Može li update Windowsa "ubiti" disk?

poruka: 9
|
čitano: 4.077
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Može li update Windowsa "ubiti" disk?".
15 godina
odjavljen
offline
Može li update Windowsa "ubiti" disk?

Ne može update Windowsa ubiti disk, ali može loše napajanje, neispravna matična, a neki kvarovi na disku mogu biti samo privid zbog lošeg kabela. Opterećenje računala i/ili zapisivanje veće količine podataka može biti triger za neki od tih scenarija, pa je krepavanje dva diska u kraćem periodu indikator da bi trebalo provjeriti i ostale komponente.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
10 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Može li update Windowsa "ubiti" disk?

S obzirom da je otkriveno prije par godina da se preko Firmwarea diskova moze spijunirati sadrzaj

diska, nebi me cudilo da se izradjuju odredjeni "trigeri" da ubijaju diskove (recimo da nemaju fizicke bad sektore,

ali da se upisu u firmware da disk ne radi kako treba), recimo ako se otkrije piratizirani sistem.

 

Svasta je moguce, posto danas svi spioniraju korisnike, iz ovih ili onih razloga.

 

Primjerice, ja sam svoj Windows 10 Home nadogradio na Education, jer imam licence dostupne,

i sve radi OK. Ali prije nego sto sam upisao sam kljuc za Education verziju, sistem mi je djelovao

trom, jer je stalno citao Home verziju kljuca iz BIOS-a i pokusavao s njim aktivirati sistem

neuspjesno, a SSD je bio uvjek 30% opterecen.

 

Nakon aktivacije sa kljucom sve se smirilo.

 

Dakle, lako moguce da odredjeni procesi cijelo vrijeme kopaju po disku ako licenca nije validna,

sto naravno nije dobro ni za jedan disk, a ni SSD.

15 godina
offline
Može li update Windowsa "ubiti" disk?

U današnje doba, ne bi me čudilo da mi krepa vešmašina nakon upejta windowsa na PCu.

Moj PC  
18 0 hvala 0
15 godina
offline
Može li update Windowsa "ubiti" disk?

Ah, pa i meni je prošle godine u par mjeseci u dva kompa crklo 4 diska... ali nijedan nije bio mlađi od 7 godina... Također se pokoje crkavanje može povezati vremenski sa updateom windowsa... Ali prije ću to povezati sa diskom kojem je prošla baka sa kolačima ili problemima sa napajanjem, previše spin on spin off ciklusa i tako to. :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Može li update Windowsa "ubiti" disk?

HDD teško može ubiti windows ali zato SSD natočito TLC modele može i to vrlo brzo.Znamo da TLC modeli imaju cca 3.000 ciklusa pisanja.A znamo i da Windowsi naročito ako nemate dovoljno memorije posežu za virtualnom memorijom i pagingom.To je doslovce smrt sa SSD.Može se izbijeći ako promjenite paging datoteku da se koristi na sekundarnom mehaničkom disku.

A ovaj WD10 EZER – 1 TB koji si spomenuo nije baš za instaliranje OS-a jer se vrti na 5.400 okreaja.WD10 EZEX– 1 TB koji je ipak puno brži kod mene pjeva pored SSD-a od 128 GB već pune 3,5 godine i Crystal disk mark još veli da je ko nov.Izgleda da možda ti napajanje nije baš TOP_NOTCH.Provjeri u AIDI64 koje ti napone daje na 3,3 v ,5v i 12v i da li jako oscilira.Meni je nedavno crklo napajanje CORSAIR CX500 nakon 3 g.koje je trebalo biti nekakvo srednje napajanje .Sve se odvilo kada sam promijenio grafičku koje je cugalo struju preko 6 pinskog konektora i sve je klapalo.Tek kad sam stavio  gtx 1050 koje je cugalo struju preko PCIex windowsi su se počeli rušiti.Zamjenom napajanja(CORSAIR VIŠE NIKAD) svi su mi se problemi riješili(Antec Truepower).Tako da probaš prvo od napajanja.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Može li update Windowsa "ubiti" disk?
Kauzalizacija ili kauzacija?
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Može li update Windowsa "ubiti" disk?

A morti je uzrok u tome što smo "tržište" od nekih skoro 4 (summa summarum) milijuna duša, nemamo inspektorat tj. imamo deklaratorno kao i većinu toga, te uz sve to imamo vlast koja nikada baš nije bila naklonjena zaštiti i brizi o ljudima koji su je izabrali i dobijemo to tj. dobijemo u domicilnim IT trgovinama nazivno "novi" HD, a koji je zapravo, vrlo vjerojatno, reparirani i prepakirani disk, a koji bez problema prolazi na našem "tržištu" i IT trgovinama kao novi. Inače, nije prazna priča, teorija urote, višak alkohola. Viđeno i potrvđeno u praksi! Na žalost!

 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Može li update Windowsa "ubiti" disk?

Eto crkao i meni danas WD od 1 TB....

 

Taman je dizao neki W10 update i aj bok....

 

Ne mogu do particija iako ga u bios-u vidim....

 

Ima li tko kakvo rješenje?

 

Probao zamjene kablova (sata/power) ništa....

 

Isčupao ga i prišteko na drugi komp.... ništa nema particija disk se vidi u biosu....

 

Niti jedan od hdd testova ga ne prepoznaje....

 

Ili su WD diskovi navijeni da crkavaju ovih dana ili ih stvarno neki od "apdejtova" ubija.... druge nema!!!

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2018 17:20 (jojogazda).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Može li update Windowsa "ubiti" disk?

U tekstu se nigdje ne spominje Hard Disk Sentinel, po meni najbolji program za detaljnu dijagnozu HDD-a (novije verzije i SSD čitaju).

 

Evo za jedan WD od 500 GB (Blue) piše:

Power on time: 2026 days, 7 hours
Procjenjeno vrijeme života (more then 1000 days - što je maximalna vrijednost i kod novog HDD-a)

Total Start/stop count: 11.635

 

Performance: 100%

Health: 100%

 

Ista situacija i kod drugog Seagate diska sa tim da je on radio "samo" 193 dana ali se palio i gasio više od 43.000 puta.

 

SSD je radio više od 578 dana, očekivani životni vijek isto više od 1000 dana i zapisano je 9.90TB
Performance 100% ali Healt je na 99% i ovo mi je čudno jer je SSD skoro uvijek 80% popunjen. Preko 47 (sudeći po Windows.old(47)) Windows Insider Instalacija.

 

Ovo mi je glavni kućni PC ili tačnije Lenovo S30 mašina gdje sam se uvjerio u kvalitetu svake pojedine komponente.

 

O P910 sa 510 GB RAM-a i 2 Xeona ne bih pisao jer jes mašina spaja na Router Layer 7-ce kojoj dalje isporučuje NAS podatek i sl.

 

Etp nekih i mojih iskustava. Sa gornjom S20 mašinom danas sam dobio nove Winowse ali u start Meniju ne prikazuje ikone nego lupam W~Dropbox.Cliend.Desktop. Meni ne smeta - popraviće.

l.p. svima.

Because anything Korea does, Japan does it better.
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice