Kemičar u kući (#56): Pomaže li brokula?

poruka: 13
|
čitano: 5.494
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#56): Pomaže li brokula?".
16 godina
online
Kemičar u kući (#56): Pomaže li brokula?

Zanimljivo. 

Nevezano za brokulu, ovakva istraživanja dobro pokazuju koliko smo različiti, i onda se čovjek pita zašto se još uvijek dijele generički savjeti - tipa "piti 8 litara vode dnevno" (što je, usput, previše za svakoga).

Amenoum
 
4 0 hvala 1
2 godine
online
Kemičar u kući (#56): Pomaže li brokula?

Zanimljivo. Ipak, čitam kako brokula, kelj, kupus konzumirano u većim količinama uzrokuju hipotireozu, smanjenu funkciju štitnjače, je li to istina?

Inače što se malih drvaca tiče cvjetača mi je puno ukusnija od brokule pa radije konzumiram nju.

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.4.2022 10:51 (notloB).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kemičar u kući (#56): Pomaže li brokula?

zar nije jednostavnije, kad se već otkrije nešto korisno po prirodama (ne i u društvu), to mućkanjem u laboratoriju sintetizirati i tabletom/sirupom/injekcijom/bla riješimo problem "ukusa za okus"? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 1 hvala 0
14 godina
offline
Kemičar u kući (#56): Pomaže li brokula?

danen Ako metabolizam varira, a varira; ako vrsta i količina crijevnih bakterija variraju od čovjeka do čovjeka, a varira 😀 ...razumno (zdravorazumski, no znamo kako se "ove stvari" nerijetko *ne* podudaraju sa "zdravorazumskim") je pretpostaviti kako je i u drugih "tjelesnih" stvari (if you know what i mean) više-manje tako...


Onda, postavlja se pitanje ima li "tweakanje" vlastite prehrane ovako "napamet" (zašto napamet - pa zato što 1. koliko znam, ili pouzdani testovi "za ovakve stvari", a to uvelike uključuje nekakve "genetske testove", jer je genetika u podlozi svega, dakle pouzdani testovi prvo ili uopće trenutno ne postoje -> za što je često zaslužna sama komplicirana narav stvari; ili 2. kada i postoje, oni nisu dostupni baš svakomu, recimo samo na ovom primjeru -> nemamo svi doma "kućne znanstvenike" sa svom potrebnom opremom, koji ne samo mogu provesti već i ispravno istumačiti ishodne rezultate) uopće smisla?

 

Mislim, za neke, da ne velim dosta stvari se zna kako "gotovo na sve" utječu "više ili manje jednako", npr. unos mesnih prerađevina. Zato što, ok, brokula je "plain food", znalački pripremljena može biti vrlo ukusna, no što je recimo s industrijom suplemenata? Mislim, ne moraju tu biti ni "praškasti dodaci prehrani", evo vidimo kako i "plain food" koja ako ništa drugo će te nahraniti u smislu da nisi gladan, no vidimo kako i ta "obična hrana" unutar različitih ljudi proizvodi različite efekte - u smislu ekonomske efikasnosti ako hoćete je pitanje, a to mi je zapravo u njegovoj srži 😃

 

Jer ok, ne može ti štetiti, no kao što vidimo, u nekoga se jedenje brokule itekako može "isplatiti" da tako velim, a u nekoga - meeh. Onda npr. djeca - zašto bismo tjerali dijete da jede ovako nešto, ako - što ako dijete spada u ovu kategoriju (stupac) skroz lijevo, mislim realno je veća dobrobit da ga ne tjeramo nego što će možda dobiti od te neke namirnice (ovdje brokule; trade of), ako me razumijete. Povezano s tim, danas se sve glasnije i češće spominje potreba iznalaženja metoda za kreiranje jedinstvene, za svakog pojedinca osobne prehrane, baš iz razloga koji ste spomenuli i koji je u srži moga pitanja. Zapravo bih vas molio, ako želite naravno, u jednom od narednih članaka možda da pronađete upravo ove "hrane" (namirnice, odnosno kem. spojeve u namirnicama) koje "svima" donose, ali značajne (!) dobrobiti, svojevrsnu listu (naravno nepotpuno, predmnijevam kako toga ima hrpu), ono možda kraća lista od desetak tvari. Što kažete? 🙂 Također, hvala na još jednom izvrsnom, poučnom članku!

edit: evo, pale rider je u jednoj rečenici sažeo 😄

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.4.2022 12:48 (DJED BOŽIĆNJAK).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#56): Pomaže li brokula?
Kako dobar članak. Ka likarija...

Da dodam, ja čak jedem sirovu brokulu. Svako jutro napravim shake. Iako imam najveću posudu od nutri bulet blendera svejedno imam ograničen prostor tako da gledam ubacivat, čuo sam neku frazu, "super hranu", pa tako sa vodom (može mlijeko ili soja drink, almond drink idr.) miksam:
- baby špinat
- brokulu
- stabljiku selena
- mrkvu
- zobene
- posni sir ili sojine ljuskice
- sjemenke suncokreta, lana i chia sjemenke

Može se i badem, lješkak i orah ali to volim u šaku grickati tijekom dana sa suhim voćem (brusnice...)

E sad, iako je ovo ekstremno zdravo, odvratnog je okusa, haha, jel, pa se mora dodat banana, jagode isl. Ali da dobijem na prostoru za povrće, stavim žlicu meda.

Znači ne samo da sam unio mikronutrijentsku bombu nego sam pored osnovnih makronutrijenata unio i veliku količinu djetalnih vlakana. A to je tek prvi obrok.
 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#56): Pomaže li brokula?
Kao i uvijek…

Istraživanja su nedostatna, sporadična, posredna. Jedite prirodne i što manje prerađene namirnice, a o ljekovitosti pojedine biljke bolje biti tiho
Ja rekoh
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#56): Pomaže li brokula?
KIKI3ooo kaže...
Kako dobar članak. Ka likarija...

Da dodam, ja čak jedem sirovu brokulu. Svako jutro napravim shake. Iako imam najveću posudu od nutri bulet blendera svejedno imam ograničen prostor tako da gledam ubacivat, čuo sam neku frazu, "super hranu", pa tako sa vodom (može mlijeko ili soja drink, almond drink idr.) miksam:
- baby špinat
- brokulu
- stabljiku selena
- mrkvu
- zobene
- posni sir ili sojine ljuskice
- sjemenke suncokreta, lana i chia sjemenke

Može se i badem, lješkak i orah ali to volim u šaku grickati tijekom dana sa suhim voćem (brusnice...)

E sad, iako je ovo ekstremno zdravo, odvratnog je okusa, haha, jel, pa se mora dodat banana, jagode isl. Ali da dobijem na prostoru za povrće, stavim žlicu meda.

Znači ne samo da sam unio mikronutrijentsku bombu nego sam pored osnovnih makronutrijenata unio i veliku količinu djetalnih vlakana. A to je tek prvi obrok.

 Nakon koliko minuta ides u wc kad to popijes?

14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#56): Pomaže li brokula?
Super, nismo tako dugo cekali na clanak ipak :)
Poanta je znaci narezati povrce 30-60 min prije kuhanja da se stigne formirati stabilni sulforafan. Klice brokule su inace prepune sulforafana tko ne voli brokulu. Ali isto ih treba usitniti ili zalediti pa odlediti, kristali leda djeluju jos bolje od sjeckanja.
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#56): Pomaže li brokula?

Ima u Kauflandu super ponuda smrznutog povrća, čak i smrznuta raštika 

15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#56): Pomaže li brokula?
Kakav led, kaj niste pročitali da zaleđena brokula gubi skoro 2/3 aktivne tvari.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#56): Pomaže li brokula?

Bitno je djelovanje enzima, koji je protein i koji se uništava kuhanjem, manje smrzavanjem. Ako je brokula smrznuta prije nego je enzim uspio djelovati, onda neće biti puno sulfurafana. Isto, ako odmrzneš brokulu, moraš u mjerenje obuhvatiti i onu tekućinu koju odmrznuta namirnica ispusti. 

https://sciencing.com/effects-boiling-freezing-enzyme-activity-23207.html

 

Enzimi se mogu uništiti i smrzavanjem i u toku odmrzavanja, ali ne sasvim https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12673768/ . Kako je koji pokus sa brokulom izveden ne znam detalje. Ali svakako bolje i smrznuta brokula nego nikakva.

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Kemičar u kući (#56): Pomaže li brokula?

I iz smrznute pa prokuhane brokule možemo izvuć sulforafan ako ju pospemo usitnjenim zrnima gorušice nakon kuhanja jer zrna gorušice sadrže potreban enzim.

 

Slično vrijedi i za ostale kupusnjače kelj, cvjetaču, kupus, prokulice.

 

Zrna možemo u par sekundi usitniti u nekakvom blenderu u većoj količini ili kupiti u prahu ako ima.

 

 

 https://www.24sata.hr/lifestyle/smrzavanjem-kupusnjace-gube-antioksidanse-ovo-ce-ih-spasiti-703618

 

 

 

" Kako kuhati brokulu?

 

Iako je sirova najzdravija i najjednostavnija, postoji i trik s kuhanjem. 40 minuta prije kuhanja brokule (ali i cvjetače, prokulica, kelja, te raštike) nasjeckajte je, i stavite je kuhati tek nakon što to vrijeme prođe. Dakle, većina ljudi griješi kad radi juhu od brokule – prvo kuhaju brokulu, potom je miksaju u blenderu. A trebali bi raditi potpuno suprotno: Prvo je nasjeckati (ili smiksati), pa čekati 40 minuta, i na kraju kuhati.

Ali što je sa smrznutom brokulom? Ona se prije pakiranja pari, i time gubi ogroman dio sulforafana, najzdravijeg sastojka brokule. No, i tu postoji trik. Možemo dodati enzim (mirozinazu). Otkud? Možemo ga kupiti sintetiziranog u pakiranju. Međutim, postoji i druga opcija. Zeljasto povrće.

Sve zeljasto povrće sadrži mirozinazu. Sjeme gorušice (zeljaste biljke), možemo kupiti smljeveno u prah. Kad pospemo prah gorušice na kuhanu smrznutu brokulu, hoćemo li izvući sulforafan?

Novo istraživanje Sveučilišta u Readingu pokazalo je da hoćemo. I to uz malu dozu praha – čak i pola čajne žličice je dovoljno za željeni učinak. Dakle, dodavanjem mirozinaze u kuhano povrće čini ga jednako zdravim kao da ga jedemo sirovog.

Stoga, kad zaboravimo ujutro nasjeckati zeleno povrće, ili ako imamo vrećicu smrznute brokule, samo trebamo dodati malo praha gorušice, i navaliti. Divlji radič (vodopija, žutenica, konjska trava), daikon, wasabi – kao i ostalo povrće puno enzima mirozinaze – također je učinkovito. Samo dodajte četvrtinu čajne žličice gorušice na sedam šalica brokule, i to je to. Druga opcija: dodajte malo svježeg zelenog lisnatog povrća kuhanome, jer svježe zelenje također sadrži mirozinazu.

Dakle, dr. Greger je dobro proučio kuhinjsku kemiju. Sad svi znamo kako kuhati brokulu, i kako iz nje izvući najviše.

(prilagođeno sa stranice dr. Michaela Gregera – nutritionfacts.org) "

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.4.2022 15:47 (markog).
 
2 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kemičar u kući (#56): Pomaže li brokula?

.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.4.2022 15:37 (markog).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice