi ne može glasovati, a ovaj drugi može. Osobno čak smatram da tako misli i veći broj ljudi (ili se varam), ali nema političke volje i hrabrosti to nitko napraviti.

 

Ovo da kod nas neki nemaju osiguranje i da ga mogu izgubiti na glup način kao što je da se nisi dovoljno brzo prijavio kao nezaposlen nakon što si postao nezaposlen je totalna debilana i kretenizam, primjer negativne birokracije prve klase, ali u praksi nisam nikad čuo da je netko zbog toga imao stvarnih problema. Osim što je možda u najgorem slučaju ko debilko došo kod doktora i sestra mu rekla da mora platit 200kn pregled jer se nije prijavio kao nezaposlen.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice