Kemičar u kući (#39): vitamin A - nužan otrov

poruka: 15
|
čitano: 6.540
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#39): vitamin A - nužan otrov".
15 godina
offline
Kemičar u kući (#39): vitamin A - nužan otrov

Top članak. Ovo će se primati i na frižider lijepiti, moji će poludjeti od sreće.

 

Nego, ima li tog vitamina i u pilećoj žigerici, i da li ga uništavam kada pravim bolognese pa zveknem jedno pola kg mrkve u sijecko?

 

Ah da, da ne zaboravim... gdje kratka priča o karcinogenim šamotnim ciglama, onih iz termoakumulacionih peći ali i običnih.. šalim se malo, ajde kad budeš imao vremena ;-)))

Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Kemičar u kući (#39): vitamin A - nužan otrov

Hvala, odlican clanak (kao i uvijek)!

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Kemičar u kući (#39): vitamin A - nužan otrov

drugarica lucija (na nebu, s dijamantima) je jamčano pogriješila u odabiru kozmetičkog tretmana. 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#39): vitamin A - nužan otrov
Moram vam se ispričati što me nema s komentarima...hebiga zauzet sam osvajanjem Kraljice...mozak mi je 100% usredotočen na pisanje srcedrapajućih poruka svojoj Kraljici
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 1 hvala 1
16 godina
offline
Kemičar u kući (#39): vitamin A - nužan otrov

Od ovog clanka sam ja shvatio da trebam piti puno alkohola da bi imao dobar vid i lijepu kozu.

- Psiho246
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Kemičar u kući (#39): vitamin A - nužan otrov

Odličan članak.
Drago mi je, između ostalog, jer ubija jedan od mitova ultra-vegana, kako je "retinol" dokaz da smo po defaultu biljojedi, jer nam retinol treba a toga nema u mesinama (pa da iskarikiram do kraja: Eskimi su odavno pomrli zbog nedostatka friškog bilja).
A onda slijedi i nadogradnja: što više retinola to bolje, ipak je to vitamin, pa još pomlađuje ne samo tijelo i oči već i kožu (video gore npr)...


Nužan otrov - odlična superkratka definicija imho. Vrijedi za sve vitamine netopive u vodi (pojednostavljeno, sve osim B i C; a i B tek uvjetno jer je riječ o skupini)
Kao i za "elemente u mikro tragovima" i sl.
Otrova u malim količinama, as always.

 
9 0 hvala 0
16 godina
online
Kemičar u kući (#39): vitamin A - nužan otrov

Poučno.

 

Možda malo više detalja o ovome ne bi škodilo:

enzimi koji oksidiraju etanol u etanal, dakle oni koji pomažu pri triježnjenju.

 

Mada se ne opijam često, primjetih da mamurluk nakratko nestane pri konzumaciji mlijeka pa bih volio znati zašto.

Amenoum
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#39): vitamin A - nužan otrov
PaleRider kaže...

 

 

Mada se ne opijam često, primjetih da mamurluk nakratko nestane pri konzumaciji mlijeka pa bih volio znati zašto.

 to nije bilo mlijeko no kad si pijan, svaka je žena lijepa, svaka voda duboka a svaka bijela tekućina mlijeko 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
8 godina
offline
Kemičar u kući (#39): vitamin A - nužan otrov

Mlijeko za trežnjenje...hmm, jedino za neutralizaciju još neaktiviranih toksina pretpostavljam. Meni je znalo doći da pijem mlijeko nakon piva, ali rel. neposredno poslije, nikako sutra.
Opet, to je iznimno jer bi mnogi povraćali i dobili premehku stolicu od istog.

Neko objašnjenje za fenomen "naglog oporavka" sl. dan,  sa npr rasolom i sličnim "kvasinama", ili npr pola čaše piva ...

...je, pojednostavljeno, da prevariš metabolizam prividom novog alkoholnog napada, pa tijelo ubrzano obrambeno reagira.
Dodatno, ocat- vodice pomažu u rehidraciji (najčešći uzrok glavobolje), a vitamini i minerali u tragovima nisu na odmet.


Glede retinola, nisam još probao npr najesti se mrkve sl. dan kako bi ubio mamurluk... bit će da ne pijem dovoljno.

 
3 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#39): vitamin A - nužan otrov
A zato orke kitovi vole "upecati" morskog psa i pojesti njegovu jetru. Vide da slabo vide pa u lov.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#39): vitamin A - nužan otrov
Zechina kaže...

Odličan članak.
Drago mi je, između ostalog, jer ubija jedan od mitova ultra-vegana, kako je "retinol" dokaz da smo po defaultu biljojedi, jer nam retinol treba a toga nema u mesinama (pa da iskarikiram do kraja: Eskimi su odavno pomrli zbog nedostatka friškog bilja).
A onda slijedi i nadogradnja: što više retinola to bolje, ipak je to vitamin, pa još pomlađuje ne samo tijelo i oči već i kožu (video gore npr)...


Nužan otrov - odlična superkratka definicija imho. Vrijedi za sve vitamine netopive u vodi (pojednostavljeno, sve osim B i C; a i B tek uvjetno jer je riječ o skupini)
Kao i za "elemente u mikro tragovima" i sl.
Otrova u malim količinama, as always.

Možeš se predozirati i C vitaminom ali ne onim prirodnim iz Paprike ili Limuna nego onim umjetnim - tako mi je pričao jedan Farmaceut Starog Kova.

Ja imam plastenik (sada novi) malo bašte i rokam sve što ide svojim tokom. Kiselina na zimu (kiseli kupus isve ostalo što je pokišeljeno), na proljeće peršun, mladi luk, sastrica, prasa, na ljeto rajčica iltii paradjaz, ma svo povrće, krompir domaći i mogu komotno reći da se hranim jako zdravo i znam čime zalijevam i prskam (naravno ne ja - nego moji starci), sad će jesen pa će biti i šljiva i i jabuka i dunja i svega. SVE SVOJIM TOKOM. Mojima sam očitao lekciju da ako još jednom za 10-15 kuna kupe paradajz van sezone, sve ću pobacati. Kada je sezona - jedi do sita.
I tako sam izračunao da ću živjeti 107 godina i 4 mjeseca.

Eh, to što se ubijamo umjetnim bojilima, konzervansima, Ciderom koji je katastrofalan.. nekakva 3 emulgatora (oni E i par brojeva) pa mi oduzmu 30-40 godina... što čovjek o tome da misli. Šutim i tako je kako je.

8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#39): vitamin A - nužan otrov
Envy kaže...

Možeš se predozirati i C vitaminom ali ne onim prirodnim iz Paprike ili Limuna nego onim umjetnim - tako mi je pričao jedan Farmaceut Starog Kova.

 

Ne možeš više nego li... solju, valjda.
Prosječni čovjek može apsorbirati do 500mg dnevno IIRC, ostalo popišaš (raspadne se), ne možeš to ni skladištiti.
Potrebno ti je do 100mg dnevno (IIRC).
Ako sraćku račun pod predoziranje, da - to možeš i ako samo 2-3 puta premašiš dozu od 500mg (ali to je individualno).
Opet, ne znam nikog tko je dobio sraćku ako je pojeo npr 30 paprika (to bi bilo ista količina). Ali ne znam nikog ni tko je pojeo 30 paprika odjedared...

Dugoročno, našli su neke korelacije sa nečim kancerogenim i dugotrajnim (dugogodišnjim) uzimanjem VRLO velikih količina C vitamina... ali nije baš jednoznačno.
U tim količinama će te i full razrijeđeni jabučni ocat ubiti (samo je pitanje kad).
Ovo je obična askorbinska kiselina, nema prevelike razlike između tog kako se unosi... makar je preporučljivo uzimati to iz svježeg voća i povrća, zbog drugih stvari koje na taj način dobivaš (a kojih često nema u prašku/tabletama), plus C vitamin često pospješuje sintezu drugih stvari koje su nam nužne (a koje su tu već prisutne).
Cedevita itd nije totalna zamjena za svježe voće ipovrće, plus aditivi, konzervansi itd (koje si spomenuo) su tek dopušteni, a ne preporučljivi za zdravlje.

15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#39): vitamin A - nužan otrov
Zechina kaže...
Envy kaže...

Možeš se predozirati i C vitaminom ali ne onim prirodnim iz Paprike ili Limuna nego onim umjetnim - tako mi je pričao jedan Farmaceut Starog Kova.

 

Ne možeš više nego li... solju, valjda.
Prosječni čovjek može apsorbirati do 500mg dnevno IIRC, ostalo popišaš (raspadne se), ne možeš to ni skladištiti.
Potrebno ti je do 100mg dnevno (IIRC).
Ako sraćku račun pod predoziranje, da - to možeš i ako samo 2-3 puta premašiš dozu od 500mg (ali to je individualno).
Opet, ne znam nikog tko je dobio sraćku ako je pojeo npr 30 paprika (to bi bilo ista količina). Ali ne znam nikog ni tko je pojeo 30 paprika odjedared...

Dugoročno, našli su neke korelacije sa nečim kancerogenim i dugotrajnim (dugogodišnjim) uzimanjem VRLO velikih količina C vitamina... ali nije baš jednoznačno.
U tim količinama će te i full razrijeđeni jabučni ocat ubiti (samo je pitanje kad).
Ovo je obična askorbinska kiselina, nema prevelike razlike između tog kako se unosi... makar je preporučljivo uzimati to iz svježeg voća i povrća, zbog drugih stvari koje na taj način dobivaš (a kojih često nema u prašku/tabletama), plus C vitamin često pospješuje sintezu drugih stvari koje su nam nužne (a koje su tu već prisutne).
Cedevita itd nije totalna zamjena za svježe voće ipovrće, plus aditivi, konzervansi itd (koje si spomenuo) su tek dopušteni, a ne preporučljivi za zdravlje.

Ja se sjećam kada nemaš Vitamina (sad nije bitno kojih) - bolest. A ako imaš i previše - gora bolest još it osvne škole.

Ovo što je Farmaceut Starog Kova rekao (jer bila je priča da se ne može od vitamina C predozirati) on je rekao da može ali sa tim pilulama, inekcijama ili čega već - znači extratovan.

A za Cadevitu "Cedevida, zdravlje puna k**a", rekao mi je jedan stručnjak i opet nabrojao. A i ja ju i dalje pijem. I one zamjene kada su duplo jeftinijije Cevitane ili šta već.
O govećim, pilećim kockama da i ne pričam... da ne idem dalje u OffTopic.

Rekao sam 107 godina je mojih - (20-50)... pa šta te porefi - možda loš zrak oko ove Termo Elektrane u Tuzli.. Smog da i ne pričam... itd itd.. ali sve što si rekao - u pravu si.

8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#39): vitamin A - nužan otrov

Ma stvar ti je jednostavna: vitamini se dijele na topive u vodi i masti. C i većina (svi?) B su topivi u vodi, i njih ne možeš skladištiti, raspadnu se i zato se ne možeš predozirati.
Ima iznimka mislim da je B12. koji ako stalno iznova uzimaš u velikim količinama postaje opasan.

Ovi drugi, topivi u masti, skladište se u masti (ok ovo jako glupo zvuči), u jetri, i samim tim što se skladište, može ih se prekomjerno nakupiti. I u pravilu su opasni u većim količinama.
Ovi se pak tope uz pomoć emulgatora (stvari koje spajaju masti i vodu,recimo), tako da bi te npr masnoće iz jajeta (ili čokolade!) vrlo brzo ubile da u jajetu nema kolina (u čokoladi lecitina) i sl. koji to "razgrađuju" (razrijeđuju... jbg emulgiraju).
I sad sam otišao predaleko :)

11 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#39): vitamin A - nužan otrov
Zechina kaže...

Ma stvar ti je jednostavna: vitamini se dijele na topive u vodi i masti. C i većina (svi?) B su topivi u vodi, i njih ne možeš skladištiti, raspadnu se i zato se ne možeš predozirati.
Ima iznimka mislim da je B12. koji ako stalno iznova uzimaš u velikim količinama postaje opasan.

Ovi drugi, topivi u masti, skladište se u masti (ok ovo jako glupo zvuči), u jetri, i samim tim što se skladište, može ih se prekomjerno nakupiti. I u pravilu su opasni u većim količinama.
Ovi se pak tope uz pomoć emulgatora (stvari koje spajaju masti i vodu,recimo), tako da bi te npr masnoće iz jajeta (ili čokolade!) vrlo brzo ubile da u jajetu nema kolina (u čokoladi lecitina) i sl. koji to "razgrađuju" (razrijeđuju... jbg emulgiraju).
I sad sam otišao predaleko :)

 http://www.msd-prirucnici.placebo.hr/msd-prirucnik/poremecaji-prehrane/manjak-vitamina-ovisnost-o-njima-i-toksicnost/vitamin-b12

Iz teksta: 

Jetrene pohrane vitamina B12 mogu, u normalnim okolnostima, zadovoljavati fiziološke potrebe tijekom 3 do 6 god., ukoliko unutarnji čimbenik nedostaje, a nekoliko mjeseci do 1 god. ukoliko ne postoji enterohepatična reapsorpcija.

Velike količine vitamina B12 ne bi trebalo rabiti kao opće sredstvo za jačanje, no čini se kako su netoksične.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice