Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

poruka: 258
|
čitano: 19.947
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa".
7 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
tnakir kaže...

Pricamo o entitetima koji su nakucali simulaciju, pazi ovo, svemira, a vas jebe koliko im stane u superfloat i sto Kant, simulant u vrazjoj simulaciji, misli o tome? Mozda imaju superdouble, mozda se simulacija vrti na linuxu pa imaju neke fensi tipove plus minus beskonacno.

 

Serem, sto posto se ne vrti na linuxu, jer bi garant bilo sranja sa nekim drajverom.

 Kad pogledam ljude oko sebe, jedini zaključak je da CPU koji ih kontrolira barata samo s unsigned integerima(generički su svi), s tim da CPU nije ni 4-bitni, nego 2-bitni(2 na n-tu mogućnosti, tj. 4)  

Ali fakat, postoje samo 3 različita čovjeka na svijetu, 4. je kao za svaki slučaj ali se ne pojavljuje....

Jadna neka simulacija....

Čekajte dok im MS napravi 64-bitni OS i kad pljunu pare za 4 gige RAMa 

Onda budemo svi ostali paf....

Kruha i igala...
15 godina
offline
Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

Zasto bi je skontali uz pomoc svijesti? Mozda je skontamo uz pomoc glitcheva kao sto su kvantna sprega, crne rupe aka memory leakovi, sta ti ja znam? Mozda pronadjemo tvorca po "cudima" koje ne mozemo objasniti matematikom, odnosno bugovima u aplikaciji?

Rvat katolik!
 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
NiramX kaže...
overhaul kaže...

Da, mi smo u poziciji da kao likovi iz simsa u plejki pokušavamo shvatiti proizvođača playstationa. 
To baš neide. Vjerojatno bi napravili kurcšlus, ako nam mozak koji je po tome simulacija, shvaća način rada svoje simulacije:)
No s druge strane, ako se jednog dalekog dana uspije shvatiti dio "koda" vjerojatno bi slijedio kvantni skok: prostor, 
vrijeme ili život prestali bi biti limitirajući faktor. Upravo gore spomenuta pretpostavka Hologramskog svemira
sa nižim brojem dimenzija projiciranim na nama osjetljive+gravitacija bi mogla ako bi se jednom daleko daleko u budućnosti skonta, 
potpuno izbaciti "problem" premošćavanja projiciranog prostora, singularnosti crnih rupa ili linearnost protoka vremena  - dakle imali bi cheat code.
Simsi koji sami sebe cheataju.

 

Ne, nikakv cheat. Jer, ako ovo je simulacija, onda je po definiciji simulirana na takav način da naprosto nije moguće shvatiti da je simulacija, osim ako ne postoji neka viša razina naše svijesti koja opstoji izvan simulacije.

Je li to ono kad čovjek ostvari vlast nad samim sobom pomoću svjesne autosugestije?!

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Sum_of_all_fears kaže...

Ne kažem da je svemir beskonačan ili ne (nit mogu pričat o tome, nisam neki astrofizičar) ali kad gledaš sa informatičko-matematičke strane, između bilo koja dva broja imaš beskonačan broj realnih brojeva - taj "broj" je problem smjestiti u bilo kakav svemir (osim beskonačnog) ili simulator jer kamo ćeš sa svim tim informacijama? Da, informacija nema neku masu ali je tu i ako ju želiš simulirati, moraš ju negdje "spremiti" - kako god je nama beskonačnost nepojmljiva

 

ta beskonačnost bi morala biti negdje spremljena kao informacija, neki zapis u simulatoru. Ne znam jel me kužiš. Kamo sa tom informacijom i svim tim realnim brojevima između 0 i 1?

 Brojeva ima beskonačno u teoriji, ali ne i u praksi. Ti ne možeš izbrojati do beskonačno. Koji god broj da kažeš on je konačan, odnosno formulacija mu je konačna. Recimo pi, možeš ga zadati kao formulu, ali ako ideš računati negdje moraš stati. Netko je čak izdao knjigu s izračunom na, ne sjećam se točno, recimo milijun decimala. 

Ne možeš svemir promatrati kroz float i double, koji su vrlo mali zbog ograničene memorije u računalu.

 

Kao što sam rekao u prethodnom postu, beskonačnost se nad nama može simulirati zato što smo fizički i vremenski ograničeni. Baratamo pojmom beskonačnosti, ali nemamo resurse da ju dostignemo.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Visak kaže...
Sum_of_all_fears kaže...

Ne kažem da je svemir beskonačan ili ne (nit mogu pričat o tome, nisam neki astrofizičar) ali kad gledaš sa informatičko-matematičke strane, između bilo koja dva broja imaš beskonačan broj realnih brojeva - taj "broj" je problem smjestiti u bilo kakav svemir (osim beskonačnog) ili simulator jer kamo ćeš sa svim tim informacijama? Da, informacija nema neku masu ali je tu i ako ju želiš simulirati, moraš ju negdje "spremiti" - kako god je nama beskonačnost nepojmljiva

 

ta beskonačnost bi morala biti negdje spremljena kao informacija, neki zapis u simulatoru. Ne znam jel me kužiš. Kamo sa tom informacijom i svim tim realnim brojevima između 0 i 1?

 Brojeva ima beskonačno u teoriji, ali ne i u praksi. Ti ne možeš izbrojati do beskonačno. Koji god broj da kažeš on je konačan, odnosno formulacija mu je konačna. Recimo pi, možeš ga zadati kao formulu, ali ako ideš računati negdje moraš stati. Netko je čak izdao knjigu s izračunom na, ne sjećam se točno, recimo milijun decimala. 

Ne možeš svemir promatrati kroz float i double, koji su vrlo mali zbog ograničene memorije u računalu.

 

Kao što sam rekao u prethodnom postu, beskonačnost se nad nama može simulirati zato što smo fizički i vremenski ograničeni. Baratamo pojmom beskonačnosti, ali nemamo resurse da ju dostignemo.

 

Nitko ti ne brani da brojiš do beskonačno....

Evo, ti počni, nastavim za tobom kad otegneš papke 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.7.2016 22:55 (fer-de-lance).
12 godina
protjeran
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
phoenix2003 kaže...
NiramX kaže...
overhaul kaže...

Da, mi smo u poziciji da kao likovi iz simsa u plejki pokušavamo shvatiti proizvođača playstationa. 
To baš neide. Vjerojatno bi napravili kurcšlus, ako nam mozak koji je po tome simulacija, shvaća način rada svoje simulacije:)
No s druge strane, ako se jednog dalekog dana uspije shvatiti dio "koda" vjerojatno bi slijedio kvantni skok: prostor, 
vrijeme ili život prestali bi biti limitirajući faktor. Upravo gore spomenuta pretpostavka Hologramskog svemira
sa nižim brojem dimenzija projiciranim na nama osjetljive+gravitacija bi mogla ako bi se jednom daleko daleko u budućnosti skonta, 
potpuno izbaciti "problem" premošćavanja projiciranog prostora, singularnosti crnih rupa ili linearnost protoka vremena  - dakle imali bi cheat code.
Simsi koji sami sebe cheataju.

 

Ne, nikakv cheat. Jer, ako ovo je simulacija, onda je po definiciji simulirana na takav način da naprosto nije moguće shvatiti da je simulacija, osim ako ne postoji neka viša razina naše svijesti koja opstoji izvan simulacije.

Je li to ono kad čovjek ostvari vlast nad samim sobom pomoću svjesne autosugestije?!

 

 

Niti blizu. Kao prvo, naša svijst je u svakom trenutku ograničena sama sobom. Morala bi odbaciti samu sebe da uvidi što se skriva iza nje.

Death closes all: but something ere the end, Some work of noble note, may yet be done, Not unbecoming men that strove with Gods....Come, my friends, Tis not too late to seek a newer world
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.7.2016 22:56 (NiramX).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
NiramX kaže...

 

Niti blizu. Kao prvo, naša svijst je u svakom trenutku ograničena sama sobom. Morala bi odbaciti samu sebe da uvidi što se skriva iza nje.

 Postoje naznake da je svijest samo privid. Odluke se izgleda donose podsvjesno, a svijest samo biva obaviještena o njima.

Ovo je zapravo veći udar na naš ego od pitanja jesmo li u simulaciji. Prvo evolucija, sad ni ta svijest nije zapravo nešto, a krenuli smo od tako dobre pretpostavke (da pretpostavke, istine), da smo kreirani na božju sliku i priliku. Sve smo pokvarili tom radoznalošću.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
protjeran
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Visak kaže...
NiramX kaže...

 

Niti blizu. Kao prvo, naša svijst je u svakom trenutku ograničena sama sobom. Morala bi odbaciti samu sebe da uvidi što se skriva iza nje.

 Postoje naznake da je svijest samo privid. Odluke se izgleda donose podsvjesno, a svijest samo biva obaviještena o njima.

Ovo je zapravo veći udar na naš ego od pitanja jesmo li u simulaciji. Prvo evolucija, sad ni ta svijest nije zapravo nešto, a krenuli smo od tako dobre pretpostavke (da pretpostavke, istine), da smo kreirani na božju sliku i priliku. Sve smo pokvarili tom radoznalošću.

 

Kako nešto može biti podsvijesno, ako nismo niti sigurni što je svijest? Ili još bolje: što je istina? Klasične teorije su ili suviše široke ili nedostatne. Jednom rječju: pogrešne.

Death closes all: but something ere the end, Some work of noble note, may yet be done, Not unbecoming men that strove with Gods....Come, my friends, Tis not too late to seek a newer world
11 godina
neaktivan
offline
Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

Zanimljiv članak a još zanimljiviji forum. Pokušati shvatiti živimo li u simulaciji ili ne koristeći se ljudskom percepcijom je tapkanje u mraku. Radi se o hipotezi koja bez upotrebe glavnog alata znanosti ostaje upravo to - hipoteza. Filozofiranje o ovoj temi je samo uvod. S vremenom, vjerojatno će ne naći netko dovoljno pametan da objasni kako detektirati simulaciju. Dotad je najbolje biti otvorenog uma, kao npr. Tyson koji je u manirima pravog znanstvenika zbog nedostataka dokaza(i za i protiv hipoteze) ostao suzdržan. Nitko nemože pogriješiti birajući stranu, ali može ako odluči osuđivati stavove drugih...

Ako ništa drugo filozofi su nam dali materijala na razmišljanje(i zbijanje šala).

Meni najzanimljiviji dio - je pitanje dali simulacija ima konačan broj stanja ili beskonačan? Ako je beskonačan, jeli broj životnih oblika koji se mogu razviti(simulirati) jednako tako beskonačan? Ili je beskonačnost nešto ljudsko jer je vječno ganjanje večeg broja neučinkovito i gubitak vremena? Ali simulirati sustav sa konačnim brojem stanja a da izgleda kao beskonačan - genijalno.

 
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
NiramX kaže...

 

Kako nešto može biti podsvijesno, ako nismo niti sigurni što je svijest? Ili još bolje: što je istina? Klasične teorije su ili suviše široke ili nedostatne. Jednom rječju: pogrešne.

 Pa imamo nekakav koncept što je to svijest u smislu da svatko sebe i svoje misli tako doživljava. Druga stvar je što leži iza toga.

Snimanjem mozga ustanovili su da je odluka donesena prije nego je ispitanik svjestan koju je odluku donio, odnosno iz njegove perspektive prije nego što ju je donio. 

Ako uz to uzmeš da nemaš neku kontrolu nad mislima koje ti se vrzmaju po glavi i da uglavnom sve što radiš radiš bez negog razmišljanja ispada da je bar ogromna većina odluka donesena podsvjesno. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
overhaul kaže...

Da, mi smo u poziciji da kao likovi iz simsa u plejki pokušavamo shvatiti proizvođača playstationa. 
To baš neide. Vjerojatno bi napravili kurcšlus, ako nam mozak koji je po tome simulacija, shvaća način rada svoje simulacije:)
No s druge strane, ako se jednog dalekog dana uspije shvatiti dio "koda" vjerojatno bi slijedio kvantni skok: prostor, 
vrijeme ili život prestali bi biti limitirajući faktor. Upravo gore spomenuta pretpostavka Hologramskog svemira
sa nižim brojem dimenzija projiciranim na nama osjetljive+gravitacija bi mogla ako bi se jednom daleko daleko u budućnosti skonta, 
potpuno izbaciti "problem" premošćavanja projiciranog prostora, singularnosti crnih rupa ili linearnost protoka vremena  - dakle imali bi cheat code.
Simsi koji sami sebe cheataju.

Možda se među nama kreču simsi koji to već sada rade. Ako je neka napredna civilizacija ikada posjetila Zemlju, onda smo možda mi dio njihove simulacije.

12 godina
protjeran
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Visak kaže...
NiramX kaže...

 

Kako nešto može biti podsvijesno, ako nismo niti sigurni što je svijest? Ili još bolje: što je istina? Klasične teorije su ili suviše široke ili nedostatne. Jednom rječju: pogrešne.

 Pa imamo nekakav koncept što je to svijest u smislu da svatko sebe i svoje misli tako doživljava. Druga stvar je što leži iza toga.

Snimanjem mozga ustanovili su da je odluka donesena prije nego je ispitanik svjestan koju je odluku donio, odnosno iz njegove perspektive prije nego što ju je donio. 

Ako uz to uzmeš da nemaš neku kontrolu nad mislima koje ti se vrzmaju po glavi i da uglavnom sve što radiš radiš bez negog razmišljanja ispada da je bar ogromna većina odluka donesena podsvjesno. 

 

Ali kako znamo što je svijest? Kako ju uopće prepoznajemo? Dan prepozanjemo jer postoji njegova suprotnosti: noć, ali što je suprotno svijesti? Odakle uopće svijest u našoj percepciji, ako joj nije prethodila, i stoga je možda lažna, ali svakako nepoznata.

Death closes all: but something ere the end, Some work of noble note, may yet be done, Not unbecoming men that strove with Gods....Come, my friends, Tis not too late to seek a newer world
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.7.2016 0:34 (NiramX).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
NiramX kaže.... 

 

Ali kako znamo što je svijest? Kako ju uopće prepoznajemo? Dan prepozanjemo jer postoji njegova suprotnosti: noć, ali što je suprotno svijesti? Odakle uopće svijest u našoj percepciji, ako joj nije prethodila, i stoga je možda lažna, ali svakako nepoznata.

 Svatko je svjestan svog postojanja i svojih misli. Mislim, dakle jesam, zar ne?

Ne znamo suštinu same svijesti, ali smo je svjesni, ne treba nam ju netko pokazati, osjećamo ju. Taj osjećaj smo u komunikaciji s drugim ljudima, koji ga također osjećaju, nazvali svijest. Ne shvaćam što je tu nejasno.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Visak kaže...
NiramX kaže...

 

Kako nešto može biti podsvijesno, ako nismo niti sigurni što je svijest? Ili još bolje: što je istina? Klasične teorije su ili suviše široke ili nedostatne. Jednom rječju: pogrešne.

 Pa imamo nekakav koncept što je to svijest u smislu da svatko sebe i svoje misli tako doživljava. Druga stvar je što leži iza toga.

Snimanjem mozga ustanovili su da je odluka donesena prije nego je ispitanik svjestan koju je odluku donio, odnosno iz njegove perspektive prije nego što ju je donio

Ako uz to uzmeš da nemaš neku kontrolu nad mislima koje ti se vrzmaju po glavi i da uglavnom sve što radiš radiš bez negog razmišljanja ispada da je bar ogromna većina odluka donesena podsvjesno. 

 Bi li to onda moglo na nešto ukazivati? Sjećam da sam prije par godina gledao "Na rubu znanosti" gdje je bila tema upravo o mogućnosti da je naš svemir simuliran ili da postoji druga prava ili stvarna stvarnost, uglavnom tako nešto. I jedan od gostujućih ljudi ili jedini (ne sjećam se točno) jer između ostalog rekao da postoji teorija (ne znam čija) koja kaže da su ljudi, kako se on izrazio, prazne "ljušture" - isprazni i da mi mislimo da vladamo sobom, ali da to nije točno. Nešto u tome smislu je rečeno.

12 godina
protjeran
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Visak kaže...
NiramX kaže.... 

 

Ali kako znamo što je svijest? Kako ju uopće prepoznajemo? Dan prepozanjemo jer postoji njegova suprotnosti: noć, ali što je suprotno svijesti? Odakle uopće svijest u našoj percepciji, ako joj nije prethodila, i stoga je možda lažna, ali svakako nepoznata.

 Svatko je svjestan svog postojanja i svojih misli. Mislim, dakle jesam, zar ne?

Ne znamo suštinu same svijesti, ali smo je svjesni, ne treba nam ju netko pokazati, osjećamo ju. Taj osjećaj smo u komunikaciji s drugim ljudima, koji ga također osjećaju, nazvali svijest. Ne shvaćam što je tu nejasno.

 

Tu je važno poznavati cijeli Descartesov proces. On je shvatio da u sve može posumnjati, štoviše da ne može ne sumnjati, a kada sumnja onda ne sumnja da misli, odnosno on postoji zato što je jedino siguran da misli. Ali, tu je posve zanemareno pitanje na koji smo način uopće svjesni sumnje, i tu se opet vraćamo na pitanje iz prethodnoga posta.

Death closes all: but something ere the end, Some work of noble note, may yet be done, Not unbecoming men that strove with Gods....Come, my friends, Tis not too late to seek a newer world
16 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

svakakvog se svijeta nakupilo u ovoj temi pa mogu i ja malo dobiti proljev.

 

svaka "generacija" znanstvenika/mislilaca/filozofa ima fobije/teorije sukladne vremenu u kojemu zivi.

prije 300 godina nikome ne bi palo na pamet da zivimo u simulaciji.

onima za 300 godina ce pak neka druga teorija o svemiru biti aktualna, sukladna vremenu u kojem zivimo. mozda to da smo mi bogovi?

inace, ne kuzim full-time astrofizicare/fizicare/znanstvenike (ozbiljne) koji su uz to i religiozni.

 

inace, par tudjih misli sa internetova:

 

10,000 years from now  -   Most probable estimated lifespan of technological civilization, according to Frank Drake's original formulation of the Drake equation

10,000 years from now -   Humanity has a 95% probability of being extinct by this date, according to Brandon Carter's formulation of the controversial Doomsday argument, which argues that half of the humans who will ever have lived have probably already been born.

 

kaj se tice entropije/kaosa/reda:

10^10^50 years from now - Estimated time for a Boltzmann brain to appear in the vacuum via a spontaneous entropy decrease.

 

ljudi se bore sa svakakvim pricama za malu djecu samo da ne moraju i dalje spoznavati o svijetu oko sebe i nasoj/svojoj biti u cijelom tom cuspajzu.

eto, par nepovezanih stvari, tak mi inace i mozak funkcionira i sam bog da sam jos ziv.

 

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Izzy kaže...
Visak kaže...

 Pa imamo nekakav koncept što je to svijest u smislu da svatko sebe i svoje misli tako doživljava. Druga stvar je što leži iza toga.

Snimanjem mozga ustanovili su da je odluka donesena prije nego je ispitanik svjestan koju je odluku donio, odnosno iz njegove perspektive prije nego što ju je donio

Ako uz to uzmeš da nemaš neku kontrolu nad mislima koje ti se vrzmaju po glavi i da uglavnom sve što radiš radiš bez negog razmišljanja ispada da je bar ogromna većina odluka donesena podsvjesno. 

 Bi li to onda moglo na nešto ukazivati? Sjećam da sam prije par godina gledao "Na rubu znanosti" gdje je bila tema upravo o mogućnosti da je naš svemir simuliran ili da postoji druga prava ili stvarna stvarnost, uglavnom tako nešto. I jedan od gostujućih ljudi ili jedini (ne sjećam se točno) jer između ostalog rekao da postoji teorija (ne znam čija) koja kaže da su ljudi, kako se on izrazio, prazne "ljušture" - isprazni i da mi mislimo da vladamo sobom, ali da to nije točno. Nešto u tome smislu je rečeno.

 Ukazuje da odluke donosimo (možda isključivo) podsvjesno i po tome bi slobodna volja bila privid. To ne znači da nama upravljaju ljudi-gušteri, nego da su odluke isključivo produkt okolnosti u kojima se nalazimo. Manipulacija svakako postoji, uostalom dobro znamo moć odgoja, marketinga ili ideološke indoktrinacije, i ovisno o biološkim predispozicijama i mnoštvu drugih faktora ljudi različito reagiraju, ali ništa od toga nije pod našim voljnim utjecajem. Čak i kad mi manipuliramo drugima, činimo to kao rezultat okolnosti koje su nas na to navele. Otprilike kako životinje žive. Samo smo si mi zamislili da smo iznad njih, mada sve upućuje da baš i nismo.

 

 

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
NiramX kaže...
Visak kaže...
NiramX kaže.... 

 

Ali kako znamo što je svijest? Kako ju uopće prepoznajemo? Dan prepozanjemo jer postoji njegova suprotnosti: noć, ali što je suprotno svijesti? Odakle uopće svijest u našoj percepciji, ako joj nije prethodila, i stoga je možda lažna, ali svakako nepoznata.

 Svatko je svjestan svog postojanja i svojih misli. Mislim, dakle jesam, zar ne?

Ne znamo suštinu same svijesti, ali smo je svjesni, ne treba nam ju netko pokazati, osjećamo ju. Taj osjećaj smo u komunikaciji s drugim ljudima, koji ga također osjećaju, nazvali svijest. Ne shvaćam što je tu nejasno.

 

Tu je važno poznavati cijeli Descartesov proces. On je shvatio da u sve može posumnjati, štoviše da ne može ne sumnjati, a kada sumnja onda ne sumnja da misli, odnosno on postoji zato što je jedino siguran da misli. Ali, tu je posve zanemareno pitanje na koji smo način uopće svjesni sumnje, i tu se opet vraćamo na pitanje iz prethodnoga posta.

 Negdje sam čitao da su sve njegove ideje uglavnom odbačene, a ostala je samo ova.

Nije mi jasno što točno pitaš. Svijest je nekakav biokemijski proces koji nam nije još potpuno jasan, no evidentno postoji. Skup simptoma koje osjećamo zovemo svijest, kao što neke druge zovemo glazba, glad ili hladnoća.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
protjeran
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Visak kaže...

 Negdje sam čitao da su sve njegove ideje uglavnom odbačene, a ostala je samo ova.

Nije mi jasno što točno pitaš. Svijest je nekakav biokemijski proces koji nam nije još potpuno jasan, no evidentno postoji. Skup simptoma koje osjećamo zovemo svijest, kao što neke druge zovemo glazba, glad ili hladnoća.

 

Biokemijski proces? A hipoteze o duhovnoj dimenziji? Kada su točno odbačene? I "skup simptoma"? Kako to znaš? Kako to možeš znati? To hoću reći. Na koji način možeš u nešto, pa čak i u sumnju, biti siguran?

Death closes all: but something ere the end, Some work of noble note, may yet be done, Not unbecoming men that strove with Gods....Come, my friends, Tis not too late to seek a newer world
7 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
NiramX kaže...

 

Tu je važno poznavati cijeli Descartesov proces. On je shvatio da u sve može posumnjati, štoviše da ne može ne sumnjati, a kada sumnja onda ne sumnja da misli, odnosno on postoji zato što je jedino siguran da misli. Ali, tu je posve zanemareno pitanje na koji smo način uopće svjesni sumnje, i tu se opet vraćamo na pitanje iz prethodnoga posta.

 Da, to je ona njegova famozna: čovjek može potvrditi svoje postojanje samo iz prvog lica (ili je to bio Kant, mislim da je , pobrkao sam malo?).

Uglavnom, na kraju je to jedino što ljudi uopće znaju.

Znaju da su svjesni da postoje za sebe unutar svog uma, tj. stanja svijesti.

Sve dalje od toga je pretpostavka.

Zato ovakve rasprave ne vode nikamo.

Jer, npr. ja sam uvijek prihvaćao takav sistem razmišljanja, i onda sam shvatio da na taj način mogu sam sebe uništiti.

Jer kad ostatak svemira (sve osim mene) u mojoj svijesti postane samo scenografija za moj nastup, a ja igram svoju ulogu doživljavanja njih kao dijela scenskog nastupa, bez mogućnosti da potvrdim njihovo postojanje (osim ako je sve ostalo recimo moja podsvijest, a to ne mogu potvrditi), onda nestane i sva mogućnost postojanja nekog sustava kojega sam ja dio, jer on ne može ispunjavati nikakvu svrhu svojim postojanjem, zato jer opet sve postoji samo kao dio moje svijesti, i ništa više od toga ne postoji, i tako u krug.

Htio sam reći, ako sam svjestan sebe, i umislim si da postoji neka simulacija u kojoj živim, jedino što mogu zaključiti da se moja podsvijest igra sa mnom, a nismo mi ovce skupa pasli....

Zato ni nema smisla razmišljati na taj način, nego se jednostavno prepustiti toku događaja i biti neopterećen.

Jer i ovako je to dovelo do toga da znam što će mi netko reći i sastavim odgovor prije nego uopće pitaju, pa očito imam podsvijest amaterske razine.....

 

Kruha i igala...
12 godina
protjeran
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
fer-de-lance kaže...
NiramX kaže...

 

Tu je važno poznavati cijeli Descartesov proces. On je shvatio da u sve može posumnjati, štoviše da ne može ne sumnjati, a kada sumnja onda ne sumnja da misli, odnosno on postoji zato što je jedino siguran da misli. Ali, tu je posve zanemareno pitanje na koji smo način uopće svjesni sumnje, i tu se opet vraćamo na pitanje iz prethodnoga posta.

 Da, to je ona njegova famozna: čovjek može potvrditi svoje postojanje samo iz prvog lica (ili je to bio Kant, mislim da je , pobrkao sam malo?).

Uglavnom, na kraju je to jedino što ljudi uopće znaju.

Znaju da su svjesni da postoje za sebe unutar svog uma, tj. stanja svijesti.

Sve dalje od toga je pretpostavka.

Zato ovakve rasprave ne vode nikamo.

Jer, npr. ja sam uvijek prihvaćao takav sistem razmišljanja, i onda sam shvatio da na taj način mogu sam sebe uništiti.

Jer kad ostatak svemira (sve osim mene) u mojoj svijesti postane samo scenografija za moj nastup, a ja igram svoju ulogu doživljavanja njih kao dijela scenskog nastupa, bez mogućnosti da potvrdim njihovo postojanje (osim ako je sve ostalo recimo moja podsvijest, a to ne mogu potvrditi), onda nestane i sva mogućnost postojanja nekog sustava kojega sam ja dio, jer on ne može ispunjavati nikakvu svrhu svojim postojanjem, zato jer opet sve postoji samo kao dio moje svijesti, i ništa više od toga ne postoji, i tako u krug.

Htio sam reći, ako sam svjestan sebe, i umislim si da postoji neka simulacija u kojoj živim, jedino što mogu zaključiti da se moja podsvijest igra sa mnom, a nismo mi ovce skupa pasli....

Zato ni nema smisla razmišljati na taj način, nego se jednostavno prepustiti toku događaja i biti neopterećen.

Jer i ovako je to dovelo do toga da znam što će mi netko reći i sastavim odgovor prije nego uopće pitaju, pa očito imam podsvijest amaterske razine.....

 

 

Kant je uglavnom fokusiran na način percepcije i moralnost, Descartes se tu posve posvećuje samoj percepciji, ne toliko načinu. Istina, takav način razmišljanja je neizmjerno opterećenje, ali je neizbježan ako ne želimo popustiti pred znatiželjom.

Death closes all: but something ere the end, Some work of noble note, may yet be done, Not unbecoming men that strove with Gods....Come, my friends, Tis not too late to seek a newer world
11 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
nixass kaže...

...

inace, ne kuzim full-time astrofizicare/fizicare/znanstvenike (ozbiljne) koji su uz to i religiozni.

 

 

Što je tu točno neskuživo?

NiramX kaže...
Visak kaže...

 Negdje sam čitao da su sve njegove ideje uglavnom odbačene, a ostala je samo ova.

Nije mi jasno što točno pitaš. Svijest je nekakav biokemijski proces koji nam nije još potpuno jasan, no evidentno postoji. Skup simptoma koje osjećamo zovemo svijest, kao što neke druge zovemo glazba, glad ili hladnoća.

 

Biokemijski proces? A hipoteze o duhovnoj dimenziji? Kada su točno odbačene? I "skup simptoma"? Kako to znaš? Kako to možeš znati? To hoću reći. Na koji način možeš u nešto, pa čak i u sumnju, biti siguran?

Pa u nešto možeš biti siguran samo ako postoji istina. Potrebno je pretpostaviti bezuvjetnost istine da bi uopće mogao pretpostaviti spoznaju nečega. Spoznaja relativnog kao relativnog je moguća samo ako pretpostaviš egzistenciju apsolutnog/istine. 

 

Svijest je, uz bitak, aksiom kojeg se ne može raščlaniti ili reducirati. Bitak jest, a svijest reflektira bitak. Dakle svijest bi bila sposobnost bitka da reflektira bitak uopće. Sve što možemo jest promatrati drugotne učinke svijesti. Teorija o svijesti kao isključivo biokemijskom procesu ima ozbiljnih eksperimentalnih problema jer se, kao prvo, ne može objektivno proučavati i zapravo, ne podudara se sa stvarnosti, odn. nekim fenomenima. Neki su filozofi i znanstvenici usred nemogućnosti objektivnog proučavanja svijesti odbacili svijest uopće ili postavili hipotezu da ona nastaje uslijed dostizanja komputacionog potencijala x. Jedno i drugo je pretencionzno i asimptotalno. 

 

Kako stvari stoje, bitak i svijest su aksiomatski koncepti i kao takvi su ireducibilni. Nešto poput kvanta; dalje od planckove skale ne ide. U suštini, kvantna mehanika zapravo i potvđuje činjenicu da živimo u digitalnoj stvarnosti sačinjenoj od nečega što se jednostavno dalje ne može reducirati - kvanta. 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
11 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Ges kaže...

no svrha procesa nije "spasenje" svih ljudi i te spike već koliko sam skužio unaprijeđenje tj. evolucija samog ljudskog tijela, dakle duše su više nekakvi "astronauti" koji kroz tijelo istražuju ovu dimenziju i što je ljudsko tijelo savršenije, to se ova dimenzija može više iskusiti. cijela svrha simlacije je u stvari skupljanje iskustva, no neznam iz kojeg točno razloga (nije mi rečen razlog) ali meni osobno se čini da je to jedini način rasta duše (življenjem kroz materijalnu fazu) a da su ovi elijeni nadrasli stupanj mogućnosti postojanja u materijalnom svijetu i jedini način je da uzgoje dovoljno napredno tijelo koje ih može primiti da kroz njega iskuse opet materijalnu sferu a tome im služimo mi - da razvijamo tijela u koja će se i oni moći reinkarnirati.

 

fakat sam to iskusio...

Pogađam - DMT? 

 

Dakle, sada znamo razlog zašto otimaju ljude :) ... Zezanciju na stranu, dva možda najeminentnija istraživača UFO fenomena tvrde nešto slično, odn. što se može poklopiti sa tvojom pričom (teorijom?): Jacques Vallee i J. Allen Hynek. Njih se smatra pionirima u istraživanju ovih fenomena, a ja bih nadodao John Macka i David Jacobsa. Uglavnom, prva dvojica nedvojbeno tvrde da su UFO fenomeni interdimenzionalni, odn. da "bića" nisu iz obližnje galaksije što bi možda i pojasnilo zašto nemamo fizičkih dokaza zar ne?! No ne slušajte mene, ovi likovi imaju štošta zanimljivo za reći a za promjenu - nisu crackpoti. Vallee ima doktorat iz matematike u Sorbonni!, zatim doktorat iz fizike i informatike. Lik je "tata" ukratko. Ima i zanimljiv Tedtalks prezentaciju "teorije svega", preporučam.

 

Zanimljiv podatak: Jacquess Vallee je lik po kojem je nastao Spielbergov film Bliski susreti treće vrste, no Vallee se opirao i nije htio prihvatit Spielbergovu ideju da vanzemaljci dolaze iz neke obližnje galaksije, već je inzistirao na teoriji da su UFO interdimenzionalne pojave. Netko je prije spominjao Bibliju 2.0, no priča o ovakvim temama je zapravo i prisutna u Bibliji ako znaš što tražiš, i kako čitaš. Zapravo, priče svih nabrojanih autora, Biblije, pa i kolege ovdje, mogu se složit u jedno nevjerojatno zamršeno puzzle i priču koja bi pojela sve Marvelove romane za doručak.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.7.2016 4:28 (eywa33).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Sum_of_all_fears kaže...

Ta ideja da smo u simulaciji ima jedan mali problem - beskonačnost.

  

Malo prekomplicirano to sve. Svemir voli jednostavnost i Occamovu britvu.

Pogledaj samo razvoj kvantnih računala. U njima su moguće stvari koje su početkom računalne ere bile nezamislive, tako da ta teorija o beskonačnosti ne drži vodu.

 

Ali, thumb up za Occamovu britvu.

 

Visak kaže...

Snimanjem mozga ustanovili su da je odluka donesena prije nego je ispitanik svjestan koju je odluku donio, odnosno iz njegove perspektive prije nego što ju je donio. 

Ako uz to uzmeš da nemaš neku kontrolu nad mislima koje ti se vrzmaju po glavi i da uglavnom sve što radiš radiš bez negog razmišljanja ispada da je bar ogromna većina odluka donesena podsvjesno. 

Krivo. Odluka je NASTALA prije nego ju je svijesno donio, zajedno s još hrpom odluka koje NIJE donio. Teorija je da mozak radi kao random generator s više razina filtara od podsvijesti do svijesti koje onda propuštaju samo one odluke koje su u skladu s našim karakterom i trenutnim stanjem svijesti (krajnje pojednostavljeno). Kontrola nad mislima? Nikad nisi meditirao (svjesno potisnuo sve misli)? Nikad nisi prestao misliti o nečemu jer svjesno nisi više želio misliti o tome? Naravno, ako smo predprogramirani, onda je i to privid, ali to ne dokazuje tvoju tvrdnju jer je cirkularni dokaz.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
offline
Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

Mene fascinira ljudski ego, fascinira me koliko za sebe smatramo da smo mi neka viša bića, a ne nešto razvijenije životinje. Mi smo iznad svega, ako mi nešto ne razumijemo onda to ne postoji. Ili je to Bog stvorio. Smiješno. I jadno.

Rvat katolik!
 
7 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
eywa33 kaže...
Ges kaže...

no svrha procesa nije "spasenje" svih ljudi i te spike već koliko sam skužio unaprijeđenje tj. evolucija samog ljudskog tijela, dakle duše su više nekakvi "astronauti" koji kroz tijelo istražuju ovu dimenziju i što je ljudsko tijelo savršenije, to se ova dimenzija može više iskusiti. cijela svrha simlacije je u stvari skupljanje iskustva, no neznam iz kojeg točno razloga (nije mi rečen razlog) ali meni osobno se čini da je to jedini način rasta duše (življenjem kroz materijalnu fazu) a da su ovi elijeni nadrasli stupanj mogućnosti postojanja u materijalnom svijetu i jedini način je da uzgoje dovoljno napredno tijelo koje ih može primiti da kroz njega iskuse opet materijalnu sferu a tome im služimo mi - da razvijamo tijela u koja će se i oni moći reinkarnirati.

 

fakat sam to iskusio...

Pogađam - DMT? 

 

Dakle, sada znamo razlog zašto otimaju ljude :) ... Zezanciju na stranu, dva možda najeminentnija istraživača UFO fenomena tvrde nešto slično, odn. što se može poklopiti sa tvojom pričom (teorijom?): Jacques Vallee i J. Allen Hynek. Njih se smatra pionirima u istraživanju ovih fenomena, a ja bih nadodao John Macka i David Jacobsa. Uglavnom, prva dvojica nedvojbeno tvrde da su UFO fenomeni interdimenzionalni, odn. da "bića" nisu iz obližnje galaksije što bi možda i pojasnilo zašto nemamo fizičkih dokaza zar ne?! No ne slušajte mene, ovi likovi imaju štošta zanimljivo za reći a za promjenu - nisu crackpoti. Vallee ima doktorat iz matematike u Sorbonni!, zatim doktorat iz fizike i informatike. Lik je "tata" ukratko. Ima i zanimljiv Tedtalks prezentaciju "teorije svega", preporučam.

 

Zanimljiv podatak: Jacquess Vallee je lik po kojem je nastao Spielbergov film Bliski susreti treće vrste, no Vallee se opirao i nije htio prihvatit Spielbergovu ideju da vanzemaljci dolaze iz neke obližnje galaksije, već je inzistirao na teoriji da su UFO interdimenzionalne pojave. Netko je prije spominjao Bibliju 2.0, no priča o ovakvim temama je zapravo i prisutna u Bibliji ako znaš što tražiš, i kako čitaš. Zapravo, priče svih nabrojanih autora, Biblije, pa i kolege ovdje, mogu se složit u jedno nevjerojatno zamršeno puzzle i priču koja bi pojela sve Marvelove romane za doručak.

nije DMT al slično. alata ima mnogo, bitno je samo naučiti kako se pravilno koriste i onda to iskustvo znanja korištenja alata omogućava da se bez straha pristupi novim spoznajama

 

jedini problem s alatima je da su opasni po postojanje u ovoj dimenziji, dakle treba jako mnogo iskustva za njihovo korištenje. ovo što sam ja napravio me je dovelo u stanje near death experience-a i jedini razlog zašto sam odlučio "vratiti se" je bilo jer sam znao da ako tada umrem, ostaviti ću stigmu na svom djetetu. vraćanje je bilo šokovito, bio sam ranjen i trebalo mi je neko vrijeme da se oporavim od fizičkog iskustva te mi je ostavilo pitanje "da li mi se isplatilo sve to (put da mogu vidjeti tako duboko) s obzirom da nisam dobio ništa korisno za ovu dimenziju osim odgovora da je sve ok i sve ide svojim tokom". dakle buđenje ne uzrokuje spasenje već spoznaju da je sve ok jer je sve samo iluzija. zanimljiva je bila spoznaja da kada spoznaš da je sve iluzija i kada možeš odabrati da li se želiš vratiti i nastaviti ovaj niz koji si živio do tada, na odgovor krenu utjecati sva dobra iskustva koja ostavljaš u ovoj dimenziji ma koliko god se do tada osjećao da ti nije tako dobro koliko. opisati ću to kao onaj osjećaj kada igraš neku ne baš dobru igricu koja te čak i nervira a alternativa ti je da ne igraš ništa i onda si u dilemi da li da se zabavljaš pa bar tako krnjavo s tom igricom i probaš ju možda shvatit i naći gušt u njoj ili da se dosađuješ uz sjećanja na igricu. dakle iskustva koja ostaju, ostaju kao osjećaji (u ovom slučaju osjećaj sjete) a ne kao slike.

sada nekoliko godina nakon tog iskustva, više nemam potrebu tražiti odgovore, dapače osjećam se "oštećeno" s količinom znanja koje sam dobio i strašno me ljuti kad vidim koliko su ljudi krivo izgradili sustav i onemogućili sami sebi a tako i meni da uživamo punim plućima u simulaciji. naime da sustav funkcionira dobro, nebi bilo potrebe za ovakvim "nasilnim" metodama buđenja, već bi cijelo iskustvo rasta duše u ovoj dimenziji bilo ugodno, kao lijepo dijetinjstvo i izlazak van simulacije nebi ostavio osjećaj "fak... zar se više nikako nemožemo vratiti na normalan sustav bez da se stvar resetira"

btw. problem u sustavu je što su ljudi preuzeli posao upravljanja sustavom jer da su ostavili sve na "basic rules"-ima a ta su da priroda sama balansira sve, onda bi sve bilo i dalje ugodno i zanimljivo. prekretnica koja je pokrenula korupciju sustava je trenutak opisan u bibliji kada, kada Kain ubija Abela gdje je to u stvari alegorija kako su prvi poljodijelci krenuli ubijati lovce-skupljače jer su mislili da je cijel stvar samo u preživljavajnu tj. čuvanju tijela da ne umre iako im nije bilo jasno zašto su lovci-skupljači bliži "bogu". ta moć da se mogu boriti za svoj opstanak da ne umru je uzrokovala korupciju (moć korumpira) i to je opisano upravo tako i u matrixu, kada agent smith ne želi umrijeti već moć da može ubijati krene zloupotrebljavati da bi postao najmoćniji u matrixu uzrokujući tako propast sustava. Daniel Quinn u Ishmaelu i ostalim djelima je opisao to vrlo detaljno

 

sve u svemu, kao što je prikazano u Matrixu, sustav se s vremena na vrijeme treba resetirati jer ćemo u suprotnome sami sebe uništiti a s time i sav trud uložen u evoluciju tijela. btw. onaj tko si misli "pa rješenje je da se preseli dio nas na neki drugi planet" negira činjenicu da je naše tijelo je najsavršeniji alat samo za uvjete ove planete i svugdje drugdje će neizbježno doći do deformacije tijela zbog prilagođavanja novim uvijetima. koliko sam shvatio, jedini način da se evolucija tijela prenese dalje je da se unese u evolucijski "sjeme" onoga što se želi jednom postići. to sjeme je vidljivo kao cijelokupni proces fizičkog rasta čovjek od trenutka začeća gdje ljudsko biće prolazi sve korake evolucije: prvo kao jednostavnični organizam se spaja s drugim, skupa se krenu množiti, nastaje od njih primitivni više stanični organizam koji razvija krnjave organe, da bi se pretvorio u vodozemca i polako napredovao u stadij sisavca, gdje kad dođe do tog stadija mora napustiti vodeno ogruženje (plivanje u maternici) - sve su to koraci koje je naše "sjeme" moralo evolucijski proći da bi tijelo postalo ovo što jest danas i svako novo rođenje mora ponoviti taj proces ali sada ubrzano. upravo je u tome čarolija genetskog koda - to je živi samooptimizirajući zapis na temelju kojeg se programira smjer i tijek evolucije.

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.7.2016 9:02 (Ges).
15 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Sum_of_all_fears kaže...

Ta ideja da smo u simulaciji ima jedan mali problem - beskonačnost.

 

Na brojevnom pravcu, dužinu između brojeva 0 i 1 možemo podijeliti na pola. Pa tu polovicu opet na pola i tako u nedogled. Da smo u simulaciji, ta "rezolucija" racionalnih brojeva (koliko daleko možemo dijeliti na pola) bi kad-tad trebala prestati vrijediti... Ni supertask ne bi mogao postojati. Iz supertaska dolazimo do toga da postoji "neprebrojiva beskonačnost". Da jesmo u simulaciji, morali bi naići na kraj tog "Matrixa".... Ali kako uvijek postoji broj koji je ili manji ili veći od tog broja, simulacija bi se trebala širit. Do kada? Što ako kroz narednih 50-100-500 godina dođemo do toga da sami možemo raditi takve simulacije? Što će spriječiti da nastane n simulacija unutar n simulacija i kada će to konačno "pasti"?

 

Malo prekomplicirano to sve. Svemir voli jednostavnost i Occamovu britvu.

 

P.S. Djed Mraz ne postoji.

 

[edit] - Last Thursdayism je jednako moguća varijanta. Samo je i on prekompliciran pa ga Occam ruši...

 

Nema problema jer u pozadini svijet nije analogan (kontinuiran) nego zapravo diskretan (digitalan). REzolucija je vrlo velika pa se to ne primjeti, ali ako ideš do kvantne razine, tamo više nema kontinuiteta i neprekidnosti, sve je kvantizirano, postoji kvant energije koji više ne možeš podijeliti na dva dijela, čestice mogu poprimiti samo točno određena energetska stanja i niti jedno između ta dva stanja.  Zvuči poznato ?  Kao simulator ?

 

 

Drugi primjer da možda živimo u simulatoru.  Ako pogledamo računalne igre one su optimizirane, npr sve što je izvan vidnog polja kamere se ne renderira, bliži objekti se renderiraju s više detalja, udaljeni s manje ili se opće nerenderiraju.

Takvo ponašanje je zapravo slično i u prirodi na kvantnoj razini (baš slučajno tamo gdje je najviše entiteta koje treba simulirati  tipa elementarne čestice).

Na kvantnoj razini je sve statistika, ništa ne znamo sa sigurošću, znamo samo vjerojatnost gdje bi se čestice mogle nalaziti i sl. Zgodna optimizacija jer u biti ništa konkretno ne znaš , a imaš potrebnu informaciju koja ti treba zua makro svijet.

Konkretan dokaz : double slit experiment (koga zanimaju detalji evo kratak video :

) koji prikazuje dualno svojstvo elementarnih čestia  - nekad se ponašaju kao valovi , nekad kao četice, zanimljivo, kako je to moguće ?

Znači ispucavamo recimo fotone ili elektrone jedan po jedan prema nekoj prepreci koja na sebi ima dva vrlo tanka proreza jedan blizu drugog (pogladati video za detalje).

Kad val prolazi kroz ovakva dva proreza on projicira na zaslonu iza proreza interferenscijske linije preko cijelog zaslova ( svijetle i tamne pruke pravilnog uzorka), kad čestica prolazi kroz proreze ona ne generira nikakav uzorak nego se samo s druge strane pojavljuju nakupine u smjerovima proreza.

Ono što se dobije kao rezultat je da se pojavljuju interferencijske linije.

Pitanje je zašto ako ispaljujemo jednu po jednu česticu, kako ona može biti val i kreitrati interferencijske linije, s čime čestica interferira kad je samo jedna i prolazi kroz jedan ili drugi prorez. Ovo nema smisla osim ako simulator radi optimizacije ne simulira česticu kao jednu nego kao val vjerojatnosti, pa s obzirom da ne vidimo kroz koji prorez ide čestica simulator kaže da ide kroz obadva proreza kao vjerojatnosni val koji onda radi interferenciju (nam teško za skužit ali što se može, niko ovo zapravo nije objasnio jer ne znamo).

E sad, znanstvenici su lukavi pa su stavili detektor kraj jednog proreza kako bi vidjeli što e dešava i kuda stvarno prolazi čestica. I to detektor koji ne utječe na samu česticu, tj ne mijenaj ju niti na koji način.

Eeee, neće ići,  znate foru iz igara kad se kamera okrene prema nekom dijelu ond engine to i renderira, pa upravo see to desilo i sad.

Čim se uključi detektor, opa , nestadoše interferencijske linije i čestica se ponaša kao obična čestica, ne više kao val, više nema vjerojatnosti nego se točno zna kuda čestica prolazi i na zaslonu se pojavljuju isključivo random nakupine iza svakog proreza.  Baš kao da  simulator kad netko gleda renderira konkretne čestice.

Čim se isključi detektor, sve po starom, interferencijske linije, čak detektor može ostati upaljen, ali se makne snimač, tje ako se ukluni način da mi saznamo točnu informaciju kroz koji prorwz ide čestica , čestica se ponaša lkao val.

Znači nije stvar do detektora neko do same informacije, ako postoji bilo koji način a saznamo kroz koji prprez je prošao elektron on se ponaša kao čestica, ako ne postoji način da to saznamo , on se ponaša kao val.

Ovo je dokazano kroz puno pokusa, ali nitko još nije dao suvislo objašnjenej za ovo ponašanje

Ako ovo ne ide u prilogtomu da živimo u simulatoru, onda ne znam što bi drugo moglo biti :)

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
@NiramX
Da se radi o biokemijskom procesu dokazano je mjerenjima i konzistentno jre s našim znanjem biokemije. Duhovna dimenzija nije ničime potvrđena, niti postoji konzistentna duhovna teorija u koju bi se uklopila. Kod duhovnosti svako naklapa kako mu se prohtije, u biokemiji su stvari univerzalno provjerljive.

S obzirom da smo mi ti koji definiramo što smatramo sviješću, onda očito znamo koju pojavu smo tako nazvali. Ako svoj prdac nazovem 'ugh', onda valjda znam što je 'ugh'. Ne moram znati od čega se sastoji i kako nastaje, ali kad prdnem znam da je to ugh.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Pixel kaže...

 

 A još je zanimljivije to što vjerovatnost kontinuiranog postojanja jedne čestice na jednom mjestu zapravo ovisi o postojanju njene antičestice na potpuno drugom mjestu, a svejedno mi nikad ne vidimo takve "pogreške" u formiranju prostora koje se dogode kad se realizira događaj manje vjerovatnosti.

Jedva čekam da u CERN-u prođu prva velika testiranja, pa da vidimo iz podataka koliko zapravo ima takvih anomalija.

Pretpostavka je da će ih biti znatno manje zbog mjerenja eksperimenta, ali zato se radi s enormnimm količinama energije, da se prouzrokuju "glitchevi".

Zanimljivo je koliko zapravo cijeli svemir funkcionira kaotično kad ga se ne promatra....

A opet, sve je to posljedica isključivo nepromatranja.....

 

A ono što si napisao da čestice mogu poprimti samo točno određena stanja je djelomično netočno, barem kolko se ja toga sjećam.

Prilikom dizanja u viši energetski nvo, čestica (obično elektron, foton ili fonon zbog malih energetskih razina) može poprimiti bilo koju energetsku vrijednost, ali da bi ostala vezana za određenu ljusku atoma i stabilno se zadržala u njoj višak energije u odnosu na potreban izbacuje zračenjem.

Dobar primjer toga ti je laser, kod kojega se izračeni foton generira iz razlike energije nastale pri kvantnom skoku elektrona.

Edit: da, stvarno, to je onda sve samo jedan veliki DAC koji kvantizira razine....

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.7.2016 10:34 (fer-de-lance).
12 godina
protjeran
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Visak kaže...
@NiramX
Da se radi o biokemijskom procesu dokazano je mjerenjima i konzistentno jre s našim znanjem biokemije. Duhovna dimenzija nije ničime potvrđena, niti postoji konzistentna duhovna teorija u koju bi se uklopila. Kod duhovnosti svako naklapa kako mu se prohtije, u biokemiji su stvari univerzalno provjerljive.

S obzirom da smo mi ti koji definiramo što smatramo sviješću, onda očito znamo koju pojavu smo tako nazvali. Ako svoj prdac nazovem 'ugh', onda valjda znam što je 'ugh'. Ne moram znati od čega se sastoji i kako nastaje, ali kad prdnem znam da je to ugh.

 

Ali čime je to potvrđeno? Osjetilima? Tko je potvrdio ispravnost osjetila? Gdje nam je garancija da nam osjetila pokazuju stvarnu sliku svijeta? U tome je problem. Moraš to potvrditi nečime što je već samo bezuvjetno potvrđeno, ako želiš tvrditi da se radi o istini.

Death closes all: but something ere the end, Some work of noble note, may yet be done, Not unbecoming men that strove with Gods....Come, my friends, Tis not too late to seek a newer world
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice