Stockholm će dobiti prvi brzi putnički katamaran b

poruka: 11
|
čitano: 4.998
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Stockholm će dobiti prvi brzi putnički katamaran b".
14 godina
offline
Stockholm će dobiti prvi brzi putnički katamaran b

30 čvorova = 55 kmh

 

(u slučaju da još netko ovdje ne mjeri brzinu u bananama po treptaju oka..)

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Stockholm će dobiti prvi brzi putnički katamaran b

U nautici se koriste čvorovi.

Tko visoko leti, štedi gorivo.
 
5 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Stockholm će dobiti prvi brzi putnički katamar
To je poznato. Pitanje je zašto - odnosno zašto se to nije moglo standardizirati na km/h. Imam isto pitanje i za nautičku milju - što je sad to? Ako već mora biti milja, zašto mora biti nautička. Najbolje bi bilo da je kilometar i gotovo.

Sve mi se čini da su to komplikacije kako bi se netko osjećao posebnim, a ne radi praktičnog razloga.
13 godina
offline
Stockholm će dobiti prvi brzi putnički katamaran b

Zato što je najjednostavniji i najprecizniji način mjerenja. Jedna nautička milja je OTPRILIKE jednaka minuti geografske širine (na karti).

Prvo treba uzet navigacijsku kartu u ruke i onda se sjetit da zemlja ipak nije ravna, a onda postavljat ovakva pitanja..

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.11.2021 9:32 (leobugi).
Moj PC  
4 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Stockholm će dobiti prvi brzi putnički katamar
#leobugi

Ako je zemlja zakrivljena... Zašto je voda ravna... Šah-Mat
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
14 godina
offline
Re: Stockholm će dobiti prvi brzi putnički katamar

leobugi 

 

dobio si palac gore uvjetno, jer ovo TOČNO nije istina....

 

naime, na polu je ta 1 lučna minuta  cca 1861 m, na ekvatru cca 1843 m... jer zemlja nije sferična tj. savršena kugla...

 

Francuzi su to probali postaviti kao lučnu minutu na 45°širine - 1851.85 m t. 1852 m, a tu u igru ulaze i Ameri i Briti s svojim kalkulacijama....

 

Briti su imali staru definiciju po nekom elipsoidu, malo preko 1853 m, ali su i oni prihvatili tih 1852 m, pa je to sada standard - ali je to dogovoreni standard a ne TOČNA vrijednost...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.11.2021 9:31 (Stric_Jura).
13 godina
offline
Re: Stockholm će dobiti prvi brzi putnički katamar
Stric_Jura kaže...

leobugi 

 

dobio si palac gore uvjetno, jer ovo TOČNO nije istina....

 

naime, na polu je ta 1 lučna minuta  cca 1861 m, na ekvatru cca 1843 m... jer zemlja nije sferična tj. savršena kugla...

 

Francuzi su to probali postaviti kao lučnu minutu na 45°širine - 1851.85 m t. 1852 m, a tu u igru ulaze i Ameri i Briti s svojim kalkulacijama....

 

Briti su imali staru definiciju po nekom elipsoidu, malo preko 1853 m, ali su i oni prihvatili tih 1852 m, pa je to sada standard - ali je to dogovoreni standard a ne TOČNA vrijednost...

 Hvala Strikane, ispravljeno. A sad, šestar i kutomjer u ruke..

15 godina
offline
Stockholm će dobiti prvi brzi putnički katamaran b

jedna moja frendica s otoka (neću reći kojeg, jer je udovica) tvrdi kako je bolje karataman nego katamaran. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Stockholm će dobiti prvi brzi putnički katamar
Katamaran kojim se ja vozim također je bez štetnih emisija. Televizor mu je pokvaren.

Što se milja tiče, to je pitanje praktičnosti. Nije stvar u goloj činjenici da se radi o lučnoj minuti, nego su te minute iscrtane po rubovima nautičkih karata, pa je nejjednostavnije uzeti šestarom neku distancu s karte i na rubu očitati udaljenost u miljama.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Stockholm će dobiti prvi brzi putnički katamar
kerum kaže...
To je poznato. Pitanje je zašto - odnosno zašto se to nije moglo standardizirati na km/h. Imam isto pitanje i za nautičku milju - što je sad to? Ako već mora biti milja, zašto mora biti nautička. Najbolje bi bilo da je kilometar i gotovo.

Sve mi se čini da su to komplikacije kako bi se netko osjećao posebnim, a ne radi praktičnog razloga.

Jedna nautička milja definirana je kao dužina 1/60 stupnja meridijana. Kako je, prvotno, metar definiran kao 1/10.000.000 dužina meridijana ispada da je 1mn = 1851,85 m. Tek kasnije je definicija promjenjena u 1nm = 1852 m.

 

Jedan čvor je 1 nm/h, a čvor se zove zato jer se, u vrijeme jedrenjaka, brzina broda mjerila tako da bi se na kraj užeta zavezala daska, a na užetu se na jednakim razmacima zavezali čvorovi. Daska bi se po krmi bacila u more i brojilo koliko čvorava će isteć u određenom vremenu. Iz toga bi se izračunala brzina broda.

 

A brzina broda se morala često mjeriti jer je to bio jedini način (dok John Harrison nije 1730. konstruirao prvi dovoljno precizni nautički kronometar) određivanja pozicije broda. Geografska širina bi se odredila pomoću sekstanta, a iz brzine i kursa broda izračunala bi se geografska dužina.

 

Ako je brzina broda izražena u stupnjevima onda je lakše računati i zato je 1 nm definirana kao 1 lučna minuta meridijana.

 

 

p.s.

 

Zemlja je, kad su plovili prvi pomorci, bila okrugla. Je li još to tek treba utvrdit.

42
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.11.2021 15:05 (markoBT).
15 godina
offline
Stockholm će dobiti prvi brzi putnički katamaran b

o sunce vam vaše.. taman htio vidjet neku raspravu o tom divnom hibridnom katamaranu a ono figa.

 

mora će nam biti predivna kad ovo zaživi. uzmeš vodu iz mora, strujom iz solarnih panelima je pretvoriš nekom tehnikom u vodik i njime snadbjevaš elektromotor za pogon broda.... utopija.

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice