Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lijek z

poruka: 36
|
čitano: 10.161
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lijek z".
15 godina
offline
Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lijek z

kad smo već kod autoimunih nestašluka, jesu li provedena kakva istraživanja bcg > artritis? ima li šemse za nas s kopb-om? je li već prodano razdjevičeno maslinovo? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Ajar kaže...

 ima li šemse za nas s kopb-om? 

 Za to odavno postoji rješenje - prestanite pušiti.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Pitanje doktoru, autoru:

Kakva je veza između pojavnosti tumora i autoimunih bolesti u populaciji koja nije cijepljena ali je izložena živoj bakteriji, odnosno pitanje je koliko nas je TBC “čuvao” za sebe, umjesto da obolimo od drugih bolesti i umremo prije nego se one zguštaju na nama? Ili još kraće, postoji li simbiotski učinak?
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.6.2018 12:02 (Feudalac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Visak kaže...
 Za to odavno postoji rješenje - prestanite pušiti.

 Kolega Ajar je u onih 10% koji su KOPB dobili iz drugih razloga. On NE PUŠI

Nemoj odmah napadati čovjeka.... 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
15 godina
offline
Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lijek z

Može i postat će dostupno kroz pet do deset godina po nevjerovatnoj cijeni od € 780.000,00 po dozi uz 5% popusta ako plaćate kešom.

Know your world.
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Tko barem malo razumije postulate znanosti i biomedicinskih istraživanja, znao bi da znanstveno verificiran odgovor na ovo pitanje može dati samo longitudinalno, višegodišnje praćenje najmanje četiri kohortne randomizirano selekcionirane skupine u populaciji: cijepljene koja nema tumore, cijepljene koja ima tumore, te necijepljene sa i bez tumora, i to na uzorku od nekoliko stotina dragovoljaca, tijekom najmanje 30-40 godina praćenja. Pa ni onda ne bi bilo moguće donijeti jasan zaključak o odnosu stanja procijepljenosti i nastanka tumora, jer tumori nastaju iz stotinu poznatih i deset tisuća nepoznatih razloga, nevezanih za stanje imunosti. Koliko mi je dostupno, nema takvih longitudinalnih studija.
Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
14 godina
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Dosta toga u članku mi je poznato iz serije House MD. Pitam se koliko je ta serija realna iz medicinskog aspekta?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Anđeo bez falinge kaže...

 Kolega Ajar je u onih 10% koji su KOPB dobili iz drugih razloga. On NE PUŠI

Nemoj odmah napadati čovjeka.... 

 sedmo: ne postoji lijek za kopb (može se usporiti malo ali ...), devetnaesto: da, dobio sam to zbog nepreležane/neliječene upale pluća u ratu (unutar 10%) i osamdesetosmo: pušim, jer je ionako svejedno (vidi sedmo). ma nek me napada. odigrat ću sicilijansku obranu

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
11 godina
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
KIKI3ooo kaže...
Dosta toga u članku mi je poznato iz serije House MD. Pitam se koliko je ta serija realna iz medicinskog aspekta?

 Evo ti primjera koliko je realna:U prvoj epizodi žena se sruši, voze je u bolnicu.,prave razne pretrage i što? Rendgen pokaže ženi u glavi, unutar lubanje  u prostoru gdje treba normalno da bude mozak ženi se razvila, štoviše razbaškarila trakavica (ne sjećam se jel goveđa il svinjska). Takvo što je nemoguće iz više razloga

  •  - trakavice je više stanični organizam i hrani se tako da hranjive tvari apsorbira kroz površinu svoga tijela. Nedovoljno je hranjivih tvari (glukoze) u likvoru za takav poduhvat. Moraš znati da se razlika između bakterijskog i virusnog meningitisa može utvrditi između ostalog i mjerenjem razine glukoze u likvoru: bakterije su prokariotski jednostanični organizmi koji imaju metaboličke "organele" pa mogu koristiti tvari u okolini za vlastitu energiju. Virusi su čestice u koje je upakirana nukleinska kiselina i eventualno nešto enzima za replikaciju, te su virusi obligatni unutarstanični patogenih kojima je cilj da hakiraju stanicu da se umnože i opet Jovo nanovo. Zato se virusni meningitis ne očituje smanjenjem glukoze u likvoru. E sad, višestanični, prilično makroskopski organizam da se u tako ograničenom prostoru razvije to je malo budalaština  Zapravo ne malo. 
  • Ako se jaja trakavice nađu u mozgu, ona tamo odumiru, nastaje upala i odlaganje kalcijevih soli u nekrotično tkivo te simptomatologija oko toga(neurološki ispadi, epileptički napadi), a na rengenu se vide ti kalcifikati. Takvo stanje naziva se cisticerkoza: http://www.msd-prirucnici.placebo.hr/msd-prirucnik/infektologija/trakavice-cestodes_/svinjska-trakavica-i-cisticerkoza
  • Naglašavam: ti kalcifikati i nastaju zbog upale oko ODUMRLIH JAJAŠACA trakavice koja su odumrla jer se nisu dalje mogla razvijati. 
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.6.2018 16:15 (telefon 2).
5 godina
neaktivan
offline
Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lijek z

Mora da se povecala populacija ljudi pa svako malo clanak o cudotvornim cjepivima bez kojih bi nestali kao civilizacija.Cudno kako nikad nema  istrazivanja u sprezi cjepiva i nastanka autoimunih / tumorskih bolesti.Na svakom ljeku pise hrpa nuspojava jedino vakcina nema nuspojava ili  je mozda  ona nuspojava?

Ali nije da ja ne vjerujem ljudima u bijelim kutama koji su se zakleli da ce pomagati drugim ljudima, u razgovoru sa vise osoba kojim su roditelji lijecnici dobio sam informacije da nisu nikad bili cijepljeni,nego su roditelji preko veze upisivali u kartone da su cijepljeni.Malo cudno da roditelj lijecnik hoce "zlo" svom djetetu ne cjepivsi ga, a hoce dobro svim drugim neznancima koje sa smjeskom na licu cijepi.

Ne moze se ne zamjetiti da sto vise medicina napreduje to se sve vise novih "hibridnih" bolesti pojavljuje,pomislio bih da je to slucajnost kada bih vjerovao u istu.

 

To sto je netko obukao bijelu kutu i nabacio stetoskop preko vrata ne znaci da vam zeli dobro jer i Mengele je imao bijelu kutu...

 

 

 

 
1 6 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Ajar kaže...

 sedmo: ne postoji lijek za kopb (može se usporiti malo ali ...), devetnaesto: da, dobio sam to zbog nepreležane/neliječene upale pluća u ratu (unutar 10%) i osamdesetosmo: pušim, jer je ionako svejedno (vidi sedmo). ma nek me napada. odigrat ću sicilijansku obranu

 Ne postoji ni lijek za život - svi na kraju umremo, no bitno je koliko i kako do tog trenutka proživimo. Ako pušiš vjerojatno je to imalo doprinos za razvitak bolesti, a sada ju sigurno pogoršava. Mogao bi kvalitetnije živjeti (a i oni oko tebe).

 

Nedavno mi je umro član obitelji (kombinacija kopb i rak), koji je desetljećima pušio i pravio se pametniji od liječnika. Trebao sam snimati višekratne intervencije hitne pomoći kroz godine i zadnje dane u bolnici, za sve koji misle da se 'ionako mora od nečega umrijeti'. Kad bi vidjeli kako se od cigareta umire vjerojatno bi odabrali ipak neku drugu smrt.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
6 godina
protjeran
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Doc Berecki kaže...
Tko barem malo razumije postulate znanosti i biomedicinskih istraživanja, znao bi da znanstveno verificiran odgovor na ovo pitanje može dati samo longitudinalno, višegodišnje praćenje najmanje četiri kohortne randomizirano selekcionirane skupine u populaciji: cijepljene koja nema tumore, cijepljene koja ima tumore, te necijepljene sa i bez tumora, i to na uzorku od nekoliko stotina dragovoljaca, tijekom najmanje 30-40 godina praćenja. Pa ni onda ne bi bilo moguće donijeti jasan zaključak o odnosu stanja procijepljenosti i nastanka tumora, jer tumori nastaju iz stotinu poznatih i deset tisuća nepoznatih razloga, nevezanih za stanje imunosti. Koliko mi je dostupno, nema takvih longitudinalnih studija.

 To i jest problem medicine, a bogme i nekih grana znanosti. Vječna istraživanja. Pa tko doživi "lijek" za ono što ga muči, taj će bezub mucati o tome koliko je sretan.

6 godina
protjeran
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Ajar kaže...

 sedmo: ne postoji lijek za kopb (može se usporiti malo ali ...), devetnaesto: da, dobio sam to zbog nepreležane/neliječene upale pluća u ratu (unutar 10%) i osamdesetosmo: pušim, jer je ionako svejedno (vidi sedmo). ma nek me napada. odigrat ću sicilijansku obranu

 Sicilijanska obrana. (pasivno ovisan tip )

Volim biti bijeli ali igrati podli Karpovov Damin gambit.

Volim navući naivne. 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
8 godina
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Doc Berecki kaže...
Tko barem malo razumije postulate znanosti i biomedicinskih istraživanja, znao bi da znanstveno verificiran odgovor na ovo pitanje može dati samo longitudinalno, višegodišnje praćenje najmanje četiri kohortne randomizirano selekcionirane skupine u populaciji: cijepljene koja nema tumore, cijepljene koja ima tumore, te necijepljene sa i bez tumora, i to na uzorku od nekoliko stotina dragovoljaca, tijekom najmanje 30-40 godina praćenja. Pa ni onda ne bi bilo moguće donijeti jasan zaključak o odnosu stanja procijepljenosti i nastanka tumora, jer tumori nastaju iz stotinu poznatih i deset tisuća nepoznatih razloga, nevezanih za stanje imunosti. Koliko mi je dostupno, nema takvih longitudinalnih studija.

 To je i bilo pitanje, hvala.

 

Ja sam što stariji i što više ne znam, neutemeljeno dakako, više kao hipoteza, sklon vjerovati da smo mi, kao i sva druga živa bića, kroz povijest došli u stanje ravnoteže. Što pojedini organizam ne odbacuje u potpunosti vjerojatno tom organizmu i koristi na neki stotridesetpeti način. Primjer: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29050646, a ovdje je potencijalni lijek:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5430018/. Ako to stvarno drži vodu, a sve ukazuje na to - koliko su nam antibiotici pomogli liječiti bolesti koje su prije svega bile problem životnih uvjeta i higijene, toliko su nam skupa s drugim nepoznatim civilizacijskim faktorima stvorili nove probleme.

Ja rekoh
11 godina
offline
Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lijek z

Šteta da ljudi žive sve duže pa boleštine imaju dovoljno vrimena da nas ubiju i tako nitko ne stigne umrit od starosti.

 

Dok su ljudi živili tridestak godina nitko nije umira od bolesti, samo od starosti (i ako koga lav pojide). Koja sritna vrimena.

42
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.6.2018 22:22 (markoBT).
 
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
MarkoBT:

Mi baš ni nemamo prave podatke o životnom vijeku ljudi u nekim drugim vremenima. Za novija vremena kada i ima podataka, zaključci se izvlače po potrebi. Primjerice, moj djed se ženio tri puta, a za vrijeme 2. SR mu je umrlo dvoje djece, jedno odmah po porodu, a drugo s dvije ili tri godine starosti. Svi ostali su doživjeli duboku starost ili su još uvijek živi osim jedne tete koja je poginula u prometnoj nesreći. Kada bi u našu lozu po tatinoj strani uvrstio to sve - prosječni životni vijek nam je 50 godina i u banani smo, a zapravo u obitelji nemamo nikakvih nasljednih niti stečenih bolesti tipa tumora, nitko čak nema ni povišeni tlak ili šećer i što se nas tiče medicina je s Marsa, nešto o čemu čitaš u enciklopediji. Po ženskoj liniji smo još bolji. Kad pogledaš prosječni životni vijek Hrvata, 70-ih godina je u prometu ginulo 2000 godišnje, prilično mladi, danas je to 4 puta manje. Sve bi to trebalo izbaciti iz proračuna da bi se moglo govoriti o stvarnom životnom vijeku koji netko može očekivati u nedostatku nepredvidivih, vanjskih događaja.
Jako sam pojednostavio, proračuni su prilično komplicirani tj sofisticirani što daje jako puno prostora za tumačenja po potrebi. Primjer: očekivani životni vijek Hrvata pri rođenju je 75 godina, a za onog koji sad ima 65, očekuje se da će poživjeti još 15 godina, dakle ukupno 80. Gdje je nestalo pet godina, što se uračunava u to? Odnosno, pravo pitanje je koja je svrha tih proračuna da bi se moglo govoriti o njihovoj važnosti u određenom kontekstu...
pilom naopako, nije današnja populacija starija samo zato što odjednom živimo dulje već pucamo u prazno tj nemamo više tako puno djece kao nekad
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.7.2018 1:18 (Feudalac).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Kada se govori da je u srednjem vijeku prosječan životni vijek bio tridesetak godina onda je u to uračanat i velik dječji mortalitet, ali i boleštine poput gripe ili upale pluća, koje su bile smrtonosne za sve generacije. Naravno da je bilo i vrlo starih ljudi, ali u odnosu na danas malo ih je doživjelo tu dob.

Nekoć je smrtnost djece bila normalna i ljudi su imali više komada, jer se to očekivalo (i mojoj baki je umrla sestra kao beba). Danas kada dijete umre to se piše po svim novinama kao nešto nedopustivo i veliki propust liječnika.

Tvoj primjer je anegdotalan i time beznačajan za sagledavanje problematike, no ipak vrlo dobar da se objasni u čemu griješiš. Radiš proizvoljan odabir onih koji su preživjeli u tvojoj obitelji i na njima temeljiš zaključke da je medicina nepotrebna, a potpuno ignoriraš dvoje mtrve djece. Ako pretpostavimo da su i djeca ljudi i da je dobro da i ona prežive, onda ti obiteljsko stablo i nije neka dika, odnosno moglo je imati neke koristi od medicine. Možda si upravo ti bio dijete koje bi prije 70 godina umrlo.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.7.2018 10:47 (Visak).
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
MarkoBT:

Mi baš ni nemamo prave podatke o životnom vijeku ljudi u nekim drugim vremenima.
(...)
Za novija vremena kada i ima podataka, zaključci se izvlače po potrebi.

O, imamo podatke, i to vrlo precizne. Uzet ću MarkoBT-ovo ignoriranje dostignuća arheologije, antropologije i arheopatologije kao propust u općem obrazovanju, a ne kao namjerno ignoriranje svima poznatih činjenica u svrhu postizanja poante tamo gdje poantu nije moguće postići zbog nedostatka argumenata.
Znanost i znanstvenici ne "izvlače podatke po potrebi". Prilično je nesvrsishodno raspravljati osobom koja je spremna tako olako profano etiketirati egzaktnost, znanost i činjenice. Jer je takva osoba ili neinformirana, ili mentalno samozatajna, ili namjerno maliciozna.
Znanost se koristi znanstvenim alatima. Ne po potrebi. Već po znanstvenim, provjerenim, egzaktnim postulatima prikupljanja činjenica i provjerenih donošenja zaključaka.

A "po potrebi"podacima barataju... eto tako neki... nominalno feudalci, a realno - kmetovi.

 

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.7.2018 11:46 (Doc Berecki).
11 godina
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Doc Berecki kaže...

 

...

To što mi danas znamo da je netko davno umro od neke bolesti, ne znači da on nije umro od starosti. Jer u doba kad je živio bolesti nisu postojale i čovjek je jednostavno umro jer je bog tako htio, dakle od starosti (pa makar živio i 2 mjeseca).

 

 

p.s.

 

Opasku o propustu smatrat ću nesporazumom. Možda zbog Sheldonovog sindroma?

 

 

p.p.s.

 

Ne Freeman-Sheldon. Samo Sheldon.

42
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.7.2018 21:04 (markoBT).
11 godina
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
markoBT kaže...
Doc Berecki kaže...

 

...

To što mi danas znamo da je netko davno umro od neke bolesti, ne znači da on nije umro od starosti. Jer u doba kad je živio bolesti nisu postojale i čovjek je jednostavno umro jer je bog tako htio, dakle od starosti (pa makar živio i 2 mjeseca).

 

 Sjećam se da se u osnovnoj školi spominjalo kako je prosječan životni vijek ljudi u kameno doba bio oko 30 godina. Na to smo se mi klinci zblenuli, pa je pojašnjeno kako se računa prosječni životni vijek: uzmeš sve živo rođene i bilježiš dob u kojoj su umrli. Tu dob zbrojiš i podijeliš s brojem "ispitanika" (u ovom slučaju arheoloških nalazaka). Kako je u kameno doba umiralo puno djece, žena pri porodu, mladih muškaraca od infekcija i rana zadobivenih u lovu i sukobima, tako se prosječna dob pomiče prema lijevoj strani grafa, tj. prema sitnijim brojevima. To ne znači da je "čovjek od 30 godina bio starac".

Isto tako, ako u ono doba nisu poznavali dovoljno medicinu ne znači da bolesti nisu postojale. Pa čak i autoimune, nisu sve "izmišljotina" novog doba:recimo suženje mitralnog ušća kao posljedica streptokokne angine danas se smanjilo upotrebom antibiotika. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.7.2018 15:44 (telefon 2).
11 godina
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
telefon 2 kaže...
....

A kako bi se drugačije računao prosječan životni vijek. Da neke izbacimo. Možda one koji umru prije 18. godine, ili plavooke, ili crvenokose, ili crnce, ili žene, ili one niže od 165 cm, ili one koje pojede lav, ili one koje zgazi auto? Smrt je smrt i nema veze kad i kako si umro. Zabilježi se koliko si ima godina kad si umro i gotovo.

 

 

Šta je ovo? Napad Sheldonizma.

42
8 godina
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Doc Berecki:

Baš o ovome i govorim, nije važno koliko je netko stručan, ego i dalje ima isti utjecaj te iskrivljuje percepciju. Ja nisam osporavao metodu već svrhu i primjenjivost nekog nalaza izvan konteksta. Ako čovjek tvrdi da prije nije bilo starijih ljudi, zaslijepljen podacima o prosječnom životnom vijeku, treba mu pokazati što ti brojevi mjere. Primjerice, od 1850. godine očekivani životni vijek 50-godišnjeg amerikanca produljio se svega 7-8 godina, dok se očekivani životni vijek novorođenčeta produljio za 25. Što to govori? Bolja neonatalna, dojenačka, predškolska skrb, bolja ishrana i higijena, manje nesretnih slučajeva, ubojstava i ostalog. Vrlo malo napretka u tzv trećoj dobi.

A sad općenito o nepogrešivoj znanosti, specifično u medicini: poznato vam je koliku buru je podigao dr. John PA Ioannidis sa svojim člankom https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1182327/
koji je naslovljen Why Most Published Research Findings Are False. Kad se bura stišala, vidjelo se da njegov nalaz još nitko nije osporio. Hoćemo o natezanju koje je Cochrane kolaboracija imala s Rocheovim skrivanjem podataka iz provedenih internih studija kojima su opravdavali fenomenalnu učinkovitost njihovog cjepiva koja se nije mogla replicirati jer su ti podaci, eto slučajno, ‘proprietary’. Dakle, i u znanosti koja je danas uglavnom biznis, je itekako važno tko govori i zašto govori.

Sami podaci koji mogu biti korektni bez konteksta uglavnom ne znače ništa. U medicini je vrlo česta stvar da se neki parametar mjeri by proxy a ne izravno, primjerice kolesterol pa oko toga nastaju kontroverze dok se ne osmisle nove tehnike za izravno mjerenje koja onda vrlo često invalidiraju većinu prethodnih saznanja. Sve je to dio znanosti i u najboljoj namjeri, ali treba uvijek biti na oprezu i zaviriti u dubinu, što je mjereno, kako je mjereno, koliko je pouzdan instrumentarij tko je mjerio i zašto.
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Visak:

Survival bias koji spominješ u ovom slučaju radi za tebe i mene tako da to nije greška iz pozicije naših očekivanja sad kad smo u stanju o tome lamentirati. Naime, ako gledaš šanse u trenutku rođenja, one su za nas, danas, doživjeti 75-76 godina. Međutim, ako imaš 30 ili 50 godina, očito si preživio rizike koji su bili aktualni u mlađoj dobi i tvoje šanse, sada, su znatno veće. U trenutku rođenja, imaš rizik od 1% poginuti u prometnoj nesreći ili čak 4 % sveukupno u svim mogućim nesretnim slučajevima. Pola postotka ti je rizik da umreš odmah po porodu, kod nas, danas. U Sloveniji je to upola manje. Sada kad si preživio do pedesete, možeš očekivati doživjeti 78, a ako sada imaš 65, možeš očekivati doživjeti osamdeset, ako nisi pušač, alkoholičar, nemaš obiteljsku predispoziciju za tumore i slično, šanse su ti još veće. Aritmetička sredina u trenutku rođenja ništa ne govori za pojedinca već za cijelu populaciju na taj dan. Ove podatke nisam izvukao iz pozadine, to su službeni podaci koje objavljuje eurostat i slične organizacije širom svijeta. Matematika je zajeban alat, treba znati s njim.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.7.2018 19:22 (Feudalac).
15 godina
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Feudalac kaže...
A sad općenito o nepogrešivoj znanosti, specifično u medicini

 Čemu ovo?

11 godina
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Feudalac kaže...
Doc Berecki:

... Ako čovjek tvrdi da prije nije bilo starijih ljudi, zaslijepljen podacima o prosječnom životnom vijeku, treba mu pokazati što ti brojevi mjere. ...

I ti patiš od Sheldonovog sindroma? 

42
8 godina
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
“Znanost” ima različita značenja ovisno o kontekstu. Ako gledaš osnovni koncept, znanstvenu metodu - neosporiva je. Međutim, primjena metode je nešto drugo, ovisi o alatima koje netko ima na raspolaganju i naravno, ciljevima koji se žele postići. Alat može biti upitnik i malo matematike u vidu statistike, a može biti i vrlo precizan skenirajući el. mikroskop. Nalazi i jednog i drugog mogu biti krivo protumačeni, primjerice efekt opažen na nanoskali se ne može ekstrapolirati u makro područje samo tako da dobivenom rezultatu povećamo eksponent, a opservacijom i povećalom u vidu statistike nikada nećemo utvrditi kauzalnost.

Sve je to dio znanosti pa i očite i glupe greške, zato se sve provjerava i rijetko kad je nešto u potpunosti proučeno da se može reći to je to, tu više nema ničeg, sve znamo.

Ukratko, nema baš nikakvog razloga da se netko uvrijedi ako se nešto stavi u kontekst. Uostalom, očekivani životni vijek se računa ne zato što nama to treba već zato što treba mirovinskim fondovima, bankama, zdravstvenom sustavu, osiguranjima... ti glupi, pojednostavljeni nalazi rade više štete nego koristi. Kad se objavi da je u rimsko doba životni vijek bio 30 godina, ljudi iz toga izvuku svakojake zaključke koji ne slijede. Koliko vas je ovdje znalo da postoji službeni podatak o ocekivanom zivotnom vijeku 65-godišnjaka?
Ja rekoh
16 godina
neaktivan
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
@feudalac
Upravo ti pogrešno tumačiš brojke tvrdeći kako svi u obitelji živite 100 godina, a zanemaruješ dvoje koje je umrlo vrlo mlado. Ako si ti taj koji umre mlad onda ti to što ostali žive 100 godina nije neka utjeha.

Da, statistiku treba znati tumačiti i prosječna doživljena dob nije isto što i očekivana doživljena dob, ali u kontekstu medicine govori puno o stanju nekog društva. Dvije zemlje u kojima ljudi umiru uglavnom jednako stari oko 70., ali jedna ima znatno veći mortalitet djece, nisu baš jednake po zdravstvenoj skrbi, zar ne? I to će upravo statistika pokazati.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Visak:

Dvoje djece koje sam spomenuo umrlo je za vrijeme rata u izbjeglištvu i kao takvi ti podaci ne govore baš ništa ni o čemu. I da, nigdje nisam tvrdio da živimo 100 godina. Jedan data point je besmislen, mi i Bocvana možemo imati istu očekivanu životni dob s tim da nas kosi rak oko pedesete a njih rat oko dvadesete. Zato oni kojima trebaju određena znanja ne gledaju očekivanu životnu dob pri rođenju već pitaju za smrtnost novorođenih, prevalenciju ovog ili onog, broj liječnika po glavi, čekanje na određene pretrage ili procedure, smrtnost u prometnim nesrećama, broj samoubojstava i tako naokrug. Tebi i meni izolirani podatak o prosječnoj doživljenoj starosti ne govori baš ništa korisno.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.7.2018 18:59 (Feudalac).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Feudalac kaže...
Tebi i meni izolirani podatak o prosječnoj doživljenoj starosti ne govori baš ništa korisno.

 Kako ne govori? Koja ti je razlika umreš li od rata, prometne nesreće ili raka? Društvo gdje ljudi dulje žive je bolje od onog gdje kraće žive. Možemo onda dalje analizirati koje društvo je bolje sredilo zdravstvo, koje promet, a koje političku stabilnost. U pravilu uređena društva imaju sva tri parametra bolja od neuređenih, zato se tako i zovu.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Može li cjepivo protiv tuberkuloze postati lij
Visak:
Eto, sa single data point smo došli do saznanja o uređenosti društva. Pa tako gledam zadnju listu i vidim da naš dragi SAD dijeli mjesto s Kubom. Trebam li dodatno naglašavati koliko je ta lista bezvezna?

Spominjati da smo mi iza njih samo godinu dana ili da naše brojke za državu skrivaju enormne razlike po županijama, Zagorje vs Dubrovnik, npr
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.7.2018 23:21 (Feudalac).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice